Klederdrachtenmuseum uitgekleed Lillian Boutté neemt in Terneuzen live-elpee op AANVRAGEN NAAR B EN W VEEL BELANGSTELLING VOOR RUIMTE OPENINGSTIJDEN Misleiding Zangvereniging in Aagtekerke vierde 90-jarig bestaan Jaarvergadering De Vogelvrienden Piet Brakman: in Breskens èn Groede Handboogsport Wolphaartsdijk Winkel: Restaurant: Maandag 13.00-18.00 12.00-20.00 Dinsdag 9.00-18.00 9.00-20.00 Woensdag 9.00-18.00 9.00-20.00 Donderdag 9.00-21.00 9.00-21.00 Vrijdag 9.00-18.00 9.00-20.00 Zaterdag 9.00-17.00 9.00-22.00 Zondag 11.00-20.00 Thema-ochtend in Middelburg over de Nepal-actie Bloedplasma-avond in 'De Vroone' Kapelle Jaarvergadering PvdA in Goes Collecte Lampionoptocht op verjaardag koningin in Hoek 1REFCENTER VERKLAART DE OORLOG Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commenta ren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Ano nieme inzendingen of stuk ken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats wor den niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 350 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweigerde brie ven kan niet worden gecor respondeerd. zamelgebouw neer te zetten. In dat verband bekijkt de gemeente op dit moment welke subsidiebronnen aan geboord kunnen worden. Indien dit tweede gemeentelijke gebouw er zou komen heeft de gemeente Tholen in totaal drie bedrijfsverzamelgebouwen binnen haar grenzen. Er stond er al een op het industrieterrein in Tholen, vorig jaar is het gebouw in Sint- Maartensdijk geopend en er wordt nu over een derde gesproken. Het reclamebureau Quality' is thans gevestigd in Helvoirt en is gespeciali seerd in autobelettering, het maken van reclameborden en zeefdrukken. Het bedrijf is niet marktgebonden en ziet daarom goede mogelijkheden om vanuit Sint-Maartensdijk een gevulde orderportefeuille te krijgen. In de acti viteiten is onder meer opgenomen het maken van lichtbakken, autobelette ring, gevelletters en ander reclame materiaal. Stoutjesdijk vof verwerkt in het bedrijf bloemen en planten die vervolgens op verschillende veilingen worden aangeboden. Overigens is er in Sint-Maartensdijk nog een derde 'bedrijfsvestiging' bijgekomen. Het gaat om een fysio-therapeut, H. Nieu- wenhuis, die in dat dorp een praktijk ruimte opent. De ruimte zal perma nent bemand zijn voor een maximale service aan het publiek. SINT-MAARTENSDIJK Het gemeentebestuur van Tholen is van plan het bedrijfsverza melgebouw op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk uit te breiden. De belangstelling voor dit gebouw is zo groot dat in een mum van tijd alle beschikbare ruimte verhuurd is. De twee laatste bedrijven die zich in het verzamelgebouw gevestigd hebben zijn reclamestudio 'Quality' en de im- en export van bloemen en planten Stoutjesdijk vof. Los van deze twee nieuwe firma's heeft de gemeente Tholen er nog zeven op de wachtlijst staan. Dat is aanleiding geweest om contact op te nemen met het aannemingsbedrijf Uytdewilligen in Oud-Vossemeer om eens te praten over uitbreiding. Overigens heeft de gemeente ook ge sprekken aangeknoopt met het colle ge van gedeputeerde staten van Zee land om na te gaan of het mogelijk is een tweede gemeentelijk bedrijfsver- OUD-VOSSEMEER - Tijdens de jaar vergadering van 'De Vogelvrienden' in Oud-Vossemeer is voorzitter L. Ber- key met algemene stemmen herko zen. Tevens werd de heer Berkey, samen met bestuurslid H. Zwagema- ker, gehuldigd in