PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland en VS niet eens in raketoverleg Zuid-Afrika pakt UDF-leiders op Kostwinnersbepaling in WWV lijkt onhaalbaar WACHTEN OP SNEEUW n >al auto adria KWART WERKENDEN ZIEK SHULTZ: JUNI-BESLUIT SCHADELIJK RUIME KAMERMEERDERHEID TEGEN DERTIEN ARREST A TIES Drugscène in Vlissingen krijgt gevoelige klap Tekort van overheid lager dan verwacht 1 Feenstra's Schoenenhuis ncrki; - op 4 16-3e Koud Mogelijk eerst nog korte zonnige perioden. Later toenemende bewol king Matige en koude oostenwind. Temperatuur 4 graden. 227e jaargang no. 294 Donderdag 13 december 1984 ford-centrum Westhavendijk150.Goes. ~fel.01100-20<440 rkenj AMSTERDAM lANPi - De verlaging van het ziektegeld zal het aantal zieke mensen die gewoon blijven doorwerken sterk doen stijgen. Het aantal zieke doorwerkers stijgt van ]aar tot jaar voortdurend Volgens recente onderzoekin gen is 24 tot 25 procent van het totaal aantal werkenden ziek Dit stelt drs. P C. Buijs in een proefschrift, waarop hij vandaag promoveert tot doctor in de geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Aan het door hem gesignaleerde verschijnsel liggen onder meer slechtere arbeidsomstandigheden en en een grotere ontslagdreiging ten grondslag. Het zieke doorwerken verdient volgens Buijs dan ook veel meer aandacht dan het misbruik van de ziektewet, wat volgens hem uiterst gering is. Ziek doorwerken kan schade meebrengen voor de betrokkenen zelf maar ook voor anderen, denk maar eens aan een zieke buschauffeur, voegde hij er aan toe. BRUSSEL (ANP) Nederland en de Verenigde Staten zijn het niet eens over de betekenis van het Nederlandse 1 juni-besluit over de eventuele plaatsing van kruisraketten in Nederland, zo is woensdagavond in Brussel gebleken. Aan de vooravond van de halfjaarlijk se conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van NAVO-landen verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Shultz meermalen dat de houding van Nederland en België „schadelijk" is voor de Amerikaans-Russische onder handelingen over wapenbeheersing. Minister Van den Broek daarentegen verklaarde „niet te zien hoe onze positie schadelijk zou kunnen zijn voor onderhandelingen". In de tekst van het 1 juni-besluit wordt met zo veel woorden gezegd dat „een van de belangrijkste redenen" voor het nog geen besluit nemen over bouwwerk- Inkomenseis De centrale BKR-commissie wijst een aanscherpen van de inkomenseis voorlopig af: er moet eerst een afgewogen ad vies komen. (PAGINA 2) Melk De EG-commissie wil van geen wijken weten: de superheffing op melk moet al dit jaar wor den geind. (PAGINA 3) Kapot Jaarlijks wordt voor ongeveer 100 miljoen gulden aan ge meente-eigendom vernield. (PAGINA 5) Havenschappen Het plan om de twee Zeeuwse havenschappen samen te voc gen vindt geen enkel begrip bij de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel (PAGINA 13) Uitbreiding Philips Temeuzen bouwt een nieuw magazijn voor de op slag van onderdelen voor de produktie van de SL-lamp. (PAGINA 15) Tekort In Zeeland is een tekort van 244 bedden!plaatsen in de geestelijke gezondheidszorg. (PAGINA 16) Sensatie Real Madrid zorgt voor sensa tie en wipt Anderlecht uit de UEFA-bekercompetitie: 6-1. (PAGINA 19) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Kunst, cultuur: 9. Provincie: 13, 15, 16 en 17. Sport: 19. bpoi zaamheden en plaatsing is geweest „maximaal de invloed uit te oefenen op het onderhandelingsproces". Op weg naar Brussel verklaarde mi nister Shultz In antwoord op vragen BELGISCHE GRENSCONTROLE BLIJFT VOORLOPIG BRUSSEL (GPD) - De Belgische con troles op het personen- en goederen verkeer aan de Nederlandse grens gaan voorlopig nog door. De Belgi sche minister van