ZEELAND" Onderzoek bij Interjute na ziekteverschijnselen X Twee doden en ernstig q gewonden bij botsing Zeeland helpt Nepal in januari van start PROVINCIALE ZEEUWS M almanak VEEL MEISJES STEMPELAFDELING ZIEK Milieufederatie wijst op hoge kosten bouw nieuwe kerncentrales Rijk werkt mee aan behoud van veer Zijpe PAGINA 11 WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 ZEEUWSE KAPELLEBRUG De arbeidsinspectie in Breda onderzoekt de werkomstandigheden in het bedrijf Internationale Jutemaatschappij bv (Interjute) in Kapellebrug. Bij medisch deskun digen bestaat het vermoeden dat in de zogenaamde stempelloge van het Zeeuws-Vlaamse bedrijf stoffen aanwezig zijn, die ziekteverschijnselen hebben veroorzaakt bij werknemers in België en Nederland. Vooral jonge Belgische meisjes blijken het slachtoffer te zijn. zou bijvoorbeeld de scheikundige sa- een enorme dorst dient zich aan Allen menstelling van de verdunner moeten waren ze gezond tot ze op de stempel- Het gaat om een ziektebeeld, zoals dat zich bij bloedvergiftiging voor doet, met klachten als misselijkheid, weten", zegt hij. „Het is moeilijk zoe- afdeling terechtkwamen. ,,Ik begon 's maagkrampen, huiduitslag, diarree ken naar stoffen, die onbekend zijn", morgens en na drie uur werken kwam Sommige van de Wel geeft hij aan dat het om vergifti- de maagpijn weer op", zegt een van en duizeligheid, meisjes slikken, een maand nadat ze de afdeling hebben verlaten, nog steeds medicijnen. De zaak heeft de aandacht van het arbeidsbureau, het GAK en de betrokken artsen. Voorlopig staat vast dat in ieder geval tien mensen, die op de bewuste afdeling hebben gewerkt, kampen met de genoemde klachten. Het pro bleem is dat geen direct verband is gelegd tot dusver met stoffen in het bedrijf. Wel bestaan onder deskundi gen ernstige vermoedens. Huisarts P van der Meulen uit Stekene bijvoor beeld noemt de zaak 'zeker verdacht'. Van der Meulen alleen al heeft vijf patiënten onder zijn hoede, die verge lijkbare symptomen vertoonden. „Het arts. „Er moet een onderzoek inge steld worden. Zijn collega-huisarts J van Mol uit Kemzeke kaartte al eer der een zaak aan bij het GAK in Temeuzen over een patient van hem, die eveneens op de afdeling werkte Het gaat met name om Belgische, maar ook enkele Nederlandse werkne mers Gedacht wordt aan dampen van bijvoorbeeld verdunningsmidde len, gebruikt voor inkt of verf. Van Mol onderstreept dat het zoeken is r een speld in een hooiberg. „Je gingssymptomen gaat. Van der Meu- hen. Ze is, evenals anderen, ontslagen len benadrukt dat tevens de 'psycho- Opvallend is dat Interjute voorname- logische werkomstandigheden' onder- lijk Belgische jonge meisjes voor de zocht zouden dienen te worden. afdeling aantrekt. Het verloop, bewe- De werkneemsters uit België vertellen ren betrokkenen, is groot. Een veelge- ïdentieke verhalen. Ze zijn begonnnen hoorde klacht blijkt de erbarmelijke te werken op de stempelafdeling. en ventilatie op de afdeling te zijn Die krijgen na korte tijd - ongeveer een zaak bereikte ook de arbeidsinspectie maand - last van maagkrampen en in Breda. Interjute heeft na aandnn- misselijkheid. De eetlust verdwijnt en gen maatregelen genomen. Verder GROTE ZOEKACTIE NA VONDST LEEG OMGESLAGEN BOOTJE probleem is bewezen", meent de huis- VLISSINGEN Een uitgebreide zoekactie, waarbij een Vliegtuig, helikop ters en verschillende boten werden ingezet, is dinsdagmiddag geëindigd met de vondst van een gammel sportvissersbootje. De zoekactie begon 's morgens rond negen uur met de melding dal voor de kust van Walcheren een bootje omgekeerd op zee dreef. Onmiddellijk voeren de reddingsboot Jan Leis. de douaneboot Zeevalk. de RP-16 en de Altair van de loodsendienst uit Ook