Raad Oostburg bombardeert 't Duumpje tot een actiegroep Poging beëindiging jacht op watersnip in Grote Gat Oostburg Acht nieuwe projecten voor vrijwilligersvacaturebank van Axel en Sas van Gent Schaapskooi op noordelijk deel Land van Saeftinghe voltooid Zaalvoetbal Zeeuwsch- Vlaanderen VEEL BELANGSTELLING VOOR R UIMTE Lampionoptocht op verjaardag koningin in Hoek NA VERZOEK 'tDUUMPJE Trainingsweekeinde voor wielrenners gaat niet door LAMMEREN VEILIG TER WERELD GEKOMEN VOORZITTER T. KRAMER: 'NIETSERIEUS' PZC/streek 16 Volksdansinstuif in Sas van Gent Carnavals stichting in Sint-Jansteen houdt songfestival Piet Brakman: in Breskens èn Groede Wafelactie EMM in Koewacht GETOETST DOOR COMMISSIE Oprichting groep Kerk en Samenleving in Terneuzen WOENSDAG 23 JANUARI 1985 ^.1 OOSTBURG Het gemeentebestuur van Oostburg dreigt de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje tot actiegroep te bombarderen door niet serieus op de wensen van de natuurbeschermers in te gaan. Dat zei Duumpje-voorzitter T. Kramer dinsdag in een reactie op uitlatingen van het CDA-raadslid R. Calon. Zoals gemeld is het raadslid van me ning dat de natuurbeschermingsver eniging zitting moet nemen in de Oostburgse recreatiecommissie. Ge beurt dat niet, dan heeft 't Duumpje volgens hem als serieuze gespreks partner afgedaan. Kramer laat zich door dat dreigement niet vermurwen. In een brief, die dinsdag aan de gemeenteraad en de recreatiecommissie werd verzonden, zet hij uiteen waarom zijn vereniging afziet van deelname. Hij constateert onder meer dat recreatie en natuurbe scherming verschillende belangen vertegenwoordigen, die tegen elkaar moeten worden afgewogen. „Aange zien de recreatiecommissie zich voor al zal inzetten voor de belangen van de recreatie vinden we de commissie niet de juiste plaats voor die belange nafweging", aldus Kramer. Hij geeft er de voorkeur aan om de voorstellen van de recreatiecommis sie naar de gemeenteraad toe van commentaar te voorzien. Op die ma nier kan de raad de belangen van de recreatie en de natuur volgens hem beter afwegen. In zijn brief stelt hij verder: „We zien in dat we daarmee de mogelijkheid verliezen in een vroegtijdig stadium mee te denken over plannen en ontwikkelingen. Dat is voor ons een zwaarwegend punt HOEK - De Stichting Evenementen Hoek en buurthuis De Hoekse Rak kers houden donderdag 31 januari weer de traditionele lampionoptocht ter gelegenheid van de (echte) ver jaardag van koningin Beatrix. Vergezeld door de drumband vertrek ken de kinderen om 18.30 uur vanaf het Molenplein. De route: Markt-Mo- lendij k-Irisstraat-J asmij nlaan-Lij- sterbeslaan-Narcissenlaan-Begonia- straat-Oud Vlissingen-Buurthuis. Na afloop is er in het buurthuis warme chocolademelk. Mocht er ijs liggen, dan wordt de tocht gedeeltelijk op het ijs afgewerkt. geweest, want het is zeker niet zo dat we alleen als 'actiegroep' vanaf de kant kritiek willen leveren. Uiteinde- SAS VAN GENT Volksdansvereni ging 'De Grutmoole' uit Sas van Gent houdt vrijdag 25 januari een volks- dansinstuif. In de zaal van cultureel centrum 'De Speije' worden aan be langstellenden Oudhollandse paar- dansen en dansen uit Israël, Grieken land, Rusland, Amerika, Frankrijk en België aangeleerd. De instuifavonden, elke laatste vrijdag van de maand, beginnen steeds om 20.30 uur en stop pen om 23.00 uur. SINT-JANSTEEN De carnavals stichting 'De Steense Ratten' uit Sint- Jansteen houdt zaterdag 2 februari in samenwerking met de leerkrachten van de basisschool 'Sint-Aloysius' uit Sint-Jansteen het jaarlijks carnavals songfestival in het gemeenschapscen trum 'De Warande'. Naast individue- len kunnen ook groepen en duo's aan het songfestival deelnemen. Deelne- mers(-sters) die niet over een eigen muziekinstrument beschikken wor den bij hun optreden door een orga nist