Kleine criminaliteit door samenwerking bestrijden Perez de Cuellar:hulp aan Afrika drastisch opvoeren Toch wwv voor vrouw die geen kostwinner is Nederland: plan van Udenhout onvoldoende Mensenvlees ongeschikt voor con sump de1 RAPPORT: TAAK VOOR OVERHEID EN BURGER Tuchtcollege verbiedt arts uitoefenen geneeskunst Gas Geffen nu bekend Ethiopische vluchtelingen gebombardeerd ill! 30ft I0ENSDAG 19 DECEMBER 1984 PZC/binnen-buitenland BOXTEL (ANP) - Slecht nieuws voor kannibalen: mensenvlees is zo vervuild lat consumptie ervan afgeraden moet worden. Gemiddeld bevat het vetweefsel van de mens in ons land 5.21 milligram gechloreerde koolwater stoffen, waarvan 2,59 milligram DDT. In dierlijk vet is maximaal 1,25 ,mil|igram DDT toegestaan. Deze „waarschuwing" staat in het boekje „Spuiten maakt ons giftig" van het Milieu-edukatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde, waarvan het eerste exemplaar (vandaag) woensdag, aan de Consumentenbond zal worden uitgereikt Het is geschreven door Kees Beaart van de Stichting Natuurverrij- king in Lekkerkerk en het gaat over de gevolgen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen De auteur merkt in zijn boekje op dat, als de mensen koeien of varkens waren, de overheid al veel eerder maatregelen had genomen om de stijging van de hoeveelheid gechloreerde koolwaterstoffen in ons lichaam te voorkomen. Er wordt nog te kwistig omgegaan met bestrijdingsmiddelen op gronden waarvan de mens zijn voedsel haalt. UTRECHT HEILOO (GPD/ANP) - De kleine criminaliteit is alleen terug: te dringen als verenigingen, scholen, wijkcomités en bedrijven samen met de overheden en de burgers ^preventieve maatregelen nemen. Pas in tweede instantie zijn het de politie en justitie die deze vorm van criminaliteit moeten bestrijden. Dat. is de belangrijkste conclusie van verbinden dat de clubs de supporters stadions Er dienen normen te komen het interim-rapport dat de commissie zelf in de gaten houden. Verkoop van voor het toezicht in de detailhandel, kleine criminaliteit' onder voorzitter- alcohol moet worden verboden in de bijvoorbeeld voor het aantal perso- 8 MË* «hap van dr. H. J. Roethof dinsdag- 'jaddag presenteerde aan minister korthals Altes van justitie. De commissie schat dat de directe schade die jaarlijks wordt veroor zaakt door diefstal en vandalisme meer dan twee miljard gulden be draagt De kleine criminaliteit heeft zeer nadelige sociale en economische gevolgen en de kwaliteit van het bestaan wordt er ernstig door aange tast. Volgens de commissie zijn het 'allereerst de zwakkeren in de samen leving die er het slachtoffer van zijn. Toezicht In haar rapport doet de commissie de aanbeveling om weer meer toezicht te gaan houden in het openbaar ver voer. Leraren moeten extra uren krij- m op het gedrag van scholieren te letten tijdens schoolfeesten, pau- i tussenuren. Leerlingen dienen te worden betrokken bij het onder houd van hun eigen schoolgebouw. Overheden moeten aan subsidies voor het betaalde voetbal de voorwaarde AMSTERDAM (ANP) - Het .Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft dinsdag in openbare zitting dc 71- jarige Amstelveense huisarts J.C.S. de bevoegdheid ontzegd tot het uitoe fenen van de geneeskunst. Deze uitspraak volgde op de behande ling op 30 oktober door het college van twee klachten tegen de huisarts. In beide gevallen oordeelde het colle ge dat de klachten terecht waren en in één geval dat S zich schuldig had gemaakt aan handelingen die het voor de praktijkuitoefening als huis- neelsleden per vierkante meter win kelruimte. Voetbalclubs en bedrijven die niet meewerken zouden geen aan spraak meer moeten kunnen maken op hulp van de politie. Samen met het bedrijfsleven moeten de overheden bewaakte fietsenstallin gen openen. In door criminaliteit ge teisterde flats dienen concierges te worden aangesteld. Een landelijk geautomatiseerd registratiesysteem voor vermiste goederen is hoognodig. Het Nederlands Genootschap van Le raren vindt dat de extra uren die leraren moeten krijgen, toegekend moeten worden aan klassedocenten ter begeleiding van de leerlingen Op deze manier willen de leraren de klei- ten niet heeft