Justitie ziet af van verdere stappen tegen kinderporno Schelde werknemers vechten jaren voor genoegdoening Gaslek Middelburg bleef onder vijf procent grens VER WERKING PAS HAALBAAR BIJ UITBREIDING AARDAPPEL TEEL T PZC/ provincie VERBOD MINISTERIE VANONDER WIJS Directeur P. de Feyter aardappelhandel in Breskens: .JSCHIP WASN1ET GASVRIJ Winterconcert Apollo Sluis VVD-statenlid in Aardenburg College Vlissingen vindt dekking voor subsidie aan hkpd OFFICIER VAN JUSTITIE: Concertreis naar Brussel Steuncomité Britse mijnwerkers bijeen in Terneuzen AFWIKKELING BEDRIJFSONGEVALLEN TRAAG Draadbreuk Onderzoek PZEM: EVA CU A TIE WAS NIET NODIG Bloemetje 11 Dressuurwedstrijden ponyclub Middelburg in Wolphaartsdijk WOENSDAG 23 JANUARI 1985 Leiding Petrus Hondius niet op vergadering VOO TERNEUZEN Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de leiding en de lerarenraad van de Terneuzense scholengemeenschap Petrus Hondius verboden te verschij nen op de vergadering van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO). Die bijeenkomst zou morgen (donderdag) worden gehouden om de problemen op en de klachten over de school door te spreken. Maar nu het ministerie als bestuur van de rijksscholengemeenschap een diepgaand onderzoek naar de klach ten gaat instellen, heeft het onderwij zend personeel de opdracht gekregen zich niet op de vergadering te verto nen. Een woordvoerder van het minis terie in Zoetermeer zei dinsdag dat gesprekken 'met alle geledingen van de school op korte termijn zullen worden voortgezet'. In afwachting daarvan wilde hij geen verdere mede delingen doen. Het verbod is een uitvloeisel van het gesprek dat de schoolleiding en een delegatie van de ouderraad maandag in Roosendaal had met inspecteur J. Creusen van het voortgezet onderwijs en J. Mastik van het ministerie van onderwijs. De laatste treedt op als schoolbestuur van het Petrus Hon dius. Na het verschijningsverbod Rector E. G. Wildeboer van het Petrus Hondius Lyceum. SLUIS Het Sluise muziekge zelschap Apollo geeft zaterdag 26 januari een winterconcert in het gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje in Sluis. Het programma opent met een prélude uit 'Te Deum' van M. Charpentier. Het klarinetten- kwartet speelt werken van on dermeer J. S. Bach en T. Ken- ney. Tijdens de pauze wordt er een verloting gehouden. Daarna wisselen het muziekgezelschap en de drumband elkaar af. Zij brengen werken ten gehore van onder ander A. van de Bussche, R. Beek en Th. van Campen. Het concert begint om 20.00 uur. heeft het bestuur van de Terneuzense VOO-afdeling besloten de vergade ring op te schorten, maar volgens bestuurslid T. Veraart wordt er moge lijk nog wel met de hoofden van de openbare lagere scholen overlegd. Overigens viel dat besluit pas nadat ook Mastik daarover telefonisch con- AARDENBURG - Het WD-statenlid J. Hennekey houdt morgen, donder dag, in Aardenburg een lezing over de actuele provinciale politiek. De voor dracht begint na de VVD-ledenverga- dering om 21.15 uur in café 's Lands Welvaren in Aardenburg. tact had opgenomen met het VOO- hoofdbestuur in Amsterdam. Een woordvoerder van de vereniging be vestigde dat met de toevoeging dat de VOO zich hangende het onderzoek van het ministerie terughoudend zal opstellen. In Temeuzen evenwel stel de Veraart vast graag bij de gang van zaken rond de school betrokken te blijven. „We hebben veel losgemaakt en willen nu ook meehelpen aan het zoeken naar oplossingen". De woord voerder van het ministerie had eerder al gezegd dat het niet is uitgesloten dat het schoolbestuur ook met VOO- Temeuzen gaat praten. In een vergadering maandag op de rijksscholengemeenschap zou het ge hele personeel de verantwoordelijk heid over de problemen naar de schoolleiding hebben geschoven. Er zou zelfs een motie van wantrouwen zijn aangenomen met slechts twee stemmen tegen en één onthouding. Waarnemend rector A. Janse (rector E. G. Wildeboer is sinds maandag ziek thuis) wilde dat gisteren echter ontkennen noch bevestigen. De inventarisatielijst van klachten heeft overigens beduidend meer ge volgen gehad dan het bestuur van VOO-Terneuzen vooraf had ingecal culeerd. Zoals ook de