PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Sowjetminister van defensie overleden Transavia doet vluchten Innsbruck over aan NLM KERST '84 m df3®ü*(i®[i© ruim 50 occasions vandaag GEEN DUIDELIJKE OPVOLGER OESTINO V Disconto in VS met half procent omlaag Wisselvallig Wisselend bewolkt en af en toe regen. Vanmiddag tijdelijk opklaringen. Ma ximum temperatuur 7 graden. Tot krachtige toenemende zuidivestelijke wind. 227e jaargang no. 302 Zaterdag 22 december 1984 ANJELIERSTRAAT 5-7 Teletoon 01100 16810 KEUZE UIT DEN HAAG (GPDi - Het bewijs voor de hoeveelheid genuttigde drank zal in de toekomst worden geleverd door een ademanalyse. Deze test komt in de plaats van de bloedproef als bewijs voor de rechter in een proces over dronken rijden. De ministerraad is vrijdag met een dergelijke wijziging van de Wegenverkeerswet akkoord gegaan op voorstel van staatssecretaris drs J. F. Scher- penhuizen van verkeer en waterstaat en minister mr. F. Korthals Altes van justitie. Op dit moment wordt de ademtest gebruikt als controle- en selectiemiddel, maar het bewijs voor dronken rijden moet voor de rechter geleverd worden door vaststelling van het alcoholpromillage in het bloed. De vervanging door een adem-analysetest wordt mogelijk gemaakt door meer nauwkeurige en betrouwbare apparatuur, aldus het kabinet. Voordelen van de ademanalyse zijn onder andere een grotere pakkans voor dronken rijders. Bovendien zijn de resultaten van de test direct beschikbaar. Weigering van de ademproef zal strafbaar worden gesteld, zoals nu het weigeren van de alcoholproef. Kerstweek 1984 geen vluchtweg Te' v x j I Ast Staatssecretaris Scherpenhuizen taire functie kreeg, wordt door enkele Indien de voorkeur wordt gegeven waarnemers nog steeds een kansheb- aan een beroepsmilitair maakt maar- ber voor de vrijgekomen post ge- schalk Sergej Sokolov (73) de groot- noemd. ste kans. Sokolov is een DEN HAAG (TASS-ANP) - Het Sowjet-persbureau TASS heeft vrijdagavond officieel het overlijden van minister van defensie en lid van het politburo, Dmitri Oestinov, bekendge maakt. Het officiële overlijdensbericht kwam enkele uren na de bekendmaking van Oestinovs dood door Michail Gorbatsjov in Schotland. „Het centraal comité van de commu nistische partij van de Sowjetunie, het presidium van de Opperste Sow- jet en de ministerraad van de Sow jetunie maken bedroefd bekend dat een prominent figuur van de commu nistische partij en de Sowjetstaat, het lid van het politburo van het centraal comité van de communistische partij en minister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinov, na een ernstige ziek te op 20 december op 76-jarige leeftijd is overleden", aldus de tekst van het Russische persbureau. Oestinov zal worden opgebaard in de Zuilenzaal van het Huis van de Vak bonden aan het Rode Plein in Mos kou. De urn met de as van Oestinov zal worden bijgezet in de muur van het Kremlin Maarschalk Oestinov verscheen op 27 september voor het laatst in de open baarheid. Bij die gelegenheid werd hem door president en partijleider Konstantin Tjsemenko de Leninorde overhandigd. Oestinov liet vervolgens verstek gaan bij de militaire parade ter ere van de 67e herdenking van de Oktoberrevolutie op 7 november. eerste vice-ministers van defensie (sinds 1967) en heeft Oestinov de afgelopen maanden regelmatig ver vangen tijdens belangrijke gebeurte nissen. Sokolov kan bogen op meer dan 40 jaar ervaring in de strijd krachten van de Sowjetunie. Zie ook pag. 4). Uitkering - werk De Sociaal-Economische Raad wil zeer strakke regels voor het werken met behoud van uitkering. (PAGINA 2) Zuid-Afrika De blanke Zuidafrikanen zijn sterk verdeeld over de vraag of de regenng-Botha overleg moet ope nen met de tot nu toe verboden oppositie-organisatie ANC. (PAGINA 3) Horeca De omzet van de horeca is dit jaar met vijf procent gestegen tot bijna twaalf miljard gulden. De werk loosheid in deze bedrijfstak stijgt verder. (PAGINA 5) Energie anders Het voorlichtingscentrum voor energiebesparing 'Energie Anders' wil zich vestigen op Ne eitje Jans. (PAGINA 9) Kerstverkopen Kerstfeest-verkoopfeest. Het gevo- gelte en de kerststukjes vliegen de K\ l J \J winkels uit. (PAGINA 11) 33. 