Lagere school Hulst krijgt computer Twee bedrijven krijgen ruim 1,2 miljoen gulden Verpleeghuisplan vrijwel ongewijzigd vastgesteld PZC/ provincie ONCL USIE ONDERZOEK IN APRIL VER WA CHT ildschade Grote file in Middelburg door defect aan overweginstallatie Schaatsen in Ritthem Inwoner Schoondijke stal voor 8 tot mille goederen MOL ONION PRODUCTS BV EN DOBBELAAR B V Dagverzorging houdt informatie-avond in Heinkenszand INITIATIEVEN NA '86 ONZEKER >ag- en Avondschool 'eeland houdt )pstapcursussen Hoge grondprijs OPMAAK- j» REDACTEUR v Schrijfavond Amnesty Schaatswedstrijd Retranchement De PZCeen krant met een smoel (waarvoor excuses). Quizmaster Willem Ruis (links) tijdens de repetities in gesprek met floormanager Onno Sluyter middenen Egbert van Hees, de regisseur. GOES 't Is zover, het warme licht, de felle lampen en wie weet een plaats in de lange rij der televisiebe roemdheden. De Sterrenshow van de Vara, die zater dagavond op Nederland 1 rechtstreeks wordt uitgezon den vanaf het Molenplein in Goes, kan wellicht voor enkelen die beslissende betekenis hebben. Donderdag middag bleef het echter nog bij repeteren. Quizleider Willem Ruis trachtte zijn geselecteerde paren zo goed mogelijk voor te bereiden op de uitzending. Samen met de artiesten - Carry Tefsen, John Leddy, Willem Duyn, Marianne Berk en Marga Scheider - werd de Sterren show weliswaar zonder publiek, in zijn geheel ge speeld. Vandaag vrijdagt zet het gezelschap de repeti ties voort. Met 's middags gauw een broodje halfom in de meegenomen eettent, om daarna, in de overigens goed verwarmde grote tent, te dansen, toneel te spelen of gewoon kijken naar het haastig heen en weer lopen van technici, cameramensen en medespelers. Neem ook een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT en u ontvangt de krant 2 weken gratis. NAAM ADRES WOONPLAATSPOSTCODE GIRO/B ANKREK.NR. Ik wil de krant daarna voor 65.40 per kwartaal In enveloppe doen. zonder postzegel verzenden aan: Administratie PZC, Antwoordnr. 2, 4330 VB Middelburg IvRIJDAG 11 JANUARI 1985 lan 'verzamelkantoor' Het parkeerterrein op het Magnoliaterrein in Goes, waar het nieuwe kantoor voor instellingen in de gezondheidszorg zal verrijzen. BCHOONDIJKE De Schoondijke- [ïaar G. G., die zondag in Terneuzen verd aangehouden voor diefstal van Jen auto in zijn woonplaats, blijkt neer op zijn kerfstok te hebben. Tijdens verhoor door de rijkspolitie ran de groep West-Zeeuwsch-Vlaan- Seren en onderzoek van 's mans cara- Jan kwamen er gestolen spullen ter vaarde van 8 tot 9.000 gulden boven Jafel. Een deel van die buit, zoals |ideo-apparatuur, die G. buitmaakte |n het Aardenburgse Van Eeghen- puis, is inmiddels verkocht. „Aan een Jnbekende", zo zei G. lij bezocht het vormingscentrum be- tin december en deed toen tevens 6 [aravans op het terrein aan, waar hij linnengoed meenam. G. stal voorts Jen magnetronoven en een oliekachel het Belgische Wachtebeke. In zijn laravan trof de politie een geweer Jan. waarvoor de Schoondijkenaar peen vergunning had. [lij is donderdagmiddag op vrije voe- en gesteld. lot van pagina 9 |ebieden en kwaliteitszorg onder- reept dat ook de grondgebruikers lf het nodige kunnen doen om wild- hade (die de laatste jaren aanzien lik is toegenomen in Zeeland) in te ammen. Hij noemt als voorbeelden nder meer: bij strenge kou en sneeuw oeihout leggen aan de buitenzijde an boomgaard of boomkwekerij, als |rees bestaat voor vraatschade aan omen; bij sneeuwval ervoor zorgen at bomen tot voldoende hoogte zijn gesmeerd met een wildafweermid- el; teelten die extra kwetsbaar zijn oorzien van een afrastering; contro- Ten of ingekuilde produkten afdoen- e zijn afgedekt, idr. Van der Meer stelt dat voorts afwisselend en in combinatie met "41kaar extra wildafweermiddelen toegepast moeten worden. Voor vo ls zijn dat onder meer vogel ver- iirikkers, netten, metaalfolie, knal paraten, draden en dergelijke. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De nieuwe Zeeuwse bedrijven Mol Onion Products BV in 's-Gravenpolder en J. M. Dobbelaar BV in Sint-Jansteen krijgen van de Europese Commissie en het ministerie van landbouw en visserij een bedrag van ruim 1,2 miljoen gulden in het kader van de zogenaamde marktstruc tuurprojecten 1984. Dit heeft het ministerie van landbouw en visserij donderdag bekendge maakt. Ieder jaar worden investe- HEINKENSZAND De werkgroep Dagverzorging belegt dinsdag 22 ja nuari vanaf 20.00 uur een informatie bijeenkomst in De Stenge in Hein kenszand. Op het programma staan onder meer een inleiding over dag verzorging van A. Ligtenberg en een inleiding over dag-, nacht- en tijdelij ke opvang door drs H. H. M. Zwarte- lé. Voorts wordt een videofilm vertoond van de Landelijke Stichting Bejaar denoorden (LSB) over de verschillen de mogelijkheden van de wijkfunctie van bejaardenoorden. Na de pauze wordt een forum samengesteld ter beantwoording van vragen uit de zaal. In het forum zitten onder anderen vertegenwoordigers van huisartsen, kruisverenigingen en de maatschap pelijke dienstverlening. De werkgroep Dagverzorging coördineert het expe riment dagverzorging in de bejaar denoorden op de Bevelanden. WESTKAPELLE - In het Jeugdge- bouw van de hervormde kerk in West- kapelle wordt zondag 20 januari een schrijfavond gehouden van Amnesty International. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. In de editie van donderdag was gemeld dat de avond op maandag 11 januari zou worden gehouden. ringsprojecten die passen in goedge keurde zogenaamde sectorprogram ma's voor een ondersteuning uit het Europese Oriëntatie- en Garantie fonds voor de Landbouw, afdeling Oriëntatie, bij de Europese Commis sie ingediend. De Europese Commis sie is het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. Het betreft hier projecten op het gebied van de verwerking en afzet van landbouwprodukten. De Europese Commissie heeft uit de door het ministerie van landbouw en visserij voor het jaar 1984 ingediende projecten een tweede serie voor on dersteuning geselecteerd. Deze serie betreft in totaal veertien projecten, waarvan de twee Zeeuwse projecten deel uitmaken. Voor de veertien projecten wordt in totaal ruim 7,2 miljoen gulden gereserveerd. Mol Onion Products BV in 's-Graven polder krijgt voor de bouw en inrich ting van haar bedrijf een bedrag van 1.067.250 gulden. Het gaat om een bedrijf voor het schillen en drogen van uien. Voor de bouw en inrichting van het bedrijf van J. M. Dobbelaar in Sint-Jansteen is een bedrag van 163.800 gulden ter beschikking ge steld. Dit bedrijf legt zich toe op het schonen en drogen van zaailijnzaad. RETRANCHEMENT -A De ijsclub Retranchement houdt zaterdag 12 ja nuari wedstrijden op 't Vestje achter Fort Nassau. Zowel de lagere school jeugd als de tieners kunnen aan deze wedstrijdmiddag deelnemen. Voor de winnaars zijn medailles beschikbaar. Alle deelnemers ontvangen boven dien een vaantje. De schaatsmiddag begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Een storing aan de bomen van de spoorwegovergang aan de Schroeweg in Middelburg heeft donderdag voor langdurige ver keersoverlast gezorgd. Oorzaak bleek achteraf de pekel, die rijkelijk was gestrooid. Omstreeks kwart over vijf bleek dat de bomen niet meer omhoog gingen. Vanwege het samenvallen met de avondspits ontstonden al snel lange files aan beide zijden van de overweg. Vier politiemannen hebben in de spits het verkeer geregeld, later gebeurde dat door twee verkeersagenten. De verkeersstroom werd schuin over de overgang geleid, langs de kanten waar geen bomen