ANGDURIG EN ZWAAR OVERLEG VERWACHT Rumoer rond geboorte Britse 'betaalde baby' Sneeuwstormen leggen verkeer lam SPORTKR/1NT De Clerq uit Belgische regering D'66 228e jaargang no. 5 'laandag 7 jamuari 1985 I Nucleaire rugzak Zaalvoetbal Sprintarmoede I Handbalchaos Wantrouwen Treinverkeer Dieren Heel Europa Noodtoestand Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie overadverteren01184-15144 NCIALE ZEEUWS Van onze correspondent) HANNESBURG - Als het de komende week niet flink gaat regenen in te delen van Zuid-Afrika, dreigt er een regelrechte ramp. Volgens de ordvoerder van de Zuidafrikaanse Landbouwunie, Gerrie Smit, veroor- kt elke nieuwe 'hete' dag onoverkomelijke schade aan de gewassen, die op moment op het veld staan. oral in de westelijke Transvaal, waar 40 procent van de mais vandaan komt, e situatie kritiek. Het waterniveau van de verschillende stuwmeren in dat gebied is sinds januari 1984 van 36 procent gedaald naar 25 procent nu. De belangrijke Vaaldam heeft het meest te lijden van de droogte. Het waterpeil zakte daar van 42 procent vorig jaar naar 18,7 procent nu. De afgelopen weken heerste er een hittegolf in de Transvaal en bleven regenbuien uit. Vorige week had Johannesburg iedere dag een temperatuur die hoger dan 30 graden was. Pietermaritzburg in Natal haalde zelfs 39,5 graden. (Van onze correspondent NEVE - Na meer dan een jaar gesloten te zijn geweest draait sinds zondag in Genève het 'vredescircus' weer op volle toeren. De beide hoofdrolspelers in de nieuwe voorstelling, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Russische collega Afidrej Gromyko, arriveerden zondag in de Zwitserse conferentiestad en wensten er bij nkomst geen twijfel over te laten bestaan: Amerika en de Sowjet-Unie willen vrede en rmindering van bewapening. hultz en Gromyko in enève rond de tafel ve Shultz zei zondagmorgen op het Ge- fse vliegveld, dat president Rea gan hem naar Genève had gestuurd t een 'vredesmissie'. Onze benade ring van de Sowjets zal „positief en constructief' zijn. „We bereiden ons voor op serieuze discussies, ook al hebben we niet de illusie dat vooruit gang makkelijk zal zijn te bereiken" aldus Shultz. Gromyko verzekerde zondagmid dag direct na aankomst dat de Sow jets traditioneel altijd al voor vrede ziji geweest. „We moeten hier richtlij- ne vaststellen om de onderhandelin gen te oriënteren op wederzijds aan vaardbare akkoorden die een wapen- Hoop in de ruimte moeten verhin- Zes leden van de Eerste Ka merfractie van D '66 zullen een 'politieke boodschap' opstel len om de geloofwaardigheid I van de partij op te krikken. (PAGINA 3) De Verenigde Staten beschik ken over draagbare kernwa pens, die bij een conflict met de Sowjet-Unie achter de Russi sche linies kunnen worden in gezet. (PAGINA 3) Danny Blind, nog altijd wo nend in Souburg, is met 33 treffers topscorer geworden van het KNVB-indoorvoetbal- toernooi. Overigens verloor zijn club Sparta in de finale met 17-15 van Ajax, dat in Gerald Vanenburg de beste speler van het toernooi had. (PAGINA 9 EN 14) Yvonne van Gennip bij de da- I mes en Hein Vergeer bij de heren zijn de snelste Nederlan ders op de schaats. Bij de nationale titelstrijd viel vooral de 'sprintarmoede' bij de vrou- wen op. (PAGINA 9) Tegen titelkandidaat Quintus had EMM gistermiddag in Middelburg de zege voor het grijpen. De Zeeuwse handbal lers stonden na de rust met 15-11 voor. Maar in een chaoti sche slotfase, waarin drie spe lers van EMM uit het veld werden gestuurd, won Quintus nog met 19-15. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 13 en 14. VI nie te zei iegtuigongeluk Bolivia Een dingsploeg heeft zaterdag in de ■Mdes het wrak bereikt van het op uwjaarsdag in Bolivia verongeluk- vliegtuig van de Amerikaanse atschappij Eastern Airlines. Een rdvoerder van de maatschappij dat geen van de 29 inzittenden het deren en tegelijkertijd een investering zijn op de weg naar een radicale vermindering van bewapening. Met op de lange termijn de complete elimi natie van de nucleaire bewapening", aldus Gromyko. Achter deze schone woorden gaat het fundamentele wantrouwen schuil dat de verhoudingen tussen de beide nucleaire