verband met het tienjarig bestuurslidmaatschap. zich bezighoudt met industriële- en civiele projectontwikkeling. De Ber gen op Zoomse wethouder C. E. H. M. van Kemenade opent het evenement maandag om 19.00 uur. In totaal 22 bedrijven en instellingen presenteren zich daar. De beurs wordt gehouden in enkele verdiepingen van de Lucerne-flat in Bergen op Zoom en is van maandag tot en met vrijdag geopend tussen 19.00 en 21.30 uur en zaterdag de hele dag. In het kader van de pogingen van Tholen zoveel mogelijk bedrijven naar deze gemeente te halen wordt er ook een stand ingericht op een beurs in Bergen op Zoom. Het gaat om een beurs ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de firma Maaskant bv. Dat is een ingenieursbureau dat GROEDE De zanger Piet Brakman treedt vrijdagavond om 20.00 uur met een avondvullend programma op in 'De Uitkomst' in Breskens. Zijn naam genoot Piet Brakman uit Aarden burg leidt diezelfde avond in 'De Ploeg' in Groede de muziek- en reis- quiz van 't Nut. Ook die begint om 20.00 uur. Een bericht over de Nutsavond en Brakman's aandeel daarin in de PZC van dinsdag zaaide verwarring. WOLPHAARTSDIJK - Bij de heer P. J. Ossewaarde hield de handboogver eniging 'Doel naar Hoger' een schie ting op de liggende wippen. Er waren 32 deelnemers. Uitslag eerste wip: hoofdvogel K. Schipper, St. Andries Wemeldinge; eerste zijvogel C. v. d. Dries, Soranus Heinkenszand; tweede zijvogel W. Remijnse, Edele Handboog Ou- delande; eerste kal C. v. d. Dries Soranus; eerste klep A. Rentmeester Cz Willem Teil Ovezande; tweede klep G. Voet, Soranus; derde klep J. Rentmeester, Willem Teil. Meeste kleine vogels, acht stuks: P. Maat Zorgvlied, Ellewoutsdijk. Uitslag tweede wip: eerste hocfdvogel P. Vette, Concordia 's-Heerenhoek; tweede hoofdvogel, W. Re mijnse, Edele Handboog; eerste zijvogel P. Daalman, ADLM Kwadendamme; tweede zijvogel K. Schipper, St. Andries; eerste kal L. de Jonge ADLM; tweede kal H. Voet, Soranus; derde kal P. Vette, Concordia; vierde kal P. Daalman, ADLM. A. Dekker van Doel naar Hoger Wolphaartsdijk schoot de meeste kleine vogels (acht stuks) en een vliegende vogelprijs; tweede prijs was voor C. Stouthamer Edele Handboog. Graag wil ik nog eenmaal ingaan op de ingezonden stukken aangaande de zogenaamde misleiding van de heer Janse. In antwoord aan de heer Boek hout het volgende. Het was geenszins mijn bedoeling bovengenoemde heer belachelijk te maken. Ik ben nog nooit zo serieus geweest. Onderdruk king en diskriminatie zijn geen zaken om te lachen. Dat wij ons drukker maken over apartheid dan de 'negers' in Afrika zelf is waar. Zij mogen zich namelijk niet druk maken, anders worden ze door de blanke op kogels en gevangenis getrakteerd. U heeft het over welzijn van de 'negers'. Wel, een prachtig welzijn wordt ze geboden. Uw verhaal over dekolonisatie klopt ook. De blanke heeft er namelijk wel voor gezorgd, dat de 'neger' niet heeft kunnen lezen om zelfstandig te leven. Armoede en honger hangt, door toe doen van de blanke, inderdaad boven hun hoofd. Toen er nog kolonies wa ren, mochten de 'negers' voor een doosje lucifers per dag hard werken, alle kapitaal en grondstoffen zijn er uitgehaald en naar Europa gebracht. En u verwondert zich, dat deze lan den, na de vlucht van de blanken, zo arm zijn. Het is in elk geval te hopen, dat niemand u een klein 'negerjon getje aanbiedt, want als hij zich op die manier moet