VJV in Bergen op Zoom begint met praktijk-gerichte cursussen WONINGBOUW ONDERWERP VAN GESPREK IN RAAD NIEUWBOUWGEDEELTE INMIDDELS KLAAR In Sint-Philipsland WISSEL SCHOUWEN Drempelvrij OOK VOOR JEUGDIGE ZEEUWSE WERKLOZEN Inwonertal daalde in Bruinisse met 20 Middenschouwen hield bevolking op peil VOORSTELLEN B EN WAAN DE RAAD Straten Duiveland kreeg er 63 inwoners bij GEMEENTE SINT-PHILIPSLAND GEMEENTE SINT-PHILIPSLAND Nieuwjaars bijeenkomst D'66 in Kapelle Gevonden voorwerpen wordt het complex voor de bevolking Voetbalvereniging in Kapelle houdt bazaar Handboogschieting 's-Heerenhoek Klaverjassen Wemeldinty VRIJDAG 11 JANUARI 1985 Verbouwing gemeentehuis in Nieuwerkerk in laatste fase NIEUWERKERK De verbouwing van het Duivelandse gemeentehuis in Nieuwerkerk heeft de laatste fase bereikt. Terwijl in de laatste maanden van het vorige jaar het 320 vierkante meter nieuwbouwgedeelte klaar kwam, ontruimden de gemeente-ambtenaren hun vureau, om het oude pand te laten renoveren. Volgens A. Flikweert, technisch amb tenaar van de gemeente Duiveland en architect van de verbouwing, zat het personeel te springen om een uitbrei ding. Ook bood de raadzaal tijdens huwelijksplechtigheden te weinig ruimte aan het publiek. ,,Als de werk zaamheden in april zijn afgerond be horen deze knelpunten voorgoed tot de verleden tijd. Het gemeentehuis is zelfs iets groter dan momenteel nodig is, zodat we in de toekomst eventuele extra taken ook aankunnen, zonder weer tot uitbreiding over te moeten gaan", aldus Flikweert. Tevens wijst hij op de gevolgen, die deeltijdarbeid met zich mee kan brengen. Hoewel het gemeentebestuur hier nog niet aan toe is, houdt het er alvast reke ning mee dat part-timebanen extra ruimte vergen. De afdeling financiën, burgerzaken, bevolking en personeelszaken blijven in het gerenoveerde pand. Ook de burgemeester en gemeentesecretaris behouden hun eigen kamer. De raad zaal staat na de verbouwing in open verbinding met de voormalige com missiekamer, zodat hierdoor meer ruimte gecreëerd wordt voor bijvoor beeld huwelijken. De nieuwe aan bouw biedt plaats aan de afdelingen algemene zaken, ruimtelijke ordening en gemeentewerken. Tevens richt het Oosterlandse aannemersbedrijf L. W. Boogert, belast met de bouw, hier een keuken en spreekkamer in. Een kluis van 90 vierkante meter gaat dienst doen als archief voor de gemeenten Duiveland, Middenschouwen en KAPELLE D'66 Zeeland houdt vanavond (vrijdag) een nieuwjaarsbij eenkomst in De Vroone in Kapelle. Deze bijeenkomst moet volgens de democraten een politiek actief 1985 inluiden. Belangstellenden kunnen vanaf 20.00 uur terecht. Brouwershaven en het Waterschap Schouwen-Duiveland. Doordat het ar chief 224.000 gulden kost en moet worden opgebracht door de vier deel nemers blijft het totale verbouwings bedrag voor de gemeente Duiveland zelfs onder één miljoen gulden. Bij de werkzaamheden is rekening gehouden met minder valide bezoe kers van het gemeentehuis. Zo zullen de in- en uitgangen niet alleen drem pelvrij gemaakt worden, er wordt ook een lift geïnstalleerd. Flikweert: „Hierdoor wordt het voor mensen, die moeilijk ter been zijn makkelijk om naar de raadzaal te gaan". De bouw die in mei vorig jaar begon, wordt naar alle waarschijnlijkheid in april afgerond. Dit is enkele maanden later dan was voorzien. Een precieze reden weet Flikweert hiervoor niet te geven. Hoe de openingsceremonie er s, gaat uitzien is nog niet bekend, wel een dag ter bezichtiging opengesteld. KAPELLE Bij de rijkspolitie in Kapelle zijn in de maand december de volgende gevonden voorwerpen aan gegeven: Zwarte linkerhandschoen, bruine fietstas, kinderhorloge, blauwe sjaal, Timex heren horloge. portemonnee, fietstas, linkerwant, heren/jongensbril, metaal montuur. en KAPELLE De voetbalvereniging Kapelle houdt zaterdag 2 februari van 13.30 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 22.30 uur een bazaar in dienstencen trum 'De Vroone' in Kapelle. Een rad van avontuur is onder meer aanwezig en iedere honderdste bezoeker krijgt een slagroomtaart. De verbouwing van het