PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamermeerderheid achter Van Aardenne fePZC Gorbatsjov: Moskou verbindt geen voorwaarden aan hervatting beraad 3 GIFSPUITERGEFFEN GEEFT ZICH AAN 1 DE VRIES: VOORWAARDELIJK GROENLICHT vandaag Onverwacht gesprek Gaddafi op Majorca WIN 'N TON MET TED. RUIMTEVEER ZOU SPIONAGESATELLIET LANCEREN Feenstra's Schoenenhuis Wisselvallig Vanochtend regen, vanmiddag opkla ringen. Vnj krachtige tot harde wind uil zuid lot zuidwest, vanmiddag rui mend naar west tot noordwest en afnemend, middagtemperatuur om streeks 8 graden Celsius. 227e jaargang no. 300 Donderdag 20 december 1984 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Buick. Naar herkenbaar Zeeuws toerisme MIDDELBURG - De opzet van dc toeristische organisatie en promotie moet niet de VVV als 'spil' hebben, maar is gediend met een soort 'Zeeuws bureau voor Recreatie en Toerisme', waar ook de VVV onder deel van vormt. Die visie hebben gedeputeerde staten van Zeeland over de herstructurering van het WV-werk gegeven in het definitieve beleidsplan voor de recreatie In het bestuur van dat bureau moet het bedrijfsleven de meerderheid heb ben. de provinciale VVV en de streek VW's horen erin te zitten en ook de overheid zou er in moeten deelne men. Als vertegenwoordigende instanties vanuit het bedrijfsleven noemen gs onder meer de kamers van koophan del, de Recron, de Horeca en de Horecaf, de Hiswa, het KNOV. het NCOV en de Vekabo. Ook zou in die opstelling de subsidiëring van zo'n bureau aangepast moeten worden. Duidelijk moet worden in hoeverre de overheid lasten voor haar rekening neemt (personeel en huisvesting) en wat het bedrijfsleven in de exploitatie moet bijdragen. Tot de taken van het Zeeuws bureau voor recreatie en toerisme rekenen gs: - de marketing en promotie, met een inbreng van het bedrijfsleven -dienst verlening als voorlichting, de onder steuning van plaatselijke en regionale VW's; -de exploitatie van een - kostendek kende - bemiddelingscentrale Gede puteerde J.B. Ventevogel wees er bij de presentatie van de visie van gs woensdag op, dat het bureau ook kan adviseren aan de provincie over za ken, die het provinciaal beleid raken. Dan kan de Zeeuwse raad voor de recreatie worden opgeheven, vinden gs. Ventevogel wees er desgevraagd op, dat die gedachtengang van de provincie over de opzet van een bu reau voor toerisme nieuw is. De bena dering van de Grontmij is niet overge nomen, het college richt zich meer naar het model, dat het bureau Bos en Co heeft ontwikkeld bij het onderzoek binnen de provinciale VW. „De dui delijk toegenomen betekenis van deze nieuwe constellatie brengt met zich mee. dat er hoge eisen gesteld moeten worden aan de leden van het bestuur en met name aan de kwaliteit van het dagelijks bestuur", aldus gs. Op de vraag of hij verwacht dat een dergelijke organisatie makkelijk tot stand komt, reageerde gedeputeerde Ventevogel hoopvol. „Het gaat om een soort opzet, die ook door de provinciale VVV zelf is onderschre ven," zei hij „En ook in het bedrijfsle ven gaan de gedachten wel in die richting. Maar de meerderheid van het bedrijfsleven en de VW's moeten het per sé willen. Anders komt dat niet tot stand. Ik heb er wel goede hoop op, al zou ik er geen vergif op durven innemen". (Zie ook pagina 13) DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van economische zaken mag aanblijven van CDA en WD. Na een korte fractievergadering besloot het CDA middernacht „als een blok achter Van Aardenne" te gaan staan. De VVD-fractie heeft dat van begin af aan gedaan. Wel blijft het CDA van mening dat Van Aardenne na het debat van woensdag over de relatie van de minister met de Kamer slechts „een voorwaardelijk groen licht" krijgt. Over het gehele beleid van de bewindsman inzake RSV zal het CDA pas volgend jaar oordelen, aldus fractieleider De Vries. I Moties van oppositieleider Den Uyl De voorzitter van de enquètecommis- (PvdA) en mevrouw Beckers (PPR), sie, Van Dijk (CDA), zei dat het CDA die de minister uitnodigden op te hem het misleiden van de Kamer stappen, waren daarmee kansloos ge- vergeeft. „Het feit dat het CDA eens- worden. Bij de stemming rond kwart gezind de uitleg van Van Aardenne ir twee vannacht werden de beide aanvaardt doet niets af aan de kwali- I moties verworpen met 63 stemmen ficaties die de enquêtecommissie in I voor en 82 stemmen teegen. Tegen haar rapport hierover heeft geformu- stemden CDA, VVD, SGP, GPV, Jan- leerd". In zijn stemverklaring zei Van Dijk de motie van de PvdA niet te kunnen steunen omdat oppositielie- UUf maat en het RPF-kamerlid Wage naar. Minister Van Aardenne zei eerder in antwoord op vragen van de Kamer dat hij blijft bij zijn standpunt, in 1980 de Tweede Kamer niet opzettelijk te hebben misleid. Als het al zijn bedoe ling was te misleiden gold dat de schuldeisers van RSV en niet de Ka mer. aldus Van Aardenne. De minister gaf meerdere malen toe fout te hebben gehandeld door de Kamer informatie te onthouden en bood daarvoor zijn verontschuldigin gen aan. Om zijn antwoorden te formuleren vroeg Van Aardenne aan Kamervoor zitter Dolman twee uur de tijd. Het duurde echter nog vier uur langer voordat hij de Kamer weer te woord wilde staan. In de tussentijd voerde hij overleg met De Vries. WD-leider Nijpels en premier Lubbers. Proble men daarbij waren dat het CDA in eerste instantie de verklaring van de minister „te mager" vond. Bovendien wilde Van Aardenne het voorwaardelijke groene licht van het CDA van tafel hebben. Toen bleek dat het CDA tegen de ingediende moties zou stemmen, viel de politieke span ning van dat moment weg Volgens WD-fractieleider Nijpels heeft de mi nister geen moment overwogen af te treden. Visvangst De Nederlandse vissers mogen in 1985 meer vis uit EG-wate- ren vangen dan dit jaar. Al leen het vangstquotum voor makreel wordt verlaagd (PAGINA 3) Gezondheidszorg De Nationale Ziekenhuisraad is de kortingen op de gezond heidszorg moe en xveigert nog langer mee te iverken aan het bezuinigingsbeleid van het ka binet. (PAGINA 5) Noodstart gelukt Het Belgische lesvliegtuig dat sinds vorige week vrijdag na een noodlanding 'gevangen' zat op de Hooge Platen m de Westerschelde is gisteren op eigen kracht weer vertrokken. Het toestel maakte gebruik van een noodstartbaan. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 der Den Uyl aan de motie een politiek lading (motie van wantrouwen) heeft gegeven. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) eiste woensdag het vertrek van de minister. In de motie legde hij letterlijk de conclusies van de enquêtecommissie over de misleidende informatie vast. Na aandringen van CDA-fractievoor- zitter De Vries gaf Den Uyl toe dat zijn motie eigenli jk bedoeld was om minis- BRUSSEL (ANP) - De De EG-Commissie heeft weigering van land- woensdag in Brussel be- bouwminister Gerrit sloten geen genoegen te Braks om op 15 decern- nemen met die weige- ber de superheffing op ring van Braks en enige te veel geproduceerde melk in te vorderen gaat ons land in januari 1985 50 tot 65 miljoen gulden kosten. gen is woensdagavond bevestigd dat de Com missie besloten heeft om in januari 25 procent in te houden van de voor van zijn Europese colle- schotten in de zuivelsec tor die een aantal EG- landen in januari uit Brussel moeten ontvan- EG-Commissiekrin- gen. ga's ter Van Aardenne weg te krijgen. Om die reden, zo liet