kleintjes 'ERKLARING SHULTZ EN GROMYKO Ramp in Russisch militair complex U - NÜ EEN E«0! Stroom vrijwel zeker duurder EERSTE DODE DOOR ONDERKOELING WIN'N TON MET TED. Ht Het resultaat van Geneve Sneeuw 228e jaargang no. 7 ifoensdag 9 januari 1985 I Voldoening Bloedplasma Heroïne Besparingen Methadon Opzeggingen Gezin GEBIED AFGESLOTEN Majoor Held van Sowjet-Unie9 Aardgas Onderkoeling Veel bewolking en perioden met sneeuw. Later in de middag enkele opklaringen. Middagtempefatuur rond het vriespunt. Een krachtige zuidelijke wind. vanmiddag ruimend naar noordwest en afnemend. VONDEN (APIRTRi - Het hooggerechtshof heeft dinsdag tijdelijk de voogdij op \ich genomen over de eerste betaalde baby in Engeland, bit betekent dat beslissingen over de toekomst van het kind genomen worden foor het hof vertelde Leonie Cowen, officier van justitie in het noord-Londense jistrict Barnet. bcze onverwachte ontwikkeling werd bekend vlak voor een vergadering van te sociale dienst van Barnet, die zich over het geval zou beraden. pe 'huurmoeder' heeft dinsdag gezegd dat zij haar baby zelf wil opvoeden als de autoriteiten verhinderen dat het echtpaar dat haar voor het baren van het kind betaalde, het krijgt. Om de baby, die vorige week geboren is in een ziekenhuis in Barnet buiten Londen, is een juridische strijd gaande. De moeder, de 28-jarige Kim Cotton, heeft het ziekenhuis verlaten, maar de baby moet er blijven tot is uitgemaakt wat de wettige status ervan is. Volgens de Britse krant 'Daily Star' zijn er in Groot-Brittannië nog zeker drie huurmoeders, die in spanning afwachten wat de autoriteiten uiteindelijk zidlen beslissen voor de dochter van Kim Cotton. kkoord in Genève ver wapengesprek (Van onze verslaggever 1ENEVE - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen nieuwe wapenbesprekingen beginnen. Over datum en plaats zal binnen een maand een beslissing worden genomen. Dat jeeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz gisteren meegedeeld jia meer dan vijftien uur te hebben gesproken met zijn Russische collega Andrej Gromyko in ïenève Minister Shultz sprak over een be- angrijk begin maar voegde er aan toe [nog niet te weten waarheen de lange weg van onderhandelingen zal lei den". In de gezamenljke Amerikaan- se-Russische verklaring die gister avond werd gepubliceerd, wordt ge steld dat het doel van de nieuwe onderhandelingen zal zijn „het uit werken van effectieve akkoorden ge richt op het voorkomen van de wa penwedloop in de ruimte en het beëin digen ervan op aarde. Het begrenzen en verminderen en het versterken van de strategische stabiliteit". De onderhandelingen zullen worden gevoerd door delegaties die zullen worden onderverdeeld in drie groe pen: - een groep houdt zich bezig met strategische bewapening (de lage af standswapens); - een groep met kernwapens voor middellange afstand (INF); - en een derde groep onderhandelt over voor de ruimtewapens, zowel die in de ruimte zelf als die welke vanaj de aarde naar doelen in de ruimte worden afgeschoten. Minister Shultz benadrukte tijdens de persconferentie dat deze onderwerpen duidelijk onderling met elkaar samen- (Slot zie pagina 6 kol. 4) (Zie ook pagina 4) Er dreigt in Nederland een tekort aan vers bloedplasma te ontstaan. (PAGINA 3) De Amsterdamse politie heeft een recordhoeveelheid heroï ne onderschept: door 'over- werkproblemen' is vermoede lijk één van de handelaren de dans ontsprongen. (PAGINA 5) Vooral dank zij kostenbespa ringen is het Hoogovenscon cern er in geslaagd een winst van ruim 200 miljoen gulden te boeken. (PAGINA 7) Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft plannen voor een 'eigen' centrum voor de gecontroleerde verstrekking van methadon. (PAGINA 9) Vooral bij de gezinsverzorging op Walcheren komen er opzeg gingen in verband met nadeli ge effecten van de tweeverdie nersmaatregel. (PAGINA 11) De voetbalclub Oostkapelle krijgt volgend jaar een nieuwe