LEVEN NAAST DE SLAPENDE REUS Nkomati-akkoord Zuid-Afrika en Mozambique op de tocht Herdenkt DDR op 8 mei nederlaag of bevrijding? B Sowjets sleutelen aan betrekkingen met China Etnische problemen op Sri Lanka lijken zich slechts te verdiepen PZC/°P'nie en achtergrond MAANDAG 31 DECEMBER 1984 iDoor M. H von Meyenfeldt) Haalt de Sowjet-Unie 1984?", is de titel van een in 1970 gepubliceerde brochure, geschreven door de in 1980 overleden Russische schrijver Andrej Amalrik. Het antwoord op de vraag weten wij inmiddels. De Sowjet-Unie heeft 1984 gehaald en het ziet er niet naar uit dat aan haar voortbestaan spoedig een einde komt. Amalrik ziet de toekomst van zijn zover de gedachten van de Britse Een dergelijke oorlog dwingt de Sow- land somber in. Hij signaleert grote mate van onvrede onder de generaal. Opvallend in de brochure is dat jet-Unie al zijn militaire potentieel te concentreren in Azië. Hij stelt boven- bevolking. vooral veroorzaakt door Amalrik helemaal niet denkt aan een dien de Russische leiders voor proble- ----- conflict tussen de NAVO en het War- men als: een toenemende oorlogsmoe- schau-pact. Hij verwacht een oorlog heid onder de bevolking; een afne- tussen Rusland en China. Noordelijk mende produktie van goederen voor van China liggen de geweldige dun- civiel gebruik; mogelijk verraad van bevolkte ruimten van Siberié en het bondgenoten en een groeiend natio- Verre Oosten, die vroeger al eens nalisme onder de niet-Russische vol- binnen de Chinese invloedsfeer gele- ken. Een nederlaag aan het front of gen hebben. En die gebieden behoren een hevige uitbarsting van onvrede, nu tot een staat waarmee China moet bijvoorbeeld in de straten van Mos- afrekenen om zelf een dominante rol kou, is dan voldoende om het regime op het Aziatische continent te kun- ineen te doen storten. een verstard bureaucratisch systeem dat niet meer in staat is op verant woorde wijze leiding te geven aan interne ontwikkelingen. En deze on vrede zal. wanneer Rusland als gevolg -van zijn agressieve buitenlandse poli tiek in een oorlog betrokken raakt, leiden tot revolutie en de ondergang van het Sowjet-imperlum. Oorlog is voor deze revolutie een onmisbare voorwaarde: „zonder oorlog geen re volutie". Amalnks visie op de samenhang lus sen onvrede onder de bevolking, revo lutie en oorlog is door de oud-com mandant van het Britse Rijnleger, Sir John Hacket, uitgewerkt in zijn boek: 'The Third World War' (De Derde Wereldoorlog). Het Warschau-pact start op 4 augustus 1985 een groot scheepse aanval op West-Europa. Dit militaire offensief loopt echter mid den augustus vast ergens in Neder land en het westen van de Duitse Bondsrepubliek. Op 22 augustus zet de Sowjet-Unie een kernwapen in te gen de stad Birmingham (Groot-Brit- tanniê), mede om het Westen op de knieën te dwingen. Het Westen ant woordt op deze aanval met het tot explosie brengen van twee atoomwa pens boven de Russische stad Minsk. Deze westerse reactie is het startsein voor epn algemene opstand in de Sowjet-Unie. Polen trekt zich terug uit het Warschau-pact. Verschillende Sowjet-republieken proclameren hun onafhankelijkheid. En de Russische leiders in het Kremlin worden door tegenstanders ten val gebracht. Tot China de Sowjet-Unie in een oorlog zal betrekken, wanneer het militair Amalriks analyse van de dreiging sterk genoeg is en over voldoende waarmee de Sowjet-Unie in deze tijd atomaire wapensystemen beschikt wordt geconfronteerd, lijkt mij juist, om dte Sowjet-Unie van het gebruik China is een (nog slapende) reus. Het vajfttdfcmwapens tegen Chinese doe- Chinese bevolkingspotentieel over- len' j# weerhouden. Geen conventio- treft dat van de Sowjet-Unie vele nele ooftog zoals die waarop de NA- malen (1.039.000.000 tegen VO zich voorbereidt, maar een lang- 274.300.000). De Chinese krijgsmacht durige partizanenoorlog op een ko- omvat vier miljoen militairen en