k m i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS: geen onzekerheid aver raketplaatsing m IHC-topman: snel besluit steun scheepsbouw nodig PvdA tegen alternatieven voor dekking onderwijsgat Kleintjes DUBBELBESL UIT DOORSLA GGEVEND Van Thijn uit buurt gezet Herstel economie zet door Boskalis in problemen Opklaringen Wisselend bewolkt met opklaringen. Matige tot vnj krachtige wind uit westelijke richting. Middagtempera- tuur 7 graden. 227e jaargang no. 301 Vrijdag 21 december 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel DEN HAAG (ANP) - Ruim 250.000 Nederlanders vertrekken de ko mende dagen naar hun wintersport bestemming. Berichten over de be perkte ski-mogelijkheden lijken hen niet te weerhouden. Een telefo nische steekproef onder een aantal reisorganisaties leert dat er geen sprake is van annuleringen om die reden. De sneeuw laat in met name Oosten rijk, Noord-Italiè, Frankrijk en de Bondsrepubliek op zich wachten. Er ligt her en der wel wat, maar niet genoeg om de skies overal volop te laten glijden. Dat geldt zeker voor de lager gelegen gedeelten in de populaire wintersportplaatsen. Ho gerop zijn de mogelijkheden wat beter. Hier skién maakt de kans op ongelukken groter voor de niet zo ervaren skier, zeker wanneer dat massaal gebeurt, aldus donderdag een woordvoerder van de ANWB. Rekening moet bovendien worden gehouden met lange wachttijden voor de liften naar boven. Het ziet er niet naar uit dat de sneeuwsituatie de komende dagen drastisch zal veranderen, zo ver wacht het KNMI in De Bilt. Volgens een woordvoerder van het verkeersbureau van Zwitserland is de situatie in dat land wel redelijk. Het Zwitsers metereologisch insti tuut verwacht volgens hem de ko mende dagen meer sneeuw, terwijl er nu al op zeventig procent van de pistes kan worden geskied. Het optreden van Gorbatsjov Vï BRUSSEL (ANP/RTR) -- De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden, Richard Burt, gelooft niet dat er nog enige onzekerheid is over de plaatsing van kruisraketten in Nederland. „De Nederlandse regering heeft haar standpunten over plaatsing bijzonder duidelijk gemaakt, zodat er geen enkele onzekerheid meer is. Het is voor president Reagan en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz van groot belang, dat het bondgenoot schap zich vierkant achter het dubbelbesluit van december 1979 over kernwapens voor middellange afstand opstelt", zo verklaarde hij donderdag in Brussel. die een bijeenkomst van de waarschijnlijk van het vooralsnog Het NAVO-dubbelbesluit van decem- experimentele SS-X-25-type dat, in tegenstelling tot de SS-20, ook het grondgebied van de Verenigde Sta ten kan bereiken. zogenaamde Special Consultative Group van de Navo had voorgezeten, antwoordde op een vraag of de onze kerheid over plaatsing van kruisra ketten in Nederland schadelijk was voor de Amerikaanse positie in onder handelingen over wapenbeheersing eet de Sovjetunie. „Slechts door on verkort vast te houden aan het dub belbesluit zullen de Verenigde Staten ,!n staat zijn te onderhandelen over controleerbare, effectieve en bete- misvoiie wapenbeheeisingsakkoord «aar wij allen naar streven", aldus Burt. ber 1979 is mede door Nederland en België genomen. Nederland heeft toen uitsluitend een voorbehoud gemaakt wat betreft de plaatsing van kruisra- ketten op eigen grondgebied, dat bo vendien aanvankelijk slechts tot 1981 zou duren. Ook in antwoord op vragen over het standpunt van de Belgische regering over de plaatsing van 48 kruisraket ten in België maakte Burt duidelijk, dat voor de VS het dubbelbesluit doorslaggevend is. De Belgische regering heeft besloten de evaluatie van wapenbeheersings- gesprekken - en eventueel daaraan gekoppeld een plaatsingsbesluit - uit te stellen tot na het bezoek van premier Martens en minister Tinde- mans aan Washington half januari. Maar Burt verklaarde desgevraagd te geloven dat België „een loyaal NAVO-bondgenoot is en zal blijven vasthouden aan het dubbelbesluit van december 1979". SLIEDRECHT Voorzitter van de raad van bestuur van Boskalis, J. Kraaijeveld van Hemert met naast zich K. Swart, voorzitter van de