W= PTT-resultaat fors hoger MINISTER OVERWEEGT GEDING VEEN: stroomtarieven dit jaar fors omhoog Russische kruisraket vliegt over Noors en Fins gebied VERMOEDELIJK NEERGESTORT IN FINS LAPLAND Veronica stopt met 'Tineke' om reclameregels WIN'N TON MET TED. Zuid-Afrika Roer om Tweede kamer Dollarkoers ongekend hoog KONSUMENTEN KONTAKT VERONTWAARDIGD Verwachtingen en werkelijkheid Vliegtuig vermist Koud met sneeuw 228e jaargang no. 2 Donderdag 3 januari 1985 Vandaagop pagina 6 Privatisering Toenemende bewolking en enige tijd sneeuw. Maximum temperatuur rond 1 graad, een zwakke tot matige meest noordwesten wind. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Tineke de Nooij HILVERSUM (GPD) - Veronica heeft besloten de televisie-uit zendingen van het middagpro gramma 'Tineke' vanwege de volgens de omroep onduidelijke reclameregels van minister Brinkman van WVC voorlopig stop te zetten. Het besluit is in overleg met de makers van het programma genomen. Veronica werd onlangs vanwege de over treding van de reclameregels beboet met 750.000 gulden. Veronica vindt het niet verant woord de nieuwsshow nog langer uit te zenden, zolang niet precies bekend is wat aan reclame op tv nu wel en niet is toegestaan. Bovendien achten de program mamakers zich niet meer in staat een journalistiek goed pro- dukt af te leveren. Ze wensen ook niet het risico te lopen op nieuw een hoge boete opgelegd te krijgen. (Zie ook pagina 2) Bisschop Desmond Tutu is geen voorstander van het stopzetten van investeringen in Zuid-Afrika door buiten landse bedrijven. Hij wil wel de economische druk verho gen. (PAGINA 3) Voor het terugdringen van de werkloosheid moet het politie ke roer om, zo meent FNV- voorzitter Wim Kok. De vak bondsleider voelt echter niets voor een stemadvies. (PAGINA 3) Kamervoorzitter Dolman vindt dat politici veel te weinig gebruik maken van de kennis die ambtenaren verzamelen. (PAGINA 5) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 17 DEN HAAG De PTT heeft een uitstekend jaar achter de rug. Naar verwachting zal het resultaat over 1984 uitko men op 830 miljoen gulden, veertig procent boven dat van 1983. Dit maakte ir. C. Wit, directeur-generaal van de PTT gisteren bekend in zijn nieuwjaarsboodschap. Daaruit blijkt voorts dat de posterijen quitte speelden en de Postcheque en Girodienst verlies leed. De afdeling Tele communicatie en de Rijkspostspaarbank deden het even wel voortreffelijk en zorgden voor de forse verbetering van het totale bedrijfsresultaat. Voor de klanten had ir. Wit goed nieuws: de posttarieven gaan dit jaar niet omhoog. (zie verder pagina 4) Loodsen houden stiptheidsacties VLISSINGEN Minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat overweegt om door middel van een kort geding te bereiken dat de acties van de Nederlandse loodsen worden o geschort. De ongeveer 850 bij de VNL (Vereniging de Neder landse Loods) aangesloten loodsen, waarvan ongeveer 220 in het district Scheldemond, besloten woensdag tijdens een vergadering in Maassluis tot liet voeren van een stiptheidsac tie voor onbepaalde tijd. Aanleiding daartoe vormt het uitblij ven van overeenstemming met het ministerie van verkeer en waterstaat over de door de loodsen gestelde looneisen. Zij willen een maandelijkse toelage voor onregelmatig werk van ongeveer 1300 gulden, op opwaarde ring in de loonschaal met een bedrag dat daaraan bijna gelijk is. Met ingang van woensdagavond ze ven uur worden schepen uitsluitend nog tijdens werkdagen tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds beloodst. De afdeling Scheldemond van de VNL besloot woensdagavond gevolg te geven aan de oproep van het hoofdbestuur om de actie een lande lijk karakter te geven. Dat betekent dat de Scheldemondloodsen ook geen schepen met Belgische havens als bestemming, zullen beloodsen. Vol gens afdelingsvoorzitter N. van Willi gen was het aanvankelijk de bedoe ling die havens buiten de actie te houden. „Het betreft nu eenmaal een conflict met de Nederlandse autoritei ten", zo zei hij. Of de Belgische staats- loodsen de actie zullen steunen was gisteravond nog niet bekend. Minister Smit-Kroes heeft woensdag middag nog een poging gedaan de acties te voorkomen. Tijdens de VNL- vergadering in Maassluis werd het (overigens na het begin van de actie ingetrokken) aanbod van de minister om