Tegenstanders apartheid beschuldigd van verraad PZCfi Rietkerk en gemeenten eens over 38-urige week Kapers vliegtuig martelden Russen helpen Syrië kerncentrale bouwen 'PICASSO' OP DE VLOOIENMARKT Nieuw pakje NS PRIJS TREINKAARTJE VERRASSENDE MEEVALLER! AANHOUDING NA VRIJLATING PZC/binnenbuitenland het weer ln EG ziet net supersnelle treinen zitten HET GOEDE NIEUWS VOOR 1985KOMT VAN NS HAAL DE FOLDER AAN DE NS-LOKETTEN Bond wil cao's openbreken bij daling van koopkracht GEZAGVOERDER: LEIDER IS KRANKZINNIG DINSDAG 11 DECEMBER 1984 JOHANNESBURG (UPI/RTR) - Zuid-Afrika heeft maandag de arrestatiebevelen ingetrokken tegen 14 zwarte en kleurlingen-leiders, maar zes van hen zijn onmiddellijk opnieuw gearresteerd, dit maal op beschuldiging van verraad. Op de beschuldiging verraad staat in Zuid-Afrika de doodstraf. Het zestal, onder wie drie mannen die gevangen zaten na enkele weken onderdak te hebben gezocht in het Britse consu laat in Durban, leidden de oppositie tegen de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet waarbij parlementen voor kleurlingen en Aziaten werden inge steld. maar die de zwarte meerderheid geen macht geeft. Vier leiders van het oppositionele Verenigd Democratisch Front (UDF) werden maandagoch tend op vrije voeten gesteld, zo ver luidde in onofficiële kringen. Maar zes andere UDF-leiders. onder wie de voorzitter van het Transvaal Indisch Congres Essop Jassat. werden onmiddellijk weer aangehouden en zijn beschuldigd van verraad, ver klaarde de Aziatischevadvocaat Pa- ven Gordhan. „Ze blijven in arrest hangende een hoorzitting over borg tocht die op 21 december plaats vindt", zei hij. Commentatoren menen dat Pretoria wil tonen dat het niet van plan is een compromis te sluiten met dissiden- Flick-betalingen De Westduitse sociaaldemocratische SPD heeft geen betalingen van het Flick-concem doorgesluisd naar de Spaanse rege rende zusterpartij PSOE Dit hebben de SPD-penningmeester, Hans-Jur- gen Wischnewski, en afgevaardigde Peter Struck maandag getuigd voor een onderzoekscommissie van het Spaanse parlement inzake partijfi nanciering in Madrid. ten. hoewel Zuid-Afrika bezorgd is over een toenemende campagne in de Verenigde Staten voor krachtiger druk op het land een eind te maken aan apartheid. Nog zeker 150 mensen worden zonder proces vastgehouden op grond van sectie 29 van de beruchte binnenland se veiligheidswet. Farouk Meer, leider van de Zuidafrikaanse Aziatische ge meenschap. noemde de intrekking van de arrestatiebevelen een „Ameri kaanse truc" om geloofwaardigheid te verschaffen aan president Reagans omstreden beleid van „constructieve betrokkenheid" bij het blanke min derheidsbewind in Pretoria. In Johannesburg verklaarde de voor lichter van het UDF, Patrick „Ter ror" Lekota, die werd vrijgelaten na 3,5 maand gevangenchap. dat de vrij latingen alleen zijn „bedoeld om de aandacht af te leiden van de uitrei king van de Nobelprijs aan Zuidafri kaanse bisschop Tutu", tegenstander van het apartheidsbeleid. ISRAEL GEALARMEERD r-:zeeland DAMASCUS (AFP) - De Sowjet-Unie en Syrië gaan samenwerken bij de bouw van de eerste Syrische kern centrale. Dit heeft de Syrische minis ter van elektriciteit, Kamel Al Baba, aangekondigd. De Syrische minister keerde maandag terug van een twee weken durend bezoek aan Moskou, De definitieve keuze zal worden ge maakt aan de hand van seismologisch en geologisch onderzoek dat een Syri sche ploeg zal uitvoeren, onder leiding van een Russisch team, zei Al Baba. Hij zei voorts dat met de Russische verantwoordelijken twee protocollen zijn getekend voor de