Medeverdachte wijst Piotrowski aan als de hoofdschuldige Bussen en treinen overvol door iü Kema bootst ,IIlimkernrampell, na Ruding wil 800 miljoen voor de armste landen Mogelijk privatisering Staatsloterij REA GAN NOEMT 1985 JAAR VAN DE DIALOOG PZC/binnen-buitenland Door gasvorming in bedrijf 31 mensen naar ziekenhuis Kokmeeuw en zilvermeeuw niet langer beschermd EXTRA BIJDRAGE VOOR AFRIKA PROCES MOORD POPIELUSZKO Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water VRIJDAG 11 JANUARI 1985 TORUN (AFP/RTR/UPI) - Adam Pie- truszka, de Poolse politie-kolonel die ervan wordt beschuldigd de ontvoe ring van de vermoorde priester Jerzy Popieluszko op touw te hebben gezet, heeft donderdag tijdens de voortzet ting van het proces de hele verant woordelijkheid voor de moord ge legd bij ex-kapitein Grzegorz Pio- DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft beslo ten de kokmeeuw en de zilver meeuw niet langer te bescher men, aldus een bekendmaking van zijn ministerie. Deze vogels zijn de laatste jaren zodanig in aantal toegenomen, dat algehele bescherming niet langer noodzakelijk wordt geacht. Houders van een jacht akte mogen voortaan buiten de broedtijd in geval van overlast en schade deze meeuwesoorten bestrijden zonder specifieke ver gunning. trowski, een van de drie ontvoerders. Deze had Pietruszka eerder aangewe zen als de „aanzetter tot de actie zonder wie niets mogelijk was ge weest". ,Ik ben onschuldig", zo verklaarde Pietruszka voor de rechters. De be schuldigingen zijn alleen gebaseerd op de lasterpraat van Piotrowski. Eerder op de dag had Piotrowski Pietruszka de schuld voor de hele operatie gegeven. Maar de mogelijk heid dat de priester opzettelijk zou worden vermoord is nooit met Pie truszka besproken, zo had Piotrowski eraan toegevoegd. De bedoeling was slechts Popieluszko te intimideren. Hij zei dat de moord voortvloeide uit een reeks tegenslagen, onder andere de vlucht van Popieluszko's chauf feur, Waldemar Chrostowski, panne met hun auto, een vluchtpoging van de priester en zware politiecontrole op de weg naar Warschau. ,,Er is nooit sprake geweest van fysieke liquidatie van de priester, zo zei hij. Dat kwam pas bij me op nadat Chrostowski zich uit de voeten had weten te maken". Tegelijkertijd suggereerde Piotrows ki dat een van de twee mede-ontvoer ders, Leszek Pekala, verantwoorde lijk was voor de dood van de priester. Deze zou volgens hem het touw om de nek van Popieluszko hebben gebon den, wat vermoedijk tot gevolg had dat de priester is gestikt door wur ging. DEN HAAG (GPD) In tegenstelling tot het rustige beeld op de snel wegen was het gisteren door het aanhoudende winterweer bij het openbaar vervoer erg druk. Bij de haltes moesten soms passa giers achter blijven, omdat de bussen over vol waren. Dit ondanks het inhuren van hon derd touringcars om het extra passagiersbod op te kunnen vangen. Bij NS konden verdere vertragingen worden voorkomen. De wacht tijden bij de Spoorwe gen en het streekvervoer varieerden van een paar minuten tot hooguit een kwartier, met enkele uit schieters bij NS. De kor tere treinstellen konden het reizigersaanbod wel aan, maar ze zaten prop vol. De wegen in het land waren redelijk te berij den. Plaatselijk was het wel glad, gepaard met mist in Zeeland en Noord-Brabant, en in de middag sneeuwbuien die vanuit het Noorden over het land trokken. De grenspost bij Heer len was geruime tijd ge sloten als gevolg van een gekantelde vracht wagen op Westduits grondgebied. Bij Val burg kantelde een vrachtwagen met var kens toen de chauffeur een slippende auto wil de ontwijken. Twee var kens vonden direct de