Oud-inwoner Kats adjudant van koningin Belgen lichtten banken voor enkele tonnen op Vrees voor toename van de wildschade EACTOR WORDT NU VAN BRANDSTOF VOORZIEN otorjacht in aven Yerseke gezonken VERWACHT EEN DERDE VOOR RIJK, VLISSINGEN EN REDERIJ Prijs van groenten nog iets omhoog GEPAKT MET VALSE COUPONS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ngebroken in afé in Goes Twaalf herenringen in Oostburg gestolen Verkoop DOOR WINTERSE WEER College Onderuit (Van onze Haagse redacteur EN HAAG - De 36-jarige oud-inwoner van Kats C. van Kasteel is bij oninklijk Besluit benoemd tot adjudant van koningin Beatrix. Luitenant-ter- ee der eerste klasse Van Kasteel volgt hiermee luitenant-kolonel der mariniers J. H. Halsema op, die met ingang van 16 februari aanstaande eervol ntslag heeft gekregen als adjudant van de koningin. Van Kasteel is op 11 februari 1948 in Kats geboren en doorliep de Rijks-HBS in Middelburg. Hij volgde van 1966 tot 1969 een opleiding tot zee-officier bij het Koninkllijk Instituut voor de Marine in Den Helder. Hij diende vervolgens onder meer aan boord van Hr. Ms 'Boxtel', Hr Ms. kruiser 'De Zeven Provinciën, Hr. Ms. 'Rotterdam' en Hr. Ms. 'Tromp'. In 1977 werd Van Kasteel geplaatst bij de internationale staf van het Noordatlanti- sche Commando voor de Zeestrijdkrachten. De heer Van Kasteel is gehuwd en heeft een dochter en een zoon. Vierde kerncentrale Doel nog deze zomer in gebruik (Van één onzer redacteuren) DOEL De bouw van de vierde kerncentrale in Doel is voltooid. Momenteel wordt de reactor geladen met ongeveer 75 ton licht verrijkt uranium; een hoeveelheid brandstof die te vergelijken is met zeven tot acht miljoen ton steenkool. Het proefdraaien begint in februari of maart. Daarna volgt het langzaam opvoeren van het vermogen tot ongeveer 104 Megawatt (MW). De industriële inbedrijfstelling is deze zomer gepland. jDe bouw van Doel 4 heeft ongeveer [acht jaar in beslag genomen. Het karwei kostte zo'n 48 miljard Belgi- che franks. De nieuwe centrale heeft et grootste vermogen van de vier -.entrales. Met Doel 4 erbij kan het emcentralepark Doel in totaal 2795 1 produceren. Dat is zes keer zoveel lals de kerncentrales in Dodewaard en OES In het café Markt Vier aan e Grote Markt in Goes is ingebro- en. Uit de kassa en enkele speelauto- aten wordt een bedrag van onge- eer 800 gulden vermist. Ook zijn nkele tientallen sloffen sigaretten n flessen sterke drank gestolen. en bewoner van de Van Goghstraat 'n Goes kwam donderdag aangifte 'oen van diefstal van een draagbare leurentelevisie. Het toestel moet aandagavond uit zijn woning zijn "ntvreemd. ERSEKE In de nacht van woens- ag op donderdag is het Nederlandse otor jacht 'Oespatoes' in de Prins 'illem Alexanderhaven in Yerseke ezonken en onder de steiger gescho- en, waardoor de steiger over een engte van twaalf meter werd be- chadigd. oor nog onbekende oorzaak, moge- ijk door het ijs in de haven, raakte het 'ertien meter lange en vijfendertig on zware jacht, eigendom van de heer 'an Oost uit Yerseke, onder de stei- er en liep vol water. Bij laag water "stte het schip met meer dan 40 raden slagzij op de bodem van de aven, terwijl nog een klein gedeelte an de opbouw boven water stak. onderdagmorgen omstreeks elf uur egonnen personeelsleden van ber- 'ngsbedrijf Polderman uit Hans- 'eert met een poging het gezonken chip te bergen. Enkele grote dompel- ompen werden iri het jacht geplaatst n het water werd uit de romp ge- ompt. De sleepboot 'Zeetijger' van et bergingsbedrijf lag voor de haven e wachten, maar kon door de lage 'aterstand de jachthaven nog niet innenvaren. onderdagmiddag omstreeks één uur jaagde de sleepboot erin de 'Oespa- ~es' van onder de steiger weg te rekken waardoor nog meer schade 'erd voorkomen. De sleepboot bracht et jacht naar de scheepswerf van de rma Van Os in Yerseke waar de chade aan het vaartuig wordt her teld. Met de handen krampachtig rond het stuur geklemd, fietste ze