installering van 2 eenheden van 200 megawatt elk In Israel zal de bouw van een kern centrale in Syrië volgens waarne mers met argusogen worden gevolgd. Een kerncentrale zou kunnen worden gebruikt om plutonium te maken, dat kan dienen als grondstof voor een kernwapen. Vandaag Ook vandaag staat het weer onder invloed van een krachtig hogedrukge- bied. Het centrum van dit systeem ligt boven de Alpen en verplaatst zich de komende dagen langzaam oost waarts. Door het steeds dunner wor den van de hoge bewolking is de afgelopen nacht plaatselijk mist ont staan. Restanten van deze mist kun nen vanochtend in de vorm van laag hangende bewolking over de provin cie trekken. In de loop van de ochtend verdwijnen ze dan weer en laat de zon zich zien. Doordat het hogedrukcen- trum zich in oostelijke richting ver plaatst, komen we vanmiddag op de westflank van het systeem te zitten. Dit heeft dan tot gevolg dat de wind naar zuidelijke richtingen gaat krim pen. De sterkte is over het algemeen zwak lot matig. De middagtempera- luur loopt ook vandaag weer op tot zo'n graad of 9. Vannacht zakt het kwik tot omstreeks 3 graden. Hier door kan bij ons mist ontstaan. Nautisch bericht Wind: westelijk 3 tot 4. krimpend naar zuid 2 tot 3 Bft, zicht: matig later goed, temperatuur kustwater: 8 graden, af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: iets minder dan een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: het hogedrukcentrum trekt over de Alpen en neemt in betekenis af. Geen verandering in temperatuur. Matig tot slecht zicht met in de ochtend kans op mistbanken Overwegend zioakke tot matige zuidelijke wind,- Voor donderdag tot en met zaterdag: het hogedrukgebied verliest zijn in vloed op het weer boven de regio. Oceaanstoringen naderen de Britse eilanden en zorgen voor wisselvallig weer met mogelijk wat regen. Overwe gend matig tot vrij krachtige zuidelij ke wind. ZON EN MAAN 11 december Zon op 08.38 onder 16.29 Maan op 19.07 onder 11.41 12 december Zon op 08 39 onder 16.28 Maan op 20.28 onder 12.17 KEULEN lAFP) - Een kunstschilder in Keulen blijkt in de zomer van 1980 op de plaatselijke vlooienmarkt voor 3 mark de aankoop van zijn leven gedaan: een potloodtekening van Pablo Picasso waarvan de waarde wordt ge schat op 80 000 mark. Bemhard Mertens zei geruime tijd later Picas so's kleine en voor de helft uitgewiste handte kening onder de loep te hebben ontdekt. De 14 bij 22 cm grote tekening werd door des kundigen, onder wie me vrouw Louise Leiris in Parijs en de zoon van Picasso, Claude, erkend als een Picasso. Zij stelt een boerenpaar voor, is uit 1921 en kan worden ondergebracht in de ku bistische periode van Pi casso's evolutie Zij is niet gecatalogiseerd, maar lijkt volgens me vrouw Leiris veel op een pasteltekening met het zelfde thema die heet "La Siesta". Mertens heeft besloten de tekening te verkopen omdat hij meer heeft aan het geld. Het vei linghuis Sotheby in New York zal zich daarmee belasten. Engeland meldt officieel vertrek uit Unesco PARIJS (UPI/AFP) - Groot-Brittannië heeft de Unesco in Parijs er maandag officieel van in kennis gesteld dat het zich op 31 december 1985 uit de organisatie terugtrekt, tenzij ernst wordt gemaakt met hervormingen. In dat geval zou men zijn besluit kunnen herzien. Onofficieel had En geland de zijde van de Verenigde Staten, die even eens dreigde hun lidmaatschap op te zeggen al geko- Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft het besluit van zijn land ter kennis laten brengen van de secretaris-generaal van de Unesco, Amadou Machtar M'Bow. De Verenigde