'roblemen rond vorming an regering Suriname Grote politieke spanning Bolivia narebellie landmachtbevelhebber PZCfi Gemeente wil terugvorderen van huizen-premie voorkomen ONTVOERDE FABRIKANT IN BOLIVIA ONGEDEERD VRIJ Senator wil onbehoorlijk niezen verbieden EEDIGING VANDAAG ONZEKER weer ANDAG 31 DECEMBER 1984 PZC/ binnen-buiten land FERSON CITY tUPl) - Het democratische lid van het Huis van Afgevaar- len voor de Amerikaanse staal Missouri, Fred Williams, heeft een lontwerp ingediend dat onbehoorlijk niezen m een restaurant strafbaar met een boete van ten hoogste 200 dollar. Hel is volgens hem géén grap zijn misschien mensen die het idioot vindenaldus Williams. „Maar er zijn noedelijk, ook heel veel mensen met mijn ervaring die hel een goed idee vinden Er zijn restaurants geweest waaruit ik heb moeten weglopen omdat ik dreigde over te geven". „Het is een gewone fatsoensivet", zegt de afgevaardigde. „Waarom zou één persoon hel maal van alle anderen mogen bederven1 Het gewone niezen achter de hand zou in Missouri toegestaan blijven LAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Bij de afronding van de formatie van een nieuwe irinaamse regering zijn problemen ontstaan rond de verdeling van ministersposten en de organisatie van ministeries. Het is daarom volgens zeer goed ingelichte kringen in iramaribo nog hoogst onzeker of het kabinet, dat opnieuw onder leiding zal staan van drs. im Udenhout, volgens plan vandaag kan worden beëdigd. Inmiddels hebben de Surinaamse vakbeweging en de revolutionaire lei ding hun vertegenwoordigers aange wezen in de Nationale Assemblee, die in een overgangsfase van maximaal 27 maanden een grondwet moet op stellen en die in die periode zal funge- ren als wetgevend orgaan. rie van ..informatie en natievorming" te creéren. Het aantal ministeries zal overigens worden uitgebreid van negen tot waarschijnlijk twaalf of dertien. genwoordigers (2 per vakcentrale) Daarnaast werden door de vakbewe ging nog een vertegenwoordiger van de jongerenbeweging en een van de vrouwenbeweging als Assemblée-lid aangewezen. De elfde zetel van de vakbeweging werd afgestaan aan de landbouwersorganisatie FAL (Fede ratie van Arme Landbouwers), die met de C-47 samenwerkt De elf Assemblée-leden zijn: H San- roehman (Moederbond, bestuurder zeeland n Vandaag Afgelopen vrijdag hebben de drie re geringspartners, militair gezag.- vak beweging en de Associatie van Suri naamse Fabrikanten (ASFA), tever geefs geprobeerd de problemen rond de formatie uit de weg te ruimen Een van de problemen is de reorganisatie van ministeries. Daarbij is onder meer een conflict ontstaan tussen vakbewe ging en militair gezag. De laatste wil het ministerie van arbeid en sociale zaken, dat in de per 31 december aftredende regering-Udenhout in han den was van de vakbeweging, in twee ën splitsen. De vakbeweging be schouwt dit echter als een uithol ling" en wenst arbeid en sociale zaken niet als twee aparte ministeries te accepteren. Vakbeweging en ASFA verzetten zich volgens goed ingelichte kringen voorts tegen een voorstel van Het ..oude" kabinet-Udenhout heeft van algemene bond van bankperso- per 31 december ontslag ingediend. In teel), E. Grep (Moederbond), J. Pinas Paramaribo wordt er rekening mee (vice-voorzitter CLO), S. Ketwaroe gehouden dat slechts een aantal ..ze- (CLO-bestuurder). mr. R. van Ritter kere" ministers vandaag zal worden 'PWO. advocaati, A. Mans (PWO). J. beedigd. De meeste ministers van het Kross (bestuurder C-47), en M. Wilson aftredende kabinet zullen overigens 'C47). Als jongerenvertegenwoordiger in de nieuwe regering terugkeren. werd aangewezen R. Berghout en als vrouwenvertegenwoordiger I. Vreugd. De FAL wees haar voorzitter, J. Sital, als vertegenwoordiger in de Assem- De vakbeweging heeft haar vertegen- blée aan. De vakcentrales hebben woordigers in de Nationale Assem- afgesproken dat de elf zetels aan de blee aangewezen. Dat gebeurde dit