ingezien, onvoldoende ne ™""daiiteit terugdringen, bereikbaar was en doorverwijzing Dit zegt het NGL als reactie op de naar specialisten heeft geweigerd, aanbeveling in het interimrapport Daardoor is het leven van de patiën ten op het spel komen te staan. Een op verzoek van het college inge- van de commissie kleine criminaliteit om extra leraar-lessen aan de scholen ter beschikking te stellen. Ondanks vertrouwen in de stand der genees kundigen op ernstige wijze onder mijnde. Het college was van oordeel dat S. de ernst van de klachten van zijn patién- nngsgevallen op. steld onderzoek door de inspecteur de aanbeveling dat deze uren ge- van de volksgezondheid voor Noord- bruikt moeten worden om te surveille- Holland heeft aangetoond dat S. door ren, zegt het NGL verheugd te zijn frequent alcoholgebruik en door een over de mogelijke toewijzing, combinatie van daaraan toe te schrij- Minist„ Korthals Altes biedt nog ven geestelijke en lichamelijke ver- voor hrt 20merreces van 1985 SSfïf-1 geïntegreerd plan voor de bestrijding van met name kleine criminaliteit aan de Tweede Kamer aan. Dit zei de bewindsman op een spreekbeurt in GEFFEN (ANP) - De politie weet sinds dinsdagmiddag welk gas zon dagavond in een bar-dancing in Gef- opzettelijk in de lucht is ge- icht. Dat heeft een woordvoerder de rijkspolitie meegedeeld. Om stik gas het gaat wil de politie niet hebben dat gegeven nodig om het bewijs tegen de aangehouden ver dachte rond te krijgen", aldus de zegsman van de rijkspolitie De toe stand van de zes slachtoffers die nog in het ziekenhuis verblijven is inmid dels verbeterd. Twee van hen liggen nog op de afdeling intensive care. De politie kreeg in de loop van dins- een telefoontje van een man die tut hoofde van zijn beroep nogal wat kennisbezit van gassen. „Hfj vertelde ons dat de betreffende symptomen in een bepaalde richting wezen. Een maal op dat spoor gezet hebben we de producent van het betreffende gas benaderd. Dat leverde voldoende in formatie op om met zekerheid te kunnen vaststellen om welk gas het gaat", aldus de politiewoordvoerder. De 19-jarige jongen uit Nuland die ervan wordt verdacht het gas in de lucht te hebben gebracht, ontkent tot nu toe elke betrokkenheid. Financieringsopzet podiumkunsten niet meer gewijzigd DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse za ken) is niet bereid tegemoet te komen kan de wensen van de Tweede Kamer •m opnieuw een wijziging aan te tangen in de financiering van de Podiumkunsten Mede namens khalssecrelaris Koning (financiem gang van 1 januari 1988 zal taft Van Amelsvoort dat de Kamer het goederenvervoer over meegedeeld. week sprak de Kamer zich Unaniem uit voor een extra korting jan de gemeenten tot 100.000 inwo- hers ten voordele van de steden met toer dan 100.000 inwoners. In een 'Oorstel-Hummel (PvdA) werd ervoor - Weit de jaarlijkse- achteruitgang pese interne markt bezig- voor individuele gemeenten tot vijf houdt is dinsdag in Brussel Sulden per inwoner te beperken namelijk besloten tot invoe- De regenng weigert die suggestie te ring op die datum van wat flgeii. Van Amelsvoort raadt in zijn brief aan ile Kamer de gemeenten met de groot ste financiële nadelen aan zich te 'enden tot de provincies om zodoen de op provinciaal niveau zo mogelijk aanvullende financiële maatregelen te treffen. DEN HAAG - Dr. H. J. Roethof, voorzitter van de Commissie kleine criminaliteit, heeft dinsdag het rapport aangeboden aan de minister van justitie, mr F Korthals Altes HAARLEM - Bij bronsgieterij Binders in Haarlem wordt de laatste hand gelegd aan het 650 kilo wegende Wilhelmina-monument dat volgend jaar nabij Paleis Noordeinde in Den Haag zal worden geplaatst Gieterij Binders heeft vijf maanden gewerkt aan het door Charlotte van Pallandt gemaakte ontwerp. LONDEN (AFPl - Ethiopische ge vechtsvliegtuigen hebben onlangs een bombardement uitgevoerd op een groep vluchtelingen, die vanuit de noordelijke provincie Tigre pro beerde het buurland Sudan te berei ken. Bij de aanval zijn achttien do den gevallen en werden 56 personen gewond. Dat heeft een woordvoerder van het Volksfront voor de bevrij ding van Tigre (PFLT) dinsdag in Londen verklaard. Het