PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Andriessen vrijwel zeker van landbouw Kapers vliegtuig Koeweit doden opnieuw gijzelaars LAATST. KERSTB0TER NIEUWS. Koffiebranders verlagen prijzen DE JAGER-TOLHOEK Keukens Parket Kasten Tegels POSTEN EG-COMMISSIE VERDEELD de PZC vandaag Doden op Nieuw-Caledonië Nederlandse export in acht jaar verdubbeld Verlaging ww-premie werkgevers Oud-senator Van Bruggen overleden Vrij zacht Zonnige perioden en droog. Middag- temperatuur 8 graden. Een matige, naar het zuiden krimpende wind. 227e jaargang no. 289 Vrijdag 7 december 1984 MIDDELBURG VLISSINGEN Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 1001 bouwmaterialen onder één dak! ENSCHEDE (GPD) - Een aantal koffiebranders heeft de koffieprijzen verlaagd. Douwe Egberts was de eerste met een verlaging van 12 cent per half pond. Poederkoffie wordt niet goedkoper. Volgens een woordvoerder van Douwe Egberts heeft de prijsverlaging niets te maken met grondstoffenprijzen of de dollarkoers. „Wij willen gewoon meer koffie verkopen", aldus zijn commentaar. Hij verwacht dat de handel de verlaging zal doorberekenen in de winkelprijzen, gezien de felle concurrentie. Ahold (Albert Heijn en Miroi wil alleen één merk in prijs verlagen. „Onze prijzen liggen al lager dan die van Douwe Egberts", aldus een woordvoer ster Hag handhaaft het prijspeil. De topman van Van Nelle gaf als reactie op de actie van Douwe Egberts dat de continuiteit en de marktpositie van zijn bedrijf op passende wijze zal worden verdedigd. Het betekent in feite dan ook dat Van Nelle zal overgaan tot een prijsverlaging Koffiebranders verwachten niet dat er een prijzenoorlog zal ontbranden. Gewezen wordt op een zelfde actie van Douwe Egberts in april van dit jaar die evenmin gevolgen heeft gehad. (Van onze correspondent BRUSSEL - Wordt mr. Frans Andriessen een van de belangrijkste mannen van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG? Het lijkt erop, nu in alle lijstjes die over de samenstelling van de nieuwe Commissie in Brussel binnenskamers de ronde doen, achter de naam Andriessen de landbouwportefeuille staat vermeld. In het verleden gebeurde het maar al te vaak, dat de meuwe Commissie pas tijdens haar eerste zitting de porte feuilles moest verdelen. Formeel is dat ook nu het geval: de Commissie komt op 6 januari in Brussel voor het eerst officieel bijeen. Maar de voorzitter, de Franse oud minister van financiën Jacques De fers heeft een „nacht van de lange messen", zoals dat in Brussel cynisch wordt genoemd, willen voorkomen Dergelijke zittingen zijn nogal eens uitgelopen tot diep in de nacht, waar bij de commissarissen zware gevech ten leverden over het „wie krijgt wat?" Defers heeft - terwijl hij nog niet eens in functie is - de afgelopen twee maanden een rondreis gemaakt langs alle EG-hoofdsteden om met de rege ringsleiders te praten over de toe komst van de EG onder zijn voorzit terschap. maar vooral ook om de meningen te peilen over de samenstel ling van zijn Commissie. Bovendien was hij afgelopen week in Dublin de gast van de regeringslei ders op hun topconferentie, een uniek Advertentie) Smoking hemden Advertentie Auto's met automaat: FORD ESCORT 1300 GL1978 FORD ESCORT 1600 Bravo1983 FORD ESCORT 1600 Bravo1984 FORD TAUNUS 1600 Bravo1982 FORD TAUNUS 1600 Spec. 4-drs1980 FORD TAUNUS 2000 Spec. 4-drs1980 HONDA ACCORD EX 3-drs1980 ^0 autn adria Westhavendijk 150 Goes, tel. 01100-20440 precedent, dat de huidige voorzitter, de weinig doortastende Luxemburger Gaston Thorn, met lede ogen moet hebben aangezien. Teamgeest Delors wil vóór 6 januari zijn ploeg rond hebben en heeft daarom de nieuwe Commissie voor aanstaand weekeinde bijeengeroepen op een Collegegelden De collegegelden gaan pas in 1986 fors omhoog. (PAGINA 3) Apartheid Katholieke bisschoppen ma ken melding van schandelijk en gewelddadig optreden van de Zuidafrikaanse politie in zwarte woonwijken. (PAGINA 3) Vervuiling De helft van de bossen in Ne derland wordt min of meer direct bedreigd door luchtver vuiling. (PAGINA 5) Chinese orders China heeft in de afgelopen weken voor meer dan 200 mil joen gulden orders geplaatst bij Nederlandse bedrijven. (PAGINA 7) Kunstuitleen De Zeeuwse culturele raad verzacht de kritiek op het functioneren van de kunstuit leen. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buiten!.: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 en de portefeuillekwesties in een vroeg stadium te regelen. Delors zit nogal in zijn maag met de benoeming door president Mitterrand van diens minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, tot Europees commissaris. Cheysson was al eerder landgoed vlak bij Parijs. Ook al een commissaris, en in Brussel fronst men noviteit, waarmee hij in één klap de wenkbrauwen over deze ongebrui- probeert de teamgeest te bevorderen kelijke terugkeer. Cheysson eist na melijk een zware portefeuille op, zoals die van externe betrekkingen. Cheysson, overigens een dikke vriend van Delors, wordt in Brussel nu vaker genoemd als de toekomstige indus- tnecommissans. toch ook geen lichte post. Opmerkelijk is trouwens ook, dat Frankrijk heeft gebroken met de traditie dat de grote landen (die elk twee commissarissen mogen leveren i er eén uit het regeringskamp en één uit de oppositie aanwijzen: Cheysson en Delors zijn beiden socialist. Groot- Brittannié. West-Duitsland en Italië houden wel vast aan die traditie. Voor landbouw wordt in Brussel dus Frans Andriessen genoemd, nu al vier jaar commissaris voor mededin- NOUMEA Een Melanesische vrouw op Oost-Nieuw-Caledoniè rent achter een vrachtwagen waarin het lichaam van haar man wordt weggevoerd. Donderdag kwamen acht verzetsstrijders op het eiland om het leven bij een treffen met blanke bewoners. Het is al enige tijd onrustig op Nieuw-Caledoniè. Hfj waarschuwde vakbeweging dat er ondanks de goede resultaten geen ging (concurrentie) en de relaties met ruimte is voor looneisen. Nederland DEN HAAG (ANP) - Nederland zal dit jaar voor 205 miljard gulden aan goederen uitvoeren en daarmee voor het eerst in de geschiedenis de 200-miljardgrens doorbreken. Dat betekent dat de uitvoer in acht jaar tijd is verdubbeld. Als de export van diensten er bij zou worden geteld, heeft ons land dit jaar ter waarde van 250 miljard gulden uitgevoerd. Dat deelde staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken ibuitenlandse handel) donderdag mee in Den Haag, waar deze mijlpaal werd gevierd. portjaar 1985 te voorspelen. Hij ver- het Europese Parlement. Andriessen wil graag wat anders, maar vreemd genoeg ging zijn belangstelling niet echt uit naar het belangrijkste com missariaat. dat van landbouw. staat aan het begin van economisch herstel, niet aan het einde. Nu alweer geld verdelen dat we eerst nog moeten verdienen zou weer dezelfde rampzali ge gevolgen hebben als enige jaren geleden, zo waarschuwde Bolkestein. Hij hield wel een pleidooi voor een betere beloning van geschoold vak- werk. Hard werken, extra inzet en Prinsjesdag werd voorzien. De WD'er extra scholing zouden, ook- bij ambte- Nijhuis zei met deze gang van zaken naren, beter moeten worden beloond, „de grootst mogelijke moeite' te heb- oat houdt wel in dat de koek voor ben, omdat de lastenverlichting vorig anderen tijdelijk kleiner zal worden, wacht een groei in volume met 5,5 procent, wat exclusief energie zeven procent is. Mede dank zij het export succes zal de werkloosheid onder de 800 000 dalen voor het einde van dit jaar, zo zei Bolkestein. DEN HAAG (ANP) - De lastenverlich ting voor het bedrijfsleven dreigt volgend jaar twee- a driehonderd miljoen gulden lager uit te vallen dan de anderhalf miljard gulden die jaar ook al minder was dan toegezegd. maar extra "prikkels" voorverkenden de regering heeft toegezegd. Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) be vestigde dit donderdag in de Tweede Kamer tijdens een commissieverga dering over de vaststelling van de sociale premies voor volgend jaar. De tegenvaller wordt veroorzaakt doordat de daling van het werkge versgedeelte van de premies voor nog deze week aan de ministerraad ministers van de Nederlandse Taalu- Kamer, en is penningmeester geweest De Graaf zei dat het kabinet wil zullen de welvaart van allen doen HEEMSTEDE (ANP) Mr. dr. J. van proberen zijn beloften aan het be- stijgen, zo was zijn overtuiging. Bruggen, oud-lid van de Eerste Ka- drijfsleven na te komen. De vraag Bolkestein durfde een nog beter ex- mer voor de CHU. is woensdag op wanneer dat zal gebeuren hangt af 95-jarige leeftijd overleden in een van het moment waarop meer inzicht Taalunie - Minister Brinkman van