34 en 35 Teken wedstrijd Met hun deelname aan de PZC- Disneyland-tekenwedstrijd maak ten kinderen uit het gehele land een nieuw Disney-volk. Vandaag de uitslag. (PAGINA 13) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 19, 20, 21, 23, 25, 27, 28, 29 en 31 Opvolging Westelijke militaire specialisten ver klaarden vrijdagavond dat er geen duidelijke opvolger valt aan te wij zen voor Oestinov. Indien het Krem lin de voorkeur geeft aan ccn niet militair zou de keuze wel eens Grigo- ri Romanov zou kunnen vallen. Ro manov is binnen het politburo ver antwoordelijk voor de defensie-in dustrie en heeft als oud-partijleider van Leningrad, een centrum van wa- penproduktie, ervaring met defensie zaken. Oestinov was ondanks zijn maar schalksrang geen beroepsmilitair. Hij was na Lev Trotski de tweede niet- militair, weliswaar afkomstig uit de defensie-industrie, die aan het hoofd van het ministerie van defensie van de Sowjetunie kwam te staan. Tot zyn ontslag drie maanden gele den als eerste vice-minister van defen sie en opperbevelhebber van de Sow- jetstrljdkrachten gold maarschalk Ni- kolaj Ogarkov als de meest waar schijnlijke opvolger van Oestinov. Ogarkov, die na zijn ontslag niet verdween maar een andere hoge mili- 'TE GEVAARLIJK VOOR GROTE BOEINGS' Maarschalk Dmitri Oestinov, de minister van defensie van de Soujet-Unie, die op 76-jarige leeftijd is overleden. WASHINGTON (RTR) - Het bestuur van de twaalf centrale banken in de Verenigde Staten heeft besloten het disconto te verlagen met een half procent tot acht procent, zo is vrijdag in Washington bekendgemaakt. Het nieuwe tarief wordt maandag van kracht. Het is de eerste maal sinds oktober 1978 dat het disconto onder de acht procent is gekomen. In september 1981 werd een hoogtepunt van veertien procent bereikt. SCHIPHOL (ANP) - De chartermaat schappij Transavia Holland heeft uit veiligheidsoverwegingen besloten een serie van 25 chartervluchten naar Innsbruck niet zelf uit te voe ren. Dit besluit is vrijdag aan de vier reisorganisaties, in opdracht waar van Transavia deze vluchten zou uitvoeren, meegedeeld. De eerste van deze vluchten zou vandaag (zaterdag) vertrekken. Dit is vrijdagmiddag van de zijde van Transavia meegedeeld. Aanvankelijk werd gezegd dat in plaats van naar Innsbruck de Boeings 737 van Transavia naar München zou den vliegen, waarbij de passagier ver der per bus zouden worden vervoerd. Later kwam de mededeling dat toch naar Innsbruck wordt gevlogen, maar" niet door de Transavia-toestellen maar door de NLM met Fokker-F-28- vliegtuigen. Alleen de eerste vlucht, met als eindbestemming München in plaats van Innsbruck, wordt vandaag door Transavia uitgevoerd. Het besluit van de vluchten af te zien is genomen op grond van een pas vrijdag door de vliegdienst van de maatschappij afgerond onderzoek naar de omstandigheden van het in de wintermaanden vliegen op Innsbruck Het vliegveld van die stad wordt omgeven door bergen. Met de daar dikwijls voorkomende voor het vlieg verkeer ongunstige weersomstandig heden, zoals sterke föhnwinden en minder goed zicht, is het vliegveld van Innsbruck een zeer moeilijk veld om op te landen De kans dat moet worden uitgeweken naar een andere bestemming is groot. Alleen ervaren en met dit veld vertrouwde vliegers doen dit vliegveld aan. De voorschrif ten van zowel maatschappijen als overheden zijn op deze omstandighe den gebaseerd. Marges te smal Volgens Transavia heeft het onder zoek opgeleverd dat tegen de ver wachting in de veiligheidsmarges te smal bleken voor een voor de maat schappij verantwoorde vluchtuitvoe- ring, aldus de Transavia-woordvoer- ster Bij het afsluiten van de contrac ten met de reisorganisaties heeft Transavia geen voorbehoud gemaakt dat er pas tot vliegen zou worden besloten na een onderzoek van de vliegdienst. Om hoeveel passagiers het in totaal gaat kon de Transavia-woordvoerster niet meedelen. De Boeing 737-200 vliegtuigen, waaruit de Transavia- vloot bestaat, bieden plaats aan ma ximaal 130 passagiers. De 25 vluchten zouden alle in de komende winter maanden worden uitgevoerd. Hoeveel vluchten de NLM voor Trans avia naar Innsbruck zal gaan verzor gen. staat nog niet vast. De F-28's van de NLM kunnen 80 passagiers vervoe ren. Wel staat vast dat de NLM zal vliegen op dezelfde dagen