een Belgische helikopter en een Marinevliegtuig van de basis Valkenburg werden ingezet Rond half een werd het bootje gesignaleerd en even later door de Jan Leis opgepikt. Het bootje bleek afkomstig te zijn uit Duinkerken, waar het enkele dagen geleden onbemand uit de haven op drift was geraakt. Het ongeveer vijf meter lange bootje kon worden geïdentificeerd door het registratienummer. De kostbare zoekactie werd daarop direct gestaakt. komt de stoffige atmosfeer op de afdeling nogal eens ter sprake. Ook bij de gevolgde ontslagprocedures en de uitbetaling zetten enkelen hun vraag tekens. Districtsbestuurder B. Oudenaarden van de industriebond FNV stelt dat werkneemsters - ook uit België - zich met dergelijke klachten het beste rechtstreeks tot de Nederlandse bon den kunnen wenden. Het bedrijf baart de industriebond FNV al gerui me lijd zorgen, maakt Oudenaarden duidelijk. Zo heeft Interjute, omdat het onge veer 100 werknemers in dienst heeft, de verplichting een ondernemings raad in te stellen Maar de personeels leden van het bedrijf dienen dat wel aan te kaarten bij de bond, zegt Oudenaarden. In zo n geval kan de bond desnoods naar de kantonrechter stappen. Ook. betoogt hij. heeft Inter jute geen CAO. Over de uitbetaling hebben hem eveneens klachten be reikt, „Maar tot nu toe hebben we moeten constateren dat Interjute pre cies zijn verplichtingen nakomt, die de wet minimumloon de werknemers geeft", aldus de districtsbestuurder. Woordvoerder F B. Romers van In terjute. procuratiehouder, zegt niets te weten van de kwestie. „Wel is er onlangs een luchtverversingsinstalla tie gebouwd en dat is met gedaan naar aanleiding van klachten, maar om te voorkomen dat er problemen zouden komen, in overleg met de arbeidsinspectie", aldus de heer Ro mers. „Die problemen kennen wij ook niet". Hij geeft toe dat het bedrijf geen ondernemingsraad heeft maar stelt dat de personeelsvereniging als on dernemingsraad dient. 1 OP KRUISING IN HAAMSTEDE •VERGETENIN DISCUSSIE Loten Het ongeluk gebeurde toen bestuur der C B. M L uit Rotterdam zijn voertuig vanaf een parkeerstrook langs de weg wilde keren om de richting van het centrum op te rijden. Van die kant kwam juist bestuurder R. A. N. uit Sint-Jansteen, die de auto van L. niet meer kon ontwijken. Mistroostig kijkend frommelde de man de loten in elkaar Had-ie weer niks in de 1-2-3- show. Daar telde hij nou al weken aan een stuk trouiv zoveel geld voor neer. Maar prijzen, ho maar. .fin jij bent ook een druiloor", wees hij dreigend met zijn vin ger naar de presentator die als laatste in beeld was toen de uitzending werd beëindigd Teneergeslagen verliet de man de woning om het nabije café nog een afzakkertje te nemen. Om de moed erin te houden. De man naast wie hij neer streek aan de bar had net met kaarten verloren. Zoiets schept een band Het gesprek kwam dan ook vlot op gang. Over de show ging het. En over de prijzen. ..Ik zou het wel weten als ik een ton zou winnen", sprak de man van de loten, in zijn bier starend. „O ja. wat zou je doen", infor meerde de bezoeker naast hem dan de bar belangstellend. „Ik zou beginnen met mijn schuldeisers te betalen", stel de de man zich voor. „En wat zou je met de rest doen", wilde de andere barbe- zoeker graag weten „Tja", sprak de man. zich ach ter het oor krabbend, „die moeten dan nog maar even wachten". Een helicopter pikt de aangevoerde platen op. Belgische militairen leggen op de Hooge Platen de startbaan uit. VLISSINGEN - De Belgische land en luchtmacht is dinsdag onder gro te publieke belangstelling begonnen met de aanvoer van aluminium pla ten voor een tijdelijke startbaan op de Hoogc Platen in de Westcrschel- de. Met behulp daarvan wil men vandaag (woensdag) het