woordvoerder van het hoofdbestuur benadrukte heeft de afdeling steeds volkomen te goeder trouw gehandeld en met de inventarisatie slechts voor ogen ge had verhalen en klachten over het Petrus Hondius uit de wereld te hel pen. WOLPHAARTSDIJK - In het kader van de winterbokaal 1984/85 houdt de ponyclub Middelburg zondag 27 ja nuari een dressuurwedstrijd op mane ge Wolfaertsdijk, aan de Zuiderland weg in Wolphaartsdijk. De club wijkt uit naar dit dorp omdat in Middelburg nog steeds geen 'binnenbak' aanwezig is die voldoet aan de wedstrijdafme tingen. Voor de wedstrijd hebben 44 combinaties ingeschreven in de ru brieken B t/m M. Het evenement begint om 9 uur. VLISSINGEN - B en w van Vlissingen zijn er in geslaagd een oplossing te vinden voor het tekort van ruim 48.000 gulden in de sector 'zorg' van het welzijnsprogramma 1985. Dat te kort was al aanzienlijk geslonken door een hogere bijdrage van het ministerie van WVC in de subsi die voor het huiskamerproject voor druggebruikers van 14.000 gulden en een bijdrage van de gemeente Mid delburg in die subsidie van 5000 gulden. Het tekort op dit onderdeel van het welzijnsprogramma werd met name veroorzaakt door het feit dat de ge meenten Goes en Middelburg niet langer wensten bij te dragen in de kosten van het hkpd. B en w van Vlissingen stelden voor om die reden het intergemeentelijk overlegorgaan drughulpverlening op te heffen en de gemeentelijke bijdrage in de subsidie aan het hkpd voor rekening van Vlis singen te laten komen. Inmiddels heeft Middelburg te kennen gegeven alsnog 5000 gulden beschikbaar te zullen stellen, omdat methadonver- strekking via het ZCAD het komende jaar nog niet mogelijk is. Het resterende bedrag dat nog moest worden 'gevonden' kan volgens het Vlissingse college worden opgebracht door een verlaging van de bijdrage aan het administratief dienstencen trum Zeeland van 3182, een lagere bijdrage aan de werkplaatsen Walche ren van 17.800 gulden en een mogelij ke verlaging van de subsidies aan de federatie maatschappelijke dienstver lening en/of de stichting Jeugd en Gezin, telefonische hulpdiensten en gehandicaptenadviesbureau. HULST De justitie in Zeeland ziet voorlopig af van verdere acties tegen de verkoop of vertoning van kinderporno in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Volgens officier van justitie mr. R. D. E. Daverschot is er in de sexshops beneden de Westerschelde geen sprake van het opdringen van of het ongewild confronteren met 'harde porno' (waarbij dieren en of kinderen zijn betrokken). De rijkspolitie deed vrijdag nog een inval in een sexshop in Hulst. Dat leidde tot de aanhouding van eigenaar R. K. en zijn medewerker en familielid L. K., beiden uit Hulst. De inval bracht de politie op het spoor van een internationaal net werk voor kinderporno en -prositu- tie. Uit het onderzoek van de rijks politie bleek tevens dat een aantal sexzaken in Zeeuwsch-Vlaanderen kinderporno vertoont of verkoopt. Zolang de winkeliers deze 'handels waren' echter behoedzaam op slaan, zullen er geen stappen wor den ondernomen. „We zijn niet uit op het leeghalen van de sexshops", legt Daverschot uit. „Er is een landelijk beleid dat een zekere voorzichtigheid voor staat". De kosten, die bijvoorbeeld bij een inval komen kijken, spelen daar voor een belangrijk deel een rol in. Het vergt namelijk nogal wat inspanning van de politie om de bewijzen boven tafel te krijgen. Mr. Daverschot benadrukt dat er tegen uitwassen - zoals ongewilde confrontatie - wél zo mogelijk actie zal worden ondernomen. Voorlopig zijn er bij justitie evenwel geen aanwijzingen, die daartoe aanlei ding geven. We gaan niet kijken in de winkels of er porno is van de één of andere soort", zegt de officier van justitie. „We zijn veel meer geïnteresseerd in de makers van bijvoorbeeld kinderporno. Als er in Nederland kinderen gedwongen zouden worden zoiets te doen, denk ik dat wij zeer actief aan de gang gaan". Zoals gezegd: de justitie blijft voor zichtig. „Het uitgangspunt 'Niet geschoten is altijd mis', hanteren we niet", aldus mr. Daverschot. Dat neemt niet weg dat het onder zoek naar de handel en wandel van het internationale netwerk