buitenlandse za ken Tindemans zei gisteravond in Brussel na afloop van het Beneluxbe- raad met zijn collega's Van den Broek en Poos, dat eerst moet wor den bekeken of afschaffing van deze controles nadelige gevolgen zal heb ben voor de Belgische schatkist. Tindemans zei wel ernaar te streven dat zo spoedig mogelijk weer tot versoepeling van het grensverkeer kan worden overgegaan. De Beneluxraad van gisteren gaf wel iswaar een groot aantal aanbevelin gen voor nauwere samenwerking - die dan weer stimulerend zoud moeten werken op het grotere EG-verband - maar de drie ministers moesten er kennen dat het harmoniseren van btw-tarieven en fiscale wetgeving een vrijwel onoplosbaar probleem is. Al met ingang van 1 januari zullen vrachtwagens uit de drie Beneluxlan- den minder oponthoud ondervinden bij het passeren van de Westduitse grens, omdat bepaalde controles niet langer systhematisch maar steek proefsgewijs doorgevoerd worden, zo zijn de betrokken landen overeen ge komen. over de houding van Nederland en België - die volgens hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington „aarzelend" staan tegenover plaatsing - dat het „natuurlijk schadelijk is als verplich tingen niet worden nagekomen", en dat dit zeker zo is als de Sowjets hun zin kunnen krijgen door zonder daar zelf iets voor te doen. ..Het is ontmoe digend voor onderhandelingen", al dus Shultz. Op 1 juni van dit jaar besloot de regering dat zij op 1 november 1985 zal beslissen alle 48 in het NAVO- dubbelbesluit genoemde kruisraket ten te plaatsen, als er op die datum in de Sowjet-Ume meer SS-20 raketten zijn geplaatst dan de 378 die er op 1 juni waren. Zou vóór 1 november 1985 een Amerikaans-Russisch akkoord over kernwapens voor middellange afstand zijn gesloten, dan zal worden ingestemd met de plaatsing van een aantal dat Nederland „in redelijkheid als zijn aandeel moet aanvaarden". Als het signaal dat Nederland met het 1-juni besluit aan de Sowjet-Unie heeft willen geven leidt tot het stop zetten van verdere plaatsing van SS- 20 raketten, „dan is dat ook in het belang van de NAVO", zo verklaarde minister Van den Broek ln antwoord op vragen over de uitlatingen van zijn Amerikaanse collega. LECH Het officiële Oostenrijkse ski-seizoen is van start gegaan, maar in Lech, waar de koninklijke familie eind deze maand haar intrek neemt, beleven hoteliers en gasten sombere tijden omdat er onvoldoende sneeuw op de hellingen ligt. Sneeuwkanonnen kunnen niet gebruikt worden omdat de temperatuur te hoog is. Stijging Shultz' collega van defensie. Caspar Weinberger, kondigde vorige week aan dat het aantal permanente of min of meer permanente bases geplaatste SS-20 raketten was gestegen tot 387. dat er nog veel meer lanceerinrichtin- gen en operationele bases in aanbouw waren, en dat er ook raketten zijn die kunnen worden afgevuurd van mobie le lanceerinrichtingen De Amerikaanse minister verklaarde gisteren geen grote doorbraak te ver wachten van zijn ontmoeting met Gromyko op 7 en 8 januari, maar het overleg biedt „gelegenheden voor vooruitgang en dat begroeten wij". DEN HAAG (ANP) - De kans dat het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om bij de wet werkloosheidsvoorziening (wwv) zowel mannen als vrouwen alleen voor een uitkering in aanmerking te laten komen wanneer zij kostwinner zijn, dan wel ongeschonden de Tweede Kamer kan verlaten is woensdagavond zeer onzeker geworden. alle VLISSINGEN Met de arrestatie van dertien mensen is de Vlissingse heroïnehandel een gevoelige klap toegebracht. De harddrugs werden aange voerd vanuit Rotterdam en Amsterdam. Twee van de dertien verdachten zijn in Amsterdam aangehouden. Het gaat niet alleen om heroïnehandel. Het merendeel van de verdachten was ook