kleintjes AMERIKANEN KOPEN ENGELAND OP ANDRIESSEN STELT ZICH SOEPEL OP De Rijn dreigt dicht te vriezen Gewonden bij nieuwe aanslag CCC in België Beslag op geld ABP-verdachte de PZC vandaag OFFENSIEF NU OOK TEGEN MENSEN Diesel duurder -'«•55S0S De tijdbom van Martens Minder koud 228e jaargang no. 13 Woensdag 16 januari 1985 SLAPENDE CHAUFFEUR BEZWEKEN FOTO-, FILM EN VIDEO APPARATUUR VAN DE FA. DERT TE VLISSINGEN JANUARI AANBIEDINGEN HAPPY COAT Loodvrij Vakbonden Viskweek Winterkoninkje Dode Militairen Samenwerking Wisselend bewolkt, vanmiddag kans op wat sneeuw of motsneeuw, overwe gend zwakke tot matige wind uit oostelijke richting, middagtempera- tuur min 3 graden. Van onze correspondent) LONDEN - Er is in ieder geval ten minste één groep mensen voor wie de Britse munteenheid, het pond sterling, vergeleken met de Amerikaanse dollar niet ver genoeg kan zakken: Amerikaanse consumenten die bezig zijn alles dat in Engeland los en vast zit te kopen. Om te beginnen wat vast zit. Opgetogen makelaars in Londen hebben laten weten dat de markt voor wat betreft huizen in het centrum van Londen nog nooit zo goed is geweest. Zowel Amerikaanse particulieren als bedrijven kopen onroerend goed of hun leven ervan afhangt. Amerikaanse bedrijven, die gewend waren hun naar Engeland uitgezonden werknemers in huurflats te laten wonen, kopen die flats in sjieke wijken als Mayfair, Chelsea en Knightsbridge nu, in vele gevallen voor bedragen van meer dan een miljoen gulden. Dan wat los zit. De grote veilinghuizen Sotheby's en Christie's beleven dank zij met vele ijzersterke dollars uitgeruste kopers hoogtijdagen. Vooral vanaf de herfst zijn de prijzen van antiek en kunstwerken steil de lucht in gegaan. Erg populair bij Amerikanen is verder het transatlantische winkeltripje naar Londen geworden. Velen van hen blijven maar één dag in de Britse hoofdstad, maar kopen in die ene dag zoveel als ze maar kunnen meenemen. Vooral kleding, bont en luxe serviesgoed vliegen de winkels uit. Eind aan EG-ruzie over superheffing BRUSSEL (ANP) - De forse ruzie die eind vorig jaar is ontstaan tussen een aantal Europese landbouwministers en de EG-Commissie in Brussel is dinsdag nog wel niet geheel bijgelegd maar ze lijkt toch binnen enkele weken opgelost te worden. Dat komt omdat de nieuwe Europese Landbouwcommissaris, de Nederlander Frans Andriessen, zich aanmerkelijk soepeler heeft opgesteld dan zijn voorganger, de Deen Poul Dalsager. Dinsdag heeft Andriessen in de Euro- ten die hun boeren de superheffing op worden met een „overschot" uit een melk niet hebben laten betalen. De Nederlandse minister van land bouw Braks verwacht - al is de zaak nog niet formeel geregeld - dat de EG-Commissie niet langer meer zal aandringen op het innen van de su perheffing (in Nederland 57 cent op elke te veel geproduceerde liter melk) voor het eind van het melkjaar. „In de praktijk zal het er wel op neerkomen dat er aan het eind van het melkjaar (eind maart) betaald moet worden. Laat er geen illussie ontstaan: aan het eind van het melk jaar moet er ook werkelijk betaald worden", aldus Braks in Brussel. pese Landbouwraad in Brussel duide lijk gemaakt dat de EG-Commissie in de komende maanden geen „kortin gen" meer zal toepassen op land- bouwvoorschotten aan de EG-lidsta- andere regio. Over deze zaken is nog niet beslist. Zo'n besluit kan vallen in één van de volgende landbouwraden of het kan via een schriftelijke procedure gere geld worden. MAASTRICHT (ANP) - De officier van justitie in de ABP-afFaire, mr. Van Opstal, heeft beslag laten leggen op 250.000 gulden van één van de hoofdverdachten, Van Z. Het geld was onder beheer bij diens raads man. mr. F. Duynstee te Maastricht. Dit heeft de officier van justitie dins dagavond bevestigd. Mr. Duynstee was niet bereikbaar voor commentaar. Het bedrag van 2,5 ton komt overeen met de waarborgsom, die genoemd is toen de rechtbank in Maasticht in oktober moest beslissen over al dan niet vrijlating uit voorarrest. De rechtbank verlengde dat voorarrest uit vrees voor het zoekmaken van