an Aardenne brengt morgen werkbezoek aan Z-Vlaanderen CD A-lid Borgman wijst actieve euthanasie af 'Tien van Renesse' herdacht HOOGBEJAARDE VLISSINGER KAN NERGENS TERECHT VOOR OPNAME H BEHOUDENS HAA GSE ONTWIKKELINGEN Abva/Kabo: PTT komt beloften niet na Taak onderwijs steeds moeilijker Walcherse patiënten in de knel Dochter: mensonterende toestanden DINSDAG 11 DECEMBER 1984 PZC/ provincie 15 TERNEUZEN Minister drs. G. M. V. van Aardenne van economische zaken praat morgen, woensdag, een dag lang met gemeentebestuurders en vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven tijdens een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De bewindsman komt op uitnodiging van commissaris der koningin, dr. C. Boertien. Of hij de volle dag blijft is overigens nog onzeker. „Actuele politieke ontwikkelingen in Den Haag kunnen het werkbezoek dan wel onderdelen daarvan, doen wijzigen. Eerst enige dagen tevoren kunnen meer zekerheden gegeven worden", schrijft Boertien in een uitnodiging, die is verspreid onder een aantal betrokkenen. Van Aardennes programma werd op- bedrijfsleven Van Aardenne ontmoe- gramma-onderdeel nodigde Boertien gesteld in nauw overleg met gedepu- ten op het kantoor van het Haven- vertegenwoordigers van 'gevestigde' teerde van economische zaken, drs. R. schap Temeuzen tijdens een'aange- bedrijven uit Zeeuwsch-Vlaanderen - klede borrel', die wordt aangeboden uit. door deze instelling Voor dit pro- Tijdens het eerste meer formele Barbé. De minister wordt om 10.30 uur officieel ontvangen door het college van b. en w. van Hulst. Tussen 11.15 en 12 uur bezoekt hij Morres B V. en Interjute B.V. in Hulst'Kapelle- brug. Om 12.30 uur wordt de minister verwacht bij de Sluiskilse Cokesfa- briek voor het doornemen van 'een aantal actuele bedrijfsaangelegenhe- den'. Van 14 tot 15.15 uur is er een ontvangst door de Zeeuws-Vlaamse colleges van b. en w. op het Temeu- zense stadhuis. Van 15.30 tot 18 uur kunnen vertegenwoordigers van het een MEER MENSEN NAAR ROOSENDAAL MIDDELBURG - De Abva/Kabo heeft sterke aanwijzingen dat er bij het PTT-districtskantoor in Middelburg meer mensen weg moeten dan in 1983 is toegezegd. Dat zei maandagavond landelijk hoofdbestuurder S. Raaymakers, na een vergadering met kaderleden in Middelburg. „Toen in 1983 bekend werd dat de hoofdzetel van het district naar Roo sendaal ging, is ons zwart op wit beloofd dat er in Middelburg zeventig arbeidsplaatsen behouden zouden blijven. Dat betekent dat de helft (het totaal aantal arbeidsplaatsen was Roosendaal overgeheveld deel van het werkbezoek wordt ver wacht dat vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en de Kring van Werkgevers korte inleidingen houden over het reilen en zeilen van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven Van Aardennes rondreis zal om 18.30 uur worden besloten met een diner Opvallend in het programma is het ontbreken van aandacht voor de persmedia. Niet alleen ontvingen zij tot dusver geen officiële uitnodiging om het werkbezoek geheel of gedeel telijk bij te wonen, er is ook geen ruimte vrijgemaakt voor een pers conferentie. Volgens het hoofd van de voorlich ting van de provincie, J. J. Tevel, stuitte dat op bezwaren bij de voor lichtingsdienst van het ministerie van economische zaken, waar men zich afvroeg of het bezoek van minis ter Van Aardenne 'wel enig nieuws' zou bevatten. De heer Tevel zal als nog trachten om de minister of gede puteerde Barbé een persconferentie te laten geven aan het slot