Weer protestacties tegen raketten in Woensdrecht Voorstel uitbreiding vismijn Colijnsplaat ALCOHOL SAMENWERKING BEKRACHTIGD Perzen... I Extra personeel voor technologische dienst cursus ZCAD voor veroordeelde drinkers PZC/ provincie TOT EN MET ZOND A G DE BEURT AAN 'ZEELAND I Oosterse tapijten I Van Aalst B.V., DINSDAG 11 DECEMBER 1984 16 stichtingsbestuur. De daar verblijven de mensen zijn nog in staat om zelf- s t andig overeenkomsten en afspraken aan te gaan. In de nu ondertekende samenwerkingsverklaring wordt van daar uit ook geredeneerd. De vertegenwoordigers van de ver pleeghuizen en het verzorgingshuis tekenen de overeenkomsten. Van links naar rechts zittend: voorzitter L Nieuwenhuize van de familieraad van De Werfkampen, drs F. P J. van Grunsven, voorzitter van de Samivoz. voorzitter J. van Oorschot van de welzijnsraad van Maria Terweel. Staand van links naar rechts: alge meen directeur drs J. Rypkema van De Werfkampen. Mana Tenceel en Sint Maarten in de Groe, secretaris penningmeester drJ. Dana van Sami voz en regiobestuurslid G. H. E. M. van Waes van Samivoz. KORTGENE De vismijn in Colijnsplaat moet worden uitgebreid. De toegenomen aanvoer van garnalen en vis en de strengere eisen die gesteld worden aan de bewaring van visproduklen vragen hierom. Het college van burge meester en wethouders van Kortgene stelt daarom de gemeenteraad voor het pand van de firma Delta Fish Farming op het Colijnsplaatse havenplateau te kopen voor ruim 180.000 gulden. De raad beslist hierover tijdens zijn vergadering donderdag, vanaf 19.30 uur in het Kortgeense gemeentehuis. Het dagelijks berstuur van de gemeente wenst dit gebouw, op enkele meters van de vismijn gelegen, te kopen om t de behoefte van het ogenblik' te kunnen voorzien, In een later stadium kan de vismijn aan het nieuwe complö gekoppeld worden. Het pand van Delta Fish Farming gebouwd in 1982 en verkeert in goede staat, zo schrijft hei college van b. en w. in het raadsvoorstel. De opslagruimli omvat 120 vierkante meter en er staat een koelcel metee inhoud van 96 kubieke meter. Een ijsmachine voor levering van ijs aan vissers is aanwezig. De aankoop var het gebouw met inventaris komt ten laste van de begrv ting van het gemeentelijk vismijnbedrijf. MIDDELBURG Een aantal Zeeuwse vredesactivisten trekt deze week naar Woensdrecht om te protesteren tegen de plaatsing van kruisvluchtwapens in deze Westbrabantse gemeente. Volgens een woordvoerster van de Zeeuwse Vrouwen voor Vrede, Tilly Meijeren uit Middelburg, is het de bedoeling dat er voortdurend mensen uit het hele land in Woensdrecht op bezoek gaan. Om dit te bereiken neemt steeds een provincie, een regio of een stad een bepaalde periode voor haar rekening. Tot en met zondag is het de beurt aan Zeeland. Op dit moment zijn er twee actiekam pen in de omgeving van de vliegbasis één aan de Kooiweg en een andere in het bos van Korteven. De rijkspolitie breekt daar om de haverklap de on derkomens van de bewoners af. De sterke arm heeft het vooral gemunt op de benders', dat zijn met behulp van pallets, stokken en landbouwplastic opgetrokken tentjes. Eind november haalde de politie voor de vierentwin tigste keer de spulletjes van de actie voerders weg. Desondanks is de sfeer onder de bewoners goed, „al worden ze het wel beu dat er steeds allerlei zaken in beslag worden genomen", aldus Tilly Meijeren. Een constante stroom van bezoekers helpt om de moed erin de houden. Wij gaan er nu ook weer naar toe om de mensen die er zitten te ondersteunen. Om te laten zien dat we met ze meeleven". Tilly Meijeren zegt best fAdvertentie pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Veel mensen zouden graag zo'n mooi Oosters tapijt hebben. De