Bouwprognoses: weer minder werk en kleinere produktie Chinees banenplan BEMACHTIGD TOT EIGEN CONCLUSIES ildelft wordt vervolgd wegens |illegale export [Financierings ettingbrief' is failliet Acht miljoen winst voor Daf Trucks 'NODIG VOOR HERSTEL ECONOMIE' IvRIJDAG 11 JANUARI 1985 Nederlander in Joegoslavië als spion veroordeeld Waarschuwing in VS voor aspirine nog niet gevolgd door Nederland PZC/ binnen-buitenland ormele brief De Vries i Advertentie) IsCHEVENINGEN (ANP) - Bijna een derde van al het onderhoudswerk aan Iwoningen wordt zwart betaald. Dit zei F. de Vilder, voorzitter van de Nieuwe Vereniging van Aannemers Grootbedrijf (NIVAG), donderdag in de jaarver gadering van deze organisatie van de 160 grootste aannemingsbedrijven van het land. Joe Vilder is ook voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijven, de Icentrale van werkgeversverenigingen in de bouw. |De Vilder baseert zich met deze uitspraak op gegevens die hij van het Centraal iBureau voor de Statistiek heeft gekregen. Ivolgens De Vilder heeft de arbeidsduurverkorting van de laatste twee jaar een averechts effect gehad gezien de toenemende activiteiten van zwartwerkers. Bovendien concurreren zwartwerkers de officieel werkende bedrijven de markt uit. meent hij. Met het oog op de komende cao-onderhandelingen waarschuwde De Vilder de bouwbonden dat als ze niet akkoord gaan met een verlaging van de-lonen voor jongeren, de kansen op een opleiding en een baan in de bouw uiterst klein zullen blijven. Werkgevers willen geen jongeren meer aannemen, omdat zij volgens de cao recht hebben op een loon dat nogal wat hoger is dan het wettelijk minimum-jeugdloon. De Vilder vindt dat de cao-lonen terug moeten naar het niveau van het minimum, en liefst nog twintig procent lager. an Dijk verwerpt kritiek Van Aardenne inzake RSV (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De voorzitter van de Parlementaire Enquêtecommissie RSV, drs. C.J. van Dijk, verwerpt de kritiek die minister van economische zaken Van Aardenne op hem heeft geoefend over de wijze waarop hij notulen van ministerraadsvergaderingen heeft behandeld. Volgens Van Aardenne heeft Van Dijk gehandeld in strijd met de enquêtewet, nadat hij inzage had gehad in notulen uit 1979. Uit de briefwisseling tussen premier Lubbers en Van Dijk blijkt echter dat de commissievoorzitter zijn eigen conclusies uit de notulen mocht trekken. ring geen andere besluiten waren ministers uit het kabinet-Van Agt - genomen dan die welke stonden ver- werd Van Aardenne in zijn handelwij- meld in de besluitenlijst van deze ze gesteund door het toenmalige kabi vergadering. Die lijst had de enquête commissie toen al ontvangen. Volgens Lubbers - en andere vroegere Minister Van Aardenne uitte zijn be varen deze week in een interview net Elseviers Weekblad. Van Dijk zei donderdag dat het in het voornemen heeft gelegen om over het beraad in de ministerraad een geza- nenlijke verklaring op te stellen. „We hadden aanvankelijk het idee dat we na lezing van de notulen in een paar korte zinnen zouden kunnen vastleg gen of en wat voor besluiten waren genomen. In dat geval zou de minis- -president mede ondertekenen". Dat stuk zou dan tegelijkertijd de vaarde hebben kunnen krijgen van de nededeling waarvan de Wet op de Parlementaire Enquête spreekt. Volgens zowel Van Dijk als de woord voerder van de premier hebben eide partijen zich er uiteindelijk bij neerge- dat premier Lubbers niet gehou den zou worden om het 'salomonsoor- jdeel' te vellen over de vraag of Van Aardenne in 1979 de blanco cheque Jeigen machtig zou hebben afgegeven. I De premier vond het niet noodzake lijk en zelfs niet gewenst om in discus- hie