MINISTERIES MAKEN INVENTARISA TIE Kind en vrouw gedood bij gasontploffing Brussel Ouderenbond vraagt opnieuw om toeslag op stookkosten 1985 Minister over helm en kernenergie de PZC vandaag Inwonertal Zeeland voor eerst sinds halve eeuw teruggelopen Britten herdenken toch einde Tweede Wereldoorlog De overheid als investeerder Somber en koud |28e jaargang no. 14 konderdag 17 januari 1985 Vandaagop pagina 8 Reëel Spoorwegen Vervoer duurder Opdooi Hond redt baas Zwendel Jeugdwerkplan KMS Van de schans \JVmlljanuari Amsterdam Veel bewolking, plaatselijk mistban ken, kans op wat sneeuw, middagtem- peratuur omstreeks min 4 graden, zwakke tot matige wind uit zuidooste lijke richtingen. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PROVINCIAL JIDDELBURG - Het inwonertal van jeeland is vorig jaar or het eerst sinds meer dan een halve eeuw terug- I gelopen. Er woonden eind vorig jaar 167 mensen minder in de provincie ■jan aan het begin van 1984. Die jruggang wordt volledig veroor- takt doordat er meer mensen uit Zeeland vertrokken dan er kwamen wonen; het gaat daarbij uitsluitend om het aantal mannen: het aantal in Zeeland wonende vrouwen steeg iets. Tegenover een vertrekoverschot van 1190 mensen stond in Zeeland vorig jaar slechts een geboorte-overschot van 1023 babies. Ook in 1983 en in 1982 was er in Zeeland sprake van dat het aantal vertrekkenden groter was dan het aantal mensen, dat zich in Zeeland vestigde. In de totale bevolkingscij fers van die jaren werd die teruggang gecompenseerd doordat het geboorte overschot (meer babies geboren dan er mensen overleden) groter was. Per 1 januari 1984 woonden er in Zeeland 355.513 mensen, aan het eind van vorig jaar waren dat er nog 355.346. Het aantal mannen liep terug van (Slot zie pagina 19 kol. 2) OW laag op lijst nvesteringsprojecten (Van onze Haagse redacteur J)EN HAAG - Er wordt in Den Haag op ambtelijk niveau weer gesproken over de aanleg van |e Vaste Oeververbinding over en onder de Westerschelde (VOW). In het kabinet is deze zaak jog niet aan de orde geweest. Wel hebben ambtenaren van een aantal ministeries een iventarisatie gemaakt van grote projecten waarmee de investeringen in de toekomst Lunnen worden gestimuleerd. De VOW zit daar ook bij, maar erg hoog staat dat project niet fenoteerd. Voorts bevat de lijst de verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland, waarover het kabinet reeds een principe-beslissing heeft genomen. Voor wat betreft de VOW s dat niet het geval. Pver enkele weken kan de Tweede (amer een brief van het kabinet egemoet zien waarin een beleidslijn jrordt uitgestippeld voor grote inves- eringen op middellange termijn, baarmee voert het kabinet een motie hit van het Tweede Kamerlid G. J. Bchutte (gpv), waarin werd gevraagd lm een investeringsplan. De besluit- lorming in het kabinet is afhankelijk ran wat de Commissie inzake het Economisch Structuurbeleid (lees) kaat doen met de genoemde inventa risatie, die is opgesteld door onder neer de ministeries van Economische fcaken, Algemene Zaken, Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer, Verkeer en Waterstaat en Financiën. Deze commissie stelt ten pehoeve van de besluitvorming door pet kabinet een overzicht op van nogelijke grote investeringsprojecten bp grond van de inventarisatie, waar- poor veel projecten al afvallen voor dat het kabinet er over praat. In die inventarisatie zit dus ook de VOW, die is ingedeeld in de categorie ;rote investeringsprojecten waarover nog geen principe-beslissing is geno- nen. Het gaat om projecten die een lin of meer publiek karakter hebben, naar die wel privaat zouden kunnen ivorden gefinancierd. De VOW zou een [investering vergen van 900 miljoen ulden en bij uitvoering enkele dui zenden manjaren werk opleveren. De [lijst bevat voorts de verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland. Dit project is al gereed voor uitvoering en daarover is zoals bekend door het kabinet al een principe-beslissing ge nomen. De verbetering van het ka naal zou een investering van 600 mil joen vergen en ruim duizend manja ren werk op leveren. De aanleg van de VOW komt niet in eerste instantie in aanmerking voor uitvoering. Zoals bekend heeft het kabinet al eerder gezegd, de VOW niet te zien zitten. Er zouden vooral twijfels bestaan