warme kleuren en artistieke pa- tronen harmoniëren met praktisch elk interieur. fi Wat houdt deze mensen tegen? Gebrek aan ken- f nis. hoge prijzen en vaak drempelvrees. Gaat u echter naar een goed be- kend staande specialist §j dan zal hij u vrijblijvend i adviseren en u een gega- randeerd goed tapijt le- veren. Ook de prijzen val- e len echt mee, tenzij u een zeer zeldzaam stuk zoekt. Hoedt u echter voor on- bekende (vaak malafide) zaken! Van Aalst, vier genera- ties, 125 jaar een begrip Een oosters tapijt is ook I elders te koop, maar een oosters tapijt van VAN H AALST is een begrip. Wij bieden u een beter, exclu- siever en vergelijkbaar goedkoper tapijt. Wij zijn gevestigd op de hoek Molstraat/Dam. i Molstraat 2, e Middelburg. Tel. 01180-26186. iïilllilllllllllllllllllllllllllillllllllllliliilllllliiiiiiiiiiiiii permanent in Woensdrecht te willen vertoeven. „Ik vind het ook iedere keer weer jammer als ik er weg moet. Je privé-omstandigheden zijn echter niet altijd zo dat je het kunt maken om er te blijven. Maar als je de mogelijkheid hebt om er naar toe te gaan dan moet je dat gewoon doen". Leden van 'Vrouwen voor Vrede' Zee land laten hun gezicht wel vaker zien in Woensdrecht. Zij nemen dan steeds materialen mee-, waar de be woners van de actiekampen behoefte aan hebben, zoals landbouwplastic, droog hout, handschoenen en dekens. „Ik vind het ontzettend goed wat die mensen daar doen, vooral als je be denkt dat ze steeds maar weer wegge jaagd worden. Het is belangrijk dat de aandacht op Woensdrecht gevestigd blijft Actievoerders worden de laatste tijd een beetje doodgezwegen door de media omdat het geen nieuws meer is", meent Tilly Meijeren. HYDR O-B IO L O GIS CH ONDERZOEK TERNEUZEN Reserves moeten worden opgemaakt. Daarom is het volkomen verantwoord dat de Technologische Dienst van de waterschappen de geplande personeelsuitbreiding met vier nieuwe medewerkers financiert uit financiële meevallers. Die argumentatie van bestuursvoorzitter K. J. A. baron Collot d'Escury was voor het algemeen bestuur voldoende overtui gend om de begroting van de technologische dienst voor 1985 goed te keuren. Aanvankelijk werden er in de begro tingsvergadering van de dienst, die maandag in Temeuzen werd gehou den. nogal wat bezwaren geopperd tegen de plannen voor volgend jaar. Zoals gemeld wil het dagelijks be stuur vier nieuwe medewerkers aan stellen en het hydro-biologisch water- onderzoek voortaan zelf uitvoeren. Bestuurslid G. de Jager had moeite met de geplande structurele uitgaven: „We hebben dit jaar te maken met een incidentele meevaller van 270.000 gul den. Ik vind het gevaarlijk om dat geld structureel te gebruiken. Vol gend jaar hebben we waarschijnlijk niet dezelfde reserve. Het gevolg is dat we op een paar jaar door de reserves heen zitten En dan moet je uit een diep dal kruipen." Hij wees verder op de daling van de aantallen vervui lingseenheden. Met name door zuive ring bij de bron zal dat aantal de volgende jaren verder dalen. „In die context vind ik dat er een zuinige, krappe begroting is opgesteld. De komende jaren kan dat nare effecten opleveren," aldus De Jager. Zijn be toog vond steun bij andere bestuurs leden. In 1985 betalen de waterschappen 3,65 gulden per vervuilingseenheid aan de technologische dienst. Ir. R. Mein- derts was blij dat de bijdrage ten opzichte van dit jaar maar met een dubbeltje omhoog moest. Maar ook hij constateerde dat de geringe verho ging méde een gevolg was van een zwaar beroep op de reserves. De uit breiding met vier medewerkers zal volgens hem resulteren in een behoor lijke uitgave, die op langere termijn door zal werken Tevens stelde hij voor om nog eens goed te bekijken of het hydro-biologisch