PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RSV-commissie blijft bij haar oordeel PZC Reagan schrapt meer dan helft van defensiebezuinigingen kleintje: Spanje heeft moeite met voorwaarden EG VAN AARDENNE GEEFT FOUTEN TOE Kerst in kaarsenstad VS Aangepaste PTT-diensten feestdagen Van Aardenne bedreigd Organist Feike Asma overleden Regenachtig Veel bewolking en in de ochtend en middag regen Een krachtige wind uit zuidwest. Middagtemperatuur om streeks 7 graden. 227e jaargang no. 299 Woensdag 19 december 1984 ia MOSKOU (TASS) - Het instituut voor luchtvaart in Moskou is begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een vloot reusachtige schotcl- vormige luchtschepen die vrachten over grote afstanden kunnen vervoeren. Naar het persbureau Tass dinsdag meldde zorgt de schotelvorm met een doorsnede van 150 meter ervoor dat deze nieuwe op hete lucht drijvende „zeppelins" vrachten van 300 ton met een snelheid van 150 km per uur over een afstand van 4.000 kilometer kunnen transporteren Zij beschikken over turbomotoren van het soort dat in TU-144 vliegtuigen is gebouwd. Deze motoren gebruiken kerosine, maar een kwart tot een vijfde minder dan traditionele vliegtuigen. De schepen hebben een centraal platform dat zij voor in en uitladen aan kabels naar de grond kunnen laten zakken. Zeppelins, genaamd naar de Duitse luchtschepen pionier graat von Zeppelin, waren tussen de twee wereldoorlogen tamelijk populair. Na een aantal tragische ongelukken raakten zij als commerciële middelen van vervoer in de vergetelheid Het bekendste ongeluk uit de geschiedenis van deze zeer brandbare luchtschepen gebeurde in 1937 toen de in Duitsland gebouwde Hindenburg in brand vloog DEN HAAG (GPD) - De parlementaire enquêtecommissie RSV ziet in de verklaring die minister van Aardenne van economische zaken dinsdag in de Tweede Kamer aflegde, geen aanleiding om dc harde conclusies uit haar eindrapport aan te passen. De minister heeft volgens de commissie in zijn verklaring geen nieuwe feiten aangedragen, en blijft daarom in meerderheid van mening dat Van Aardenne in 1980 de Kamer „ronduit misleidende" informatie verschafte. De minister verklaarde dinsdag dat Van Aardenne gaf dinsdag in de hij „niet correcte" informatie ver- Tweede Kamer toe dat hij indertijd schafte aan de Tweede Kamer over de onjuist heeft gehandeld toen hij de ROS-verliezen. Achteraf zei hij van Tweede Kamer „niet correct" infor- raening te zijn dat hij toen naar meerde over de afwikkeling van de andere wegen had moeten zoeken om Rotterdamse OfTshore en Scheeps- de Kamer juist te informeren, zonder bouwcombinatie door RSV. Achteraf daarmee het belang van de Staat te zegt de minister dat hij inderdaad schenden. naar andere wegen had moeten zoe- De enquêtecommissie vindt het niet ken om uit het dilemma te komen haar verantwoordelijkheid om een uitspraak te doen over de toezegging van de minister, om in de toekomst te voorkomen dat de Tweede Kamer van onjuiste informatie wordt voorzien. „Deze discussie ligt nu waar die thuis hoort; in de Tweede Kamer", aldus commissievoorzitter Van Dijk dins- tussen het belang van de staat en dat van het „gemeen overleg" tussen Ka mer en regering. Voor dit laatste is „betrouwbaarheid van de gegeven in formatie een voorwaarde", aldus de minister. Geen opzet De minister vraagt de Kamer reke ning te houden met zijn verklaring, dat „elke opzet tot misleiding van de Kamer mij vreemd is geweest en dat ik in de toekomst in soortgelijke gevallen wegen zal zoeken de Kamer op de juiste wijze te informeren". De