betrokken bij inbraken, diefstal en heling, dat alles ten behoeve van de handel in heroïne. De Vlissingse gemeentepolitie verwacht de komende tijd nog meer arrestaties. crkloze mannen na een half jaar ww recht op een wwv-uitkering. Gehuwde vrouwen hebben alleen recht op die uitkering wanneer zij kostwinner zijn. Om tegemoet te ko men aan de EG-richtlijnen stelt het Op verzoek van PvdA en de kleine nen- De aangepaste richtlijnen wor- Kabinet voor mannen gelijk (even linkse partijen wordt de behandeling den op 23 december van kracht. De siechti te behandelen als vrouwen, vandaag voortgezet. Graaf verwacht niet dat hij tijdig een Een ruime kamermeerderheid (PvdA. nieuw voorstel kan presenteren als Gehuwde mannen hebben dan ook WD, ongeveer de helft van het CDA het huidige afgewezen wordt. geen recht meer op een uitkering als en klein links) gaf woensdagavond bij de huidge situatie hebben vrijwel zij geen kostwinner zijn. de voortzetting van het debat te ken- nen het wetsvoorstel zoals het er nu ligt af te zullen wijzen. Zij vinden dat De Graaf met zijn tussenolossing om tegemoet te komen aan de EG-ncht- lijnen voor gelijke behandeling van mannen en vrouwen het vermoeden wekt van indirectie discriminatie ln de sociale zekerheid. De staatssecretaris wilde woensdag avond van geen wijken weten. Hij handhaaft het wetsontwerp zoals dat er ligt en kondigde aan dat van zijn kant geen wijzigingsvoorstellen zijn te verwachten teneinde de Kamer tege moet te komen. De Graaf vindt dat het kabinet met het wetsontwerp in afwachting van de herziening van het sociale zekerheidstelsel in juli 1984. een zo goed mogelijke regeling schept die tevens voldoet aan de EG-richtlij- DEN HAAG - Het te kort van de overheid zal dit jaar ruim 1 procent lager uitkomen dan nog in september werd ver wacht. Uit nieuwe gegevens van het ministerie van financiën en de Neder- c landsche Bank bfijkt hegreizen Arke Reizen heeft ,-jat schatkist emd de- besloten de verkoop van zijn produkt Cember een tekort zal via de ANWB-reisbureaus te beëindi- vertonen gen De wijze waarop de ANWB zich op de chartervliegmarkt zal bewegen is onverteerbaar, zo merkte directeur F. Fransen van Arke woensdag op tijdens de presentatie van de zomer- programma's van deze touroperator. ongeveer 9,3 procent, of ruim 28 miljard gulden In sep tember verwachtte het kabinet nog een tekort van 10,5 procent (of 33 miljard) over 1984. De meevaller is voor het grootste gedeelte overi gens een gevolg van de economische recessie waardoor de lagere over heden dit jaar veel min der werken hebben uit gevoerd en investerin gen hebben gepleegd dan werd verwacht. Daardoor verminderden ook de door de provin cies en de gemeenten geleende bedragen. Een echte meevaller voor de minister vormen de aardgasbaten. Vooral als gevolg van de hoge koers van de dollar lij ken de opbrengsten aan zienlijk hoger uit te val len dan verwacht was. Hoewel het tekort als gevolg van deze meeval lers uit zal komen op ongeveer 9,3 procent. Is het kabinet weinig ge lukkig met deze ontwik keling. Men verwacht namelijk dat het tekort van de lagere overheden weer zal stijgen zodra de activiteiten van provin cies en gemeenten toe nemen. Maar daardoor zou de doelstelling van een tekort van 7.5 pro cent in 1986 niet kunnen worden gehaald JOHANNESBURG (GPD ANP) - De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft woensdagmiddag twee van de drie anti-apartheidsactivisten gear resteerd die kort tevoren hun 'bal lingschap' van drie maanden in het Britse consulaat te Durban hadden beëindigd. De gearresteerden zijn de 72-jarige paar schoenen halen prijs betalen Koopcentr. Groenendijk Vlissingen voorzitter van het Verenigd Democra tisch Front (UDF). Archie