onderzoek inder daad in eigen beheer moet worden uitgevoerd. Als dat gebeurt dan zal dat in de toekomst naar zijn mening ook meer personeel vragen. Voorzitter Collot d'Escury erkende dat er met een bedrag van 469.000 gulden van een forse greep in de reserves mag worden gesproken. Maar hy herinnerde zijn gehoor aan de afspraak dat de technologische dienst niet is opgezet om reserves te kweken. Dat moeten de waterschap pen zelf doen. „Overschotten moeten zo vlug mogelijk worden opgesou peerd. Dat betekent dus dat we de reserves moeten aanwenden," aldus de voorzitter Hij deelde de sombere kijk op de financiële toekomst niet. Ook na 1986 mag er volgens hem op meevallers worden gerekend. Hij meent dat de ervaring heeft geleerd dat de water schappen het aantal vervuilingseen heden per jaar over het algemeen te laag ramen. In de eindafrekening re sulteert dat in meevallers. Een uitbreiding in de personele sfeer vindt de voorzitter volkomen verant woord. De eventuele reorganisatie van het hele waterschapsbestel, die er misschien op korte termijn zit aan te komen, is volgens hem geen reden om veranderingen op te schorten. De in verband met de personeelsuitbreiding benodigde ruimte kan waarschijnlijk voor een deel binnen het gebouw van de Watermaatschappij Zuid-West-Ne- derland (WMZ) in Temeuzen - waar de technologische dienst is gehuisvest - worden gevonden. Een woonhuis naast het huidige on derkomen zou alle ruimteproblemen kunnen oplossen. Over de huur van het pand moet nog worden onderhan deld. Wat het in eigen beheer uitvoeren van hydro-biologisch onderzoek betreft mag er volgens de voorzitter op een kostenbesparing worden gerekend. Dat heeft een prijsvergelijking uitge wezen. Tot nu toe werd het ondezoek uitbesteed aan de WMZ. Na deze uitleg werd de begroting zonder problemen goedgekeurd, zy voegt daaraan toe dat er tegen woordig toch veel bezoek in de actie kampen komt. „En daaruit blijkt wel dat het nog leeft". Of met een verbhjf in Woensdrecht de kruisvluchtwa pens in de toekomst daadwerkelijk kunnen worden tegengehouden, be twijfelt de woordvoerster van 'Vrou wen voor Vrede' „Als een half miljoen Nederlanders daar niet in slaagt, wat kunnen dan tien mensen in een vredeskamp uit richten". Zij stelt dat iedereen op zijn eigen wijze een steentje bijdraagt. „Het is belangrijk om op allerlei manieren bezig te blijven. Want het is toch krankzinnig dat een groot deel van de wereld honger lijdt. Van het geld dat wordt uitgegeven aan bewape ning zou je de hele bevolking kunnen voeden, medisch verzorgen en onder wijs geven. Je vraagt je af waarom niet iedereen dat vindt. Kennelijk is de mentaliteit nog steeds: wat je hebt, moet je houden". 'Vrouwen voor Vrede' vertrekt vrijdag om 9.00 uur vanaf het station in Middelburg naar Woensdrecht. Onge veer 25 deelnemers hebben zich al aangemeld om mee te gaan. In Woens drecht zal onder meer het vrouwen- vredescabaret Kontra Mienen een op treden geven. Een aantal mensen van het actiehuis in Middelburg is dan al in West-Brabant. Die fietsen er don derdag naar toe en bly ven in één van de kampen overnachten. Het IKV gaat vrijdag om 16.30 en zaterdag om 10 uur op weg, wederom vanaf het station in Middelburg. Zaterdag zingt ook het links collectief Walcheren in Woensdrecht. De afde ling Den Haag van 'Vrouwen voor Vrede' heeft aan de gemeente Woens drecht gevraagd om op tweede kerst dag een tent te mogen opzetten op een stuk gemeentegrond nabij de vliegbasis. De vrouwen willen daarin dan het kerstfeest vieren. Bromfietser breekt been bij botsing in Zierikzee ZIER1KZEE Bij een ongeluk op het kruispunt Maarstraat-Meelstraat in Zierikzee is maandag de bromfiet ser G. uit Noordgouwe gewond ge raakt. G. werd