grootmachten nu al jaren kenmerkt. Sinds november 1983, toen de Russen de Geneefse onderhande lingstafel verlieten uit protest tegen de stationering van de middellange afstandsraketten (INF) in Europa, heeft Moskou gezien dat Reagan werd herkozen op een programma dat onder meer voorzag in miljarden investeringen in onderzoek en ont wikkeling van anti-raket- en ruimte wapens. Dat gegeven heeft hem, daar zijn de Westerse deskundigen het in elk geval over eens, teruggebracht naar de onderhandelingstafel. De Amerikanen op hun beurt wensen vermindering van de Russische offen sieve wapens (de strategische lange afstandsraketten en de kernwapens voor de middellange afstand) en zijn niet van zins nu reeds concessies te doen voor wat betreft hun Strategie Defense Initiative (populair: Star Wars). Volgens Washington heeft Mos kou niet alleen een afweersysteem tegen de intercontinentale ballisti sche raketten opgesteld, maar bezit het ook superioriteit op het terrein van de anti-satelliet- en ruimtewa pens. De onderhandelingen zelf worden, met Shultz en Gromyko als woord voerders, aan de Amerikaanse kant gevoerd door veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou Arthur Hart man en de voormalige INF-onderhan- delaar Paul Nitze. De gesprekken wor den genotuleerd door een perfect Rus sisch sprekende voormalige ambassa deur in Tsjechoslowakije Jack Mat lock. In belendende kamers confe reert de rest van de delegatie (in totaal 26 personen, onder wie de 'waakhond' van het Pentagon Ri chard Perle) met de Russische verte genwoordigers van het tweede eche lon. De Amerikaanse delegatie be staat in totaal (inclusief secretaresses etc.) uit 100 man. De Russen stuurden, naar hier ver luidt, naast Gromyko, de onderminis ter van buitenlandse zaken Kornien- ko, voormalig START-onderhande- laar Karpov en de Russische ambas sadeur in Washington, Dobrynin, de onderhandelingsruimte in. De totale Russische onderhandelingsdelegatie zou twaalf personen omvatten. GOES De Goesenaar C. J. Brouwer heeft zaterdag in 'De Poel' ten zuiden van Goes voor een authentiek winteraanzicht gezorgd. Hij verkoos, samen met zijn zoon Jeroen en Petra de Jonge, de gladde, besneeuwde binnenwegen om een rit te maken op zijn bijna twee eeuwen oude Zeeuwse arreslee. Een speciaal beslagen paard, versierd met onder meer vijf klokken en twee pluimen van paardehaar, trok het gezelschap door de Zuidbevelandse dreven. Twintig jaar geleden kon Brouwer het originele win ter voertuig op de kop tikken. Hij wist zich daarna in het bezit van een slee waarvan er in Zeeland nog maar twee of drie zijn. De Zuidbevelander, die ook koetsen 'spaart', sloeg aan het restaureren. Een gebeeldhouwde leeuwekop en een versierd zadeltje tooien de slee. Naast de vijf klokjes die zijn bevestigd op de paarde- schoft, zorgen 47 bellen voor muziek. De Goesenaar maakte zaterdag gebruik van een paard met speciale hoeven. Hierin zijn door een smid gaten gemaakt met schroefdraad. Om het dier enig houvast te geven op glad wegdek, worden hierin pennen gedraaid die de naam 'kalkoenen' dragen. Brouwer vertelde dat hij met de slee net zo'n hoge snelheid kan bereiken als met een koets. Vijftien kilometer is echter wel het maximum. Erg groot is de win tersjees niet: 1,25 meter breed en 2,5 meter lang. Dat mag de pret voor hobbyist Brouwer niet drukken. Hij is ervan overtuigd ëén van de weinige bezitters te zijn van een slee van 'goede komaf. LONDEN (REUTER) - In een Londens ziekenhuis is de eerste Britse „be taalde baby" geboren. Een 28-jarige vrouw schonk het leven aan een gezond meisje, waarvoor zij 6.500 pond (ruim 26.000 gulden) ontvangt. De vrouw werd bevrucht met het sperma van een man, wiens huwelijk kinderloos was gebleven. Het kinder- GENEVE De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gro myko, bij aankomst op het vliegveld van Genève. GENEVE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Schultz (links), legde bij aankomst zondag in Genève een korte verklaring af. Rechts onderhandelaar Paul Nitze. BRUSSEL (BELGA) - Op voorstel van premier Wilfried Martens heeft koning Boudewijn van België zondag het ontslag aanvaard van