J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer verwerpt WWV-voorstel A Van den Broek ontkent meningsverschil met VS 1 L Hoe vrij is Nederland pzc -onderzoek verdwaald in grotten toch debat met van aardenne kleintjes INDIRECTE DISCRIMINA TIE Feenstra's Schoenenhuis Wisselvallig In de vroege ochtend wat regen. Vanmiddag opklaringen. Matige zuidwesten wind. Temperatuur ze- Ven graden. 227e jaargang no. 295 i Vrijdag 14 december 1984 PZC m kunt u telefonisch opgei 01184-15144 Hulst 01100-31800 IZterik» VALKENBURG (ANP) Bij een militaire oefening waar- het opbreken van het bivak rond zes uur vermist. Gidsen bi) 25 man van de LUOS (Luchtmacht Onderofficiers doorzochten de grot en troffen de vermiste militair rond School) in Gilze-Rijen een slaapplaats zochten in de twee uur 's-middags aan. Hij verklaarde op zijn verken- grotten van Valkenburg is een van hen, de 21-jarige ningstocht de weg naar de slaapplaats van de anderen te dienstplichtige korporaal 1. Janssen, verdwaald geraakt, zijn kwijtgeraakt. Het gangenstelsel in de grot waarin hij verdwaalde beslaat een oppervlakte van meerdere vier- Hij ging op verkenning uit en werd donderdagmorgen bij kante kilometers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer verwacht uiterlijk dinsdag nieuwe voorstellen van de regering over de wijze waarop zij denkt de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV) aan te passen aan de regels van de Europese Gemeenschap. Het voorstel waarover de kamer donderdag te oordelen had, werd met overgrote meerderheid (inclusief de WD en een groot deel van het CDA) verworpen. Om aan de Europese voorschriften te voldoen had de regering voorgesteld uitbreiding van de rechten van vrouwen niet denken omdat de schatkist er jaar- gewijzigd zouden willen zien, stemden zij (op zes CDA'ers na) tegen het de kostwinners-eis die in de WWV wijzigingsvoorstel van mevrouw Da thans alleen voor gehuwde vrouwen les omdat er niet bij werd aangegeven geldt, voortaan ook van toepassing te waar het geld ervoor vandaan zou verklaren voor mannen. De meerder- moeten worden gehaald, heid van de Kamer vindt dat daarmee wellicht een directe vorm van discri- C/. D fit EiVt minatie te niet mag worden gedaan, maar een indirecte discriminatie De regering wil aan wordt er dan een opvolger van. Door alleen WWV toe te kennen aan kost winners vallen vrouwen meestal uit de boot. omdat in het overgrote deel van de huishoudens de man kostwin ners is. De fracties ter linkerzijde steunden een voorstel van PvdA-woordvoerster Dales om het wetsvoorstel in zoverre te wijzigen dat de uitwerking ervan precies andersom zou komen te lig gen. De mannen zouden hun WWV- recht niet verliezen, maar de gehuwde (niet kostwinner zijnde) vrouwen zou den net zo veel recht krijgen als de mannen al hebben. Hoewel de WD en een deel van het CDA de WWV ook in die richting Kind van twee vrouwen wordt straks mogelijk Begroting Het Europese Parlement heeft bijna unaniem de EG-begro- ting voor 1985 verworpen. (PAGINA 3) Gasprijs De Europese Commissie wil hel 'voordeeltje' van de Neder landse tuinders door de lage gasprijs terugvorderen. (PAGINA 5) Toeslag De loodsen willen op korte termijn uitsluitsel over een toeslag voor onregelmatig werk, anders komen er acties. (PAGINA II) Kopkracht Rinus Michels volgt het spoor van zijn voorganger Rijvers en rekent voor het WK-kwalifica- tieduel tegen Cyprus op de kopkracht van Peter Hout man. (PAGINA 19) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 TILBURG (ANP) - Ontwikkelingen in de biotechnologie maken het mogelijk dat twee vrouwen in de toekomst voor nageslacht zorgen. Dat kan volgens prof. A. Rörsch, buitengewoon hoogle raar aan de medische faculteit in Leiden en lid van de raad van bestuur van TNO, door twee