dood, elf andere moes ten worden afgemaakt. De Echte Nederlandse Fietsenrijders Bond wil dat de fietspaden beter schoongeveegd worden. De fietser moet zwoegen door de sneeuw die is weggeschoven voor au to's, aldus de ENFB. De Stichting Consu ment en Veiligheid advi seert de mensen om de stoep sneeuw- of ijzelvrij te houden om ongeval len te voorkomen. Vorig jaar werden 4800 men sen in ziekenhuizen be handeld als gevolg van valpartijen. Van hen gle den 4230 uit op de stoep. Tien procent van de slachtoffers werd opge nomen in een zieken huis. De letsels betroffen in hoofdzaak fracturen, verdraaiingen van lede maten en kneuzingen. Door de aanhoudende koudegolf zijn in Euro pa en Noord-Afrika in middels al meer dan 130 mensen om het leven gekomen. ARNHEM (ANP) - De Kema in Arnhem, het onderzoek sinstituut van de elektriciteitsbedrijven, start dit jaar met een aantal praktijkonderzoeken naar de versprei ding van radioactiviteit bij ongelukken met kerncen trales. Met gebruikmaking van zeer geringe hoeveelhe den radioactieve stof zullen op laboratoriumschaal door oververhitting „mini-rampen" worden veroor zaakt, die meer inzicht moeten verschaffen in de mate, waarin bij ongelukken radioactiviteit vrijkomt en wordt verspreid. Dit heeft een woordvoerder van de Kema donderdag bevestigd. Het onderzoek, waarmee in totaal 3,6 mil joen gulden is gemoeid en dat in 1987 zal worden afgerond, is twee jaar lang voorbereid. Aanleiding vormen onder meer de resultaten van enkele kort na het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg (VS) verrichte Amerikaanse onderzoeken, waaruit zou blij ken dat er natuurlijke remmen bestaan op de versprei ding van radioactiviteit na een ongeluk in een kern reactor. Volgens de Kema-woordvoerder is het voor het eerst, dat die verspreiding van radioactiviteit in de praktijk wordt onderzocht. Speciaal daarvoor ontwikkelde het Arnhemse onderzoeksinstituut een zeer kleine kern reactor, waarin door oververhitting van uiterst gerin ge hoeveelheden radioactieve stof een ramp op schaal wordt -nagebootst. Het werk zal grotendeels worden verricht door robots. Oververhitting van splijtstof in kerncentrales kan onder meer plaatsvinden als de koelsystemen van de reactor uitvallen. DEN HELDER (ANP) Van het vis- verwerkingsbedrijf Kalkman in Den Helder zijn donderdagmiddag 31 werknemers in het Gemini-zieken- huis in die stad terechtgekomen, na dat tijdens schoonmaakwerkzaamhe- den gasvorming had plaatsgevonden. Zeven van hen werden gisteravond nog ter observatie in het ziekenhuis gehouden. Hun toestand is stabiel. Allen liggen aan een infuus en hebben gedurende enige tijd zuurstof toege diend gekregen. De anderen konden na anderhalf uur het ziekenhuis weer verlaten. De gasvorming ontstond toen een hoeveelheid bleekmiddel per ongeluk gemengd werd met zoutzuur. Beide vloeistoffen werden in jerrycans van hetzelfde type bewaard. Het bleek middel wordt normaal gesproken ge bruikt voor het reinigen van vloeren en spoelmachines. Toen er te weinig bleekmiddel in één jerrycan zat werd een andere - naar bleek gevuld met zoutzuur - aangebroken. Het is nog nog niet duidelijk of de verwisseling ontstaan is door een fout van het bedrijf of van de leverancier. Overname Lago-raffinaderij Een groep Arabische zakenlieden heeft belangstelling voor een eventue le overname van de Lago-raffinaderij op Aruba. Een vertegenwoordiger van de groep heeft de afgelopen dagen verkennende besprekingen gevoerd op Aruba. De Arubaanse leider Betico Croes verklaarde donderdag voor de televi sie dat deze (uit Nederland afkomsti ge) vertegenwoordiger, een „betrouw bare