en tijdstip pen waarop de Transavia-vluchten oorspronkelijk waren bepaald. De woordvoerster van Transavia kon geen mededelingen doen over de kos ten die met deze maatregel door Transavia moeten worden gemaakt. Over de financiële afwikkeling van de zaak zal nog verder met de reisorgani satoren worden onderhandeld. De F-28 Fellowship is door zijn gerin gere afmetingen in vergelijking met de Boeing 737 een veel geschikter type vliegtuig voor vluchten naar Innsbruck gezien de terremomstan- digheden van dit vliegveld. De organisaties waarvoor Transavia naar Innsbruck zou vliegen zijn Arke, Neckermann, Holland International en Hotelplan. Geraldine Ferraro Benzine en diesel maandag goedkoper ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van benzine en dieselolie gaan met in gang van maandag 24 december om laag. Normale en superbenzine worden een cent per liter goedkoper en diesel 0,6 cent per liter. De meest voorkomende prijzen aan de zelfpomp worden daar mee 181.8 cent per liter voor super- benzine, 177,8 cent voor normale ben zine en 122,2 voor diesel. 1 KERST in flHOY^ 2230DEC KERST- C KERST CIRCUSWLflnD (Advertentie) I Vandaag, morgen, maandag. I I dinsdag (1e kerstdag) en woensdag (2e kerstdag) geopend van 21.00-04.00 uur. g I WOENSDAG 2e KERSTDAG optreden van THE SHERMAN BROTHERS en natuurfijk steeds de I nieuwste clips op Nederlands I grootste videoscherm en op j nip (Advertentie) monitoren. .oren. I Wij wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1985. Directie Frapo b.v. Er starten nu nieuwe clubs bij Janvier Bel snel. cDansscnoof 'janvier' ■Aaverlenliei jHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 De Nobelaer mode verbouwt I nu 50 korting op kleding 125 korting op Langani Byoux 25 op Oshkosh kinderkleding v.a. 6 jan. gesloten S De Nobelaer Domburg 01188-2121 Ülinilllllllllllllllllllllll Miljoenen voor memoires van Ferraro WASHINGTON (RTRi - Geral dine Ferraro heeft haar me moires voor omgerekend rond 3,5 miljoen gulden verkocht aan de uitgeverij Bantam in New York. Dit zei een woord voerster van Bantam vrijdag. Naar de ..Washington Post" schreef, had de voormalige kandidate van de Democrati sche Partij voor het Ameri kaanse vice-presidentschap. aanbiedingen van in totaal 25 uitgevers gekregen. „De verkiezingscampagne zal het kader vormen voor het boek, waarin mevrouw Ferra ro haar hele léven zal schilde ren", aldus de woordvoerster van Bantam. WESTDUIN budget HOTEL heeft het in huis! dekerka, tal. 01185-2510. telex 30186 BEIROET (UPI/RTR) - In een door Druzen bewoond dorp in de bergen oostelijk van Beiroet is vrijdagochtend een autobom ontploft. Daarbij zijn drie mensen gedood en rond dertig, onder wie negentien kinderen gewond. Korte tijd later werden vanuit de bergen blijkbaar als vergelding granaten afgevuurd op christelijke wijken in oost-Beiroet. Dit meldde de radio van de Druzen. In het onder Syrische controle staande dorp Ras Al-Metn, in het Metn-gebergte 15 km oostelijk van de Libanese hoofdstad, ontplofte vrijdag voor een school een explosie ve lading in een auto. „Verdachte organisaties" werden door de Druzen-radio beschuldigd van de aanslag. Deze uitdrukking kan een indirecte verwijzing zijn naar de door christenen beheerste geheime dienst van het Libanese leger, zo verluidde in politieke kringen in Beiroet Wij wensen u een vrolijk kerstfeest en een voorspoedig 1985. retwat ongemakkelijk Istappen we de Kerstweek- 1984 binnen. Ongemakkelijk -i omdat de laatste week van J het jaar steeds opnieuw het moment van de grote overschakeling is. Stormachtige ontwikkelingen lij ken even in een soort windstilte te recht te komen. Schokkende en be schamende gebeurtenissen die ons een vol jaar lang overspoelen drijven als het ware naar de achterkant van onze belangstelling. Voortdurend op scherp gehouden tegenstellingen ver dwijnen voor een korte onderbreking onder het kerstgroen En de anders overal en in vrijwel alles merkbare haast is voor een paar dagen op dood spoor terechtgekomen. Kortom, met Kerst trapt de wereldsamenleving even op de rem. En dat is een even zeldzame als onwennige handeling geworden. Of we nu dagelijks mee draaien in de hoogste versnelling van werk en verplichtingen, of we om welke reden ook zijn