vrijdag 4 januari een gesprek met de loodsen te hebben, bekend ge maakt. Dat was voor de aanwezigen echter geen aanleiding de actie op te schorten. „We zijn wel bereid tot een dergelijk gesprek, maar dan moeten er wel concrete aanbiedingen uit voort komen. Deze brief van de minis ter bevatte niets nieuws", aldus hoofdbestuurslid J. P. Duijn van de VNL. De loodsen hebben tot de actie beslo ten, zo zegt de heer Van Willigen, omdat 'er geen zicht is op een afron ding van de onderhandelingen' die inmiddels al ongeveer veertien jaar aan de gang zijn. Ook de voorgenomen privatisering van de loodsen speelt een rol. „Dat zou een snelle operatie worden", al dus de heer Van Willigen, „Nu blijkt dat de privatisering een uiterst traag verloop heeft. Bovendien hebben wij uit bepaalde stukken begrepen dat de huidige beloningsstructuur de basis zal vormen voor de beloning van de geprivatiseerde loods. Wij willen nu een behoorlijke bodem vormen voor de onderhandelingen". De hoogte van de toeslag die de loodsen voor hun onregelmatige werk menen te moeten krijgen - „zeventig procent van ons werk wordt 's nachts gedaan", aldus voorzitter Van Willi- (Slot zie pagina 10 kol. 4) PARIJS - De negentienjarige Sandrine Grognet uit het Franse Louviers is het jaar wel heel goed begonnen. Woensdag ontving ze de cheque voor de hoofdprijs van de Franse lotto die haar in één klap meervoudige miljonaire maakt: ze won tegen de vier miljoen gulden, een nieuw record in de lotto-geschiedenis. AMSTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse dollar is 1985 begonnen met een forse koersstijging. Woensdag werden op vrijwel alle Westeuropese wisselmarkten recordhoogten voor de dollarkoers geboekstaafd. In Amsterdam werd een in de loop van woensdagmorgen 3,5825 gulden genoteerd na een slotkoers eind vorig jaar van ongeveer 3,55 gulden. Het betekende in ieder geval de hoogste koers voor de Amerikaanse munteen heid sinds het loslaten van de vaste wisselkoersverhoudingen in 1973. De officiële koers werd vastgesteld op weer 3,5825 gulden en tegen het slui ten van de markt noteerde de dollar rond de 3,5810 gulden. In Londen werd op een gegeven mo ment een koers van het pond sterling van 1,1390 dollar opgegeven, een diep tepunt voor het pond sterling. ARNHEM (ANP) - De elektriciteitsta rieven in ons land gaan dit jaar tegen de verwachting in fors omhoog. Die stijging is het gevolg van de vooral de laatste maanden onrustbarend snel oplopende stookolieprijzen, ver oorzaakt door de ontwikkeling van de dollarkoers. Een gemiddeld huis houden zal dit jaar tenminste dertig gulden meer voor stroom kwijt zijn dan in 1984. Verdere tariefstijgingen zijn zeker niet uitgesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) woensdag meegedeeld. Gas- stokende elektriciteitscentrales moe ten het eerste kwartaal van 1985 zes procent meer voor hun brandstof be talen dan gemiddeld in 1984. De prijs van aardgas is gekoppeld aan de stookolieprijzen en overleg met onder meer het ministerie van economische zaken heeft er volgens de VEEN- woordvoerder nog niet toe geleid dat dit nu zeer negatief werkende prijsme chanisme wordt losgelaten. Indien dat ook de komende maanden niet lukt, zal er volgens hem in mei opnieuw sprake zijn van forse tarief stijgingen in die delen van ons land, waar stroom hoofdzakelijk met gas wordt opgewekt. In totaal wordt on geveer 65 procent van de Nederlandse elektriciteit met gas opgewekt. Overigens heeft overleg over het prijs mechanisme tot nu toe al wel geleid tot een beperking van de doorbereke ning van de stijgende olieprijzen in die van aardgas. Anders waren de gasstokende stroomcentrales de ko mende vier maanden tien procent duurder uit geweest in plaats van de nu in overleg met ondermeer econo mische zaken en gasunie overeenge komen zes procent. Volgens de VEEN-woordvoerder zal de stijging van de stroomprijzen de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland nadelig beïnvloeden. GRONINGEN (ANP) - De N.V. Nederlandse Gasunie heeft in 1984 een recordomzet in geld behaald van ruim 31 miljard gulden. Deze re cordomzet is onder meer het gevolg van de stijging van de gasafzet van 74 miljard kubieke meter in 1983 naar 75 miljard kubieke meter in 1984. De binnenlandse gasaf zet nam in 1984 toe met 6 procent terwijl de afzet naar het buitenland daalde met 