totale vakbeweging toebehoren en weekeinde in afzonderlijke vergade- dat de vakbewegingsvertegenwoordi- ringen van de drie vakcentrales, gers dan ook als een fractie zullen Moederbond, C-47, PWO. en de amb- optreden Assemblee WATTANANAKHON (RTR) - Thailandse troepen en vliegtuigen hebben zondag Vietnamese militairen verdreven die waren doorgedrongen op Thailands grondgebied tijdens gevechten om een guerrillakamp aan de Kampucheaanse grens. Volgens militaire woordvoerders ging het bij de grens overschrijding om een betrekkelijk gering aantal Viet- namezen. Zij zouden inmiddels allen zijn verdreven maar bijzonderheden wilden de Thailandse zegslieden niet geven. Leden van het .Kampucheaanse Nationale Volksbe vrijdingsfront" i.KPNLFi zeiden dat ongeveer 300 Viet namese militairen de grens waren overgestoken in de Thailandse provincie Surin. Dat gebeurde tijdens gevechten om de controle over een guemllakamp bij Obok. Dit kamp viel eerste kerstdag in Vietnamese handen en de Kampucheaanse guerrillastrijders pro beren het te heroveren. Volgens de Rode Kamer is een Vietnamese aanval op het hoofdkwartier van de verzetsbeweging bij Ampil op handen. Dit is het laatste grote kamp dat nog niet door Vietnamese troepen aangevallen is. is ander weer op komst. De kou- \nval is afgeslagen Boven Noord- tropa en Scandinavië gaan de baro- het militair gezag een nieuw ministe- eters dalen. Het hogedrukgebied ikt naar Midden-Europa. Hierdoor in een storing, die gistermiddag bij 'hotland aankwam, naar de Noord lopen. Vanmiddag ligt deze mid- 7i op de Noordzee De wind, die mvankelijk nog zwak zuidelijk is, i( in de loop van de dag toenemen tot Als de eerste vuurpijlen de icht ingaan, kan het al beginnen met genen. Dat regengebied zal om- reeks middernacht de kust van Zee- bereiken. De temperatuur in de iddag wordt ongeveer zes graden, et nieuwe jaar begint dus met een '.heel ander weertype. We wensen de ouwe lezers van deze rubriek een innig en nagenoeg onbewolkt 1985 tenarencentrale CLO. Daarbij kon den alleen bestuurders van aangeslo ten bonden van de respectieve vak centrales hun stem uitbrengen op kandidaten die waren gesteld door de vakcentralebesturen en, in som mige gevallen, vanuit de vergade ring. De vakcentrales kozen zo acht verte- De veertien vertegenwoordigers die namens de revolutionaire leiding in de Nationale Assemblee zitting zul len nemen zijn zondag aangewezen tijdens een door legerleider Boulerse voorgezeten vergadering van de re volutionaire leiding en de eenheids beweging Stanvaste (25-februaribe- weging). Alle veertien assembléeleden zijn ac- 'GEZINNEN IN PROBLEMEN DOOR FIOD Nautisch bericht ind: zuid 1 tot 2, in de loop van de ag toenemend 4 tot 5 Beaufortzicht. >,rst mistbanken, later slfchl, daarna atig; temperatuur kustwater 6 gra in, Afwijking waterstanden: een ge- nge verlaging, maximum golfhoogte londing Scheldes: bij hoogwater vimorgen vrijwel geen, bij hoogwa- vanavond ongeveer een halve me- MARZABOTTO (RTR) - Overlevenden en na bestaanden van een van de bloedigste massa moorden uit de tweede wereldoorlog in Italië hebben zich zondag met overweldigende meer derheid uitgesproken tegen de voortijdige vrijlating van de ex-na zi Walter Reder. De 69-jarige in Oosten rijk geboren Reder ls na hen is ook een militair, luitenant Chas Mijnals. direct na de coup van 25 februari 1980 lid van de toenmalige Nationale Militaire Raad Voorts wer de oorlog verantwoorde- met levenslang bestraf- den twee vrouwen aangewezen Jane lijk gesteld voor de dood te Reder halverwege Wijdenbosch en mr. Yvonne Baal (be- van 600 burgers in het 1985. De stemming is stuurslid van de Anton de Kom uni- Noorditaliaanse Marza- niet meer dan een ad- versiteit in Paramaribo), botto Bij het bloedbad vies aan de Italiaanse Als kandidaatvoorzitter van de Na waartoe Reder in 1944 regenng. die zondag dui- tionale Assemblee is door de revolu- als vergelding op ver- dehjk maakte dat zij