bombardement werd uitgevoerd op 3 december in de buurt van de stad Shelalo op de grens met de provincie Eritrea. De aanval was gencht tegen een groep van ongeveer 1500 vluchte lingen. Onder de slachtoffers waren veel vrouwen en kinderen, aldus de woordvoerder in Londen Volgens hem zijn in Noord-Ethiopié meer van" dergelijke beschietingen uitgevoerd, maar hierover kon hij geen bijzonder heden geven Sinds oktober zijn ongeveer 80.000 vluchtelingen Oost-Sudan binnenge trokken om te ontkomen aan het conflict in Tigre en aan de honger. Dit aantal groeit per dag met circa 1500 aldus een functionaris van het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN in Geneve. Kerncentrales - De Stichting Ener gie en Landbouw is tegen een uitbrei ding van het aantal kerncentrales in ons land Volgens haar liggen de kos ten die daarmee zijn gemoeid veel hoger dan het kabinet, dat binnekort een beslissing over de uitbreiding neemt, doet voorkomen. Bovendien is hel effect op de werkgelegenheid slechts éénmalig en naar verhouding niet zo groot, omdat veel kennis en arbeid voor de bouw van dergelijke centrales uit het buitenland zal moe ten worden gehaald. De stichting is van mening dat de benodigde investe ringen beter kunnen worden aange wend voor diepte-investenngen in Ne derlandse industrièn die daarmee in ternationaal een goede uitgangsposi tie kunnen krijgen. arts. Het college zal zich genoodzaakt tot de ontzegging uit de bevoegdheid. Deze maatregelen leggen medische Heiloó" j!eCht5 uitzonde- Het plan zal met name zijn afgestemd op de resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van kleine crimina liteit door de Commissie Roethof. EXTRA KOSTEN MOETEN WEL GEDEKT DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die geen kostwinner zijn kunnen toch aanspraak maken op een wwv-uitkcring vanaf 23 december van dit jaar. Het kabinet zal op korte termijn een wijzigingsvoorstel van de wwv met deze strekking indienen, om te voldoen aan de door dc Europese Gemeenschap vereiste gelijke behandeling van man en vrouw in de sociale zekerheid. Voorwaarde is wel dat voor de extra kosten die zijn verbonden aan deze maatregel dekking wordt gevonden. Het gaat om een bedrag van 450 miljoen gulden. richtlijn na te komen waann per 23 december gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid wordt voorgeschreven. Senaat Dat blijkt uit een dinsdag Tweede Kamer gestuurde brief van staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De Eerste Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp aangenomen tol veria- maar de Kamer ging hiermee niet ging van de uitkeringspercentages akkoord. van de wao, de ww en de wwv tot Op verzoek van de PvdA-fractie in de zeventig procent met ingang van 1 Tweede Kamer zal de kamer donder- januari 1985. Tegen stemden de frac- Vorige week verwierp de Kamer een dagavond een kort debat wijden aan ties van PvdA. D 66, CPN. PPR en wijzigingsvoorstel van staatssecreta- de brief van staatssecretaris De PSP. ris De Graaf. Met ingang van 23 Graaf. De FNV wU de brief eerst zorgvuldig De regeringsfracties en het GPV in de bestuderen en zal dan in de loop van Senaat hebben dinsdag instemming vandaag definitief beslissen of het betuigd met de bevriezing van het aangekondigde kort geding wel of met miniumumloon de kinderbijslag en doorgaat. De FNV wil de Staat even- de uitkeringen aan arbeidsonge- tueel via de rechter dwingen de EG- schikten, werklozen, en de pensioe- december wilde hij met alleen vrou wen die geen kostwinner zijn het recht op ontzeggen, maar ook voor manne lijke niet-kostwinners de WWV-uitke- ring schrappen. Zo zou de gelijke behandeling ook tot stand komen. OFFLCIELE REA CTIE Doodstraf voor vijf Vietnamezen BRl'SSEL (ANP) - Met in de interne grenzen van de EG aanzienlijk gemakkelij ker kunnen verlopen dan tot nu toe het geval is. In de EG-ministerraad die zich met zaken van de Euro- in het EG-jargon genoemd wordt het „enig document" Op dat document kunnen vrachtvervoerders in 48 punten op één vel papier alle gegevens over door lien vervoerde goederen kwijt- Invoering van het docu ment zal de papierenromps lomp aan de Europese bin nengrenzen