van de dag. Geen schorsing van vrijstelling voor shoarma-zaak in Zierikzee Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De waarnemend voor- zou worden. Wij vrezen, op grond van zitter van de afdeling rechtspraak sterke aanwijzingen, dat de top van van de Raad van State ziet geen de PTT hierop terug wil komen" aanleiding om een vrijstelling te aldus Raaymakers maandagavond, schorsen die b en w van Zierikzee De vakbondsbestuurder zei verder aan A. Habiballah hebben verleend voor de vestiging van een shoarma- eetgelegenheid. Een aantal omwo nenden van het pand Sint-Domus- straat 19, waar de zaak is gehuisvest, had daarom gevraagd. De voorzitter wijst er in een uitspraak Lezing bij Zeeuwsch Genootschap over Willem van Oranje zeventig functies, de bedrijfsleiding spreekt over zeventig mensen", zo midD ELBUR G - De WerkeroeD His- analyseerde Meeuwis het geschil. Vol- ton" en A?cheofode van het gens hem gaat de leiding ervan uit dat a ,n. bet in 1983 de afspraai is gemaakt dat in =5 Til ieder geval zeventig mensen voor 1987 1 naar Roosendaal zouden gaan. Nie- rtpihnr„ n mand werd tot verhuizen verplicht, zo SSL™ S,h, ia verder «evarandeerd de Werkgroep, houdt_een lezing OVer dat eerst de verdere ontwikkelingen worden afgewacht, alvorens tot even tuele acties zal worden besloten. Er wordt op het ogenblik overleg ge pleegd binnen de dienstencommissie (de ondernemingsraad van het post- district). PTTT-voorlichter M. A. M. Meeuwis Na is verder gegarandeerd. Maar terwijl de Abva Kabo ervan uit 0%'^- gaat dat de overige zeventig arbeids- "W* °m 19 30 uur plaatsen tot in lengte van dagen in Middelburg blijven, legt de leiding van de PTT dat anders uit Mensen die daar prijs op stellen mogen tot aan hun pensionering in Middelburg blij- IJZENDIJKE 'Willem van Oranje' De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Schade auto's bij botsing IJzendijke IJZENDIJKE Bij een aanrijding op werken. Maar dat wil niet zeggen de rijksweg tussen IJzendijke dat hun functie daama ook in Zeeland blijft bestaan. op het schorsingsverzoek op, dat de verklaarde maandag in een reactie bezwaarden hiermee sluiting van de dat Raaymakers verkeerde conclusies h3ak ^d,en bere'ken- omwonen- lrekt uit de afSpraken die in 1983 in den hebben veel overlast van de prinCipe zijn gemaakt Volgens hem is shoarma-zaak, omdat deze tot diep in n00it beloofd dat er zeventig arbeids- de nacht open is. zodat hun nachtrust plaatóen in Middelburg behouden wordt verstoord. - Het schorsen van de verleende vrij stelling - van de voorschriften van het bestemmingsplan - zal evenwel niet tot sluiting leiden. De voorzitter vindt, dat de bezwaarden vrij zijn om bij b en w een nieuwe procedure te beginnen. Overigens zet de voorzitter vraagtekens bij de vrijstelling. Indien die inderdaad betrekking heeft op een verbouwing - de woordvoerder na mens het college had tijdens de zit ting gesproken over de noodzaak van een verbouwing van het pand - dan is een bouwvergunning nodig, aldus de uitspraak. ertrek kan die evengoed naar Roosendaal gaan, zo redeneert de directie van de PTT. En dat kan betekenen dat de tweede helft van de oorspronkelijke 140 arbeidsplaatsen eveneens uit Middelburg verdwijnt, concludeert bondsbestuurder blijven. „Raaymakers heeft het over Raaymakers. Schoondijke ter hoogte van de Oran- jedijk zijn maandagmorgen om streeks kwart over zeven twee perso nenauto's beschadigd. Bestuurder A. S. uit Waterlandkerkje kwam vanai de Oranjedijk en reed de rijksweg