3,4 procent. Dit maakte hoofddirec teur Grotens woensdag bekend. De recordomzet in geld van de Gasunie is ook een gevolg van de hogere olieprijs en van de dollarkoers. In 1983 bedroeg de om zet van de Gasunie in geld nog ruim 27 miljard gulden. Deze omzetsti- ging zal ook voor de Ne derlandse staat een meevaller betekenen. Volgens Grotens zal naar schatting meer dan 22 miljard gulden aan MAASSLUIS Overzicht van de woensdag gehouden vergadering van de Nederlandse loodsen in gebouw De Ark te Maassluis. Advertentie Verkooppunten: Albert Heijn, Rabobank en Shell-stations Vergunning is verleend door de Staatssecretaris van Justitie, onder nr. LO 750/030/109, d.d. 6 juli 1984. OSLO/HELSINKI (UPI/REUTER) - Een Russische kruisraket heeft afge lopen vrijdag over het noordelijke deel van Noorwegen en Finland ge vlogen en is vermoedelijk in Finland neergestort. Dit heeft de Noorse de fensiestaf woensdag bekendgemaakt. Finland bevestigde alleen dat een „vliegend object" afgelopen vrijdag het Finse luchtruim was binnenge drongen en boven een meer bij de Russische grens was verdwenen. Fin se troepen zoeken naar eventuele spo ren van het object bij het Inari-meer. Kolonel Matti Autio van de Finse grenswacht zei niet te weten of het om een raket ging. Een Noors radarstation nam de raket waar, aldus de Noorse defensiestaf. De kruisraket drong vrijdag kort na het middaguur het Noorse luchtruim bin nen en vloog vervolgens Fins Lapland in, waar hij vermoedelijk bij het Inari- meer neerstortte. Volgens Noorwegen ging het om een tactische kruisraket, gelanceerd door een Russische onder zeeër in de Barentsz-zee, waar de Sovjetunie een oefening hield. De ra ket had een lengte van ongeveer 10 meter en vloog op een hoogte van één tot anderhalve kilometer, aldus de defensiestaf. De Noorse stafchef, generaal Fredrik Bull-Hansen, verklaarde dat hij niet wist of de raket met atoomkoppen was bewapend. Deskundigen vermoeden dat de raket tijdens een proef door een technische fout van zijn koers was afgedwaald en dat de Russen er niet in waren ge slaagd hem via afstandsbediening van Scandinavië weg te houden. Noorwegen is van plan een krachtig protest in te dienen bij Moskou, aldus regeringsfunctionarissen. President Reagan zei kort voor zijn ontmoeting met premier Nakasone van Japan tot verslaggevers niet te beschikken over een absolute be krachtiging van de Noorse melding. Konsumenten Kontakt heeft veront waardigd gereageerd op de medede ling van de elektriciteitsbedrijven dat de elektriciteitstarieven dit jaar fors omhoog gaan. „Via een achterdeur wordt de consument toch geconfron teerd met een tariefsverhoging. Im mers deze prijsstijging gaat in tegen de afspraak die de elektriciteitsbedrij ven hebben gemaakt met het ministe rie van economische zaken om de tarieven dit jaar niet te verhogen", aldus KK. De consumentenorganisatie vindt dat de consument op deze wijze dubbel wordt gepakt. Niet alleen moet hij dit jaar ruim drie cent per kubieke meter meer betalen voor de aardgasreke ning, ook via het elektriciteitstarief moet hij de aardgasprijsstijging fors betalen. Bij elkaar betekent dit voor een gemiddeld gezin een extra last van de gas- en elektriciteitsrekening van 115 gulden op jaarbasis. Konsumenten Kontakt wijst er tot slot op dat de elektriciteitsbedrijven beschikken over een reserve van en kele miljarden guldens. Daarmee kunnen de tariefsverhogingen onge daan worden gemaakt, aldus KK. aardgasbaten naar de overheid vloeien, die daarmee ongeveer 17 procent van de totale overheidsinkomsten uit maken. De Gasunie maakte gis teren verder bekend dat met West-Duitsland overeenstemming is be reikt over verlenging van het leveringscon tract. Er zal meer aard gas naar onze oosterbu ren gaan tegen een voor Nederland gunstiger prijs. (Zie ook pagina 5) Per traditie is de eerste werkdag van het nieuwe jaar er een van goede wen sen, verwachtingen en voor spellingen geworden. En de toon ervan was optimistischer en hoopvoller dan ze in jaren is geweest. Terugblikkend op 1984 komt langza merhand her en der uit de cijfers naar voren dat het economisch herstel een feit is geworden. Maanden geleden al konden de multinationals van Neder land forse stijgingen van hun winsten noteren. Kort daarna bereikte de ex port een record van ongekende om vang. Inmiddels komt ook van elders