Snuffelt U ook al /tussen de Kleintjes? VANBO: 'OUDEREN STAAN IN DE KOU' Luchtvervuiling boven Zeeland bleef constant Twijfels rond Elfsteden Ontvoerders in Italië gedood VOOR HET EERST IN GESCHIEDENIS ALARMFASE 3 Besturen in Aardenburg OUD PAPIER? DOE HET NU! PZEM klaar9 voor bouw kerncentrales Lepra? Dat zal ons zeker 'n zorg zijn. Koud en mistig 228e jaargang no. 16 Zaterdag 19 januari 1985 Basisschool Korter werken Patriot Kinderporno !^LHbro5Ó500 jknkWOJO^ Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Hele weekeinde Opklaringen en droog, mistbanken, zwakke oostelijke wind, maximum temperatuur rond min 5 graden. ROVING! AL ZUID-BEIJERLAND - De 10-jarige Ingrid Veerman en haar 12-jarige broer Sander (2e v.r. gingen vrijdag middag op een wel ongebruikelijke manier van school naar huis. Doordat het pontje, waarmee zij en nog vijf andere kinderen naar het eiland Tiengemeten, waar allen wonen, va ren, door zware ijsgang uit de vaart was genomen, sprong de rijkspolitie bij met een helicopter. Of de kinderen maandag weer op dezelfde manier naar school zullen gaan wordt nog bekeken. Sommige bewoners van het eiland gaan nog gezamenlijk over het ijs naar de overkant, maar dat is door de onderstroom in het water onder het ijs een hachelijk avontuur. Bij zo'n tocht, waarbij gebruik wordt gemaakt van sleeën, zijn de bewoners met een touw aan elkaar gebonden. De glorie van de Elfsteden: 22 jaar terug voor de laatste winnaar, Reinier Paping; letters letteren: een mistige roman van A. Alberts en politie; kunst: Hermitage in Boymans en Domela in Den Haag; muziek: Bach en de maatslag; film: Renée Soutendijk; deunen: IKoos Alberts in de top; de pro gramma's voor radio en tv. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 Kabinet weigert extra stookkostenvergoeding De discussies rond de kernenergie laaien opnieuw - en fel - op; de chaos van 1953, een ander licht op ramp en bestuur; Engelse lords verdringen elkaar voor de tv-ca- mera's; hoe hoog rijzen de kosten voor de Deltawerken?het bouwen van de vrijmetselaars; Fries: taal of dialect?; de vrouw (en haar man) in Japan en Doe-het-Zelver bouwt een miljoenenkathedraal. PAGINA 25, 26, 27, 29 en 31 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 Minister Deetman Minister Deetman zal een nieuwe poging doen om het conflict rond de basisschool te doorbreken. PAGINA 2 Het kabinet roept de werkgevers op niet te wachten met verder gaande arbeidstijdverkorting. PAGINA 3 Fokker neemt deel aan de produk- tie van de Patriot-luchtverdedi gingsraket. De bouw van het door Nederland bestelde geavanceerde wapensysteem is van groot belang voor het bedrijf. PAGINA 5 De rijkspolitie is door een inval in een sexshop in Hulst op het spoor gekomen van een internationaal netwerk van kinderporno en -pros titutie. PAGINA 9 I DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet denkt niet aan het toekennen van een extra I stookkostenvergoeding voor mensen met een minimumuitkering. Als de koude periode aanhoudt tot eind januari, kost het gezinnen gemiddeld 4 procent extra aan verwarmingskos- ten. Dit heeft premier Lubbers vrijdag na afloop van de ministerraad meegedeeld. Om een dergelijke toeslag was gevraagd door de kamerleden Lankhorst en Beckers-de Bruijn (beiden PPR). I Als het gehele stookseizoen wordt bekeken, dan heeft de vorst van de afgelopen weken volgens de premier nog niet geleid tot een gemiddeld hoger gasgebruik. Het hogere gebruik