Verbeteren waterkwaliteit vergt 225 miljoen gulden SPEURNEUS Stroom meldingen voor bureau patiëntenvereniging in Goes Kamers Koophandel willen ernst maken zuiniger zuivering computerprogramma helpt misdrijven oplossen GEDURENDE DE KOMENDE TIEN JAAR MIDDELBURGS MANNENKOOR ZINGT MET MARIE-CECILE NOG GEEN KNELPUNTEN IN GEZONDHEIDSZORG Elektronica wijst weg in berg gegevens WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 MIDDELBURG - In de komende jaren zijn in Zeeland nog voor rond de 225 miljoen (Domburg) tot 120.48 gulden (Kortge- investeringen nodig voor de verbetering van de waterkwaliteit. Die investeringen zijn ^jjertTiet^gènomen: tel wator- gebaseerd op de bestaande plannen en in uitvoering genomen zuiveringswerken bij de kwaliteitsplan sreekt de verwachting waterschappen en de (gemeentelijke) rioleringswerken. Dat blijkt uit het eerste ontwerp ^^zunen^U^^ voor het waterkwaliteitsplan voor Zeeland, dat de provincie heeft gepubliceerd. In dat plan werken zitten zelf gn extra investeringen rond deze zaken. Wel wordt verwacht, dat jaarlijks 145 mille nodig is voor onderzoek. Opp6TVl(lkt6WCltCr Tot de belangrijkste elementen uit In zuiveringstechnische werken moet teitsplan. Het is het gevolg van de moet een tijdsplanning komen, die nu het provinciale waterkwaliteitsplan tot 1990 nog voor 119 miljoen worden geinvesteerd. zo blykt uit het kwali- Voorlichting over plan waterkwaliteit MIDDELBURG - De provincie organiseert over de hoofdlijnen van het waterkwaliteitsbeheer, zoals die zijn uitgezet in het waterkwaliteitsplan, zeven voorlichtingsbijeenkomsten. Tot 1 februari kan er op dit stuk gereageerd worden. Daarna wordt het in verschillende com missies behandeld. Als de reac ties aanleiding geven tot wezen lijke veranderingen zal er nog maals worden overlegd met de waterschappen, die ook bij de voorbereiding betrokken zijn geweest. Gs bieden het stuk tenslotte ter vaststelling aan de staten aan. De voorlichtingsbijeenkomsten zijn aldus gespreid: 9 januan Middelburg, Con certzaal; 10 januari St. Maartensdijk, Haestinge; 16 januari Goes, Prins van Oranje; 17 januari Oostburg. Den Hoekzak; 21 januari Zierikzee, Huis van Nassau; 22 - 22 januari Axel. De Halle: 28 januari Hulst. Den Dul- laert; De bijeenkomsten beginnen om 20 uur. bestaande bestrijdingsplannen bij de nagenoeg ontbreekt Op basis van de hoort de toekenning van functies van waterschappen en daarbij is geen re- bestaande plannen bij de gemeenten het oppervlaktewater. Als meest ge kening gehouden met vervangingsin- moet er in totaal 106 miljoen in riole- voelige functie worden de econologi- vesteringen. De gevolgen voor de hef- ringswerken worden gestoken. Die in- sche belangen aangeduid, voorts fingen lopen per vervullingseenheid vesteringen verschillen sterk per ge- worden aan de wateren functies voor uiteen, afhankelijk onder meer van de meente. De oorzaak daarvan ligt in de de landbouw, drinkwater, recreatie, voortgang van de werken en zaken als mate waarin al werken zijn uitgevoerd viswater, industrie, wonen en bevolkingsdichtheid. Becijferd is. dat en de bebouwingsdichtheid binnen de scheepvaart toegekend. In een aantal de hoogste kosten per vervuilingseen- gemeente. Het effect van de werken wateren gaan verschillende functies heid zullen variéren van 67 gulden op de lasten van de burger hangt samen. Het waterbeheer zal voor voor Tholen in 1987 tot 118 gulden sterk af van het tempo waarin ze alles op de hoofdfuncties gericht zijn, voor het Vrije van Sluis (1991i; de worden uitgevoerd. „Als er van wordt op basis daarvan worden kwaliteits aanslag per woning wordt tegen drie uitgegaan dat alle plannen in 1995 zijn eisen geformuleerd. gerealiseerd, zulle- de extra lasten per Als