eicellen samen te smelten, zoals dat nu ook al kan met lichaamscellen kan, en deze tot em bryonale ontwikkeling aan te zetten. Rorsch sprak over deze toekomstige ontwikkelingen donderdag tijdens een voordracht aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Volgens Rorsch maken die ontwikkelingen in de biotechnologie het noodzakelijk dat er nieuwe wettelijke regels op het gebied van de voortplanting komen. Want de technologie maakt het vol gens hem mogelijk dat er een lichame lijk hoog gekwalificeerd „stamboek mens" ter beschikking komt. lijks 450 miljoen gulden extra door kwijt zou zijn. Omdat volgend jaar juli een nieuwe werkloosheidsregeling moet ingaan (waarin de WW en de WWV zullen opgaan), worden de verplichtingen van de schatkist weliswaar beperkt tot ten hoogste 80 miljoen, maar ook dat is de regering te veel. Bovendien zou de 450 miljoen blijven dreigen als de nieuwe werkloosheidswet niet tij dig gereed zou komen. Staatssecretaris De Graaf zelf heeft al aangegeven dat een oplossing voor het financiële probleem zou kunnen worden gevonden door de WWV-uit- kering voor 23- tot 30-jarigen te beper ken tot anderhalfjaar in plaats van de normale twee jaar. Een andere moge lijkheid zou zitten in een verzwaring van de toelatingseis voor de WWV voor werklozen onder de 23 jaar. De Kamer maakte eerder deze week al duidelijk dat zij voor een dergelijke uitruil van werklozen niets voelt. Staatssecretaris De Graaf zegde toe dat hij - na beraad van het kabinet - dinsdagmiddag zal laten weten wat de reactie op het besluit van de Kamer zal zijn. De Europese richtlijn schrijft voor dat uiterlijk 23 december 1984 elke vorm van discriminatie op grond van sekse moet zijn verwijderd uit de sociale-zekerheidsregelingen. De richtlijn is op 22 december 1978 aan vaard: de lidstaten kregen zes jaar de tijd om de eigen wetgeving aan te passen. (Advertentie) paar schoenen halen BHOPAL (RTR/UPI) - Meer dan 100.000 mensen waren gisteren al de Indische stad Bhopal ontvlucht uit vrees dat het schoonmaken aanstaande zondag van de rampfabriek Union Carbide nieuwe slachtoffers zal eisen. Het leger is in staat van paraatheid gebracht om waar nodig binnen enkele minuten hulp te kunnen verlenen, zo heeft het Indische persbureau PTI bencht. In een poging te ontsnappen uil de ruim 700.000 inwoners tellende stad propten 40.000 mensen zich donderdag in bussen, treinen, auto's, vrachtwagens en ossewagens. Om zo snel mogelijk weg te komen reisden mensen mee op daken van treinen, vochten ze om plaatsen in de volgestouwde bussen en hing men aan ramen en deuren. Bussen vertrokken iedere twee minuten naar plaatsen tot op 200 kilometer afstand „De spontane volksverhuizing, komt voort uit de angst voor het onbekende, een koorts die zich verspreidt als een besmettelijke ziekte", aldus PTI. O VER PL A A TSEN RA KETTEN Pnjs betalen Koopcentr. Groenendijk Vlissingen BRUSSEL (ANP) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heef! donderdag na een gesprek met zijn Amerikaanse collega George Shultz verklaard dat er tussen Nederland en de VS „geen enkel misverstand, geen enkel verschil van opvatting" bestaat over de verplichtingen die Nederland is aangegaan wat betreft de plaatsing van kruisraketten. Beide bewindslieden wonen in Brus- voor onderhandelingen met de Sow- sel de halfjaarlijkse vergadering van jet-Unie over wapenbeheersing ministers van buitenlandse zaken van Navo-landen bij. De minister sprak over een „misver stand" door een buitenlands persbe richt. als zou minister Shultz tegen over Amerikaanse journalisten heb ben verklaard dat de houding van Nederland en Belgie „schadelijk" is Voor een onderhandelaar, aldus mi nister Van den Broek, is het van het grootst mogelijk belang te kunnen onderhandelen vanuit een gesloten