De Vries vannacht weten, wilde het CDA de motie niet steunen. Het CDA vindt de conclusies van de enquêtecommissie „hard. maar niet te hard". De Vries stelde daarom: „of de PvdA-motie heeft het karakter van een motie van wantrou wen. of de motie is overbodig". Den Uyl noemt het onbegrijpelijk dat minister Van Aardenne zou aanvaar den dat hij met een voorwaardelijk groen licht door het politieke leven zou moeten gaan. De verklaring van de bewindsman noemde De Vries aanvankelijk „te mager". De minister heeft te weinig blijk gegeven te beseffen dat hij met zijn optreden de vertrouwensband met het parlement fors heeft ge schaad. De minister heeft een stap in de goede richting gezet met zijn ver klaring, „maar die stap was voor mij het absolute minimum om de samen werking met deze minister te kunnen voortzetten", aldus De Vries Volgens VVD-fractieleïder Nijpels is er nooit sprake van geweest dat de vertrouwensband van Van Aardenne met de Kamer is aangetast. Wel on derschrijft de liberaal de conclusie van de enquêtecommissie dat de mi nister zich in 1980 diende te beroepen op het 'belang van de Staat'. „Met alle aarzeling, die past bij wijsheid achteraf, geloof ik, dat de keuze die de minister van economische zaken in 1980 deed, toen hij de Kamer niet correct inlichtte op een verkeerde politieke inschatting heeft berust", aldus Nijpels. MADRID (DPA/AFP'UPL'RTR) - De leider van Libië, kolonel Moam- mar Gaddafi, is woensdag onver wacht op Majorca aangekomen voor een gesprek met de vroegere socialistische kanselier van Oos tenrijk Bruno Kreisky, een vice- voorzitter van de Socialistische Internationale. De Spaanse premier, Felipe Gonza lez, heeft zich later gevoegd bij Gaddafi en Kreisky voor „particu lier overleg", zo deelde een Spaanse regeringswoordvoerder mee. In kringen van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken werd ver nomen dat het verrassende onder houd al weken van tevoren was vastgesteld. De woordvoerder wilde niet zeggen of de besprekingen vooruitlopen op een mogelijke verzoening tussen Gaddafi en PLO-leider Arafat. Vol gens onbevestigde berichten wordt Arafat ook nog op Majorca ver wacht. Verkooppunten: Albert Heijn, Rabobank^-Jy en Shell-stations. DEN HAAG - De tweede kamer debatteerde woensdag over de handelswijze van minister Van Aardenne in de RSV-affaire. De foto toont minister Van Aardenne tijdens het debat. GEFFEN (ANP) - Een 17-jarige jongen uit Oss heeft zich woensdagavond vrijwillig bij de rijkspolitie van Geffen gemeld met de mededeling dat hij zondagavond in een discobar in Geffen giftig gas heeft laten ontsnappen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie van Den Bosch heeft de jongen gewetenswroeging gekregen. Zijn initialen worden in verband met zijn leeftijd niet vrijgegeven. De politie heeft direct na de bekentis de 19-jarige jongen uit Nuland vrijgelaten die als verdachte in de affaire sinds maandagmiddag vast zat. De politie had de jongen aangehouden na aanwijzingen van een getuige. De politiewoordvoerder kon nog niet zeggen wat het motief achter de daad is. Door het ontsnapte gas raakten zonadagavond elf jongeren zodanig bedwelmd dat zij moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. Voor zover de politie weet liggen er nog steeds zes van hen in het ziekenhuis. LONDEN (RTR/AFP) - Het lid het politburo van de Sovjetunie Mi- chail Gorbatsjov heeft woensdag tij dens overleg met de Britse oppositie leider Neil Kinnock gezegd dat Mos kou geen voorwaarden stelt voor het hervatten van bewapeningsoverleg met de Verenigde Staten. De „tweede man" van het Kremlin onderstreepte echter de Russische be- zorgdheid over het vraagstuk van de militarisering in