rooskleuriger nieuws. De Rotterdam se haven - trekpaard van de vader landse economie - is de inzinking te boven en heeft met een groei in de overslag van bijna 5 procent de weg omhoog teruggevonden. PTT, een an der zorgenkind van de laatste jaren, kon gisteren melden dat het op een in alle opzichten goed 1984 kan terug zien. Met een winst, die 830 miljoen gulden beliep, kwam het staatsbedrijf in de jaarresultaten ongeveer 40 pro cent hoger uit dan het voorgaande jaar. Juist in de ontwikkelingen bij een dienstverlenend bedrijf als PTT weerspiegelt zich voor een belangrijk deel de gang van zaken in de particu liere bestedingen. Kortom, er begint na alle somberheid van jaren over de neergang van de economie wat meer grond te ontstaan voor vertrouwen in de toekomst. En zoiets speelt op nieuwjaarsbijeenkomsten als er giste ren bij honderden zijn gehouden hoe dan ook een beduidende rol. De vraag die in 1985 centraal zal staan is: hoe werkt het econo misch herstel uit op probleem num mer één in Nederland, de schrikba rend hoge werkloosheid? Eind 1984 daalde het landelijk werkloosheidscij fer, mede als gevolg van een nieuwe vorm van registratie, onder het on heilspellende getal van 800.000. Het kabinet-Lubbers ziet deze lichte te ruggang van de werkloosheid als een opvallend effect van het gevoerde beleid, waarbij dan wordt aangete kend dat de lichting 1984 van het nieuwe aanbod aan werkzoekenden op de arbeidsmarkt mee is opgevan gen. Toch voorspellen gezaghebbende economen dat een verdere groei van de werkgelegenheid in 1985 maar zeer betrekkelijk zal zijn wanneer niet echt werk wordt gemaakt van een bedui dende arbeidstijdverkorting. Of die er werkelijk komt zal in het pas begon nen jaar sterk afhangen van de resul taten in het CAO-overleg tussen vak beweging en werkgevers. En daar staan inmiddels de verhoudingen op scherp, zoals gisteren viel af te leiden uit de woorden van FNV-voorzitter Wim Kok op een nieuwjaarsbijeen komst in Rotterdam. Kok laakte de houding van de werkgevers, die op landelijk niveau niet willen praten over verdere arbeidstijdverkorting. Nederland heeft een aantal jaren van forse kortingen op inkomens en inmiddels ook op een stuk sociale zekerheid achter de rug. Van allerlei kanten klinkt het dat een beleid van loonmatiging en inleveren resultaten begint af te leveren. Mede dank zij deze vaak pijnlijke ingrepen is er in het bedrijfsleven weer wat meer lucht ontstaan. En dat vertaalt zich dan in de optimistische cijfers die nu op veel plaatsen kunnen worden geprodu ceerd. Het is dan ook niet meer dan logisch dat kabinet en werkgevers nu steeds nadrukkelijker voor de vraag worden geplaatst hoe lang en in welke omvang het beleid van kortingen en loonmatiging nog moet doorgaan voordat er iets anders van zichtbaar wordt dan cijfers op papier. Met ande re woorden: wanneer begint dit alles wezenlijk door te werken in de werk loosheidscijfers? Naast verwachtingen en voorspel lingen dus gisteren ook alle reden voor waarschuwingen. Een nieuw be lastingregiem dat per 1 januari is ingegaan. Ingrepen op sociale uitke ringen. Nog volstrekte onzekerheid over wat in de komende maanden wel en niet in het overleg over nieuwe CAO's tussen vakbeweging en werk gevers kan worden bereikt. Het zijn stuk voor stuk zaken die het 'persoon lijk economisch herstel' bepalen. En zolang dat voor 800.000 werklozen geen uitzicht op een baan oplevert blijft het iets abstracts. Zolang dat voor ieder die inlevert en in loon matigt voor de werkgelegenheid geen zoden aan de dijk zet is het iets schimmigs. Daarom gaan kabinet, werkgevers en vakbeweging in ieder geval 1985 in met de zekerheid dat echt breed vertrouwen in economisch herstel pas ontstaat wanneer er ande re dingen gebeuren. vdM LA PAZ (UPI/RTR/AFP) - Een Ameri kaans vliegtuig met tussen 31 en 41 mensen aan boord dat op weg was van Asuncion in Paraguay naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz wordt sinds dinsdagavond vermist. Dit heeft een functionaris van de lucht vaartmaatschappij] Eastern Airlines in La Paz meegedeeld. Hij zei dat de twee maal in de week uitgevoerde vlucht met een Boeing 727 normaal tweeëneenhalf uur duurt. De verkeerstoren van La Paz had nog tot 11 minuten voor het zou landen, radiocontact met het toestel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1