aanzienlijk ver eenvoudigen. Staatssecre taris Van Eekelen (Europe se Zaken) sprak in Brussel HO CHI MINHSTAD (AFPl - Vijf Vietnamezen zijn dinsdag door een rechtbank in* Ho Chi Minhstad (het vroegere Saigon) ter dood veroor- DEN HAAG (ANP)-Het democratise- bevolking, zoals vakbonden en de deeld wegens hoogverraad en spiona- ringsplan van de Surinaamse rege- kerken. ge. ring onder leiding van premier Uden- De reactie van de Nederlandse rege- Het vonnis was conform de eis. maan- hout komt over het geheel genomen ring zal via de „geeigende kanalen dag, van het openbaar ministene. „onvoldoende" tegemoet aan de ver- aan Suriname worden overgebracht Het tribunaal besliste dat de vijf „de wachtingen die zijn gewekt. Het plan De Nederlandse regering spreekt de hoogste straf moeten krijgen Zij beantwoordt niet aan de voorwaar- bereidheid uit met de Surinaamse hadden plannen om met steun van den die Nederland heeft gesteld voor regering van gedachten te wisselen China. Thailand en de Verenigde Sta- hervatting van de ontwikkelingssa- over de wegen die kunnen leiden tot ten het bewind m Hanoi omver :e menwerking. herstel van democratie en rechtstaat, werpen, aldus het vonnis. Op die Dat heeft een woordvoerder van het aldus de woordvoerder. Hij zei dat een beschuldiging staat in Vietnam de ministerie van buitenlandse zaken in „normale" relatie met Suriname pas doodstraf, Den Haag dinsdag desgevraagd mee- mogelijk is als democratie en recht- gedeeld. Het is de eerste officiële staat zijn hersteld Een „normale reactie op het democratiseringsplan relatie betekent volgens hem ook her- dan ook van „een enorm Bovendien wil men een Eu succes" ropees systeem gaan maken dat ruim twee weken geleden door de stel van de ontwikkelingssamenwer- Dat het, na het besluit dat waarbij de computer alle regenng Udenhout werd aanvaard king de ministerraad is gevallen, toch nog zolang duurt voordat men het nieuwe formulier in de prak tijk kan gaan gebruiken komt omdat men de toepas singsregels nog moet ma ken. Ook allerlei bestaande Europese verordeningen (de „Europese wetgeving") moeten worden aangepast. gegevens verwerkt, Volgens de woordvoerder wordt met Op 1 januari 1987, zo heb- name niet beantwoord aan de ver ben de ministers bepaald, wachtingen met betrekking tot ver moeten alle toepassingsre- kiezingen en de samenstelling van de gels gereed zijn. Het Euro- assemblee pese bedrijfsleven heeft dan De Nederlandse regering is van me- nog een jaar de tijd (tussen ning dat het rapport „over heteheel 1 januari 1987 en 1 januari genomen onvoldoende tegemoet 1988) om zich in te stellen komt aan de verwachtingen die waren op het gebruik van het nieu- gewekt" bij de Nederlandse regering we document. en bij grote delen van de Surinaamse Spion De federale inlichtingen- Wenst van de Verenigde Staten FBI taft donderdag in Los Angeles een Ingenieur gearresteerd die ervan jjwdt beschuldigd geprobeerd te heb- wn defensie-geheimen aan de Sovjet- mie te verkopen. De 40-jange Tho- was Patrick Cavanagh was werkzaam J IT ?.fdeUne van het bednjl NEW YORK (DPA/UPI/AFP) - De hulp f "m waar wordt gewerkt aan aan de door honger en economische oeuijk te observeren technologie' problemen getroffen landen in Afrika W Stadspostdiensten - De PTT zal moet drastisch worden opgevoerd. Sten brieven gaan bestellen die. voor Dat zei begin deze week de secretaris- Wn van zegels van stadspostdien 'ten, abusievelijk in de brievenbussen tan de PTT zijn geworpen. Staatsse- Tetaris Scherpenhuizen (Verkeer en jaterstaat) wilde dinsdag tijdens het vndelinge vragenuurtje in de Twee- Kamer niet ingaan op de suggestie 'an de VVD-er De Beer om dergelijke te behandelen als ongefrankeer- gcneraal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. Hij sprak het ope ningswoord op een speciale conferen tie van de VN die aan de honger in Afrika is gewijd. De bezorgdheid over de actuele situatie, zo zei hij, moet leiden tot een „permanente ver plichting tot het geven van concrete hulp". De situatie van miljoenen k post Ongefrankeerde post wordt Afrikanen is thans slechter dan aan Ifijd wel besteld, maar de ontvangers het begin van dit jaar. toeten achteraf wel