gemeentehuis van Duiveland in Nieuwerkerk is inmiddels in de laatste fase aangeland. In het kader van de dorpsverbetering van Sint-Philipsland wil het gemeentebestuur onder meer de molen laten restaureren en verplaatsen. BERGEN OP ZOOM Het Vor mingscentrum voor Jong Volwasse nen (VJV) Den Singel in Bergen op Zoom gaat binnenkort een aantal praktijk-gerichte cursussen verzor gen voor jeugdige werklozen uit de regio West-Brabant, Tholen, Sint- Philipsland en Reimerswaal. Den Singel werkt sinds twee jaar met haanloze jongeren uit dit gebied. Een woordvoerder van het vormings centrum, Rob de Vos, vertelt dat het BRUINISSE Het inwonertal van de gemeente Bruinisse nam in 1984 af met 20. Op 31 december 1983 bedroeg het aantal ingezetenen 3135 (1559 mannen en 1576 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 48 (23 mannen en 25 vrouwen) en door vestiging met 124 (58 mannen en 66 vrouwen). Het verminderde door over lijden met 45 (24 mannen en 21 vrou wen) en door vertrek met 147 (79 mannen en 68 vrouwen). Op 31 decem ber 1984 bedroeg het inwonertal dus 3115 (1537 mannen en 1578 vrouwen). Er werden 25 huwelijken voltrokken en 6 echtscheidingen ingeschreven. tot nu toe vooral ging om recreatieve activiteiten. „Het werd eigenlijk een soort dagcafé. Maar na verloop van tijd uitten steeds meer mensen uit de groep die hier naar toe kwam de wens om iets concreets te doen. De vraag om diploma's en dergelijke, kortom zaken die iets opleveren, groeide voortdurend. Dat bleek een stroming die steeds sterker werd. Na de zomer vakantie hebben we daarom besloten niet langer ontspanning te bieden. In overleg met de jongeren is er toen een plan gemaakt en een cursusprogram ma samengesteld". De leiding van het vormingscentrum hoopt hiermee de kansen voor jeugdi ge werklozen op de arbeidsmarkt te vergroten. „Door een studie kun je je bijvoorbeeld tijdens een sollicitatiege sprek wat zelfbewuster opstellen", al dus De Vos. Eén van de cursussen, die in duur variëren van tien tot veertig weken, biedt de mogelijkheid om te leren gaan met de computer. Volgens De Vos is er ontzettend veel belangstel ling voor dit onderdeel. „Daar konden we gewoon niet omheen". Den Singel krijgt de beschikking over vijftien beeldschermen. Voorts kan het zoge noemde vernieuwd technisch basisdi ploma behaald worden. Deze oplei ding duurt twee jaar waarna de jon gen of het meisje voor verder onder wijs naar de streekschool kan. Dege nen die zich willen bekwamen in de bromfiets- of autotechniek kunnen voortaan ook bij het vormingscen trum terecht. Daartoe heeft Den Sin gel met een plaatselijke garage een overeenkomst afgesloten. Verder be staat er de mogelijkheid om te stude ren voor het diploma middenstand of vakbekwaamheid cafébedrijf. Bij bui tenlandse meisjes blijkt vooral de cursus naaivakken erg in trek te zijn. Hiermee kunnen zij bijvoorbeeld mo- dinette of coupeuse worden. Ook le ren typen, metselen of een opleiding tot kantoorassistent staan op het pro gramma. In samenwerking met de stichting huishoudelijke voorlichting ten plat- telande zijn lessen ontwikkeld over voedingsleer en koken, reparaties in huis, stoelen matten en het verzorgen van planten. Tot slot bestaan er plannen om te beginnen met een video-cursus. De deskundigheid daarvoor heeft Den Singel al in hui: alleen de financiële middelen ontbri ken nog. Het is de bedoeling dat de eerst cursisten over twee weken in vormingscentrum terecht kunnei Nog niet voor alle onderdelen, wan zo zegt De Vos, „voor een aanti vakken moeten we nog leraren zoi ken, afhankelijk van de hoeveelhei inschrijvingen. Tot de zomer kunne we vervolgens warmlopen en de kii derziekten onder de knie krijgen, september wordt de wet op de basisi ducatie van kracht. We voldoen da aan de criteria die daarin zijn steld". De cursussen zullen worden gegeve op dinsdag en donderdag. De koste hoeven volgens De Vos geen beien mering te vormen om deel te nemei Bij voldoende belangstelling wil De Singel in Tholen, Sint-Philipsland Reimerswaal ruimte huren zoda mensen uit die gemeenten voor bi paalde