ondersteund. Deelname aan het festival is niet aan een leeftijd gebon den. Het winnende nummer wordt tijdens het komende carnaval in Sint- Jansteen en de boerenmaaltijd ten gehore gebracht. De jeugd kan zich voor het songfestival laten inschrijven op de basisschool. Het songfestival begint om 14.00 uur. lijk heeft toch de zuiverheid in de belangenafweging de doorslag gege ven". Kramer benadrukt dat 't Duumpje wel bereid blijft met de recreatie commissie te overleggen als natuur of landschap in het geding zijn. In een mondelinge toelichting zegt hij het te betreuren dat er binnen het gemeentebestuur en de recreatiecom missie geluiden opgaan om die over- legbereidheid niet te honoreren. „Wanneer het gemeentebestuur zo weinig begrip opbrengt, dan zullen we andere methoden moeten zoeken om onze standpunten duidelijk te maken. We worden dan tot acties gedwongen. Ik hoop en verwacht niet dat het zover zal komen. Maar als raadsleden zulke standpunten gaan innemen, wat moet je dan?". GROEDE - De zanger Piet Brakman treedt vrijdagavond om 20.00 uur met een avondvullend programma op in 'De Uitkomst' in Breskens. Zijn naam genoot Piet Brakman uit Aarden burg leidt diezelfde avond in 'De Ploeg' in Groede de muziek- en reis- quiz van 't Nut. Ook die begint om 20.00 uur. Een bericht over de Nutsavond en Brakman's aandeel daarin in de PZC van dinsdag zaaide verwarring. KOEWACHT De muziekvereniging 'Eendracht Maakt Macht' (EMM) uit Koewacht houdt zaterdag 26 januari haar jaarlijkse wafelactie in Koe wacht en omgeving. Deze week gaan de leden van de Koewachtse muziek vereniging op pad om huis-aan-huis de bestellingen op te nemen. De lek kernijen worden zaterdag thuis be zorgd tussen 10.00 en 15.00 uur. De opbrengst van de actie is geheel be stemd voor de aankoop van nieuwe muziekinstrumenten en voor het uni formenfonds. KLOOSTERZANDE In café De Kastanje in Kloosterzande werd een schieting gehouden, waaran 42 schut ters deelnamen. Uitslag: Hoge vogel E. Luijk, Hulst; eerste zijvogel W. Roeland, Kloosterzande; twee de zijvogel E. Kufjckx, Hulst; extra vogel E. Kuijkx, Hulst. Grootste aantal kleine vo gels J. Hoop, Kloosterzande; tweede extra vogel E. van Meelen, Graauw en N. Goos- sen, Walsoorden. HULST In café W. Blommaert in Hulst werd een schieting gehouden, waaran 36 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel V. Ivens, Sint-Jansteen, eerste zij vogel L. Wilking, Hulst, tweede zijvogel A. Cockheijt, Absdale, grootste aantal kleine vogels (6) R. Verschueren, Hulst. AARDENBURG Schutterssocië- teit Sint-Sebastiaan uit Aardenburg hield haar zevende punten schieting. Uitslag: Hoge vogel R. Rijkaert; eerste en tweede zijvogel J. Cattoor, grootste aantal kleine vogels (7) J. de Muijnck. Stand kampiooenschap: 1. T. Lampaert 51; 2. H. Geemaerdt 36; 3. R. Pielaet 35; 4. F. van Eeke 34; 5. J. Cattoor 32. HULST In café W. Blommaert in Hulst werd een schieting gehouden waaraan 35 schutters deelnamen. Uitslag: Hoge vogel J. Heijens, Sint-Jan- steen, eerste zijvogel R. Wilking, Hulst; tweede zijvogel W. Blommaert, Hulst; grootste aantal kleine vogels (6) J. Vermeer- schen, Sint-Jansteen. AARDENBURG Schutterssocië- teit St.-Sebastiaan uit Aardenburg hield voor haar leden de zevende klepschieting. uitslag: 1. T. Lampaert, 5 kleppen, 2. W. Scheele 5 kleppen, 3. R. Rijkaert 4 kleppen, 4. J. van Iwaarden 3 kleppen, 5. J. de Muijnck 3 kleppen. Stand clubkampioern- schap: 1. T. Lampaert 29; 2. W. Scheele 15; 3. J. Cattoor 13. I TERNEUZEN Het door de sport- commissie van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen belegde trai ningsweekeinde van 15 tot en met 17 februari gaat niet door. De animo bij de coureurs was zo gering dat het financieel niet verantwoord was om deze tweedaagse door te laten gaan. Slechts twaalf renners hadden zich