Staten en Groot-Bnt- tannié klagen dat de bureaucratie bij de Unesco topzwaar is, dat de subsi dies niet efficiënt worden gebruikt, dat de invloed van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten te groot is en dat de waarden en belangen van de lidsta ten uit het westen te weinig tellen, hoewel de Verenigde Staten alleen al een kwart van de Unescobegroting voor hun rekening nemen. Als zij en Engeland zich zouden terugtrekken, derft de organisatie ongeveer eender de van haar inkomsten. Kabinet wil geen kernwapenvrije zones in Europa DEN HAAG (ANP) Het kabinet voelt niets voor kernwapenvrije zo nes in Midden-Europa. Dat blijkt uit het antwoord van de ministers van buitenlandse zaken en van defensie. Van den Broek en De Ruiter, op vragen van Tweede Kamerleden over de NAVO-delen van hun begrotingen. Zulke zones zouden gezien de geogra fische situatie en het conventionele overwicht van het Warschau Pact de tegenstander bevoordelen en zijn daarom ongewenst, zo zeggen de mi nisters. De koppeling tussen de con ventionele verdediging in Europa en de strategische kernmacht van de Verenigde Staten wordt niet alleen verzorgd door de kernwapens voor de middellange, maar ook door die voor de korte afstand. Eventuele kernwa penvrije zones in Midden-Europa zou den die koppeling verzwakken. Proefmens Het ministerie van Volksgezondheid zal geen gebruik maken van de diensten van de Hage naar J.J. Kruizinga, die zich als ver klaard tegenstander van dierproeven had aangeboden als „proefmens". In een brief aan Kruizinga schrijft de Veterinair Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid namens staatssecre taris Van der Reijden „het dringende" in Kruizinga's voorstel wel te onder kennen maar van oordeel te zijn dat daar „onder de gegeven omstandighe den geen gebruik van behoort te worden gemaakt". UTRECHT iGPDi - De perronop zichters en de conducteurs van de Nederlandse Spoorwegen krijgen nieuwe uniformen die ze zelf mogen kiezen. Tijdens een twee weken durende toemee' worden aan het personeel drie modellen getoond klassiek, vlot en nog vlotter. Belangrijk is, zo laten de spoorwegen weten, dat het huidige niet erg vlotte kostuum plaats gaat maken voor een mo dem, maar met modieus uniform. Tijdens de modeshows kan het per soneel kiezen uit de eerste, tweede of derde variant. De meerderheid beslist uiteindelijk. De verschillen de ontwerpen komen van de ont werper Clemens Rameckers, een Nederlander die in Parijs woont. KAMER: STREVEN NAAR 32 UUR DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft maandagmiddag in Den Haag met de gemeenten overeenstemming bereikt over de invoering van de 38-urige werkweek voor gemeente-ambtenaren. Afgesproken is de datum van invoe- kracht te blijven streven naar het ring bij de diverse gemeenten zoveel instellen van 32-uurs banen bij de mogelijk op elkaar af te stemmen De overheid. arbeidstijdverkorting waarover Riet- kerk en de ambtenarencentrales ïr. november een principe-overeenkomst bereikten, gaat in op 1 augustus 1985. Wat de gemeenten betreft is nu over eengekomen dat om praktische of organisatorische redenen van die da tum mag worden afgeweken. Het wordt verder aan de gemeenten over gelaten in welke vorm de kortere werkweek wordt gegoten Aan het gesprek namen van de zijde DEN HAAG (ANP) - De Europese van de gemeenten de wethouders van Commissie is bereid mee te werken personeelsaangelegenheden van de aan het doortrekken van de geplande vier grote steden deel, alsmede de ultrasnelle treinverbinding Parijs - voorzitter van het Centraal Orgaan, Brussel naar Amsterdam. Dit