op waarbij hij geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door J. M. S. H. uit Cadzand, die over de rijksweg reed. De auto's botsten tegen elkaar en H. belandde met zijn auto in de sloot. BURGEMEESTER OCKELOEN OPENT ONDERWIJSMARKT Ockeloen juichte het initiatief van ten maken. „Een benauwende zaak", beide scholen toe. De markt geeft een vindt hij, „op een moment dat ze de REACTIE: MIDDELBURG - „Er dreigt voor een grote groep patiënten op Walcheren een rampzalige situatie, wanneer de verpleeghuisnood op Walcheren nog tien jaar zo blijft voortduren". Zo reageerde maandag directeur-ge neesheer C. Kostense van de Walcher se ziekenhuizen, op de gebeurtenis sen rond een hoogbejaarde Vlissin- ger, voor wie geen verpleeghuisbed voorhanden is. Het is nu al zo dat gemiddeld tien tot vijftien procent van onze bedden wordt gebruikt door mensen die in een verpleeghuis thuishoren. Wij zijn in onze ziekenhuizen niet toegerust voor verblijfspatienten. De huiselijke sfeer, die in een verpleeghuis wel te vinden is, kunnen wij niet bieden. Ook de mogeüjkheden voor revalidatie en bezigheidstherapie zijn in verpleeg huizen groter. Dat neemt niet weg dat we in noodsituaties nooit iemand op straat zullen zetten", aldus de heer Kostense. Dat de bewuste hoogbejaarde Vlissin- ger onlangs wel uit het ziekenhuis is ontslagen en naar huis werd gebracht, was mede een gevolg van het feit dat het ziekenhuis op dat moment bom vol lag, zo voegde hij eraan toe. De specialistische hulp aan de man was bovendien beëindigd en daardoor was hij ook geen echte ziekenhuispatiënt ■neer. ..Maar ook wij zijn ervan over tuigd dat deze man een typische verpleeghuispatiënt is", zo zei de di recteur-geneesheer. TERNEUZEN Burgemeester C. Oc keloen van Temeuzen schiep maan dagochtend in winkelcentrum 'Ser- lippens' licht in de duisternis. Met een Stanley-mes sneed hij in een verduisterde entree van het winkel centrum een stuk zwart plastic open en stapte de onderwijsmarkt voor MBO- en KMBO-opleidingen (mid delbaar en kort middelbaar beroeps onderwijs). De onderwijsmarkt is een initiatief van scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' en de MTS/MEAO in Temeuzen. Aan de markt nemen scholen uit heel Zeeland deel. compleet overzicht van middelbare maatschappij nog niet kunnen over- en kort middelbare beroeps-opleidin- zien. worden ze in een bepaalde rich- gen in de hele provincie. Er is ook ting geduwd". De onderwijsmarkt informatie over de Cursus Jeugdige draagt volgens hem bij aan het maat- Werklozen (CJW). Burgemeester Oc- schappelijk totaalbeeld, keioen sprak de hoop uit dat veel De burgemeester wees erop dat de leerlingen op de onderwijsmarkt, die taak van het onderwijs steeds moeilij- vandaag. dinsdag, voortduurt, een ge schikte vervolgopleiding zullen vin- ker wordt. Opleidingen moeten inspe len op het onstabiele karakter van de den. „Geen eenvoudige zaak", aldus maatschappij. ..Beroepen veranderen de burgemeester, die stil stond bij het inhoudelijk voortdurend" Op de on feit dat kinderen tegenwoordig al heel derwijsmarkt die bestemd is voor exa- jong 'maatschappelijke keuzes' i De kransleggmg bij het monument ter nagedachtenis aan de 'tien van Renesse' door de oud-verzetsstrijders C. Kloet irechtsi en L A. Verdoom RENESSE In Renesse zijn maandag de op 10 december 1944 door de Duitsers te Renesse opgehangen tien mensen uit het verzet op Schouwen- Duiveland herdacht. Ruim driehonderd belangstellenden bezochten de herdenkingsbijeenkomst in de