minister vervolgt; „Ik zeg dat mede omdat naar mijn opvatting - ik ben tenslotte acht jaar lid van de Kamer geweest - inderdaad het ge meen overleg de essentie is van het parlementaire stelsel". Hij reageert daarmee op de opmerking van de voorzitter van de parlementaire en quêtecommissie. die bij de presenta tie van het eindrapport over het RSV- debacle zei dat de minister een van de (Slot zie pagina 6 kol. 5) GOUDA - Dinsdagavond werd op de Markt in Gouda, voor het oude stadhuis, weer de traditionele kerstboom versierd met echte Gouda- kaarzen ontstoken. De binnenstad van Gouda trok veel publiek, dat dit feeëriek gebeuren wilde aanschouwen Debat De Tweede Kamer debatteert van daag over de verklaring van de mi nister. Zoals bekend steunt de VVD haar 'eigen' minister Van Aardenne. De PvdA wil het verloop van het debat afwachten, voordat een beslis sing wordt genomen over het al dan niet indienen van een motie van afkeuring, waardoor Van Aardenne zou moeten opstappen. Het CDA ver gadert pas vanochtend over de te volgen lijn. De enquêtecommissie kwam dinsdag bijeen op verzoek van oppositieleider Den Uyl (PvdA). Er bleek slechts een korte vergadering van de commissie nodig om te beslissen dal er niets aan de eerdere conclusies veranderd hoef de te worden. Dat betekent ook dat WD-commissielid Korthals zijn min derheidsstandpunt - waarin hij af stand neemt van het uitspreken van het woord 'onaanvaardbaar' over Van Aardennes optreden - heeft gehand haafd. GEEN GRIEKSE BLOKKADE DEN HAAG (ANP) - Een aan tal diensten van PTT-post zul len op de dagen rond Kerst mis en Nieuwjaar zijn aange past aan de omstandigheden. Dit heeft de PTT dinsdag mee gedeeld. Op zaterdag 22 december is er een postbestelling, waarbij ook de Kerst- en Nieuwjaar- spost wordt meegenomen. Op die dag zijn de postkantoren normaal open. De maandag daarop. 24 december, is er een normale postbestelling. De postkantoren sluiten op deze dag om drie uur 's middags. Op zaterdag 29 december is er een volledige beètelling en zijn de postkantoren open. Maar de maandag daarop, 31 de cember, is er geen postbestel ling. Ook deze dag sluiten de postkantoren om drie uur. Op Oudejaarsdag sluit de PTT op verschillende plaatsen de brievenbussen af om vandalis me tegen te gaan. Op Nieuw jaarsdag wordt dit weer onge daan gemaakt, aldus de PTT. Alle supermarkten zijn op maandag 24 en maandag 31 december de gehele dag open ook 's morgens Dit heeft de Vereniging van Grootbedrij ven in Levensmiddelen (VGL) te Amstelveen dinsdag meege deeld. Zoals gebruikelijk zullen er de komende feestdagen min der treinen rijden dan nor maal. Op Oudejaarsdag rijden er na ongeveer 20 00 uur hele maal geen treinen meer Op de zondagen 23 en 30 december en eerste en tweede Kerstdag rijden de treinen een beperkte zondagsdienst (overal min stens een trein per uur), aldus NS. DEN HAAG Na afloop van de verklaring van minister Van Aardenne over het RSV-drame, zoch Marcel van Dam. de voorzitter van de RSV-enquête-commissie Van Dijk op voor een gesprek. iVan onze correspondent) BRUSSEL - Spanje heeft grote moei te met de voorwaarden die de tien EG-landen stellen voor toetreding tot de Gemeenschap. De Spaanse regering vindt dat de tien een gebaar moeten maken waaruit blijkt dat zij Spanje (en Portugal) inderdaad graag bij de EG willen hebben. Dinsdag begonnen in Brussel de eer ste onderhandelingen tussen de EG en de beide Iberische landen, die moeten leiden tot toetreding per 1 januari 1986. Dat gebeurde nadat dui delijk was geworden dat Griekenland zijn dreigement