Partijpolitieke twisten in kamer rond Walrus-zaak Gemeentelijke tarieven in 1985 minder sterk omhoog pze A I Twee en een half jaar in strandzaak Egmond geëist Evacuatie centrum Leiden PZC/ binnen-buiten land KAMERMEERDERHEID VOORLOPIG TEVREDEN Senaat: fiscaal soelaas hei weer bejaarden- en gezinshulpen - In zeeland Kamerlid niet welkom in Zuid-Afrika [WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 va, Harrf in (ft ■hron ze da aara zoaii uw, nets el Af erga Stiet, >edu heef zulb opei DEN HAAG (GPD) - Het eerste plenaire Kamerdebat over de Walrus-affaire - de twee nieuwe onderzeeboten die in 1984 buiten medeweten van de Kamer een half miljard gulden duurder bleken dan in 1978 werd begroot - heeft gisteren geen nieuwe gezichtspunten maar slechts partijpolitieke twisten opgeleverd. Vooral de VVD, bij monde van defensiespecialist Blaauw, spande zich in om aan te tonen dat de verantwoordelijkheid voor een falende kostenbewa king en het niet melden aan de Kamer van overschrijdingen bij anderen dan de eigen staatssecretaris Van Eekelen heeft gelegen. Van Eekelen was van '77 tot '81 staatssecretaris materieelzaken. Waar PvdA. CDA en de kleine confes sionele partijen zich tevreden toon den over de maatregelen die de be windslieden De Ruiter en Van Houwe- lingen hebben genomen om verder uit de hand lopen van de kosten te voor komen, dreigde Blaauw met een mo tie. Hij wenste eerst antwoord van de bewindslieden te hebben op de vraag waarom het na het aantreden van het kabinet-Lubbers eind 1982 tot begin 1984 heeft geduurd voordat Van Hou- welingen de Tweede Kamer voor het eerst informeerde over de kostenstij gingen De bewindslieden antwoor den vandaag op de gestelde vragen. Blaauw nam tijdens het debat uit- drukkelijk de marine in bescherming. Hij leidde uit de door de huidige bewindslieden aan de Kamer ver strekte informatie over het Walru sproject af, dat de bewindsheden uit het kabinet-Van Agt 2 i minister Van Mierlo (D'66) en zijn PvdA-staatsse- cretaris Stemerdink) wel degelijk geïnformeerd hadden kunnen zijn over de kostenstijgingen Datzelfde gold voor De Ruiter en Van Houwelin- gen na hun aantreden. De recente wijziging van de marine- top is door De Ruiter, zo meende de liberale woordvoerder, in een brief aan de Kamer ten onrechte in ver band gebracht met de Walrus-affaire Hij vroeg De Ruiter te erkennen dat die brief een verkeerde inschatting was, Engwirda (D'66) zag het totaal anders „De minister ontkent een di rect verband. Daarmee is ook de voorbeeldfunctie van de maatregelen ontkracht. Dat zou betekenen dat in het geheel geen personele consequen ties worden verbonden Mijn fractie acht dit onvoorstelbaar". Opheldering Van den Bergh (pvda) meende dat Van Houwelingen nog onvoldoende heeft opgehelderd waarom in de pe riode januari '84-september '84 op nieuw een kostenstijging van 150 mil joen is opgetreden Hij wenste boven dien „tot in details'' te zien opgehel derd wat in '77-"78 bij de start van het project is gebeurd. Hoewel de CDA-er Frinking Van Hou welingen prees voor diens activiteiten in deze affaire vroeg hij zijn partijge noot toch nog eens uitvoerig uit te leggen, wat de situatie was bij het aantreden van het kabinet-Lubbers, wanneer Van Houwelingen op de hoogte was van de volle omvang van de kostenstijging en wat hij eraan heeft gedaan De kleine linkse partijen meenden dat de huidige bewindslieden dienden op te stappen. De meeste fracties wensten een eind oordeel op te schorten tot het RSV- debat in februari over het eindrapport van de enquêtecommissie-Van Dijk. Eén van de aanbevelingen uit het rapport is een nader onderzoek door de Tweede Kamer naar de gang van zaken rond grote defensieprojecten. Van den Bergh diende gisteren een motie in, die tot doel heeft de Walrus- affaire bij zo'n onderzoek te betrek ken. Engwirda vroeg de bewindslieden per motie de marineplannen bij te stellen en daarvan de Kamer uiter lijk over drie maanden verslag te doen. De