onderdelen niet steeds naa Bergen op Zoom hoeven te reizen. He vormingscentrum, dat is gevestig aan de Noordsingel in Bergen Zoom, houdt donderdag 17 januai een open dag van 13.30 tot 17.00 uu en van 19.00 tot 22.00 uur. Alarmnummer Schouwen-Duiveland 01100-14444 Alarmnummer Tholen en Sint-Philipsland 0011 Zierikzee: Vanaf vr. 19.00 uur tot ma. 8.00 uur: A. H. J. M. Sleegers, Noord- gouwe, tel. 01112-1480; Spreekuur voor spoedgevallen 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: v.a. vr. 18.00 uur tot ma. 8.00 uur: G. van Beek, Verbeek, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861; Spreek uur voor spoedgevallen 11.30-12.00 uur en 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer kerk: v.a. vr. 18.00 tot ma. 8.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-1280. Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland, Scherpenisse: (patiënten dokter v. d. Bel): J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666-2400; Sint-Philipsland en Nieuw-Vosse- meer: C. H. M. de Groot, Nw.-Vosse- meer, tel. 01676-2545; Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen, Scherpenisse: (patiëntendokter Padt): R. P. Kale, Molensingel la, Tholen, tel. 01660-2542; Dierenartsen: Zierikzee: S. Bergsma, tel. 01110-2180 v.a. zat. 09.00 uur; Tholen: A. Rinses en W. Brons, altijd bellen nr. 01666-2596; kleine huisdie ren weekendspreekuur Provinciale- weg 2, St.-Maartensdijk op zat. 8.30- 9.00 uur en Botermarkt 10, Tholen van 11.00-12.00 uur. Tandartsdiensten Sch.-Duiveland: H. A. Boom-de Kei zer, Westerenbanweg 14, Burgh- Haamstede, tel. 01115-3103; Spreek uur voor spoedgevallen za. en zo. 17.00-17.30 uur. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee' Dam 18, tel. 01110-2906. Geopend zat.: 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zondag 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Tholen en Sint-Philipsland: zr. T. van Broekhoven, tel. te bereiken 01100- 14444. Bruinisse en Duiveland: zr. E. v. d. Velde, Acacialaan 16, Bruinisse, tel. 01113-2894. Schouwen: zr. R. Adriaanse, Gaan- derseweg 1, Dreischor, tel. 01112-1341; Zierikzee: zr. T. de Ronde, Schoolstr. 20, Bruinisse, tel. 01113-1729. Uitvoering verbeteringsplan St. Philipsland duurt 15 jaar SINT-PHILIPSLAND De uitvoering van een verbeteringsplan voor het dorp Sint- Philipsland gaat waarschijnlijk 15 jaar duren. Ieder jaar zullen enkele onderdelen van het plan uitgevoerd worden. De kosten van die werkzaamheden komen gedeeltelijk voor rekening van de gemeente, verder moet het fonds dorpsvernieuwing aangesproken worden, alsmede verschillende subsidiemogelijkheden. Dat blijkt uit een concept-verbeteringsplan dat de gemeenteraad van Sint-Philipsland in zijn vergadering van woensdag, 16 januari, ter vaststelling aangeboden krijgt. Deze vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. In een inleiding bij het plan laat de Fliplandse burgemeester T. A. Vogel weten dat dorpsverbetering alleen slagen kan als de bevolking mee werkt. Hij voegt eraan toe dat steeds meer inwoners oog krijgen voor het mooie van hun woonplaats en in gaan zien dat die woonomgeving er de laatste tijd niet mooier op is gewor den. In het ontwerp-plan worden de ver schillende aspecten die met de dorps verbetering te maken hebben nader toegelicht. Zo wordt onder meer ge concludeerd dat bewoners zoveel mo gelijk gestimuleerd moeten worden om hun woningen te verbeteren, voor zover dat in het kader van de dorps verbetering nodig wordt geacht. Het feit dat de gemeente de woonomge ving verbetert kan daarbij stimule rend werken, aldus het ontwerp-plan. Ook voorlichting kan een belangrijke rol spelen. In het plan wordt ook gesproken over beeldverstorende ele menten die, als dat mogelijk is, afge broken zouden moeten worden. Daar bij wordt gedacht aan kippenhokken, schuurtjes en dergelijke opstallen. Te vens moet gezorgd worden voor een goede ontsluiting van de percelen. Onder het herinrichten en verbeteren van straten wordt onder meer het aankleden van trottoirs en de straten verstaan. Daarvoor denkt men aan