te treden met Van Dijk", aldus de ^oordvoerder van de premier. l,De zaak bleek echter veel gecompli ceerder te liggen. In volledige over eenstemming met elkaar hebben we koen afgesproken dat we de zaak gouden scheiden". De minister-presi dent heeft daarop zijn eigen formele brief geschreven, waarin hij de en quêtecommissie meedeelde dat in de betreffende ministerraads vergade- ÖEN HAAG (ANP) - De officier van {justitie in Den Haag, mr Schelfhout, vil de Optische industrie Oldelft in Delft vervolgen in verband met de Illegale export van optische appara- |uur. vee individuele werknemers van het fconcern kunnen eveneens vervolging legemoet zien. Dit heeft de persoffi cier van justitie in Den Haag, mr J. pouzijn, donderdag gezegd, let bedrijf wordt verweten dat het tonder vergunning strategische goe- peren heeft uitgevoerd. Bovendien fcouden onjuiste of onvolledige gege vens zijn verstrekt bij het aanvragen pan de exportvergunningen. De twee werknemers, onder wie de financieel directeur, zouden certificaten van oor sprong hebben vervalst of daar in leder geval opdracht toe hebben gege ten. pouzijn kon donderdag niet zeggen |>m welke landen en om welke goede- len het precies gaat. Oldelft is gespe cialiseerd in de fabricage van optische nstrumenten voor militaire doelein den. Volgens onbevestigde berichten heeft het bedrijf tussen 1981 en 1983 [ia Portugal onder meer nachtzicht- hijkers geleverd aan Irak, dat sinds 1979 in oorlog is met Iran. De financieel directeur van het be- if, A.C. van Ree, wil zich van com- nentaar onthouden totdat het bedrijf brmeel op de hoogte is gesteld. üRNHEM (GPD) - De landelijk ope- lerende stichting Liquid Capitol Cir cuit (LCC) is failliet. Evenals de [tichting LCC Exploitation en de tooperatieve vereniging Counter frade. Nauwelijks een jaar na een publicaties over het gerucht makende, gesloten (niet banquaire) financieringssysteem, sprak de Arn- pemse rechtbank de drie faillisse menten uit. Irote man achter de drie onderne mingen is de Arnhemmer Henk Bor, een op een kettingbrief gelijkend financieringssysteem had uitgedacht, pat volgens deskundigen bij voorbaat mislukken was gedoemd. Daar door zouden vele bonafide zakenlie- i die met het systeem in zee gingen, vaar worden gedupeerd, let faillissement is aangevraagd door Prie crediteuren die gezamenlijk ruim 1.5 ton hebben te vorderen. De totale Ichuldenlast en het aantal gedupeer den zijn nog niet bekend. Dijk en Lubbers blijkt trouwens dat de commissievoorzitter hiertoe ge machtigd was. Lubbers in zijn brief van 2 oktober 1984: „Uit de inzage kunt u vervolgens uw conclusies trek ken en deze ter beschikking stellen aan de enquêtecommissie". Staking bij Le Monde Als gevolg van een staking van de drukkers is donderdag de Franse krant Le Monde niet verschenen. Het personeel van de' drukkerij protesteert met de staking tegen de beheersvorm van de krant waar de journalisten de belangrijkste aandeelhouders zijn. net ook al stond dat niet precies in de stukken vermeld. De commissievoorzitter heeft los daarvan een verslag opgesteld van wat hij had geleerd uit de notulen die hij ter inzage had gekregen. Dat ver slag is „volstrekt onder eigen verant woordelijkheid" gemaakt. „Het zou een onzuivere zaak zijn geweest als de minister-president dat mede zou heb ben ondertekend", aldus Van Dijk. Uit de correspondentie tussen Van Het wegsturen van minister Van Aar denne (economische zaken) zou een 'volstrekt verwerpelijke versimpe ling van het RSV-drama hebben bevorderd'. Een dergelijke daad zou zich volgens CDA-fractieleider De Vries uiteindelijk als een boemerang tegen de politiek hebben gekeerd. Het zou een 'onwaarachtige