PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ^andhi verplettert itie in India oppos Jongens opgepakt met explosief vuurwerk Moord op PL O-functionaris EERSTE RUZIE CHARLES EN DIANA BSOLUTE MEERDERHEID PARLEMENT de PZC vandaag Moordenaar Kerwin Duinmeyer keert niet terug van kerstverlof GROTE SCHADE AAN SCHOLEN GOEDKOPER LENEN BIJ DE POSTGIRO EN RPS 27e jaargang no. 307 aandag 31 december 1984 Bewolking Eerst plaatselijk mistbanken, zwakke en later op de dag matige zuidelijke windmiddagtemperatuur vijf gra- Elke donderdag in de PZC JL L De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 INDEN IRTR)-De Britse troonopvolger prins Charles en zijn vrouw prinses ana zullen in 1985 hun eerste ruzie in het openbaar hebben en in het Witte in Washington zullen in november zorgen ontstaan rond een persoonlijke igedie voor Ronald Reagan of zijn vrouw Nancy. ne Baker-Howard, een Britse astrologe, voorspelde voor 1985 in hel dagblad Sun. dat de prins van Wales minder vnje tijd krijgt omdat hij meer iele verplichtingen van zijn moederkoningin Elizabeth, zal moeten Wiemen, die wat kalmer aan moet doen wil zij geen ernstige schade aan haar gezondheid oplopen. Het zullen deze nieuwe verplichtingen zijn die prinses Diana het gevoel zullen geven dat ze wordt verwaarloosd en de twee zullen voor het eerst in het openbaar onenigheid hebben. De studerende broer van Charles, prins Edward, zal in 1985 een onstuimige liefdesaffaire hebben met een "uitermate ongeschikte dame" en de andere broer van de kroonprins, Andrew, zal zijn reputatie als playboy eer aandoen. June Baker-Howard voorspelde vorig jaar tot op de dag nauwkeurig de geboorte van de tweede zoon van Charles en Diana van Wales. ,0NDEN (GPD) - De Congres (I) Partij van premier Rajiv Gandhi heeft een verpletterende verwinning geboekt bij de algemene verkiezingen in India, en rond 400 van de 508 zetels in Lok Sabha (Tweede Kamer) waarover gestemd moest worden, gewonnen. De partij van ajiv Gandhi kreeg meer dan 50 procent van de stemmen, en dat is een resultaat dat nog ooit door enige politieke partij in India is behaald. Noch Rajiv's moeder Indira Gandhi, och zijn grootvader Jawaharlal Nehru wisten ooit zoveel stemmen te trekken, vrijwel alle deelstaten behaalde de Rajiv Gandhi zelf smaakte het genoe- gen uitschreef vrijwel direct nadat hij winning voor de Congres (I) Partij voorzien, maar zeker niet een van zo'n grote omvang. Het mandaat dat premier Gandhi van de Indiase kiezers heeft gekregen, is groot genoeg om constitutionele ver anderingen door te voeren, zo hij dat wil. Voor dergelijke wijzigingen is een twee-derde meerderheid in de Lok Sabha nodig. ongres (I) Partij de meerderheid, gen in zijn eigen kiesdistrict zijn oppo- zijn begin november vermoorde moe- rumdhi w* ratenta» *iin nwr lechts in Kasjmir. West Bengalen en sitie voerende schoonzuster. Maneka der was opgevolgd, heeft die cijfers Kajlv <~ranam zei zateraag zijn ove grote deelstaat Andhra Pradesh Gandhi met zeer grote meerderheid te met groot gemak verbeterd, aar de regionale partij van filmster verslaan. T. RamaRao bijzonder sterk bleek, -wr as dat niet het geval. RiI laatste aleemene verkiezingen, V BI TClSSBIKt - Bij de laatste algemene verkiezingen, (erschillende oppositieleiders die ja- jn iggg Won de Congres (I) Partij die De uitslag zoals die het afgelopen inlang een belangrijke rol in de In- toen nog oncjer leiding van mevrouw weekeinde geleidelijk aan bekend lase politiek hebben gespeeld, zagen incnra Gandhi stond, 352 zetels in de werd, was rijkelijk onverwacht. Wel- ich verslagen door kandidaten van Lok Sabha bij een stemmenpercenta- iswaar hadden de meeste politieke e Congres (I) partij, en hebben nu Ke Van 43. Haar zoon. die de verkiezin- commentaren in India wel een over een zitting in de nieuwe Lok Sabha. Problemen De reorganisatie van ministe ns en de verdeling van de portefeuilles staan de vorming van een nieuwe Surinaamse regering voorlopig in de weg. (PAGINA 3) Spanning In Bolivia heerst grote politie ke