over de opbrengst en de financierbaarheid van de VOW. De kans is derhalve reëel, dat de VOW uiteindelijk afvalt, temeer daar de inventarisatie van de verschillen de ministeries veel meer projecten bevat dan in werkelijkheid betaald kunnen worden. Het gaat om projec ten, waarvan sommige reëel en ande re minder reëel zijn, terwijl er ook een aantal bij is, waarover in dit stadium nog geen zinnig woord kan worden gezegd. Naast de genoemde projecten worden in de inventarisatie genoemd: het Slufterplan, een plan voor de storting van vervuild havenslib (investering: 150 miljoen, uitvoering globaal: 700 manjaren werk); drooglegging van de Markerwaard (investering: 1,6 mil jard, uitvoeringsduur: 12 jaar, gedu rende de uitvoering 45.000 manjaren werk, vervolgens permanente werkge legenheid van 6000 manjaren); leasing rijksgebouwen in plaats van bouwen door overheid zelf (investering: enkele honderden miljoenen); energiebespa ring in de kwartaire sector (investe ring: 1,7 miljard; uitvoeringsduur: 7 jaar; 15.000 manjaren werk in die periode). Er zou nog gestudeerd wor den op het Plan Waterman voor wo ningbouw voor de kust van Zuid- Holland. Dit grote investeringsproject zou permanente werkgelegenheid voor 10.000 mensen kunnen opleve ren. SULLY-SUR-LOIRE IJsvorming was er de oorzaak van dat gisteren de brug over de Loire bij het Franse Sully-sur-Loire bezweek. De kabels van de hangbrug begaven het juist toen een vrachtwagencombinatie en twee personenauto's passeerden. Ondanks de ravage werd niemand gewond. BRUSSEL (ANP) - In Evere (een van de 19 gemeenten die samen Groot- Brussel vormen) heeft een lekkende gasleiding in de nacht van dinsdag op woensdag een hevige explosie teweeggebracht. Vier huizen zijn vol ledig vernield. Daarbij zijn twee mensen omgekomen, een 3-jarige GROENLO (GPD) - Minister Winsemius (milieu) meent dat de risico's van kernenergie 'veel kleiner zijn dan de geva ren van de chemische indus trie, het vervoer van gevaar lijke stoffen en zeker minder gevaarlijk dan het rijden zon der bromfietshelm'. De minis ter zei dit gisteravond op een VVD-bijeenkomst in Groenlo. „Ik wil de gevaren van kern energie niet kleineren, maar we kunnen ze aan". Volgens Winsemius bestaat voor het probleem van chemisch afval op dit moment geen definitie ve oplossing. Hij zei: „Daarom slaan we het voorlopig op het land op. Of je nu een kilo opslaat van laboratoria of 100 kilo van kerncentrales maakt dan geen verschil", aldus de minister. Over de verdere besluitvor ming omtrent de bouw van twee nieuwe kerncentrales zei de minister: „De Tweede Ka mer heeft twee mogelijkheden: ze zeggen ja of ze zeggen nee". Het kabinet hoopt dat dat dit najaar gebeurt. Helemaal ge rust toonde de minister zich over dit tijdschema niet. Als er enige maanden vertraging zou komen omdat dit najaar ook definitief over de plaatsing van kruisraketten moet wor den besloten, dan ziet Winse mius het somber in: „Je komt dan dicht bij de verkiezingen (voorjaar 1986) en de kans be staat dat een besluit dan over de verkiezingsdatum wordt heengetild". In dat geval vreest de minister aanzienlijke vertraging in de voorbereiding van de bouw van nieuwe kern centrales. Premier Tatcher (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse regering is teruggekomen op het besluit om het einde van de Tweede Wereldoorlog, op 8 mei aanstaande 40 jaar geleden, niet te herdenken. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat gisteravond in het Lagerhuis aangekondigd. Een week geleden liet staatssecretaris Lady Young (buitenlandse zaken) nog weten dat de Britse regering niet aan herdenkingen, noch in eigen land noch in het buitenland, zou meedoen omdat dat de thans bevriende mogen- heid West-Duitsland voor het hoofd zou kunnen stoten, en omdat het de Sovjetunie de gelegenheid zou geven „een vervalst beeld van de geschiede nis" te geven. Dat riep tal van woedende reacties op, niet in de laatste plaats van de Britse veteranen. meisje en een vrouw van 50 jaar. Vijf mensen zijn met zware en minder ernstige verwondingen naar zieken huizen gebracht. In de wijde omgeving sneuvelden de ruiten van de huizen. Pas tegen vijf uur in de ochtend, meer dan vier uur na de ontploffing, slaagde men er in de gastoevoer af te sluiten. Een groot deel van de gemeente zit nu