THE THOUGHT 156 platen in Nederland, 10.000 in VS verkocht PZC/ kunst/cultuur Raphaëlkwartet Concerten Poëzie en Muziek Tanaka/Ockers Films Theater Folkconcert Kerstconcert Van vrijdag tot en met zondag staan de activiteiten in Brogum te Zierikzee in het teken van de rock 'n roll. Vrijdag speelt Cave- mon. een rock 'n roll band uit Eindhoven, zaterdag is de Hot Rod Gang te zien en te horen (thuisbasis Lelystad) die rock-a- billy geïnspireerd op de jaren vijftig speelt. Zondag wordt de film 'Keep on rocking' (met o.a. Chuck Berry, Little Richard en Jerry Lee Lewis) vertoond. De optredens beginnen rond 21.30 uur, Grave Digger, een Westduïtse hard rockband die al twee lp's maakte, speelt zondagmiddag 15.30 in de Cavern te Middel burg. Na enkele bezettingswisse lingen bestaat Grave Digger nu uit Peter Masson (gitaar). Willi Lackmann (bas). Albert Eek- hardt (drums) en Chris Bolten- dahl (zang). Meer hard rock is woensdag in de Cavern te horen als de eveneens Westduitse for matie Faithful Breath aan treedt. Heinrich Mikus (gitaar, zang), Andy Honig (gitaar, zang), Horst Stabenow (bas, zang), en Jurgen Düsterloh (drums, zang) hebben een lange staat van dienst en zo mogelijk een nog wat steviger reputatie dan Gra ve Digger. De als Vikingen uitge doste 'headbangers' van Faith ful Breath leverden recentelijk hun vijfde lp af. De winnaar van de Grote Prijs van Nederland-Gaga uit Amsterdam komt woensdag al naar Vlissingen voor een concert in de Piek. In het voorprogram ma staat The Lo yo yo, drie Britse dames en twee Britse he ren, die eerder hun sporen ver dienden in groepen als Family Fodder, The Honeymoon Killers en The Work. De tropische, maar ongebruikelijk opgezette klan ken van Joe Stack (zang, toet sen, percussie en bas), Alig (bas, gitaar, toetsen, zang en percus sie). Mick Nobbs (gitaar, percus sie, bas en zang), Carrie Nash 'drums, sax) en Anne Hunt (cel lo, glockenspiel, toetsen) sluiten goed aan bij de eveneens zeer zonnige muziek van Gaga. The Sherman Brothers zor gen voor een dansbare kerst in de Hooizolder Westkapelle. Woensdag - tweede kerstdag - presenteren Tony, Kenneth Kenson en Ronny hun disco show, waarbij de twee eerstge noemde vooral de solo-zang voor hun rekening zullen nemen. Het optreden begint om 23.30 uur. (Door John Oomkesi DS AMSTERDAM (GPD) - „Als er zoiets gebeurt, word je onmiddellijk op een voetstuk 'SW replaatst. Nederlandse band gaat naar Amerika. Wij op een voetstuk? Ik weet van niks. Maar foordat je het beseft, proberen mensen je al van zo'n voetstuk af te trekken". Cock de Jong JDPl verbergt zijn irritatie over de kunstmatige opwinding die rond zijn band The Thought ii ontstaan geen moment. De situatie verandert er echter niet wezenlijk door. Waar BIJ U yenvachtingen worden gewekt, zullen ze waargemaakt dienen te worden. Of... Het te snel. Eerst de feiten. Een hoogtepunt waren met The Rousers, herhalen in een eindeloze kopie van chljnbaar doodgewoon Noordhol- zag ik om me heen bands die voor veel de Mersey beat uit de jaren zestig, ands bandje heeft een fel begeerd minder speelden en toch in grote Het eerste succes met The Thought ontract met een Amerikaanse firma auto's toerden Terwijl ik al die jaren betrof een cover van een jaren zestig- etekend. Gegeven nr. twee: de twee- op de fiets heb gereden. Wij hadden nummer. Too much to dream last f elpee van dit viertal, eveneens The iets van, nou. het verdiende geld moet Night van de Amerikaanse psychede- Tiought (release begin februari 1985) terug in de