PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer wil debat over miljoenenboete omroep Tientallen doden bij aanslag op trein Italië Thatcher en Reagan: plaatsen ruimtewapens na onderhandelingen Explosievendienst VS blaast wodka op Maarschalk Sokolov opvolger Oestinov ook op 2e Kerstdag kunt u in waalwijk gezellig meubelen piet klerkx ©1PITOL mwMm DONDERDAG MOGELIJK VERONICA-TV de PZC vandaag Union Carbide in Bhopal moet dicht Regenachtig Veel bewolking en enige regen. In de middag enkele opklaringen en kans op een bin. Middag temperatuur 7 gra den. Vrij krachtige zuidelijke wind, in de middag ruimend naar noordwest I 227e jaargang no. 303 I Maandag 24 december 1984 PZC Elke donderdag in de PZC W jL L De advertentierubriek over uitgaan. Meer I informatie over adverteren 01184-15144 WASHINGTON lREUTER)- Experts van de Amerikaanse explosievenoprui mingsdienst hebben twee flessen wodka opgeblazen die een Sovjet-admiraal ils kerstgeschenk had gestuurd aan een Amerikaanse collega. Na proeven met roentgen-stralen en speciaal afgerichte honden concludeer den de experts dat het pakket verdachte buisjes met vocht bevatte. Nadat het pakket was opgeblazen werden de resten aangetroffen van twee flessen Russische wodka, zo vertelden functionarissen van de Amerikaanse marine vnjdag. Het geschenk, bestemd voor vice-admiraal James Lyons, was afkomstig van de Sovjet-marine-attache schout-bij-nacht Ivan Sakulkin. die met zijn Ameri kaanse collega had gediend in een gemeenschappelijke Amerikaans-Russi sche commissie die zich bezighield met incidenten op zee. DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) - De Tweede Kamer moet zo snel mogelijk na de kerstvakantie een debat houden over de door minister Brinkman van WVC opgelegde boetes aan de omroepen. De minister maakte zaterdag bekend dat de omroepen voor het overtreden van de reclamevoorschriften van de omroepwet in totaal 2,3 miljoen gulden boete moeten betalen. Uit protest tegen de boetes overweegt Veronica donderdagavond niet uit te zenden. De V\rD wil de kamercommissie van wvc nog tijdens het reces laten vergaderen over de boetes. De maatregelen die Brinkman aan kondigde zijn bij de grote politieke partijen niet goed gevallen. Zowel Van der Sanden (CDA) als Hermans (WD) wezen vooral de hoogte van de boetes af. De christendemocraat zei zaterdag het beleid van de minister wel te steunen, maar te twijfelen aan de hoogte van de opgelegde straffen. Hermans wees erop dat het bijvoor beeld voor Veronica wel erg moeilijk wordt als de boete - 8 procent van het Strenge controle 'autobaanvignet' in Zwitserland DEN HAAG (ANP) - De Zwiterse douane zal na 1 januari al het binnenkomende en uitgaande verkeer zowel aan de grenzen als op de autowegen streng con troleren op het zogenaamde Au- tobahn-vignet. Ook buitenlanders moeten 41,50 gulden betalen voor een vignet als gevolg van de invoering van een bijzondere wegenbelasting voor auto of motor voor gebruik van de Zwitserse autowegen. Het vignet moet op de voorruit van de auto worden bevestigd. Het is een jaar geldig Voor een caravan moet een tweede vignet worden aangeschaft. De Zwiter se politie gaat automobilisten die geen vignet voeren na 15 januari bekeuren met een boete van 138 gulden. Bij aanhouding voor of na die datum moet ook direct het vignet worden ge kocht. zo waarschuwt GWK. Wintersporters die voor de jaar wisseling Zwitserland binnenrij den. moeten eraan denken dat zij op de terugreis na 1 januari b(j de grens op het Autobahn- vignet worden gecontroleerd, liet vignet is per 24 december te koop bij de Grenswisselkanto ren aan de grenzen en op de grotere NS-stations. Verder zijn ze te verkrijgen bij de ANWB- kantoren. de KNAC en het Zwit serse Verkeersbureau in Amster dam. jaarlijkse budget - moet worden be taald. Kosto (PvdA) prees minister Brink man. „Eindelijk hebben we eens een minister die wat doet", aldus de socia list. Maar hij twijfelde eraan of wel de juiste