zonder gas. Veel mensen uit woningen in de burnt heeft men moeten evacueren. Die zijn voorlopig ondergebracht in een ge meenteschool in de nabijheid. Die school is ingericht als noodcentrum. DEN HAAG (GPD/ANP/AFP/RTR/ UPI) - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft er opnieuw bij kabinet en Tweede Kamer op aangedrongen ouderen met lage in komens een stookkostentoeslag te geven. Gisteren diende de ANBO voor de tweede maal een dergelijk verzoek in. Vorige week had de bond dat ook gedaan, maar antwoord is tot dusver uitgebleven. Mede gezien de vooruitzichten voor aanhoudend strenge vorst, de ver hoogde gasprijzen en het toegenomen energieverbruik toont de bond zich ongerust. Grote aantallen mensen zullen financiële problemen gaan on dervinden, stelt de ANBO. Ouderen hebben door hun leeftijd extra behoef te aan warmte; voor hen nemen daar door de stookkosten sterk toe, aldus deze organisatie van 200.000 ouderen. De Reizigersvereniging Openbaar Vervoer (Rover) is ontevreden over de vertragingen en het ongemak dat treinreizigers ondervinden door het winterse weer. In brieven aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer en de Neder landse Spoorwegen vraagt zij ervoor te zorgen dat de NS technische maat regelen neemt, zoals verbetering van de verwarming van wissels en trein- koppelingen, om problemen in de dienstverlening te voorkomen. De Commissie voor Overleg in het Goederenvervoer (COG) liet woens dag weten dat zij de internationale vervoerders adviseert de tarieven met tien tot 25 procent te verhogen zolang de vorst en sneeuwval in Europa aanhouden. Volgens een woordvoerder is een tijdelijke ta riefsverhoging mogelijk binnen de wettelijke grenzen die daarvoor gel den. Er is een belangrijke stagnatie ont staan in de produktie en levering van het Belgische mineraalwater Spa. Als gevolg van de vorst is Spa moeilijk te bottelen. In het Belgische Dinant werd woensdag een Spa-fabriek geslo ten vanwege de extreme vorst, zo deelde de verkoopdirecteur van het concern Spa Monopole in België mee. Na de huidige vorstperiode zal de overheid op ondubbelzinnige wijze de rekening gepresenteerd krijgen voor eventueel nagelaten onderhoud aan de wegen. Dat is de vaste overtuiging van de wegenbouwers in ons land. „Zo gauw het gaat dooien, zullen heel wat wegen die er al slecht aan toe waren, worden kapotgereden en zal er een groot dus kostbaar onderhoud nodig zijn", aldus algemeen secretaris H. Praktiek van de Nederlandse Vereni ging van Wegenbouwers (NVWB) in Den Haag. De koudegolf die vrijwel heel Europa al twee weken in haar greep heeft, heeft tot dusver aan zeker 300 mensen het leven gekost. De meeste slachtof fers vielen in Frankrijk: 131. Bij lawi nes zijn in de afgelopen dagen in Albanië 57 mensen om het leven geko men, in Spanje kwamen sinds begin vorige week 34 mensen om. In Oosten rijk zijn door de strenge winter 19 mensen gestorven. Ook in Grieken land is het uitzonderlijk koud, met 14 slachtoffers van wie acht in het noor den. Zware sneeuwval is gemeld uit Noord- Spanje, waar honderden steden geïso leerd raakten. In Spanje is een door koude bevan gen man gered door zijn hond. Deze sleepte zijn baas 's nachts door de sneeuw uit een afgelegen straat in Gijon in Asturië over een afstand van 300 meter naar een doorgaande weg. Daar ging „Cachorro" op de 27-jarige Jose Ricardo Boquera liggen om hem tegen de koude te beschermen totdat de twee door de politie werden ge vonden. Een Amerikaanse hulporgani satie die gelden inzamelt voor Ethiopië wordt verdacht van zwendel. (PAGINA 3) De centrales van overheids personeel krijgen van minister Rietkerk geen garantie dat de 32-urige banen voor jongeren bij de overheid worden omge zet in volledige betrekkingen. (PAGINA 5) De ontslagen Schelde-direc- teur ir. J. van Loosen eist een miljoen schadevergoeding van de KMS. (PAGINA 13) Nederlands enige schans springer Gerrit-Jan Konijnen berg droomt van Garmisch Partenkirchen en de Olympi sche Spelen in Calgary. (PAGINA 21) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 Nu de economie in Neder land bepaald stevig be gint aan te trekken, maar de werkloosheid - ook op ter mijn - niettemin erg hard nekkig blijkt te zijn wordt de vraag naar de rol van de overheid als inves teerder in de naaste toekomst met de