uitgangspunten voor lozingen vervuilingseenheden berekend. In de gemeentelijke rioleringsplannen inwoner in dat jaar variëren v i l.S REACTIE OP OPVATTING MINISTER MIDDELBURG - De Zeeuwse samenwerkende kamers van koophandel vinden, dat de provincie en de waterschappen er aan moeten bijdragen dat bij de bouw van de geplande zuiveringsinstallaties in de provincie een bedrag tussen de 40 en 50 miljoen kan worden bespaard. Zij verwijzen daarbij naar mededelingen van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat dat de bouw van zuiveringsinstallaties langs de Westerschelde 25 tot 30 procent goedkoper kan gebeuren. De kamers vinden dat de zuiverings- zouden nog zo'n 50 miljoen moeten aa". onderz.oek„Jaar'^ks 145. heffingen in Zeeland tot een onaii- investeren De kamers „Indien de "od,,B ,s- tu™ 3.°, m,lle me" dan'ot nu toe wordt uitgegeven. De onder zoekskosten van de technologische geldt, dat de industriële vervuiling zo dicht mogelijk bij de bron aangepakt wordt. Bij agrarische bedriijven wor den lozingen zoals van mest en gier onaanvaardbaar genoemd, evenals lo zingen van spoelwater uit apparaten, die voor bestrijdingsmiddelen zijn ge bruikt. Als enige goede oplossing voor mini-campings wordt aansluiting op een zuiverings installatie bepleit, voor de gemeentelijke rioleringsstelsels is het provinciebeleid erop gericht zo snel mogelijk een eind te maken aan ongezuiverde lozingen. Bij de vuie- ringsinstallaties moeten lozingen vol doen aan de risen, die in verhouding staan tot de gewenste kwaliteit van het ontvangende water. Waar ver spreide huizen niet op een centraal rioleringsstelsel zijn aangesloten, mo gen septictanks worden benut. Kosten Zoals gezegd: verwacht wordt, dat vaardbaar hoog peil zouden kunnen Zeeuwse waterschappen en de provin- stijgen en hebben daar vorig jaar cie aan deze belangrijke handreiking onder meer in gesprekken met minis- van de minister een goede vertaling ter Smit-Kroes stelling tegen geno- geven lijkt een besparing van 40 tot 50 men. Onder meer tijdens een lunchbij- miljoen gulden bij de bouw van de cent 5" eenkomst van Nijverheid en Handel geplande installaties mogelijk". Men ^5a heeft de minister onlangs de mogelijk- acht het ook waarschijnlijk dat de p T XJ J heid van besparingen aangeduid. De nuancering van eisen een goedkopere irrnaf>n hfi J. O. van der Knaap nadruk bij de bestrijding moet op de bouw van industriële installaties voor j 5 bron worden gelegd, en het gezamen- biologisch afbreekbaar afvalwater zonQer ae aanaac l- lijke afvalwater zou oxydatief-biolo- mogelijk maakt, gisch gezuiverd moeten worden. De Het pleidooi van minister Smit- besparingen van 25-30 procent op de Kroes voor verdergaande coneentra- investeringen acht zij mogelijk door tie van waterschappen delen de ka de eisen te nuanceren, de installaties mers niet. Zolang het tegendeel niet hoger te belasten, en de subsidies zo is aangetoond, verwachten zij niet vroeg mogelijk ter beschikking te dat bij samenvoeging van water stellen. schappen de totale kosten van het waterkwaliteitsbeheer zullen delen: De kamers van koophandel wijzen er de kosten zullen uitsluitend ver- ren een functie-rangorde te kunnen in een persverklaring op. dat met de schuiven, verwachten zij. Samenvoe- geven; bouw van de Zeeuwse zuiveringsin- ging kan zelfs kostenverhogend stallaties volgens het ontwerp-water- werken. Het kan bovendien de be- kwaliteitsplan zo'n 158 miljoen ge- trokkenheid van het bedrijfsleven moeid is; grote Zeeuwse industrieën verminderen, zegt men. nieuwe internist in Sint Liduina HULST Dr. J. H. van der Knaap zal per 1 januari volgend jaar de schei dende internist dr J M. van Kalm- thout in het Sint Liduina Ziekenhuis in Hulst opvolgen. Van der Knaap