gisteren door de glibberige Vlissingse Walstraat. Een vrouw van middelbare leeftijd. Dikke bruine jas aan, sneeuwschoenen en oorwar- mers. Het ging allemaal moeizaam, maar ze kwam tenminste voor uit. Tot er zo'n klein keffertje plot seling vrolijk kwispelstaar tend overstak. Daar ging ze, gestrekt tegen het besneeuwde wegdek. Een voorbijganger, die het al lemaal had zien gebeuren, schoot toe en informeerde be zorgd: „Mevrouw, heeft u iets?" Ze keek hem diep gekwetst aan. Zei toen: Jongemanik zou het niet weten, want ik lig hier nog maar net". ^^^HlÊÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊKÊÊÊIÊÊÊM Borssele aan vermogen hebben (500 MW samen). De verwachting is dat de nucleaire produktie in België dit jaar aan de helft van de elektriciteitsbe hoefte zal voldoen. In 1975 dekte het nucleaire aandeel bij onze zuiderbu ren nog maar zestien procent van de behoefte. Anders dan in Nederland worden de kerncentrales in België beheerd door particuliere ondernemingen, namelijk de Verenigde Scheldebedrijven (EBES), Intercom en Unerg. Volgens woordvoerder Jos Vanhove van het Doelpark is Doel 4 hard nodig vanwe ge de stijgende vraag naar elektrici teit in België. De basisbehoefte de elektriciteit die in ieder geval zal worden afgenomen dient geprodu ceerd te kunnen worden, stelt Vanho ve. „Die garantie moet er zijn. En met in ons achterhoofd de stijgende vraag is de bouw van Doel 4 zeker verant woord". OOSTBURG Juwelier R. O. in Oostburg heeft aangifte gedaan van diefstal van 12 gouden herenringen uit zijn winkel aan de Burchtstraat in Oostburg. De totale waarde van de ringen is 7700 gulden. De eigenaar ontdekte de vermissing bij het opmaken van de balans. De ringen, vijf met een oranje, vijf met een zwarte, één met een blauwe stëen en één met een monogram lagen op een tableau in de winkel. De diefstal is vermoedelijk op 21 of 22 december 1984 gepleegd. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN De dertienjarige René Pieters uit 's-Heer Hendrikskinderen heeft donderdag bij de spoorwegovergang ter hoogte van de Sinoutskerkseweg in zijn dorp twee loslopende paarden opgevangen. De dieren waren gezadeld en geteugeld. De politie kon even later vaststellen dat de paarden in het Poelbos nabij 's-Heer Hendrikskinde ren hun berijdsters hadden afgeworpen. Die waren er overigens zonder kleerscheuren van afgekomen. De eigenaar van de paarden heeft zijn dieren in de loop van de dag opgehaald. Ook is al met het oog op die groeiende vraag een optie op een vijfde kerncentrale in Doel genomen. Dat er in de toekomst elektriciteit van Belgische kerncentrales aan Ne derland geleverd zal worden, sluit Vanhove niet uit. Hij onderstreept dat het in ieder geval niet heeft meegespeeld bij de beslissing Doel 4 neer te zetten. Vanhove: „Maar het is technisch mogelijk en in de politiek kan van alles gebeuren". Het hoog-radioactief afval zal voor heropwerking vervoerd worden naar de firma Cogema in het Franse Cap La Hague. Ongeveer drie procent van dit materiaal is niet meer bruikbaar, hetgeen neerkomt op drie kubieke meter hoog-radioactief afval, per jaar, dat moet worden opgeborgen. Het laag-radioactieve afval, zo'n twee honderd vaten per jaar, wordt opge slagen bij het studiecentrum voor kernenergie in Mol. Vroeger werden deze vaten in een kloof in de Atlanti sche Oceaan gedumpt. Tegenwoordig zijn de eigenaren van Doel vanwege een internationale regeling, die onge veer een jaar geleden van kracht werd verplicht het afval aan land op te slaan. Het is de bedoeling, zo maakt Vanhove duidelijk, dit materiaal tezij- nertijd weer in zee te storten. Aukje de Vries ontvangt het jaarabonnement op de Middelburgse Schouwburg en boekwerken uit handen van de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, drs H. J. Vader. MIDDELBURG Aukje de Vries uit Middelburg is de duizendste Zeeuwse jongere, die zich een Cultureel Jongeren Paspoort heeft aangeschaft. Voor dat feit werd zij donderdagavond