band. want daar kunnen lische groep The Electric Prunes. Nu «doopt, is in Nederland geprodu- we beter een installatie voor kopen 1984 op zijn laatste beentjes loopt eerd door de Amerikaanse vakman jraig Leon en hij is befaamd door zijn prerk met Blondie, The Ramones en ne al niet meer. Feit nr. drie: twee en het bijna schering en inslag om terug te blikken naar die periode van de underground Maar The Thought nam het twee en een half jaar geleden op. Cock: '„Het heeft niets met een com- halfjaar terug werden er in Neder- Geen korte termijn-politiek. Zo van: and van de debuut-elpee van The we zijn nu populair en dus moeten we merciêie overweging te maken gehad. Tiought zegge en schrijve 156 exem- daar financieel iets aan overhouden". De eerste elpee werd hier toen ge- ilaren gesleten, tegen een slordige Cock meent dat die spaarzame instel- kraakt, terwijl het Amenkaanse vak- lenduizend in het verre Los Angeles, lingen het samenwerkingsverband blad Billboard schreef dat het het irgument nr. vier: ruim een week binnen de groep heeft gered nadat meest verfrissende debuut was sinds gleden beleefde de Nederlandse The Rousers het loodje legden. The The Cure. Wat moet je dan? Er was iand zijn officiële wereldpremiere op Thought is het resultaat van een drie geen sprake van een vooropgezet plan iet podium van Het Patronaat in jaar durend bezinningsproces sinds- toen we ons terugtrokken. In de oefen- laarlem. Op het affiche in koeielet- dien. De vlotte, naar eigen zeggen ruimte ben je gewoon bezig met jezelf, ers: The Thought' en daarboven: 'new beat' spelende en tijdens optre- Eight Miles High van The Byrds was Gigantisch platencontract in Ameri- dens hoog opspringende rockers wa- een van de covers die we voor de grap ren het moe geworden zichzelf te speelden Op een bepaald moment lanager-tekstschrijver Peter Dispa ertelt met welke dosis cynisme de tand de afgelopen weken is benaderd. Hoe gaat dat nou, hé?, zo vraagt lereen me doorlopend, wat hebben ullie gedaan om die deal te krijgen? leb je cocaine geschoven of zo? Echt etterlijk. Maar we hebben gewoon ien cassette ingeleverd en gezegd: we tijn The Thought en we denken zo en so over een groep. Vinden jullie het ;oed? In Amerika gebeuren er pas lingen achter de schermen als je ilaat uit is. Je hebt daar zakelijk met pee basisprincipes te maken. Je noet zorgen dat je het geld krijgt dat het contract staat en je moet zeker iten dat je plaat niet in een hoek Iwijnt als ie uitkomt". pak je dan een nummer dat bijna heilig is zoals Eight Miles High Dan wordt het juist een uitdaging om het toch te doen Het resultaat is parodie natuurlijk. Toen was het een soort LSD-lied voor een bepaald deel van de hippiegeneratie Dat is het bij ons niet meer". Het is de band - naast Cock, (gitaar, zang) bestaande uit Jan de Jong (drums, zang). Rob Marienus (bas) en Wieb Zigtema (zang. gitaar) - fantas tisch bevallen met Craig Leon. Cock. „Lekker ontspannen bezig zijn in de studio. Niks geen flauwekul Hij gaat onze derde plaat ook produceren. Het klikte goed. Het is voor het eerst dat het zo ging met een producer Voordat we de studio ingingen hebben we bij mij thuis wat dingen doorgepraat. Hij is een man die werkt vanuit het idee dat je elkaar over en weer moet stimuleren. Geen type dat een eigen sound nastreeft, maar uitgaat van het materiaal en de ideeën die in een groep leven. Over optreden zegt Cock: „The Rou sers zijn een goeie les voor ons ge weest. Vier, vijf keer in de week op een podium. Op een gegeven moment ga