een tionaire leiding voorgedragen Ulrich zetsacties opdracht gaf besluit over de vrijlating Aron. Deze woonde tot 1983 in Neder- kwamen in totaal ruim van Reder niet aan de |and, waar hij directeur was van de 1800 mensen om het le- nabestaanden van de stichting Tcnasu (terugkeer naar Su- ven De bevolking van massamoord over zal la- riname). Na zijn remiratie naar Suri- Marzabotto stemde zon- ten De voormalige SS- name werd Aron commissaris van dag vrijwel eenstemmig majoor is de laatste na- het district Marowijne. De overige door handopsteken te- zi-oorlogsmisdadiger die ieden namens de revolutionaire lei gen de vrijlating van in Italië gevangen zit. ding zijn: O. Bruyne, W. Lens, T. BERGAMBACHT (ANP) - De gemeente Bergambacht heelt een beroep gedaan op de Tweede Kamer om te voorkomen dat 32 gezinnen in nieuwe premiewoningen in ernstige geldnood raken nu gebleken is, dal zij duizenden guldens teveel aan premie op hun nieuwbouwwoningen hebben gekregen, tief in de 25-februaribeweging. Onder Burgemeester en wethouders van de gemeente doen een dringend beroep op /aste kamercommissie voor volkshuisvesting om staatssecretaris Brokx veerhouden van zijn voornemen om de premie terug te vorderen. ners hun huis nu gedwongen zullen moeten verkopen. Doordat er veel huizen tegelijk in Bergambacht te koop zullen zijn. zal de prijs gedrukt worden. Doordat echter gemeente garantie is verleend op de verstrekte hypotheken, dreigt hierbij ook een financiële strop voor de gemeente. Het verschil tussen de resterende hy- Vooruitzichten oor nieuiojaarsdagde dag begint iet regen. De eerdergenoemde sto- ing passeert in de loop van de dag. >e regen gaat later in de middag over sneeuw, want aan de achterzijde an de storing ontwikkelt zich een oordelijke stroming die onstabiele icht over de Noordzee aanvoert, 'an woensdag tot en met vrijdag: hal] ot zwaar bewolkt. Kans op enkele uien. Temperatuur omstreeks vij] raden. Hoog water uur cm daandag 31 december ftissingen 8.15 146 Terneuzen 8.37 168 lierikzee 9.18 115 Hansweert 9.10 184 (Vemeldinge 9.39 132 Bruinisse 1008 136 lerikzee 10 18 (answeert 1007 .jWemeldlnge 10.31 su ).scheldemond 09.40 ~'e 3ruims.se 11.05 8 hl l'oensdag. 2 januari lissingen 10.13 II Jemeuzen 10.34 me lierikzee 11 19 v, lans weert 11 06 Vemeldinge 1131 i.scheldemond 10 55 T iruinisse 12 10 tor Mahadewsing, K.H. Mahadewsing, S. Djaspang, P. Sewdia, H. Sonikromo, R. Kersenhout. J. Hermelijn en W. Roseval. Het college stelt dat de teveel betaal- drijf dat de woningen bouwde ln Berg- ae premie aan het licht kwam toen de ambacht. De bewoners zou beloofd potheekschuld en de verkoopprijs van fiscale en opsporingsdienst FIOD een zijn. dat de informatie die ze zelf aan het huis zal namelijk als gevolg van de onderzoek instelde naar het bouwbe- de FIOD verstrekten alleen gebruikt gemeentegarantie voor 50 procent zou worden in het strafrechtelijk on- door de gemeente en voor 50 procent derzoek naar het aannemersbedrijf B door het Rijk betaald moeten worden, en W. wijzen er bovendien op. dat het. pas later kan dit geld eventueel op de openbaar ministerie op de hoogte was bewoners verhaald worden, van de overschrijding van de premie- grens, maar geen aanleiding zag staf- Volgens de gemeente hebben de be- vervolging in te stellen. trokken bewoners onbewust met het Uit onderzoek van de FIOD is geble- laten verrichten van meerwerk de ken dat bn 32 van in totaal 60 wonin- premiegrens overschreden. Uit de gen. gebouwd tussen 1979 en 1981. de reacties die bij het gemeentebestuur zogenoemde stichtingsgrens is over- zijn binnengekomen blijkt dat de schreden In die gevallen heeft de overschrijdingen het gevolg zijn van aannemer dus ..meerwerk" verricht. 