be- lossaal gebied dat zich uitstrekt aan schikt over onder meer 120 atomaire beide zijden van de 7000 kilometer wapensystemen voor lange afstand lange grens tussen beide landen. (1800 tot 13.000 kilometer), rond 12.000 iDoor Hans Ameszi Op 8 mei 1945 capituleerde nazi- Duitsland onvoorwaardelijk, moest dat doen. Over ruim vier maanden is dat veertig jaar gele den en net als de 40-jarige herden king van D-day in Normandiê zal de achtste mei 1985 in ieder geval herdacht worden. Voor de overwin naars van de Tweede Wereldoor log. de geallieerden, is dat geen probleem. Die vieren feest. Voor de verliezers, Duitsland, Japan en in feite ook Italië, ligt het moeilijker. In de Bondsrepubliek Duitsland is daarom nu al een discussie ont brand over de vraag wat er met en op de achtste mei volgend jaar „gedaan" moet worden. Vier decen nia na de onvoorwaardelijke capi tulatie is althans het westelijk deel van het eens Grootduitse Rijk er niet in geslaagd om een soort over eenstemming te bereiken over wat de achtste mei 1945 eigenlijk voor de inwoners van de Bondsrepu bliek betekent: nederlaag of bevrij ding. In de DDR is dat eenvoudiger. De Oostduitsers organiseren parades en vieren de 40-jarige bevrijding van het fascisme. Daarbij wordt mis schien wel een beetje te veel de indruk gewekt alsof in ieder geval de meeste huidige Oostduitsers van boven een bepaalde leeftijd alle maal verzet tegen Hitier hebben gepleegd. Dat is historisch onjuist. Maar het is wel waar dat een van de grondslagen van de DDR de wakker gehouden herinnering aan de ter reur van de nazi's is en het is eveneens niet te bestrijden dat de leiding van de Oostduitse staat zel den was bevlekt door het - later uitgekomen - nationaal-socialisti- sche verleden van een van de func tionarissen Dat kan voor West-Duitsland niet worden volgehouden. De Bondsre publiek heeft staatssecretarissen en ministers iGlobke. Overlanderi ge had. die diep in het bruine moeras verkeerden. Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger had gewerkt op het nazi-propagandaministerie van Goebbels en het voorlaatste staats hoofd Karl Carstens was in ieder geval üd van de nazi-partij geweest Deling Europa Er zullen niet zeer veel Duitsers meer rondlopen die geloven dat de achtste mei 1945 een bittere neder laag was, een echte ineenstorting. Hoewel het Duitse volk met miljoe nen achter de hakenkruizen heeft gemarcheerd, is wel zeker dat vrij wel niemand van die geestdriftigen van weleer het achteraf betreurt dat Hitier de oorlog niet heeft gewonnen. Maar, zoals de fractie voorzitter van de CDU-CSU, Alfred Dregger, het uitdrukt: „De achtste mei 1945 was niet alleen de neder laag van Hitier, maar ook de over winning van Stalin. Dat betekent de vlucht en verdrijving voor 14 miljoen Duitsers uit de oost-gebie den. Dat betekende ook de brutale en meedogenloze deling van Euro pa. Misschien was dit wel de groot ste catastrofe in de Europese ge schiedenis. en een catastrofe kan niet gevierd worden". Vieren of niet vieren? Daarover zal nog lang gepraat worden. Maar het lijkt inmiddels wel zeker dat de Bondsrepubliek Duitsland niet zal proberen om zo weinig mogelijk aandacht aan de veertigjarige her denking van de onvoorwaardelijke capitulatie te besteden De huidige Bondspresident Richard von Weiz- sacker, wiens vader staatssecretaris van buitenlandse zaken onder de nazi's was en tevergeefs heeft gepro beerd daar „het beste van te ma ken", zei tijdens zijn kersttoespraak dat het erom gaat het onoverzien baar grote aantal slachtoffers te herdenken. Zowel bij de tegenstan ders van toen als bijna in elke Duitse familie. Vooral Russen en Polen, verklaarde Von Weizsacker, is onmetelijk leed berokkend. Uit de geschiedenis kan alleen geleerd worden als die niet wordt verstopt. Dachau Kanselier Helmut Kohl, die zelf onophoudelijk roept dat hij aan het einde van de Tweede Wereldoorlog pas 15 