je er onder door. Ik weet wel dat dat er in Amerika straks ook inzit. Het is een gevaar. We zuilen niet de eerste band zijn die bekaf terug komt.' IONDERDAG 20 DECEMBER 1984 repertoire verder ontwikkelde en uitbreidde, zal 'Stu die in Fantasy' spelen. In de voorstelling, een aaneen schakeling van korte voor het merendeel tekstloze acts, is Tranter te zien in een wit balletpak vóór de eigenlijk poppenkast. Het publiek is getuige van alle bewegingen van zowel pop als poppenspeler Jongerencentrum 't Beest in Goes woensdagavond het toneel voor 'Tussen Hemel en Vuur", een spectakel van muziek en performances. Dit spectakel, dat zijde lings te maken heeft met kerst, bevat veel optredens van Zeeuwse amateur-artiesten. Optredenden zijn Ge rard Verkerke (drums, zangi. Johan Adnaanse (drums, zangi. Lenja Koning idrums'. Lenneke iperformancei. Irene Stevense ibas, performance). Stencer (synthesi zer. lichti. Simon Sotinou (drums, performance, zangi, Reinier de Munck (zang. performance», Rosilde Vermijs (performance) en Willem Katshoek (bas. plextaar) Het Raphaëlkwartet concerteert vrijdag in de trouw zaal van het Stadhuis in Goes (20.00 uur), Zelfvertrouwen „Voorwaarde is dat je wèl over kwa liteiten beschikt", zegt Dispa, een rijzige, donker-ogendc Amsterdam mer. „Je kunt in Hilversum of Haar lem trachten om je muziek te slijten, - maar je kunt het ook in Londen of Élunchen doen. Of in Parijs". „Maar f moet eerst zelfvertrouwen hebben in dat wat je muzikaal wilt. |En dat mis je vaak bü een heleboel ederlandse bands", zo vult Cock de l aan. Hij put ter illustratie uit a ervaringen toen The Thought ig nationale bekendheid genoot als P: Rousers en in anderhalf jaar tijd keer optrad in het clubcircuit. ien wij op ons - bescheiden - The Thought: v.l.n.r.: Wieb Zigtema, Jan de Jong, Cock de Jong en Rob Marineus. Gerard van Maasakkers en de groep 'Onderwege' treden woensdag, tweede kerstdag, op in het Zuidland- theater te Terneuzen 114.00 uur). De 'Brabantse trouba dour' Gerard Maasakkers laat zich sinds het afgelopen jaar tijdens zijn folkconcerten begeleiden door Willem van der Heijden (zang, accordeon, synthesizeri, Roland Verstappen (zang, gitaar), Bernard Jussen (basgitaar) en Ad Sanders (slagwerk). Door Peter Bruyn) Origineel, maar niet revolutionair. Kwalitatief goed, maar niet al te diepgravend. Dat zijn de normen waaraan een winnaar moet voldoen. Op de Amsterdamse popgroep Gaga, die afgelopen zaterdag in een goed gevulde Paradiso verdiend de Grote Prjjs van Nederland in de wacht sleepte, zijn deze kwalificaties van toepassing. Een swingende cocktail van diverse Afrikaanse muziekstij len en westerse rock. Lichaamsge richte muziek, die alle problemen wegblaast en tot dansen dwingt. overigen. Buster Smiles, Prima Volta en The Original Talkatives, die op de zesde, vijfde en vierde plaats eindig den, spelen zeer geroutineerd, maar missen een duidelijk eigen gezicht en overtuigende podiumpersoonlijkheid. Dat laatste is wel aanwezig bij de rond de bekkentrekkende zanger-gitarist Ronald 'Waldo' Welgemoed gefor meerde groep Rebel. Aanstekelijke, geroutineerde gitaarpop, die aan de Amerikaanse Rubinoos doet denken. Korte, puntige songs vol jaren zestig invloeden, maar gebracht met een tomeloze energie. garde Een verdiende tweede plaats, maar ook niet méér dan dat. Vermaak is ook wat winnaar Gaga te bieden heeft Maar dan wel uitzonder lijk fris, uitbundig en onweerstaan baar swingend. Drummer Francois Baxs en percussionist Carlo Ulrichi produceren de karakteristieke Afro- beat Silvano Matadin plukt een hup pelbas. René van Bameveld tovert zo nu en dan schijnbaar moeiteloos de prachtigste juju-loopjes uit zijn gi taar. Saxofoniste Barbara de Klein blaast daar licht-jazzy overheen En de immer lachende zanger Floris Nie- len beweegt zich onophoudelijk zwoel over het podium De Nederlandstalige teksten blijven beperkt tot enkele woorden, die in alle toonaarden herhaald worden. 