indruk" maakt. Overval op- postagentschap Bij een gewapende overval op een in een bakkerij gevestigd postagent schap in Tilburg heeft een onbekende man donderdag 83.000 gulden buitge maakt, aldus politie. De man vluchtte op de fiets. Nitze: nog veel problemen bij overleg met Moskou Brandweerlieden en leden van een reddingsploeg zoeken in het puin naar overlevenden. Van onze correspondent LONDEN - Ten minste zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een gasontploffing in een flatgebouw in de Zuidlondense wijk Putney. Twee mensen waren gisteravond nog vermist. De explosie vond gisterochtend plaats, en had een verwoestende kracht. Het hele middengedeelte van het luxe flatgebouw, dat drie verdiepingen hoog was, stortte als een kaartenhuis ineen. Een rokende puinhoop was alles dat ervan overbleef. Brandweerlieden die ook vannacht nog in het puin naar mogelijke overlevenden zochten, troffen gis teren in de loop van de dag zes doden aan. Eén vrouw, de 35-jarige Eve Krejci, werd onder meters puin nog levend aangetroffen. Zij is met een gebroken rug in het ziekenhuis opgenomen. BONN De Amerikaanse ontwapeningsdeskundige Paul Nitze (links) bracht donderdag een bezoek aan Bonn. Namens de regering in Washington bracht hij bondskanselier Kohl op de hoogte van het resultaat van het overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Genève. DEN HAAG (GPD) - De Staatsloterij wordt mogelijk een particuliere on derneming. Op een nog geheime lijst van de Interdepartementale Begelei dingscommissie Privatisering, die in opdracht van het kabinet de moge lijkheden onderzoekt welke over heidsdiensten aan particulieren kun nen worden overgedaan, zou ook de Staatsloterij voorkomen. Verder zouden 's Rijks Munt en de Staatsdrukkerij worden genoemd als overheidsdiensten die in aanmerking komen voor afstoting naar de particu liere sector. Een van de doelstellingen van het kabinet-Lubbers is het afstoten van het aantal taken van de overheid, zoals in het regeerakkoord tussen CDA en VVD is afgesproken. In het kader daarvan wordt een onderzoek ingesteld welke overheidsdiensten voor privatisering in aanmerking ko men. Een gunstig advies is al binnen gekomen over privatisering van het Loodswezen, Staatsvissersbedrijf in IJmuiden, het Kadaster en de dienst Waarborg en het IJkwezen. Bij de Staatsloterij werken zestig mensen, bij de Staatsdrukkerij 1200 en bij 's Rijks Munt 120 personeelsle den. DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding wil bijna 800 miljoen gulden bijdragen aan de Internationale Ontwikkelings Associatie (IDA), een dochter van de Wereldbank die ontwikkelingshulp verleent aan de armste landen. Een hiertoe strekkend wetsvoorstel is donderdag naar de Kamer gegaan. Indirect gaat nog eens 450 miljoen naar de armste Afrikaanse landen. Het gaat om een bijdrage aan de Zevende aanvulling, die in totaal ne gen miljard dollar beloopt voor de driejaarsperiode juli 1984 - juni 1987. Nederland draagt als het Parlement daarmee instemt, drie procent bij of 270 miljoen dollar tegen een overeen gekomen koers van 2,95 gulden. De IDA-staf vroeg aanvankelijk zes tien a zeventien miljard dollar, onder andere omdat China tot de groep IDA-landen is gaan behoren, vanwege de geldontwaarding en gezien de noodsituatie in de landen ten zuiden van de Sahara. Veel lidstaten vreesden echter bij een dergelijke aanvulling begrotingspro blemen en stelden uiteindelijk twaalf miljard voor, uitgezonderd de VS. Washington wilde niet verder gaan dan een eigen bijdrage van 750 mil joen dollar, waardoor de overige do nor-landen genoodzaakt waren ak- NOS-voorzitter NCRV-voorzitter