Zwaargewond bij kantelpartij eeland: antal verkeersdoden n Zeeland neemt toe Man (58) omgekomen bij brand Hengstdijk almanak Kinderen Britse mijnwerkers kregen een feestelijk onthaal Kleinzoon van dr Mezger schenkt Domburg bankje Werkgroep wil boycot steenkooltransporten IT JAAR 58 MENSEN OMGEKOMEN JSSINGEN - Een, in vergelijking met vorig jaar, toegenomen aantal mensen is in 1984 in t verkeer op de Zeeuwse wegen om het leven gekomen. Voor zover nu bekend, kwamen dit ar 58 mensen om bij ongelukken op de weg in de provincie. Vorig jaar verongelukten op de euwse wegen 51 mensen dodelijk. sprake van een duidelijke stij- ig van het aantal verkeersslachtof- s, ook in vergelijking tot de eerste en van dit decennium, toen het ital verkeersslachtoffers beneden vijftig bleef 45 in 1982. 46 in 1981 euwsch-Vlaanderen was - evenals nge jaren - de regio waar verhou- ïgsgewijs de meeste verkeersslacht- ers vielen. Op een totaal van 58 den waren het er 22, bijna 40 pro- it In vergelijking met vong jaar s er sprake van een duidelijke iname van het aantal botsingen ;t dodelijke afloop op Walcheren en id-Beveland Vorig jaar vielen in id-Beveland 7 doden in het verkeer, jaar tot vandaag is dat aantal rdubbeld tot 14, ook op de Walcher- wegen verdubbelde het aantal ver- ersdoden van 6 tot 12. Een aanzien- ce vermindering van het aantal delijke ongelukken is vast te stellen Schouwen-Duiveland, waar dit ir zes slachtoffers vielen, tegen 13 rig jaar. j een opvallend groot aantal onge- dten met dodelijke afloop - bijna de lft - was langzaam verkeer betrok ken: voetgangers, die met name tij dens het oversteken werden geschept en vooral ook fietsers en bromfietsers, die in botsing kwamen met snelver keer. Eenentwintig fietsers of brom fietsers kwamen in het verkeer om Hoog scoorde ook het aantal eenzijdi ge ongelukken, waarbij auto's van de weg raakten, in eenentwintig gevallen ging het om eenzijdige ongelukken. Frontale botsingen tijdens inhaalma noeuvres kostten zes mensen het le ven. Van de drie verkeersongelukken met meer doden op de Zeeuwse wegen waren er twee het gevolg van het niet verlenen van voorrang. Op 23 april kwamen drie bejaarde inwoners van Terneuzen om, nadat hun auto op de kruising van rijksweg 58 en oude rijksweg linksafslaand in botsing kwam met een van rechts komende auto. Een voorrangskwestie lag ook ten grondslag aan de aanrijding op de kruising Zandweg-Kraaijensteinweg te Haamstede op 18 december, twee inzittenden uit IJsselstein kwamen om toen hurr auto de kruising over stak en in de flank werd gegrepen door een naderende wagen. Een tra gisch ongeval op 15 november te Rilland-Bath kostte twee jongens van 11 en 12 het leven toen zij werden gegrepen door een achterop komende automobilist. De ongevallen statistieken van de ge- meentelijke politiekorpsen in Zeeland (Middelburg. Vlissingen, Goes en Ter- neuzen) tonen in zijn totaliteit een toename van het aantal verkeerson gelukken. Alleen de Vlissingse cijfers duiden op een vermindering: tot en met nov ember werden 734 ongeluk ken geregisteerd, tegen 819 in heel 1983. In het verkeer in Vlissingen werden twee mensen gedood, 9 zwaar gewond en 83 licht gewond (vorig jaar 4 zwaar en 111 licht gewonden i. Er was ook een toename van de aantallen verkeersongelukken in de andere drie stedelijke gemeenten: de Middelburgse politie noteerde tot en met tweede kerst 534 ongelukken, tegen 516 over 1983 en 464 in 1982; Goes kwam tot en met tweede kerst uit op 578 ongelukken (549 over 1983, 519 in er viel één dode. 16 mensen werden zwaar en 65 licht gewond (in 1983. 