de onderhandelingen te zullen blokkeren had ingetrokken. Chipindustrie - Het Amerikaanse bedrijf Adeck Technology Europe NV zal zich binnenkort in Helmond vesti gen. Adeck is een dochteronderne ming van het Amerikaanse Adeck International, dat is gevestigd in Flo rida. Dat heeft drs. J. Pronk, direkteur van de regionale ontwikkelingsmaat schappij Induma, dinsdag bekend ge maakt. j DEN HAAG - Minister Van Aardenne I van economische zaken tijdens het I afleggen van een verklaring over zijn I rol in het RSV-debacle. dinsdag, bij I aanvang van de zitting van de tweede I kamer. DORDRECHT (ANP) - Na een telefo nische bedreiging wordt de in Dor drecht wonende minister drs. G.M.V. van Aardenne (Economische Zaken) extra bewaakt door de politie van zijn woonplaats. Een woordvoerder van de politie, die niet wilde ingaan op de aard van de extra veiligheidsmaatregelen, heeft dit dinsdagmorgen meegedeeld. Men gaat er van uit, dat de bedreiging verband houdt met de uitkomsten van het RSV-onderzoek en de rol die Van Aardenne in de RSV-affaire ge speeld zou hebben. In het telefoontje, aangenomen door de vrouw van de minister toen deze niet aanwezig was. is Van Aardenne volgens de politie met de dood be dreigd. „Daarom nemen wij deze be dreiging neel serieus", aldus de woordvoerder. Wie de minister heeft bedreigd, is voor de politie onbekend. Er is een onderzoek naar ingesteld De politie verwacht de extra maatre gelen voorlopig nog te moeten hand haven. Criminaliteit Verenigingen, scholen, wijkcomi- tès en bedrijven zullen de belang rijkste bijdrage moeten leveren aan de bestrijding van de kleine criminaliteit. (PAGINA 5) Herstel Een commissie van vooraanstaan de juristen pleit voor het instellen van een wet reorganisatie en her stel van ondernemingen, waar door tijdig ingrijpen bij bedrijven mogelijk zou worden (PAGINA 7) Kernenergie De Zeeuwse Milieufederatie I draagt in de discussie over de I uitbreiding van het kernenergie- I park de vergetenkostenfactor I aan (PAGINA 11) I Waterkwaliteit Voor verbetering van de water kwaliteit tn Zeeland is gedurende de komende tien jaar 225 miljoen gulden nodig (PAGINA 12) Oosterschelde Minister Smit-Kroes heeft de kos ten van de Oosterscheldewerken in bedivang. Het zeventiende voortgangsrapport zal op het punt kostenoverschrijding 'nul' melden. I (PAGINA 15) 1 Radio, t.v. en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 12, 13 en 15 Sport: 19 De Spaanse minister van buitenland se zaken, Fernando Moran. zei „dat de EG wel prachtige politieke verhalen houdt, maar geen werkelijke wil toont om de onderhandelingen nu ook snel af te ronden". Volgens Moran worden van Spanje alleen maar concessies gevraagd, zonder dat daar wat van EG-zijde tegenover staat. De. tien EG-landen stellen onder meer strakke voorwaarden op het punt van de Spaanse groenten- en fruitexport naar de Gemeenschap, van de indus triële tarieven, de produktie van wijn en olijfolie en de openstelling van Spanje voor landbouwprodukten uit de EG. Over de beperking van de Spaanse •staalproduktie en de afbraak van de douanetarieven voor industriële pro- dukten uit de Gemeenschap hing gis teravond laat een akkoord tussen Spanje en de EG in de lucht. De landbouw- en visserij problemen zijn echter veel groter. Ook met dc Portugezen is nog geen akkoord bereikt. Hierbij gaat het om de door de EG gewenste beperking van de Portugese export van toma tenpuree en de wens van Portugal om zelf bietsuiker te kunnen gaan ver bouwer., terwijl er in de EG een groot bietsuikeroverschot