aangemeld bij voorzitter Henk Re- meijnsen van de sportcommissie. Het trainingsweekeinde zou plaatsvin den in de omgeving van de Kemmel- berg in België. In de sportcommissie van de club is een wijziging gekomen. Tot vorig sei zoen vertegenwoordigde Hans Moens de actieve renners daarin, maar nu de Terneuzenaar met wielrennen is ge stopt, wordt die plaats in de commis sie nu ingenomen door amateur Guus Barhorst. Moens blijft wel deel uitma ken van de sportcommissie. Hij zal zich onder meer samen met Johnny Verbeke bezig houden met de begelei ding van de junioren. OOSTBURG De stichting Het Zeeuwse Landschap gaat bekij ken of de jacht op wa tersnippen in het na tuurgebied het Grote Gat bij Oostburg kan worden beëindigd. De stichting zal daartoe contact opnemen met de Belgische jachtge- rechtigden. Dat schrijft R. Willems, directeur van het Zeeuwse Land schap aan de West- Zeeuws-Vlaamse na tuurbeschermingsver eniging 't Duumpje. Zoals gemeld pleit de vereniging voor een compleet verbod op de plezierjacht bij het Gro te Gat. Uit het oogpunt van natuurbeheer zou de jacht daar volledig overbodig zijn. Willems heeft begrip voor het standpunt van 't Duumpje. Zijn stichting streeft ernaar het af schieten van onschade lijk wild zoveel mogelijk te voorkomen. Dat er bij het Grote Gat deson danks nog op de waters nippen wordt gejaagd was volgens hem tot nu toe niet te voorkomen. Toen het Zeeuwse Land schap het Oostburgse natuurgebied kocht wil den de Belgische eigena ren het jachtrecht be houden. De stichting stemde daarin toe, om dat - volgens Willems - het verwerven van het natuurgebied belangrij ker was dan het instel len van een jachtverbod. De bij de aankoop ge maakte afspraak maakt het nu onmogelijk juri dische stappen tegen de plezierjagers te onderne men. Het verzoek van 't Duumpje alles in het werk te stellen om de jagers uit het gebied te weren kan dus niet wor den gehonoreerd. Wel wil Willems de kwestie bij de Belgische jagers aankaarten. Hij schrijft; „We zijn bereid om na der met de jachtgerech- tigden in overleg te tre den om te bezien of op vrijwillige basis beper kingen kunnen worden uitgebreid zodat onder andere de jacht op wa tersnippen kan worden beëindigd". Enkele jaren geleden werd er op die manier een jachtverbod op de smient van kracht, om dat anders het voortbe staan van de soort in het geding zou komen. Bij de watersnip en an dere vogels bij het Gro te Gat is daar voorals nog geen sprake van. AXEL De vrijwilligersvacature bank van het werklozenproject tus sen de gemeenten Axel en Sas van Gent heeft de beschikking over acht projecten, zes in Axel en twee in Sas van Gent. De regionale toetsingscom missie heeft die onlangs goedge keurd. De projecten in Axel zijn: begeleiding van bejaarden (wandelen, vervoer van en naar het ziekenhuis) bij de stich ting algemeen bejaardencentrum De Vursche; begeleidsters bij de plaatse lijke VOS-werkgroep; assistentie voor de Nederlandse Bond van Ouderen (kwarweitjes in en om het huis); on derhoud van het viswater van de hengelsportvereniging Geduld Over wint Alles; medewerking aan informa tiestands van Veilig Verkeer Neder land en de toneelgroep Wudder voor assistentie bij decorverlichting. In de gemeente Sas van Gent zijn de volgende twee projecten goedge keurd: toezichthouders voor overblijf- kinderen op de lagere scholen Sint- Michael en De Valckenburg. Het werklozenproject is van plan op korte termijn twee nieuwe cursussen te starten: pech onderweg en oplei ding maquettebouw voor scholen. Voor beide cursussen zijn minimaal tien deelnemers noodzakelijk Herder Cleiren met een lam in de nieuwe schaapskooi. HULST De schaapskudde op het noordelijk deel van het Land van Saeftinghe heeft sinds enkele weken een eigen schaapskooi. De bouw van het onderkomen werd vlak voor de strenge