4e destijds gebrekkige informatie de huizen werden luxueuzer opgele- van het ministerie van volkshuisves- verd dan de bedoeling was. De stich- ting en niet altijd geheel juiste infor- tingskosten van de huizen werden zo matie van de bouwmaatschappij, al- hoog, dat ze niet meer In aanmerking 4us B en W van Bergambacht aan de vaste kamercommissie. Aanslagen op VS-leger in Bondsrepubliek iVan onze correspondenti BONN - De Westduitse politie houdt er rekening mee dat terroristen van de Rote Armee Fraktion (RAF) ver antwoordelijk zijn voor de twee bom aanslagen die zondag werden uitge voerd op installaties van hel Ameri- kaanse leger in de Bondsrepubliek. In het plaatsje Edingen tussen Heidel- kwamen voor premie. De bewoners Legertop China - Ongeveer 40 berg en Mannheim werd eenzendmast hebben niettemin die premie, die in hooggeplaatste Chinese legerofficie- van een radiostation van de Ameri- enkele jaren kan oplopen tot tiendui- ren hebben ontslag genomen om -kaanse strijdkrachten volledig ver- zenden guldens, ontvangen, plaats te maken voor een jongere woest. De schade werd geschat op De staatssecretaris heeft op 17 decem- generatie, zo is zaterdag in de officiële 300 000 mark. In een kantoor van het ber tegenover het gemeentebestuur Chinese legerkrant bekend gemaakt. VS-leger in een Britse kazerne in verklaard die premie te willen terug- De officieren van wie de meesten 60 Dusseldorf werd voor 50.000 mark vorderen van de bewoners, aldus een jaar of ouder zijn. waren allen werk- schade aangericht. Bij beide aansla- rapportage van B en W van Bergam- zaam op het hoofdkwartier van de gen waren geen slachtoffers te betreu- bacht aan de vaste kamercommissie, generale staf. ren. De gemeente vreest, dat veel bewo- DEN HAAG (ANP) - De ontvoerde Nederlandse schoenfa brikant A. van Es is zaterdagochtend vrijgelaten in Bolivia. Hij is ongedeerd. Dit heeft een woordvoerder van Bata in Nederland bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder is Van Es. directeur van de Bata-vestiging in Bolivia, in de nacht van vrijdag op zaterdag niet ver van zijn woning in Cochabamba uit een auto gezet. Hij kwam lopend naar zijn huis. De Boliviaanse regering heeft zaterdag bevestigd dat voor de vrijlating van Van Es „tenminste een deel" van de geeiste één miljoen dollar (omgerekend 3.5 miljoen gul den) losgeld is betaald. Volgens het persbureau Reuters zou de helft betaald zijn. Federico Alvarez Plata, de Boliviaanse minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde dat de schoenfabrikant in redelijk goede conditie ver keert. ondanks de crisissituatie die hij heeft moeten doormaken. Hij deelde mee dat de identiteit van de ontvoerders nog niet bekend is. maar kondigde „zware sancties" tegen hen aan De Boliviaanse politie heeft intussen op nationale schaal de jacht op de daders, die vermoedelijk met zijn drieën waren, geopend Volgens de Boliviaanse politie zijn de daders waarschijn lijk gewone criminelen. Het BATA-concem wil niets meedelen over de betaling van het losgeld. Het internatio nale bedrijf wil managers van andere vestigingen elders in de wereld met onnodig aan gevaren blootstellen, aldus een woordvoerder De ontvoering begon vorige week vrijdag toen Van Es van zijn werk terugkeerde naar zijn huis. Samen met zijn huishoudster werd hij door drie onbekenden in zijn eigen auto ontvoerd. Zijn 34-jarige huishoudster, Cinthia Gu tierrez, werd de dag daarop vermoord in zijn auto aangetroffen. 2.38 160 3.10 123 3.00 177 c Maandag 31 december ba^Vlissingen Terneuzen dsZierikzee nefHansweert Wemeldinge Bruinisse bon Dinsdag, 1 januari aD Vlissingen 03 13 140 [Terneuzen 03.38 153 04 09 121 1 0 Hansweert 03 57 171 Wemeldinge 0412 139 sta O scheldemond 03.45 •odBruinisse 04.70 126 uur cm 1501 178 15.22 189 15.47 160 15.38 203 15.49 178 16.08 176 16.40 172 16.15 111 16.55 153 Woensdag, 2 januari Vlissingen 04 18 143 Terneuzen 04 42 155 Zierikzee 05.09 125 Hansweert 04 59 174 'emeldinge 0513 144 O.scheldemond 04 50 87 Bruinisse 05.35 128 i Van onze correspondenti MEXICO-STAD (GPD) - Bolivia staat opnieuw onder hoogspanning. De bevelhebber van de landmacht, generaal José Olvis