Democraat wil met de motie garanderen dat de kostenoverschrij- dingen uitsluitend worden opgevan gen binnen de marinebegroting. BEHANDELING WET TWEEVERDIENERS Vandaag Vandaag staat het weer onder in vloed van een depressie die ten zuiden van IJsland ligt. Een gebied met veel bewolking en regen trekt vanochtend en vanmiddag over de omgeving. De wind neemt toe tot krachtig, op zee lot hard. De overheersende windrichting is zuidwest. Door deze ontwikkeling wordt nog steeds zachte oceaanlucht aangevoerd, hierdoor loopt de tempe ratuur vandaag ook weer op tot zo'n 7 graden. Dat is een waarde die we in de donkere dagen voor kerst eigenlijk wel hoog mogen noemen Als we vorst zoeken zullen we dan ook een flink eind oostwaarts Europa inmoeten. Waar het als gevolg van een krachtig hogedrukgebied boven Rusland nogal koud is Nautisch bericht Wind. zuidwestelijk 5-6, later 6-7. zicht matig, in neerslag mogelijk slecht, temperatuur kustwater8 gra denafwijking waterstandentijdens ochtendhoogwater geen afwijking van betekenis, met het avondhoogwa ter enige decimeters verhogingmaxi male golfhoogte monding Schelde's. vanochtend tijdens hoog water om streeks een meter DEN HAAG (ANP) - De drie grote fracties in de Senaat, CDA, PvdA en VVD, willen dat de regering komend jaar direct fiscaal soelaas biedt aan vrouwen die naast hun gezin in deel tijd tegen betaling bijspringen in het huishouden van bejaarden en gezin nen. Dat bleek dinsdag bij de behan deling van het nieuwe wetsontwerp op de tweeverdienersbelasting dat als geheel de instemming geniet van een meerderheid van de Eerste Ka- Op hgt probleem dat de nieuwe twee verdienersbelasting fiscaal zo slecht uitpakt voor de bijverdienende ge- zins- en bejaardenhulpen dat een leegloop van die tak van dienstverle ning dreigt was de Senaat geatten deerd door de Raad voor de Gezins verzorging. De regeringsfracties wre ven staatssecretaris Koning van fi nanciën. die denkt dat het allemaal wel zal meevallen, aan dat hij in een veel te laat stadium zijn geruststellen de visie openbaar heeft gemaakt in een persbericht. Het probleem houdt verband met de zogenaamde „voetoverheveling" Tweeverdieners hoeven over de eerste zeven mille die elk van beide partners verdient geen belasting te betalen Als de bijverdienende vrouw minder dan zeven mille verdient, mag zij het restant van die belastingvrije voet „overhevelen" naar de belastingvrije voet van haar echtgenoot De oplossing die de regeringsfracties voor ogen staat is de „voetoverheve ling" naar de man direct per 1 januari te verdisconteren in de inhouding van loonbelasting van de man In het voorstel van staatssecretaris Koning gaat de man van die „voetoverheve ling" pas op 1 juli iets merken, door dat minder loonbelasting wordt inge houden. SCHOO GEVRAAGD BELEID SRI LANKA TE HERZIEN DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking moet de relatie met Sri Lanka her zien, omdat de autoriteiten zich schuldig maken een een systemati sche terreur tegen de Tamil-minder- heid in het noorden en oosten van het land en omdat een groot deel van de door Nederland gefinancierde projec ten door bewust overheidsingrijpen onmogelijk is gemaakt. Dit heeft een vertegenwoordiger van een van de Nederlandse medefinancieringsorga nisaties dinsdag in Den Haag gezegd op een persconferentie van de katho lieke „Commissie Justitia et Pax". „De situatie in Tamil-gebied is te vergelijken met een land dat gebukt gaat onder een buitenlandse bezetter. De meeste winkels in het noorden en oosten zijn door het leger of door Sinhalese bendes in de as gelegd. Tamil-plantagearbeiders worden zon der enige reden met mitrailleurs neer- gemaaid, en het meest elementaire recht van de mens. het recht op leven, geldt voor de Tamils niet", aldus de zegsman, die uit vrees voor repercus sies van Srilankaanse zijde anoniem wilde blijven. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag wil reizen naar Sri Lanka niet rechtstreeks ontraden, maar waarschuwt degenen die naar dit land willen reizen rekening te houden met de gespannen situatie en de onvoorspelbaarheid van ontwikke lingen die risico's kunnen inhouden. Museum open Het Rijksmuseum Vincent van Gogh en het Stedelijk Museum in Amsterdam zullen in het vervolg op maandag weer open zijn De aanleiding zijn de grote tentoon stelling van schilderkunst na 1940 „La Grande Parade" in het Stedelijk en de daaraan parallel lopende tentoonstel ling „De Nederlandse Identiteit" in het Van Goghmuseum. De openstel ling op maandag zal in elk geval duren tot 15 april 1985 maar de kans is groot dat het Stedelijk ook na die tijd op maandag open zal blijven. Vooruitzichten Voor morgen: depressie in zeegebied bij IJsland zorgt voor wisselvallig weer met veel bewolking en in de ochtend en middag regen. Later opklaringen en iets lage re temperaturen. Veel wind uit zuid west, in de loop van de dag ruimend naar west tot noordwest en iets afne mend Voor vrijdag tot en met zondag: eerst veel bewolking met buien. Later wat meer zon. Lagere temperaturen, mogelijk nachtvorst. Eerst nog krach tige tot harde, later overwegend mati ge wind ZON EN MAAN '20 december Zon op 08.45 onder 16.30 Maan op 06.25 onder 14.48 Hong Kong heeft rijstveldpoppen ingezet tegen de Amerikaanse Kool-kinderen in de strijd om de knuffelpoppen - markt. Hier een aantal Rice Paddy-dolls, die compleet met op naam gesteld paspoort worden afgeleverd. De Cabbage Kids uit de VS hebben adoptiepapieren en ook hier heeft het Verre Oosten dus voor een tegenhanger gezorgd Hoog water Woensdag. 19 december Vlissingen ns 9.1 is Terneuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Brulmsse LEIDEN Rondom het terrein in Leiden waar vandaag een vliegtuigbom onschadelijk wordt gemaakt zijn dinsdag als veiligheidsmaatregel containers geplaatst Vooral het museum van Volkenkunde is goed afgeschermd. LEIDEN (ANP) - Vandaag zal het centrum van Leiden gedeeltelijk worden ontruimd in verband met de ontmanteling van een vliegtuig bom met vijfhonderd kilogram springstof uit de tweede wereld oorlog. De politie verwacht geen problemen bij de evacuatie. In totaal moeten ongeveer vijfen twintighonderd mensen hun wo ning verlaten. Zij wonen in een straal van driehonderd meter rond de bom Tot op een afstand van zeshonderd meter mag niemand zich op straat bevinden tijdens de demontage Binnen deze straal moeten de bewoners alle ramen openzetten. Het treinverkeer van en naar Leiden wordt stilgelegd, zodat veel treinen moeten uitwijken naar Gouda. De politie zal alle ontruimde huizen controleren op eventuele achterblij vers. Om deze reden mag geen enkel huis worden afgesloten. Behalve zeshonderd man politie zullen er ongeveer duizend mensen worden ingezet om de evacuatie in goede banen te leiden. De gemeente Leiden heeft geen ver zekering kunnen afsluiten voor de onkosten die Leidse winkeliers der ven door de evacuatie. Leiden ving ook bot toen het zich wilde verzeke ren tegen schade door het weer als woensdag in een straal van 600 meter deuren en ramen van wonin gen en winkels openstaan. Vplgens een woordvoerder van de gemeente is Leiden wel - tot een bedrag van 40 miljoen gulden - verzekerd in geval een explosie ra vage aanricht aan de panden in het lege Leidse centrum PRESIDENT HOF: ALCOHOL OORZAAK AMSTERDAM (GPD) - Ongebreideld en voortdurend geweld en een vol strekte minachting voor de weerloos heid van de slachtoffers. Dat is vol gens de Amsterdamse procureur-ge neraal mr. C. R. Ficq het grondpa troon geweest van vijf Egmondse jongens, die op 22 juli jl. twee man nen uit Heilo en Alkmaar aanvielen en achtervolgden. Een van de slacht offers stierf diezelfde nacht aan zijn verwondingen en zijn dood moet alle deelnemers worden aangerekend, meent mr. Ficq. Ook al hadden zij niet de opzet hem te doden. De rechtbank in Alkmaar heeft de jongens op 30 oktober jl. veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en