trainer: Jan Meulmeester wil een stapjederug doen zodat er meer tijd voor zijn gezin over blijft. (PAGINA 15) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 12 en 13. Sport: 15. AMSTERDAM (GPD) - PvdA-ieider Den Uyl is sinds dinsdagmiddag niet langer de 'doctorandus uit Buiten- veldert'. Met de uitreiking van het eredoctoraat in de economische wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam promoveerde Den Uyl dinsdag alsnog tot doctor. Den Uyl kreeg het eredoctoraat omdat hij gerekend moet worden tot de belangrijkste economen van Nederland, aldus het rapport van het College van Dekanen. De plechtigheid vond plaats tijdens de viering van de 352e dies natalis (verjaardag) van de universiteit in het Amster damse Concertgebouw. Al in 1981 kwam Den Uyl in aanmerking voor een eredoctoraat, maar daarvan werd afgezien omdat de plannen voortijdig uitlekten. GENEVE Na het beëindigen van het overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz rechts op de foto zwaaide de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko vriendelijk naar de persfotografen. MOSKOU (AFP) - Honderden mensen zouden om het leven zijn gekomen bij een ongeval in een ondergrondse fabriek van een militair-industrieel complex in West-Siberië. zo is uit een betrouwbare bron in Moskou vernomen. Bijzonderheden ontbraken over wat is gebeurd in de fabriek, die is gelegen in wat vroeger een mijn was. Als de omvang van de ramp bevestigd wordt zou dit het ergste ongeluk op militair en para-militair gebied in jaren zijn, zo menen westerse waarne mers. Meteen na de ramp zou het hele gebied zijn afgesloten door het leger en de Sowjet-geheime dienst KGB, om verspreiding van het nieuws tegen te gaan, aldus de bron. Het is mogelijk dat het nieuws tot Moskou is doorgedrongen via inwo- Erepromotor prof. dr. J. J Klant wees op de „uitstekende verdiensten van Den Uyl als auteur op het gebied van de toegepaste economische wetenschap, in het bijzonder met betrekking tot vraagstukken van economische orde en economisch beleid". In zijn korte dankwoord stelde Den Uyl onder meer vast dat zowel politici als de economen geen raad wisten met de recessie van de afgelopen periode. Het voorspellende vermogen van de economische wetenschap is daarbij gebleken beperkt te zijn", aldus Den Uyl. Naast Den Uyl kregen ook de botanicus Jacobus Land- wehr, de bibliofiel Abraham Horodisch en de historicus Boris Sapir eredoctoraten uitgereikt. MOSKOU (RTR) - Een Russische soldaat die zijn leven verloor toen hij zijn laatste granaat ge bruikte om 32 "rebellen" in Af ghanistan op te blazen, is tot "Held van de Sowjet-Unie" uit geroepen. In het jongste nummer van het dagblad Sowjetskaja Bjeloroes- sia dat Moskou bereikte stond dat sergeant-majoor Nikolai Sje- pika, een jonge parachutist, met een groep soldaten mijnen aan het opruimen was, toen zij in een hinderlaag liepen. Sjepika ivachtte tot de "rebel len" dichtbij waren en liet toen zijn laatste granaat ontploffen, waardoor de soldaten de kans kregen om te vluchten. ners uit West-Siberië die voor de feestdagen naar de Russische hoofd stad waren gekomen, zo menen som migen deskundigen. De laatste grote ramp in militaire installaties in de Sowjet-Unie vond plaats op 13 mei 1983 in Severomorsk, aan de Barentsz Zee. Een munitiede pot van het leger is toen om tot nu toe onbekende redenen ontploft. Bij die ramp zouden 200 doden zijn gevallen, en evenveel gewonden. (Advertentie) WESTDUIN HOTEL heeft het in huis! Koudekerke, tel. 01185-2510, telex 30186 O] een prima la carte restaurant uitstekende vergader faciliteiten een documentatiemap met alle informatie 84 tweepersoonskamers met alle moderne faciliteiten. ARNHEM (GPD) - Door het aanhoudende koude weer zul len de stroomprijzen in ons tAdvertentie V*opW Verkooppunten: Albert Heijn, Rabobank en Shell-stations. Vergunning is verleend door de Staatssecretaris van Justitie, onder nr. LO 