aanwezig zijn. Ook het met de hand omhoog houden van overwegbomen werd als middel ge bruikt. Ondanks het feit dat de Nederlandse Spoorwegen snel gewaarschuwd wer den, duurde het tot negen uur donder dagavond voor hulp opdaagde. Om kwart over negen was de storing weër verholpen. Oorzaak bleek pekel, die door passé- rende treinen wordt meegevoerd. Een deel is terecht gekomen op het auto matische waarschuwingsmechanis me, dat de overweg in werking stelt, wanneer er een trein aankomt. Daar door bleven de bellen rinkelen, de lichten knipperen en de bomen om laag. ADVERTENTIE [gezondheidszorg in Goes land. Nagegaan wordt nog of ook de rode-kruisafdeling erbij betrokken kan worden. Het college van burgemeester en wet houders van Goes zal de gemeente raad voorstellen te zorgen voor de bouw van het gezondheidszorgcen trum, gedekt door de provincie en een garantie van de deelnemende instel lingen. De mogelijkheid tot koop en/of verhuur blijft daarbij open. Er is voorshands een oppervlakte van on geveer 4000 vierkante meter nodig; bouwkundig is er op de Magnoliaka vel ruimte voor een oppervlakte van circa 7000 vierkante meter. Wethou- JOES Op korte termijn wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om in Goes Een kantoorcentrum voor instellingen in de gezondheidszorg te bouwen. Dat centrum, in Combinatie met een verdiept openbaar parkeerterrein, moet komen op het 'Magnoliaterrein' aan de nieuwe zuidwestelijke binnenstadsontsluitingsweg. Gemeente, provincie en verschil lende instellingen werken bij de voorbereidingen nauw samen. Ze weten zich gesteund door tiet ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC), dat een krediet voor het tiaalbaarheidsonderzoek heeft verstrekt. Het is de bedoeling dat in april '85 gegevens op tafel Mssen- Vethouder L. de Leeuw (ruimtelijke Entwikkeling en huisvesting) van de Eemeente Goes is erg verheugend Ever de plannen. „Het is een gezonde Entwikkeling, zowel stedebouwkun- Hig als functioneel. En het is ook Eelangrijk dat de algemene financiële niddelen zo doelmatig mogelijk be- Eteed worden", aldus de wethouder. Jij onderstreepte dat bij de uitwer king van de plannen wel volop ruimte kal worden gegeven aan de verschil lende deelnemers in het kantoorcen- ltrum. ,,Ze moeten eigen wensen kun- Een verwezenlijken; daar willen we Erg veel aandacht aan schenken", [stelt De Leeuw. 3e instellingen die tot nu toe bij het bverleg betrokken zijn, hebben mo- nenteel alle te maken met huisves tingsproblemen. Het gaat om de pro vinciale vereniging Het Zeeuwse Cruis; de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg in Zeeland, vestiging Goes; de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie; de Districts Gezondheids Dienst Zee land; het Zeeuws Consultatiebureau Voor Alcohol en Drugs, vestiging Goes En een afdeling dagbehandeling van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee- RITTEHM Leden van de sportvereniging Ritthem heb ben bij de Zandweg in Ritthem een ijsbaan aangelegd, die 250 meter lang is. In verband met de dikte van het ijs tien centimeter krijgen vandaag (vrijdag) alleen leden van de sv Ritthem toegang. Za terdag, als het ijs vermoedelijk iets dikker is, worden in de och tenduren wedstrijden gehouden, die voor iedereen openstaan. Bo vendien kunnen schaatsers ook 's avonds terecht op de natuur- baan, die dan verlicht wordt. MIDDELBURG Staatssecretaris J. P. van der Reijden van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft het verpleeghuisplan voor de gezondheidsre gio Zeeland vastge steld. Op enkele punten is afgeweken van het ontwerp zoals provin ciale staten dat in hun vergadering van 28 ok tober 1983 hadden vast gesteld. Voor de bouwinitiatie- ven die in het ontwerp plan na 1986 waren aan gegeven, vervalt het