verto ning' zijn geworden. De Vries schrijft dit in het deze week verschenen nummer van CDA-Aktu- eel, het partijblad van het CDA. De val van Van Aardenne zou het aanzien van de politiek op den duur pas echt hebben geschaad, schrijft hij. Dat komt omdat al spoedig tot de mensen zou zijn doorgedrongen dat de poli tiek de aandacht van de werkelijke problemen had proberen af te leiden door het stellen van een symbolische daad, die ook nog zeer aanvechtbaar was geweest, aldus De Vries. AMSTERDAM (ANP) - Produktie en werkgele genheid in de bouw zul len in 1985 en vermoe delijk ook in 1986 blij ven dalen, aldus don derdag de jaarlijkse prognose in januari van het Economisch Insti tuut voor de Bouwnij verheid (EIB). Deze verwachtingen be treffen afgeven bouw vergunningen, daarbij behorende produktie en arbeid, en produktivi- teit per werknemer. Lei draad daarbij zijn de or derportefeuilles van de architecten. Volgens het EIB zal de werkgelegenheid in de bouw dit jaar nog eens drie tot vier procent af nemen door een produk- tiedaling van twee pro cent. Die produktieda- ling is voor een deel te; wijten aan het beleid van de regering, die im mers minder geld be schikbaar stelt voor de woningbouw. De werkgelegenheid zal het sterkst dalen in de sector gebouwen: min zeven procent. Voor de sectoren onderhoud en grond-, wegen- en water bouw verwacht het EIB geen wezenlijke veran deringen. Doordat in de gebouwensector vier procent minder activi teit wordt voorzien, res teert voor de gehele be drijfstak bouw een achteruitgang in de pro duktie van twee pro cent. Binnen de sector gebou wen zal alleen de wo ningbouw klappen krij gen, verwacht het EIB. De werkgelegenheid zal er met elf procent afne men bij een produktie- daling van negen pro cent. In het westen van het land zal de produk tie op de bouwplaats zelfs met achttien pro cent inzakken. Tegen alle verwachtin gen in heeft de vrije sec tor, in het bijzonder voor huizen zonder subsidie, zich in 1984 in een onge kende belangstelling mogen verheugen, zo bleek donderdag tijdens de presentatie van de EIB-prognoses. Vorig jaar zijn 25.000 bouwvergunningen ver strekt voor deze catego rie tegen 16.000 in 1985. Meer dan de helft (15.000) betrof wonin gen boven de 175.000 gulden. EINDHOVEN (ANP) - Daf Trucks in Eindhoven heeft vorig jaar een winst behaald van ruim acht miljoen gul den. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers, aldus het vrijdag verschenen personeelsblad, „De Dafbode". In 1983 leed Daf Trucks nog een verlies van 27 miljoen guldeti. Volgens de voorzitter van de Raad van Bestuur ir A. v.d. Padt is die verbetering van 35 miljoen gulden weliswaar zeer verheugend, maar daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat het rendement nog maar matig is. „Om onze toekomstige ex pansie te kunnen financieren zal dat rendement sterk moeten verbeteren", aldus Van der Padt. Daf produceerde vorig jaar 13.645 trucks en leverde er 14.238 af. Het personeelsbestand bleef nagenoeg gelijk, namelijk bijna 8800. DEN BOSCH (ANP) Over een goede maand, om precies te zijn op 18 februari, is het weer zo ver. Dan zal de carnavalsstoet weer door 'Oeteldonk(Den Bosch) rijden, maar voor het zo ver is moet nog heel wat werk worden verzet, met man en macht wordt er gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. De Koning: doorgaan met herverdelen werk DEN HAAG (GPD) - Verdere arbeidstijdverkorting is nodig voor het herstel van onze economie. Daartoe zullen werkgevers en werknemers in de komende cao's afspraken moeten maken op dezelfde voet als in 1983 en 1984. De herverdeling van arbeid (korter werken en vut) leverde vanaf 1982 voor meer dan 150.000 