CAGLIARI/ROME (DPA-UPI) - Vier bandieten en één politieman zijn vrijdag om het leven gekomen toen de Italiaanse politie op het eiland Sardinië een industrieel bevrijdde I die donderdag ontvoerd was. Aan de bevrijding van de 40-jarige bouwondernemer Tonino Caggiari ging een vuurgevecht vooraf waarbij 400 politiemensen betrokken waren. Caggiari was donderdag ontvoerd uit zijn bedrijf in Oliena, een stad in een bergachtig gebied in het oosten van Sardinië, waar regelmatig bendes mensen ontvoeren om aan losgeld te komen. (Advertentie) Havenindustrieterrein Houtkade 38 Neem eens contact 4463 AC Goes op met de van januari 1985 weegt nog niet op tegen het onverwacht zachte najaar van 1984. Tot en met december werd 12 procent minder gas gebruikt dan normaal. In de eerste helft van januari werd het verschil goeddeels ingelopen. Pas als het koude weer aanhoudt, zal gemid deld meer gas dan voorgaande jaren worden verstookt. S 01100-15018 ZEEUWSE OUD PAPIER A CENTRALE bv ook voor schroot, metaal lompen en plastic VLISSINGEN - De luchtvervuiling boven Zeeland is vrijdag tamelijk constant gebleven. De verontreini ging wordt vooral veroorzaakt door rookgassen van de industrie in Ant werpen die boven de grond blijven hangen, omdat de lucht door het ijzige sneeuwdek onvoldoende wordt verwarmd en daardoor niet meer opstijgt. Het KNMI in Vlissingen ver wacht voor de komende dagen geen bijzondere veranderingen van weer, zodat ook de luchtvervuiling voorlo pig zal blijven. Vrijdag werd een gemiddelde concen tratie van 250 tot 300 microgram zwaveldioxyde per kubieke meter lucht per uur gemeten, terwijl woens dagavond nog concentraties van 550 tot 590 microgram werden genoteerd. Bij een uurwaarde van 600 microgram zwaveldioxyde treedt de alarmrege ling in werking. De maximale norm voor de gezondheid is gesteld op 830 microgram. De alarmregeling houdt een waarschuwing in van enkele me dische instanties en van bedrijven die rookgassen uitstoten. De wind komt volgens het KNMI ook de komende dagen uit het oosten tot zuid-oosten, zodat verontreinigde lucht uit Antwerpen blijft komen. De windkracht blijft beperkt tot 2 a 3 Beaufort. Bij een sterkere wind be staat volgens provinciale waterstaat de kans, dat vervuilde lucht uit ver deraf gelegen gebieden naar Zeeland komt, met name uit het Roergebied. Het KNMI verwacht na woensdag een verandering van de wind richting, die dan uit het westen zal komen, maar ook dan nog niet sterk genoeg zal zijn om de lucht schoon te waaien. Het is volgens het kabinet daarom niet aannemelijk dat als gevolg van het weer van de laatste dagen men sen in betalingsmoeilijkheden zullen komen. Het verstrekken van een ex tra bijdrage voor de gestegen stook kosten aan de 'echte minima', die een eenmalige uitkering ontvangen, wordt niet door het kabinet overwo gen, zo stelt premier Lubbers. De Algmene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft vrijdagavond zeer te leurgesteld gereageerd op de afwijzen de reactie van het kabinet. „De rege ring laat de ouderen letterlijk in de kou staan". De ANBO wijst erop dat nu al gesproken kan worden van een vrij koude winter, kouder dan de gemiddelde winters van de laatste twintig jaar. De ANBO, waarbij 200.000 ouderen zijn georganiseerd, pleit al anderhal ve week voor een stookkostentoe slag, met name voor ouderen met lage inkomens. De bond vreest dat vele ouderen zich uit financiële over wegingen genoodzaakt zullen voelen te