bewijsmateriaal. De officier liet eind vorige week beslag leggen op het geld bij de advocaat, nadat hij samen met rechter commis saris W. Klaufus was teruggekeerd van het belastingparadijs Jersey. Daar hadden zij de twee beheerders van de brievenbusmaatschappij van Van Z. aan de tand gevoeld. Via deze bv van Van Z. zou tenminste vier ton aan steekpenningen zijn doorgesluisd naar M., de ex-directeur beleggingen van het ABP en de tweede hoofdver dachte in de affaire. Van Z. moet maandag opnieuw ver schijnen voor de rechtbank in Maas tricht. Advertentie Andriessen heeft zich bereid ver klaard om, onder bepaalde voorwaar den en alleen voor dit verkoopseizoen, mee te werken aan een regeling die een „verevening", tussen regio's bin nen de lidstaten mogelijk maakt. Vol gens dit voorstel kan in bepaalde omstandigheden het „tekort" aan melk in de ene regio gecompenseerd De Europese Commissie heeft dins dagavond verklaard snel een beslis sing te zullen nemen over maatrege len tegen Nederland in verband met het te goedkope aardgas dat Neder landse tuinders krijgen. Belgische en Britse Europarlementariërs protes teerden in mondelinge vragen aan de Commissie tegen deze concurrentie vervalsing. Het Europees Parlement heeft dins dag in Straatsburg zijn vertrouwen uitgesproken in de 6 januari voor vier jaar nieuw benoemde Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. (Advertentie) WESTDUIN HOTEL heeft het in huis! Koudekerke, tel. 01185-2510, telex 30186 ppfp BIRMINGHAM - King Boots, een Amerikaanse schaapshond, wacht achter tralies op zijn vonnis. De hond wordt er door de autoriteiten van Birmingham in de Amerikaanse staat Michigan van beschuldigd de 87-jarige moeder van zijn eigenaar te hebben doodgebeten. Zij willen dat de hond wordt afgemaakt maar de familie van King Boots' baas pleiten voor zijn leven. Andriessen O] ARNHEM (GPD/ANP/DPA) - De kans dat de Rijn dicht vriest, neemt met de dag toe. Rond het middaguur was de temperatuur van het Rijnwater gemeten bij de stuw bij Driel, dins dag gedaald tot 0,3 graden boven nul. Maandag was dat nog 0,6 boven nul. Als de strenge vorst aanhoudt, raakt de hele Rijn onderkoeld. Dan gaat zich op grote schaal het zogenaamde grondijs vormen. Op de bodem vor- Happy Coat maakt ijskoude prij zen voor een warme winter bijvoorbeeld: Alle japonnen 298,- nu 99,- Alle rokken 189,- nu 39,- Blouses 99,- nu 29,- Wintermantels v.a. f 99,- Alle bontimitatie 7/8 mantels 398,- nu 198,- Alle bontmantels altijd 50 - 70 korting Zwarte persianermantels (lang) v.a. 990,- Alle bisam 3/4 mantels 3290,- nu 1590,- Alle lam 3/4 mantels van 790,- nu 190,- Alle geawolf 3/4 mantels van 790,- nu 190,- Parade Bergen 58358. 2A op (achter Zoom, de Hema), tel. 01640- In Oostenrijk is vanaf oktober 1985 alleen nog maar normale benzine zonder lood verkrijg baar. Een Europese primeur. (PAGINA 3) FNV en CNV hebben vorig jaar opnieuw een fors leden verlies moeten noteren. (PAGINA 5) Staatssecretaris Ploeg ziet uit stekende kansen voor com merciële viskweek, met name in Zeeland. (PAGINA 13) Henri Ruitenberg, het winter koninkje onder de marathon schaatsers, veroverde gisteren in Westerland de nationale ti tel. (PAGINA 17) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 14 en 15 Sport: 17 men zich koeken ijs waarin veel zand, grind en slib zit. Dat ijs laat vervol gens los en komt aan de oppervlakte. Volgens een zegsman van de rijkspoli tie is de kans op zware ijsvorming in de Rijn, de Waal en de IJssel groot, omdat de stroomsnelheid van de ri vieren door de lage waterstand sterk is afgenomen. Ook schippers houden rekening met de mogelijkheid dat er zware ijsgang op de Rijn komt. In Arnhem hebben veel schepen die afgemeerd lagen aan de Rijnkade de veilige haven opge zocht en in Lobith-tolkamer treffen de parlevinkers voorbereidingen om snel weg te kunnen zodra er drijfijs komt. (Advertentie) BRUSSEL Een beeld van de ravage die dinsdagmorgen werd aangericht door een bomexplosie bij een Amerikaans gebouw in Brussel. De auto waarin de bom was geplaatst werd volledig vernield; er bleef alleen een hoopje schroot van over. De hal van het gebouw werd ontzet en in de wijde omgeving sprongen honderden ruiten. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Voor de dertiende maal in vier maanden tijd is dinsdag door de 'Strijdende Communistische Cel len' in België een bomaanslag ge pleegd op een (semi-)militair doel. Twee Amerikaanse militairen raak ten licht gewond toen in alle vroegte een autobom ontplofte voor een so ciaal-cultureel centrum van het Ame rikaanse leger in Brussel. Tot nog toe was bij de aanslagen van de Cellen (op zijn Frans afgekort tot CCC) slechts materiële schade toege bracht. Maar dat is nu voorbij. De mysterieuze organisatie heeft aange kondigd dat er vanaf nu doden kun nen vallen. De CCC hebben blijkens een verklaring, die in een Brussels metrostation werd gevonden na een telefoontje aan het dagblad Le Soir, met deze aanslag hun 'eerste revolu- tionaiire offensief afgesloten. Tegelijk is nu het tweede begonnen, dat be looft gewelddadiger te worden dan het eerste. De uiterst linkse terroristen in West- Duitsland en Frankrijk zullen gaan samenwerken en een gezamenlijke terreurbeweging in Europa organise ren. De Westduitse „Rote Armee Fraktion" en de Franse „Action Di recte" hebben dit aangekondigd in een uitvoerig communiqué, dat zij dinsdag aan Franse en Britse persbu- reau's in Parijs stuurden. Na vergelij king met andere verklaringen van de twee groeperingen nemen deskundi gen aan dat het document authentiek is. In de verklaring zeggen de beide terreurgroepen dat de NAVO hun belangrijkste doelwit is. ROTTERDAM lANP) - De prijs van dieselolie gaat met ingang van aanstaande donderdag weer met twee cent per liter omhoog, zo is in Rotterdam bekend gemaakt. De meest- voorkomende prijs van een liter diesel bij de zelftanksta- tions komt dan op 128,8 cent. De prijsverhoging is een ge volg van de stijgende dollar noteringen en van de door de winter ontstane stijging van de marktnoteringen voor olie- produk*en. De prijs van benzi ne en Ipg blijft voorlopig on veranderd. De aanhoudende kou heeft opnieuw slachtoffers geëist. De 37-jarige chauffeur G. Blomjous uit Bunschoten is dinsdag in Tirol dood aangetroffen in de cabine van zijn vrachtauto. Volgens de politie is de man aan de kou bezweken. De chauffeur sliep in zijn auto, die geparkeerd stond bij een wegrestau rant langs de Inntal-autosnelweg. Een 45-jarige patiënt van een psychia trische inrichting in Wolfheze is gis termiddag levenloos aangetroffen langs de weg tussen Ede en Arnhem. Het stoffelijk overschot van de man lag in de berm naast het fietspad en was half ingesneeuwd. Twee dienstplichtige soldaten zijn eind vorige week met bevriezings verschijnselen aan oren en tenen in het Militair Hospitaal te Utrecht op genomen. Ze waren met het pantse rinfanterie bataljon uit Schalkhaar op oefening geweest op de Veluwe. De soldatenvakbond WDM zegt dat veel meer militairen bevroren ledema ten hebben opgelopen. De bond wil (Slot zie pag. 3 kol. 2) De wijze waarop de Belgi sche premier Martens de plaatsing van 48 kruisra ketten wil uitvoeren, ver toont overeenkomsten met de langzaam-aan-actie van de Neder landse regeringen in de afgelopen vijf, zes jaar. Evenals in Nederland is ook in België de plaatsing een politiek omstreden zaak. Vanuit de samenle ving wordt grote druk uitgeoefend op regering en parlement geen kruisra ketten in België op te stellen. De regerende christen-democraten en li beralen zien de bui al hangen: als in maart aanstaande met plaatsing zou worden begonnen, zou dit tot groot stemmenverlies (kunnen) leiden bij de algemene verkiezingen van 8 decem ber 1985. Het plaatsingsbesluit is door die dreiging een politieke tijdbom geworden, die de regering-Martens kan 'opblazen.' Het bezoek van de Belgische premier aan Washington begin deze week was er dan ook volledig op gericht de Amerikaanse president te overtuigen van de nood zaak de opstelling van de kruisvlucht- wapens in België voorlopig uit te stellen. Binnenskamers heeft Martens ongetwijfeld het argument