daar is de officier van justitie, die vier jaar had geëist tegen in beroep ge gaan. Voor het gerechtshof in Amster dam. dat de zaak in opmerkelijk korte tijd na het vonnis heeft behandeld, is maandag door het openbaar ministe rie tweeeneenhalf jaar geëist Een SHAMIR STELT PERES ULTIMATUM (Van onze correspondent TEL AVIV - Vice-premier Shamir van Israël heeft premier Peres 48 uur de tijd gegeven om de afgetreden minister zonder portefieulle Rabin Ytzhak Peretz van de religieuze Shas- partij over te halen weer aan de regering deel te nemen. Lukt dat de minister-president niet, dan stapt de Likoed-partij van Shamir donderdag uit de pas drie maanden oude rege ring van nationale eenheid. Vorige week nam de leider van de Shas-partij zijn ontslag uit ongenoe gen over het feit dat het hem toebe deelde ministerie van binnenlandse zaken niets te zeggen zou krijgen over de financiering van joods-religieuze instellingen. De minister-rabbijn was bij de formatie door de Likoed het ministerie van religieuze zaken be loofd, maar de Arbeiderspartij van Shimon Peres had dat al aan de Nationale Religieuze Partij (NRP) toebedeeld. Het conflict over de verdeling van de departementen sleept zich nu al drie maanden voort. verzoek van de verdedigers om de hoger-beroepzaak achter gesloten deuren te behandelen, werd door het Hof afgewezen, met uitzondering van een 18-jange verdachte De aanklacht tegen deze jongen is daarbij nietig verklaard, omdat zijn ouders niet op tijd zijn geïnformeerd. De procureur-generaal maakte maan dag bezwaar tegen de aanduiding „Egmondse strandmoord" en hij had kritiek op publikaties, met name een bijzonder verwerpelijk stuk in een roddelblad, waarin de feitelijke toe dracht van de vechtpartij is ver draaid De rechtbank in Alkmaar heeft volgens hem gelet op de algeme ne maatschappelijke verontwaardi ging over de gebeurtenissen in Eg- mond het milde vonnis beter moeten toelichten De behandeling in hoger beroep van de Egmondse zaak is door een golf nieuwe publiciteit en door vragen in het parlement verder onder een druk komen te staan die eigenlijk onverenigbaar is met een behoorlijke rechtspleging. Met nadruk zei mr Ficq, dat het openbaar ministerie gelooft in de persoonlijke integriteit van alle leden van de Strafkamer van de Alkmaarse rechtbank. 'Alcoholisme' De president van het Amsterdamse Hof. mr H. Sluyter, sprak van een „heel brok alcoholisme" Zodra deze jongens 25 glazen bier op hebben, zijn ze niet meer te houden, meende hij. en daar zou iets tegen moeten worden gedaan De verdedigers zeggen dat de verdachten niet vrijuit kunnen praten over wat er die nacht in Egmond is gebeurd. Een genuanceerder benade ring zou hem door de pers en het aanwezige publiek worden verweten. „Zeker in een kleine gemeenschap als die van Heilo of Egmond. Zij worden dubbel gestraft, niet alleen met een onvoorwaardelijke gevangenisstraf, maar ook met een publieke stigmati sering, die zeker in kleine Noordhol landse dorpen zijn weerga niet kent" In het laatste woord dat de vier verdachten kregen - drie van hen zijn overigens in voorlopige hechtenis - spraken allen over berouw en spijt. Zij zeiden dat zij niet meer overmatig zouden drinken, niet meer tot twee uur in de kroeg wilden zitten en nooit meer betrokken wilden raken bij ge vechten die tot zulke noodlottige ge volgen kunnen leiden. Het Hof doet op 28 december a.s. uitspraak. 00 04 129 '06.0G 183 0620 146 0628 148 Donderdag, 20 december Vlissingen Terneuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Bruinisse 12 17 00 15 206 01.03 147 00.55 220 0130 171 01.54 175 17 52 186 18.20 196 1833 155 12.36 220 13.33 152 13 20 235 13 57 176 14 24 180 Laag water Woensdag. 