bezuinigen op verwarming, het geen kan leiden tot ernstige gevol gen. De ANBO noemt het onbegrijpe lijk dat het kabinet geen oog heeft voor de financiële problemen die voor ouderen met minimuminko mens ontstaan. De ANBO hoopt nu dat de Tweede Kamer een stookkos tentoeslag zal afdwingen. LEEUWARDEN (GPD) - De grote zekerheid over het doorgaan van de Elfstedentocht, is vrijdagavond aan het wankelen gebracht door de laat ste weerberichten. Zowel de Friese weerdeskundige Hans de Jong als de specialist van het NOS-journaal Har- rie Otten, ziet de vooruitzichten plot seling somber in. Er is een dooi-golf op komst die via België vermoedelijk dinsdag Nederland bereikt en het is de vraag of die dooi-golf even in het zuiden blijft hangen of meteen door trekt naar het noorden. Het grote optimisme in Elfsteden-centrum- plaats Leeuwarden is daardoor om geslagen in angstig afwachten. De tegenvallende verwachtingen van de deskundigen, hebben meteen de vraag opgeroepen of de Elfsteden tocht dan niet met een dag vervroegd kan of moet worden, maar organisato risch blijkt dat niet mogelijk. „Dat is absoluut uitgesloten", zegt bestuurs lid/wedstrijdleider Gerrit van den Ham. „Dat kan niet", aldus Van den Ham, „door de automatisering van de inschrijving. Dat hele technische ap paraat is afgesteld op maandag en daar valt niets aan te veranderen. De terminals komen pas dan op de be- Advertentie HELP DE LEPRA I BESTRIJDEN. GOES De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) is zonder meer in staat tot de bouw en exploitatie van nieuwe kernenergiecentrales bij Borssele. Er is voldoende ruimte, volop koelwater en veel ervaring. Voorwaarden zijn dan wel een korte voorbereidings- en bouwperiode (ten hoogste ze ven jaar na het geven van de definitieve opdracht) en een te voren afgesproken landelijke kostprijsregeling ter dekking van eventuele risico's (zoals ook is getroffen voor de in aanbouw zijnde kiolencentrale van de PZEM). De exploitatie van een kerncentrale met een vermogen van 1.000 MegaWatt zorgt voor ongeveer 250 nieuwe vaste ar beidsplaatsen. Een en ander blijkt uit opmer kingen van de PZEM-directeu- ren ir M. Dalebout en ir A. Tiktak, gemaakt in een inter view voor de PZC-zaterdagbijla- ge. Zij beschouwen het huidige PZEM-complex nabij het dorp Borssele als beste locatie voor het uitbreiden van kernenergie. Volgens Tiktak is de deskundig heid die bij de PZEM op kern energie-gebied is opgebouwd, het grootst in Nederland. „Als wij een kerncentrale niet kunnen bouwen, dan kan een ander in ons land dat ook niet", stelt directeur Dalebout. Zie pagina 25) Lepra verminkt als niet tijdig hulp wordt geboden. Voor een goede behandeling is verschrikkelijk veel geld nodig. Help daarom uw nationale instelling voor leprabestrijding, de NSL, met uw bijdrage. Doe het nu. Want op leprabestrijding bezuinigen kan en mag niet. Mauritskade 631092 AD Amsterdam, tel. 020 - 93 89 73 ESSEN - Het verbod om de eigen auto te gebruiken veroorzaakte een stormloop op de treinen in het Ruhrgebied, zoals hier op het station in Essen. Autoverkeer Ruhrgebied stilgelegd wegens smog stemde plaatsen en dat is te laat voor een inschrijving op dinsdag. Boven dien ben ik er van overtuigd dat de overheid bezwaar maakt tegen een vervroeging. Er is van die zijde zelfs geprobeerd om een dag respijt te krijgen - de Elfstedentocht op don derdag - dus ik kan me niet voorstel len dat men akkoord gaat met dins dag. Mocht de dooi onze