front, „maar de Nederlandse positie doet daar niets vanaf'. Het 1 juni- besluit. om op 1 november 1985 te beslissen over de eventuele plaatsing van kruisraketten, „kan en mag op geen enkele wijze worden uitgelegd als het niet nakomen van eerder aan gegane verplichtingen". Volgens Britse bronnen in de Belgi sche hoofdstad zou minister Shultz in de Navo-vergadering „hebben her haald dat de plaatsing van raketten in Nederland en Belgiè de onderhande- lingespositie van de Verenigde Staten zou versterken". Minister Shultz had donderdag in de strikt besloten vergadering uitvoerig gesproken over de betrekkingen tus sen oost en west en de vooruitzichten voor zijn gesprekken met zijn Sow- jetcollega Andrej Gromyko. i Advertentie i DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer houdt volgende week woensdag een debat naar aanleiding van de verklaring die minister Van Aardenne heeft aangekondigd dinsdag in de Kamer te zullen afleggen inzake zijn omstreden rol in het RSV-debacle. Van Aardenne kwam gisteren met deze toezegging. CDA-fractieleider De Vries heeft deze week laten doorschemeren dat Van Aardenne alleen als bewindsman zou kunnen worden gehandhaafd wanneer hij openlijk in de Kamer beterschap belooft op de beschuldiging van de RSV-commissie dat hij in het RSV-drama de Kamer bewust misleidende informatie heeft verstrekt. Na een langdurige discussie besloot de Kamer om in de week van 5 februari met de enquêtecommissie te spreken over het rapport. Hierbij zal ook aan de orde komen welke wijzigingen de Kamer moet invoeren om deze gebeurtenis sen in het vervolg te voorkomen. Later zal dan - na een goede voorbereiding - een debat volgen met het kabinet. Volgens De Vries (CDA) zouden aan het debat met Van Aardenne geen verstrekkende conclusies verbonden mogen worden. Alleen de verklaring van Van Aardenne zou besproken moeten worden. Hij noemde het wel verstandig dat Van Aardenne zelf op zo korte termijn helderheid over zijn rol zou verschafTen. Nijpels (WD) vond daarentegen dat het debat zal moeten worden toegespitst op de vraag of de Kamer nog steeds vertrouwen heeft in de bewindsman. PvdA-leider Den Uyl bepleitte gisteren opnieuw zijn voorstel om het rapport in een gezamenlijke vergadering met de commissie en het kabinet aan de orde te stellen. Bij die gelegenheid zou ook de positie van Van Aardenne aan de orde moeten komen. Een kamermeerderheid, aangevoerd door CDA en WD, wees een constuctie van een gecombineerd debat evenwel met kracht van de hand. De Vries legde er de nadruk op dat de enquêtecommissie ook nogal wat kritiek heeft gespuid op de kamer zelf: „Voordat wij de beschuldigende vinger naar anderen uitsteken mogen we best eerst de hand in eigen boezem steken" Den Uyls poging om het debat over het rapport te vervroegen naar onmiddellijk na het kerstreces (21 januari) sneuvelde. De regeringsfracties willen niet overhaast te werk gaan en stellen voldoende tijd nodig te hebben voor een gedegen voorbereiding. De VVD heeft bovendien behoefte aan een schriftelijke voorbereiding. Commissievoorzitter-Van Dijk deed een drin gend beroep op de Kamer de commissie niet op te jagen. Nu nog enkele dagen!!! LADA 1200 S 9595,- Garage Vermeulen B.V. Nisse, tel. 01194-2 ^KTEUTEL ■heren ■mode KLASSIEKE KOSTUUMS Nobelprijswinnaar Aleixandre overleden (Van onze correspondent) MADRID - De Spaanse dichter en Nobelprijswinnaar Vicente Alei- landre is gisteravond op 86-jarige leeftijd in Madrid overleden. Aleixandre, die samen met Rafael Albert! de laatste Mohikaan van een dichtersgeneratie vormde, ontving in 1977 de Nobelprijs voor literatuur. Begin deze week werd Vicente Alei xandre met spoed in een Madrileens ziekenhuis opgenomen met een maag bloeding. Operatief ingrijpen en talrij ke bloedtransfusies mochten