bestaat. WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft besloten de militaire uitgaven in de komende drie jaar te verlagen met 28,1 miljard dollar als een teken dat zijn plannen om het begrotingstekort terug te dringen overal voelbaar zullen zijn. Dit heeft het Witte Huis dinsdag bekendgee- maakt. Volgens woordvoerder Larry Spea- kes vormen de bezuinigingen minder dan de helft van het bedrag dat was voorgesteld door begrotingsdirec teur David Stockman. Hij voegde er echter aan toe "het begrotingsproces gaat door. Het zal dit jaar doorgaan en in '87 en '88 doorgaan". Speakes wilde niet ingaan op vragen of de geringere bezuinigingen op het Pentagon Reagan zal dwingen meer te korten op de binnenlandse over heidsuitgaven De Amerikaanse mi nister van defensie Weinberger kon digde dinsdag aan dat het Pentagon een verlaging met 8,7 miljard aan vaardt voor het begrotingsjaar 1986 Volgens Weinberger is het buitenge woon gelukkig" dat president Reagan niet is ingegaan op de voorstellen voor ingrijpender bezuinigingen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft maandag! aan tien onder nemingen opdracht verstrekt onder zoek te doen naar onderdelen uit het (Slot zie pagina 6 kol. 4) AMSTERDAM (ANP) - De organist Feike Asma is dinsdag na een langdu rige ziekte in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam overle den. Hij is 72 jaar geworden. Dit heeft dc weduwe van de organist dinsdag middag meegedeeld. Asma. die onder meer studeerde bij Jan Zwart, en Paul van Kempen, begon zijn loopbaan in Den Helder, waar hij ook geboren was. Vervolgens werkte hij als kerkorganist in de Hooglandkerk in Leiden, de Lutherse Kerk in Den Haag en tenslotte in de Grote Kerk te Maassluis. Verder gaf hij concerten in alle delen van het land Asma kreeg ook interna tionale bekendheid door talrijke con certen in het buitenland. Hij maakte tientallen grammofoonplaten, waar bij hij speelde op verschillende be roemde orgels in Nederland en daar buiten, zoals het orgel van de Notre Dame in Parijs De boetedoener Van Aardenne "andaag moet dus blijken in hoever politiek gere- I pareerd minister Van Aar- denne van economische za- 1 ken de jaarwisseling tege moet kan gaan. De Tweede Kamer debatteert na de middagpauze over het gedrag van de bewindsman m het voorjaar van 1980 lop dezelfde post in het kabinet Van Agt-Wiegel), toen hij een leugenachtig verhaal ophing over de afdekking van schulden in het RSV-drama èn over de verklaring die hij daarover gisteren heeft afgelegd. De parlementaire enquétecommissie- RSV heeft vorige week in haar eind rapport vastgesteld dat Van Aarden ne zich bij die gelegenheid heeft schul dig gemaakt aan misleiding van het parlement. En ze sprak daarover de geladen veroordeling 'onaanvaard baar' uit. Na een week van politiek gehannes en doorzichtig gegoochel van vooral de fractieleiders van de twee regeringspartijen De Vries (CDAl en Nijpels (WD) kwam Van Aardenne gisteren in de Tweede Ka mer om diep in het stof te gaan. Hij zette uiteen in welk moeilijk dilemma de bewindsman van economische za ken destijds verkeerde. Hoe hij tot een leugentje om bestwil voor de Staat had besloten. Dat hij naar eer en geweten had gehandeld, maar natuur lijk verstandiger had moeten zijn. Dat hij beslist niet opzettelijk met mislei ding doende was geweest. En dat zoiets in de toekomst bij hem natuur lijk nooit meer zou voorkomen. Het was een wonderlijke vertoning, het optreden van Van Aardenne gisteren aan het Binnenhof De minis ter kwam even voldoen aan de voor waarden die hem waren gesteld om te mogen