gebruikt dat een door socialisten geleide rege ring in het geheel niet zal plaatsen. In dit opzicht is het politieke patroon niet veel anders dan in Nederland: in beide landen zijn de socialisten in de oppositie en zowel bij ons als bij onze zuiderburen staan zij volstrekt afwij zend tegenover de opstelling van kruisraketten. Met uitstel dient Mar tens het enge partijbelang. Zolang geen kruisraketten worden geplaatst in België ontloopt de christelijke volkspartij een voor haar fatale neder laag bij de parlementsverkiezingen van 8 december. Hoe vertel ik het mijn Navopart- ners is Martens' tweede zorg. Bij Reagan heeft hij in elk geval gehoor gevonden, ook al moest de Ameri kaanse president noodgedwongen zijn instemming aan de Belgische voornemens geven. Consultatie van de overige Navo-partners volgt de komende weken. Ook al zal België in maart niet met plaatsing beginnen, de regering-Martens wil die maand wel een principe-besluit nemen. De vraag is of zo'n besluit even ingenieus en onpraktisch zal zijn als het Neder- ïandse besluit van half juni vorig jaar. Ter herinnering: Nederland zal alleen kruisraketten plaatsen als de Sowjet- Unie meer dan 378 SS-20 raketten voor de middellange afstand heeft gestationeerd. De peildatum is 1 no vember 1985. Dan beslist Nederland definitief over de plaatsing. Wiens telling de Nederlandse regering zal hanteren, blijft in het vage. De Russen zijn uiterst zwijgzaam over de aantal len die zij hebben staan; de Amerika nen hangen het liefst niet aan de grote klok hoeveel SS-20 raketten zijn ge plaatst, voorop gesteld, dat hun spionnen over de juiste cijfers be schikken. Kortom, per 1 november kan Nederland alle kanten uit worden gemanipuleerd. Als de Belgen dat Nederlandse spoor volgen, staat hen iets dergelijks te wachten. Ongetwij feld heeft Martens het een en ander geleerd van het Haagse scenario hoe te handelen in zo'n delicate kwestie als de kruisraketten. Het zal dan ook hoogst interessant zijn in maart te vernemen hoe de coalitie van chris ten-democraten en liberalen de raket- tenaffaire aan het electoraat denkt te verkopen. Mogelijk kunnen Lubbers c.s. in dit opzicht iets van onze zuiderburen leren. Over de positie van Martens kan weinig misverstand bestaan. Hij steunt het Navo-dubbelbesluit van 1979 voor plaatsing van 572 kernra ketten in West-Europa. Het besluit omvat tevens vermindering van de kernbewapening in West-Europa als via onderhandelingen met de Russen een akkoord over deze wapens kan worden bereikt. In het voordeel van de Belgen is dat de VS en de Sowjet- Unie begin deze maand in Genève zijn overeen gekomen de ontwapeningsge sprekken voort te zetten en met kracht te streven naar een akkoord. De Belgische tegenzin voor plaatsing is overigens opnieuw een bewijs van de verschillende inzichten binnen de Navo, hetgeen met name de VS op zijn minst als storend ervaren voor de komende gesprekken met de Russen. Een vastbesloten en onder één noe mer opererende Navo versterkt naar het oordeel van de Amerikanen hun positie bij de komende besprekingen. Na de lastige Nederlanders heeft Was hington nu te maken met tegenstrib belende Belgen, die om puur partij politieke redenen een voorbehoud maken bij eventuele plaatsing. Maar evenals Nederland ontkomt ook Bel gië er niet aan kleur te bekennen. Vroeg of laat zullen de Belgen toch duidelijk moeten maken of zij nieuwe kernwapens voor de middellange af stand op hun grondgebied willen toe staan, ja of nee. Voor Martens en zijn liberale coalitiegenoten is dat van later zorg. Op dit moment telt slechts het uitstel van de plaatsing. Dim Sowjet-diplomaat - De culturele attaché van de Sowjet-ambassade in Madrid, Joeri Kolesnikov, is vrijdag uit Spanje uitgewezen op verdenking van spionage, zo is dinsdag uit officië le bronnen vernomen. Kolesnikov was de 14-de Sowjet-func- tionaris die door Spanje het land is uitgezet sinds de twee landen in 1977 hun diplomatieke betrekkingen her stelden, na een onderbreking van bij na twintig jaar. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1