750/030/109, d.d. 6 juli 1984. land vrijwel zeker worden verhoogd. De elektriciteits centrales hebben sinds de vorst vorige week inviel, bij na 40 procent meer stookolie gebruikt om de stroomvoor ziening op peil te houden. Volgens de Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven in Arnhem is nog niet bekend hoeveel meer de consument zou moeten gaan betalen. Veel elektriciteitscentrales zijn de af gelopen dagen op grond van gemaak te afspraken met de Gasunie van aardgas overgeschakeld op het duur dere stookolie. Bij zeer koud weer wil de Gasunie zoveel mogelijk gas be schikbaar houden voor met name de huishoudelijke afnemers, die de laat ste dagen aanzienlijk meer gas gebrui ken dan normaal. Ook wordt veel meer stroom verbruikt, o.m. voor elektrische bijverwarming, het ont dooien van bevroren waterleidingen en radiatorbuizen of om de garage te verwarmen, zodat startproblemen voor de auto worden voorkomen. Gis teren werd 9600 MegaWatt elektrici teit verbruikt, een nieuw record in ons land. Een verbruik van 8500 Mega watt is normaal voor een winterse werkdag. De Gasunie heeft maandag in 24 uur bijna de maximale produktiecapaci- teit bereikt: er werd bijna 510 miljoen kubieke meter aardgas afgezet, een etmaal-record. Van die hoeveelheid was 280 miljoen bestemd voor binnen- landsverbruik, de rest ging naar het buitenland. Het oude record dateert uit de strenge winter van '78-'79, toen 455 miljoen kubieke meter aardgas werd afgezet. Het Konsumenten Kontakt zegt dat de mensen dubbel worden gepakt als de stroomprijzen worden verhoogd. „Zij hebben ai extra kosten omdat er meer moet worden gestookt en nu zouden ze nog eens meer moeten betalen omdat ze dat doen. Het gaat met de Gasunie erg goed, laten ze daar maar eens een veer laten. En door de zachte winters hebben ze bij de elektriciteitscentrales de afgelopen jaren goedkoop kunnen werken", al dus een woordvoerder van KK. De ouderenbond ANBO wil dat er een stookkostentoeslag komt voor oude re mensen met een laag inkomen. De bond is bang dat ouderen gaan bezui nigen op stookkosten. De 85-jarige mevrouw Meeuwsen- Van Stee uit Den Haag is dinsdag in een ziekenhuis overleden aan de ge volgen van onderkoeling. Zij was maandag zoals gemeld in onder koelde toestand door de politie uit haar woning gehaald. Naar de politie aanneemt heeft ze uit zuinigheid de kachel niet aangehad. (Zie ook pagina 3) HELSINKI Ook in Finland iverden deze week bijna kou- de-records gebroken. In La pland. in het hoge noorden van Finland, wezen de thermo metersmin vijftig graden Cel sius aan. De koudste tempera tuur in Finland gemeten, 51,3 graden Celsius, dateert uit het jaar 1862. Foto: deze thermometer in La pland is alweer gezakt tot 'slechts' 48 graden beneden Celsius. 'et resultaat van de over .twee dagen uitgesmeer de besprekingen tussen het Amerikaans-Russische mi nistersduo Shultz-Gromyko valt niet tegen. Het gesprek heeft in elk geval opgeleverd dat beide landen zullen onderhandelen over ontwape ning op een breed front. Dit resultaat houdt de hoop levend dat Russen en Amerikanen elkaar in de naaste toe komst aan de onderhandelingstafel zullen vinden in een akkoord, dat de veiligheid in de wereld ten goede zal komen. Zover is het echter nog lang niet. Concrete stappen op het terrein van wapenvermindering zullen vele slopende zittingen eisen. Als binnen een jaar zicht is op een wapenakkoord of een deelakkoord is sprake van een groot succes. Het zal geen verwonde ring mogen wekken als pas over twee of drie jaar resultaten worden bereikt. De vraagstukken bestrijken het ge bied van de strategische kernwapens, de raketten voor de middellange af stand en de (toekomstige) ruimtewa- pens. Het feit dat Shultz en Gromyko elkaar in betrekkelijk korte tijd heb ben kunnen vinden in een gezamenlij ke formule voor de komende bespre kingen, wijst op de bereidheid aan beide kanten daadwerkelijk stappen te doen om tot