ziekenhuis in zijn woonplaats Heem- bestaat over de precieze omvang van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur stede. de tegenvaller. Niettemin zegde de is donderdag m Antwerpen benoemd Dr J. van Bruggen was van november staatssecretaris de VVD toe dat hij tot voorzitter van het comité van 1956 tot juni 1963 lid van de Eerste werknemersverzekeringen (WW. WAO en Ziektewet) lager uitvalt dan op zal voorstellen het werkgeversaandeel nie. Hij volgt de Vlaamse gemeen de WW-premie te verlagen. schapsminister Poma van Cultuur op. van zijn partij en voorzitter unieraad. Een van de slachtoffers, vermoedelijk een Amerikaan, staat boven aan de vliegtuigtrap vlak voordat hij ivordt gedood. Een onderhandelaar (lager op de trap met de handen omhoog) probeert de kapers lot andere gedachten te brengen. TEHERAN AFP Reuter'UPI) - De vier Arabische terroristen in het gekaap te Koeweitse passagiersvliegtuig, dat sinds 4 december op de luchtha ven van de Iraanse hoofdstad Tehe ran staat, hebben donderdag vier passagiers doodgeschoten. Dinsdag, kort nadat de Airbus in Teheran aan de grond werd gezet, vermoordden zij hun eerste slachtoffer, volgens Iraanse bronnen was dat een Ameri kaan. De identiteit van de terroristen staat niet vast. Volgens sommige bronnen gaat het om Libanese mos lems. Nog geen tien minuten nadat zij don derdagmiddag onderhandelingen wa ren begonnen met een hoge functiona ris van Koeweit zetten de terroristen een passagier, een Koeweitie, in de deur van het vliegtuig en schoten hem dood Nog geen twee uur later was het de beurt aan een Pakistaanse passa gier, die er echter in slaagde te ont snappen. „Toen ik een lijk zag wist ik dat ik niets te verhezen had", vertelde de 28-jarige man later aan journalis ten. „Ik sloeg de vliegtuigdeur achter me dicht en rende voor mijn leven Toen de terroristen de deur weer open hadden vuurden ze drie salvo's op mij af, maar raakten mij niet". Tien minuten later werd een andere passagier, vermoedelijk een Amen- kaan. in de deuropening doodgescho ten. In Washington zei het ministerie van buitenlandse zaken dat het moge lijk is dat de vermoorde man een Amerikaan is. Er waren minstens zes Amerikanen aan boord van wie er twee zijn vrijgelaten, zei een woord voerder. Donderdagochtend hadden de terro risten al twee passagiers vermoord, een Koeweitie en iemand met vermoe delijk de Amerikaanse nationaliteit. Later op de dag lieten zij 30 gijzelaars vrij. Er zouden zich nog 46 passagiers en acht leden van de vliegtuigbeman ning aan boord bevinden. Volgens ooggetuigen zijn zij op hun stoelen vastgebonden De versperringen die de Iraanse poli tie op de startbaan had geplaatst om te beletten dat de Airbus zou opstij gen, zijn later op last van de kapers verwijderd. Zij eisen de vrijlating van een aantal gevangenen die in Koeweit zijn veroordeeld wegens bomaansla gen Koeweit wil niet op hun eis ingaan en heeft drie hoge functiona rissen naar Teheran gezonden om met de kapers te onderhandelen. De 'denktank' van Suriname TT et blijft voorlopig uit- 'V*j I XJLerst delicaat antwoord te geven op de vraag op welk moment er voor Nederland _J aanleiding is om de ontwik kelingshulp aan Suriname te hervat ten. Ook het jongste plan tot demo cratisering van het staatsbestel dat een zogeheten 'denktank' de Suri naamse regering-Udenhout in Para maribo heeft aangeboden heeft - bij een eerste beoordeling van wat erover bekend is geworden - meer vragen opgeroepen dan helderheid gebracht Om te beginnen zijn de aanbevelingen om tot een herstel van de democratie te komen tamelijk beperkt' er moet een assemblée van 31 leden in het leven worden geroepen, waarin het militaire gezag, vakbeweging en be drijfsleven zitting zullen krijgen, vrije, geheime verkiezingen zijn voorlopig niet te verwachten. Verder is er flinke onenigheid ontstaan over de zetelver deling in de assemblée, het hoogste wetgevende orgaan. Vooral het be drijfsleven zou zich sterk onderbe deeld voelen. Door de verwarring bij de aanbieding van het rapport aan de interimregering-Udenhout heeft het proces om tot duidelijke stappen in de richting van een democratisering in Suriname te geraken bepaald geen vlekkeloze en vertrouwenwekkende afronding gekregen. En dat staat be hoorlijk haaks op de verwachtingen die het bewind van Bouterse de