spanning na de rebellie van een luchtmachtbevelhebber. (PAGINA 3) Doden Het aantal verkeersdoden in Zeeland is dit jaar weer toege nomen. (PAGINA 5) Feeks De zingende feeks Diamanda Galas treedt morgen op in Vlisstngen. „Doe ik dat op het podium? Oh, God" (PAGINA 9) Onbedreigd Onbedreigd wonnen de Neder landse schaatsenrijders de drielandenwedstrijd met Noorwegen en Zweden bij de allrounders. Hein Vergeer trad eindelijk uit zijn eigen schadmv en werd winnaar van het algemeen klassement. Op vallend was het slechte rijden van de Noren en Zweden (PAGINA II) Come-back Rajiv Gandhi tijdens een verkiezingstoespraak. AMSTERDAM (GPD) - De 17-jarige Amsterdammer N. B. die vorig jaar Kerwin Duinmeyer heeft doodgestoken omdat zijn huidskieur hem niet beviel is niet teruggekeerd van zijn kerstverlof. Hij mocht twee dagen naar zijn ouders in Amsterdam en vertrok op 25 december uit de gesloten rijksinrichting voor minderjarigen Op den Berg in Amersfoort. Tweede kerstdag heeft zijn vader hem op het Centraal Station in Amsterdam op de trein gezet maar de jongen is onderweg uitgestapt. Volgens de dienstdoende hoofdlei- op 27 december heeft de rijksin- der Tuinman van de kinderbe schermingsinrichting was N. B. al twee keer eerder met verlof geweest waarvan eenmaal onder begelei ding. richting de politie in Amersfoort ingelicht over de verdwijning van de jongen. En een dag later is na onderzoek bij vrienden, bekenden en familieleden een officieel ver- B. is op 8 augustus jl. voor Zoek om opsporing en aanhouding onbepaalde tijd in dit behande- door de politie verspreid, lingstehuis opgenomen en de lei ding meende dat hij zonder risico de kerstdagen thuis kon doorbren gen. „Er was mets bijzonders aan de hand. Hij leek helemaal niet zo De ouders van de vermoorde Ker win Duinmeijer over wie op eerste kerstdag een televisiedocumentai re is uitgezonden, waren te ongelukkig in Op den Berg", aldus geschokt om commentaar te ge- de heer Tuinman. ven. winning vooral te zien als een stem voor de eenheid van India. Hij zei als zijn belangrijkste taak te zien het bewaken van die eenheid, en het handhaven van de harmonie tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Zijn belangrijkste prioriteit nu. zo zei hij, is het bieden van een oplossing voor de onrust in de Punjab. Deze deelstaat is het „thuisland" van de Sikhs, die meer onafhankelijkheid van het centrale gezag in New Delhi willen. Die wens leidde tot een bloedig neergeslagen opstand van rebellen in Amritsar, en uiteindelijk, als wraak daarop, tot de moord op Indira Gand hi. In de Punjab werd overigens niet gestemd, en evenmin in Assam, een andere onrustige deelstaat. Een aantal factoren heeft tot de grote overwinning van Rajiv Gandhi en zijn Congres (I) Partij bijgedragen. Hij had direct al het voordeel dat zijn partij, als opvolger van de oude Con gres Partij die India naar de onafhan kelijkheid voerde, de enige echte nationale partij in India is. Daarbij kwam dat de oppositiepartij en ruzie met elkaar maakten, in plaats van zich tegen de dreiging van de Congres (I) Partij te verenigen. Rajiv Gandhi heeft verder ongetwij feld veel sympathie gewekt als zoon •van een vermoorde premier. Hij is bovendien met de reputatie een „Mr. Clean" te zijn, de verkiezingen ingegaan. De Indiase kiezer is gewend aan corrupte, complotten smedende en vaak oude politici die op niet meer uit zijn dan zelfhandhaving. De 40- jarige Rajiv Gandhi, die nog maar kort geleden en tegen zijn zin de politiek inging, was op die regel een welkome afwisseling. De Sovjetunie heeft zich zondag te vreden getoond over de uitslag van de verkiezingen in India. Ze ziet de mon sterzege van de Congres (I) partij van premier Rajiv Gandhi als een neder laag voor de Verenigde Staten. NEW DEHLI UPI- Grote vreugde in de straten van de Indiaase hoofdstad New Dehli nadat de omvang van de overwinning van premier Rajiv Gandhi en diens Congrespartij duidelijkwas geworden. ROTTERDAM (ANP) - Na een serie huiszoekingen in Rotter dam-zuid heeft de politie zes jongeren