Snuffelt U ook al ficussen de Kleintjes? Loodsen sluiten akkoord met minister VERTRA GINGEN IN NOORDEN EN OOSTEN Melk 2 cent duurder Senaat VS maant Reagan tot soepelheid in overleg Genève M/EEK-UIT \NEEK-IN Gijzeling op vliegveld in VS de PZC vandaag Rechter verbiedt veiling villa Pieter Menten RUIMTE VOOR VIER GESPREKKEN SHULTZ-GROMYKO |F r r Afghanistan Ski-ongevallen ADM Doping Koudwatervrees voor ambtenaren ANTIEKBEURS IN HOTEL BRITANNIA' VLISSINGEN Aanhoudend winters 228e jaargang no. 4 Zaterdag 5 januari 1985 WËÊÊÊKÊBÊÊBM'WBFgtÊÊÊÊÊÊMBHKÊSiÊËHÊn JTRECHT (ANP) - „We hebben deze eerste sneeuwdag redelijk doorstaan al zal menig Ireiziger die een half uur op zijn trein moest wachten omdat hij z'n aansluiting had gemist liaar anders over denken. Maar we blijven bij barre winterse buien een kwetsbaar bedrijf, Iwat voor maatregelen we ook nemen," aldus een woordvoerder van NS vrijdag nadat de leerste sneeuwbuien van deze winter over ons land waren getrokken. Wegverkeer Sowjetunie Wisselend, bewolkt en af en toe een sneeuwbui. Zwakke tot matige noord tot noordoostelijke wind. Middagtem- peratuur omstreeks min 3 graden Celsius. PROVINCIALE ZEEÜi DEN HAAG - Vertegenwoordigers van de Vereniging de Nederlandse Loods hebben vrijdagavond laat, na koortsachtig overleg, een akkoord met het ministerie van verkeer en waterstaat gesloten over hun looneisen. Daarmee zijn de stipheidsacties van de loodsen van de baan, zodat het kort geding dat minister Smit-Kroes donderdag had aangespannen om aan deze acties een eind te maken, maandag niet hoeft te dienen voor de rechtbank in Rotterdam. 1 De loodsendelegatie en de minister hebben zich kunnen vinden in een nieuw voorstel waarbij de loodsen op hun basisloon een onregelmatigheidstoeslag van 970 gulden per maand krijgen. Dat is 150 gulden meer dan de eerder door de minister aangeboden toeslag. Voor de senior-loodsen is de minister, na overleg met haar collega van binnenlandse zaken, bereid een extra toelage van 300 gulden neer te tellen. Het gaat daarbij echter om een persoonlijke toelage voor expertise, waarbij niet meer het anciënniteitsbeginsel geldt, maar de specialistische deskundigheid van de betrokken senior-loods. Voorzitter J. Kluwen van de VNL zei vrijdagavond^iet voorstel 'met verve' tegenover zijn achterban te willen verdedigen. Zie ook pagina 9). NS doorstond eerste sneeuwval redelijk De NS-woordvoerder, die er op wees dat winterse buien als die van vrijdag ook het verkeer over de weg behoor lijk parten hebben gespeeld, vindt dat de spoorwegen de zaak redelijk in het éareel hebben kunnen houden. Op een groot deel van het spoorwegnet liep alles op rolletjes. Wel reed het weer NS met name in de wielen op de intercity-verbindingen tussen de Randstad en het noorden en oosten van het land. Er waren door vertragin gen tot een kwartier. Volgens de gecompliceerde NS- dienstregeling moeten de treinen op deze lange routes onderweg (bij voor beeld in Zwolle en Utrecht) veelvuldig worden gesplitst of gecombineerd. Maar daar zag men in de loop van de morgen maar vanaf omdat de bevro ren koppelingen van het oudere mate rieel op deze lijn het bedrijf parten speelden. Normaliter is dat koppelen in een mum van tijd gebeurd maar vrijdag bleek het de belangrijkste bron voor vertragingen. Dat had tot gevolg dat de reizigers vaker moesten overstappen met alle ongemakken van dien. De allernieuw ste Intercity-treinstellen zijn voorzien van verwarmde koppelingen en daar CLEVELAND (AP) - Een onbekende vrouw heeft vrijdagavond op het vliegveld van het Amerikaanse Cle veland een luchthavenfunctionaris neergeschoten. De man is lichtge wond in het ziekenhuis opgenomen. De vrouw, gewapend met een vuurwa pen, vluchtte daarna een voor vertrek gereedstaand Panam-toestel in. Ze eist naar Zuid-Amerika te worden gevlogen. Aan boord van het toestel oevonden zich vrijdagavond laat nog vijf mensen. Het merendeel van de Daar schatting 20 passagiers kon via ïen nooddeur ontsnappen. Twee man nen en een vrouw werden twee uur na liet incident vrijgelaten. AMSTERDAM (ANP) - Meta Pauw mag de afgebrande villa en het daarbij horende onroe rend goed in Blaricum van haar echtgenoot Pieter Menten, van wie zij van tafel en bed geschei den is, niet veilen op straffe van een dwangsom van 1.35 miljoen