raad van commissarissen, tijdens de aandeelhoudersvergadering. SLIEDRECHT (ANP) - Het bagger- en bouwbedrijf Boskalis Westminster lijdt dit jaar een verlies van ongeveer 200 miljoen vergeleken met een negatieve uitkomst van 47 miljoen over 1983. Dat heeft de raad van bestuur donderdag bekendgemaakt in de buitengewone aandeelhoudersvergadering. Het verlies is veroorzaakt door bedrijfsverliezen en voorzieningen voor reorganisatie, tezamen 125 miljoen. Verder bedragen de interestlasten ongeveer 100 miljoen. Mede naar Tijdens de vergadering deelde de advocaat mr. G. J. M. Zuidinga mee dat hij in opdracht van een cliënt het faillissement van het concern zal aanvragen. (Zie ook pagina 7). in s «aa DEN HAAG (ANP) - Het herstel van de Nederlandse economie, dat zich vorig jaar al aftekende, zet krachtig Koophandel en Fabrieken in Neder land. waarvan de resultaten donder dag in Den Haag zijn gepresenteerd. door met de industrie en de dienst- Aan de Enquête Regionale Bednjfs- Raketten Volgens Burt zijn er thans „minstens Russische SS-20-raketten ge verlening voorop. Alleen met de bouwnijverheid en de detailhandel gaat het nog niet zo best, al verslech terde de situatie in de bouw niet verder. Voor het eerst in de jaren tachtig zijn de ontwikkelingen in plaatst en zal dit aantal kunnen grote lijnen erg positief te noemen e toenemen tot 450 a 500. De produktie SS-20-raketten gaat in hetzelfde tempo voort. Voornamelijk in het westelijk deel van de Sovjetunie worden nieuwe bases gebouwd voor SS-20-raketten en oudere SS-20-bases worden omgebouwd om ze geschikt temaken voor het lanceren van inter continentale raketten. Deze zijn wordt ook het komende jaar met vertrouwen tegemoet gezien. Wel moet worden bedacht dat de econo mie zich herstelt van een ernstige recessie, waarin flink wat bedrijven tenonder zijn gegaan. Dat staat in het jaarlijkse onderzoek van de Vereniging van Kamers van ontwikkeling werkten alle 35 Kamers mee en de 47.000 bedrijven, die de onderzoeksformullerer. inleverden, zorgden voor een respons van zestig procent. Vooral het exporterende bedrijfsleven boekt dit jaar een „verbluffend" resul taat. De export uitgedrukt in geld stijgt met 11,1 procent ten opzichte van 1983. (3,2 procent in 1983 ten opzichte van 1982). Bij 53 procent van de exporterende bedrijven neemt de uitvoer dit jaar toe, bij 28 procent (Slot zie pagina 7 kol. 2) SCHOOL MET TWEE HOOFDEN KAN DEN HAAG (ANP) - De PvdA heeft donderdag bij de stemmingen over de onderwijsbegroting laten aante kenen dat zij tegen alle alternatieve dekkingsvoorslellen is die het begro tingsgat dekken dat werd geslagen Walrus-zaak De tweede kamer gaat ak koord met de wens van minis ter De Ruiter van defensie om geen zondebokken aan te wij zen voor de grote kostenover- schrijding bij de bouw van Walrus-onderzeeërs. (PAGINA 5) Steun bedrijven Minister Van Aardenne zal de kamer regelmatig informeren over de steun die zijn ministe rie geeft aan bedrijven. (PAGINA 5) Werkloos Volgende maand begint in Zeeland een nieuwe cursus voor jeugdige iverklozen. De opleiding biedt hulp bij het zoeken naar iverk of verdere studie. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Burgemeester Van Thijn omringd door boze bewoners AMSTERDAM (ANP) - Burgemees ter Van Thijn van Amsterdam heeft het donderdag op een person- fcrentie „erg treurig" genoemd dat hij een bezoek aan de Staatslieden buurt voortijdig heeft moeten af breken. Dat moest volgens hem wel omdat er van een normaal bezoek geen sprake meer was en hem de voortgang op straat fysiek onmoge lijk werd gemaakt. Van Thijn was nog maar enkele minuten in de buurt toen hij door een menigte van ongeveer tweehon derd mensen werd omstuwd, die hem schreeuwend, duwend en Soms spuwend richting Haarlemmerweg, de ..grensvan de buurt, leidde De ourgemeester zocht via een brug zijn toevlucht tot de portiersloge van het GEB-gebouw. Hij zei dat hij ook besloten heeft niet verder te gaan met het bezoek omdat goedwillende buurtbewo ners hem te hulp schoten en er vechtpartijen dreigden te ontstaan „Het staat voor mij wel vast dat zeer weinigen hun wil hebben opge legd