in de leeftijd van 12 tot 20 jaar gearresteerd in verband met het vervaardigen van zeer gevaarlijk - explosief - vuurwerk. Vier van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zij zullen mogelijk tot na de jaarwisseling in de cel blijven. dadigheid. De zaak dreigde uit de hand te lopen", aldus de politie. Door vuurwerk is dit weekeinde in Utrecht een school afgebrand. Een winkel en een woning liepen schade op. Twee jongens zijn aangehouden. De schade bedraagt ruim 100.000 gul den. Volgens een bekendmaking van de Rotterdamse politie van zondag zijn er aanwijzingen dat de jongelui de zelfgemaakte projectielen tijdens de oudejaarsnacht wilden gebruiken te gen andere jeugdgroepen of tegen de politie. De zes aangehouden jongens hebben pvc Als grondstof werd krait uit InHeUevoetsluis is zondagmiddag de c triif 1 n\rolon tol (.nnp T OU.cnhnn flp vijf lokalen tellende LOM-school De Windroos helemaal afgebrand als ge- rotjes gebruikt. Volgens een politie woordvoerder hadden de zelfgemaak- te projectielen een levensgevaarltjke vol« va" b'a?ds"?Un® m" explosieve kracht De pUpbomnien werk. De schade bedraagt zeker enke- 8)n volgens hetzelfde principe ver- le ">™en Twee jongens van vijftien vaardigd als de projectielen die in het iaar Hellevoetsluis ajn aangehou- recente verleden zijn gebruikt door den Ee" han werd zondagavond bekend de afgelopen weken enkele jeugdige voetbalsupporters, waarbij n0f= vastgehouden op het poutiebu- tientallen zware pijpbommen te heb- ernstige ongelukken zijn gebeurd. „t ben gefabriceerd van ijzer, plastic en „Hier was geen sprake meer van bal- n Noordhollandse Venhuizen is zondagmiddag een vleugel van een lagere school uitgebrand, nadat vijf jongeren er vuurwerk naar binnen hadden gegooid. De politie heeft in middels enkele jongeren aangehou den. Hoe groot de schade is, kon de brandweer nog niet meedelen. Door roekeloos gebruik van vuurwerk is zaterdag in Beilen brand ontstaan cent. dit was 0,95 pro- wordt met- 0,6 a 0.4 pro- jn een peuterspeelzaal. De schade Sowjetnatuurkundige - In de Sowjet-Unie is vrijdag de vooraan- aruanK t staande natuurkundige Isaak Kikoln. d» die meewerkte aan de ontwikkeling - - de Russische atoombom, overle- AMSTERDAM (ANP) - Op 1 januari verlaagt Postgiro/Rijkspost spaarbank de rente op bedraagt tenminste 25.000 gulden. 0,8 procent op jaarbasis. den. Dit werd zaterdag gemeld door ipnïn^pn het persbureau TASS. Kikoin werd 76 soon,U*e leningen jaar. SEOUL (RTR) - In Zuid-Korea is een van de drie kerncentrales waarover het land beschikt al sinds een maand gesloten nadat radioactief koelwater uit de reactor was gelekt. Dit meldden zondag kranten in Seoul. Regeringsfunctionarissen noemden de berichten juist, maar wilden verder niets zeggen. Het blad „Chosun Ilbo" berichtte dat op 25 november in "omgeving radioctief zou worden besmet. cent) en voor nieuw af te cenl °P jaarbasis sluiten persoonlijke le- laagd.. - ningen - afhankelijk van De nieuwe rente be- corruptie in Ghana - Het pers- het te lenen bedrae -14 9 draagt op 1 januari 1985 agentschap van Ghana heeft zondag a 11 2 procent opjaarba- voor doorlopend krediet bekendgemaakt dat 246 ambtenaren sis (dit was 15 5 a 11 6 H.2 procent op jaarba- van de dienst der posterijen en tele- procent) sis (per maand 0.89 pro- communicatie wegens corruptie, ver- duistering en onbekwaamheid van hun functie zijn ontheven. Volgens het in de hoofdstad van Ivoorkust. Abidjan, ontvangen be richt. zullen 56 ontslagen ambtenaren aan de justitie worden voorgeleid we gens het zich toeéigenen van gelden van de posterijen. Doodvonnissen - Vier Turkse links een kerncentrale in de zuidoostelijke stad Wolsung 24 ton extremisten die behoorden tot de ver- koelwater is weggesijpeld uit een pijp van een stoomgene- boden organisatie Dev Sol irevolutio- rator. Het ongeluk deed zich voor tijdens een veiligheids- nalr links) zijn door een militaire controle. Na ontdekking van het lek wist een ploeg rechtbank in Elazig, in het zuidoosten technici van het ministerie van