valt op het samenwerkingsorgaan inzake per- 'e maken uit het antwoord van het soneelszaken van de gemeenten. „dagelijks bestuur" van de Gemeen- De Tweede Kamer heeft minister schap op vragen van de liberaal Rietkerk maandag aangespoord met Wijsenbeek, een Nederlands ltd van het Europees Parlement. Rupsenplaag Een enorme rup- Hlj fiad de commissie gevraagd of zij senplaag heeft 35.000 hectare land- bereid ls mee ie werken aan de plan- bouwgewassen en weidegrond in vijf nen van de Neder!andse regering om Kenyase provincies verwoest, zo heeft de d.n door ;e trekken, door een plan het instituut voor landbouwkundig m [e dienen voor een net van super- onderzoek in Nairobi vastgesteld. In sneue treinen door de gehele EG. De totaal worden 400.000 ha bedreigd commissie heeft nu aangekondigd door de rupseninvasie. De plaag komt dat de ontwikkeiing van zeer snelle net een maand na het begin van de Sp00rl:erbindingen een belangrijke regenval na een lange droogtepenode. laats zal moeten mnemen in het In veel gebieden zijn de juist opgeko- indiCatieve programma van belang- men gewassen opgevreten. In Nairobi njke projecten dat zij beloofd heeft de is er ook in de huizen al sprake van Raad te zullen voorleggen. een rupsenplaag. PvdA, CDA en WD dienden daarover tijdens een commissievergadering met Rietkerk moties in. die bij de minister niet op bezwaren stuitten Het scheppen van 32-uurs banen bij de overheid voor jongeren moet vol gens de minister echter ook bezien worden in het licht van hetgeen in het bedrijfsleven gebeurt. Rietkerk wees er op dat er in het bedrijfsleven enige onduidelijkheid is hoe het nu staat met de voortgang van het jeugdwerkplan. waarvan de 32-uurs banen een onderdeel zijn. Rietkerk zal in het overleg met de centrales van overheidspersoneel over enige tijd de sterke wens van de kamer op tafel leggen, zo beloofde hij. Voor die tijd zal minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) nog trachten het jeugdwerkplan in het bedrijfsleven weer vlot te krijgen. Rietkerk beloofde zieke ambtenaren dat hun uitkering, die in principe met vijf procent omlaag gaat. zal worden aangepast, als in het cao-overleg in het bedrijfsleven wordt bereikt dat de bedrijven de verlaagde ziekte-uitke ring blijven aanvullen tot honderd procent. i Advertentie i Hoog water Dinsdag, 11 december .26 221 per 1 april 1985 AMSTERDAM (ANP) - De Industriebond FNV wil in de cao's voor 1985 en 1986 een clausule die het mogelijk maakt om opnieuw met de werkgevers te onderhandelen als de koopkracht van de werknemers door onverhoopte ontwikkelingen achteruit gaat. De bond wil dan binnen een maand nieuw overleg om te bespreken hoe zo'n loontegenvaller kan worden gecompen seerd. De zogenoemde 'openbreek'-clausule is onderdeel van het eisenpakket waarmee de Industriebond de onder handelingen voor nieuwe twee-jarige cao's ingaat De eisen moeten volgens de bond bekostigd worden uit de soms sterk verbeterde bedrijfsresulta ten. Vorige week zijn de onderhande- lingsbneven naar de grootste bedrijfs takken en ondernemingen in de in dustrie gestuurd, de groot- en klein- metaal, Philips en Akzo. De onder handelingen beginnen in december of in januari, zo maakte de Industrie bond maandag op een persconferentie in Amsterdam bekend. Koopkrachtverbetering is één van de hoofdpunten in het cao-beleid. naast verdere arbeidstijdverkorting (36 uur ln 1986) met zo groot mogelijke herbe-f zetting en extra maatregelen om jon geren aan de slag te helpen. De Indus triebond wil ten behoeve van de koop kracht een prijscompensatie van an derhalf procent in 1985 en van nog eens anderhalf procent in 1986. Daar naast claimt de bond voor volgend jaar een éénmalige uitkering ineens van één procent van het jaarsalaris met een minimum van dnehonderd gulden en in 1986 nog eens éénmalig twee procent imet een minimum van zeshonderd gulden) Als ondanks deze looneisen de koop krachtontwikkeling tegenvalt, dan moet tijdens de looptijd van de cao tussentijds onderhandeld worden over extra compensatie, stelt Indus triebond. Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldlnge Bruinisse 03.56 244 04.25 155 04.41 251 05.25 183 05.43 187 Woensdag, 12 december Vllssingen 04.14 216 Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldlnge Bruinisse 04 39 239 05.05 155 05.26 247 0604 180 06.26 184 15.50 224 16.17 246 17.32 164 17.06 256 17.39 195 18.06 197 16.35 218 17.02 240 18.16 162 17.52 250 18.22 193 18 49 195 Dinsdag, 11 december ™ssingen 09.58 218 Temeuzen 10.32 229 Zierikzee 10 42 174 Hansweert 11 00 247 Wemeldlnge 10 56 195 Bruinisse 11.07 190 Woensdag, 12 december gissingen 10.48 209 Temeuzen 11.21 222 Zierikzee 11.29 170 Hansweert 11.44 238 Wemeldlnge 1146 191 12 00 186 TEHERAN (UPI/DPA) - De zondag geredde gijzelaars uit een gekaapte Koeweitse Air bus getuigden maandag van een ongebruikelijke wreed heid van de kapers tegenover passagiers en bemanning. Het waren zes dagen van regel rechte hel en onafgebroken terreur, zei de Britse gezag voerder, John Henry Clark, voor de Britse tv. De kapers noemde hij „allen gek". Hun leider was „absoluut krank zinnig". Van „werkelijk beestachtig" veranderden zij van het ene op het andere ogenblik in „poeslier', zei hij. Zij gebruikten tomatenket chup om het te laten lijken alsof mensen waren gedood. Zij schoten twee Amerikanen echt dood. Twee andere bleken uiteinde lijk toch nog te leven. Zij werden volgens het Iraanse persbureau IRNA samen met de gezagvoerder, maar gescheiden van de overige mensen aan boord in het voorste deel van het vliegtuig vastgehouden. De twee overlevende Amerikanen - Charles Caper en de Newyorkse za kenman John Costa - verklaarden voor de Britse tv met. brandende sigaretten te zijn gemarteld Zij be hoorden tot de laatste zeven gijze laars die zondag werden bevrijd. „Wij werden steeds weer vastgebonden, getrapt, geslagen met kolven van wa pens en gemarteld met brandende sigaretten", zeiden zij Costa, die blaren had op gezicht, borst en rug, zei volgens IRNA ook tegen zijn keel te zijn geschopt. ..vandaar dat mijn stem zo slecht is" „Zij wilden maar horen dat ik van de CIA was. Dat was alles wat zij wilden horen Als zij kwaad werden sloegen ze je om je daarop weer sinaasappel sap aan te bieden", aldus Costa. Koeweit heeft Iran maandag formeel bedankt voor het beëindigen van de kaping van het Kuweitse verkeers vliegtuig. maar de pers kritiseerde Iran in bittere bewoordingen over zijn rol in de afwikkeling van de affaire. De pers sprak de hoop uit dat Iran de kapers zal uitleveren aan Piloot John Costa met brandblaren op Koeweit. zijn gezicht. Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M. P Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180)27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 31800. Terneuzen. Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling 101186) 1584 Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand f 22,50; laarabonn. 250.-; iaarabonn fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet btw). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,60. ingezonden mededelingen 2'/z x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3