vice-pre- mier en minister van fincanciën en buitenlandse handel Willy de Clercq. Tot zijn opvolger als vice-premier werd de Frans Grootjans (62) be noemd, die tevens de portefeuilles van financiën en middenstand zal behe ren. Beide politici zijn lid van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. De Clercq is tot minister van staat benoemd. Minister Jean Gol, vice-premier en minister van justitie en institutionele hervormingen, is sinds zondag tevens minister van buitenlandse handel. Louis Olivier blijft minister van open bare werken, maar werd ontlast van zijn ambt van minister van midden stand. De staatssecretaris voor openbaar ambt, Louis Waltniel, werd zondag tevens benoemd tot staatssecretaris voor financiën. loze echtpaar betaalde in totaal 14.000 pond (circa 57.000 gulden) voor hun baby: 6.500 pond voor de „draagmoe der" en de rest voor een bemiddelings bureau. De draagmoeder zei tegen over een dagblad dat de zwanger schap de instemming had van haar man en dat zij het geld wil gebruiken voor de inrichting van haar huis. Het echtpaar heeft zijn verhaal exclu sief verkocht aan de Daily Star voor rond 83.000 gulden. Het is evenwel nog niet zeker of de transactie met de 'opdrachtgevers' kan doorgaan. Een politierechter ver bood het afgelopen weekeinde op ver zoek van lokale autoriteiten vervoer van het kind voor een periode van een week. In die week zal een rechter zich over de zaak buigen. Bij deze rechtszaak zal ook het echt paar dat het meisje heeft 'gekocht', uit de anonomiteit moeten treden. Zij zullen de rechter ervan moeten zien te overtuigen dat zij goede ouders voor het kind zijn. Aangenomen wordt, dat het gaat om een niet-Brits echtpaar. Tal van parlementsleden van zowel de regerende Conservatieve partij als de Labour partij, hebben de „plaatsver vangende geboorte" veroordeeld. Zij willen dat de regering dergelijke com merciële praktijken verbiedt, en staatssecretaris Clarke van volksge zondheid heeft al laten weten daar voor veel te voelen. Ook commentaren in Britse dagbla den hebben zich over het algemeen tegen zwangerschappen om geld uit gesproken. Vliegtuigkaping De Iraanse vei ligheidspolitie heeft zaterdag, voor de tweede keer in vier dagen, een poging tot een vliegtuigkaping verijdeld. Vol gens het officiële persbureau Irna zijn drie mensen gearresteerd. Een van hen had een revolver verborgen in een gipsen been. UTRECHT/DRIEBERGEN (GPD) - Zware sneeuwstormen met snelhe den tot windkracht 10 hebben het wegverkeer in Noord-Holland zon dagavond volledig lamgelegd. Ook het treinverkeer moest het ontgel den. Wissels kwamen door stuifs neeuw vast te zitten, waardoor een groot aantal treinen kwam te verval len. In Groningen en Friesland werd het treinverkeer gehalveerd. Ook vandaag blijft de dienstregeling van de NS beperkt. In andere delen van het land hebben de strenge vorst, de voortdurende sneeuwbuien en de harde wind het verkeer eveneens parten gespeeld. Het kostte het leven van een 19-jarige Rotterdammer, die in de gemeente Haarlemmermeer in een slip raakte en verdronk. Een inwoner uit Hattem, die bij Heerde aan het schaatsen was, zakte door het ijs en verdronk. Het luchtverkeer ondervond weinig hinder van de sneeuw. Sneeuwploe gen waren de hele dag in de weer om de start- en landingsbanen schoon te houden. Wel ontstonden op Schiphol wat vertragingen, omdat de vliegtui gen sneeuw- en ijsvrij moesten wor den gemaakt. Vijf vluchten van en naar Schiphol werden geannuleerd door slechte weersomstandigheden elders in de wereld. Voor de NS begonnen de problemen in de loop van zondagmiddag, toen wissels in de kop van Noord-Holland kwamen vast te zitten. Door de stuifsneeuw duurde het te lang om de automatisch verwarmde wissels te ontdooien, waardoor vertragingen optraden. Tussen Alkmaar en Den Helder en op de lijn Amsterdam- Alkmaar werd het aantal treinen gehalveerd. Vandaag verwacht NS, vooral in de drukke ochtendspits, meer proble men. Tussen Utrecht en Hilversum rijden ieder uur slechts twee in plaats van vier treinen. De treinenloop op de lijn Amsterdam-Gouda-Rotterdam orUeluk heeft overleefd. komt in zijn geheel te vervallen. Om vertragingen