vorstperiode afgerond. Her der Emmanuel Cleiren uit België en zijn medewerkers leggen momen teel de laatste hand aan de afwer king en inrichting van de kooi. Cleiren toont zich uitermate geluk kig met de vlotte bouw. „Stel je voor dat-ie nog niet af was", zegt hij. „Dan hadden we helemaal geen lam meren meer gehad...".. Het spande er even om voor de 350 zwartkopschapen van herder Clei ren. De bouw diende net voor de grote lammerengolf van enkele we ken terug voltooid te zijn om massa le sterfte van de lammeren te voorko men. Maar het lukte. Al moesten de medewerkers van het bedrijf-Noord wel in allerijl gaten en kieren dichten om de kou uit de kooi te weren. Grote schade liep de kudde niet op. Vroren bij het bedrijf Emmahaven nog enkele jonge schapen dood, Clei ren wist dit te voorkomen. In totaal zijn ruim 150 lammeren geboren in de afgelopen weken. Daaruit worden de beste ooilammeren geselecteerd voor toevoeging aan de kudde. Het is namelijk de bedoeling dat de kudde op het noordelijk deel van het beschermd natuurgebied uitgroeit naar een groep van zeshonderd tot zevenhonderd schapen. Daar heeft herder Cleiren wel enkele jaren de tijd voor. Dan zal ook de vierde fase van het beweidingsplan en tevens de laatste zijn afgerond. Dit plan zo'n vier jaar geleden opstelde. Kort maakt weer onderdeel uit van een samengevat dienen er op Saeftinghe beheersplan, dat Het Zeeuws Land- zo'n 1200 tot 1400 schapen te komen, schap, beheerder van Saeftinghe, die de schorren van het land zo schoon mogelijk moeten houden, waardoor de natuurwaarden van het gebied in stand kunnen worden houden. De schaapskooi op het noordelijk deel van Saeftinghe. Tholen denkt aan tweede bedrijfsverzamelruimte SINT-MAARTENSDIJK Het gemeentebestuur van Tholen is van plan het bedrijfsverza melgebouw op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk uit te breiden. De belangstelling voor dit gebouw is zo groot dat in een mum van tijd alle beschikbare ruimte verhuurd is. De twee laatste bedrijven die zich in het verzamelgebouw gevestigd hebben zijn reclamestudio 'Quality' en de im- en export van bloemen en planten Stoutjesdijk vof. Los van deze twee nieuwe firma's heeft de gemeente Tholen er nog zeven op de wachtlijst staan. Dat is aanleiding geweest om contact op te nemen met het aannemingsbedrijf Uytdewilligen in Oud-Vossemeer om eens te praten over uitbreiding. Overigens heeft de gemeente ook ge sprekken aangeknoopt met het colle ge van gedeputeerde staten van Zee land om na te gaan of het mogelijk is een tweede gemeentelijk bedrijfsver zamelgebouw neer te zetten. In dat verband bekijkt de gemeente op dit moment welke subsidiebronnen aan geboord kunnen worden. Indien dit tweede gemeentelijke gebouw er zou komen heeft de gemeente Tholen in totaal drie bedrijfsverzamelgebouwen binnen haar grenzen. Er stond er al een op het industrieterrein in Tholen, vorig jaar is het gebouw in Sint- Maartensdijk geopend en er wordt nu over een derde gesproken. Het reclamebureau 'Quality' is thans gevestigd in Helvoirt en is gespeciali seerd in autobelettering, het maken van reclameborden en zeefdrukken. Het bedrijf is niet marktgebonden en ziet daarom goede mogelijkheden om vanuit Sint-Maartensdijk een gevulde orderportefeuille te krijgen. In de acti viteiten is onder meer opgenomen het maken van lichtbakken, autobelette ring, gevelletters en ander reclame materiaal. Stoutjesdijk vof verwerkt in het bedrijf bloemen en planten die vervolgens op verschillende veilingen worden aangeboden. Overigens is er in Sint-Maartensdijk nog een derde 'bedrijfsvestiging' bijgekomen. Het gaat om een fysio-therapeut, H. Nieu- wenhuis, die in dat dorp een praktijk ruimte opent. De ruimte zal perma nent bemand zijn voor een maximale service aan het publiek. In het kader van de pogingen van