is afkomstig van het Bergwegziekenhuis in Rotterdam. Kerstconcert van Klaas Jan Mulder dienst van de Zeeuwse waterschap pen worden geschat op 4 ton per jaar (60 cent per vervuilingseenheid). onderzoek, dat het mogelijk maakt een stelsel van kwaliteitseisen voor de Zeeuwse binnenwateren te formule ren en aan te duiden onder welke omstandigheden een zo groot mogelij ke verscheidenheid aan leefgemeen schappen denkbaar is; onderzoek om ongeveer honderd nog niet benoemde oppervlaktewate- MIDDELBURG - De organist Klaas Jan Mulder geeft op zaterdag 22 de cember een Kerstconcert in de Nieu we Kerk te Middelburg. Mulder heeft een speciaal programma samenge steld met klassieke en klassiek-popu- laire composities die voor een deel betrekking hebben op het Kerstfeest. Er is ook gelegeneheid tot samenzang. Het concert begint om 20 uur. Kerstviering voor ouderen in Sluiskil SLUISKIL De Stichting Welzijn voor Ouderen afdeling Sluiskil houdt vandaag (woensdag» een kerstviering in Dienstencentrum 'De Sterre'. De middag wordt onder meer ver zorgd door de kinderen van de christe lijke kleuter- en basisschool uit Sluis kil. Als muzikale intermezzo speelt mevrouw Aarssen enkele liederen op de dwarsfluit. De gastspreker is de heer Luijcks. Tot slot is er een gezelli ge maaltijd. De aanvang van deze kerstviering is 14.00 uur. Jubilarissen FNV Oostburg gehuldigd OOSTBURG De Bouw- en Hout bond FNV afdeling Oostturg hield vrijdag een bijeenkomst in het her vormd kerkcentrum Op deze bijeen komst werden vier jubilarissen gehul digd. waarvan er een 50 jaar lid en dne 25 jaar lid van de bond waren. Dis trictsbestuurder H. Lenting speldde hen de bijbehorende gouden en zilve ren insignes op. De echtgenotes van de jubilarissen kregen een bloemetje aangeboden. onderzoek om het beheer zo goed mogelijk te doen zijn. Die laatste onderzoeken kunnen pas worden af gerond als de kwaliteitsnormen be kend zyn. w Marie-Cécile Moerdijk MIDDELBURG - De bekende sopraan Marie Cécile Moerdijk verleent haar medewerking aan het Kerstcon cert dat het Middelburgs Mannenkoor traditiegetrouw geeft op Tweede Kerstdag in de Nieuwe Kerk in de Zeeuwse hoofdstad. Woordvoerder P. Roovers van het koor: Wij zijn er bijzonder trots op dat de zangeres Middelburg heeft uitgekozen op Tweede Kerstdag. Zij krijgt namelijk tientallen verzoeken om op te treden. Wellicht speelt bij haar keuze mee dat ze Zeeuwse is van geboorte". Het Middelburgs Mannënkoor treedt op met bijna de zestig zangers. Een van hen. Wim Otterdijk, staat ook solistisch op de pauken. Met zijn in Middelburg en omstreken welbekende bariton zingt hij het Franse Kerst nummer 'Cantique de Noell'. Op het programma van het Mannenkoor staan ook Franse Kerstliederen, evenals Nederlandse, Engelse. Duitse en een Poolse. Maar dat wordt uitgevoerd in een Engelse vertaling. Het koor staat onder leiding van dirigent Han Beekman en de muzikale begeleiding is in handen van organist Leen de Broekert. Marie Cécile Moerdijk brengt vier Kerstliederen waarbij zij zichzelf begeleidt op de vleugel. Samen met het Middelburgs Mannenkoor zingt de sopraan drie nummers, te weten Mary's boy child'. 'O kindeke klein' en 'White Christmas'. Het publiek kan ook mee zingen. Er worden driemaal een zogenaamde volkszang gehouden. Dan wordt het volgen de gezongen: 'U zijt wellekome', 'Komt, verwondert u hier, mensen' en 'De herdertjes lagen bij nachte'. Het Kerstconcert van het Middelburgs Mannenkoor begint om half vier, de kerkdeuren staan vanaf half drie open. GOES - Het informatie- en klachten bureau van de Algemene Patiënten vereniging (AVP) in Goes heeft te maken met een onverwacht groot aantal meldingen. Sinds zijn ont staan eind september zijn al onge veer 75 contacten gelegd met