technologie en het Zuldko- van het land, ter dood veroordeeld, reaanse elektriciteitsbedrijf Kepco te voorkomen dat de Dit heeft de Turkse pers gemeld AMMAN (RTR/UPI/AFP) - In de Jor daanse hoofdstad Amman is zater- In Parijs stelde zich de Palestijnse „Zwarte-September"-beweging meh woonde in Amman sinds hij in ven goed beseffen dat ze niet in slaat Na het incident met de geval len Mary Decker tijdens de Olympische Spelen verdween Zola Budd van het wedstrijd toneel. Maar na vijf maanden maakte de Zuidafrikaanse haar come-back in de straten- loop van Zurich, die zij op haar naam schreef. (PAGINA 11) Opinie, achtergrond: 2 Binnen- en builenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Rtv, kunst: 8 en 9 Sport: 11, 12, 13, 15 en 16 dagmiddag bij zijn huis de pas als antwoordelijk via een anonieme bood- hoge PLO-functionaris benoemde schap op dezelfde wijze als op 4 vroegere burgemeester van Hebron, december bij de moord diezelfde dag 1980 door Israel werd afgezet als burgemeester van Hebron in de door Israël bezette westelijke Jordaanoe- zijn de wilskracht en vastberadenheid van ons volk te vernietigen of de Palestijnse revolutie tegen te hou den". aldus Arafat die daarmee doel- Fahd Kawasmeh, doodgeschoten in Bukarest op de Jordaanse ambas- Hij werd beschouwd als een van de de op de pro-Syrische Palestijnse saderaad in Roemenië, Amzi al Mouf- gematigden binnen de PLO. Dezen groeperingen die in opstand zijn geko- ti. Kawasmeh zat in het complot staan een politieke oplossing van het men tegen zijn leiderschap De PLO- tegen de Palestijnse revolutie ten J J door twee onbekende mannen. Kawasmeh werd verwond in de borst en overleed direct bij aankomst in het gunste van Arafat en koning Hussein, ziekenhuis, aldus een communiqué 7n werd pezpo-d Zwarte SeDtember' van het Jordaanse ministerie van bin nenlandse zaken. Daarin stond dat ook twee niet bij name genoemde voorbijgangers wer- den verwond, zij het niet ernstig, een medewerker van het Jordaanse pers- bureau PETRA en zijn echtegenote Het ministerie zei niets over wie ver- li antwoordelijk zou kunnen zijn voor de moord. zo werd gezegd. „Zwarte September' was opgericht nadat koning Hussein harde lijn tegenover Israel in september 1970 de Palestijnen ge- wapenderhand Jordanië uitzette. Kawasmeh was tijdens de 17e zitting van de Palestijnse Nationale Raad, in Kawasmeh. november in Amman, gekozen als lid van het uitvoerend comité van de PLO. het dagelijks bestuur, onder voorzitterschap van Jasser Arafat, dat wordt gezien als kabinet. Kawas- Palestijnse vraagstuk voor. maar ve- leider arriveerde zondag vanuit Zuid- len hunner zijn in de afgelopen jaren Jemen in de Jordaanse hoofdstad vermoord door voorstanders van de Amman om de begrafenis van de zaterdag vermoorde Kawasmeh bij te Jasser Arafat, heeft zondag de door wonen. Syrië gesteunde Palestijnse rebellen beschuldigd van de moord op Fahd In Hebron in Israël is zondagavond de Kawasmeh. extremistische rabbijn Meir Kahane Arafat bestempelde de daders als aangehouden en opgebracht toen hij „misdadige agenten" die door Syrië volgens de Israëlische radio op het gesteund worden. „Laat de huurmoor denaars en de regeerders in Damas- die hen beschermen en leidingge- Graf van de Aartsvaders wilde gaan bidden om de moordaanslag te "vie ren" op Kawasmeh Fahd Kawasmeh Dochter hield half jaar lijk moeder bij zich FRAMLINGHAM 'RTRi - Een toegewijde dochter in de oost- Engelse stad Framlingham heefl het stoffelijk overschot van haar op 90-jarige leeftijd overleden moeder zes maan den bij zich gehouden, omdat ze niet zonder haar kon leven Hazel Whiting, die in de zestig is. hield het lijk in haar bed, waar het vlak voor kerstmis werd ontdekt door welzijns werkers Zij waarschuwden de politie De buren van de Whitings wa ren achterdochtig geworden toen maandenlang alleen de was van de dochter op de waslijn in de tuin verscheen. Een van de buren zei. .Mazel aanbad haar moeder en ze kon haar dood met aanvaar den"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1