voor kinderporno en kinderprostitutie nog in volle gang is. Ook de rijkspolitie in Zeeuwsch- Vlaanderren zit niet stil. Recher cheur D. Zwartepoorte van het Hulster korps vertelt dat er nog wordt 'onderhandeld' over ver dere stappen. „We moeten afwach ten wat er uit het onderzoek komt", aldus Zwartepoorte. „Het moet nog blijken of we nog meer zaken aan kunnen pakken". OOSTBURG De stichting 'Uit' in West Zeeuwsch-Vlaanderen organi seert zondag 27 januari een concer treis naar Brussel. Vertrek om tien uur 's morgens vanaf het Ledelthea- ter in Oostburg. Bij aankomst in Brussel zal eerst een bezoek gebracht worden aan het nieuwe museum voor moderne kunst dat verbonden is aan het museum voor oude kunst. Om 15.00 uur begint het concert, uitgevoerd door het nationaal orkest van België. Op het programma staan onder andere het concert voor piano, viool, cello en orkest van Beethoven, het triple-concert, en de zesde sym phonic (de pathetische) van Tsjai- kowsky. Kaarten kunnen gereserveerd worden via Den Hoekzak in Oostburg. Boven dien kan nog een beperkt aantal kaarten gereserveerd worden voor het optreden van de groep Djazzex, zater dag 2 februari om 20.00 uur in de Stadsschouwburg van Brugge. Djaz zex biedt een avondvullend program ma, bestaande uit nieuw ontworpen choreografiën. TERNEUZEN Het steuncomité Britse Mijnwerkers afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen houdt 6 fe bruari een openbare vergadering in café Centraal in Terneuzen. Het is de bedoeling dat tijdens deze bijeen komst enkele leden van het comité hun ervaringen vertellen van het bezoek dat zij onlangs brachten aan het Engelse graafschap Kent. De comité-leden vertoefden daar en kele dagen bij mijnwerkersgezinnen. Van dit bezoek zijn dia's en films gemaakt die op deze avond vertoond zullen worden. Voor de vergadering is verder een aantal organisaties uitge nodigd die mogelijk kunnen meehel pen aan verdere ondersteuning van de Britse mijnwerkers. Verder wil het steuncomité deze organisaties verzoe ken om bij de FNV aan te dringen op een daadwerkelijke boycot van de steenkooltransporten naar Groot- Brittannië. De vergadering begint om 20.00 uur. Hans Koningstem en zijn vader. VLISSINGEN - Op 11 januari 1977 veroorzaakte de toen 20-jarige Hans Koningstein uit Vlissingen een explosie met zijn snijbrander in een gastanker in het dok van de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen- Oost. Door de kracht van de ontploffing werd hij twintig meter de lucht in geslingerd, om uiteindelijk bijna dertig meter verder in het dok terecht te komen. Nog steeds probeert hij te bewijzen dat het schip niet echt volledig gasvrij was, om in aanmerking te komen voor een schadevergoeding van De Schelde. „Het mag een wonder worden ge noemd, dat hij nog leeft", zeggen zijn ouders. „Hij was gewoon afge schreven. Ruim twee maanden later op 23 maart herkende hij ons weer voor het eerst". Bijna alle ledema ten waren verbrijzeld, gebroken en gekneusd. Hij heeft al 25 operaties achter de rug. Het ziekenfonds heeft naar zijn vaste overtuiging al meer dan een miljoen gulden betaald aan medische kosten. Deze vreugde wordt naar mening van Hans' ou ders echter vergald door het gebrek aan belangstelling dat De Schelde ooit heeft getoond medische kosten. Na vier maanden kon hij het zieken huis verlaten, met beide benen tot de liezen in het gips. Twee jaar moest hij drie dagen per week naar het verzorgingstehuis Der Boede, waar hij opnieuw leerde lopen. Hij is nog ernstig gehandicapt, maar sinds enkele jaren weer voor vijftig procent arbeidsgeschikt verklaard. Sindsdien werkt hij volledige dagen bij de kwaliteitsdienst van De Schelde. De dankbaarheid voor het leven, dat al vrijwel was opgegeven, wordt echter vergald door het ge brek aan belangstelling dat De Schelde volgens de ouders van Hans hebben getoond. „Dokter Stumphius van de bedrijfs geneeskundige dienst heeft ons op de hoogte gebracht, samen met een maatschappelijk werkster. Dat meisje kwam later regelmatig langs, om een beetje te babbelen. Zij was het visitekaartje van De Schelde en vroeg dan of hij hulp nodig had, maar kon natuurlijk ook niets doen", vertelt de