hervormde kerk te Renesse en maakten vervolgens een stille tocht naar het monument aan de Oude Moolweg en de tien graven op de begraafplaats. De commissaris van de koningin dr C. Boertien en zijn echtgenote legden als eersten namens het provinciaal bestuur een krans bij het monument. Vervolgens werden door de drie burgemeesters kransen geplaatst namens de gemeentebesturen van Westerschouwen, Zierikzee en Brouwershaven. Twee oud-verzetsstrijders uit Zie- waarmee wij deze mannen herden- rikzee. de heren C. Kloet en L. A. ken kan zeker niet groot genoeg Verdoom, legden een krans van de zijn. Maar wij moeten ook verder, afdeling Zeeland van de nationale En in de geest van hen die wij federatie van het voormalig verzet herdenken past het met om lang stil Nederland. Ook twee in 1944 op te staan, terug te kijken en te wisten te ontsnappen toen de tien nog op dat de geest van het verzet verzetsmensen destijds bij hun po- met name groot onrecht wist te ging om naar het bevrijde Noord- weerstaan. En ze hoopte dat dezelf- Beveland te ontkomen op de Oos- de inspirerende geest, met eerbiedi- terscheldedijk bij Zierikzee door de ging van de democratische rechts- Duitsers werden gegrepen, plaat- orde. altijd waardig zal blijven in de strijd tegen nieuw of nog steeds SLACHTOFFERS IN DE STRIJD OM DE VRIJHEID sten een krans bij het monument '10 december 1944'. Dit gedenkteken bestaand onrecht, werd 4 mei 1949 door de toenmalig commissaris der koningin mr A. F. C. de Casembroot onthuld en is van de hand van de beeldhouwer Haver- mans Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer van Westerschou wen zei in een toespraak tijdens de herdenkingsbijeenkomst onder meer dat de ogen van de tien ver zetsmensen, tot enkele dagen voor de tiende december 1944, gericht waren op de vrijheid ,.7.p wilden zich bij de bevrijders op Noord- Beveland voegen en helpen bij de voorbereiding van de bevrijding van Schouwen-Duiveland. Maar het heeft niet zo mogen zijn. De tien van Renesse werden slachtoffer in de strijd om de" vrijheid die wij thans beleven". De burgemeester onderstreepte dat de verzetsmensen vooruitkeken en hun doel onderkenden „De eerbied Mario Jonker, zoon van ëen van de 'tien van Renesse', getuigde in een toespraak van zijn grote betrok kenheid tot zijn vader. „De gebeur tenis die we nu gedenken heelt me tot op de huidige dag beïnvloed en bepaald dat ik geworden ben wie ik nu ben". Mario schetste de fasen in zijn leven van 'zoeken' naar zijn vader, Leen- dert Marie Jonker, die voor de keus kwam te staan gezin of verzet. ..Hij zag hoe de zaken op zijn weg kwa men, ging ze niet uit de weg. Het kostte hem veel strijd en zijn leven. En in die diepgang, die strijd ont moette ik mijn vader en kon ik met hem. hoe gek dat misschien ook klinkt, in gesprek komen Ik heb het met hem uitgevochten, en begrepen dat een mens zijn weg moet gaan". Mario Jonker had de overtuiging dat het de verantwoordelijkheid van 'de tweede generatie' is om niet aan het verleden voorbij te gaan. „Ook al is dat verleden nog zo pijnlijk. Want als je een onvoltooid verleden mee moet zeulen ben je niet vrij. We hebben geen keus dan door de pijn heen te gaan Ook al is die pjjn van toen nog steeds de pijn van nu". In de kring van zijn moeder, broers, zus. andere familie en vele oud dorpsgenoten uit Renesse en ande re Zeeuwen eindigde Mario Jonker zijn persoonlijke getuigenis met de wens dat alle voorgangers voor vre de met tevergeefs gestorven zijn en dat het leven op