19 december Vlissingen 11 18 179 Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Bruinisse 11.37 202 12.27 139 12.16 216 00 25 170 00.48 173 Donderdag, 20 december Vlissingen 06.27 167 Temeuzen 06.54 178 Zlerikzee 07.09 137 Hansweert 07 16 19e Wemeldinge 07 25 156 DEN HAAG IGPDi - De gemiddelde stijging van gemeentelijke tarieven en heffingen is minder hoog dan vorig jaar. Met name in middelgrote en kleine gemeenten wordt, in toene mende mate rekening gehouden met de nijpende financiële situatie in veel huishoudens. Een aantal grote gemeenten, waar relatief veel men sen met lagere inkomens wonen, ver hoogde de tarieven fors. Dit zijn de voornaamste conclusies uit een onderzoek dat het maandblad Koopkracht deze maand publiceert over de gemeentelijke tarieven en heffingen in 1985 In vergelijking met vorige jaren gaan meer gemeenten er toe over geen tariefsverhogingen door te voeren. De gemiddelde stijging van de tarie ven voor onder meer reinigingsrecht en rioolbelasting, onroerend-goedbe- lasting en de centrale antenne-inrich ting is echter hoger dan de gemiddel de stijging van de kosten van levens onderhoud Een aantal gemeenten voert forse verhogingen door, met name Rotter dam, Enschede en Leiden zijn grote gemeenten die de tarieven sterk ver hogen. Evenals vorig jaar wordt het profijtbeginsel in steeds sterkere ma te doorgevoerd Leges, sporttarieven en begrafenisrecht stegen daardoor in veel gevallen sterk. De stijgingen van de tarieven voor de centrale antenne-inrichting zijn fors. Dit komt door ae auteuiiiecuicu uic de exploitanten vanaf 1 januari gaan doorberekenen. Slechts enkele exploi tanten hebben gevolg gegeven aan de oproep van het ministerie van econo mische zaken om deze rechten uit eigen financiële reserves te betalen Veel huishoudens zullen het komende jaar dan ouk 15 tot 25 gulden meer moeten betalen. Prijsbeschikking Koopkracht vindt dat het ministerie met een prijsbeschikking moet ko men om deze tarieven enigszins in de hand te houden De onroerend-goed- belasting stijgt minder snel dan vorig jaar. Met name het eigenaarsdeel maximum toelaatbare bedrag wordt gevraagd. Met betrekking tot de on- roerend-goedbelasting raadt Koop kracht iedereen aan de aanslag op mogelijke onjuistheden te controle ren. Veel aanslagen deugen niet en er kan bezwaar tegen worden aangetekend. Overigens wil de tariefstijging van de onroercnd-goedbelasting niet al les zeggen over de kostenstijging. In veel gemeenten vinden hertaxaties plaats die de tarieven tot honderd procent laten stijgen. Met name in Amsterdam en Vlaardingen heeft hertaxatie het afgelopen jaar voor beroering gezorgd. DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid Wallage (PvdA) mag geen reis naar Zuid-Afrika ondernemen op uitnodiging van het United Democra tie Front (UDF). De Zuidafrikaanse ambassade heeft Wallage een visum, geweigerd met de argumentatie dat het „nu niet gelegen komt", zo heeft de PvdA-fraetie dinsdag bekend ge maakt. Een tweede argument van de ambas sade was dat de drie van Durban" die Wallage wilde bezoeken, het Brit se consulaat daar al hebben verlaten Bovendien zegt de ambassade dat Zuidafrikaanse parlementariërs Ne derland ook niet officieel mogen be zoeken. De PvdA-fraetie ziet in de visum- weigering een zoveelste bewijs van de vaste wil van het regime in Pretoria om het UDF zoveel mogelijk te isole ren. Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie; M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg. Marki 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes; Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag lm vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag lm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584 Redactie (01184) 14796, Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur 107184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40. franco per post 77,50. per maand 22,50; laarabonn 250.-, jaarabonn fran co per post I 300,-. losse nummers 1.- (alle bedragen inclusief 5 pct. btw Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18,60. ingezonden mededelingen 2'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant 8.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3