'Dansen bij zon, zand. zee', daar gaat het bij Gaga om. Een kruispunt van culturen. Multiraciaal. De Grote Prijs is binnen en de agenda van de groep zal het aantal aanbiedingen waarschijnlijk niet kunnen verwer ken. In menige concertzaal schijnt deze winter gegarandeerd een tro pisch zonnetje. Uit honderdnegenenvijftig popgroe pen, zestien voorrondes en twee halve finales was Gaga samen met vijf ande re formaties gerold om aan de slotron- de deel te nemen. Doel: het bemachti gen van een reusachtige bokaal, vijf duizend gulden en vooral veel publici teit. De zes groepen die in de finale aantra den maakten stuk voor stuk een pro fessionele indruk, daarover kan geen twijfel bestaan. Toch is er een duide lijk onderscheid tussen de uiteindelij ke nummers één, twee en drie en de Buitenbeentje Opvallend buitenbeentje in het gezel schap en door sommigen getipt als kansrijke outsider was het Wasse- naarse Bad Bob. Excentriek en met veel bravoure, maar wel erg bedacht. Bad Bob mist het muzikale raffine ment dat grote excentriekelingen als Beefheart en Zappa kenmerkt en de emotionele lading die de schreeuw- partijen door merg en been zou kun nen doen gaan. Daardoor blijft het vooral vermaak en surrogaat avant- Gaga De organist Klaas Jan Mulder Het Balkanensemble Letnica treedt vrijdagavond op in De Westpoort in Goes (22.00 uur). Het ensemble beschikt over een uitgebreid repertoire van muziek uit de Balkanlanden en wordt gevormd door Clara Brou wer iviooli Sjaak van der Lmde (gitaar, tapani. Ton van Kraaij (klannet. fluit). Coen van der Pol (accor deon), Leo van der Toom (contrabas), James van de Water (zang) en Bernard Willemse (tapan, gajdei. Het Urker Visserskoor 'Crescendo' geeft zaterdag in de hervormde kerk te Yerseke een kerstconcert onder leiding van dirigent M. W. Kramer (18.45 uur). Solisten zijn Femmie van der Weg (sopraan), Klaas Bakker (bariton) en Peter Eilander zal het orgel bespelen. Het koor treedt op in Urker klederdracht en zingt overwe gend psalmen en geestelijke liederen. Zaterdag geeft organist Klaas Jan Mulder in de Nieuwe Kerk te Middelburg een kerstconcert met samenzang (20.00 uur). Mulder stelde voor het concert een speciaal programma samen met klassieke en klassiek-populaire composities, die voor een deel be trekking hebben op het kerstfeest. In de Concert- en Gehoorzaal van Middelburg speelt zaterdagavond het oude stijl jazzorkest The Jo Jo Swingband (21.00 uur). De Jo Jo Swingband, een 6-mansformatie, speelt naar het voorbeeld van de swingorkesten uit de 30-er jaren. Maandagnacht wordt in het maritiem hotel Bntta- nia in Vlissingen een kerstnachtviering gehouden. Op het programma staan een eucharistieviering, een toe spraak en dansen onder begeleiding van de groep Evolution 2000, een Amerikaanse 11-mansformatie die een combinatie van Salsa-muzieksoorten speelt. De kerstnachtviering is van 23.00 tot 05.00 uur Zondag wordt in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom het jubileumconcert 'Joop Mijsber- gen-Etc 20 jaar" gegeven <20.15 uur». Raphael Mijsber- gen (viool) en Daniel Sadlonski (piano) zullen werken uitvoeren van Beethoven. Mozart, Kreisler en Ravel. De concertpianist Daniel Wayenberg geeft maandag in het evangelisch ontmoetingscentrum De Burght in Burgh-Haamstede een kerstconcert 15.30 uur). Woensdag, tweede kerstdag, wordt in Den Dullaert te Hulst het traditionele kerstconcert gegeven (11.00 uur). Ditmaal zal het concert in de 'familie-sfeer' liggen, zodat de muziek ook voor kinderen toegankelijk zal zijn. Medewerkenden zijn de koorstichting Cantory der Basiliek. Filips Pieters (hobo), Jos Verpoorten (piano) en Angela Snuverink (dwarsfluit). Het geheel staat onder leiding van Anton de Kort. Het ensemble bestaat uit Ronald Hoogeveen (viool). Rami Koch viool). Zoltan Benyacs (altviool) en Henk Lambooy (cello) Alle vier deze solostrijkers, uit ver schillende orkesten van de NOS, beoefenen onafhanke lijk van elkaar allerlei vormen van kamermuziek en onderscheidden zich bij solistisch optreden In de zomer van 1981 vormden zij een kwartet onder de naam van de grote Italiaanse beeldhouwer, schilder en architect Raphaél. Sindsdien spelen zij regelmatig in binnen- en buitenland Tijdens het Internationale Strijkkwartetten Festival van de European Broadcas ting Union in Cambridge in 1983 kreeg het kwartet vier onderscheidingen Het cohcertprogramma vermeldt de volgende werken: F Schuberf Quartettsatz in c kl.t. op. podyh F 703. B. Britten: Strijkkwartet nr 3 op. 94. A Dvorak: Strijkkwartet 'De Amerikaan' in F gr t op. 96 Zaterdagavond wordt in het Houtenkwartier in Hulst een Poëzie- en Muziekmanifestatie gehouden onder auspiciën van Nieuwe Muziek in Hulst (21.00 uur). De poëzie-pcrformance worden gegeven door Diana Ozon, Gerry van der Linden, Rick van Boeckel, Johan Joos (België) en Marcel van Maele (België). Blaine Reininger (België) en Palinckx Palinckx zullen muziekwerken uitvoeren. De presentatie is in handen van Simon Vinkenoog. Diana Ozon uit Amsterdam, kreeg bekendheid met het punktijdschrift De Koecrandt en was mede-oprichtster van de eerste Nederlandse punk-club DDT66 Haar werk is direct en maatschappijkritisch Rik van Boec kel, muziekdichter uit Leiden, schrijft satirische, soms introverte, maar relativerende teksten over eigentijdse onderwerpen. Hij begeleidt zichzelf met tape en slag werk. Johan Joos. dichter, performer en beeldend kunstenaar uit Gent. kreeg tijdens de Nacht van de Poëzie in Utrecht bekendheid. Hij noemt het tragi komische de zuiverste vorm. Marcel van Maele. in 1931 geboren in Brugge, is dichter, roman-toneelschrijver en beeldend kunste naar Blaine Reininger. mede-oprichter en ex-lid van de fonnatie Tuxedomoon. onderscheidt zich binnen de popmuziek met een onorthodoxe combinatie van moderne elektronica, vioolmuziek en zang. In Hulst treedt hij op met Alain Gautier (bas, toetsen en chapmanstick» De groep Palinckx Palinckx uit Tilburg verwerkt in geimproviseerde jazzmuziek, in vloeden uit de moderne muziek. De groep bestaat uit Jacques Palinckx igitaari. Paul Kemenade (altsax), Bert Palincxk (bas) en Frank van Oosterhout (drums). Het duo Jan-Paul Tavenier (viool) en Frank Mol (piano) geeft woensdag in het Vestzaktheater te Vlis singen een kerstconcert (20.30 uuri. Tavenier en Mol, die vorig jaar de Cultuurprijs van de provincie Zeeland ontvingen, zullen werken spelen van J. S. Bach. L. von Beethoven. W. F. Bon, J Brahms en P. de Sarasate. Vanavond, donderdag, is in De Piek in Vlissingen (21 00 uur) en vrijdag in 't Beest in Goes (20 30 uur) de film Key Largo' van John Huston te zien. Deze