aan velen", aldus Van Thijn. In de oiaaisueueuuuuiuectst. al geruime tijd grote onvrede over het beleid van de gemeente Verschil lende buurtgroepen beschuldigden de gemeente van het stelselmatig en schromelijk verwaarlozen van de buurt het veronachtzamen van klachten. De problemen in de buurt worden nog vergroot door spanningen tus sen krakers en buurtbewoners. Bo vendien hebben de laatste tijd veel heroïneverslaafden en -handelaren in afbraakwoningen in de buurt een onderkomen gezocht. doordat de Kamer de schoolgeldhef- fiug voor leerplichtige leerlingen in het voortgezet onderwijs van de hand wees. Het gaat daarbij om ver hoging van het schoolgeld voor niet- leerplichtigen en verhoging van cur sus- en college- en examengelden. Een unicum vormde het feit dat mi nister Deetman op verzoek van de WD vier scholen die op het plan van scholen zijn gezet en derhalve voor bekostiging door het rijk in aanmer king zouden moeten komen, komend jaar augustus nog niet zal subsidië ren. Het gaat om de Hogere Hotel school in Amersfoort, een HEAO- school in Rotterdam en twee scholen voor logopedie. De toezegging van de onderwijsminister om ze niet te subsi diëren kwam vlak voor de stemmin gen. Een derde opvallende beslissing die de Kamer afdwong was dat op de nieuwe basisschool komend jaar een tweehoofdige leiding kan komen - bij voorbeeld van de voormalige hoofden van kleuter- en lagere school - mits het „bevoegde gezag" (het schoolbestuur) daarmee instemt. Tegen de motie Niessen (PvdA) en Dijkstal (WD) over de meerhoofdige schoolleiding stemden het CDA, met uitzondering van de leden kraaijveld- Wouters en Evenhuis Van Essen, SGP en GPV. Met alleen de WD tegen nam de Kamer een motie Vermeend/Wallage (PvdA) aan waarin de regering wordt aangespoord af te zien van haar voor nemen om ouders van studenten al vanaf een gezinsinkomen van ruim 21 mille een eigen bijdrage te laten leve ren in de studiekosten. Die grens moet ruim 27 mille blijven, zo meent de kamermeerderheid Met alleen RPF en GPV tegen aan vaardde de Kamer een motie van CFN en PSP om studiefinanciering in hel nieuwe stelsel niet te onthouden aan studenten die de 27 jaar gepas seerd zijn, zoals minister Deetman oorspronkelijk voor ogen stond. Advertentie KLASSIEKE KOSTUUMS ars» Vlissingen Beursplein 5 \XIN .01184-14766 Wij wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1985. KINDERDIJK (ANP) - Minister Van regeling dit jaar afloopt. Deze steun houden in de internationale concur- Aardenne moet op korte termijn een hoeft niet meer zo massaal te zijn als rentie. beslissing nemen over een mogelijk voorheen, maar is dringend gewenst Dit zei de president-directeur van de nieuwe steunregeling voor de Neder- om de al sterk afgekalfde Nederland- bagger-werf IHC Holland, ir T P. de landse scheepsbouw, nu de huidige se bedrijfstak overeind te kunnen Jooden, donderdag in Kinderdijk bij de ingebruikneming van 25 miljoen kostende nieuwe bedrijfshallen Vol gens De Jooden laat de beslissing van (Slot zie pag. 3 kol. 4) 'oor de meekijkende en meeluisterende geïnte- resseerde wereldburger is de -| afgelopen week een boeiend spel op het politieke toneel opgevoerd. Michael Gorbatsjov, vol gens Westerse Kremlinologen na Tsjemenko de tweede man in de Sowjet-Unie, heeft zijn Engelse reis aangegrepen om een vurig pleidooi te houden voor ontwapening. Wie ver wacht mocht hebben dat de Rus het accent zou leggen op de stationering van kruisvluchtwapens in West-Euro pa kwam tot de verrassende ontdek king dat dit onderwerp op de tweede plaats terecht is gekomen van de Sowjet-Russische prioriteitenlijst. Hoogste voorrang bij de Russen krijgt momenteel het zogeheten star war- project, het scenario voor een ruimte oorlog. In de twee. drie jaar dat de VS en de Sowjet-Unie elkaar in het poli tieke niemandsland hadden gema noeuvreerd, lanceerde de Amerikaan se president Ronald Reagan zijn be faamde star war-plan. Aanvankelijk deed de hele' wereld sceptisch over dit ambitieuze project, dat alle kenmer ken vertoonde van een goedkope science fictionroman. De Amerikanen bleken evenwel serieus bezig de ruim te in hun