straf is gekozen. Het was vol gens hem beter geweest te snijden in de zendtijd van de omroepen die de regels hebben overtreden Hij kondig de nu al aan dat zodra de Tweede Kamer van vakantie terug komt (half januari) de PvdA meteen om een debat over de brief van Brinkman zal aanvragen. Bij de omroep is met verbazing ge reageerd op de hoge boetes voor sluikreclame op tv. Verwacht mag worden dat „Hilversum" zich tot in de hoogste gerechtelijke instantie, de Raad van State, tegen de boetebe schikking zal verzetten. Veronica overweegt zelfs op haar vaste televi sie-avond, aanstaande donderdag, geen uitzending te verzorgen. „Ik denk dat we op zwart gaan", kondig de Rob Out aan. Out, directeur van de zwaarst gestraf te omroep Veronica, (780.000 gulden), noemde de boete 'waanzin'. „De mi nister had grote problemen met het aanprijzen van een film in het pro gramma „Tineke" - het grootste deel van de boete is daarvoor gegeven. Ik vind die boete met name waanzinnig, omdat het bedoelde programmaon derdeel natuurlijk helemaal niet als reclame bedoeld was". Out kondigde aan onmiddellijk in beroep te zullen gaan. TROS-televisiedirecteur Cees den Daas zei eerst het effect van een gezamenlijk bezwaarschrift te willen afwachten, maar liet er geen twijfel over bestaan dat er een AROB-proce- dure tegen de minister van WVC wordt aangespannen indien deze bij zijn „voorlopige beschikking" blijft. „Te absurd om een zinnige recatie op te geven", luidde zijn commentaar. De TROS hangt een boete van 550.000 gulden boven het hoofd - voorname lijk als straf voor een onderwerp in de atualiteitenrubriek Aktua TV. Daarin werd melding gemaakt van het „over waaien" van de Amerikaanse „adop- tiepopperi'-rage. Den Daas zei niet tegen sancties te zijn. rqaar vindt de hoogte van de nu aangekondigde boetes buiten propor tie. Bovendien moeten volgens Den Daas de actualiteitenrubrieken ge heel buiten de sluikreclameregeling vallen, omdat anders de journalistie ke vrijheid van deze programma's in gevaar zou komen. „Actualiteitenru brieken moeten absoluut dezelfde vrijheid hebben als de gedrukte me dia", aldus Den Daas. Naar rechter KRO-voorzitter Schmitz kondigde in het NOS-journaal van zaterdagavond reeds aan dat hij in elk geval naar de rechter zal gaan. Schmitz hoorde van de journaalredactie dat er naar de KRO een brief onderweg was met de mededeling dat de katholieke om roep 660.000 gulden boete zou krij gen. Voor driekwart ten gevolge van het Slot zie pagina 4 kol. 4) HAARLEM 1ANP1 - Men sen met grote oren hoe ven zich niet langer gef rustreerd te voelen. In de binnenstad van Haarlem werd zaterdag de eerste nationale orendag gehouden. Het Genootschap van het Oor wilde daarmee alle mensen met grote oren een hart onder de riem steken. „Ik heb me altijd ontzet tend minderwaardig ge voeld met die grote oren van me", zei een vrouw die speciaal vanuit Doom naar de orendag is gekomen in het tot 'De Oorzaak' omgedoopte horecabedrijf. Er waren rond de drie honderd mensen, die on der meer de expositie 'Het oor door de eeuwen heen' bekeken. De organisatie had voor de grootste oren prijzen beschikbaar gesteld. Boskalis MOSKOU Maarschalk Sergej Sokolov. de nieuwe minister van defensie van de Sovjet-Unie. MOSKOU (TASS-AFP) - Maarschalk Sergej Sokolov (73) is benoemd tot opvolger van de donderdag overle den Sowjetminister van defensie Dmitri Oestinov. Dit heeft het officië le persbureau Tass zaterdag bekend gemaakt. Sokolov was tot dusver een van de drie eerste-vice-ministers van defensie (sinds 1967). Hij heeft Oestinov de afgelopen maan den regelmatig vervangen tijdens be langrijke gebeurtenissen. Kremlin-kenners hadden verwacht dat de benoeming vandaag, wanneer Oestinov wordt begraven, zou plaats vinden Het feit dat dat nu al is gebeurd, wijst er volgens hen op dat Sokolov al veel eerder was aangewe zen als opvolger Op de tv was te zien hoe eerder op de dag het gehele politburo de laatste eer aan de overledene bracht. Sovjetlei