mensen die klachten hebben of informatie willen over gezondheidszorg. Coördi natrice A. Donken-Verhees die samen met negen vrijwilligers het bureau draaiend houdt, is te spreken over dit resultaat. De reacties die in Goes binnenkomen, zijn afkomstig uit de gehele provincie Zeeland en zijn aar dig verspreid over de verschillende regio's. De gemelde op- en aanmerkingen hebben nog geen knelpunten in de gezondheidszorg aan het licht ge bracht. Een belangrijke categorie klachten betreft de manier waarop artsen met hun cliënten omspringen. Donken vat dit onder het kopje 'beje gening' samen en geeft als voorbeeld de te geringe tijd die dokters, aldus patiënten, opbrengen voor hun pro blemen. Een andere zaak waar het informatie- en klachtenbureau meer dere keren mee is geconfronteerd, is het recht om medische dossiers te mogen mzien. Dat is met wettelijk geregeld, maar uit rechtzaken hier over is gebleken dat mensen terecht inzage in 'hun' stukken mogen vra gen. Het Goese AVP-steunpunt heeft in de hem voorgelegde gevallen be middelend opgetreden tussen arts en patient. Deze contacten verlopen, ver telt de coördinatrice, soepel. Het informatie- en klachtenbureau aan de Van der Spiegelstraat treedt alleen handelend op. wanneer het daarvoor toestemming heeft gekregen van de klant. De klachten worden dus op verzoek behandeld. Ze worden wel geregistreerd, dit gebeurt anoniem. De AVP beoogt met deze administra tie een tweeledig doel: overeenkom sten opsporen tussen aangemelde za ken en informatie verzamelen voor de eindrapportage aan de subsidiegever, het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC). Het pro ject in Zeeland is namelijk onderdeel van een experiment van twee jaar. In Amsterdam en Limburg werken in dit kader ook dergelijke bureaus. De meeste vragen van informatieve aard betroffen, aldus coördinatrice Donken, in de beginperiode het werk van hel bureau zelf. Veel mensen bellen nu op met vragen over catego rale patiëntenverenigingen. Het AVP-steunpunt kan hen hierbij van dienst zijn. Het heeft de adressen van organisaties die zich richten op spe cifieke groepen zieken. Het bureau bemiddelt in deze gevallen tussen geïnteresseerden en de betreffende vereniging. Systeemanalist-programmeur R. Luycks van het korps gemeentepolitie in Terneuzen. .eindig aantal ingangen, laat Luycks weten. „Op grond van gege vens kunnen we ongelooflijk veel selecties maken", zegt hij. Van niet gepakte daders wordt het signale ment opgenomen. Daders die wel opgepakt zijn komen in de compu ter met signalement, aard van het delict, de straf enzovoort. Vrij snel is aan de hand van het signalement Geef mij alle inbrekers met rood haar die Wim heten en in wijk I wonen". Dat is nu zo'n opdracht die agenten van het korps gemeentepolitie Terneuzen straks kunnen intoetsen op de computer. Na enkele seconden verschijnen de namen van criminelen die aan het genoem de signalement voldoen, keurig op een rijtje op het beeldscherm. Dan is het nog maar een koud kunstje om uit te zoeken wie de dader is en 'm in z'n kraag te vatten. R. Luycks, systeemanalist-pro- brieven moet behandelen. Veruit de grammeur bij het korps, heeft grote belangrijkste systemen die door verwachtingen van het HKD-sys- Luycks worden ontwikkeld zijn het teem (Herkennings Dienst Sys- HKD-systeem 'Melding en verwer- teem), dat hij op dit moment als een king", kluizenaar in een kamertje van het Terneuzense politiebureau aan de Rosengracht programmeert. Het gecomputeriseerde HKD-systeem, dat waarschijnlijk medio meljuni 1985 bij het korps wordt ingevoerd en het meest geavanceerde in Zee land is, gaat volgens Luycks positief bijdragen aan het oplossen van een groot aantal delicten, die nu. vaak door gebrek aan