film in de 'serie noir'. met in de hoofdrollen Humphrey Bogart, Edward G. Robinson, Claire Trevor en Lauren Bacall, speelt zich af vlak na de tweede wereldoorlog. Een harde gangster gijzelt een groep mensen in een hotel in Florida, in afwachting van de komst van zijn mede plichtigen. Het Filmhuis Zuidland vertoont vanavond in het Zuidlandtheater te Terneuzen de film 'Ballade van Narayama' van Shohei Imamura <20 00 uur» In de film zet Imamura zich opnieuw af tegen de Japanse maat schappij en de onmenselijke kant van traditionele Japanse regels en zeden. Woensdag is in 't Beest m Goes de film 'Blow Out' van Brian de Palma te zien (15.00 uuri In deze thriller, met John Travolta en Nancy Allen, wordt een moord in de doofpot gestopt, maar een geluidstechnicus tracht de feiten boven water te halen. Het Filmtheater Meccano in Middelburg vertoont donderdag 20 tot en met woensdag 26 december (met uitzondering van dinsdag) de film "Zonder getuigen' van Nikita Mikhalkov. Mikhalkov baseerde de film op het toneelstuk van Sofia Prokofyeva. De film gaat over twee ex-echtelieden, die elkaar op een avond de waarheid vertellen. De filmvertoningen zijn om 20.30 uur. Vrijdagavond brengt specialiste in de Slavische literatuur drs Jana Beianova in jazzcafé Porgy en Bess in Terneuzen een hulde aan Jaroslav Seifert, de Tsjechoslowaakse dichter, die onlangs de Nobelprijs kreeg (20.00 uur). Neville Tranter, de Australische poppenspeler, treedt zaterdagavond in De Piek te Vlissingen op met zijn Stuffed Puppet Theatre (21 00 uuri. Tranter, die in 1978 naar Nederland kwam en sindsdien hier zijn De cellist Tadashi Tanaka en de harpiste Gerda Ockers concerteren zondagmiddag in Filmtheater Meccano in Middelburg (16.30 uuri. Zij zullen werken uitvoeren van Chmary Ung. Chiel Meijenng, Takehito Shimazu en Isang Yun Het 'Gheselscap Goet endc Fijn' treedt zondagmiddag in cultureel centrum De Speije in Sas van Gent op met het programma 'Rondom Midwinter' (15.00 uur). De folkgroep bestaat uit Anja van Lint, Hilbrant Adema. Bert Veenkamp en muzikaal leider Robbert van Lint Het kwartet brengt Nederlandse en Vlaamse liederen, muzikale gedichten, dansmuziek en volksge bruiken rondom het thema "midwinterverzameld vanaf de Middeleeuwen Bij de vertolking van de muziek wordt gestreefd naar een zo'n authentiek mogelijke vocale en instrumentale benadering Er is door het gezelschap geput uit oude handschriften en liedboeken en liederen, opgetekend uit de volksmond. Het Gijsbrecht van Aemstel Kwartet geeft woensdag, tweede kerstdag, in de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg een kerstconcert bij kaarslicht (20.30 uur). Hel kwartet, opgericht in 1978, bestaat uit Eleonore Pameyer fluiti Ernestine Stoop (harpi. Jan Enk van Regteren Altena (viool) en Eduard van Regteren Altena cello i Door de instrumentale bezetting van het ensemble zijn zeer gevaneerde programma's mogelijk. Naast speciaal voor hen geschreven werken spelen zij stukken van onder andere Bach, Telemann, Schubert. Haydn. Tsjaikovski, Debussy en Y. Yun Het kwartet bracht al meer dan twintig wereldpremières ten gehore van onder andere Brant, Janssen. Andriessen, Rabin, Rai en Meijering. In Middelburg zal het ensemble de volgende werken ten gehore brengen J. S Bach; Triosonate uit 'Das musikalische Opfer'. F Schubert: Kwartet voor fluit, viool, cello en harp. C Debussv Triosonate voor fluit, altviool en harp, Kirstin Vogel sang Plight; F. Doppler Nocturne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9