DOORZETTE! UITGLIJDER PEGELTJE VLIEGRAMP ALS GRAP REACTIE OP VERKLARING GROMYKO andaag Kennedy belet afscheidsrede uit te spreken AANVALLER-GEWOND-ONTSNAPT Onderzoek naar ongeluk met Pershing-2 Jongen bij spelletje overreden Reclame Superheffing Acties Opmars Vreugde Vorst 228e jaargang no. 11 Maandag 14 januari 1985 Shultz: plaatsen van raketten gaat door WASHINGTON (AFP/DPA/REUTER) - De Verenigde Staten zullen, zoals het plan was, doorgaan met de plaatsing in West-Europa van (nieuwe) Amerikaanse raketten. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, zondag verklaard, kort nadat zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromyko had gezegd dat dit de toekomstige onderhande lingen over ontwapening in gevaar zou brengen. In een vraaggesprek met de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS zei Shultz dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten van plan zijn het plaatsingsbesluit uit te voeren, tenzij er een akkoord zou worden bereikt. „En dat weet Gromyko heel goed", zo voegde hij er aan toe. De Amerikaanse minister toonde zich niet verrast over uitlatingen van Gro myko over de ruimtewapens. Voor de Russische televisie had Gromyko zon dag onder meer verklaard dat er wat de Sowjet-Unie betreft geen vooruit gang zou kunnen zijn op het gebied van beperking van de kernwapens, wanneer niet tegelijkertijd ook op het gebied van de ruimtewapens vooruit gang geboekt zou worden. Ook de Verenigde Staten zien „een verband" tussen de kemraketten en de ruimte wapens, aldus Shultz. „Wat er gebeurt wanneer op het ene gebied overeen stemming wordt bereikt en op het andere niet, moet worden afgewacht. Shultz zei dat de Verenigde Staten zonder voorwaarden vooraf aan de PZC De meeste mensen denken dat de omroepen voor sluikrecla me worden betaald. Overigens heeft minister Brinkman be sloten tot een soort 'afkoe lingsperiode' waarin voorlo pig geen boetes zullen worden opgelegd. (PAGINA 2) Minister Braks van landbouw en visserij heeft de superhef fing per 1 april vastgesteld op 11 procent. (PAGINA 3) Het Zeeuwse Platform Stop Kernenergie kondigt felle ac ties aan tegen het voornemen van het kabinet om een nieuwe kerncentrale in Borssele te bouwen. (PAGINA 5) De Nederlandse dames schaatsploeg is bezig aan een opmerkelijke opmars. Giste ren werd Yvonne van Gennip tweede op het Europees kam pioenschap schaatsen in Gro ningen, waar ze twee afstan den won. De oranje-ploeg won ook een derde afstand, de 1500 meter waarop Ria Visser zich de beste toonde. De all-round- titel ging naar de Oostduitse Andrea Schone. (PAGINA 9) De Middelburgse tafeltennis ster Ingrid van Osselaer kon haar vreugde nauwelijks de baas na het behalen van de Zeeuwse titel in een recht streeks duel met de Zeeuws- Vlaamse Vivian Blanckaert, die jarenlang onklopbaar was. Bij de heren ging de titel naar Jan Henk Bomhof. (PAGINA 13) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenl.: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13 en 14. onderhandelingen met Moskou be ginnen. Hij verklaarde dat Gromyko verleden week tijdens de Ameri kaans-Russische besprekingen in Ge neve niet had gezegd dat Moskou zich uit de aanstaande onderhandelingen zou terugtrekken als niet aan bepaal de voorwaarden zou worden vol daan. In Genève kwamen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie overeen te gaan onderhandelen over ruimtewapens en kernraketten, zowel strategische als raketten voor de middellange afstand. De onderhandelingen zullen worden gevoerd door een delegatie die in drie groepen wordt gesplitst, een groep voor de ruimtewapens, een voor de strategische en een voor de raketten voor de middellange afstand. Besprekingen over plaats en datum van die nieuwe onderhandelingen zullen waarschijnlijk volgende week beginnen, aldus Shultz. Die onder handelingen zullen vermoedelijk op ambassadeursniveau plaatsvinden. PARIJS iAP) Bij zijn aankomst zaterdag voor het stadhuis van Parijs maakt de 62-jari- ge Joseph Bouteiller met zijn vingers het overwin ningsteken. De uit Nan tes afkomstige Bouteil- l'er heeft, per fiets een tocht rond de wereld ge maakt. De niet meer zo jeugdige fietser verliet Nantes op 14 mei 1982 en peddelde vervolgens door Engeland, Ierland, Canada, Groenland, de Verenigde Staten, Ja pan, Australië, India, Egypte en Europa. De tussenliggende zeeën werden uiteraard met andere vervoermidde len overbrugd. Tijdens zijn tocht had Bouteuiller slechts 22 lekke banden terwijl hij vijftien keer een band wegens slijtage moest verwisselen. In het vraaggesprek voor de Russi sche