heer K. W. Ko ningstein. „Ik heb haar een paar keer gevraagd of iemand van de leiding wilde komen praten. Na on geveer drie weken is bedrijfsdirec teur J. G. Burlage geweest met de man van de veiligheidsdienst. Ze zaten hier maar en hebben eigenlijk helemaal niets verteld, over hoe het gegaan was. Er is ook nooit iemand naar het ziekenhuis gekomen, met uitzondering van zijn collega's. Van de afdeling personeelszaken hebben wij niemand gezien. Ik werk bij de PTT. Mijn adjunct-directeur heeft nergens mee te maken, maar kwam nog eens thuis kijken hoe de situa tie is. Dat noem ik sociaal voelend". Op advies van de Industriebond FNV werd de Raad voor Arbeids recht ingeschakeld, om via de juri dische weg een schadevergoeding te krijgen van 55.000 gulden voor het opgelopen letsel en van 8840 gulden voor kosten die de ouders hebben gemaakt. De kantonrechter in Mid delburg besliste eind 1983, dat de schuld van De Schelde niet onom stotelijk was bewezen. De zaak is nu overgedragen aan het Middelburgse advocatenkantoor Flos en Witlox, die de mogelijkheden voor een ho ger beroep nog onderzoekt. „Dan moet De Schelde maar eens bewij zen, dat er géén gas in het schip heeft gezeten. Eerst moest ik bewij zen dat het wél zo was. Maar er is een ontploffing geweest en die jon gen is de lucht in gegaan en niet van een scheet", aldus vader Konings tein. Ook de inmiddels gepensioneerde ex-werknemer J. Marteijn (67) uit Arnemuiden voert al jarenlang een juridische procedure voor een schadevergoeding na een arbeids ongeval op Scheldepoort. Dat ge beurde twee jaar later, op 20 fe bruari 1979, ook om omgeveer half tien 's morgens. Tijdens takelwerk zaamheden in het magazijn brak de kabel waaraan een vracht hoeksta- len balken hing met een totaal gewicht van 1600 kilo. De kanton rechter in Middelburg verklaarde in oktober vorig jaar, dat geen duidelijke oorzaak voor de draad breuk is genoemd, zodat ook niet duidelijk is welke nalatigheid De Schelde te verwijten is. De belangen van de heer Marteijn worden behartigd door de Indus triebond CNV. die inmiddels heeft besloten in hoger beroep te gaan tegen deze uitspraak. Beide slacht offers van een bedrijfsongeval heb ben te kampen met hetzelfde pro bleem, dat over enige tijd wellicht niet meer bestaat. „Je moet bewij zen dat de werkgever schuld heeft aan het ongeval. Er is echter een wetswijziging op komst, waardoor een verbetering is te verwachten. Dan is de werkgever aansprakelijk, behalve wanneer hij aantoont alles te hebben gedaan om een ongeval te voorkomen", verklaart mr A. J. de Geus van de Industrie en Voe dingsbond CNV. Beide slachtoffers zijn ook niet te spreken over de Arbeidsinspectie, omdat deze veel te laat in actie zou zijn gekomen. „Op de dag van het ongeluk heeft De Schelde een grote ventilator op het mangat in het schip gezet om de tank schoon te blazen. De dag daar na kwam pas de arbeidsinspectie en die kon niets meer vinden", vertelt Hans Koningstein. Naar het ongeval van de heer Mar teijn is pas twee jaar later een onderzoek ingesteld door de ar beidsinspectie, waarover een onge dateerd rapport is uitgebracht. De kabel met de strop, waaraan de last had gehangen, was toen al lang niet meer te vinden. Ir. C. Frankfoort van de Arbeidsin spectie in Breda bevestigde desge vraagd, dat niet altijd dezelfde dag een onderzoek kan worden inge steld. Met name in het verleden was het volgens hem nogal eens moeilijk de uitgezonden inspec teurs te achterhalen en naar de plaats des onheils te sturen. Sinds 1983 is daarin verbetering geko men, omdat de inspecteurs toen zijn uitgerust met semafoons, zodat zij oproepbaar zijn. Soms wordt zelfs helemaal geen onderzoek ingesteld, wanneer het bedrijf of de politie vergeten het ongeval te melden. Daarin komt volgens ir Frankfoort verbetering, wanneer het bedrijf verplicht wordt elk ongeval te melden door een wijziging van de arbeidswet die op komst is. MIDDELBURG De PZEM ont ruimt bij gaslekkages woningen, als de concentratie aardgas in de huizen meer dan vijf procent bedraagt. Want alleen bij deze concentratie bestaat de kans op explosies. De concentratie aardgas in de woningen aan de Jo- dengang in