Gumede, en Paul David, ook lid van het UDF. Tegen hen is een aanklacht ingediend wegens hoogverraad Ze zullen van daag voor de rechtbank in Durban moeten verschijnen. De derde UDF- leider. Billy Nair. werd door de veilig heidspolitie ongemoeid gelaten. Gumede beschuldigde kort voor het verlaten van het consulaat Groot- Brittannie en de Verenigde Staten ervan onder een hoedje te pelen met de Zuidafrikaanse regering. Buiten het consulaat vonden hevige emotionele taferelen plaats, toen Gu mede en David werden gearresteerd Er hadden zich duizenden mensen verzameld voor het Britse consulaat in Durban Zij werden in bedwang gehouden door een groot aantal po litieagenten. De drie dissidenten zochten drie maanden geleden hun toevlucht in het Britse consulaat uit angst voor arrestatie nadat zij deelgenomen had den aan het boycotten van verkiezin gen. die het zwarte volksdeel uitslo- DURBAN iANPi - Archie Gumede bekijkt een identiteitsbewijs van een lid van de veiligheidspolitie als hem woensdag bij het verlaten van het Bntse consulaat in het Zuidpfnkaan- se Durban een aanklacht wordt voor gelezen. ten. Aanvankelijk waren ze met hun zessen, maar drie verlieten reeds be gin oktober het consulaat, waarna ze onmiddellijk werden gearresteerd. Maandag maakte de regering in Pre toria onverwacht bekend, dat alle mensen die opgepakt waren op basis van de nieuwe veiligheidswet zouden worden vrijgelaten, maar zes van hen werden direct na hun vrijlating op nieuw gearresteerd, nu op beschuldi ging van hoogverraad. Met de twee UDF-leiders zijn we nu acht tegen standers van de regring van hoogver raad waar de doodstraf op staat beschuldigd. De woordvoerder van het UDF in Durban zei dat de situatie buitenge woon ernstig is geworden, omdat de voorzitter van het UDF is gearres teerd. Het UDF is de grootste multi- raciale organisatie in Zuid-Afrika. die zich verzet tegen het bewind van Pretoria. Het was hem onduidelijk, waarom Billv Nair met rust is gelaten Nair werd eerder dit jaar vrijgelaten, nadat hij een gevangenschap van 22 jaar op het beruchte Robbeneiland had uitgezeten wegens sabotageac ties De verhouding tussen Zuid-Afrika en Groot-Brittanniè heeft de afgelopen maanden ernstig geleden onder de aanwezigheid van de drie in het Britse consulaat. Beide landen rea geerden met tevredenheid op het einde van de actie. De Navo, Nederland en Geneve Amerikaanse president -Lf? I Ronald Reagan en het kort -.■-H daarop tot stand gekomen 'LILL' begin-van-een-overleg tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie heeft de spanningen van de laatste jaren binnen het Noordatlan- tisch bondgenootschap verminderd. De sfeer waarin de ministers van buitenlandse zaken van de Navolan- den vandaag aan hun halfjaarlijkse overleg beginnen is beduidend beter dan bij voorgaande consultaties. Het komende Geneefse overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie en de VS over voort zetting van de ruim een jaar geleden afgebroken onderhandelingen over wapenbeheersing heeft al bij voorbaat een positieve uitwerking De opluch ting over de hernieuwde contacten tussen de beide supermachten is met name in Europa groot Tientallen ja ren lang al wordt dit gebied be schouwd als het strijdtoneel van een derde wereldoorlog, mocht het ooit tot een gewapend treffen komen tus sen Oost en West Praten in Genève biedt in elk geval uitzicht op een wapenakkoord, waardoor de oorlogs dreiging vermindert en de veiligheid evenredig toeneemt. Het zijn allemaal overwegingen die de Navo-ministers bekend zijn en die vergaderingen als vandaag in Brussel in een wat ander ücht plaatsen, zonder dat daarbij ge weld wordt gedaan aan de uitgangs punten van het bondgenootschap. De Navo-ministers zullen zich in