kant op komen, dan is daar niks aan te doen. Het zou een verschrikkelijke afknap per zijn...". DÜSSELDORF (DPA/ANP/GPD) - De luchtvervuiling in het Westduitse Ruhr-gebied heeft zich vrijdag dra matisch verslechterd. Het ministerie van volksgezondheid in de deelstaat Nordrhein-Westfalen kondigde in Düsseldorf voor het westelijk deel van het Ruhr-gebied de hoogste smog-alarmfase af. Dat is voor het eerst in de geschiedenis van de Bondsrepubliek. Om half drie vrijdagmiddag ging smo- galarm 3 in. Alle autoverkeer, met uitzondering van hulpdiensten (poli tie, brandweer, ambulances) en het openbaar vervoer, is in grote gebieden tot nader aankondiging verboden. Verschillende industrieën moeten hun produktie verminderen of zelfs geheel stilleggen. Een speciaal bureau is vrijdagmiddag met een onderzoek hiertoe begonnen. In ziekenhuizen wordt alleen nog maar geopereerd als dat van levensbelang is. Alarmfase-3 werd door minister van volksgezondheid, Friedhelm Farth- mann, afgekondigd voor het gebied van de steden Essen, Oberhausen. Duisburg, Krefeld, Mülheim, Wesel en Bottrop, met een totale bevolking van 1,8 miljoen. De op het ministerie van gezondheid in de deelstaat Noordrijn-Westfalen gevormde crisisstaf gaat ervan uit dat deze toestand wellicht het hele weekeinde zal voortduren. Mensen die lijden aan astma, hartziekten en storingen in de bloedsomloop, is dringend aangeraden binnen te blij ven. Ook voor pasgeboren baby's is de luchtverontreiniging gevaarlijk. In het oostelijke gedeelte van het Roergebied geldt alarmfase 2. Daar is het autoverkeer min of meer stilge legd in de tijd tussen 6 en 10 uur 's morgens en van 3 uur 's middags tot 8 uur 's avonds. Friedhelm Fahrtmann, verklaarde dat de smog-situatie in grote delen van de rest van West- Duitsland waarschijnlijk net zo ern stig is als in het Roergebied. Maar daar gelden minder strenge criteria (Slot zie pagina 4 kol. 7) In de vrieskou van de afge lopen weken heeft de Aar- denburgse gemeenschap zich even kunnen warmen aan de gedachte dat de be stuurlijke crisis in de gemeente niet uit louter negatieve aspecten bestaat. Twee inwoners zetten zich ieder op hun eigen wijze in voor de gemeen schap: de één met een privé-handte- keningenactie voor herbenoeming van burgemeester W. L. A. Lockefeer, de ander met het opzetten van een enquête, waarin o. m. een oordeel werd gevraagd over het functioneren van de burgemeester. Het politieke gekissebis in Aardenburg is zo hoog opgelopen, dat de normale verhoudin gen in de gemeenteraad ai ruim twee jaar volkomen verstoord zijn. Sinds de raadsverkiezingen in 1982 is er nauwelijks nog een goed woord over de tafel gekomen in het nog altijd sfeervolle stadhuis van Aardenburg. Een lange reeks van grote en kleine conflicten, van intriges over en weer, dorpsgeroddel en achterklap hebben de geloofwaardigheid van het plaatse lijk bestuur aangetast. Parallel aan die bestuurlijke crisis ontwikkelde zich de 'affaire-Loc- kefeer.' Het niet altijd even tactvolle optreden van de burgemeester, zijn als Bourgondisch omschreven levens wijze en zijn omstreden rol in wat als de 'Waterlandkerkje-affaire' wordt aangeduid, maakten zijn positie kwetsbaar. Sinds een aantal maanden wordt druk gespeculeerd over de her benoeming van burgemeester Locke feer. Nauwelijks twee maanden voor het verstrijken van zijn tweede ambts termijn is nog altijd niet bekend of de minister hem zal herbenoemen. Nor maal gesproken zou de