zoveel mogelijk te be perken, wordt het combineren en splitsen van treinen op de stations Utrecht, Gouda, Zwolle, Deventer en Arnhem achterwege gelaten. Problemen in het wegverkeer deden zich gisteren met name in het noorden en het westen van het land voor, waar een stormachtige wind de sneeuw tot duinen opblies. Hoewel het steeds moeilijker werd het wegdek schoon te houden, bleven de snelwegen tot het begin van de avond berijdbaar. Van nacht werd echter nog meer sneeuw verwacht en zou de wind aanwakke ren. Op de Afsluitdijk moest de politie zondagavond al één rijstrook afslui ten. Zondagavond had de rijkspolitie 25 auto's geteld, die bij aanrijdingen waren betrokken. Bij Alkmaar en Den Helder kwamen auto's in de sneeuw vast te zitten. Sneeuwruimploegen moesten hun werkzaamheden staken en politiepatrouilles keerden terug naar het bureau. Ook in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe werd zondagavond verwacht dat het verkeer zou komen vast te zitten. Door ingrijpen van de dierenbescher ming zijn op vijftien plaatsen in het land eigenaren van vee gesommeerd hun dieren op stal te brengen. Het ging in de meeste gevallen om paar den die onbeschut en zonder bijvoer en water buiten liepen. In Eindhoven wilde een dierenvriend het hok van zijn haan met het op gas verhitte stenen verwarmen. De doeken waar in hij de stenen had gewikkeld, vat ten echter vlam en het hok brandde af. De haan heeft de brand niet over leefd. De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft geprotesteerd tegen het nog steeds toelaten van de jacht op wilde ganzen. De dieren worden met ter reinwagens opgejaagd, waarbij ze volgens de stichting in een groot gebied geen rustplaats meer vinden. Zie ook pagina 5). De anders zonnige stranden langs de Middellandse Zee bieden nu een grimmige aanblik, zoals blijkt uit deze besneeuwde palmen langs de boulevard in Nice. EINDHOVEN/BARCELONA (ANP) - Zes Nederlandse autobussen van touroperator Stella Zon Expres uit Eindhoven met in totaal 312 vakantiegangers zijn zaterdag avond op ongeveer veertig kilome ter afstand van het Spaanse Barce lona vastgelopen in de sneeuw. De bussen waren met de vakantiegan gers vanuit Benidorm op de terug weg naar Nederland, aldus direc teur F. Warns van het bedrijf. De passagiers zijn opgevangen in een nabijgelegen restaurant, waar zij koffie kregen en ook de nacht hebben doorgebracht. Twee touringcars met rond de hon derd Nederlanders van Concordia Reizen kregen eveneens te maken met vertraging door de sneeuw. Hoewel deze bussen niet vastliepen kon het normale schema niet ge haald worden en komen de toeris ten in plaats van zondagavond pas vanmorgen in Nederland terug. De ijzige koude afkomstig uit het noorden en oosten heeft het afgelo pen weekeinde heel Europa in zijn greep gehouden. Vier daklozen in Parijs en Lyon werden zondagochtend doodge vroren aangetroffen, aldus Franse functionarissen. In Italië werden talloze reizigers door de elementen opgehouden. Geen enkele trein kon het centraal station van Rome verlaten en de sneltrein uit Parijs bleef op 40 kilometer van Rome in de sneeuw bleef steken. De twee vliegvelde van Rome, waar voor het eerst sinds veertien jaar 'echte' sneeuw viel, waren gesloten, evenals Gatwick en Luton bij Lon den. In Duitsland hadden vakantiegan gers meer dan vier uur nodig om via de Autobahn de 125 kilometer van Salzburg naar München af te leggen. Het treinverkeer liep uren vertraging op. In Zwitserland spraken de weer kundigen over de koudste winter dagen sinds 20 jaar. Zaterdag wees de thermometer in de Zwitserse Jura minus 40 graden aan. In Joegoslavië werd in enkele ste den in de provincie Kosovo waar sneeuw een meter hoog lag de noodtoestand afgekondigd. Hon derden kleine dorpen zijn onbereik baar geworden. De meeste door gaande wegen zijn onberijdbaar. Ook in de Sovjetunie heerst een „Siberische" koude. Vanuit de re publiek Kazachstan werd een tem peratuur van 50 graden onder nul gemeld. Meteorologen hebben voorspeld dat de koudegolf in het grootste deel van Europa aan zal houden, terwijl ook de sneeuwval nog niet ten einde is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1