porto betalen Volgens Perez de Cuellar worden in Elk donorland kan van de lacuiLeiucx. Afrika thans 150 miljoen mensen door van de organisatie gebruik maken, de hongerdood of ondervoeding be- dreigd Er is per jaar behoefte aan vijf Jre nie"we VN-organisatie zal wor- tol zes miljoen ton voedingsmiddelen. J™"d do?.r de Amerikaan Brad- zo zei hij. Alleen al aan medicijnen r,,p" _Naasl, h'-' «rnrdmeren moet een bedrag van 1.3 miljard gul- ïan staande hulpplannen zal het den op tafel komen b|lre.al1 °ok ml!uwe Intiatieven ont- De Verenigde Naties, aldus Perez de P|00len. Cuellar, hebben de bestrijding van de Over de oorzaken van de rampzalige crisis in Afrika tot één van de voor- toestand in Afnka verschilden op de naamste doeleinden van de volkeren- conferentie de meningen. Volgens de organisatie gemaakt. Hij kondigde vice-president van de Wereldbank, aan dat de VN een organisatie in het Ernest Stern, zijn de Afrikaanse lan- leven hebben geroepen die by hulpac- den voor een deel zelf verantwoorde- ties een centrale rol kan vervullen, lijk. De voornaamste reden ,Uu. „u verslechterde voedselsituatie is naar zijn mening de verontachtzaming van de landbouw en een tekort schietende efficiency. De donorlanden, aldus Stern, zijn volledig medeverantwoor delijk voor deze sitiualie. De woordvoerder van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), de Tanzaniaan Muhammed Ali Foum, verklaarde daarentegen dat de slech te economische situatie de Afrikaan se landen niet in staat stelt zich zelf te helpen. Afrika is bovendien van alle continenten het minst ontwik keld. aldus de OAE-woordvoerder. Nog slechts één aanmaning bij niet-betalen boete DEN HAAG (GPD) - Na het niet of niet volledig betalen van een boete zal het openbaar ministe rie na verzending van de eerste acceptgirokaart nog slechts eén aanmaning sturen. De boete wordt daarbij verhoogd met 25 gulden. Wordt de boete plus verhoging niet betaald binnen de gestelde termijn, dan wordt die automa tisch opnieuw verhoogd met ten minste 50 gulden. Dit staat in een wetsvoorstel tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht het Wetboek van Strafvordering en enkele andere wetten dat minister Korthals Altes bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Een ander onderdeel van het wetsontwerp betreft het openen van de mogelijkheid dat de eco nomische strafkamers bij de rechtbanken ook met-economi sche delicten kunnen berechten indien er een samenhang is met economische delicten, Volgens de bewindsman zal dit een effi ciènter behandeling van. vaak ingewikkelde, economische en milieu-fraudezaken bevorderen. De eerste verhoging van een boete met 25 gulden bij niet betalen is reeds praktijk ondei de huidige wet. Senaat aanvaardt nieuwe wet op het Nederlanderschap DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag met algemene stem men de nieuwe wet op het Nederlan derschap aangenomen. In die nieuwe wet wordt de naturalisatieprocedure ingrijpend gewijzigd. Tot dusver bekrachtigde het parle ment naturalisaties bij wet In de toekomst zal dat gebeuren bij klein Koninklijk Besluit, op voordracht van de bewindslieden van justitie Voor het parlement blijft slechts een alge mene, controlerende rol achteraf weg gelegd Een ambtenaar van de burgerlijke stand zal in de nieuwe naturalisatie- procedure adviseren over de vereiste mate van inburgering van de kandi daat voor naturalisatie Die kandi daat moet beschikken over een „rede lijke kennis van de Nederlandse taal" en voldoende zijn best hebben gedaan om zich te laten „opnemen in de Nederlandse samenleving" De vreemdelingenpolitie krijgt een veel beperkter adviesrol dan tot dusver Premiewoningbouw - Doordat ge meenten bouwgrond steeds duurder maken, kunnen aannemers met lan ger instaan voor de kwaliteit van premiewoningen. Het ministerie van volkshuisvesting moet deze ontwik keling zo snel mogeluk tot staan brengen om te voorkomen dat kopers van deze woningen er de dupe van worden De prijs van een nieuwe premiewo ning is aan een maximum gebonden. Hoe hoger de grondprijs is des te minder geld er overblijft voor de ei genlijk" bouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9