uitgeschakeld en langs de zijlijn getuige zijn, of we als kind het tempo moeten zien aan te leren dan wel op latere leeftijd nood gedwongen de pas moeten vertragen, - de draaikolk van de dagelijkse din gen komt hoe dan ook op ons af en trekt langs ons heen. Hoewel we soms pogingen doen om het wereldgebeu ren, de talloze vraagstukken in eigen land, eigen woonomgeving en eigen persoonlijke omstandigheden een tijdje weg te duwen, toch raken we er steeds weer tot over de oren in betrok ken. zijn we er voortdurend mee bezig. Alleen. - het gaat allemaal zo moor dend snel, de ontwikkelingen en be slommeringen rennen elkaar zo hard voorbij, dat onze belangstelling en bewogenheid onvermijdelijk wat amechtig van karakter begint te wor den. In die sfeer is de hardhandige over schakeling op 'nul' aan de voor avond van Kerst voor velen net zo welkom als zeldzaam. Er is de moge lijkheid om - al is het dan kort - met elkaar aan schaalverkleining te doen. Een stap terug in de beslotenheid van de kleine samenleving: gezin, familie, vriendenkring, de saamhorigheid in propvolle kerken, een werkelijke kans voor het ongehinderde persoonlijke contact Voor wie erop kan terugval len is Kerst, de oase van stilte, licht en nieuw leven, een pure verademing. Voor wie de kleine samenleving is verengd tot eenzaamheid, verdriet en louter herinneringen is ze juist in deze dagen soms een kwelling. Toch is geen ander moment in het jaar zo vrij van alles wat met massa en drukte te maken heeft. En misschien wel juist daarom wordt Kerst zo massaal ge koesterd als een rustpunt in alle op zichten. Dat daaraan behoefte be staat bewijst de waarde die wereld wijd aan het Kerstfeest wordt toege kend. Kerstboodschappen van staatslieden en kerkelijke grootheden beieren tegen elkaar in. Oproepen om de vrede nu eindelijk eens een echte kans te geven en verbetering van verstandhoudingen overal ter wereld te bevorderen keren net zo vaak terug als ze weinig of niets hebben opgele verd. Wat ze bedoelen te zeggen is dat in ieder geval de goede wil nog aanwe- Kefstmis, ook in 1984. is zo'n zeld zame gelegenheid om van die goede wil opnieuw luid en duidelijk en in eerlijkheid tegenover elkaar te la ten blijken. Dwars tegen alle cynisme en wantrouwen in, dat deze dagen evenzeer begeleidt. Al was het alleen bij wijze van een aanklacht tegen alle onrecht, onderdrukking, onvrijheid en diepe ellende die overal in de wereld dagelijks heersen en maar al te vaak als min of meer vanzelfsprekend of onvermijdelijk worden beschouwd. Een aanklacht tegen de permanente oorlogen, die op tal van plaatsen worden gevoerd, veel doden en ge wonden achterlaten en vluchtelingen- leed veroorzaken. Tegen onderdruk king en martelingen die volgens rap porten van Amnesty International in niet minder dan 98 landen nog altijd voorkomen. Tegen - om maar een enkel cijfer te noemen - het onvoor stelbare gegeven dat de honger in Ethiopië dit jaar aan ongeveer één miljoen kinderen het leven heeft ge kost, zoals Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties heeft be kendgemaakt. Tegen de bomaansla gen en beschietingen die nog steeds het leven in Libanon bepalen. Tegen de onvrijheid waarin een land als Polen weer geheel is teruggedrukt. Tegen de dictatoriale regimes in tal van Latijns- en Middenamerikaanse landen. Tegen het verhardende apart heidsregime in Zuid-Afrika En tegen het feit dat miljoenen mensen 'hun' Kerstmis aan de rand van het be staansminimum moeten doorbren gen. In het besef van dat alles is het eigenlijk een vereiste ietwat onge makkelijk de Kerstweek binnen te gaan. Als vluchtweg heeft ze geen enkele functie. vdM. ETA aanslagen - De Spaansbaski- sche afscheidingsbeweging ETA heeft zich vrijdag verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslagen van dinsdag op een pijpleiding tussen drie militai re bases van Amerikaanse troepen in Spanje. Ontwikkelingshulp - Nederland zal voor ruim 17 miljoen doliar deelne men in de kapitaalsuitbreiding van de Internationale Financieringsmaat schappij. De ministerraad heeft daar toe vrijdag besloten. Het geld wordt bestemd voor groei van particuliere bedrijven in de lidstaten, en met name de ontwikkelingslanden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1