aarde verder gaat. „Al is dat veertig jaar na de oorlog, dan is er ook bevrijding voor mij". De schriftlezingen in de sobere her denkingsbijeenkomst maar aanlei ding van psalm 23 en enkele verzen van psalm 43i werden verwoord door ds C Bolijn. hervormd predi kant te Serooskerke (Schouwen). Verder was er samenzang en zang door het hervormd kerkkoor Renes se en de alt Remata Heemskerk Uitgevoerd werden onder meer de liederen 'Een stap naar de vrede' en 'Voor ieder land waar oorlog is', van achtereenvolgens John Kars en Ka- rel de Bruin. De bijeenkomst in de kerk. de stille tocht naar het monument ter nage dachtenis van 'de tien van Renes se', de kransleggingen en het be zoek aan de begraafplaats maakten zeer velen nog gebruik van de gelegenheid tot nadere onderlinge ontmoeting en koffie drinken in het dorpshuis te Renesse. menkandidaten IBO, LBO, MAVO en derdejaars HAVO- en VWO-leerlingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn veertien scholen met stands vertegenwoor digd. Ook het Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen uit Goes en het Gewestelijk Arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaanderen zijn van de par tij- 'De Leeuwtjes' heeft een speciale stand ingericht voor de nieuwe oplei ding Activiteiten Begeleiding die met ingang van augustus 1985 op de school gevolgd kan worden. Een be roep van de Stichting voor Middel baar Beroepsonderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd kortgele den door de Raad van State gegrond verklaard. Daardoor werd Temeuzen definitief MDGO-vestigingspunt. De onderwijsmarkt waarin sterk ac- KAMERLID FEL TEGEN LEGALISERING MIDDELBURG - De CDA'er F. Borgman is een absoluut tegenstander van actieve euthanasie en keert zich ook tegen een wettelijke regeling hiervoor. Dat bleek maandag in Middelburg, waar het Tweede Kamerlid een spreekbeurt hield voor het CDA-Vrouwenberaad. Borgman pleitte er daarbij voor om vast te houden aan het onderscheid tussen passieve en actieve euthanasie. „Tussen beide bestaat een letterlijk einde maken aan lijden Een heksen- levensgroot verschil Passief wil zeg- jacht tegen voorstanders wil ik ook lid van die kerk en ze is me lief Maar door dit rapport en andere ontwikke lingen. heb ik meer kritiek dan lof voor de huidige gang van zaken in de gereformeerde kerk", aldus Borgman. Hij hoopte dat dit kerkverband, voor er in 1986 een beslissing valt, het rapport nog ingrijpend zal wijzigen. cent ligt op verzorgende, technische gen dat de behandeling van een dood- niet, maar wij moeten als CDA die en administratieve beroepen, werd gisteren door een groot aantal leer- ziek mens wordt gestaakt. Wanneer er weg niet op", aldus Borgman, geen enkel uitzicht meer is op herstel, Grens Volgens het kamerlid wordt met le lingen van Zeeuws-Vlaamse scholen kan ik begrijpen dat iemand weigert Het kamerlid zette zich af tegen de galiseren. door de overheid, Directeur M. Nieuiodorp (rechts) v burgemeester C. Ockeloen een geschenk aan bij de opening markt. de MTSIMEAO in Temeuzen biedt de onderwijs- bezocht. Vandaag nemen leerlingen van 'De Vaart', 'De Schans'. 