jaar oud was, zou het liefst willen dat de achtste mei 1945 onop vallend met een oecumenische dienst in de Dom van Keulen wordt herdacht. De sociaal-democraten vinden dat de Bondsdag de geéigen- de plaats is om woorden aan de herdenking van de capitulatie te wijden. En de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan heeft te ken nen gegeven dat hij begin mei 1985, als hij toch in West-Duitsland is voor de economische topconferen tie, best wel in een voormalig con centratiekamp wil spreken. Daar nu zijn de Duitsers fel tegen. Want ten eerste zouden er dan allerlei verve lende herinneringen ruw worden wakker geschud en ten tweede zou in de berichtgeving alleen maar aandacht worden besteed aan Rea gan in Dachau, en niet aan bijvoor beeld het mooie van de onverbreke lijke Amerikaans-Duitse vriend schap. Een paar weken na de achtste mei 1985, namelijk half juni, wil Bonds kanselier Helmut Kohl aan gebie den herinneren, die geenszins door de Russen zijn „bevrijd" van het fascisme. Als eerste regeringschef na Ludwig Erhard in 1965 is Kohl van plan om te praten op een bijeenkomst van de „verdrevenen van Sileziè". Het voorlopige motto luidt: „Veertig jaar verdrijving - Silezié blijft van ons". Inmiddels is in de Bondskanselarij een licht opgegaan en schijnt men in tc zien dat juist ook vanwege de achtste mei een rede van Kohl onder uitge rekend dit motto „zeer tactloos" tegenover vooral Polen zou zijn. Naar verluidt denken de Sileziérs na over een andere leuze. 1945: De bevrijding van Berlijn door Russische troepe, tanks en 6000 gevechtsvliegtuigen. Van een acuut gevaar voor de Sowjet- Unie is momenteel echter nog geen sprake. Het Chinese beleid richt zich vooralsnog op de oplossing van inter ne problemen. Bovendien moeten de Chinese strijdkrachten nodig worden gemoderniseerd. Politici en militairen die bij de beleidsvorming zijn betrok ken. kijken echter 10 tot 15 jaren vooruit en dan kan de militair-strate gische situatie sterk in het nadeel van de Sowjet-Unie zijn veranderd. Aan wijzingen daarvoor zijn o.a. de toena dering tussen Amerika en China, ook op militair gebied, en de afstand die China neemt van marxistisch-leninis- tische beginselen. Dat men zich in Moskou over de dreiging van de kant van China zor gen maakt, is begrijpelijk. Het Russi sche beleid richt zich dan ook op het voorkomen van een mogelijk militair conflict met China door enerzijds de verbetering van de betrekkingen tus sen beide landen, anderzijds de ver sterking van het militaire potentieel in het grensgebied. De laatste jaren is het aantal legerdivisies in het Verre Oosten met vijf uigebreid (van 47 naar 52). Of dit beleid het gewenste effect zal hebben, is onzeker. De praktijk leert dat het politieke proces van ontspanning door maatregelen, be doeld om de militaire veiligheid te verbeteren, nadelig wordt beinvloed. Dat Rusland met militair geweld zal proberen de Chinese dreiging uit te schakelen acht ik. vanwege de gevol gen van een dergelijk beleid, ook voor de Sowjet-Unie, onwaarschijnlijk. Wat zijn voor ons de gevolgen van een mogelijk militair conflict tussen Rusland en China? Velen hopen onge twijfeld dat Amalrik met zijn voor spelling over de afloop van een der gelijk conflict eens gelijk zal krijgen. Ik denk echter niet dat wij op zo'n eenvoudige manier van de proble men af komen waarmee wij in de Oost-Westrelatie worden geconfron teerd. Immers, een oorlog tussen de Sowjet-Unie en China blijft niet be perkt tot het Aziatische continent. De gehele aardbol en de ruimte dienen dan als strijdtoneel. Dat kan ook niet anders, gelet op: de ontwikkelingen binnen de militaire systemen; het toegenomen afstandsbereik en de ef fecten van moderne wapens; de snel heid waarjnee tegenwoordig de ver nietigingskracht kan worden getransporteerd en de moderne tech nieken die worden gebruikt voor het opsporen van doelen en het onder houden