aanblijven op zijn post. En vreemd genoeg speelde hij de rol van de boetedoener bekwaam Eigenlijk met hetzelfde gemak als waarmee hij destijds de Tweede Kamer om de tuin leidde en er toen vast van overtuigd was dat hij de beste oplossing had gekozen. De verklaring van de minis ter en de excuses voor het feit dat hij als bewindsman op economische za ken (naar achteraf is vastgesteldi een vertrouwensbreuk met het parlement had veroorzaakt pasten immers in de tragikomedie met voorspelbare af loop die WD en CDA afgelopen week samen in scène hebben gezet. Waar het gisteren en vandaag eerst en vooral om gaat is namelijk dat het kabinet-Lubbers overeind blijft. Dat is in het geding en dat moet duidelijk worden voordat het parlement in de loop van de komende winter toekomt aan een grondige behandeling van het eindrapport van de RSV-enquêtecom- missie En een kabinetscrisis zou ze ker zijn ontstaan wanneer een meer derheid in de Kamer van Van Aarden ne zou hebben geëist dat hij vertrekt. Al tijdens de afronding van het rap port van de RSV-enquètecommissie heeft de WD zich wat dat betreft lelijk in de kaart laten kijken bij pogingen om een oordeel over het optreden van Van Aardenne af te zwakken. Afgelopen weekeinde op de WD-partijraad in Dordrecht - de thuisbasis van Van Aardenne - was er geen twijfel meer mogelijk: „Güs we staan om je heen!" Toch valt de beschadiging van deze WD-minister een stuk ernstiger uit dan binnen zijn eigen partij en ook binnen het kabinet aanvankeljjk voor mogelijk werd gehouden. Het begon er al mee dat CDA-ffactieleider De Vries kennelijk in eigen knng stevig is teruggefloten toen hij onmiddellijk na verschijning van het rapport van de enquêtecommissie Van Aardenne royaal in bescherming nam door te verklaren dat deze 'niet als enige zondebok de woestijn ingestuurd mag worden' De volgende dag kwam de zelfde De Vries met de eis dat Van Aardenne zich tegenover de Tweede Kamer diende te verantwoorden. En bij die gelegenheid moest de bewinds man dan toegeven dat hij fout had gehandeld in 1980 en beloven dat hij zoiets nooit meer zou doen Om te voorkomen dat de minster intussen nog verder zou afbranden in de pu blieke opinie kwamen WD en CDA overeen dat de 'affaire-Van Aardenne' apart en op voorhand zou worden behandeld in de Tweede Kamer, nog voor het kerstreces. Het debat over de totale inhoud van het RSV-rapport zou daarna 'onbelast' op een later tijdstip kunnen worden gehouden. De regie was dus bepaald; de voorstelling kon beginnen De gang van zaken bij de afwikke ling van een erg gevoelige zaak die de RSV-enquètecommisse boven water heeft gebracht - een ernstig geschonden vertrouwensrelatie tus sen een minister en de Tweede Kamer - is weinig verheffend. Ze verloopt langs de langzamerhand bekende paadjes en sluipwegen, waar steeds opnieuw afbreuk wordt gedaan aan de betrouwbaarheid en geloofwaardig heid van het politieke bedrijf. En zeker in een geval als dit is dat alles des te bedenkelijker omdat het parle mentair onderzoek naar de gang van zaken in de RSV-affaire zo n zeldzame gelegenheid was om het geschokte vertrouwen weer wat te herstellen. Jammer, de operatie herstel beschadi ging Van Aardenne is kennelijk koste wat kost belangrijker vdM. Voedselhulp - De Europese minis terraad heeft dinsdag in Brussel met de grootste moeite een manier gevon den om de 500 000 ton graan te beta len die de Europese Gemeenschap extra gaat leveren ten behoeve van de hongergebieden in Afrika. Dat half miljoen ton kost 437,5 miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1