wapenwedloop-programma op te nemen. Nu Reagan voor vier jaar heeft 'bijgetekend' als president, be seft de Sowjet-Unie plotseling dat het Amerikaanse star war-plan helemaal geen fictie is. Geconfronteerd met die werkelijkheid staan de Russen voor de keuze öf een miljarden verslinden de ruimtewedloop met de Amerika nen aan te gaan öf te trachten tot een wapenakkoord met de VS te komen, inclusief een verbod tot gebruik van wapens In de ruimte. Dat is één kant van het verhaal. Nog nooit hebben de Russen in de buitenlandse politiek het achterste van hun tong laten zien. Hoe de machthebbers in het Kremlin denken en wat ze doen, is een geheim dat de dikke muren van het oude tsarenpa- leis zelden prijsgeven. Ook nu is het weer gissen. Waarom is Gorbatsjov naar Engeland gekomen? Wat is zijn werkelijke doel? Hoever reikt zijn macht in het Kremlin? Behoort hij tot de werkelijke machthebbers of is hij niet meer dan een vooruitgeschoven pion. die een afleidingsmanoeuvre uit voert? Zoals altijd wordt ook nu weer heel wat gespeculeerd over de (werkelijke) rol van Gorbatsjov. De openlijke vnj age van Ruslands twee de man met de conservatieve regering van mevrouw Thatcher, is even op merkelijk als ongewoon. Zijn voortdu rende verwijzing naar het Amerikaan se star war-programma, kan de Russi sche angst voor een nieuwe wapen wedloop. ditmaal m de ruimte, niet verhullen. Een nieuwe wapenwedloop zou de Russen tot de grenzen van hun technische en economische mogelijk heden voeren. Opnieuw zouden be langrijke fondsen en onmisbare grondstoffen aan de economie van het land worden onttrokken met onvoor spelbare gevolgen. Het is aanneme-. lijk. dat de leiders in het Kremlin uit de jongste ontwikkelingen in de VS de conclusie hebben getrokken dat hun afwijzende politiek niet werkt.'in ja ren van toenemende spanning, blijkt de slagvaardigheid van de Amerika nen en hun enorm economisch poten tieel het land snel een voorsprong te bezorgen op de Sowjet-Unie Het eni ge antwoord van de Russen daarop is te trachten de relatie met de VS te verbeteren om in gezamenlijk overleg maatregelen te nemen, die kostbare wapenprodukties overbodig maken of op zijn minst tot aanvaardbare pro porties terugbrengen. Al eerder gingen de Russen ak koord met een Amerikaans-Rus sisch gesprek tussen de ministers van buitenlandse zaken, begin volgend jaar in Genève. In Londen heeft Gor batsjov de komende dialoog aange scherpt. De Russen willen als vervolg op het tweedaags gesprek van de ministers van buitenlandse zaken, zo snel mogelijk voortgaan met ontwa peningsbesprekingen in Genève. En als het maar even kan moet volgens hen over de ruimte worden gesproken. Voorwaarden vooraf heeft het Krem lin deze keer niet aan hervatting van de Geneefee besprekingen verbonden. De Russen zijn in dit stadium al blij dat het overleg tussen de beide super machten wordt hervat Gorbatsjov heeft zijn Engelse reis benut om voor al duidelijk te maken, dat Moskou klaarstaat voor het gesprek. Dat bete kent overigens niet dat op korte ter mijn resultaten moeten worden ver wacht Taaie onderhandelaars als zij zijn. zullen de Russen niet snel mei concessies komen. Het is in elk geval hoopvol dat bemoedigende signalen uit Moskou komen, ook al bereiken die ons via Londen Het feit dat Gorbatsjov zijn 'show' in Londen heeft opgevoerd met een aandachtig luisterende Margaret Thatcher op de eerste rij, heeft weinig te maken met een veronderstelde Russische ver- deel-en-heers-politiek. Volgens dat concept zou Gorbatsjov tweespalt moeten zaaien tussen de Atlantische bondgenoten. De ijzeren lady Marga ret Thatcher, die door dik en dun het beleid van president Reagan steunt, staat allerminst bekend als een fan van de Russen Zij lijkt de laatste tot wie de Sowjets zich zouden wenden om de verschillen binnen het Atlan tisch bondgenootschap aan te wakke ren. Voorlopig mag er van worden uitgegaan, dat de Russen gewoon zijn geïnteresseerd in betere betrekkingen met het Westen. Een verdere destabi lisering werkt vooral in het nadeel van de Sowjet-Unie Het Kremlin heeft dat goed begrepen Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1