van verbindingen. Met ande re woorden: het Westen zal in een dergelijk conflict zeker niet buiten schot blijven. Mede daarom is het te hopen dat het Russische beleid, be doeld om de betrekkingen met China te verbeteren, ten slotte succes zal hebben. radio-tv en kunst De programma's voor ra dio en televisie voor Oud- en Nieuwjaarsdag vindt u op pa gina 8 en 9 van deze editie. Na een jaar van besprekingen tussen de Singalese meerderheid en de Tamil minderheid (18 procent van de bevolking) lijkt de etnische crisis op Sri Lanka zich alleen maar te verdiepen. De „Conferentie van Alle Partijen" (APC) liep vorige week af. President Junius Jayewardenc presenteerde vrijdag een reeks wetsontwerpen ter oplossing van het probleem. De partijen hebben nu de tijd om na te denken. Om de discussie te vergemakkelij- Een boeddhistéische monnik vroeg ken is de censuur op zaken over de conferentie opgeheven. Het slot van de besprekingen die in januari be gonnen, kenmerkte zich door toene mend wantrouwen en meer ver vreemding tussen de twee gemeen schappen, zo is vernomen uit krin- volgens de pers aan de minister van veiligheid. Lalith Athulatmudali: „Sri Lanka is het enige thuisland voor Singalezen, de Tamils hebben elders ook plaats gekregen (in de Zuid-Indiase staat Tamil Nadu wo- 50 miljoen Tamils). Waar gen rond de conferentie. Dit werd om moeten we dan enkele provin- afgelopen weken onderstreept door het nieuwe geweld van zowel de guerrillastrijders van de afschei dingsbewegingen van Tamils als cies afstaan aan de Tamils?" Athulatmudali antwoordde: „De wetsontwerpen brengen de meer derheidsgemeenschap niet in ge- van het regeringsleger dat bijna vaar en ondermijnen niet de een alleen uit Singalezen bestaat. Aan de bijeenkomst vrijdag namen twaalf delegaties deel. waaronder het TULF (Verenigd Tamil Bevrij- heid van het land. Daarom eerwaar de. moet U geen twijfels hebben over de nieuwe voorstellen". Ramalingam Balusabramaniam. dings Front), de grote politieke par- een Tamil-advocaat en secretaris tij van Tamils die geen afscheiding maar meer autonomie bepleit. Twee boeddhistische organisaties bleven weg. Eerder hadden de Communis- van het burgercomité in de noorde lijke stiad Jaffna, gelooft dat de .huidige politieke verwarring" te wijten is aan „verkeerde interpreta- tische Partij, het All Ceylon Tamil tie van rechtvaardige eisen van de Congres en de voornaamste opposi tie partij, SFLP (Sri Lanka Free dom Party) zich al teruggetrokken. Tamil-staat Het voornaamste probleem op de conferentie was volgens waarne mers de angst bij de Singalezen dat elke concessie aan de Tamil-eis van meer regionale autonomie een eer ste stap is op weg naar een onaf- hankelijkhe Tamil-staat. Deze zou dan weer deel uit kunnen maken van het buurland India. De voorstellen van Jayewardene bestaan onder meer uit een samen gaan van verschillende districtsra den tot provinciale raden. Er zou een tweede kamer in de volksverte genwoordiging moeten komen waarin de minderheden in het land zitting krijgen. Dit is natuurlijk een compromis. De gematigder Tamils eisen een regio nale raad voor de gebieden in het oosten en het noorden waar zij de meerderheid vormen. De Singale zen willen doorgaans niet verder gaan dan de districtsraden. Tamils door de gevestigde politieke partijen". „De Tamils worden in hun eigen land als vreemdelingen behandeld. De Singalezen lijken het lijden van de Tamils niet te begrij pen" „De Tamils willen alleen maar dezelfde vruchten van onafhanke lijkheid als de Singalezen". Oplossing De Singalese directeur van de on derzoeksorganisatie „Marga Insti tuut", Godfrey Gunatillcke, zegt dat er twee voorwaarden zijn waaraan moet worden voldaan voor een oplossing van de proble men. Aan de ene kant moeten de Tamils verklaren dat zij geen af scheiding willen. Aan de andere kant moet de regering duidelijk maken dat het verstrekken van meer