niet ®eer baten. VLISSINGEN - Morgen (zaterdag) vraagt de PZC haar lezers medewer king aan een grootscheeps onder zoek naar de vraag: hoe vrij voelt de Nederlander zich nu, veertig jaar na de bevrijding? Zeeland heeft in de voorbije maanden al een groot aan tal herdenkingen van de bevrijding achter de rug. Maar volgend jaar, 5 mei 1985, zal Nederland als geheel uitgebreid stilstaan bij het feit dat veertig jaar terug na een donkere bezettingsperiode de vrijheid terug kwam. Om bij die gelegenheid in de krant eens anders dan gebruikelijk aan dacht te schenken aan deze bijzon dere gebeurtenis, nodigt de PZC. in samenwerking met andere bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD) aangesloten dagbladen, U uit daaraan zelf een bijdrage te leveren Morgen zullen in de PZC twee pagi na's met honderd vragen zijn afge drukt. Wij stellen het bijzonder op pnjs als U die vragen, liefst samen met uw partner, zou willen beant woorden Ons doel is een zo getrouw mogelijk beeld te krijgen van de vrijheidsbeleving van de Nederland se bevolking. Daarvoor is het nodig dat U zo openhartig mogelijk bent En dat kan zonder enig voorbehoud want de beantwoording is anoniem, zonder naam en adres, niemand kan erachter komen wie wat heeft geant woord. Het onderzoek met als titel „WIJ LEVEN VRIJ EN BLIJ''" is breed van opzet. Het wordt uitgevoerd in samenwerking met prof dr M van de Vall, hoogleraar sociologie aan de Rijksuniversiteit van Leiden, prof. dr. B. van Praag, econoom, verbon den aan de Erasmus Universiteit van Rotterdam en drs, A. Hagenaars, die voor de Leidse unversiteit onderzoek doet naar de economie van de puble- ke sector. Al eerder, in september vorig jaar. hebben twee van deze onderzoekers in samenwerking met de PZC een enquête gehouden. Die ging over de vraag: wat is voor de Nederlander een aanvaardbaar minmum-inko- men en waarop zou de bevolking kunnen bezuinigen? Dat onderzoek werd, dank zij de medewerking van 24.000 mensen - onder wie ruim 3.000 PZC-abonnees - een groot succes. Ook nu weer rekenen wij op grote deelname aan dit opinieonderzoek Vandaag, elders in deze krant (pagi na 4) vertellen de onderzoekers meer over de bedoelng van de enquête die zaterdag van start gaat en waarvan wj de resultaten op zaterdag 4 mei 1985 zullen publiceren. Daarom: let morgen op de vragenpa- gina's in de PZC, bijlage Week-Uit, Week-In. (zie ook pagina 4) Valt waterbouw in groot gat? al het miljardenproject pijlerdam Oosterschelde voorlopig het laatste presti- gewerkstuk van de Neder landse natte waterbouw zijn' Of komt na 1986 - wanneer dit laatste onderdeel van de Deltawerken gereed zal zijn - een nieuw, omvang rijk waterbouwkundig hoogstandje voor uitvoering in aanmerking? De laatste tijd zijn vragen als deze zeker in kringen van rijkswaterstaat, het technisch vergaand gespecialiseerd apparaat van de overheid en in het bedrijfsleven dat zich met de natte waterbouw bezighoudt, nogal eens aan de orde Zonder dat er recht streekse aanduidingen werden gege ven speelde de toekomstige behoefte aan 'vervolgprojecten' op de Ooster- scheldewerken deze week ook door het debat bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer Minister Smit- Kroes werd opgepord met een actie plan voor grote investeringen te ver schijnen om te voorkomen dat er straks een gat valt in deze hoek. Een dag later legde de bewindsvrouw de kamer een lijst voor van karweien die na 1986 versneld zullen worden aange pakt: verbetering van kanalen, uit voering van wegenprojecten en oplos sing van knelpunten in het spoorwe gennet, samen goed voor een investe ring van twee miljard gulden. Over meuwe waterstaatkundige projecten van allure repte de minister niet. Daarover bestaan binnen het kabinet- Lubbers, en zeker ook bij deze minis ter van