Arias, heeft zich zaterdag geweigerd gevolg te geven aan de opdracht van president Her- nan Siles Zuazo om zijn functie neer te leggen. In eerste Instantie leek generaal Olvis Arias te kunnen rekenen op een meer derheid van de Boliviaanse land macht. President Siles en generaal Simon Sejas. de bevelhebber van de Boliviaanse strijdkrachten, kregen echter al spoedig meer greep op de situatie en zaterdagnacht werd gene raal Raul Lopez officieel beëdigd als de opvolger van Olvis Arias Niettemin houdt de rebellerende ge neraal nog altijd een gedeelte van het opperbevel, gesitueerd in de admini stratieve hoofdstad La Paz. bezet. Er zijn inmiddels versterkingen aange voerd van regeringsgetrouwe troepen. Een eventuele bloedige afloop wordt niet uitgesloten. Volgens president Siles Zuazo is al het gevaar voor een staatsgreep verdwenen Generaal Olvis Arias beweert dat zijn vervanging „ongrondwettelijk" is en heeft een beroep gedaan op het door de rechtse oppositie overheerste con gres om een vonnis te vellen over de zaak Olvis Anas werd drie maanden geleden tot bevelhebber van de land macht benoemd. Hij had die post, in feite twee jaar lang moeten bekleden Zijn vervanging komt na beschuldi gingen van de machtige overkoepe lende vakbond COB. dat generaal Olvis Arias betrokken zou zijn bij plannen om het wankele bewind van president Siles omver te werpen Bedreigd Sinds Siles Zuazo dik twee jaar gele den de macht overnam van de zoge noemde „cocainedictatuur" van ge neraal Garcia Meza, is zijn regering reeds tientallen keren bedreigd door militaire staatsgreeppogingen. Dit jaar juni werd de veteranenpresident zelfs uil zijn bed gelicht en ontvoerd door een commando van ultra rechtse militairen. Zijn progressieve regeringscoalitie is steeds verder af gebrokkeld. Onder meer door toedoen van de rampzalige economische situatie (Bo livia heeft dit jaar met zo'n 3500 procent aan inflatie alle records ge broken) moest Siles Zuazo een paar weken geleden de algemene verkiezin gen met één jaar vervroegen. Zijn opvolger zal nu in juni 1985 moeten worden gekozen, tenminste als het Boliviaanse leger zijn titel van wereld kampioen staatsgrepen niet opnieuw waarmaakt. Intussen beleven ook in Argentinië de spanningen tussen militairen en burgers nieuwe hoogtepunten. Dit weekeinde werd de beruchte kwes- lie-Asliz door burgerrechter Miguel del Castillo overgedragen aan de militaire justitie. Kapitein Alfredo Astiz wordt beschuldigd van de moord op het 17-jarige Zweedse meisje Dagmar Hagelin. Eerder deze maand werd hij door rechter Del Castillo arrest aangezegd na een di recte tussenkomst van de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Pierre Schori. De top van het Argentijnse leger heeft sindsdien volgehouden dat Astiz slechts zijn orders heeft opgevolgd en dat de zaak daarom toebehoort aan de militaire justitie Deze sprak hem reeds in 1982 vry van alle verdere rechtsvervolging in de zaak-Hagelïn. Burgerrechter Del Castillo zou de afgelopen weken verschillende ma len met de dood zijn bedreigd. Zijn beslissing om toe te geven aan de militairen kan echter een beslissend precedent zijn bij de rechtsvervol ging van andere Argentijnse officie ren tegen wie verregaande bewijzen bestaan van mensenrechtenschen dingen tijdens de zogenoemde „vuile oorlog", die meer dan 30.000 doden en vermisten tot gevolg heeft gehad. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M P. Dieleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. 101100) 31800 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag I'm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08,00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22.50: jaarabonn. 250,-. laarabonn fran co per post 300.-. losse nummers 1,: (alle bedragen inclusief 5 pet btw.). Postrek. nr.. 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,60, ingezonden mededelingen 2'/? x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3