verhogingen, bomen en aankleding met behulp van spoorbiels. Bij het planten van bomen en dergelijke, moet wel rekening worden gehouden met het historisch karakter van het dorp, zo wordt gemeld. Voorts wordt ingegaan op de positie van de Oost- dijk die dwars door het dorp loopt. Bewoners hebben al de suggestie gedaan een voetgangerstunnel door die dijk te graven, waarbij dan wel rekening moet worden gehouden met de waterkerende functie van die dijk. De beplanting op die dijk moet even eens goed worden onderhouden. Wat het verkeer in het dorp betreft moet bekeken worden wat er te doen is aan de verkeersdrukte in de Achter straat. Ook moeten er maatregelen komen ter geleiding van het verkeer naar de aansluiting Zuiddijk-Delden- sestraat-Gladiolenstraat. In het plan worden ook enkele parkeermaatrege- len aangegeven. Rioleringswerken vormen een belang rijk onderdeel van het verbeterings plan. Die werken veroorzaken ook een grote kostenpost. Een ander onder deel van het plan is restauratie van de molen van Sint-Philipsland. Deze moet niet alleen grondig worden op geknapt, maar ook verplaatst. Om de dorpsverbetering te begelei den wil het college van burgemeester en wethouders een coördinator aan stellen. Deze persoon zal op geregelde tijden beschikbaar moeten zijn en direct of indirect aanspreekbaar zijn voor de bevolking. Voor de kosten van deze functionaris kan de gemeente overigens subsidie krijgen. De bevol king kan ook haar stem laten horen over het plan. Inmiddels heeft de gemeente al een voorlichtingsbijeen komst gehouden. De inspraak is in overeenstemming met de wet stads en dorpsvernieuwing. Verder zal er een werkgroep ingesteld worden om de dorpsverbetering te begeleiden, te coördineren en beleidsmatig te onder steunen. MIDDENSCHOUWEN - Het inwoner tal van de gemeente Middenschou wen nam in 1984 af met 3. Op 31 december 1983 bedroeg het aantal ingezetenen 2481 (1268 mannen en 1213 vrouwen). Dit aantal vermeerder de door geboorte met 36 (24 mannen en 12 vrouwen) en door vestiging met 106 (45 mannen en 61 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 13 (6 mannen en 7 vrouwen) en door ver trek met 132 (55 mannen en 77 vrou wen). Op 31 december 1984 bedroeg het inwonertal dus 2478 (1276 mannen en 1202 vrouwen). Er werden 14 huwe lijken voltrokken en 3 echtscheidin gen ingeschreven. DUIVELAND Het inwonertal van de gemeente Duiveland nam in 1984 toe met 63. Op 31 december 1983 bedroeg het aantal ingezetenen 5303 (2697 mannen en 2606 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 91 (51 mannen en 40 vrouwen) en door vestiging met 223 (112 mannen en 111) vrouwen. Het verminderde door overlijden met 34 (24 mannen en 10 vrouwen) en door vertrek met 217 (106 mannen en 111 vrouwen). Op 31 december 1984 bedroeg het inwoner tal dus 5366 (2730 mannen en 2636 vrouwen). Er werden 22 huwelijken voltrokken en 8 echtscheidingen inge schreven. 'S-HEERENHOEK - De handboo| vereniging 'Soranus' hield een schil ting op de liggende wippen in Heerenhoek, in 'De Korenbeurs', waren 48 deelnemers. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel J» Traas, Eensgezindheid, 's-Heerenhod tweede hoofdvogel P. Vette, Concordï 's-Heerenhoek; eerste zij vogel P. Rentmeei ter, Willem Teil, Ovezande; tweede zijvogf J. v. d. Dries, Eensgezindheid; derde zijvi gel H. Koens, Spes Nostra, Ovezande; vil de zij vogel P. Boonman. Willem Teil; eerst kal Jac. Vermuë, Jacoba van Beieren, Got tweede kal C. Rentmeester Cz., Willem Tel derde kal B. Meijer, St.