1 dode. 14 zwaar en 77 licht gewonden). In Terneuzen registreerde de politie tot en met tweede kerstdag 688 ongevallen, tegen 549 vorig jaar. Spreiding utomobilist reed oor na botsing JLST Een onbekende automobi- ïs zaterdagmiddag omstreeks nart over twee doorgereden na op t Oranje Bolwerk in Hulst een auto hebben aangereden. De onbekende Kid te wachten om de Gentsestraat kunnen inrijden In plaats daarvan >d hij achteruit en botste tegen een stelauto. bestuurd door J. K. uit oewacht. De auto van K werd aan linkervoorzijde beschadigd. Uito over de kop XE1, De automobilist G. de N. uit xel is zaterdagavond op de Zaam- agsedijk bij Axel met zijn auto kele keren over de kop geslagen, auto werd onherstelbaar bescha- gd. De N. kwam er met enkele chte verwondingen vanaf. nog onduidelijke oorzaak raakte auto in een slip. sloeg over de kop kwam in de berm tot stilstand De kwam uit de richting van Zaam- DOMBURG De heer H. K. Mezger, kleinzoon van dr J. G. Mezger, heeft zaterdag een door hem aan de gemeente Domburg geschonken bank op het Groentje in Domburg 'in gebruik gesteld'. De bank staat dichtbij het gedenkte ken van dr J. G. Mezger, die in de vorige eeuw veel heeft bijgedragen tot het op gang brengen van het kurltoerisme) in Domburg. De heer H. K. Mezger zei in een korte toespraak dat hij de bank had ge schonken in het kader van de viering van het honderdvijftigjang jubi leum van de badplaats Domburg „Hiermee wil ik de verbondenheid van de familie Mezger met Domburg, die al dne generaties bestaat, nog eens onderstrepen zo zei hij „Onder het oog van mijn grootvader zal het voor de bewoners van Domburg en de toe risten goed toeven zijn op deze historische plek. Hier stond vroeger na melijk ook een bank, de Tolbank Verder wil ik de heer P den Hollander uit Oostkapelle bedan ken voor de vervaardi ging van deze bank naar een Engels model", al dus de heer Mezger Burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst van Domburg bedankte de heer Mezger voor zijn geschenk Hij zei dat de bank nog niet op de goe de plaats stond, maar dat na de herinrichting van het Groentje de bank zijn definitieve stekje zal krijgen. Tot slot van de plechtigheid speelde de brassband Apollo uit Domburg, on der leiding van de heer W. van Wallenburg, het Zeeuwse volkslied. De verkeersongevallen met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen waren dit jaar als volgt gespreid: Zeeuwsch-Vlaanderen (22 doden): Terneuzen 2; Sluiskil 3; Biervliet 1; Zaamslag 1; Sas van Gent 1; Axel 1; Koewacht 1; Heikant 1; Graauw l;Nieuw Namen 1: Hulst 2; Klooster- zande I; Terhole 1: Ossenisse 1: Aar denburg 1; Draaibrug I; Sluis 1: Bres- kens 1: Zuid-Beveland (14 doden). Yerseke 2, Kruiningen 4. Krabbendijke l;Waarde 2: Rilland-Bath 2; Kapelle 1; Goes 1,'s Heerenhoek 1; Walcheren (12 doden). Vlissingen 2. Middelburg 3: Veere 1; Serooskerke/ Grijpskerke 2, Vrouwenpolder 1. Kou- dekerke 1Westkapelle 1Aagtekerke 1. Noord-Beveland 3 doden) Kamper land 1, Kortgene 1. Kats 1, Tholen, St. Maartensdijk 1. Schouwen-Duiveland (6 dodeni. Haamstede 2, Morriaanshoofd 1. Nieuwerkerk 2. Oosterland 1 De brandweerlieden moesten vanwege de enorme rookontwikkeling persluchtmaskers dragen. HENGSTDIJK Bij een binnen brand in een woning aan de Zuid- dijk nabij het Oost-Zeeuws-Vlaam- se dorp Hengstdijk is zondagoch tend de bewoner van het pand, de 58-jarige Gerrit Jansen door ver stikking om het leven gekomen. De brandweerkorpsen van Vogelwaar de en Kloosterzande waren vrij snel nadat de melding kwam, om drie minuten voor half twaalf, met twee brandweerwagens aanwezig. Binnen enkele minuten wisten brandweerlieden, uitgerust met persluchtmaskers vanwege de enorme rookontwikkeling, de wo ning te betreden. De hulp kwam voor het slachtoffer, dat zich in de woonkamer bevond, te laat. Huis arts M. Kalmthout kon slechts de dood constateren. Bij de brand kwam ook de hond van de heer Jansen om. De brand ontstond in de slaapka mer op de begane grond Hoewel de vuurhaarden volgens P. Jonkheym postcommandant van de brand weer van Vogelwaarde, erg klein waren, was de rookontwikkeling enorm Binnen een half uur waren de beide vrijwillige brandweerkorp sen. die waren uitgerust met een lage en hoge druk-blusinstallatie. het