dag actueler. In de bezuinigingsdrift van het kabinet-Lubbers is die name lijk de laatste anderhalf jaar bedui dend teruggedrukt. Het is duidelijk dat een aantal slechte ervaringen (het financieel uit de hand gelopen Ooster- scheldeproject en opeenvolgende steunoperaties voor behoud van een stuk vaderlandse scheepsbouw, om enkele voorbeelden te noemen) daar aan debet zijn geweest. Vooral projec ten met een naar verhouding laag rendement en onevenredig groot be slag op de begrotingsruimte van be paalde departementen zijn daarom weinig populair. Toch vertegenwoor digen dit soort investeringen in de publieke sector een belangrijk stuk werkgelegenheid. En naarmate er minder van in uitvoering zijn of ko men kan invloed op de arbeidsmarkt doorgaans niet uitblijven. In de bouw (zowel de woningbouw, de bouw van grote projecten, de weg- en water bouw) heeft dat de laatste jaren tot grote zorgen geleid. Zeker nu nog lopende investeringen (zoals de Delta werken) toe zijn aan hun afronding is er behoefte aan nieuwe impulsen. Nog niet zo lang geleden heeft de Tweede Kamer via een motie- Schutte (GPV) het kabinet gevraagd om maatregelen waarmee de over heidsinvesteringen op korte termijn kunnen worden opgepord. Inmiddels is in de voorbereiding van enige ver hoogde activiteit sprake. In de prin cipe-beslissing die het kabinet vorige week nam met het oog op de uitbrei ding van het aantal kerncentrales bijvoorbeeld woog het argument werkgelegenheid zwaar mee. Enkele dagen terug werd bekend dat in de loop van 1985 twee projecten voor de opslag van elektriciteit nader uitge werkt zullen worden: een opslagbek ken in het IJsselmeer (het plan-Lie- vense) en een ondergronds spaarbek ken bij Maastricht. Opvallend is op het ogenblik ook de extra aandacht die wordt besteed aan de jongste plannen van Markerwaard bv, een groep van aannemers die de Marker waard wil aanleggen en daarbij ge bruik wil maken van de deskundig heid van ambtenaren bij twee rijks diensten. Van een herkenbare beleids lijn bij het kabinet is op het ogenblik nog geen sprake. Dat die er snel moet komen is eigenlijk het intrappen van een open deur. De voorzichtigheid bij investeringen in de publieke sector die het kabinet sinds zijn aantreden als hoogste wijsheid heeft aangehou den is de werkgelegenheid in ieder geval niet ten goede gekomen. Er komen intussen steeds meer aanwijzingen dat in de toekomst grote investeringsprojecten alleen nog een kans maken, wanneer ze een aantoonbaar rendement opleveren en de financiering ervan zo ver mogelijk in particuliere handen komt. Het rijk dus steeds minder in de rol van geld schieter en steeds meer in die van inspirator en voorzichtige deelnemer. De harde afwijzing, begin vorig jaar, van het project Vaste Oeververbin ding Westerschelde was van die nieu we beleidsfilosofie als het ware een voorbode. Pas wanneer er een grote mate van zekerheid ontstaat dat de financiële risico's van dergelijke grootscheepse plannen niet op 'Den Haag' worden afgewenteld, is er kans op medewerking. Het particulier ini tiatief moet in dergelijke gevallen niet louter een benaming zijn, is de redene ring. En dat is op zichzelf een gezond uitgangspunt. De rijksbegroting heeft de laatste jaren onder sterke druk gestaan van uitgaven met een laag rendement. Toch is het de vraag of een volsla gen ander beleid in de sfeer van de overheidsinvesteringen daar waar het moet worden uitgevoerd ook voldoen de ruimte zal krijgen. Het ziet er naar uit dat de accenten in de energiesec tor zullen komen liggen. Na de natte waterbouw die de uitvoering van gro te projecten een halve eeuw domi neerde wordt dit het terrein van de toekomst. Voor het Nederlandse be drijfsleven liggen hier veel mogelijk heden voor een ontwikkeling met een geheel eigensoortige invulling. Alleen: er is haast bij. De laatste jaren is er namelijk nogal wat energie verspild bij het bewandelen van eindeloze ambtelijke wegen en het volgen van volstrekt ondoorzichtige procedures. Investeringen die hun rendement moeten opleveren óók voor de werk gelegenheid moeten natuurlijk wèl op het juiste moment worden gedaan. vdM Advertentie Dagelijks: 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag10-17 uur. Trein-Toegang - biljetten bij NS-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1