Middelburg, waar het afgelopen weekeinde een gaslek was ontstaan, was minder dan vijf pro cent. Omdat daardoor geen explosie gevaar bestond, hoefden de bewoners niet te worden geëvacueerd. Het hoofd van de gasafdeling van de PZEM, ir W. J. Akkerman, heeft dit dinsdag desgevraagd meegedeeld. De PZEM wijkt met deze uitgangspunten niet af van andere energiebedrijven. Directeur P. De Feyter voor zijn bedrijf in Breskens. „Dat percentage van vijf procent is een natuurlijk gegeven, daar kan je dus niet omheen", zo zei hij. De heer Akkerman wees er nog eens op, dat het opsporen en verhelpen van het gaslek in de Jodengang zoveel moeite kostte, omdat het gas zich vanuit het lek onder het bevroren wegdek via een eveneens lek rioolstel sel verpreidde. Pas nadat de Joden- gang in een aantal 'sectoren' was verdeeld en deze ten opzichte van elkaar waren afgesloten, kon het lék door het secties achtereenvolgens te onderzoeken worden gelokaliseerd. De heer Akkerman raadt de bevol king aan om in geval van storingen niet zelf te proberen een lek of manke ment te verhelpen, maar direct hét centrale storingsnummer, 01184- 79191, te bellen. „Dat is een centrale post voor Zeeland, die direct een dienstdoend monteur uit het desbe treffende district naar de plaats van de storing stuurt", zo zei hij. BRESKENS De oprichting van een aardappelverwerkend bedrijf in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is voor lopig niet haalbaar. Pas als de aard appelteelt in het gebied drastisch wordt uitgebreid kan een dergelijke industrie met enige kans van slagen worden opgestart. Dat stelt P. de Feyter, directeur van de grootste particuliere aardappelhandel in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn bedrijf in Breskens verwerkt jaar lijks 600 tot 700 hectare aardappelen. Hij heeft alle begrip voor het initiatief van het Oostburgse gemeentebestuur om tot de oprichting van een aardap- pelverwerkende industrie te komen. Het college van b en w maakte vorig jaar plannen in die richting bekend, vooral om op die manier de extreem hoge werkloosheid in de gemeente terug te dringen. Met het initiatief hoopt het college plaatselijke onder nemers op een 'vruchtbare' gedachte te brengen. De eerstkomende jaren is de 'vrucht baarheid' volgens De Feyter ver te zoeken. De in totaal 1700 hectare aardappelen, die nu jaarlijks in West- Zeeuwsch-Vlaanderen worden ver bouwd (ongeveer 10 procent van het totale landbouwareaal) zijn in zijn ogen een te smalle basis om een verwerkingsindustrie te beginnen. „Voordat je bijvoorbeeld een fritesfa- briek kunt opstarten moet je verze kerd zijn van een voldoende grond- stofaanvoer uit de streek zelf. Ik denk dan aan een areaal van minstens 2500 tot 3500 hectare", aldus De Feyter. Aardappelaanvoer uit andere regio's werkt volgens hem kostenverhogend. Vooral de Westerschelde zou in dat opzicht een lastig te omzeilen barrière zijn. Ondanks het huidige tekort aan West- Zeeuws-Vlaamse aardappelen ziet de Breskense handelaar de toekomst met vertrouwen tegemoet. Hij signa leert een toenemende druk op de tarwe- en suikerbietenprijs. Voor veel boeren kan dat naar zijn mening aanleiding zijn om aardappelen in het zaaiplan op te nemen. Met enige voorzichtigheid durft hij dan ook op korte termijn een groei van het aardappelareaal te voorspel len. En daarmee zou een verwerken de industrie toch binnen afzienbare tijd tot de mogelijkheden behoren. De Feyter volgt de ontwikkeling op de voet. Zijn bedrijf heeft voldoende ruimte om een frites-bakkerij te her bergen. Hij schat de investering op tien tot twintig miljoen gulden, ter wijl het bedrijf aan dertig tot vijftig arbeiders werk zou bieden. De PZEM heeft dinsdagmiddag be woners van de Jodengang en de Seis- singel een bloemetje gestuurd. Op een begeleidend briefje stond: „Met excuses voor de overlast en met dank voor de hulp en verzorging tijdens de gaslekkages". De heer Akkerman zei, dat de PZEM op die manier bewoners wilde bedanken, die tijdens de werk zaamheden klaar stonden met koffie en soep en die behulpzaam waren met onder meer het aanslepen van lampen en dergelijke. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11