wapenvermindering te komen. Die winst heeft Genève maan dag en dinsdag opgeleverd. Het is meer dan de magere agenda 'talks about talks' deed vermoeden. Dat is bemoedigend voor het verloop van verdere besprekingen, al betekent het geenszins dat succes bij voorbaat vaststaat. Shultz en Gromyko zijn maandag en dinsdag bij elkaar op verken ning gegaan in een poging vast te stellen waar de grenzen van de moge lijkheden en onmogelijkheden liggen. De gemeenschappelijke noemer was en is het voorkomen van een kernoor log, die een einde maakt aan het leven op deze planeet. De niet met zoveel woorden uitgesproken prioriteit van Oost en West is een veiliger wereld. Reagan in Washington en Tsjernenko in Moskou weten dit, maar tot nu toe handelen zij er niet naar. Veertien maanden geleden liepen de Russen teleurgesteld weg van de zogeheten INF-onderhandelingen in Genève over beperking van het aantal atoom raketten voor de middellange afstand. Dat was hun reactie op de statione ring van Pershings en kruisraketten in het kader van de Navo-modernise- ring. De op dat moment al koele betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie daalden als gevolg van die gebeurtenis tot een ijzig diepte punt. Reagans herverkiezing als pre sident, twee maanden geleden, luidde een periode in van voorzichtige toena dering, waarvan de gespreksronde in Genève de eerste vrucht is. Daarmee is meteen de eerste stap gezet op de weg naar een betere relatie tussen Washington en Moskou. Genève is in elk geval geen 'dialoog tussen doven' geworden, zoals pessimisten vrees den. De onveiligheid van de huidige situatie heeft de supermachten doen inzien, dat zij een gezamenlijk belang dienen als zij de ongeëvenaarde wa penrace kunnen beëindigen. Het geza menlijke belang en het gezamenlijk overleven hebben dezelfde betekenis voor de gehele wereld. Als de nu in Genève ingeslagen weg tot het eind wordt afgelegd zullen nog vele hindernissen moeten worden genomen. Hoe staat het met het ver trouwen tussen de beide overlegpart ners? Aan beide zijden is het wantrou wen diep geworteld. Twee dagen over leg tussen de ministers van buiten landse zaken zijn volstrekt onvol doende de muur van wantrouwen te slechten. Daar zijn maanden, mis schien wel jaren van goed en con structief overleg voor nodig. Uit woord en daad zal moeten blijken dat beide partijen volstrekt eerlijk met elkaar bezig zijn. Vertrouwen moet groeien. Het is als een kasplantje: eenmaal aan de gure elementen bloot gesteld kan het niet gedijen. De rela tie tussen de Sowjet-Unie en de VS, de laatste jaren zo gewend geraakt aan de ijzige temperatuur van de koude oorlog uit de jaren tachtig, kan slechts tot volle ontplooiing komen als de leiders van die landen weer vertrouwen in elkaar krijgen. Gèneve is daardoor het uitgangspunt. Tot nu toe heeft de wapenwedloop tussen Oost en West alles overheerst. Geen uitbreiding meer. maar juist vermin dering van de arsenalen dodelijke wapens, zal een bijdrage leveren aan een betere verstandhouding. Nu dank zij de jongste afspraken in Genève en het aangekondigde diplomatieke overleg over een nadere uitwerking van een agenda de wapenbeheersings- dialoog weer wordt opgepakt, lijkt het lot van de mensheid en de wereld een fractie veiliger. Het bereiken van het gezamenlijke doel: minder wapens en meer veiligheid, komt op die manier een stap dichterbij, Genève 1985 kan als het begin worden gezien. Dim Vangst dwergvinvis Japan en de Sowjet-Unie hebben besloten het jaarlijkse aantal dwergvinvissen dat zij vangen in de Zuidelijke IJszee „vrijwillig" te beperken, zo hebben functionarissen van het Japanse mi nisterie van visserij dinsdag laten weten. De „beperking" komt erop neer dat de twee landen in het seizoen dat loopt van november vorig jaar tot en met maart dit jaar even veel exem plaren van deze walvissoort zullen vangen dan in het vorige seizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1