de ruimte. Gorbats- j jov zei te hopen dat de Britse premier, Margaret Thatcher, tijdens haar ont moeting met president Reagan haar ll verzet tegen ruimtewapens zal laten horen. J Kinnock verklaarde tegenover ver slaggevers dat hij Gorbatsjov heeft gevraagd ol vooruitgang bij bespre kingen over een verbod van ruimte wapens een voorwaarde is voor het hervatten van het overleg over beper king van de kernbewapening Gor batsjov antwoordde volgens Kinnock „Wij stellen ide oplossing vani het vraagstuk van een demilitarisering van de ruimte niet als voorwaarde voor het hervatten van besprekingen over een beperking van de nucleaire bewapening Wij stellen helemaal geen voorwaarden vooraf'. Het Witte Huis heeft woensdagavond verklaard de bereidheid tot dialoog, zoals die in Londen is tentoonge spreid door Gorbatsjov, „bemoedi gend" te vinden. „Wij vinden het bemoedigend (te zien) dat de Sovjetunie hervatting van de dialoog wenst", aldus een woordvoer der van de Amerikaanse regering. Hij verklaarde verder dat president Rea gan bereid is bewijs te leveren van „soepelheid" De Verenigde Staten zullen het komende Sovjet-Ameri kaanse overleg in januari in Genève „onbevangen" tegemoet treden en „bereid zijn te luisteren" naar voor stellen van de zijde van de Sovjetunie, zo zei de woordvoerder in Washing ton. De Amerikaanse minister van defen sie, Caspar Weinberger, heeft woens dag in Washington de wil van de Verenigde Staten beklemtoond het onderzoek voort te zetten naar een defensie-systeem voor de afweer van raketten uit de ruimte. De minister van defensie verklaarde tegenover buitenlandse journalisten dat het „Star Wars" programma van president Reagan de enig werkelijke hoop biedt om ooit in de toekomst een akkoord met de Sovjetunie te berei ken over vermindering of zelfs afschaf fing van kernwapens In de VS is intussen deining ontstaan rond de volgende vlucht van het ruimteveer. De Amerikaanse minis ter van defensie, Caspar Weinberger, vindt dat de Washington Post onver antwoordelijk heeft gehandeld door te berichten over de voorgenomen stationering van een spionagesatel- liet boven de Sovjetunie. Hij zei voor de tv dat de krant daarmee de natio nale veiligheid van de Verenigde Staten in ecvaar brengt. De met veel geheimhouding omgeven komende vlucht van het Amerikaanse ruimteveer Discovery dient volgens de Washington Post om een spionage- kunstmaan te lanceren die in staat is te controleren of de Sovjetunie zich houdt aan akkoorden op het gebied van wapenbeheersing De Washing ton Post, zei van niet nader aangedui de bronnen te hebben vernomen dat de satelliet in een stationaire baan op 36.000 km van de Aarde boven het westen van de Sovjetunie geplaatst zal worden. Het Amerikaanse ministerie van de fensie, dat zich beroept op nationale veiligheidsbelangen, heeft allen die bij de lancering betrokken zijn strikte geheimhouding opgelegd. indelijk zijn gedeputeer- Ide staten van Zeeland dan naar buiten gekomen met de definitieve versie van een provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme. Na een vrij langdurige voorbereiding waarin vooral een studie en een aantal aanbe velingen van de Grontmij een belang rijke rol hebben gespeeld ligt er nu een beleidsvisie van het gs-college, dat de hoofdlijnen aangeeft van de gewenste toeristisch-recreatieve ont wikkeling. Op zichzelf is dat een goe de zaak, want er was langzamerhand behoefte aan een stuk samenhang in benadering en beleid en vooral aan een goede en werkbare vorm van overleg tussen de overheid en alle belangengroeperingen in deze sfeer werkzaam of geïnteresseerd Om te beginnen zijn de mogelijkheden tot bepaalde ontwikkelingen op het ge bied van recreatie