Tholen zoveel mogelijk bedrijven naar deze gemeente te halen wordt er ook een stand ingericht op een beur in Bergen op Zoom. Het gaat om eei beurs ter gelegenheid van het jarig bestaan van de firma Maaskan bv. Dat is een ingenieursbureau zich bezighoudt met industriële- ei civiele projectontwikkeling. De Ber gen op Zoomse wethouder C. E. H.M van Kemenade opent het evenemen maandag om 19.00 uur. In totaal 22 bedrijven en instellingei presenteren zich daar. De beurs word gehouden in enkele verdiepingen vai de Lucerne-flat in Bergen op Zoom ei is van maandag tot en met vrijdai geopend tussen 19.00 en 21.30 uurei zaterdag de hele dag. TERNEUZEN In de Zeeuws- Vlaamse regioklas werden maandag avond drie inhaalwedstrijden ge speeld. In een daarvan won De Ster met 4-2 van De Post, zodat de Hulster- se formatie terugkeerde op de eerste plaats. Fabricom versloeg De Rijke met 4-2 en De Tol en Het Wapen van Axel speelden met 2-2 tegen elkaar gelijk. De Ster leek aanvankelijk een vrij gemakkelijke overwinning te zullen behalen, want halverwege het duel met De Post leidde het al met 3-0 door doelpunten van Peter en Hans Pica- vet en Ed de Nijs. Maar na de rust drong De Post de thuisclub steeds verder terug en had De Ster plotseling alle moeite om zich staande te hou den. Het was in feite Jan Leendertse die voor de beslissing zorgde, want nadat Hans Porreij De Post aan zijn eerste doelpunt had geholpen scoorde Leendertse via een uitval, 4-1. Hans van Leeuwen nam daarna een van de vele mogelijkheden die De Post kreeg te baat om de 4-2 eindcijfers vast te leggen. Het Wapen van Axel ging voortva rend van start en leek op de overwin ning af te stevenen toen Harry Bessel- se kort na de hervatting voor 2-0 zorgde (eerder had Leo Bracke al gescoord). Maar De Tol begon daarna aan een offensief., dat de Axelse ploeg niet kon weerstaan. Jürgen de Bakker en Johan van laere wezen De Tol in de tweede helft de weg naar een 2-2 gelijkspel. Zoals wel vaker dit seizoen gaf de defensieve kracht van Fabricom ook tegen De Rijke de doorslag. De Rijke was zelfs meer in balbezit, maar Fa bricom verdedigde sterk en counterde bovendien bekwaam. Door Mark van Tatenhove werd het in de beginfase 1-0 en voor de rust scoorde Jaap Rensen nog eens voor Fabricom na dat Peter Rompa 1-1 had doen aante kenen. Frans Lensen zorgde na de hervatting voor 1-3, Hans van de Boom voor 2-3 en Jaap Lensen ten slotte in de slotminuut voor 2-4. De stand is nu: 1. De Ster 18-27, 2. Pierrot 18-26, 3. Fabricom 20-26, 4. De Smickel 18-25. 5. Oude Raedhuis 20-25, 6. Verpoorte 19-23, 7. Het Wapen van Axel 19-23, 8. De Post 18-16, 9. De Kreeft 15-15, 10. De Pooter 20-15, 11. NMB/Vermeire 19-13, 12. De Rijke 16-10, 13. De Tol 17-10, 14. Corn. Boys 19-2. Het programma voor vandaag, woensdag: Pierrot-Corn. Boys (Hulst 20.00 uur); De Kreeft-De Ster (Hulst, 21.30 uur); De Smic- kel-Oude Raedhuis (Hulst, 20.45 uur); Ver- poorte-De Tol (Axel, 20.00 uur); De Post-De Rijke (Terneuzen, 20.00 uur); Fabricom en Het Wapen van Axel zijn vrij. TERNEUZEN De plannen om bin nen de Sint Willibrordusparochie i Terneuzen de rk-werkgroep Kerk e Samenleving op te richten zijn rond Dat bleek dinsdagavond tijdens eet informatieve bijeenkomst in het P' rochiecentrum van de Triniteitskerk Er meldden zich twaalf geïnteresseer den, die het initiatief van pastor Wie- Hapkin g inhoud willen geven. Het i de bedoeling is dat de werkgroep bezig gaat houden met het opzette: van onder meer vastenacties en vre desweken. Voorts denkt men aac buurtactiviteiten. De aanwezige8 werd door middel van een diaserie duidelijk gemaakt op welke manie' het werk van een werkgroep Kerk et- Samenleving kan worden ingevuld De Terneuzense werkgroep word' dinsdag 26 februari definitief c richt. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 26