herbenoeming al een feit moeten zijn. Het is intussen duidelijk, dat de affaire-Aardenburg en de affaire-Lockefeer - hoewel ze met elkaar te maken hebben, gaat het toch om twee afzonderlijke zaken - ook in Middelburg en Den Haag meer dan gewone aandacht krijgen. Dat ook de Aardenburgse bevol king zich nauw betrokken voelt bij het reilen en zeilen in de gemeente, blijkt o.m. uit de beide initiatieven de bevolking wat meer bij een eventuele oplossing te betrekken. Gisteren werd de enquête-Geurtz openbaar gemaakt in het bijzijn van twee raadsleden. Alle goede bedoelingen van de initia tiefnemer ten spijt, blijkt de enquête geen succes. Op het eerste gezicht lijkt een respons van 625 formulieren op een totaal van 1.600 een hoge score, maar meer dan de helft 349 bleek een falsificatie. Merkwaardig genoeg waren dat allemaal pro-Lockefeer for mulieren. In Aardenburg is niets te gek. Kennelijk heeft het normbesef hier en daar ernstig geleden onder de druk van de bestuurlijke crisis. Hier wreekt zich ongetwijfeld dat de initia tiefnemer niet bepaald bekend staat als een Lockefeer-vriend. De overblij vende 276 formulieren bezorgen bur gemeester Lockefeer een kleine voor sprong in de opiniepeiling voor wat betreft zijn functioneren: 50,3 procent positieve reacties, 45,3 procent nega tief. Kan het onderzoek van Geurtz een representatieve steekproef wor den genoemd? Zo ja, kunnen er con clusies aan worden verbonden? De onderzoeksmethode, verspreiding van een enquêteformulier door mid del van een advertentieblad, is niet ongewoon en een respons van 1 op 6 (17 is redelijk, maar gezien het belang van het onderwerp en de be trokkenheid van de Aardenburgers zou een hogere score voor de hand hebben gelegen. Tot op zekere hoogte geeft de 1 op 6 verhouding aan dat de steekproef representatief is. Weten schappelijk is een dergelijke vaststel ling echter niet te doen, zodat er altijd twijfels zullen blijven. De initiatiefne mer zou er beter aan hebben gedaan zijn enquête op te zetten met behulp van objectieve, deskundige buiten staanders, die voor een bredere vraag stelling hadden kunnen zorgen. On danks alles was het nu toch de enquê te-Geurtz, met de inbreng van een man, die - hoewel politiek niet gebon den, zoals hij zelf zegt - liever een ander ziet op de plaats van de burge meesterszetel. Veel meer van belang is overigens de vraag of de uitslag van de enquête houvast biedt. Wij dachten van niet. Iedereen weet nu, dat de verhoudingen ongeveer fifty-fifty zijn, een bijna getrouwe afspiegeling van de machtsverhouding in de gemeente raad. Op zich bevat die mededeling weinig nieuws. Mogelijk slaagt de initiatiefnemer in zijn belangrijkste opzet: zo snel mogelijk een uitspraak van de raad over de herbenoeming. Toen minister Rietkerk van binnen landse zaken eind vorig jaar besloot geen maatregelen te nemen tegen burgemeester Lockefeer in de zg. Wa terlandkerkje-affaire, mocht worden aangenomen, dat de normale verhou dingen zouden terugkeren in het Aar denburgse. Dat bleek een misreke ning. Sindsdien is de herbenoeming van de burgemeester onderwerp van heftige discussies en verwijten over en weer. In het belang van Aardenburg en van het gezin Lockefeer is het te hopen dat de minister - geadviseerd door de commissaris der koningin - snel tot een beslissing komt. Niets is erger dan onzekerheid. Dat laatste zou de gemeenteraad zich moeten realiseren. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1