en toerisme sterk afhankelijk van het ruimtelijk beleid, dat wordt gevoerd en met het oog waarop duidelijke politieke keuzes zijn gemaakt. Wat er wel en niet kan heeft te maken met wisselwerking en evenwicht tussen belangen die bepa lend zijn voor het Zeeuwse landschap als zodanig en - wat in vaktermen nogal eens wordt aangeduid met - de draagkracht van dat landschap In statendiscussies over Zeeuwse streek plannen en - zoals recentelijk - over de vraag welke de toekomstige invulling moet zijn van het Oosterscheldege- bied achter de pijlerdam worden be langen van recreatie en toensme bijna doorlopend besproken en getoetst. Van een gericht beleid dat daarop behoorde te volgen en van een slagvaardige aanpak was steeds veel minder sprake. En dat was op een aantal terreinen pijnlijk voelbaar. Toeristisch en recreatief Zeeland heeft geen duidelijk herkenbaar 'ge zicht' en aan de kwaliteit van wat men in huis heeft, valt bepaald nog het nodige te verbeteren. Het nu verschenen beleidsplan zou een aansporing kunnen (en eigen lijk moeten) zijn om dat stuk herken baarheid van Zeeland niet alleen in eigen gewest, maar ook naar buiten scherp aan te geven. Provinciale sta ten doen er goed aan daarop bij de behandeling van het beleidsplan in februari a s. duidelijk de nadruk te leggen. Al sinds de jaren '60 wordt in iedere economische studie over Zee land aangegeven dat recreatie en toe risme als een 'belangrijke pijler' voor de mogelijkheden van deze provincie moeten worden beschouwd. In de nota die gs gisteren ten doop hielden staan de cijfers weer op een rij. Van de totale bestedingen in de recreatieve sfeer in Nederland gaat 5 procent naar Zeeland. De directe werkgelegenheid in deze sector wordt geraamd op ruim 8.000 arbeidsplaatsen, een cijfer dat de positie van de landbouw benadert. Wanneer de toeleverende industrie en de dienstverlening aan recreatie en toerisme daarbij worden opgeteld ko men cijfers en percentages nog bedui dend hoger te liggen. Des te vreemder is het daarom dat er van een slagvaar dig beleid en zicht op de toekomstige functie van Zeeland op dit uitdagende terrein eigenlijk zo weinig ie merken is geweest. Veel is verzand in botsen de visies, gebrek aan samenwerking en onvoldoende overleg, aan nu en dan ongezonde concurrentie en com petentiekwesties. De moeilijkheden over de structuur van het VW-wezen en de impasse waarin deze organisatie is geraakt zijn daarvan de jongste afspiegeling. Het beleidsplan komt ook met 'ge dachten' over een nieuwe opzet van de toeristische organisatie en promotie. Een helder antwoord dus op de vraag: hoe brengt Zeelaïld zijn 'produkt' aan de man? En daarbij wordt dan uitgegaan van een soort. Zeeuws bureau voor recreatie en toe risme. waarin de provincale VW Zee land zou moeten worden opgenomen. Het bedrijfsleven zou in die construc tie de spil moeten zijn (met een meer derheidsvertegenwoordiging) en ver der zou het bestuur van dat bureau moeten worden gedragen door de pro vinciale overheid en de streek-VW's. Of een dergelijk idee kan worden beschouwd als de vinding van de eeuw voor het oplossen van de vele problemen en tegenstellngen die het veld van recreatie en toerisme de laatste jaren hebben beheerst, is nog moeilijk in te schatten Daarvoor is het nog veel te vaag in zijn uitwer king, zoals gs die hebben aangegeven. In ieder geval draagt het beleidsplan een mogelijkheid aan om vastgelopen vormen van organisatie en overleg op de helling te zetten, beter werkbaar te maken en vooral te vereenvoudigen. En dat is bepaald geen overbodige luxe. vdM. Advertentie paar schoenen halen prijs betalen Koopcentr. Groenendijk Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1