bevoegvdheden aan de Ta- mil-streken geen uitholling van de centrale macht inhoudt, en dat ze over alle macht blijft beschikken om de eenheid van het land te bewaren, aldus Gunatillcke. Maar terwijl politieke partijen pra ten over de voorstellen van Jaye- Het idee van de president stuit in wardene hebben separatistische ieder geval al op moeilijkheden_bij guerrillastrijders in het noorden een nieuw offensief ingezet. Dit resul teerde de afgelopen zes weken in de dood van ongeveer 50 regeringssol daten en honderd Singalese bur gers. de havikken van beide kanten. Ta- mil-militanten beschouwen het als „te weinig en te laat". De Singale zen van de harde lijn vinden het een uitverkoop. Er is ook sprake van meer samen werking tussen verschillende guer rillabewegingen die tot nog toe el- kaar in de haren zaten. Tegenacties van het regeringsleger hebben een f paar honderd doden gekost. Ruim duizend jonge Tamils zijn opgepakt op verdenking van „terrorisme" Het noorden wordt beheerst door militairen. De instelling van een speciale patrouilleringszone op zee en van een niemandsland aan de I kust heeft 200.000 mensen die van i de visserij afhankelijk zijn van hun inkomsten beroofd. Elders in het land worden Tamils en |fi Singalezen die niet afwijzend staan J tegenover Tamil-eisen behandeld el als „potentiele terroristen". De in el Jaffna verschijnende krant „Satur- jr day Review" schreef afgelopen f weekeinde: „Tamils, of ze nu vrije e beroepen hebben, plantage-arbei- j ders zijn. priester of boer. worden gevangen genomen zonder onder- scheid". „In hun buurten worden ze a beschouwd als een veiligheidsrisico c en constant in de gaten gehouden. dat geldt ook voor Tamils die met r Singalezen getrouwd zijn. En Singa- ,r lezen die opkomen voor de Tamils staan bloot aan Sri Lankccs McCar e tyisme". c De vooruitzichten op een politieke oplossing worden somber ge- H noemd. Dayan Jayatilleka, lector politieke wetenschappen aan de universiteit van Colombo zegt: „We zitten midden in de grootste crisis sinds onze onafhankelijk heid". Hij gelooft niet in een snelle oplossing omdat „het maximum dat de regering biedt (provinciale raden) tekort schiet tegenover de minimumeis van de gematigde Ta mils (regionale raad)". „We hebben een patstelling en in zo'n situatie winnen guerrilla's. Want die win nen altijd zo lang ze niet verliezen. En de regering verliest altijd zo lang ze niet wint", aldus de lector. „Maar het Singalese volksdeel zal vroeg of laat begrijpen dat een militaire oplossing niet mogelijk is". „Tot dan", zegt Jayatilleka, „zal de guerrilla-oorlog zich voortsle pen". Wat gevaarlijker is, is een in elkaar storten van het moreel van het leger. Dat. zou zich kunnen uiten in muiterij en geweld dat zich niet alleen tegen Tamils richt maar ook tegen de eigen regering, meent hij. „De crisis is zo diep en de spanning zo opgelopen dat dit niet nog jaren kan doorgaan" (IPS). IDoor Ruud de Witi Het Mozambikaanse dagblad Noti- cias, dat algemeen als de spreek buis van de Frelimo-regering van president Zamora Machel wordt be schouwd, heeft woensdag op haar voorpagina gemeld dat Zuid-Afrika nog steeds doorgaat met het onder steunen van de NMR-rebellen. Dit ondanks het in maart van dit jaar tussen Mozambique en Zuid-Afrika afgesloten Nkomati-akkoord. Vol gens dit akkoord beloofde Zuid-Afri ka de steun aan de NMR-rebellen te staken, terwijl Mozambique op zijn beurt toezegde de aanwezigheid van het ANC, de in Zuid-Afrika geboren anti-apartheidsorganisatie, in het land ongedaan te maken. Noticias haalt in zijn artikel een ano nieme Zuidafrikaanse parlementariër aan van de regerende Nationale Partij van staatspresident P. W. Botha. Deze zou ten overstaan van Mozambikaan se journalisten hebben beweerd dat ondersteuners van de oppositionele Zuidafrikaanse conservatieve partij van Andries Treumicht verantwoor delijk zijn voor het feit