met een beenbreuk overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekcnhuis te Zierikzee. De automobilist A. S. uit Bruinisse reed in de Meelstraat richting Maar straat. maar kreeg geen voorrang vaif G. die van links uit de Maarstraat kwam. Zowel de brommer als de auto liep slechts geringe schade op. Grote partij leren kleding gestolen in Middelburg MIDDELBURG - Uit een herenmode zaak aan de Lange Delft in Middel burg is het afgelopen weekeinde voor vyftien mille aan leren kleding ont vreemd. Een woordvoerder van de politie zei dat het een raadsel is hoe de dader(s) het pand is (zym binnengeko men. Ieder spoor ontbreekt. De politie verzoekt eventuele getuigen van de diefstal zich te melden by het bureau aan Achter de Houttuinen, telefo nisch te bereiken via nummer 01180- 27251. Alcohol (chemische naam: ethanol) is een heldere kleurloze vloeistof. Ze heeft een karakteristieke maar zwakke geur en een sterke, brandende smaak. Mensen drinken nooit pure alcohol, maar bier, wijn of gedistilleerd. Een aantal van hen heeft daarbij een duidelijke voorkeur voor een bepaalde drank, bij anderen is dit minder het geval". Zo begint les één van een korte cursus van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs te Goes. De cursus is bedoeld voor mensen die geverbaliseerd zijn in verband met het rijden onder invloed en hun drinkgewoonten willen veranderen. Het ZCAD komt regelmatige in aanraking met dit soort mensen, doordat rapporten gemaakt moeten worden over het alcolholgebruik en de achtergronden van de geverbali- seerden. Bij het Goese kantoor van het ZCAD leefde echter de gedachte dat het van belang was niet stil te staan by die rapporten alleen, maai de betrokken mensen ook informa tie te geven over hun alcoholge bruik. Daar is het opzetten van de cursus uit voort gekomen. In het arrondissement Assen zyn vergelijkbare cursussen gehouden als experiment en daar worden ze binnenkort ook gebruikt als alter natieve straf. Dat betekent dat de rechter in het arrondissement As sen verdachten van rijden onder invloed kan verplichten aan de cur sus deel te nemen. In Goes en omstreken gebeurt dat nog op vrij willige basis, maar er zyn wel ge sprekken met het arrondissement Zeeland van justitie gaande om in dat gebied een soortgelyk experi ment op te zetten. In de cursus wordt aan drie aspec ten erg veel aandacht besteed: gebrekkige kennis over alcohol in het verkeer; ontbreken van sociale (burger- icontrole op dit punt; tekort aan kennis van de ai lerna- tieven voor zelf rijden onder in vloed. De cursus bestaat uit drie lessen die ieder één uur duren. Centraal in die lessen staan films aan de hand waarvan nadere informatie wordt verstrekt en wordt gepraat met de deelnemers. In de eerste les is een film te zien waarin het rijgedrag van mensen die gedronken hebben ver geleken wordt met dat van mensen die nuchter achter het stuur zitten. De tweede film is een opname van de wyze waarop dronken mensen rijden Daarbij wordt aangetoond dat er al sprake is van een afwijkend rijgedrag als er maar één of twee glazen alcohol in het spel zyn. De derde film is een kopie van een uitzending van het televisiepro gramma 'Rondom 10' met als on derwerp; verkeersongevallen waar bij alcohol in het spei was. Volgens de wetenschappelijk werker van het ZCAD in Goes, H. Smits, en HBO-V-stagiaire A Buijs, die beiden de cursus hebben verzorgd, kwamen de deelnemers met opmerkelyke reacties. Daarbij bleek duidelijk dat er sprake was van een gebrek aan informatie over de werking van alcolhol. Ook werd uitvoerig gepraat over de beslissing die een chauffeur neemt om toch te rijden, wanneer hij of zy alcohol gedronken heeft. In dat be slissingsproces neemt de zelfover schatting toe en de zelfbeheersing af. Verder zoekt de betrokkene al lerlei - vaak door hem zelf verdraai de - argumenten om toch achter het stuur te kruipen. Verder vonden Smits en Buijs het opmerkelyk dat weinig informatie bekend is en er weinig wordt nagedacht over alter natieven voor het rijden onder in vloed. Zo kost een taxirit naar één van de dorpen aan de rand van Zuid-Beveland, vanuit Goes, on- gveer 30.