drs. Thijmen D. Jansen wilde gisteren geen commentaar geven op een be richt in het ochtendblad Trouw waar in hij genoemd wordt als de nieuwe NOS-voorzitter. Een woordvoerder van het ministerie van WVC bevestig de vanochtend dat denaam van Jan sen is genoemd voor deze functie, maar dat de procedure nog niet is afgerond. Volgens Trouw is Jansen de belang rijkste kandidaat voor de opvolging van aftredend voorzitter Erik Jur- gens, die de NOS over twee maanden zal verlaten. koord te gaan met een totale aanvul ling van negen miljard. Omdat de Nederlandse bijdrage daar door kleiner is dan de bedoeling was, zal nog 450 miljoen gulden buiten IDA om worden besteed. Honderd miljoen gaat, zoals minister Ruding in sep tember vorig jaar reeds tijdens de jaarvergadering van IMF en Wereld bank aankondigde, via co-financie ring met de IDA naar speciale projec ten in landen ten zuiden van de Sahara. Voorts is de toezegging aan de Wereldbank gedaan 350 miljoen bij te dragen in het speciale Afrika-fonds van de bank. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2'/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. WIJK BIJ DUURSTEDE - Bij het veer van Wijk bij Duurstede moest donderdag het veer door de vele ijsgang al uit de vaart worden genomen. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. dialoog. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie kwamen dinsdag In Ge nève overeen de besprekingen over wapenbeheersing te hervatten en in drie groepen over intercontinentale raketten, kernwapens voor de middel lange afstand en ruimtewapens te gaan praten. Waar, wanneer en op welk niveau deze onderhandelingen worden gevoerd moet de komende maand via diplomatieke kanalen wor den vastgesteld. „De Verenigde Staten zullen deze dialoog soepel, geduldig en vastbeslo ten voeren", zei president Reagan. Zo is de Amerikaanse regering bereid in te gaan op het verschil in de zwaarte die beide zijden aan diverse wapen systemen toedichten. De nieuwe on derhandelingen zullen volgens de pre sident „moeilijk worden, omdat het daarbij gaat om zulke centrale the ma's als vrede en veiligheid voor ons, onze bondgenoten, en de gehele we reld". Reagan verklaarde dat Washington het onderzoek naar de mogelijkheden van defensiesystemen in de ruimte, de zogenaamde „Star Wars" zal voortzet ten. Als de studie werkelijk vruchten afwerpt „dan zullen wij gaarna onder handelingen en besprekingen met an dere landen beginnen", aldus de presi dent. Het Sowjetpersbureau TASS heeft donderdag een over het geheel geno men positief commentaar geleverd op wat president Reagan woensdag op een persconferentie zei. Tass constateerde donderdag wel dat Reagan op zijn persconferentie 'dui delijk' vragen over Star Wars ont week. BONN/WASHINGTON/MOSKOU(DPA/UPI/AFD/RTR) - Bij de komende onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn nog veel moeilijkheden te overwinnen. Er zijn bijvoorbeeld geen aanwijzingen dat Moskou zijn houding ten opzichte van de Franse en Britse kernmachten heeft gewijzigd. Dat zei donderdag de Amerikaanse ontwapeningsdes kundige Paul Nitze. Cambodja Thailand en de Vietna mese troepen in Cambodja zijn don derdag overeengekomen de grens van Thailand met Cambodja bij de dins dag door Vietnam ingenomen Cam bodjaanse guerrillabasis Ampil af te bakenen. Dit gebeurde onder meer met vlaggen, zei de Thailandse gene raal Salya Sripen. Kort nadat deze en andere merkte kens waren geplant over een lengte van twee kilometer trokken Vietna mese troepen zich terug onder achter lating van een tankgracht op gebied dat zij eerst een deel van Ampil en Cambodja achtten, aldus de