Zeeland voor arbiters leen veilige provincie Eerst boekingen in lange loopbaan van Eugène Fagg 'Zaamslag speelt met één spits aanvallend voetbal' Aanvalskracht van Swift sterk wapen tegen Animo Savok en Athanatos op jacht naar toppositie Damesteam GSC loopt over van zelfvertrouwen Helena Sukova zorgt voor sensatie in halve finale Toppers vooraf PZC/sport TSJECHISCHE VERSLAAT NAVRATILOVA Johan Cruyff adviseur bij Roda JC ZATERDAG OOSTKAPELLE TEGEN BARENDRECHT VOETBAL KORFBAL VOLLEYBAL ZAALHANDBAL ^vrijdag 7 december 1984 17 SLECHTS TWEE GEVALLEN VOOR MOLESTATIE-COMMISSIE iAAMSTEDE Zeeland is voor scheidsrechters een redelijk veilige provincie. Dat zou ilthans kunnen worden afgeleid uit de geringe activiteiten van de zogenaamde molestatie- iommissie, een nog maar twee seizoenen jong fenomeen binnen de Voetbalbond. Die iommissie komt in actie wanneer op een van de velden een arbiter is afgerost, maar volgens le cijfers die commissie-voorzitter Dick Mooij (64) uit Haamstede overlegt komt dat iauwelijks voor in deze contreien. „We zijn in die jaren tot nu toe nog maar twee keer bij :lkaar geweest", zegt hij tevreden. )aarmee overigens houdt de tevre- staan. En daarin zijn nog wel eens handelde: het neerslaan van een id van Mooij ver op. want hoe- verschillen te constateren. Dat bleek scheidsrechter tijdens de afdelings- ..j elk initiatief om de agressie op al uit de twee gevallen die de Zeeuwse wedstrijd Steen 3-Clinge 3. waarbij le velden in te dammen toejuicht, molestatie-commissie recentelijk be- enkele Clinge spelers waren betrok- leeft hij het gevoel dat de molestatie- lommissie daar niet echt veel toe lildraagt. Die werkgroep namelijk oept na een geval van mishandeling ran een scheidsrechter door een spe er (uitschelden, shirtje trekken en luwen zijn niet voldoende om in «weging te komen) de betrokken erenigingen (spelen en arbiter wor- len door de tuchtcommissie gehoord) ip het matje, om te vragen of men in lie kring nog actie wil ondernemen. Ziek handje Sancties nemen kan de commissie liet. Mooij: „Eigenlijk is die commis- ie een kindje met een ziek handje. Je ;unt totaal niks doen. Onze enige Haak is rapporteren bij de tuchtcom- Jjnissie of de club zelf al een straf .heeft opgelegd aan dc betrokken spe ler. Verder proberen we in een ge sprek uit te zoeken wat men kan doen om zoiets in de toekomst te voorko men. Maar dat is niet zo gemakkelijk, 'natuurlijk. Zo'n speler staat in het veld en het bestuur langs de lijn. Het enige wat je kunt uitrichten is de aanvoerder vragen zo'n knaap te wis selen als het dreigt mis te gaan of zelf wat roepen om hem tot bedaren te brengen". )e achterliggende gedachte van het nstellen van de molestatiecommissie s er voor te zorgen dat verenigingen n dergelijke onverkwikkelijke situa- Het komt zelden voor, maar ook in Zeeland gaat af en toe een scheidsrechter ies achter de scheidsrechter blijven tegen de grasmat na een vuistslag van een speler. ken. en de klap die arbiter Dies van Belzen kreeg tijdens de zaalvoetbal wedstrijd Tomel-Dauwendaele „De ene partij zegt dat men werkt tot de tuchtcommissie een uitspraak heeft gedaan en zal dan achter die beslissing gaan staan, de andere club schorst de betrokken speler meteen", vertelt Dick Mooij. die behalve voor zitter van de molestatiecommissie ook voorzitter is van de scheidsrech- terscommissie en zitting heeft in het afdelingsbestuur Een voorbeeld van hoe het eigenlijk moet noemt hij het optreden van het Toma-bestuur. dat de boksende speler onmiddellijk tien wedstrijden schorste. ..Wanneer je als scheidsrechter weer eens bij zo'n club komt weet je in elk geval dat je als scheidsrechter in bescherming wordt genomen. Niet in de watten gelegd, of op handen gedragen. Dat hoeft niet, maar wel bescherming" De „nieuwe" commissie staat dus als één man achter de scheidsrechter, hoewel Mooij achttien jaar lid van de afdelings-scheidsrechterscommis- sie beseft dat ook de arbiter wel eens schuld kan zijn aan een escalatie binnen de krijtlijnen. „In die bijna twintig jaar is het natuurlijk wel grover geworden. Toen ik nog voet balde hoorde je nooit van schoppen of slaan naar een scheidsrechter Aan de andere kant is het inderdaad een feit dat het optreden van de ene scheids rechter verschilt van dat van de ande re. Iemand die fluit met duidelijk het doel van promotie voor ogen is veel gevoeliger voor opmerkingen in het veld dan iemand die uitsluitend fluit voor zijn lol". Verkeerd bezig Een mooi voorbeeld van verkeerd inschatten van een situatie, waar door de gemoederen wel eens verhit kunnen raken, vindt Mooij de wed strijd Bevelanders-Apollo van afge lopen zaterdag. „De scheidsrechter had een speler uit het veld gestuurd en even later wees een andere speler om die reden op zijn voorhoofd. Toen werd de wedstrijd gestaakt. Tenmin ste, zo heb ik het gehoord en als dat het geval is vind ik dat je als scheids rechter verkeerd bezig bent". MELBOURNE (AFP/REUTER) - Bij (de open Australische tenniskam- ioenschappen in Melbourne is titel- erdedigster Martina Navratilova in e halve finales uitgeschakeld door elena Sukova uit Tsjechoslowakije. ij was negende geplaatst. In de eindstrijd ontmoet Sukova de Ameri- kaanse Chris Evert, die de Australi sche Wendy Turnbull uitschakelde. Navratilova won de eerste set met 6-1 en ging vervolgens met 6-3 en 7-5 onderuit. Martina Navratilova was in Melbour- ne om een einde te maken aan de laatste discussies over haar Groot- Slemstatus. Vorig jaar december won ze de 'open Australische'. Daar liet zij dit jaar overwinningen in de 'open Franse', Wimbledon en de 'open Ame rikaanse' op volgen. Die vier opeen volgende titels heten in tennis Groot Slem. „Nee", riepen enkele puristi sche statistici, „de vier titels moeten ln één kalenderjaar behaald worden. Die laatste eis leek geen probleem voor de naar Amerika uitgeweken Tsjechoslowaakse. Ze was immers in zés achtereenvolgende titeltoernooi- en van het Groot Slem ongeslagen en had voor de halve finales te Melbour ne 73 partijen niet meer verloren. Helena Sukova. een 19-jarig talent uit haar moederland, leek niet bekwaam de indrukwekkendste zegereeks aller tijden in het damestennis af te bre ken. Sukova. negende geplaatst, had zich weliswaar overtroffen door de als derde geplaatste Amerikaanse Pam Shriver te verslaan, tegen de vastheid van de ongenaakbare Navratilova had ze geen grotere kans dan van duizend tegen een. Dat bleek in de eerste helft van de partij. Navratilova won de eerste set schijn baar moeiteloos met 6-1. Misschien dat ze door het gemak waarmee set en games binnenkwamen verslapte, mis schien kwam het ook door de volhar ding van Sukova, dat de partij een ommekeer doormaakte en zelfs een sensatie zou opleveren „Ik wist dat ik een kans had", zij Sukova na de partij, „ik was in vorm en ik had niets te verliezen. Het enige dat ik moest doen was de concentratie bewaren". Dat kostte haar de grootste moeite. Sukova wilde 's werelds beste speel ster aftroeven met onhoudbare opsla gen. De meeste belandden in het net. Merkwaardig genoeg had Navratilova met de tweede opslag van Sukova de grootste moeite. De ballen werden onophoudelijk diep en zuiver in gesla gen. Ze domineerde zelfs zo dat ze haar overwinning in ruimere cijfers had kunnen uitdrukken. „Ik heb nog veel kansen laten liggen", analyseer de ze later brutaal. Navratilova wist van boosheid en teleurstelling na af loop niets anders te zeggen dan iets wat een groot kampioene bepaald niet sierde: „Sukova had niet genoeg missers". Martina Navratilova werd zodoende niet