mensen werk op. Eind december was het aantal werkzoe kenden gedaald tot 776.900, aldus De Koning. Dit zei minister drs. Jan de Koning van sociale zaken en werkgelegenheid donderdagmorgen op de veehouderijconferentie van de Chr. Boeren en Tuindersbond in Nijkerk. De minister zei voor 1985 een verder herstel van de economie te verwach ten met ongeveer 2 procent. De Ko- DEN HAAG/ ZAGREB (ANP) - De 24-jarige Nederlander Willem Maar ten Andriese is woensdag in de Joe goslavische stad Zagreb door een militaire rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens spionage. De advocaat van Andriese heeft hoger beroep tegen het vonnis aangetekend. Dit is donderdag vernomen van de Nederlandse ambassade in Belgrado. Andriese werd in oktober bij het vlieg veld van Zagreb gearresteerd tijdens het „spotten" van militaire vliegtui gen (het noteren van de registratie nummers). ning verwacht, dat in de komende tijd de werkgelegenheid voor enkele tien duizenden personen zal toenemen. Volgens het Centraal Plan Bureau herstelt de economie zich krachtiger dan vorig jaar nog werd verwacht. Dit leidt het bureau ondermeer af uit het feit dat de particuliere consumptie gelijk is gebleven en niet verder ge daald. Ook de produktie in het be drijfsleven is meer toegenomen dan werd verwacht. Alleen de omvang van de export bleef iets beneden de ver- VasolastineStaatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat vasolastine wat hem betreft binnenkort voor reke ning van het ziekenfonds mag worden voorgeschreven. Dat gebeurt mede naar aanleiding van twee moties die de Kamer vorig jaar aanvaardde. Dit (genees)middel geeft baat aan duizen den hart- en vaatpatiënten. Tot dus ver kon het slechts met toestemming van het ziekenfonds worden verstrekt. wachting. Maar dit werd weer goedge maakt door hogere prijzen. Oppositieleider Den Uyl vindt dat het kabinet onmiddellijk het huidige bezuinigingsbeleid moet loslaten en daarmee niet moet wachten tot 1986. In een reactie op de nieuwjaarsbe schouwing van secretaris-generaal Rutten van economische zaken be pleit de PvdA-leider een onmiddellij ke wijziging van het economisch be leid. „Alle middelen moeten worden aangegrepen om tot een versnelling van de economische groei te komen", aldus Den Uyl. Hij ziet in de visie van Rutten een aanwijzing voor zijn op vatting dat er ook binnen het kabinet twijfels over 'het eenzijdige bezuini gingsbeleid' gerezen zouden zijn. PEKING (AP) - Het aan tal werkloze jongeren in de Chinese hoofdstad Peking is drastisch te ruggelopen, dank zij tal van nieuwe banen in de horeca- en dienstensec tor en de oprichting van zo'n 49.000 particuliere bedrijven. Dit heeft het officiële Engelstalige dagblad China Daily donderdag gemeld. De krant baseerde zich op cijfers van het ar beidsbureau in Peking, icaaruit bleek dat het aantal jeugdwerklozen teruggelopen is van 400.000 in 1979 tot 20.000 aan het eind van 1984. De meesten van deze 20.000 werklozen berei den zich voor op het toelatingsexamen voor de universiteit of op be- roepskeuzetesten, waar door er eigenlijk maar 1.600 'echt werkloos' zijn, aldus een zegsman van het arbeidsbureau. De piek van 1979 werd veroorzaakt door de toestroom van 'opgevoe de jongeren' naar de stad na een periode van gedwongen 'heropvoe ding' op het platteland tijdens de Culturele Re volutie. Onderzoek diagnose-sets AIDS pverheidsuitgave VS De Ameri kaanse overheidsuitgaven zullen in let begrotingsjaar 1986 op het niveau |an het lopende begrotingsjaar wor- |en gehouden. Dit heeft de Ameri kaanse president, Reagan, woensdag avond op een persconferentie beloofd, fij wil op die manier het enorme pkort op de Amerikaanse begroting 