jaartal van aanvang. De provincie was bij de planning uitgegaan van het 'financiële kader' dat het rijk bij de aan wijzing om een verpleeg huisplan op te stellen had meegegeven. Dit kader is door de vermin dering van de beschik bare financiële midde len achterhaald. Nu geldt enkel het prioritei tenoverzicht bouwini- tiatieven 1984 tot en met 1986 van het ministerie. Voor de daaropvolgende jaren is nog niet een dergelijk overzicht op gesteld. Het betekent dat onzeker is geworden in welk jaar wordt be gonnen met de bouw van het tweede ver pleeghuis op Walcheren, de samenvoeging van Maria Terweel en De Werfkampen en de reno vatie van Der Boede. Al leen de nieuwbouw van de Corneliastichting in Zierikzee was vóór 1987 gepland. Verder wil de staatsse cretaris de centrale voorzieningen van het tweede verpleeghuis op Walcheren - dit moet dienen ter vervanging van een deel van Der Boede - beperken voor 180 bedden, terwijl de provincie deze voorzie ningen zo wilde opzet ten dat uitbreiding tot 210 bedden mogelijk blijft. In eerste instantie is de omvang van het tweede Walcherse ver pleeghuis vastgesteld op 60 bedden voor soma tisch zieken en 90 voor psycho-geriatrische pa tiënten. Over de samenvoeging van Maria Terweel en De Werfkampen merkt de staatssecretaris nog op dat de argumenten voor samenvoeging zwaar wegen maar dat verwezenlijking ervan vanwege de goede staat waarin beide huizen ver keren uiteindelijk zal af hangen van de financië le middelen en de uit komsten van een kos- ten-bastenanalyse. Met het experiment in het verzorgingstehuis voor bejaarden 'Het Ja cob Roggeveenhuis' in Middelburg stemt de staatssecretaris in be ginsel in. Voordat een definitieve beslissing wordt genomen moet het experiment eerst worden uitgewerkt. Van der Reijden erkent dat er sprake kan zijn van innoverend onderzoek. Het is de bedoeling met het experiment na te gaan of, in hoeverre en onder welke condities de taken van een verzor gingstehuis voor bejaar den zo kunnn worden verbreed dat overplaat sing van bewoners naar een verpleeghuis waar mogelijk en ferantwoord kunnen worden voorko men. Belanghebbenden die bezwaar hebben tegen wijzigingen die des- taatssecretaris heeft aangebracht kunnen tot eind januari bij de Kroon in beroep gaan. der De Leeuw acht het zinvol en verstandig de beschikbare ruimte in één keer te bouwen. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de resterende ruim ten in korte tijd ook bezet zullen zijn. In dit verband wijst de wethouder op de kantoren boven het nieuwe station van de Nederlandse Spoorwegen in Goes; de twee verdiepingen daar wer den in korte tijd verhuurd. Het Magnoliagebied was enige jaren geleden gekocht (van particulieren) door een bouwonderneming, die daar een bepaald (kantoor)project tot ont wikkeling wilde brengen. De gemeen te huurde een deel van de grond ten behoeve van een parkeerterrein. De bouwonderneming zag geen heil meer in het ontwikkelen van een project, waarna de gemeente de hele kavel kocht. Een deel van de grond werd doorverkocht aan de instelling voor maatschappelijke dienstverlening So ciaal Centrum, die er inmiddels een nieuw kantoorgebouw heeft neerge zet. De gemeente heeft aanvankelijk over een bestemming voor de reste rende grond onderhandeld met ver schillende gegadigden, onder meer met het gewestelijke arbeidsbureau. De naar verhouding vrij hoge vierkan- te-meterprijs, was een struikelblok. Wethouder De Leeuw maakt duidelijk dat een oplossing is gezien in het handhaven van het parkeerterrein en het bouwen van een groot kantoor centrum ernaast en eroverheen. Daar door kan de vierkante-meterprijs ge drukt worden en tegelijk de parkeer ruimte gehandhaafd blijven. Uitgangspunt is daarbij dat het par keerterrein half verdiept wordt, zodat geen