vuur meester De brandschade bleef beperkt tot het plafond in de slaapkamer en een bed. Door de sterke rookontwikkeling werden veel kostbare meubelstukken en ander huisraad onherstelbaar be schadigd. In totaal wordt de schade geraamd op een kleine 60.000 gul den. Over het ontstaan van de brand tasten zowel de brandweerdeskun digen als de technische recherche van het district Middelburg nog in het duister. De technische recher che verrichtte zondagmiddag een onderzoek in de woning, maar daar uit kon alleen worden opgemaakt waar de brand is ontstaan, namelijk ln de slaapkamer van het slachtof fer. Lange tijd zijn de brandweerlieden nog bezig geweest met de woning te ventileren Het slachtoffer werd di rect nadat hij uit de brandende woning was bevrijd, per ambulance overgebracht naar het Sint Liduina- ziekenhuis in Hulst. De heer Jansen was weduwnaar. Na het forceren van de voordeur van de brandende woning kon de brandweer naar binnen ZEEUWSE Kerstboom Als de naalden gaan vallen, stijgt de vraag naar kerstbo men Uiteraard met bij de han del, maar wel bij de jeugd, die al met een gloed op hel gelaat vooruit blikt naar het jaarlijks gelegitimeerde 'pyromaantje spelen'. Spiedend lopen de kinderen door de wijk en geen enkele van feesttooi ontdane boom ontgaat aan hun blik. In een Vlissingse wijk ivas de opbrengst, zo kort na de kerst dagen, nog maar mager, want menigeen wacht met het oprui men van het groen dat de naderende lente moet symboli seren tot het nieuwe jaar een aanvang heeft genomen. Maar kinderen leggen zich niet snel neer bij een gegeven situatie Daarom maar aange beld met de vraag„Mevrouw, mogen we de kerstboom al meenemen?" .Met spijt me. jongens, maar de boom staat er nog helemaal opgetuigd bij" De kinderen lieten zich niet uit het veld slaan„Mogen we dat even zien?" Als betrof het een huiszoeking. Het bewijs werd onomstotelijk aangetroffen „Na oudjaar mogen jullie hem komen ophalen", beloofde de mevrouw De kinderen knik ten gretig. Eén van hen. een ventje van zo'n jaar of acht. moet even later een visioen hebben ge had een verdorde, naaldenlo- ze kerstboom die zo tegen Pa sen nog steeds een hinderlijke sta-in-de-weg vormt bij een in middels getergde familie. In afwachting van Hij rende terug en belde aan. om even later de waarschu wende ivoorden te spreken: „We kunnen het misschien wel vergeten 'LOGEERPARTIJ LOOPT GESMEERD De heer Mezger rechts) op het door hem geschonken bankje in gesprek met burgemeester Diepenhorst BERGEN OP ZOOM - Het steuncomi té Britse mijnwerkerskinderen heeft zaterdag met ruim vijftig Britse kin deren en hun gastzinnen feest ge vierd in De Nieuwe Kloof in Bergen op Zoom. De gastgezinnen, uit Zee land en West-Brabant, kwamen 's ochtends naar het restaurant, dat het comité gratis tot haar beschikking had gekregen. De kinderen werden daar getracteerd op een muzikaal programma, spelletjes en lekkernij en. In groepen van 35 maakten de kinderen om de beurt een ritje per paardentram door de hossen rond Bergen op Zoom. "s Middags was er een playbackshow. Volgens de voorzitter van het steun comité, C. Hoogesteger. loopt de lo geerpartij gesmeerd Hij nam met een aantal andere mensen, afkomstig uit de Zeeuwse en Westbrabantse afdelin gen van FNV PvdA en VARA. het initiatief om kinderen van Engelse mijnwerkers, die al meer dan acht maanden staken, voor een kerst vakantie naar Nederland te halen. Een oproep in de pers leverde een PHILIPPINE Op de rijksweg ter hoogte van Philippine zijn zaterdag middag omstreeks half drie de vrachtwagenchauffeur J. F. uit Oost burg en zijn bijrijder G. R. uit Schoondijke zwaar gewond geraakt. Na een eerste behandeling ter plaatse door de arts J. P. N'eeteson uit Philip pine is het tweetal per ambulance overgebracht naar het Julianazieken- huis in Terneuzen. Door nog onduidelijke oorzaak raakte de vrachtauto van de weg en reed tientallen meters door de zachte berm. De