der Konstantin Tsjemenko leidde het gezelschap, met naast hem premier Nikolai Tichonov en Michail Gorbats- jov. Daarna volgde minister van bui tenlandse zaken Andrej Gromyko Deze volgorde bevestigt, aldus wes- .terse waarnemers, de positie van Gor batsjov als „tweede man" na Tsjer- nenko. De nieuwe Sowjetminister van defen sie. maarschalk Sergej Sokolov. is een beroepsmilitair die kan bogen op een loopbaan van ruim vijftig jaar. Zijn donderdag overleden voorganger. Dmitri Oestinov. was een burger en lid van het politburo toen hij in 1976 tot minister van defensie werd be noemd. Hij werd zo een van de mach tigste figuren binnen het politburo, het leidende orgaan in de Sowjet- Unie. Dat kan van Sokolov niet gezegd worden. Maar westerse deskundigen toonden zich niet verrast door zijn benoeming, ervan uitgaande dat het Kremlin de voorkeur gaf aan een militair boven een burger. Sokolov was een van de drie eerste-vice-minis ters van defensie sinds 1967 Veel langer dan de andere twee. maar schalk Viktor Koelikov (tevens opper bevelhebber van de troepen van het Warschaupact) en maarschalk Sergej Achromejev. Volgens westerse diplomaten in Mos kou is de ster van Sokolov sindsdien niet verder gestegen. Het ontbrak hem aan een partijachtergrond en daarom wordt niet verwacht dat hij zal proberen zijn positie te verster ken. Hij toont geen ambities in die richting, zo werd gezegd. Volgens de zegslieden houdt dat vooral verband met zijn leeftijd. Sokolov is 73. Nederland dringt bij Argenti nië aan op spoedige betaling van de achterstallige rente voor het gaspijpleidingproject van Boskalis. Dit deel van de 'gasschuld' bedraagt 290 mil joen gulden. (PAGINA 3) Valse munt De politie heeft een 42-jarige Temeuzenaar aangehouden op verdenking van het maken van valse dollars ter waarde van drie miljoen gulden. (PAGINA 5) SPORTKR/1NT Sprankje hoop Het Nederlands elftal mag nog een sprankje hoop koesteren op kwalificatie voor het we reldkampioenschap voetbal, dat in 1986 in Mexico wordt gehouden. Veel reden om hoog van de toren te blazen is er echter niet. Oranje boekte gis teren in Nicosia de eerste winst in de kwalificatieronde (1-0 tegen Cyprusmaar dat verliep zo moeizaam dat er nog niet al te veel hoop is op een voorspoedig verloop van de zware opdracht, die op weg naar Mexico wacht: alles win- (PAGINA 11) Belgen onderuit Oranje had het dit weekeinde moeilijk met Cyprus, België deed het tegen Albanië nog slechter De Rode Duivels ver loren met 2-0 van deze voet baldwerg en verspeelden daarmee de eerste plaats in groep 1 van het kwalificatie toernooi. (PAGINA 12) Bedwongen In het zaterdagvoetbal be- dioong AZVV een tegenvallend Rozenburg 0-0. De Axelaars brachten de reputatie van de op promotie beluste Zuidhol landers opnieuw lichte schade toe. (PAGINA 15) Radio, tv en kunst: 2,8 en 9 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 17 BOMMEN ONTPLOFFEN IN TUNNEL Minister Brinkman BOLOGNA (AFP, RTR, DPA, UPI) Een bomaanslag op een trein met wintersporters in Italië heeft gisteravond het leven gekost aan zeker vijfen twintig mensen. Er zijn dertig gewonden, van wie tien er ernstig aan toe zijn. De sneltrein Napels-Rome-Milaan kwam gisteravond om kwart overze- ven in een tunnel tot stilstand nadat twee ontploffingen de stroomtoevoer hadden verbroken Een anonieme ge bleven persoon belde een krant met de boodschap dat "De Nieuwe orde en de Zwarte orde' verantwoordelijk zijn voor de aanslag De groepen zijn onbekend en behoren vermoedelijk tot uiterst rechts. De trein, die uit veertien rijtuigen (Slot zie pagina 4 kol. 5) Advertentie i Zanddonk Waalwijk 3 gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. Nederlands grootste leubelshow op 80.000 m2. Van onze correspondent) WASHINGTON - De Britse premier Margareth Thatcher en VS-president Ronald Reagan zijn het erover eens dat met de Sowjet-Unie moet worden onderhandeld voordat in de ruimte een verdedigingssysteem tegen vij andelijke