ontplooien, komt er ook van hem niets terecht dan alleen een zwarte, die moet doen wat de blanke meneer uitmaakt. De blanke is de schuld, niet door dekolonisatie, maar ver voor die tijd, toen eerst de zende ling kwam om hem te paaien en daarna de soldaten. Door ze geen kans te geven zich te ontplooien en te leren op eigen benen te staan. En dat kunnen ze. Het is tenslotte nog niet zo lang geleden, dat we hier nog vrouwen verbrandden omdat we dachten dat het heksen waren. H. A. Joosse Gravenstraat 57 Middelburg SINT-ANNA TER MUIDEN Het voortbestaan van het Zeeuwse klederdrachtenmuseum in Sint-Anna ter Mui den hangt aan een zijden draad. De eigenaar van de klederdrachten, P. Melis uit Zoutelande, is niet langer bereid zijn collectie beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar heeft hij zijn verzameling uit het museum gehaald. Begin 1984 werd het klederdrachtenmuseum geopend. Het betrof een initiatief van de Zeeuwse Initiatieven Bank (ZIB), waarvoor de gemeente Sluis een startsubsidie verleende. De ZIB kon beschikken over een uitgebreide verzameling voornamelijk Walcherse klederdrachten van Melis. Dit jaar wil hij zijn collectie alleen tegen vergoeding beschikbaar stellen. Ook met een betaalde baan als toezichthouder van het museum neemt hij genoegen. De ZIB zegt niet aan die voorwaarde te kunnen voldoen, omdat de financiën daarvoor niet toereikend zijn. Vorig jaar bezochten ongeveer tienduizend bezoekers het mu seum. Volgens ZIB-voorzitter J. Vlonk was dat net voldoende om uit de kosten te komen. Hij wil nu proberen de benodigde klederdrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen in te zamelen. Begin deze maand werden de regionale organisaties van plattelandsvrouwen benaderd. De ZIB wil bruikleen-overeenkomsten aangaan. Tevens hoopt de Initiatieven Bank dat er vrijwilligers gevonden worden die bereid zijn om de kleding volgens traditionele patronen te naaien. Afhankelijk van de respons op de oproep kan het kleder drachtenmuseum rond Pasen de deuren weer openen. Vlonk erkent dat het kort dag is, maar hoopt desondanks dat er met een soort bliksemactie succes kan worden geboekt. TERNEUZEN Jazzclub Porgy and Bess in Terneuzen schrijft muziekgeschiedenis. Zondag 27 ja nuari worden er opnamen ge maakt voor een platenalbum van zangeres Lillian Boutté and Music Friends, dat zal worden uitge bracht op het dertiende Schelde- jazzfestival van donderdag 30 mei tot en met zondag 2 juni. De elpee krijgt als toepasselijke titel'Lil- lian Boutté Meets Porgy and Bess Terneuzen'. Lillian Boutté (35 jaar geleden ge boren in New Orleans, de bakermat van de oude jazz) trad in 1982 voor het eerst op in Europa en deed toen ook Terneuzen aan. De zangeres had toen al een studie aan de Xavier-universiteit en plaatopna men met Lee Dorsey, dr John, de bigband van Benny Waters en Al len Toussaint achter de rug. Haar eerste Europese elpee maakte Boutté met de Magnolia Jazzband uit Noorwegen. Daarna volgden nog 'Lillian Boutté in the Roaring Twenties' (met Joep Peeters op piano) en (Birthday', opgenomen tijdens het jazzfestival van Kopen hagen. Lillian Boutté blinkt uit in up-temponummers als 'Them their eyes', 'Goody goody' en 'Big boss man', maar ook de langzame blues als 'He touched me' en 'I got the blues when it rains' gaat haar goed af. Met haar derde optreden in Ter neuzen zondag aanstaande besluiten de zangeres en haar Musi cal Friends een