Belgische, lesvliegluig laten opstijgen, dal vo rige weck vrijdag een noodlanding moest maken op deze zandbank voor de kust van Brcskcns, als ge volg van een motorstoring. Aanvankelijk was het de bedoeling het vliegtuig dinsdag nog te laten vertrekken en de startbaan daarop weer onmiddellijk op te ruimen Het overbrengen van de platen met een hefschroefvliegtuig begon echter la ter dan gedacht, zodat 's middags werd besloten tot vandaag te wach ten met het uitzetten van de start baan. Het Belgische leger maakt van deze operatie een grootscheepse oefening, waarbij ook de rijkswacht, militaire politie, de Koninklijke Marechaus see. rijkspolitie, brandweer van Bres- kens en rijkswaterstaat zijn inge schakeld. De aluminium platen voor de startbaan zijn met militaire vrachtwagens uit België aangevoerd en met een vorkheftruck van het leger tussen Breskens en Hoofdplaat op het wegdek geplaatst. Daar wer den ze door een hefschroefvliegtuig van de rijkswacht opgepikt, die ze naar de zandplaat vloog Het was de bedoeling dat deze opera tie om 12 00 uur zou beginnen, maar omdat er toch al enige vertraging was ontstaan by het transport beslo ten de militairen eerst hun middag maal te nuttigen, zodat het bijna 14.00 uur was, voor de eerste zending de lucht in ging De activiteiten hadden Inmiddels grote belangstel ling getrokken van hel publiek, dat de gebeurtenissen vanaf de zeedijk volgde Aangezien een groot deel van de weg In beslag werd genomen door de werkzaamheden, werd het overige verkeer door de rijkspolitie omge leid De politie kon overigens slechts met de grootste moeite de toeschou wers op een veilige afstand houden. Donker AI snel werd duidelijk dat dc start baan niet meer voor donker kon worden uitgezet. Daarom werden de werkzaamheden tegen 16.00 uur ge staakt, toen het grootste deel van het materieel was overgezet. Het gestandc toestel, een Britten Nor man Islander 306. zal als alles goed gaat vandaag naar de thuisbasis Brasschaat worden gevlogen. Don derdag wordt de startbaan weer afgebroken en opgehaald. Het les- vliegtuig wordt al sinds vrijdag bewaakt door twee vaartuigen van de Koninklijke Marechaussee uit Vlissingen, die patrouilleren in de buurt van de zandplaat, evenals de rijkspolitie te water uit Vlissingen en rijkswaterstaat. Tijdens de groots opgezette operatie van het Belgische leger scheerde zelfs een straalvliegtuig enkele keren boven de zandplaat, om het lucht ruim vrij te houden van andere vlieg tuigen Het Belgische leger be schouwt het vliegtuigje namelijk als een 'militair objectdat met mag worden blootgegeven aan onbevoeg de blikken Loodsdienstpersoneel wil zelfbestuur bij komst privatisering ROTTERDAM (ANP) - Het ondersteu nend personeel van het loodswezen (bemanningen loodsboten, personeel vaarwegmarkering etc.) heeft zich dinsdag op een vergadering in Zoe- termeer van de begin dit jaar daartoe opgerichte Landelijke Vereniging Personeel Loodswezen (LVPL) uitge sproken voor werknemerszelfbe- sluur als de privatiseringsplannen van minister Smit-Kroes toch door gaan. De vereniging, die in het leven werd geroepen in verband met die privati- sermgsplannen. heeft nu besloten te werken aan het oprichten van vier zogenoemde districtscooperaties en een overkoepelende landelijke coöpe ratie die de taken van het huidige loodswezen in eigen beheer kunnen overnemen. De LVPL beschouwt het plan als een alternatief voor het geval de privatiseringsplannen door het parlement worden aanvaard. Overi gens blijft het ondersteunend perso neel van het loodswezen, evenals de loodsen, fel gekant tegen die plannen van de minister De leden van de LVPL zijn aangeslo ten bij de ambtenarenbond AbvaKa bo. tVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat is bereid een ton per jaar te steken in het langer in de vaart houden van het veer An- na-Jacobapoider-Zijpe in ver band met het uitstel van de aanleg van de Philipsdam. Dit betekent, dat het veer in ge bruik kan blijven tot de weg over de Philipsdam er ligt. Voorwaarde is wel, dat het pro vinciebestuur van Zeeland ini tiatieven neemt zodra de moge lijkheid zich voordoet om over dc Philipsdam een weg aan te leggen, als die dam klaar is. Dit zei de minister dinsdag tij dens een overleg met de Vaste tSlot zie pagina 15 kol. 2) GOES - In de discussies over de eventuele bouw van een nieuwe kernenergiecentrale nabij Borssele wordt te weinig rekening gehou den met sterk gestegen bouwkosten voor een dergelijke installatie. Tot die conclusie komt de vice-voorzitter van de vereniging milieufedera tie Zeeland H. Bannink, in het december-nummer van het blad Wantij. Wantij is een uitgave van de milieufederatie en de stichting het Zeeuws Landschap. In een artikel over de kosten van in september 1983 in de Verenigde een nieuw te bouwen kerncentrale Staten in aanbouw waren onge- stelt Bannink dat de prijs van één veer 6.700,- per kW, aldus Ban- kiloWattuur van een nieuwe Bors- nink. selse centrale meer dan negen Andere voorbeelden van hoge in- maal zo duur wordt als de prijs van vesteringskosten haalt hij uit het een kilowattuur van de huidige tijdschrift Nucleonics Week. Daar- kemcentrale. „De laatste tijd in stond, volgens de vice-voorzitter wordt veel aandacht gevraagd van de milieufederatie, onder meer voor de problemen met radio-ac- dat de kerncentrales die Frankrijk tief afval. Daarmee is de belang- in China bouwt op een bedrag van stelling van de bouwkosten van 4.700,- per kW komen De kosten kerncentrales te veel naar de ach- van de huidige kemenergiecentra- tergrond geschoven", stelt de vice- voorzitter van de milieufederatie Borssele komen beduidend lager uit. zo blijkt uit het verhaal Hij somt in zijn artikel enkele van Bannink, maar hy duidt aan recente voorbeelden van bouwkos- dat dit is te danken aan 'de vrien- ten van kerncentrales op. De pnj- denprijs van 740.- per kW die zen van die centrales worden bere- Siemens (Kraftwerk Union) in 1972 kend in guldens per kiloWatt Vol- voor de bouw berekende', gens Bannmk gaan voorstanders Volgens het artikel in Wantij zul- van kernenergie 'zoals het Konink- len de investeringskosten van een lijk Instituut voor ingenieurs' uit 'nieuw broertje' voor de kemcen- trale Borssele nu zeker een factor 10 hoger uitkomen. De kerncentra le van Borssele kost na 10 jaar bedrijfstijd 1.1 cent per kilowat tuur. ringskosten (bouwkosten en Rekening houdend met een nieu- bouwrente) aanmerkelijk hoger we kerncentrale van ongeveer van 2.950.- per kiloWatt (kW) Voorbeelden „Het blijkt echter dat de investe- liggen", stelt hij. Bannink geeft aan dat de geraamde kosten de ISAR-2 kerncentrale in West- 1.000 megaWatt die 6.600,- per kiloWatt kost, wordt de. nieuwe kiloWattuur-prijs 10 cent. „Hoe Duitsland overeenkomen met een kan Nederland zoiets nog betalen? bedrag van 4.500,- per kW. De Kunnen we met het investeren zojuist gereed gekomen kerncen- van zo'n enorm bedrag in de alter- trale Leibstad in Zwitserland natieve mogelijkheden om electri- kost 6.600.- per kW. Verder be- citeit te winnen of te besparen droegen de gemiddelde investe- niet veel n r bereiken?", vraagt n kerncentrales die Bannink zich tot slot af. Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De bestuurder van de ande re auto. de 45-jarige A. J. M. uit Haamstede kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Dë botsing ontstond toen bestuurder Altena, na voorrang te hebben ver leend aan een auto, vanaf de Zandweg de kruising overstak. De jongeman heeft vermoedelijk de auto van M. over het hoofd gezien. Deze boorde zich vol in de flank van de auto waarin de vier jongelui zaten. De vier slacht offers, allen stagaires. waren vanaf hun pensionadres onderweg naar hun werkgever in Burghsluis. De Vlissingse brandweer verleende assistentie bij het bevrijden van de slachtoffers. Drie auto's van het Vlis singse korps - een kraanwagen, een tankautospuit en een materieelwa- gen waren toevallig ter plaatse. Zij waren op weg naar het werkeiland Neeltje Jans, waar de Vlissingse brandweer veiligheids- en brand weercursussen geeft. De stempelafdeling van Interjute. waar veel werkneemsters over ziekteverschijnselen klagen, na er enige tijd te hebben gewerkt.' HAAMSTEDE - Twee inzittenden van een personenauto zijn dinsdag- 1 ochtend om het leven gekomen bij een botsing met een personenauto op i de kruising Zandweg-Kraaijenstein- weg in Haamstede. Twee andere in- .j, ilttcndcn raakten zeer zwaar ge- wond. De bestuurder van de tweede /f auto liep lichte verwondingen op. De auto waarin de vier slachtoffers za len, kwam na de botsing op zijn kop in een sloot terecht. De brandweer moest het viertal uit de auto halen. De beide voertuigen werden onher stelbaar beschadigd. Öt Bestuurder J. A. N. Altena (23) uit IJsselstein en diens passagier E. W. Schoenmaker (24) waren op slag dood tiir De derde inzittende, R. J. A. M M. (22) uit 's Hertogenbosch werd in zorgwek- iX)[ kende toestand overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. De vierde passagier, de 20-jarige J. van K. uit Woerden werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het cm MIDDELBURG - Eind januari zal officieel een begin worden gemaakt met de actie 'Zeeland helpt Nepal'. De provincie zal dan de eerste plan nen voor de actie presenteren. De voorbereidingen zijn intussen aan de gang, de bedoeling is de actie in de loop van de komende twee jaar op te bouwen en tot uitvoering te brengen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben onlangs de colleges van b en w van de Zeeuwse gemeenten ge meld, dat zij in de komende maanden een beroep op hun medewerking wil len doen. De activiteiten by opzet, uitvoering en begeleiding van de actie worden gecoördineerd door mevrouw J.D. Kuiper-Abee. Zij wordt bijgestaan door mevrouw P C Heystek. de heer C.A Bachoffer verleent, evenals by de vorige actie 'Zeeland helpt Rwanda' zyn medewerking. Organisatorisch is het project ondergebracht by het bu reau voorlichting van de provincie. In mei hebben de Zeeuwse staten ingestemd met het voorstel de actie in overleg met Unicef aan Nepal te wij den. Het gaat om een samenhangend project dat zich richt op verbetering van het lager onderwijs in de ruimste zin, met het oog op de ontwikkeling op het platteland Daarvoor 2ordt materiaal voor schoolgebouwen, besc- nikbaar gesteld, wordt onderwijzend personeel geschoold en bijgeschoold en zal voorlichtmg worden gegeven over hygiëne, voeding en sanitaire voorzieningen. Bij de keuze van het project heeft meegespeeld, dat de Verenigde Naties Nepal tot de minst ontwikkelde lan den rekenen Dit wordt veroorzaakt door het lage niveau van sociale en economische ontwikkeling Zeker 40 procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens (180 gulden per jaar). Slechts 19 procent van de bevol king kan lezen en schrijven. De leef tijd wordj, vaak niet hoger dan 43 jaar voor vrouwen en 44 jaar voor mannen. De kindersterfte is hoog Zware schade bij aanrijding in Ilulst Minister Smit-Kroes HULST - Twee personenauto's heb ben maandagavond zware schade op gelopen bij een botsing op de Sta tionsweg in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15