'Het Zeldenrustcollege' en 'De Leeuwtjes' uit Terneuzen en van de scholenge meenschap 'Jansenius' uit Hulst een kijkje op de markt. om zich nog te laten opereren. Maar actieve euthanasie wil zeggen dat de ene mens de andere doodt Ik twijfel beslist niet aan de oprechte bedoelin gen van de voorstanders van actieve euthanasie. Zij willen immers een Gereformeerde Kerken, waar onlangs tieve euthanasie, een grens over een commissierapport verscheen over schreden, waarover niet meer terug euthanasie. Borgman vond het afkeu- te keren is. „De voorstanders zeggen renswaardig dat ook daarin in feite dat er waarborgen moeten worden geen onderscheid wordt gemaakt tus- ingebouwd. Eén daarvan is dat de sen passief en actief „Zelfben ik ook Machteloos De Geneeskundige Inspectie voor Zeeland is volledig op de hoogte van de ernstige situatie op Walcheren, naar machteloos wanneer het om oplossingen gaat. Atfjunct-inspecteur H. B. Bos. „Het geval van de Vlissinger is me bekend, maar het staat zeker niet op zichzelf. Ook wij kennen de lange wachtlijst die erop Walcheren bestaat. In nood situaties als deze. kunnen wij alleen een goed woordje voor de betrokke nen doen. Van dwang van onze kant kan geen sprake zijn, hoogstens kun nen we bemiddelend optreden. In de gezondheidszorg wordt geweldig be zuinigd en er kan met meer onbeperkt gebouwd worden. Het gaat nu om een keuzeprobleem. In het provinciaal plan voor de verpleeghuissector heeft Schouwen-Duiveland, waar de nood ook hoog is. voorrang gekregen. Dat betekent dat die regio ook het eerste aan de beurt komt", aldus de heer OOSTKAPELLE - „Wat op dit ei- zoek. komt niet alleen omdat het een land met een flinke groep ouderen familielid betreft Het gaat erom dat gebeurt is mensonterend. De over- op Walcheren jaarlijks vele tiental heid is er trots op dat je in dit land len van dit soort crepeergevallen een hoge leeftijd kan bereiken. Maar voorkomenaldus mevrouw De wanneer je oud en gebrekkig wordt, Jongh schiet de verzorging ernstig tekort„Mijn vader is al twintig jaar invali- Deze aanklacht uitte maandag me- de. Drie jaar geleden kwam hij in een vrouw J. de Jongh uit Oostkapelle. rolstoel terecht. Daarna is hij steeds naar aanleiding van het tekort -an meer hulpbehoevend geworden verpleeghuisbedden op Walcheren. Vandaar dat hij injuru van dit. jaar in Haar 76-jarige vader is één van de de dagbehandeling van verpleeghuis vele slachtoffers. Der Boede in Koudekerke terecht Uit het trieste relaas dat mevrouw kwam. In augustus hebben we volle- De Jongh naar voren brengt, blijkt dige opname gevraagd, omdat hij dat de betrokken hoogbejaarde Vlis- thuis niet meer te verzorgen is. mijn singer In een vicieuze cirkel terecht moeder is namelijk 77 jaar en ook is gekomen. Sinds vorige week ligt niet meer fit. Er is echter een wacht- hij in het Bethesda-Sint-Josephzie- lijst van zeventig personen, dus kenhuis in zijn woonplaats. Daar kwam mijn vader nog niet aan de mag hij niet blijven, hoewel elders beurt geen verpleeghuisbed beschikbaar Sinds een jaar of twee is hij ook aan is. De mogelijkheid de man thuis te het dementeren en meestal zit hij verzorgen ontbreekt, zodat voor hem maar stil in z'n stoel wat voor zich uit in feite nergens plaats is te staren. In november werd hij „Dat ik met dit drama de publiciteit zwaar ziek, door een dubbele long ontsteking, waarvoor hij in het Vlis- singse ziekenhuis werd opgenomen. Hij raakte daarbij ook volledig in continent en laat dus alles lopen Eind november hoorden we echter dat mijn vader niet langer mocht blijven. Hij was van zijn longontste king genezen en één van de specialis ten liet weten dat een ziekenhuis geen hotel is", zo vertelt mevrouw De Jongh. Postpakket Protesten ten spijt werd de man uit het ziekenhuis ontslagen. „Zelf woon ik als enige van de kinderen in de huurt, de overigen zitten alle maal tweehonderd kilometer of