informatie, blijven liggen. De kans zit er dik in, dat een oud vrouwtje dat in de Noordstraat in Terneuzen van haar handtasje wordt beroofd, haar kleinood bin nen afzienbare tijd weer terug heeft. Natuurlijk moet ze wel aangifte doen en een zo nauwkeurig moge lijk signalement van de dader ge ven. De politiebeamte drukt dan de code 'tasjesroof in en de computer gaat feilloos op zoek. Het HKD-systeem maakt deel uit van een twaalftal computersyste men die de programmeur uitdok tert om het reilen en zeilen van de gemeentepolitie in Terneuzen vlot ter te laten verlopen. In 1979 werd vanuit het korps al de behoefte geuit dat de informatievoorziening beter gecoördineerd moest worden. Luycks, voorheen actief in de sur veillance, verdiepte zich in de mate rie en volgde een opleiding automa tisering. Twee jaar geleden werd de informatievoorziening binnen het korps uitvoerig doorgelicht. Er schortte nogal wat aan. Luycks: „Vooral informatie in de operatio nele sfeer ontbrak. Er bleken nogal wat 'onbrekende schakels' te zijn. waardoor opsporingswerk bemoei lijkt en vertraagd werd. Verder bleek er behoefte aan informatie over de uitvoering van het plaatse lijk beleid. Er kwamen zaken aan de orde als: waar en wanneer moet je surveilleren, hoe lang! enzovoort. In een werkgroep is vervolgens beslo ten een aantal separate informatie systemen te gaan bouwen". Het gaat. zo gaat Luycks verder, om twaalf verschillende, maar wel op elkaar afgestelde systemen. Als voorbeeld noemt hij een systeem voor de registratie van meldingen. „Als er op een fabriek iets ontploft, dan toetst men hier onmiddellijk de naam van het bedrijf in en de aard van de calamiteit. Daarop draait de computer een formulier uit met een overzicht van de maatregelen die direct genomen moeten worden". Luycks zegt dat zo'n systeem veel efficiënter is dan het oude 'handma tige systeem. Alles in boeken opzoe ken is onbegonnen werk. Daarbij komt dat de politie door grote in dustriële en technische diversiviteit moeilijk terug kan vallen op kennis en ervaring. De computer is daar een prima substituut voor, vindt de programmeur. Een ander systeem is 'Gevonden en vermiste goederen'. Eén druk op de knop laat zien of een gevonden voorwerp als vermist staat geregistreerd. Luycks zegt dat er in de oude situatie eigenlijk niet meer gebeurt dan het maken van een aantekening op een kaart. Het systeem 'financien' geeft binnen af zienbare tijd een oplossing voor de 'bottle neck' op het Terneuzen poli tiebureau: de postverwerking. Alle inkomende post wordt door de com puter geregistreerd en direct wordt op het scherm zichbaar wie welke na te gaan, of het iemand betreft die al eerder een misdrijf pleegde. Hoe meer gegevens men in het apparaat stopt hoe gemakkelijker men de dader vindt. Het HKD-systeem is voor het Ter neuzense korps helemaal nieuw. In het verleden werd niet zo gewerkt. Luycks: „Het is ondoenlijk om met een paar gegevens een dader aan de hand van dossiers te gaan zoeken. Dat kost veel te veel tijd en geld. In incidentele gevallen, zoals in een moordgeval doen we het wel eens, dan ploegen we al die bakken door. De computer kunnen we echter ook inschakelen voor misdrijven die minder ernstig zijn." Simpel uitgelegd is het systeem verdeeld in een aantal kaartenbak ken. Er is onder meer een bak met stamgegevens, een bak met namen van daders en een bak met signale menten. „De computer is zo gepro grammeerd dat dat met het pro gramma tegelijkertijd in verschil lende bakken gekeken kan worden. Zo kunnen we snel bij een bepaald signalement een mogelijke dader zoeken. Het HKD-systeem is een zuiver plaatselijke aangelegenheid. In het systeem zijn 5000 namen opgeno men van mensen die in de gemeente Terneuzen wonen en er ooit