televisie zei Gromyko onder meer: „De situatie is zo dat, als men van Amerikaanse zijde raketten in Europa blijft plaatsen, de onderhan delingen in gevaar zullen komen, zo als wij de Amerikaanse partij in Genè ve hebben gezegd". Met klem herhaalde Gromyko de Sowjet-eis dat Franse en Britse kern wapens moeten worden meegerekend in de onderhandelingen. Gromyko bleef in het gesprek verkla ren dat de Sowjet-Uunie „geen enkele voorwaarde vooraf' stelt voor hervat ting van wapenonderhandelingen met de VS na een „bevriezing" van 14 maanden. Maar waarnemers zeiden zondag ech ter dat zijn uitlatingen er kort en goed op neerkomen dat de Sowjet- Unie nu stopzetting eist van plaat sing van Euro-strategische raketten, beëindiging van onderzoek naar ruimtewapens door de VS en opne ming van de Franse en Britse kern wapens in de onderhandelingen. Zoals bekend, is de NAVO tot dusver re slechts met plaatsing van nieuwe raketten voor de middellange afstand begonnen in Groot-Brittannië, Italië en West-Duitsland en nog niet in België en Nederland, die elk 48 kruis raketten. zouden moeten krijgen. In de drie landen waar de plaatsing al is begonnen stonden eind novem ber volgens een opgave van de NAVO 93 van de in totaal 572 kernwapens voor de middellange afstand, die de vijf landen krachtens het dubbelbe- sluit van de NAVO uit 1979 in totaal zouden moeten krijgen als antwoord op de plaatsing van SS-20-raketten in de Sowjet-Unie. SOWETO (UPI/RTR/AP) - Een aantal radicale zwarte betogers heeft zon dag Edward Kennedy gedwongen af te zien van het uitspreken van een afscheidsrede na zijn achtdaagse be zoek aan Zuid-Afrika. De Amerikaanse senator verklaarde voor zijn vertrek hierover teleurge steld te zijn maar Zuid-Afrika te verla ten „met een gevoel van hoop en warme herinneringen". Kennedy had zondag zullen spreken in een kerk in Soweto, de zwarte satellietstad van Johannesburg. Hij had willen zeggen dat naar zijn me ning 'de tijd op raakt' en duidelijk willen maken dat apartheid ten einde loopt, zo bleek uit de tekst die aan journalisten werd uitgereikt. Op doorreis naar de Verenigde Staten had de Amerikaanse senator later op de dag nog een ontmoeting met Oliver Tambo, een van de leiders van het in Zuidafrika verbonden African Natio nal Congres (ANC). De ontmoeting vond plaats in Zambia, waar Kennedy ook een gesprek had met president Kaunda van dat land. Zaterdag bracht de senator een - waarschijnlijk illegaal - bezoek aan het door Zuid- Afrika bestuurde Namibië, waar hij verklaarde zich in te zullen zetten voor onafhankelijkheid van het ge bied. VLISSINGEN - De schaatsen bleven zaterdag als gevolg van regen en dooi in de kast, maar er werden in Zeeland wel op verschillende plaatsen langlauftochten gehouden. In de ochtenduren was de opkomst nog matig, 's middags was de deelname een stuk groter. Jong en oud, routiniers en beginnelingen gleden over de besneeuwde ondergrond. Voor sommigen eindigde de eerste kennismaking met een uitglijder, zoals voor Annelies Baarends uit Goes die op het recreatieterrein de Hollandsche Hoeve een sneeuwduik nam. (Zie pagina 14) Libische diplomaat in Rome doodgeschoten ROME (DPA/UPI) - Een onbekende Magkjun Farg werd bij het verlaten ken en de aanvaller, die evenwel wist man heeft zondag in Rome een lid van zijn woning door meer dan één te ontkomen, te verwonden. Enkele van de diplomatieke vertegenwoor- kogel getroffen. voorbijgangers waren getuige van de diging van Libië in Italië doodge- De man heeft klaarblijkelijk nog kans aanslag. De Italiaanse politie deelde schoten. De 31-jarige diplomaat gezien zijn eigen vuurwapen te trek- SOESTERBERG Gisteren werden in Soesterberg Nederlandse lang- lauf-wedstrijden gehouden. Al behoorde de 39-jarige Andries Schotanus uit Soest niet tot de winnaars, in de categorie 'pegels' zo die er geweest ivare brak hij in elk geval alle records. mee dat een "Groep Boulkan" (vul kaan) met een anoniem telefoontje naar een kranteredactie in Londen de verantwoordelijkheid voor de aanslag in Rome op zich had genomen. Deze groepering heeft ook naar haar zeggen in januari 1983 de Libische ambassadeur in Rome, Tagazzy, doodgeschoten. Woordvoerders van de Libische ambassade in Rome zei den dat het ook deze keer was gegaan om een terroristische aanslag. De vrouw van de doodgeschoten di plomaat, die op de schoten naar buiten was gerend, heeft gezegd dat haar man, die sinds drie jaar in Rome woonde, in het verleden meer dan eens was bedreigd. Daarom droeg hij een vuurwapen bij zich. Gasexplosie in Polen - Bij een gasontploffing in een woonhuis in