generaal. I/Va het passeren van een gebied met Isneeuw en ijzel gistermiddag ging zich bp de Noordzee een hogedrukgebied bpbouwen. Dit gebied van hogedruk heeft zich inmiddels flink uitgebreid fn beheerst nu het weer in ons land. r is weinig bewolking en ook maar\ oeinig wind. Door de sterke afkoeling ove" de vers gevallen sneeuw zullen r plaatselijk enkele mistbanken ont- taan. Deze kunnen zich niet lang andhaven. Vanmiddag is de wind ijdelijk noordwestelijk. Dat is direct e merken aan de temperatuur, die zal an stijgen tot omstreeks het vries- unt. BVind: zwak tot matig uit noordoost, Bichtplaatselijk mistbanken, tempe ratuur kustwater: 3 graden, afwijking Heaterstanden: een geringe verlaging, Unaximum golfhoogte monding Schei- Wies: vrijwel geen. Voor het weekeinde; 1'anuit Noorwegen nadert een kleine ttoring, die zaterdagmiddag het oos ten van Nederland bereikt. Later op [ie dag komt er meer bewolking en is kans op wat sneeuw. Het blijft Youd. Voor maandag en dinsdag: perioden met zon en overwegend poog. Matige tot strenge vorst. ZON EN MAAN |2 januari 1985 fon op 08.44 onder 16.54 Jaan op 23.53 onder 11.41 uur cm Vrijdag 11 januari Idissingen Terneuzen Jierikzee Sansweert fVemeldinge 4.48 227 5.10 246 5.40 159 5.55 256 6.33 184 'scheldemond 5.05 153 Prainisse 6.55 182 (jaterdag 12 januari lossingen 5.31 219 Terneuzen 5.54 241 penkzee 6.18 157 Hansweert 6.41 250 IVemeldinge 7.17 182 T scheldemond 5.50 150 uur 17.07 17.29 18.41 18.22 18.48 17.25 19.30 cm 229 248 168 260 198 174 222 pruinisse 7.40 188 17.53 219 18.15 238 19.22 163 19.05 249 19.32 192 18.25 168 20.20 217 uur Vrijdag 11 januari flissingen 11.25 Terneuzen 11.57 perikzee 11.58 dansweert 12.24 Vemeldinge 12.16 1. scheldemond 11.40 puinisse 0.15 paterdag 12 januari uissingen 12.14 erneuzen 0.07 lerikzee 0.17 answeert 0.34 emeldinge 0.33 ■scheldemond 12.35 ruinisse 1.05 217 229 176 248 200 145 23.55 158 12.40 uur 23.35 171 102 200 206 184 12.43 217 132 12.47 170 202 13.08 236 150 13.01 191 149 156 13.30 203 De weigering van het westen om de zelfstandige kernmachten Frankijk en Groot-Brittannië bij het wapen- overleg te betrekken was voor Mos kou - naast het plaatsen van de eerste kruisraketten - reden in 1983 de be sprekingen over wapenvermindering af te breken. Nitze bracht een bezoek aan Bonn om de Westduitse regering op de hoogte te stellen van het resultaat van de ontmoeting die de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Geor ge Shultz, in Genève heeft gehad met Sowjet-minister Andrej Gromyko. Nitze nam deel aan de besprekingen als adviseur van Schultz. Nitze reist vandaag naar Den Haag om de Nederlandse regering een een toelichting te geven op het besluit tot hervatting van het wapenoverleg tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. De Amerikaanse nationale-veilig- heidsadviseur Robert McFarlane heeft donderdag in Rome bevestigd dat de onderhandelingen binnen een maand en „uiterlijk zes weken" begin nen. McFarlane lichtte in Rome paus Jo hannes Paulus II zowel als de Ita liaanse regering in over het akkord van Genève. President Reagan, hoopt dat 1985 met hervattingvan het overleg een jaar van de dialoog en onderhandelingen wordt, 'een jaar dat leidt tot verbete ring van de betrekkingen'. Dat ver klaarde de Amrikaanse president donderdagochtend in Washington tij dens een pesconferentie die door de Amerikaanse televisie nationaal werd uitgezonden. Gelijkertijd wees Reagan op de „fun damentele verschillen van mening" tussen beide grote mogendheden en hij riep Moskou op een bijdrage te leveren aan de hervatting van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3