in de Schouwburg gehul digd. Uit handen van de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, drs H. J. Vader, ontving zij een abonnement op alle voorstellingen, die dit jaar worden gegeven in de Middelburgse Schouwburg, en twee boeken, waarin de geschiedenis van het Nederlandse cabaret wordt beschreven. De huldiging ging vooraf aan een optreden van het Shusaka en Dormu Dance Theater. Directeur J. de la Mar van het theaterbureau 'Uit in Zeeland' merkte in zijn toespraak op dat het jongerenjaar met het dui zendste 'paspoort' goed is begonnen. Hij zei te hopen dat Zeeland, waar ongeveer anderhalf procent van de jongeren tot 26 jaar een Cultureel Jongeren Paspoort heeft, spoedig het landelijk gemiddelde, dat op onge veer vijf procent ligt, zal evenaren. Vorig jaar werden in Zeeland achthonderdvijftig CJP's verkocht. AARDENBURG Met de aanhouding van twee Belgen, woensdagmiddag in Aarden burg, is de rijkspolitie een gigantische zwendel in cou pons aan toonder op het spoor gekomen. Het tweetal, W. E. S. (41) en O. K. M. (42) uit Brussel, heeft de afgelopen week via valse biljetten van The Commonwealth of Au stralia voor minstens 3 tot 4 ton Nederlands geld geïnd bij banken in Sluis, Hulst, Maas tricht en vermoedelijk Putte (Noord-Brabant). S. legde inmiddels een volledige be kentenis af, zijn compagnon zwijgt vooralsnog. Ze worden vandaag (vrij dag) voorgeleid aan de officier van justitie. De politie kwam de Belgen woensdag rond 14 uur op het spoor, toen S. een De reactor van de vierde kerncentrale Doel in aanbouw. GOES Volgens de di recteur landelijke ge bieden en kwaliteits zorg in Zeeland, ir. W. van der Meer, kunnen de winterse omstandig heden aanleiding zijn voor het ontstaan van meer dan toelaatbare wildschade. Hij acht het dan ook van veel belang dat de jachthou- ders in de provincie, sa men met de betreffende grondgebruikers, extra aandacht schenken aan de situatie in de jacht velden. „Door in onder ling overleg ieder het zijne te doen, kunnen jachthouder en grond gebruiker komen tot doelgerichte activitei ten ter voorkoming en bestrijding van wild schade", aldus ir. Van der Meer. Op grond van de gelden de spelregels is een jachthouder verplicht ervoor te zorgen dat zo min mogelijk wildscha de wordt aangericht. Dat kan onder meer ge beuren door te zorgen voor verjaging van wild, om zodoende schade te verspreiden en daardoor te beperken. Ook het aanvoeren van voedsel kan een rol spelen, als mede het afschieten van dieren voor zover dat tenminste is toegestaan. Want in verband met de extreme weersomstan digheden heeft minister ir. G. Braks van land bouw en visserij beslo ten met ingang van van daag, vrijdag, de jacht op waterwild, fazanteha nen en houtsnippen te sluiten. Al naargelang de huidige weersom standigheden aanhou den, zal de minister be zien of de sluiting van de jacht gedurende het lo pende jachtseizoen zal worden gehandhaafd. De directeur landelijke (Slot zie pagina 11 kol. 1) coupon ter waarde van 1150 dollar (zo'n 4000,-) wilde inwisselen bij de AMRO-vestiging in Aardenburg. Hij had er nog 5 of 6 op zak alsmede een vals identiteitsbewijs. M. ging er aan vankelijk per auto vandoor maar zou zich vastrijden in een hoop sneeuw in de Aardenburgse Bootstraat. Bij hem trof de politie nog eens 60 coupons aan met een totaalwaarde van circa 100.000.-. Uit het onderzoek blijkt, dat het duo de afgelopen week zijn slag sloeg bij drie banken in Sluis, waar steeds 5 of 6 coupons werden verzilverd, vier in Hulst, één in Maastricht en vermoede lijk één in Putte. Een poging om een vierde bank in Sluis op te lichten mislukte. Volgens een politiewoordvoerder le verde de 'handel' van S. en M. volgens een voorzichtige schatting 300.000,- tot 400.000,- op. De herkomst van de valse coupons is nog niet bekend. De twee Belgen zijn ingesloten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister wil gelijke verdeling herstelkosten Van Dishoeckhuis DEN HAAG - VLISSINGEN - Minis ter mr drs L. C. Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) denkt aan een gelijke verde ling van de kosten voor verplaatsing en herstel van het monumentale Van Dishoeckhuis in Vlissingen tussen het rijk, de gemeente en de toekom stige eigenaar. Dit heeft de Vlissingse wethouder voor welzijn D. J. P. Brui- nooge (PvdA) opgemaakt uit het ge sprek dat het college van b en w van Vlissingen donderdag heeft gehad met de minister. Wethouder Bruinooge sprak na afloop van een open en constructief gesprek met de minister, met als doel geza menlijk tot duidelijkheid te komen over de bijdragen die van alle betrok kenen kunnen worden verwacht. Het college van b en w heeft zich op het standpunt gesteld, dat rekening moet worden gehouden met een bedrag van in totaal bijna elf miljoen gulden, voor een ingrijpende restauratie. Het colle ge moet zich nu nog beraden over de vraag, of men een derde gedeelte van dat bedrag voor rekening van de gemeente wil laten komen. Minister Brinkman heeft nog geen standpunt ingenomen over de wijze waarop de restauratie moet worden uitgevoerd. Daarover moet hij volgens wethouder Bruinooge nog overleggen met zijn adviseurs. „Het is de vraag of je een minder ingrijpende restauratie nog de moeite waard vindt. Als de minister kiest voor een restauratie van ruim zeven miljoen gulden ontstaat na tuurlijk weer een geheel ander beeld", verklaarde wethouder Bruinooge des gevraagd. Bij een restauratie voor elf miljoen gulden zou niet alleen het casco met de monumentale voorgevel kunnen worden opgeknapt, maar ook de stuc- plafonds op de begane grond en eerste en tweede verdieping, de lambrize- ring, schoorsteenmantels, statietrap en balken in het dak. „Dan zitten alle waardevolle elementen er toch nog in. Bij een bezuiniging tot een bedrag van zeven of acht miljoen gulden blijft natuurlijk weinig monumentaals over, behalve het casco en het dak", aldus de Vlissingse wethouder. Aan het gesprek met de minister namen ook de Vlissingse wethouders W. Wisse (PvdA) van openbare werken en volkshuisvesting en ing G. J. A. M. Adan (CDA) van financiën deel. Zij bespreken de resultaten van het overleg dinsdag met de overige leden van het college en nemen daar op onmiddellijk weer contact op met de minister, die dan ook een nader standpunt zal hebben ingenomen. Het college wil daarnaast nog overleg gen met de eventuele toekomstige eigenaresse, rederij Oceanwide Nauti cal Services bv te Vlissingen. Deze heeft laten weten een miljoen gulden te willen besteden aan een nieuw kantoorpand, al dan niet in het voor malige stadhuis van Vlissingen, dat nu nog op het grondgebied staat van (Slot zie pagina 10 kol. 5) MIDDELBURG De prijzen van de wintergroenten zullen de komende tijd nog iets stij gen, maar zich dan stabilise ren. Die verwachting sprak directeur A. Don van de tuin bouwveiling Walcheren in Middelburg donderdagavond uit. „Er is een grens aan de prijs, die de consument bereid is te betalen. En die grens is ongeveer bereikt", aldus de heer Don. De veilingdirecteur zei ook te verwachten dat de aanvoer van de groenten fors zal dalen. Hij constateert dat vele telers in verband met het barre win terweer op voorhand hebben geoogst en opgeslagen. Om die reden is de aanvoer tot nu toe normaal geweest. De forse te rugval in de aanvoer zal niet die prijsstijging veroorzaken, die verwacht zou mogen wor den. Met name bij de sluitkool (zoals witte kool, rode kool en savoyekool) zal de aanvoer flink verminderen, zo ver wacht de heer Don. Hij gaat ervan uit dat vooral de sluit kool zeer geleden heeft van het koude weer. Ook vreest hij dat de prei, die nu nog geplant staat, als verloren moet wor den beschouwd. De prijzen van de wintergroen ten zijn inmiddels drie- tot viermaal zo hoog als normaal. Voor de prei, die in december nog geen gulden per kilo op bracht, worden nu prijzen tot 3,5 gulden genoteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9