gulden. Dit heeft de vice-presi dent van de rechtbank in Am sterdam, E.W. de Kruijff, vrij dag bepaald in zijn vonnis in kort geding. Het geding was aangespannen door drie schuldeisers van Men ten, de Westduitse staat, hèt veilinghuis Sotheby Mak van Waay en de fiscus. Samen heb ben zij van de wegens oorlogs misdaden veroordeelde Menten nog ruim vier miljoen gulden tegoed. Hij weigert echter te betalen en de schuldeisers leg den daarom beslag op onder meer het onroerend goed in Bla ricum. Tijdens een eerder kort geding besloot de rechter in september vorig jaar dat Meta Pauw, eerste hypotheekhoudster van het on roerend goed, tot 26 december zelf de tijd kreeg de bezittingen van Menten in het Gooi te verko pen. Blijkens een advertentie was zij van plan het onroerend goed op 7 januari te veilen, maar dat gaat nu niet door. De Kruijff stelt dat zij de gestelde termijn heeft overtreden en dus niet meer gerechtigd is tot verkoop over te gaan. deed het euvel zich vrijdag dan ook niet voor. Volgens NS moet overigens ook al het oudere materieel eind dit jaar van dit verwarmingssnufje zijn voorzien zodat dan de koppelproble men tot het verleden behoren. Maar ook dan blijft NS bij winters weer toch een kwetsbaar bedrijf. Bij zeer zware sneeuwval wordt de kans op storingen bij het materieel en daardoor op vertragingen groter. En bijna elke vertraging brengt voor de rest van de treinenloop een sneeuw baleffect teweeg omdat er weinig „rek" in de dienstregeling zit. Boven dien zit NS niet alleen met een strak ke dienstregeling maar ook met een krap materieelbestand: er is vooral in de spits nauwelijks reservemate- rieel voorhanden waarop men een beroep kan doen en dat wreekt zich als bij barre winterse omstandighe den veel treinen met storingen blij ven steken. Overigens waren de weersomstandig heden voor NS vrijdag nog redelijk gunstig dankzij het feit dat het niet hard ging waaien. NS bleef daarmee verschoond van stuifsneeuw, de fatale combinatie van zware sneeuwval en felle wind die in de strenge winter van 1979 de NS-dienstregeling compleet in het honderd deed lopen. Toen waren er niet alleen problemen met koppe lingen. Ook kwamen er veel wissels vast te zitten door de stuifsneeuw en waren schuifdeuren van treinen niet meer in beweging te krijgen. Inmiddels zijn alle wissels op vitale punten in het NS-net van verwarming voorzien en zijn er tal van andere maatregelen getroffen om de stuifs- neeuwperikelen te lijf te gaan. RIJSWIJK (ANP) Melk wordt met ingang van dinsdag 8 januari twee cent per liter duurder. Volle melk gaat dan 1,22 gulden kosten en halfvolle melk 1,01 gulden. Dit zijn minimumprijzen. Het Produktschap voor Zuivel heeft dit vrijdag meegedeeld. Oorzaak van de priojsverho- ging zijn kostenstijgingen. Het wegverkeer heeft 's morgens veel hinder ondervonden van de sneeuw en bevriezing van gladde weggedeel ten. De snelwegen waren door de soms overvloedige sneeuwval moei lijk berijdbaar; auto's kwamen slechts langzaam vooruit. De ochtendspits duurde daardoor langer dan normaal en er waren ook meer files. Tussen zeven en tien uur werden in totaal twaalf files gemeld, met in totaal een lengte van 50 kilometer. In het algemeen pasten de automobi listen zich goed aan de situatie aan. Volgens de Politieverkeerscentrale in Driebergen waren er desondanks toch twintig ongevallen, waarbij in totaal 35 voertuigen werden betrok ken. Twee mensen raakten lichtge wond. "W PARIJS (AFP) - In een ziekenhuis in Parijs is vrijdag een reageerbuis drieling geboren. Het is de eerste reageerbuis-drieling in Europa. De baby's wegen respectievelijk 2.003, 2.020 en 2.200 gram en liggen in een couveuse. Alle drie maken het goed. Op de foto van boven naar beneden Maurelie, Julien en Melanie in de couveuse in het Parijse Tenon-ziekenhuis. Het Afghaanse verzet wordt nu rechtstreeks bestookt vanuit de Sowjet-Unie. De positie van de vrijheidsstrijders is de laatste tijd verzwakt. (PAGINA 2) In de wintersport doen zich dit seizoen meer ernstige ski-onge vallen voor. De eerste gipsvlucht uit de Alpen kwam gisteren in Nederland aan. (PAGINA 2) De Nederlandse regering heeft Peru gewaarschuwd voor de problemen bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij. In een telex werden de twijfels uitge sproken over de