- in het dagtarief en 45.- s nachts. Dat is betrekkelijk weinig vergeleken met de prijzen die bij flink alcoholgebruik in een horeca gelegenheid betaald moeten wor den en zelfs minimaal vergeleken met de boetes die betaald moeten worden wegens rijden onder in vloed. Toch wil het ZCAD in Goes de schuld en de verantwoordelijkheid niet helemaal bij de alcoholgebrui ker leggen. H. Her mans, coordina tor van het ZCAD: „Eigenlyk moe ten de drinkgewoonten in de maat schappij veranderen. De laatste 20 jaar is het alcoholgebruik in Neder land verviervoudigd. Te pas en te onpas krijgt men alcohol aangebo den of wordt er vanuit gegaan dat er alcohol gedronken wordt". Hy wyst er verder op dat pas als het kwaad geschied is, bijvoorbeeld aan het eind van een feest, de vraag naar voren komt wie er moet rijden. „Eigenlijk zou het zo moeten zijn", aldus Smits, "dat aan het begin van een feest de gastheer of gastvrouw informeert wie er rijdt. Dat hoort een beetje bij hun verantwoordelyk- heid. Maar vaak wordt zoiets onbe- leefd gevonden, in de sfeer vair waar bemoei je je mee. Datzelfde is j het geval in een café. Eén van de cursisten merkte op dat niemand daar iets over durft te zeggen uit angst voor een klap in het gezicht". Ook binnen de maatschappij wordt j er als het ware tegenstrijdig over rijden onder invloed gedacht. Maar al te vaak stapt men zelf beschon-1 ken achter het stuur, maar als er wat gebeurt roept men op luide j toon 'ach en wee'. Dan wordt er I geschreeuwd om maatregelen van i justitie. Als het echter gaat om een ver andering van de mentaliteit van drinkend Nederland, dan is een eerste cursus van het Goese ZCAD i met slechts 7 deelnemers nog maar een bescheiden begin. De gemeen telijke, provinciale en rijksover heid hebben op dat gebied veel meer mogelijkheden bijvoorbeeld in verband met recepties of open bare ontvangsten die ze organise ren. Om nog maar niet te spreken i van de voorlichtende taak die deze I overheden kunnen vervullen. Overigens heeft het ZCAD in Goes I contacten met de gemeenten Rei-1 merswaal en Goes over het schen ken van alcohol tijdens openbare byeenkomsten. Daarnaast denken de ZCAD-medewerkers aan een wat verdergaande maatregel namelijk het weigeren van horecavergunnin- j gen. Verder vinden ze het onbegrlj- j pelijk dat club- en buurthuizen voor hun inkomsten grotendeels afhan- kelijk zyn van de baromzet. Op die manier wordt alcoholgebruik zon der meer aangemoedigd, is de con- I clusie bij het ZCAD. Bij verschillende instanties, Veilig Verkeer Nederland, de rijkspolitie en gemeentepolitie en ook bij de CAD's in Nederland, wordt veel nagedacht over het probleem van alcohol en verkeer en vooral over de oplossing daarvan. Meer politiecon trole wordt wel eens geopperd, maar onderzoek heeft uitgewezen, aldus Hermans, dat zoiets niet erg veel effect heeft. Veilig Verkeer Ne derland houdt het op voorlichtings campagnes. De jongste campagne is zelfs tamelijk agressief van aard Daarin wordt men opgeroepen een antwoordkaart aan Veilig Verkeer Nederland te sturen, met daarop de tekst: „Alcohol in het verkeer al gauw een misdaad. Daarom ben ik het eens met onderstaande eisen: de pakkans door de politie moet aanzienlijk vergroot worden. onmiddellijke intrekking van het rijbewys. ongeldig verklaren van