dat Zuid- Afrika zijn aandeel in het Nkomati- akkoord met nakomt. De publikatie in Noticias komt enige dagen na een redevoering van presi dent Machel in de buurt van de Mozambikaanse hoofdstad Maputo, waai in ueze Zuid-Afrika en Portugal beschuldigt van het ondersteunen van NMR-rebellen ondanks het Nko mati-akkoord. In zfjn rede vraagt Ma chel zich af of het nog wel zin heeft het Nkomati-akkoord na te blijven leven wanneer Zuid-Afrika zich niet aan de uitvoering ervan houdt. „De sleutel van het probleem van het terrorisme in Mozambique ligt in Zuid-Afrika. Daarom hebben we het Nkomati-ak koord ondertekend. Maar als Zuid- Afrika zich niet aan de afspraken houdt kunnen we het akkoord wel nietig verklaren", aldus Machel. Getuigenis Noticia publiceerde tevens een lijst van gewelddadigheden die plaats vonden na de afsluiting van het Nko mati-akkoord. De belangrijkste ge tuigenis over Zuidafrikaanse betrok kenheid bij NMR-activiteiten kwam van een zekere Arnaldo Martins. De ze werd twee weken geleden gevan gen genomen. Martins vertelde op dezelfde meeting waarop Machel af gelopen maandag zijn redevoering uitsprak, dat hij in oktober in Zuid- Afrika was gearreseerd vanwege ille gale aanwezigheid in het land. Hij beweerde daarna direct door de Zuidafrikaners te zijn overgedragen aan NMR-rebellen, die hem een twee weken durende basistraining gaven alvorens hem over de grens te zetten om in Mozambique sabotagedaden te plegen. Ook meldde Noticias andere daden die met behulp van Zuid-Afrika zou den hebben plaatsgevonden nadat het Nkomati-akkoord was afgesloten, zoals het opblazen van elektriciteits- palen vlakbij de Zuidafrikaanse grens en het droppen van materiaal per parachute in de provincies Manica en Inhambane, die bestemd waren voor NMR-geurrilla's. Van de kant van het ministerie van buitenlandse zaken te Pretoria kon nog geen commentaar worden verkre gen op de redevoering van Machel en de beweringen in Noticias. maar de Zuidafrikaanse minister van buiten landse aken Roelof „Pik" Botha ver klaarde gisteravond op de Zuidafri kaanse televisie dat Zuid-Afrika het gedrag met Mozambique zowel naar letter als geest tot nu toe volledig is nagekomen. Ook zei Botha uit de reactie van Mozambikaanse rege ringsvertegenwoordigers te hebben opgemaakt dat de Mozambikaanse regering tevreden is over de wijze waarop Zuid-Afrika het Nkomati-ak koord tot nu toe is nagekomen. Gebaar Het is echter bekend dat Pretoria zich al enige tijd zorgen maakt over de ontwikkelingen in Mozambique na het Nkomati-akkoord. In tegensttS( ling tot de verwachting is het gewei jnj in Mozambique van de kant van NMR alleen maar toegenomen n afsluiten van het akkoord. Op dfrlis: moment is het er Pretoria alles as gelegen dit akkoord na te kome ^er aangezien op de andere terreinen va .zijn buitenlandse politiek dit jaar no )s" maar weinig resultaat is behaald. Ti iru nu toe heeft de regering in Pretor steeds geprobeerd een bemiddeling I rol te spelen tussen de regering-M chel aan de ene kant en vertegenwocfl digers van de NMR. Politieke bronnej^ nemen nu aan dat Pretoria in c komende week een duidelijker gebait zal maken naar de regering va dent Machel en zal aankondigen df de regering-Botha niet langer mea' zal praten met vertegenwoordigei" e van de NMR. 'Bn Dezelfde NMR, die zetelt in Lissabon claimt overigens via haar woord®'1; voerder George Jorge Correira vaiL uit Lissabon dat het Mozambikaansr^jp verzet de hoofdstad Maputo tot ofHa vier kilometer is genaderd en dat «We spoorwegverbinding met de hoofstafO s en de water- en elektriciteitsaanvodBri naar de hoofdstad zijn afgesneden Doch vanuit diplomatieke bronne»*0 in de Mozambikaanse hoofdstaaf wordt dit ontkend. Inmiddels hee#2ie ook de Potugcse regering zich gfjia distantieerd van Machels bewerinjwc dat Portugal de NMR-rebellen steunio s JBr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 2