Europese toernee. Daarna vertrekken ze naar de Ver enigde Staten om er tot augustus te blijven. Van een nieuwe vierde show tijdens het Schelde Jazzfes tival is dan ook geen sprake. Lillian Boutté zingt zondag vanaf 15.00 uur. Ondernemers Groot Terneuzen willen winkels zondags open TERNEUZEN De Ondernemersfe deratie Groot-Terneuzen dient op korte termijn een gecombineerde aanvraag in bij b. en w. van Terneu zen voor ontheffing van de winkel sluitingsverordening op zondag. Het gaat om een gemeenschappelijk ver zoek van de Stichting Noordstraat Promenade in Terneuzen, de midden standsvereniging 'Willem Beukels- zoon' in Biervliet en de midden standsvereniging 'Hoek', die tijdens festiviteiten dit jaar op zondag hun winkel willen openen. De Havenfees ten, Geuzenfeesten en 'Hoek Totaal' vallen namelijk gedeeltelijk op zon dag. Met de aanvraag maakt men gebruik van de 'veertiendagenrege- ling', die eind april vorig jaar van kracht werd. Winkeliers in de ge meente Terneuzen kunnen maximaal vier zondagen per jaar vrijstelling krijgen van de winkelsluitingswet. De Ondernemersfederatie onderzocht vorig jaar maart al in hoeverre daar bij de Terneuzense neringdoenden be langstelling voor bestond. Uit een enquête, gehouden onder de 200 leden van de federatie, bleken met name de Stichting Noordstraatpromenade en de middenstandsvereniging Willem Beukelszoon voorstanders om de win kels 's zondags open te houden. In de kern Zaamslag bleken de winkeliers duidelijk tegen, terwijl de andere kernen weinig belangstelling hadden. Geloofsovertuiging en personeelskos ten bleken de oorzaak. Totaal ant woordden 116 middenstanders op de enquête. Eenënzeventig leden zijn voor openstelling van de winkel op zondag en 45 winkeliers zijn tegen, van wie 18 op principiële gronden. De federatie sluit niet uit dat er mogelijk in de Terneuzense Noordstraat en in Biervliet middenstanders zijn die geen interesse hebben. Het gaat hier echter om een kleine minderheid. Gezien de enquête-uitslag heeft de federatie zich bereid verklaard coördi nerend te willen optreden voor die verenigingen die tijdens een festiviteit op zondag hun winkel open willen doen. „Als ondernemersfederatie be middelen we ook als het erom gaat verschillende festiviteiten op elkaar af te stemmen, die ontheffingsaanvra- gen hebben daar direct mee te maken. Als we een gezamenlijke aanvraag tijdig de deur uitdoen, dan blijven de zaken overzichtelijk en is de kans ook het grootst dat de aanvraag door b. en w. gehonoreerd wordt", aldus voorzit ter W. A. Gosselaar van de Onderne mersfederatie Groot-Terneuzen. Hij sluit echter niet uit dat ook niet-leden van de federatie afzonderlijk aanvra gen indienen, maar wijst er wel op dat er maar vier zondagen te vergeven zijn. De aanvraag voor de eerste drie is nu onderweg naar b. en w. Maandag, 28 januari, buigt de com missie midden- en kleinbedrijf zich over een concept-raadsvoorstel voor een nieuwe wijziging van de winkel sluitingsverordening. Hierin wordt voorgesteld in de verordening reke ning te houden met evenementen die vooraf niet zijn vastgelegd, zodat men ook daarvoor ontheffing kan aanvragen. Gosselaar zal overigens tijdens die vergadering de kwestie van de inschrijfdatum voorleggen. De verordening geeft namelijk geen duidelijkheid over de termijn waar op de aanvragen voor ontheffing van de winkelsluitingsverordening moet zijn ingediend. W. A. Gosselaar, voorzitter