het rijbe wijs bij herhaalde veroordeling". Of het allemaal helpt zal de toe komst leren. Duidelijk is wel dat in ieder geval in deze 'feestmaand' december de wet op dit terrein weer talloze malen overtreden zal wor den. Renè Schrier. In het verzorgingstehuis 'Sint Maar ten ln de Groe' overlegt de bewoners commissie met de directie en het Het nieuwe ademtestapparaat dat verschillende districten van de rijkspolitie vanaf deze maand gaan gebruiken. In Zeeland zal dat pas over ruim een jaar het geval zijn. RILLAND De verpleeghuizen 'De Werfkampen' in Rilland, 'Maria Ter- weel' in Goes en hei verzorgingste huis 'Sint Maarten in de Groe' in Goes hebben maandagmiddag in Ril land drie onderlinge samenwerkings overeenkomsten getekend. Het gaat om overeenkomsten tussen bewoners en/of verwanten, de directie van de drie instellingen en de stichting Sa menwerkende Instellingen voor de Zorgverlening (Samivoz), die het be stuur voert over de Zuidbcvelandse tehuizen. Algemeen directeur-generaal J. Ryp- kens, voorzitter drs. F. van Grunsven en secretaris/penningmeester dr. P. C Damen (namens Samivoz) en verte genwoordigers van de bewoners en/of vcrwantenraden zetten hun handte keningen onder de overeenkomsten. Deze gebeurtenis in 'De Werfkampen' te Rilland betekende de formalisering van een reeds enkele jaren bestaande situatie binnen de drie instellingen. Bewoners, familie van de bewoners of beiden traden al op in zeggenschaps raden. In de twee Zuidbcvelandse verpleeg huizen liggen de zaken anders. De bewoners van 'Maria Terweel' die veelal somatische klachten hebben, nemen deel aan de daar bestaande welzynsraad. Zy krijgen daarbij ech ter ondersteuning van familieleden, die ook zitting hebben in het overleg orgaan. Het Rillandse verpleeghuis herbergt psycho-geriatische ouderen die over het algemeen geen verant woordelijkheid meer kunnen dragen. Hier draait dan ook een raad die uitsluitend uit verwanten bestaat. Gelijk Ondanks de verschillen die er zijn tussen de instellingen en de daaraan gekoppelde zeggenschapsraden heeft Samivoz bij de opstelling van de samenwerkingsverklaringen steeds dezelfde uitgangspunten gehanteerd. De gelijkwaardigheid van de bewo ners. verwanten en hulpverleners staat centraal. Het belangrijkste uit gangspunt is echter de eigen verant woordelijkheid van de bewoner voor zijn leven. Op de 'tweede plaats' komt de morele verantwoordelijkheid van de verwan ten van hun familieleden in de tehui zen. Dit is van belang als bewoner zelf geen keuzes meer kan maken. De instellingen dragen, zo stellen de ver klaringen, voor 'hun' mensen medeve rantwoordelijkheid. Zij moeten ervoor zorgen dat er hulp verleend kan wor den. De samenwerkingsverklaringen ge ven de vertegenwoordigende organen binnen de tehuizen bepaalde rechten. Zo kunnen zy aanspraak maken op het verstrekken van informatie over onder meer de verpleging en de ver zorging. Bovendien is voor de ver pleeghuizen geregeld dat overleg ge voerd moet worden over zaken als dagindeling en huisregels, privacy waarborgen en bezoekvoorzieningen. De bewonerscommissie van 'Sint- Maarten in de Groe' heeft bijvoor beeld ook recht op samenspraak over financiële jaarrekening en de benoe ming en het ontslag van hoofden van dienst. De stichting 'Samenwerking instellin gen voor zorgverlening' loopt met de maandag ondertekende verklaringen vooruit op de nieuwe wet op de be jaardenoorden en het wetsontwerp gezondheidsvoorzieningen. Zij acht de veranderingen nu reeds noodzake lijk om de afhankelijke positie waarin veel bewoners en verwanten zich nu nog bevinden tegenover verpleeg- en verzorgingshuizen, om te zetten in een ondersteunende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 18