200 miljard dollar verminderen. UTRECHT (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne en het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis zullen de kwaliteit onderzoeken van de ver schillende sets die binnenkort op de markt komen waarmee antistoffen tegen het AIDS-virus in het bloed kunnen worden aangetoond. AIDS is een ziekte die het natuurlijke afweersysteem van het lichaam aan tast. In de Verenigde Staten zijn tot eind vorig jaar al 7.000 gevallen gerap porteerd, in Europa bijna 600. waar van -tot 1 januari- 42 in Nederland. Bij onderzoek in Frankrijk en in de Verenigde Staten zijn bij AIDS-pa- tiënten identieke virussen ontdekt. Dat maakt het mogelijk, bloed te onderzoeken op antistoffen tegen de ze virussen. In de VS zijn verschillen de industrieën bezig met het ontwik kelen van onderzoeksmethodieken. In een brief aan artsen, bloedbanken, laboratoria en ziekenhuizen zegt de geneeskundig hoofdinspecteur, W.J.Chr. van Gestel, dat het onder zoek van groot belang is voor de bloedbanken. Als ze bloed en bloed- produkten gebruiken waarin geen an tistoffen voorkomen, kan besmetting met het AIDS-virus van patiënten aan wie bloed en bloedprodukten wor den toegediend, waarschijnlijk gro tendeels of helemaal worden voorko men. Ook mensen die bang zijn dat ze aan AIDS lijden kunnen om een on derzoek vragen. Maar op het ogenblik is volgens Van Gestel nog niet bekend, welke test de beste is en welke de meest ter zake doende informatie verschaft. Ook is nog niet zeker, dat een positief onder zoeksresultaat ook inderdaad de aan wezigheid van het AIDS-virus in het lichaam betekent en nog minder of de betrokkene anderen kan besmetten. Evenmin is bekend, in welke mate infectie met het virus uiteindelijk tot het „klassieke" beeld van AIDS voert of tot een voorstadium ervan. Deze onzekerheden zullen grote verontrusting teweegbrengen bij mensen bij wie de test een positieve reactie oplevert. Maar aan de andere kant zullen het niet uitvoeren of het uitstellen van het bloedonderzoek weer ongerustheid veroorzaken bij pa tiënten die het risico van besmetting lopen. UTRECHT (GPD) - Er is op dit moment nog geen aanleiding om ook in Nederland in de bij sluiters van aspirine te wijzen op de gevaren van het syndroom van Reve. Deze ziekte, die vaak dodelijk is, kan bij kinderen optreden na een virusinfectie zoals griep of waterpokken. Ver moed wordt dat een in aspirine aanwezige stof de kans op het syndroom vergroot. Voor de Amerikaanse regering is dit reden om op de verpakking van aspirine de waarschuwing aan te laten brengen dat dit middel niet" aan kinderen met griep of waterpokken mag wor den gegeven. Een woordvoerder van het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur in Den Haag zei desgevraagd, dat het College ter beoordeling van Ge neesmiddelen vorig jaar wel heeft overwogen om ook in Ne derland de gevaren van het syn droom Reye te laten vermelden op de bijsluiters bij aspirine. Het heeft daar toen van afgezien om dat er onvoldoende gegevens be schikbaar waren. Als er nieuwe informatie is die daar aanleiding toe geeft, kan het college dat besluit alsnog nemen. Het wacht officiële gege vens uit Amerika af. Het syndroom van Reye komt in Nederland uiterst zelden voor. Per jaar lijden ongeveer vijf kin deren eraan. In de Verenigde Staten is het echter, na ongeval len, de belangrijkste grond voor opname van kinderen in het zie kenhuis. Bij het syndroom van Reye houdt de lever op te func tioneren, er treedt vervetting op en er wordt een grote hoeveel heid ammoniak gevormd. Hier door worden de hersenen aange tast en stopt de ademhaling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5