wagen belandde in de sloot, reed daarin nog een stuk door en kwam uiteindelijk op het land tot stilstand op de zijkant. De auto werd onherstelbaar beschadigd. Na hel ongeluk ontstond voor het wegverkeer vertraging, omdat de brandweer van Philippine nog enige tijd nodig had om het wegdek schoon te spuiten. De door de berm ploegen- de vrachtauto had vrij veel grond en i modder op de weg geworpen De rijkspolitie, die zondagmorgen by het ziekenhuis informeerde naar de toestand van de twee mannen, kon niets meedelen over de aard van de verwondingen overweldigend aanbod van gastgezin nen op meer dan tweehonderd. Uit eindelijk konden ruim vijftig kinderen uit Yorkshire. Derbyshire. Wales en Kent de overtocht naar Nederland maken. Die kinderen hebben het nu, na een korte periode van acclimatiseren, uit stekend naar hun zin. Behoudens één geval van waterpokken, hebben zich nog geen ziektes of ongelukken voor gedaan. Volgens Hoogesteger komen de mijnwerkerskinderen thuis duide lijk dingen tekort, die in Nederland normaal zijn ..Je merkt heel goed dat ze gewend zijn op straat te leven. In de mijnstreken wordt niets gedaan voor kinderen. Buurthuizen, speeltuinen en sportverenigingen komen op hen als luxe over. Ze hebben echt veel minder Problemen met het eten zijn er volgens voorzitter Hoogesteger nauwelijks ,,Wij eten veel meer brood dan de Engelsen en daar zijn ze dan ook niet gek op. Soep vinden ze verukkelijk. andere dingen kennen ze weer nauwelyks. Maar het is niet echt. wat de boer niet kent, dat eet hij niet, want snoepen, wat er thuis niet bij is, kunnen ze als de beste". Meegevallen Met heimwee heeft het steuncomité, dat op haar beurt weer gesteund wordt door drie Engelse begeleiders, nog niet veel te stellen gehad. „Na tuurlijk zijn er altijd kinderen die hun vertrouwde omgeving en hun ouders vreselijk missen maar ze la ten er in het algemeen de pret niet door bederven", vertelt Hoogesteger, wie het. behalve de enorme drukte rond de organisatie, erg meegevallen is. Donderdag 3 Januari komen de gast gezinnen en de kinderen voor de laat ste keer samen bij de boot in Vlissin gen Om 10 00 uur verzamelt de groep zich bij de Olau-terminal, waarna de kinderen zich zullen inschepen. Het steuncomité houdt contact met de stakende mijnwerkers in Engeland, die steeds meer levensmiddelen moe ten ontberen in hun strijd om arbeids- i plaatsen. 4 MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINA 5 ïT-JANSTEEN De werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen wil jde Vervoersbond binnen de FNV maatregelen neemt om te komen lot een ledige boycot van steenkooltransporlen naar Fingeland. In een brief Icht aan de federalieraad van de FNV roepen de activisten de Nederlandse kbeweging op om er alles aan te doen, de mijnwerkersstaking in )Ot-Brittannië tot een succes te maken. jij zijn van meningschrijven zij, „dat het welslagen van de mynwerkerssta- ig een gunstige uitwerking zal hebben op de vakbeweging in Nederland en r de rest van West-Europa, daarenboven betekent het succes van de National Bon of Miners (NUMi een nederlaag voor de Britse kemenergielobby". Volgens de werkgroep passen de voorgenomen sluitingen van de onrendabele steenkoolmijnen volledig m het Britse kernenergieprogramma. In de bnel benadrukken zy vervolgens dat 'Het Bntse kernenergie-programma erin voorziet dat in 2020 90 procent van de electriciteitsvoorziening zal worden opgewekt door middel van kernenergie Slechts 10 procent van de electriciteit zal dan nog afhankelijk zijn van steenkool, afkomstig uit de twintig dan nog resterende mijnen" „Nog los van vakbondsbelangen moet de FNV. die zich ook duidelijk heeft uitgesproken tegen kernenergie, zich door middel van hulp aan de NUM in de vorm van daden verzetten tegen het kernenergieprogramma in Groot- Brittannië". aldus de Zeeuws-Vlaamse kernactivisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21