raketten kan worden opge steld. Niettemin meent Thatcher dat het onderzoek naar zo'n 'Star Wars'- bewapening moet doorgaan. Thatcher heeft met Reagan twee da gen besprekingen gevoerd in het pre sidentiele buitenverblijf 'Camp Da vid'. Zij is zondag naar Londen terug gekeerd. na een reis rond de wereld waarbij zij in Hongkong de teruggave van de Britse kolonie aan China on dertekende en bij die gelegenheid gesprekken voerde met de Chinese leiders. Zowel voor de Amerikanen als voor de Britten was het treffen met Reagan vooral bedoeld om de indruk weg te nemen dat de westelijke geallieerden het verregaand oneens zijn over Rea- gans pogingen om een defensief ruim tewapen te ontwikkelen. De Franse president Mitterrand heeft het 'Star Wars-project' scherp en in het openbaar aangevallen. Van Duit se zijde is de vrees uitgesproken dat het plan (voorlopig geschat op 26 miljard dollar) zoveel middelen uit de defensiebegroting zal opslokken, dat de sterkte van NAVO's conventionele strijdkrachten zou worden aangetast. Voetnoten Thatcher heeft ook enige voetnoten willen plaatsen bij haar zeer positieve oordeel over het Londens bezoek van de Russische vice-premier Gorbats- jov. Thatcher betoogde dat zij Gorbatsjov had voorgehouden dat de Sowjet- Unie zich ernstig zou vergissen als Moskou dacht de Verenigde Staten en Groot-Bnttanniè ten aanzien van wa penbeheersing uiteen te kunnen drij ven Na haar gesprekken met Reagan zei de Britse premier tijdens een perscon ferentie „Wij zien de zaken heel dui delijk in hetzelfde licht" Deze Britse steun was Reagan zeer welkom, nadat volgens regeringsfunctionarissen in Londen Thatcher en Gorbatsjov het erover eens waren dat de wapenwed loop zich niet naar de ruimte mag uitbreiden. J In vier punten vatte Thatcher haar overeenstemming met Reagan sa men: het Westen streeft niet naar supe rioriteit maar naar evenwicht en houdt daarbij rekening met ontwikke lingen in de Sowjet Unie: ontwikkelingen in de richting van een verdediging in de ruimte moeten, gegeven verdragsverplichtingen, on derwerp vormen van onderhandelin gen; het algemene doel is vergroting en niet-aantasting van de afschrikking; in de onderhandelingen tussen Oost en West moet gestreefd worden naar veiligheid met vermindering van de offensieve systemen aan beide kan ten. Moskou heeft zondag kritisch gerea geerd op de eengezinsheid die That cher en Reagan ten toon spreidden. CAMP DAVID Premier Thatcher en president Reagan maken grapjes met fotografen vanuit een golfwagentje. waarmee zij zich voortbewogen over het terrein van het presidentiele bui tenverblijf Camp David. NEW DELHI (AFP/DPA) - De premier van de Indische deelstaat Madhya Pradesh, Arjun Singh, heeft gewei gerd hel Amerikaanse chemiecon cern Union Carbide een nieuwe ver gunning te geven voor de produktie van pesticiden in de stad Bhopal. Dit betekent dat de chemische fabriek in Bhopal volgend jaar niet kan gaan draaien. Begin december ontsnapte uit deze fabriek een grote wolk van het giftige Methyl-isocyanaat. die aan ongeveer 2500 mensen het leven kostte Union Carbide krijgt geen vergunning voor verdere produktie wegens „het over treden van de voorschriften voor maatregelen bij een gaslek en de ontoereikende veiligheidsmaatrege len". zo staat in een communique. Technici hebben zaterdag het restant van de 25,5 ton dodelijke chemicaliën verwerkt die zich na de ramp. Een expert van de Indische regering verklaarde dat er nu geen enkel ge vaar meer bestaat. Mijnbrand Reddingsploegen in de kolenmijn in de Amerikaanse staat Utah hebben de lijken geborgen van 25 mijnwerkers die het slachtoffer zijn geworden van de mijnbrand die hier vrijdag uitbrak Twee mannen wor den nog vermist, maar de reddings ploegen moesten het zoeken staken toen de brand opnieuw oplaaide. Er is geen hoop meer dat ze nog in leven zullen zijn De mijnbrand heeft in totaal aan 27 mensen het leven ge kost

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1