haalbaarheid van de opdracht tot verbouwing van de kruiser Almirante Grau. (PAGINA 3) AHRENSBURG Het wegverkeer in heel Europa ondervindt grote hinder van de sneeuw. Deze Spaanse vrachtauto raakte op de autobahn tussen Lübeck en Hamburg van de weg. In Nederland bleef de schade beperkt tot een twintigtal ongevallen, waarbij enkele mensen licht werden gewond. WASHINGTON/MOSKOU (AFP/UPI) - De Amerikaanse senaat heeft met algemene stemmen een resolutie aan genomen, waarin een beroep wordt gedaan op president Reagan om soe pelheid te tonen bij de komende besprekingen met de Sowjets over wapenbeheersing. In de resolutie wordt de president gevraagd de be sprekingen met „soepelheid en ver beeldingskracht te voeren, rekening houdend met de veiligheid van de Verenigde Staten". De oproep van de senaat komt enkele dagen voor de ontmoeting van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, met zijn Sowjetcollega Andrei Gromyko in Genève volgende week maandag en dinsdag. Het officiële Sowjetpersbureau TASS heeft bekendgemaakt dat het Politburo een beslissing heeft geno men over het standpunt, dat Gromy ko volgende week zal innemen in Genève. Nadere bijzonderheden wer den niet gegeven. Westerse diploma ten noemden de aankondiging echter hoogst ongebruikelijk en zeiden dat zij was bedoeld om duidelijk te ma ken dat Gromyko de volledige steun heeft van zijn collega's. De Amerikaanse regering verwacht dat de besprekingen in Genève posi tieve resultaten zullen opleveren. „Wij geloven dat er een bevredigende basis is voor een positief resultaat", zo verklaarde een hoge Amerikaanse functionaris, die anoniem wenste te blijven. „Wij hopen op een raamwerk voor officiële onderhandelingen, hoe sneller hoe beter". Het ontbreekt de Sowjetunie niet aan goede wil en aan het streven tot samenwerking op een eerlijke, gelij ke basis, zo schreef het Russische partijblad de Pravda vrijdag. Het initiatief ligt nu bij de Verenigde Staten, aldus een commentaar in het blad. Russische commentatoren verwelko men de besprekingen als een kans op een stap in de richting van „radicale oplossingen" in de wapenwedloop. De bondskanselier van West-Duits- land, Helmut Kohl, zei in een verkla ring dat het hervatten van het Ameri kaans-Russische overleg een stimule rende uitwerking zal hebben op con tacten tussen andere lidstaten van de NAVO en het Sowjetblok. Shultz en Gromyko hebben vrijdag drie vergaderingen vastgesteld voor in Genève plaatsvindende besprekin gen. Amerikaanse en Russische func tionarissen, die het programma be kendmaakten, zeiden dat er ruimte is gelaten voor een vierde bijeenkomst zo deze nodig zou zijn. Volgens Clemens Westerhof, voormalig trainer van Feye- noord, hebben de spelers van de Kuipclub doping gebruikt in opdracht van oud-manager Peter Stephan. De redactie van Stephan: 'indianenverha len'. (PAGINA 15) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9,10,11,12 en 13 Sport: 15 Zuid-Afrika probeert de zonni ge kant van het leven te laten zien: Sun City, een vermaak- centrum voor de blanke die zijn zorgen (even) kwijt wil; Letters Letteren: verse ver zen, een geschiedenis van de homosexualiteit en een greep uit de misdaadliteratuur; het eeuwfeest van het Rijksmu seum en het portret van een 'blijver', de regisseur Peter Oosthoek; de programma's van radio en televisie. PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23. Druk op Mrs Thatcher in de 'affaire Belgrano'. Hoeveel mi litairen sneuvelden tevergeefs in de F alklandoorlog? Het ver dwenen logboek kan duidelijk heid scheppen; strijd tegen ar moe en ongelijkheid in Pakis tan; de 'wapentop' in Genève; de listige wegen van de belas tingrecherchedienst FIOD en een Stille winter op de Wad den. PAGINA 25, 26, 27, 28 en 29. op dat In de opvallende rust die steeds in de eerste week van het jaar aan het Haagse Binnenhof heerst dwarrelde ditmaal een politiek feitje juist omdat het zo stil was - alle aandacht kreeg. En die ook be paald waard was. Tweede Kamer voorzitter Dolman bracht tijdens de gebruikelijke nieuwjaarsontmoeting met de parlementaire pers de wens naar voren dat het parlement in de toekomst meer en nadrukkelijk in rechtstreeks contact kan treden met ambtenaren. Bij de voorbereiding van kamerdebatten en ook tijdens die debatten zou de Kamer