nog verder hiervandaan. Bovendien kan ik mijn vader niet tillen, wanneer dit nodig is om hem bijvoorbeeld te wassen. Op 30 november werd hij op een brancard bij mijn moeder ge bracht, die ook geen raad wist. We moesten een bewijs van ontvangst tekenen, alsof het om een afgeleverd postpakket ging. Vier dagen later, vorige week maandag, is mijn moe der volledig ingestort. Ondanks hulp van de wijkverpleging zien we geen kans voldoende verzorging te bieden. Mijn vader laat zijn urine lopen en is soms te zwak om zijn ontlasting kwijt te raken. Na veel soebatten en bemiddeling door de huisarts lukte het om hem verleden week toch weer in het Vlis- singse ziekenhuis opgenomen te krij gen. Op dat moment had de man koude rillingeen, hoge koorts, een snelle pols en een infectie aan de urninewegen". zo maakt mevrouw De Jongh de ernst van de situatie duidelijk Eind verleden week was de Vlissin ger toch weer wat opgeknapt en kwam de boodschap dat hij weer uit het ziekenhuis moest verdwijnen. Zo ver was het tot gisteren echter nog niet gekomen. Mevrouw De Jongh heeft contact gezocht met het Ad viesbureau voor de gezondheidszorg in Goes. Later ook met de inspectie voor de volksgezondheid in Middel burg. Bemiddeling van die instantie heeft ertoe geleid dat de bejaarde in ieder geval tot maandag nog in het ziekenhuis mag blijven Wat er verder gebeurt is onzeker Er is een kleine kans dat er alsnog deze week een plaats vrij komt in Der Boede Zo niet, dan ziet het er som ber uit „Er is nu weer een werkgroep opgericht die gaat bekijken hoe groot de nood is op Walcheren. Dat is overbodig, want dat de toestand beroerd is. weet ledereen Met na druk zeg ik dat het ziekenhuis aan de situatie van mijn vader ook niets kan doen Daar staan ze met him rug tegen de muur en hetzelfde geldt voor de verpleeghuizen Maar het provinciebestuur heeft hier wel schuld aan Dat moet de regering bestoken met informatie en er zo voor zorgen dat aan deze toestanden een eind komt", aldus een De Jongh. rijwilligheid van de patiënt voorop staat. Maar ik ben bang. dat na legalisering een situatie ontstaat, waarin oudere, gebrekkige mensen een druk voelen 'om eruit te stappen'. De voorstanders bedoelen dit niet met hun standpunt, maar het kan wel een gevolg zijn", zo zei de CDA'er. Overigens maakte hy zich geen illus- sies over de politieke haalbaarheid van zijn standpunt. Borgman was van mening dat de WD en de PvdA elkaar op dit punt zullen vinden en dat het CDA dat niet kan verhoeden. Borgman zag het vraagstuk van de euthanasie in het verlengde van lega lisering van abortus provocatus Het CDA is volgens hem bij die gelegen heid min of meer overvallen door de ontwikkelingen Herhaling daarvan wil hij voorkomen. „Ik zie met in hoe wij een bijsturende werking kunnen hebben wanneer andere partijen naar legalisering van actieve euthanasie werken. We zouden dan als CDA teveel water bij de wijn moeten doen en daar zie ik geen gat in", zo zei Borgman. Andere weg Hij is tevens van mening dat het maatschappelijk van grote armoede getuigt wanneer mensen positief be slissen op de vraag om stervenshulp „We dienen onze medemens bijstand te bieden om het laatste stuk van de weg te gaan. Terwijl we meer commu nicatiemiddelen hebben dan ooit te voren heeft de mensheid zich nog nooit zo eenzaam gevoeld als nu Actieve euthanasie is werken vanaf de verkeerde zijde. In plaats daarvan moeten we weer leren om oprecht medelijden te tonen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17