een voorstad van Warschau zijn zaterdag morgen vijf vrouwen en een kind om het leven gekomen. HEILBRONN BONN (AFP Reuter UPI) - Twee Amerikaanse commissies zijn zaterdag in West-Duitsland aan gekomen om een onderzoek in te stellen naar het ongeluk met een Pershing-2 raket op de basis Waldhei- de. Het ongeluk, waarbij drie Amerikaan se soldaten werden gedood en zestien gewond, gebeurde vrijdag toen brand stof van de Pershing vlam vatte, bij het uitladen van de raket. De opposi tie in Bonn heeft inmiddels ook een Westduits regeringsonderzoek geëist. Kans op Elfstedentocht stijgt LEEUWARDEN (GPD) - Bij het be stuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden in Leeuwarden is dit weekeinde de spanning gestegen, nu een nieuwe periode van strenge vorst is ingezet. De kansen voor de 12e elfstedentocht stijgen met de dag. „Als het weerbericht niet verandert denk ik dat we over een week een datum voor de elfstedentocht kunnen vaststellen", aldus gisteravond een optimistische voorzitter Jan Sipke- ma van de Friesche Elf Steden. Vanmiddag komen de hoofden van de 20 rayons waarin het 200 km lange traject van de elfstedentocht is ver deeld. bijeen voor een vergadering over de toestand van het ijs. Want ook al is de stemming optimistisch, de toestand van de waterwegen in Fries land is lang niet overal ideaal. Vooral het dikke pak sneeuw dat op veel plaatsen aan het ijs is vastgekoekt, speelt de organisatie parten. Dit weekeinde heeft de brandweer van Sneek bij wijze van proef 150 meter van het Elfstedentocht-traject onder water gezet. Vanmorgen zal worden bekeken of deze ingreep effect heeft gehad. Het mooie weer heeft zondag veel schaatsliefhebbers naar het natuurijs gedreven. In waterrijke gebieden, vooral rondom de Rottemeren en de Loosdrechtse plassen, leverde dat in de middaguren problemen op voor het verkeer. Dit constateerde zondag de verkeerscentrale van de rijkspoli tie in Driebergen. De rijkspolitie waarschuwde voor de gladheid op de wegen, die het afgelo pen weekeinde plaatselijk voor pro blemen zorgde maar voor zover be kend geen ernstige ongelukken tot gevolg had. De treinen reden weer vrijwel normaal. AKZO Zout Chemie (AZC) heeft zout in West-Duitsland en Spanje besteld om te voorkomen dat de gladheidsbe- strijding in Nederland in gevaar kan komen, bedrijf deeld. Een woordvoerder van het heeft dit zaterdag meege- Ook in andere delen van Europa blijft de aanhoudende kou het leven be heersen. Volgens een zaterdag in Pa rijs ontvangen bericht van het Alba nese persagentschap ATA zijn in Al banië 35 mensen gedood en 26 gewond door zware sneeuwval die duurde tot de nacht van donderdag op vrijdag van de afgelopen week. LONDEN (DPA) - Een 13-jari- ge jongen is zaterdag bij het "bewijzen van moed" in Car diff in Wales door een trein overreden en zwaargeicond. Naar de politie meedeelde speelde de jongen spelletje door op de spoorbaan te gaan liggen en op het allerlaatste nippertje weg te springen voor een aanstormende trein. Wie daarbij het meeste risico neemt, heeft gewonnen en is het moedigste. Wie het minste risico neemt is een "chicken", bangerd. De jongen heeft een levensge vaarlijke hersenoperatie moe ten ondergaan. Zijn twee ka meraden brachten er het leven af Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 Naast enkele wolkenvelden af en toe zon. Geen sneeuw van betekenis. Middag temperatuur min 6 graden. Een vrij krachtige, aan zee krachti ge, noordoostelijke wind. BAHREIN tREUTER) - Een noodoproep van onbekende herkomst over een vliegtuigongeluk heeft zaterdag urenlang voor verwarring gezocht bij lucht vaartautoriteiten in de Arabische Golfstaten. Na een grondig onderzoek 'verklaarde de Kuweitse luchtverkeerscontrole, dat er geen vliegtuigongeluk was geweest. Aangenomen werd dat de oproep een misplaatste grap is geweest van een radio-amateur. ërkeerstorens in het Golfgebied hadden zaterdag een radio-oproep ontvan- en, waarin werd gezegd dat een Boeing 707 in zee was gestort, met 197 inzittenden, van wie 62 personen de ramp zouden hebben overleefd. In Israël, ivaar de radio het ongeluk als eerste meldde, was de noodoproep ook opgevangen. Een man, die suggereerde in het vliegtuig te zitten, zei in gebroken engels: „het water komt naar binnen, we verlaten het vliegtuig". De onbekende man zei verder dat de Boeing 707 op weg was van Bangladesh naar Kuweit. Zaterdagavond werden alle vluchten in het Golfgebied en het Verre Oosten nagetrokken, wat tot de conclusie leidde dat er geen vliegtuigongeluk had plaatsgevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1