laat ste maanden toch heel duidelijk heeft gewekt. De eerste reacties in politiek-Den Haag zijn dan ook bijzonder te rughoudend. En dat is te begrijpen na de voorbarige uitspraken die minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) vorig weekeinde heeft gedaan. Voor de televisie wekte zij de indruk dat de breed geëtaleerde aankondiging van de democratiseringsplannen in Para maribo de kansen op herstel van de ontwikkelingsrelatie tussen Neder land en Suriname had vergroot. Mi nister Van den Broek van buitenland se zaken floot zijn collega onmiddel lijk terug toen hij koeltjes vaststelde dat zij voor haar beurt had gesproken Tegen de achtergrond van dit inciden tje is de zwijgzaamheid rond het Bin nenhof over de vage gang van zaken rondom het rapport van de 'denk tank' in Paramaribo alleszins te ver klaren Overtuigend zijn de eerste berichten over de inhoud van de plan nen tot herstel van de democratie en herstel van de rechtsstaat in Surina me zeker niet. Daar komt bij dat het nog maar de vraag is wat de regering- Udenhout nu met de aanbevelingen gaat doen. Wat er feitelijk gebeurt is in de eerste plaats een zaak van de huidige machthebbers, niet van een club die mooie oplossingen bedenkt zonder dat daarover zelfs in eigen kring overeenstemming bestaat. Vooral het laatste halfjaar is duide lijk geworden dat het bewind van Bouterse voor oplossing van de huidi ge, met name economische proble men in Suriname weinig andere mo gelijkheden ziet dan een herstel van normale betrekkingen met Neder land. dat moet leiden tot een eind aan de blokkade van de ontwikkelingsgel den. Suriname is zo goed als bank roet. En de afgelopen week circuleer den zelfs berichten dat de belangrijk ste industrie van het land (bauxiet) gebrek aan vooruitzichten heeft als gevolg van moeilijkheden waann de Amerikaanse onderneming Suralco dreigt te verkeren Suriname is voor zijn economie voor meer dan 90 pro cent van deze bedrijfstak afhankelijk. Belangrijke aanduiding ook voor de wil om de relatie met Nederland weer gezond te maken was de benoeming van een vrij 'zware' ambassadeur in Den Haag, Heidweiler, Zijn voorgan ger, de lawaaierige Herrenberg - op post gekomen vlak voor de zogeheten 'december-moorden' in 1982 - had het nog overgebleven diplomatieke ver keer tussen Den Haag en Paramaribo nauwelijks houdbaar gemaakt. En tenslotte zijn er dan de voorzichtige, oriënterende gesprekken geweest tus sen de ministers Van den Broek en Udenhout, die nog eens duidelijk heb ben gemaakt dat Suriname zit te springen op opening van de kraan van de ontwikkelingsgelden Waar het op aankomt is de vraag of de bevolking van Suriname - sinds 1980 monddood verklaard - in de naaste toekomst weer werkelijke invloed kan krijgen op de machtsver houdingen in het land. Wordt vrijheid van meningsuiting weer gemeen goed? Krijgen politieke partijen op nieuw een kans? Zijn er duidelijke waarborgen voor de rechtszekerheid van de bevolking? Wordt de nieuwe assemblée een orgaan met werkelijke bevoegdheden? Zijn de militairen ge neigd om echt stappen terug te doen? Of moet worden gevreesd dat de nü uitgewerkte en kennelijk tegelijk om streden plannen niet verder reiken dan een stuk schyndemocratie? Ne derland heeft twee jaar terug, bij de opschorting van de ontwikkelings hulp aan Suriname een verstrekkende beslissing genomen tegenover het be- wind-Bouterse Een beslissing die breed is ondersteund en pas zal wor den herzien als aan strikte voorwaar den is voldaan. Het zal Suriname inmiddels duidelijk zijn dat er op dit punt weinig valt te marchanderen. vdM. Malaria-epidemie - Een malaria- epidemie in het zuiden van Java heeft sinds eind juli aan 105 mensen het leven gekost. Ongeveer 4000 Indone siërs met malanaverschijnselen zijn nog onder doktersbehandeling, zo meldde het persagentschap Antara donderdag in Jakarta Als u bij Albert Heijn één kilo kaas koopt, krijgt ugratis 'n pakje kerstboter. Deze aanbieding geldt alleen op 7 en 8 december U kunt kiezen uit èèn kilo vacuüm verpakte huismerk, kaas (twee stukken van te zamen ongeveer één kilo mag ook), of èèn kilo kaas vers van 't mes (met in alle winkels). Overigens kost onze kerstboter vanaf 7 dec. f 1,35 per pakje van 250 of de helft van de winkelwaarde contant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1