dan in de gelegenheid moeten worden gesteld om van ambtenaren informatie te krijgen dan wel deze zelf aan de tand te voelen. Dolman had een recent voorbeeld bij de hand om aan te geven hoe verhelderend dat werkt. Hij verwees naar de verhoren van de parlementaire enquêtecommissie- RSV en het optreden daarin van een voormalig ambtenaar, tegelijk rege ringswaarnemer Molkenboer. Diens informatie is van vitaal belang ge weest voor de commissie om zich een beeld te vormen van allerlei details uit het desastreuze overheidsbeleid in de RSV-affaire. In deze kwestie ging het weliswaar over beleid uit het verleden, maar waarom - zo is de redenering van Dolman - zou de Ka mer zich ook niet rechtstreeks met ambtenaren kunnen verstaan wan neer het gaat om de dingen van de dag? Dat het in de praktijk niet of nauwelijks gebeurt is te wijten aan het nogal star toegepaste uit gangspunt dat ambtenaren geen poli tieke verantwoordelijkheid dragen en dus op de achtergrond dienen te blij ven. De angst die daarbij voorop staat is dat ambtenaren in een rechtstreek se confrontatie met kamerleden ver gissingen zouden kunnen begaan of van het kabinets- of ministerieel be leid afwijkende informatie zouden kunnen verstrekken. Voor dergelijke ambtelijke 'ontsporingen' is hoe dan ook de 'baas' van de ambtenaar (mi nister of staatssecretaris) verantwoor delijk. En dat zou bepaald onaange name situaties kunnen opleveren. Vandaar dat het gebruik is ambtena ren buiten de discussie met het parle ment te houden. 'Koudwatervrees' is de kritiek van Dolman op deze inge burgerde gang van zaken. Hij wil daar graag verandering in brengen. Dood eenvoudig omdat ambtenaren, door kneed in de materie die 'hun' be windsman verdedigt, vaak belangrij ke technische en aanvullende gege vens kunnen aandragen. Bovendien zijn zij doorgaans in staat onmisbare nuanceringen die bij de beleidsvor ming een rol hebben gespeeld, nader toe te lichten en van allerlei achter gronden te voorzien. Van een be windsman (of -vrouw) mag nu een maal niet worden gevergd dat deze in het debat met de Kamer tot zeven cijfers achter de komma antwoord kan geven op zeer gerichte en gede tailleerde vragen van parlementa riërs. En voordat dergelijke gegevens dan op tafel komen is er niet zelden weer een lange en ingewikkelde weg te gaan. Voor het verlangen van Tweede Kamervoorzitter Dolman om in het rechtstreekse contact van het parlement met ambtenaren wat soe peler te zijn, is veel te zeggen. Voor een kamerlid dat nauwkeurig op de hoogte wil zijn van alles wat zich op zijn terrein afspeelt is het vaak een heksentoer om de vereiste informatie te vergaren. Hij beschikt nu eenmaal niet - zoals ministers en staatssecre tarissen - over een omvangrijk onder steunend apparaat van adviseurs en deskundigen. En tegenover het beleid van de bewindslieden dat hij wordt geacht te controleren heeft het ka merlid (en heeft ook de Tweede Ka mer als geheel) niet zelden een achter stand. Die zou kunnen worden ingelo pen wanneer de informatielijnen kor ter worden gemaakt en onmisbare inlichtingen sneller beschikbaar kun nen komen. De suggesties van Dol man verdienen dan ook zeker serieuze aandacht, ongeacht de mogelijk nete lige situaties die ze kunnen oproepen. Overigens is het de laatste jaren al zover dat topambtenaren van verschillende departementen hun be windslieden in openbare commissie vergaderingen van de Tweede Kamer vergezellen en aan de vergadertafel nadere toelichtingen geven. Maar het gebeurt toch nog veel te weinig en er zit geen lijn in. Kamerleden zijn dus wat dat betreft te veel van toevallig heden en persoonlijke voorkeuren van kabinetsleden afhankelijk. Dolmans ideeën (nieuw zijn ze niet, maar tot op heden zonder gevolg gebleven) hoe ven de ministeriële verantwoordelijk heid voor het optreden van ambtena ren in rechtstreeks contact met het parlement zeker niet te ondergraven of in de gevarenzone te brengen. Als de wil aanwezig zou zijn ze op hun bruikbaarheid te toetsen is het eerst en vooral nodig om goede afspraken te maken. De controlerende taak van de Tweede Kamer zou er door vereen voudigd kunnen worden. En daar zit niets overbodigs in. vdM. Advertentie Zaterdag van 11.00-18.00 uur Zondag van 11.00-17.00 uur <r"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1