-Andries, Wemeldii ge; vierde kal P. de Koek, Edele Handto Oudelande; meeste kleine vogels (zes) C.i d. Dries, Eensgezindheid. Uitslag tweed wip: eerste hoofdvogel P. Boonman, Willet Teil; tweede hoofdvogel en eerste zijvogf H. Koens, Spes Nostra; tweede zijvogel Jai Traas, Eensgezindheid; derde zijvogel Boonman; vierde zijvogel P. Rentmeesta beiden Willem Teil; eerste kal mevr, Korstanje, Doel naar Hoger, Wolphaart dijk; tweede kal en derde H. Koens, Spe Nostra; de vierde kal werd niet afgeschotei Meeste kleine vogels (vijf) J. de Jongf Soranus, Heinkenszand. WEMELDINGE Mevrouw I. vat Huut uit Wemeldinge heeft de tweedi periode van de competitie 19844 van de Wemeldingse klaverjasvereni ging 'Klavertje 4' gewonnen. Deherei B. van den Berg en C. Klop behaalda respectievelijk de tweede en derdi plaats. SINT-PHILIPSLAND Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sint-Philipsland wil dat de gemeenteraad akkoord gaat met de bouw van premie-koopwoningen in het bestemmingsplan De Luijster II. Het gaat om twee premie-B-wo- ningen en drie premie-A-woningen. Aanvankelijk mocht de gemeente Sint-Philipsland in dat bestem mingsplan van het ministerie van volkshuisvesting maar twee premie woningen bouwen. Maar omdat er bij de gemeente bouwaanvragen binnen zijn gekomen voor meer premie-wo ningen wil het college van b. en w. dat aantal veranderen. Dat zou wel inhouden dat er niet acht woning wetwoningen in 1985 neergezet mo gen worden, doch slechts vijf. De gemeenteraad van Sint-Philips land beslist woensdag, 16 januari, of hij het eens is met deze zienswijze van het college van b. en w. Dat gebeurt in een vergadering die om 19.30 uur begint. Zoals in de gemeente Sint- Philipsland wel vaker gebeurt, is het college verdeeld over deze woning bouwzaak. Wethouder L. Walpot is namelijk van mening dat er in 1985 niet tot de bouw van woningwetwo ningen moet worden overgegaan. In de raadsvergadering komt verder een voorstel van het college aan de orde om aan de Zijpestraat in SL-i, I land drainage aan te leggen. Deze materie is al eerder in de gemeente raad besproken, waarbij de vraag werd gesteld waar de drainage het best zou kunnen liggen. Ondertussen is ook duidelijk gewor den dat de omwonenden niet akkoord gaan met de aanleg van drainage door hun tuinen. Mede daarom heeft het college van burgemeester en wethou ders besloten de aanleg van de draina ge midden in de straat voor te stellen. Een ander punt dat in de raadsverga dering aan de orde komt is de inrich ting van het gemeentelijk industrie terrein. Het gaat onder meer om het plaatsen van een hekwerk. BEKENDMAKING De burgemeester van Sint-Philipsland maakt ingevolge het bepaalde in artikel 28, lid 6 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat het college van gedeputeerde staten bij besluit van 30 oktober 1984, nummer 722/155, 4e afd. rov., gedeeltelijk heeft goedgekeurd het door de raad dezer gemeente bij zijn besluit van 18 januari 1984 vastgestelde bestemmingsplan 'De Luijster II'. Voormeld besluit van gedeputeerde staten en het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan lig gen met ingang van 12 januari 1985 gedurende één maand voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie, Kerkring 1, te Sint-Philips land. Aangezien niemand zich tijdig met bezwaren tot gedeputeerde staten heeft gewend kan geduren de voormelde termijn van terinzageligging bij de Kroon beroep ingesteld worden door de gemeen teraad, de inspecteur van de ruimtelijke orde ning en een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door gedeputeerde staten. Volledigheidshalve deelt hij mee dat de gemeen teraad geen zwaarwegende redenen aanwezig acht om tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring in beroep te gaan. De beroepsgerechtigden die deze wel aanwezig achten dienen hun beroepschrift te richten aan H.M. de Koningin en in te dienen bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Sint-Philipsland, 11 januari 1985. De burgemeester voornoemd T. A. Vogel iedereen leest de krant altijd en overal BEKENDMAKING De burgemeester van Sint-Philipsland maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend dat onherroepelijk is gewordep het besluit van gede puteerde staten van Zeeland van 26 juni 1984. waarbij gedeeltelijk is goedgekeurd het door de raad dezer gemeente bij besluit van 21 september 1983 vastgestelde bestemmingsplan 'Steintjes- kreek 1983'. Het bestemmingsplan ligt voor een ieder ter inzage op het gemeentehuis van Sint-PhiliPs' land. Sint-Philipsland, 11 januari 1985. De burgemeester voornoemd, T. A. Vogel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 22