van de ondernemersfederatie Groot Terneu zen, en VVD-raadslid in Terneuzen. AAN DE HOGE BROODPRIJZEN! AAGTEKERKE De zangvereni ging Nut en Genoegen uit Aagtekerk heeft haar negentigjarig bestaan ge vierd met een jubileumfeestavond ii verenigingsgebouw Amicitia in Aag tekerke. In zijn welkomstwoord ginj voorzitter Chr. Kodde in op de histo rie van de vereniging. Op 20 novem ber 1894 werd door een groep menset onder leiding van meester Van dei Ende de vereniging opgericht. In d loop der jaren varieerde het ledenta van tegen de vijftig tot onder d twintig. De repetitieruimte varieer de van dorsvloer en café tot de huidi ge behuizing in het verenigingsge bouw. Ook werden nog enkele jubilarissen ii het zonnetje gezet. Hier spanden d( dames J. Corré-Hugense en D. di Visser-Maljaars de kroon met respec tievelijk 35 en 30 jaar lidmaatschap De jubilerende vereniging werd onde anderen toegesproken door wethou der A. Bosselaar namens de gemeentf Mariekerke en door ds R. van Mouri! namens de Hervormde Gemeente Voor de pauze bracht de jubilerend» vereniging onder leiding van dirigen A. Wielemaker nog een vijftal liederer ten gehore, op de piano begeleid doo mevrouw Soeterink. Na de paua brachten mevrouw J, Schipper en d( heer Engel Reinhoudt een afwisselen! programma met anekdotes en confe rences in Cadzands dialect en liedje in Bevelands dialect. Hierna was er nog een gezellig samen zijn dat muzikaal opgeluisterd weri door Baby ten Toonder. MIDDELBURG In de serie 'Koffii drinken met' is er morgen, donder dag, een koffie-ochtend in de Wereld winkel, Dam 47 Middelburg. De gast van die ochtend is mevrouw J D. Kuiper, coördinator van het Uni cefproject 'Zeeland helpt Nepal'. In de komende tijd wordt Zeeland op vele manieren met deze hulpactie gecon fronteerd. Na de inleiding is er gele genheid tot het stellen van vragen. De koffie-ochtend begint om 9.45 uur. KAPELLE Het Rode Kruis houdt dinsdag 12 februari van 18.30 tot 20.38 uur een bloedplasma-avond in dien stencentrum 'De Vroone' in Kapelle Colonneleden van het Rode Kruis colonnecommandant dr D. Vreeswijk en werknemers van het centraal labo ratorium uit Amsterdam geven ge stalte aan de activiteit. GOES De afdeling Goes van de Partij van de Arbeid houdt donderdag 7 februari de jaarvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Op de agenda staan de gebruikelijke versla gen (onder andere van de secretaris het gewestelijk bestuurslid en de raadsfractie) en verkiezingen (ondei meer voor het bestuur en afvaardigin gen naar het congres en de gewestelij ke vergadering). De vergadering be gint om 20.00 uur. HEIKANT - De collecte ten bate van Solidaridad heeft in de kern Heikant een bedrag van 443 gulden opge bracht. HOEK - De Stichting Evenementen Hoek en buurthuis De Hoekse Rak; kers houden donderdag 31 januari weer de traditionele lampionoptocht ter gelegenheid van de (echte) ver jaardag van koningin Beatrix. Vergezeld door de drumband vertrek ken de kinderen om 18.30 uur vanaf het Molenplein. De route: Markt-Mo- lendij k-Irisstraat-J asmij nlaan-Lij sterbeslaan-N arcissenlaan-Begonia- straat-Oud Vlissingen-Buurthuis. Na afloop is er in het buurthuis warme chocolademelk. Mocht er ijs liggen dan wordt de tocht gedeeltelijk op het ijs afgewerkt. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI Tholen denkt aan tweede bedrijfsverzamelruimte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 14