een misdrijf hebben gepleegd en men sen die elders wonen en ook in Terneuzen in de fout gingen. „Ie mand die met een kapot achter lichtje fietst stoppen we natuurlijk met in dat systeem", merkt Luycks tussendoor op. Het lijkt de programmeur met no dig ook gegevens van misdadigers buiten Terneuzen op te nemen. „Meestal zwerven ze wel ergens in Terneuzen rond, of ze nemen de benen naar Belgie" In dat verband ziet hij wel wat in het uitwisselen van computergegevens met het po litiekorps in Gent. Maar behalve om 'privacy-redenen' is dat onmogelijk omdat het Terneuzense computer systeem helemaal wordt afgestemd op een toekomstig Regionaal Auto matiseringsbureau, dat wordt on dergebracht bij het korps rijkspoin tie in Middelburg. Daar komt de computerterminal. Luycks daar over: „De automatisering van poli tiebureaus in Nederland wordt gere geld door het ministerie van bin nenlandse zaken. Het land is in regio's verdeeld en elke regio krijgt een eigen bureau. Dat zit er ook in Zeeland aan te komen". Het bureau dient om de bureaus automatiseringsadviezen It geven en de automatisering te coördineren. Zo kan bijvoorbeeld informatie met betrekking tot het landelijk opsporingsregister vil het regionaal bureau doorgegeven en ontvangen worden. Program meur Luycks zegt overigens dat hei niet de bedoeling is in computers van andere politiebureaus rond te neuzen. In afwachting van het re gionaal bureau zijn verschillende Zeeuwse bureaus gaan automatise ren. Het bureau in Vlissingen is al een eind gevorderd, vertelt Luyckx, maar een uitgebreid HKD- systeem zoals hij heeft ontwikkeld hebben ze daar niet. „Dat kom je alleen maar tegen in de grote ste den zoals Amsterdam en Rotter dam". Hij heeft niet gewacht tot hem systemen van hogerhand worden aangeboden. Alle systemen mee het bureau gaat werken, heelt hij zelf ontwikkeld en geprogram meerd. Er is trouwens geen andere mogelijkheid. Het gaat om lokale programma's, specifiek ontwikkelt voor een klein gebied. „We kunnen niet even naar de winkel lopen en zeggen: geef ons eens een program ma. Ik denk dat politiebureaus Nederland een te kleine markt is voor het bedrijfsleven om die met computersoftware te bewerken1' De politieprogrammeur is nog me; klaar met zijn systemen. Hij denkt nog twee jaar nodig te hebben voor dat het hele computergebeuren bij de Terneuzense politie operationeel is. Van het HKD-systeem kan men naar verwachting in mei al gebruik maken. Luycks moet er nog twee maanden aan programmeren en dan worden alle gegevens via de computerterminal overgetypt en in gevoerd. Daarop volgt een uitvoeri ge test. Is de test afgelopen, dan kan men nog niet definitief van start, omdat de gemeente Terneuzen dan nog een 'privacy-reglement moe! vaststellen. „Het reglement regel! bevoegdheden van systeem en ge bruiker; wie mag het systeem ge bruiken, waarvoor, wie beheert hel systeem, wat is erin opgeslagen en hoelang mogen gegevens bewaard blijven. Dat soort dingen staat er in". aldus Luycks. De computerman verwacht veel van het HKD-systeem. Goed ge bruik ervan kan het aantal opge loste misdrijven aanzienlijk laten toenemen. Op dit moment wordt er door de Terneuzense gemeentepoli tie ongeveer een derde deel van hel aantal misdrijven opgelost. Een vertekend beeld volgens Luycks, omdat daar ook de zaken worden bijgerekend waarbij de dader on middellijk bekend is. Het aantal misdrijven neemt toe en de compu ter moet ze een halt toeroepen. Maar Luycks wil niet te hoog van de toren blazen, men mag niet teveel van het nieuwe systeem ver wachten: "Het is en blijft een rea listisch hulpmiddel van de recher cheur, de computer zal zelf geen misdrijven oplossen". Waldemar Ysebaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 16