verkeer en waterstaat, de nodige aarzelingen. Zelf heeft ze het Oosterscheldeproject ervaren als een financieel blok aan het been. een peperduur verplicht nummer dat veel nieuw beleid op het departement in de weg stond en andere noodzakelijke investeringen verhinderde De weige ring om mee te werken aan de bouw van een Vaste Oeververbinding Wes- terschelde was deels ingegeven door de grote schrik van de financiële tegenvallers bij de pijlerdam Ooster schelde. Toch is er uit waterbouwend Neder land grote aandrang om na de Oosterscheldewerken opnieuw een 'groot investeringsproject' aan te pak ken Een (opnieuw) innoverend kar wei naast het meer gebruikelijke huis-, tuin- en keukenwerk in de grond-, weg- en waterbouw zoals ver betering en onderhoud van de be staande voorzieningen Er zijn ver schillende redenen voor de behoefte aan zo'n vervolg-op-de-Oosterschel- dewerken. yoorop staat de noodzaak om een stuk werkgelegenheid In deze sector ook voor de toekomst te garan deren. Dan is er de voorwaarde om een stuk kennis en ervaring van hoog niveau bij rijkswaterstaat, in de we tenschappelijke wereld en bij het be drijfsleven op peil te houden en nog liever te verbeteren. Tenslotte kan waterbouwend Nederland zijn reputa tie in het buitenland en zijn mogelijk heden om daarmee te exporteren al leen maar vasthouden als er ook thuis wat 'te zien' is. En verder blijkt dat er alle aanleiding is om het sterk terug gelopen aandeel van de overheidsin vesteringen in het nationaal produkt (waarvan de waterbouw een niet on belangrijk onderdeel is) eens op te vijzelen. Hoewel ook minister Smit-Kroes deze argumenten in wezen onder schrijft, zoals ze vorige week nog op een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren liet blijken, zijn er van haar kant voorlopig geen initiatieven te ver wachten. Er circuleren al geruime tijd drie redelijk ambitieuze plannen die als vervolgproject voor de Ooster schelde in aanmerking zouden ko men: de inpoldering van de Marker waard. het zogeheten 'plan Water man' (een futuristisch stuk kustver- breding in Zuid-Holland, ruwweg tus sen Hoek van Holland en Schevenin- gen) en de bouw van de Vaste Oever verbinding Westerschelde. Het laatste project, in feite onmiddellijk voor uit voering beschikbaar, heeft dit kabinet kort na zijn aantreden anderhalf jaar geleden resoluut afgevoerd. Inpolde ring van de Markerwaard is een tame lijk omstreden kwestie waarover nog geen beslissing is genomen En het 'plan Waterman' is slechts een in Zuid-Holland gekoesterd idee. dat bij rijkswaterstaat nog niet serieus is benaderd. Komt trouwens by dat de ze minister van verkeer en waterstaat aile drie projecten slechts een kans wil geven als de financiering ervan voor een overwegend deel kan worden geprivatiseerd de overheid wenst er zelf niet te veel geld in te steken. De voorbüe 25 jaar heeft de Neder landse waterbouw zich tot een hoog niveau weten te ontwikkelen dank zij een reeks van projecten, de Deltawerken, die uit een oogpunt van beveiliging van het achterland duide- hjk een overheidsbelang vertegen woordigden Daaraan is een eind ge komen. Als de waterbouw in de sfeer van vooroplopende techniek, kennis en ervaring verder wil zal er behoefte moeten zyn aan projecten met een duidelqk stuk rendement. En daar wringt de schoen. Toch heeft Neder land vooral in de natte waterbouw de komende jaren een naam en dus ook een exportmarkt te verliezen als niet op korte termijn een duidehjke visie doorbreekt welke richting het nu op moet. Van de huidige minister van verkeer en waterstaat - wie tenslotte enige verkooptechniek niet vreemd is - mag worden verwacht dat zu inven tief op dit vraagstuk insteekt Anders valt de waterbouw echt in een diep gat vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1