mechanische afzuiginstallatie nodig is. Tegen deze achtergrond is aan drie bedrijven om een schetsplan gevraagd, terwijl met inschakeling van de provincie is nagegaan of er meer gegadigden voor een plaats in het kantoorcentrum zijn dan alleen Het Zeeuwse Kruis. Het idee kreeg van vertegenwoordigers van het mi nisterie van WVC een gunstig onthaal, vandaar ook de bereidheid om een krediet beschikbaar te stellen. Voor het opstellen van een definitief pro gramma van eisen wordt een deskun dig bureau ingeschakeld, dat uiterlijk 1 april aanstaande een rapport klaar moet hebben. Dan zal verder gepraat worden over de verwezenlijking van het plan. Wethouder De Leeuw is daarover optimisch. Hij tekent erbij aan dat ook het verbindingskantoor AWBZ, in de vorm van het ziekenfonds Mid den-Zeeland, achter de ontwikkelin gen staat. De Leeuw: „Ook bij de deelnemers is er tot nu toe een en- thousaiste opstelling. Dat vind ik eigenlijk nog wel het leukste; dat je in harmonie hierover kunt overleg gen". |V1IDDELBURG - De Zeeuwse Dag- en tvondscholengemeenschap begint in februari (bij voldoende belangstel ling) weer met een korte opstapcur- lus voor mensen die met het plan rondlopen wat bij te gaan leren. De lursus duurt tot de grote school vakantie. De lessen worden gegeven In Zierikzee, Goes en Vlissingen op lvoensdagmorgen en in Middelburg lp donderdagmorgen, f/dens de cursus wordt de kennis van Nederlandse taal en het rekenen Jan de lagere school opgefrist en krijgen de cursisten begeleiding bij let leren studeren. Daarnaast zullen «ij kennis maken met de vakken en locenten van de mavo waaraan zij bij loed gevolg van de cursus worden loegelaten. HULST Ook in het lager onder wijs in de gemeente Hulst heeft de computer zijn intrede gedaan. De leerlingen van de christelijke lage re school De Ark in Hulst kunnen binnenkort als eersten hun rekenoe feningen achter een beeldscherm maken. Secretaris B. Roest van het school bestuur overhandigde donderdag avond de computer aan schoolhoofd H. Veldhoen. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in de gemeenschapsruimte van De Ark, in aanwezigheid van het schoolbestuur, de ouders en het on derwijzend personeel. De computer dient het huidige onderwijs te on dersteunen. Voorlopig gaan alleen de vijfde en zesde klassen ermee aan de slag. „De kinderen zullen de computer in het dagelijks leven toch steeds meer tegenkomen", legt se cretaris Roest uit. „We leven in een moderne informaticamaatschappij, dus het werken met computers is een goede vooruitstrevende zaak". De kinderen gaan allereerst uitge breid kennismaken met de compu ter en zijn mogelijkheden. Pas in een later stadium komt het programme ren aan bod. De nieuwe computer werd door schoolhoofd H. Veldhoen rechts in gebruikgesteld. Een krant heelt een smoel. Excuses, maar dat heet nu eenmaal zo. hoewel de netten onder ons van gezicht mogen spreken. De opmaakredacteur zorgt daarvoor. Hij is de schakel tussen de schrijvende mannen en vrouwen ter redactie en het machtige technisch bedrijf. Hij begint de avond met voor zich een groot wit vel ter grootte van een pagina. En natuurlijk heelt hij net zoveel vellen (dummies in jargon) als de krant die dag dik is. de advertentiepagina's niet meegerekend. Hij dient er voor te zorgen dat het nieuws keurig gerubriceerd op de pagina's komt. Dat is een eindeloos gereken, gepas en gemeet en daarnaast ook nog hoogwaardig artistiek werk. want de pagina's verschillen. In ieite trekt hij aan de touwtjes van de mombakkes van de PZC. Een flitsend smoel als het om de voorpagina gaat (de één in jargon), een serieus smoel bij de deftige opiniepagina, een chique smoel voor de kunstpagina, en natuurlijk een apart smoel voor de sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11