Brussel met name beraden over de huidige situatie, direct gekoppeld aan de ver wachtingen voor de toekomst. Het heterogene gezelschap in Brus sel is overigens verre van eensge zind. Grote verschillen van inzicht bestaan over de stationering van ra ketten voor de middellange afstand in West-Europa Nederland en Belgie hebben de beslissing uitgesteld, het geen met name teleurstellend is voor de Amerikanen. Zij zien het liefst een ferm en eensgezind bondgenootschap, dat als één blok optreedt tegen de Sowjet-Unie De Amerikaanse minis ter Shultz het gisteren dan ook niet na Nederland en Belgie over hun beslis sing te kapittelen. Shultz is bang dat de houding van Nederland en België een ongunstige invloed zal hebben op de Amerikaans-Russische ontwape ningsbesprekingen. 7 en 8 januari volgend jaar in Genève. Dit komend Geneefse overleg, dat als alles goed gaat moet leiden tot hervatting van de ontwapeningsbesprekingen, staat ook centraal op de Navo-vergadenng in Brussel. In het bijzonder de landen van West-Europa staan vooraan m de ry de VS met raad en daad by te staan. Meer en meer dringt in Europa het besef door dat de cruciale beslis singen met alleen en uitsluitend aan de VS kunnen worden overgelaten. Weliswaar is in Genève sprake van een bilateraal overleg, maar dat neemt niet weg dat de Westeuropese landen van de Navo. voor zover zij tot een gezamenlijk oordeel kunnen ko men. vanaf de zijlijn het gehele gebeu ren zeker willen beïnvloeden en zono dig bijsturen Intussen wordt de laatste weken gegoocheld met cyfers als het gaat om de plaatsing van de op West- Europa genchte Russische SS-20 ra ketten. Nederland heeft 1 juni beslist een definitief besluit over de plaatsing van 48 kruisraketten 1 november 1985 te nemen. Tot plaatsing zal worden overgegaan als de Sowjet-Unie op dat moment méér SS-20 raketten heeft staan dan de 378 die 1 juni van dit jaar waren geplaatst. Het is zelfs mogehjk dat ons land minder dan 48 raketten stationeert, maar dan zal er wel een akkoord moeten liggen tussen de VS en de Sowjet-Unie over beperking van de aantallen kernwapens voor de mid dellange afstand. Vorige week heeft de NAVO bekend gemaakt, dat al 387 SS-20's staan opgesteld en gisteren kwam het Britse blad Jane's Defence Weekly met een aantal van 412 raket ten, weliswaar niet alle geplaatst, maar volgens het blad wel 'geprodu ceerd voor Oost-Europa Het feit dat voortdurend andere getallen in om loop worden gebracht de enigen die zwygen zyn de Russen maakt de zaak er niet gemakkelijk op voor het kabinet-Lubbers. Welk getal is juist? En wat wordt precies bedoeld met 'aantal geplaatste raketten'' Vallen daar ook geproduceerde, maar nog niet opgestelde raketten onder' En wie staat garant voor het juiste aan tal? Het wordt elke dag duidelijker dat 'Genève' het sleutelwoord is Ze ker voor het aarzelende Nederland, dat als het signaal van 1 juni niet wordt verstaan in Moskou, alleen nog maar kan terugvallen op eventuele resultaten in Genève. Over ruim tien maanden staat de Nederlandse rege ring voor een beslissing De woorden van de secretaris-generaal van de Na vo Lord Carrington in gedachten dat resultaten wel eens lang op zich zou den kunnen laten wachten, wordt de Nederlandse regering misschien toch nog gedwongen tot een duidelijk en niet mis te verstaan ja Dat Nederland plaatsing aan zich voorby kan laten gaan. is vooralsnog een illusie Onder druk van de tyd verliest het Neder landse 'ja.tenzü' langzamerhand zijn betekenis Dim Bommelding Het Europese Par lement heeft woensdagmiddag zijn zitting in Straatsburg met een half uur moeten ondérbreken door een bommelding Een onderzoek van de veiligheids dienst leverde niets op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1