de derde vrouw in de geschiede nis, die binnen het kalenderjaar de vier Groot-SIemtoernooien won. Ook werd de verovering van haar hon derdste titel in haar loopbaan voor enige tijd uitgesteld. Helena Sukova ontmoet in de finale de Amerikaanse Chris Evert-Lloyd, die haar faam wel waarmaakte en geheel volgens de verwachtingen (tweede geplaatst) de eindstrijd be reikte. Voorlaatste hindernis in Mel- boune voor haar was de Australische Wendy Turnbull: 6-3, 6-3. DEN HAAG (ANP) - Johan Cruyff zal gedurende de tweede helft van de competitie optreden als voetbaltech- nisch adviseur van de eredivisieclub Roda JC In een gesprek met de sponsor van Roda JC. die Cruyff zijn advies had gevraagd over het voort zetten van hét sponsorcontract, bood de oud-international zijn diensten aan als voetbaitechnisch adviseur voor de Limburgse club. Roda JC heeft via manager Coerver laten weten met de regeling in te stemmen. I VLISSINGEN Voor het eerst in zijn lange voetballoopbaan hangt de 29-jarige Eugène Fagg van Oostkapelle een schorsing boven het hoofd. Zowel bij Vlissingen als bij Oostkapelle heeft Fagg in de loop der jaren heel wat wedstrijden gespeeld, waarin veel op het spel stond en waarin stevig werd gevoetbald. „Maar nog nooit eerder, zelfs vroeger niet bij de junioren, heb ik een waarschuwing of een boeking gehad", zegt dc Oostkappelse voetballer, die in Vlissingen woont en in Souburg voor de klas staat. Dit jaar kreeg Fagg ineens drie boekingen. Daarom leeft hij in spanning, want het is niet geheel onmogelijk, dat er nog vanavond (vrijdag) een telegrammetje van de KNVB binnenkomt met de mededeling, dat hij voor de thuiswedstrijd van Oostkapelle morgen middag tegen Barendreeht geschorst is. «ét zal trainer Jan Meulmeester overigens niet verbazen als die schorsing er helemaal niet komt: „Het waren allemaal overdredinkjes die met fors spel niets te maken hadden". De eerste overtreding dateert overigens al van maart. Fagg trapte toen in een wedstrijd tegen WHS (nog in de tweede klas dus) een bal weg. Ongeveer een maand geleden kreeg de Vlissingse onderwijzer zijn tweede boe king in de thuiswedstrijd tegen Kozakken Boys uit Werkendam, omdat hij tweemaal hands maakte Fagg: „De eerste overtreding was inderdaad duide- UJk Ik ving met twee handen een bal boven mijn noofd op, omdat die spits anders vrije doortocht [J^Maar de tweede maal was een ongelukkige na een inworp". scheidsrechter al een speler van NSW opgeschre ven. Fagg: „De wedstrijd werd wat pittiger. Het publick ging steeds meer tekeer en min of meer onder de druk van het publiek wilde de scheids rechter een voorbeeld stellen. Hij schreef toen de eerste de beste op. Maar een forse overtreding was het beslist niet". De conclusie mag dus niet zijr., dat er in de eerste klas harder gespeelt wordt dan in de tweede klas. Fagg: „Het niveau in de eerste klas ligt wel duidelijk hoger Er zitten veel meer echte voetbal lers in ieder elftal. In de tweede klas vind je in iedei team drie a vier echte voetballers, maar in de eerste klas zijn dat er wel acht negen. Maar harder wordt er niet gespeeld" Schipper meer vrijheid krijgen'VEn bovendien: Peter Verburg kan door een zware dekking nog zolang 'onzichtbaar' zijn, toch scoort hij in vnjwel iedere wedstrijd. Muur Voordeel Pittiger Afgelopen zaterdag werd Fagg min of meer het slachtoffer van het spelverloop tijdens de wed- strijd tegen NSW in Numansdorp. Eerder had de Heel erg verrast was Eugène Fagg toch niet, dat Oostkapelle zowaar de periodctitel behaalde. „Door de komst van spelers als Ad Poortvliet, Klaas van Belzen en Peter Verburg hebben wij ook een vrij brede selectie. De krachtsverschillen zijn zo klein dat bijkomende factoren soms doorslag gevend kunnen zijn. Zo hebben de meeste clubs in deze eerste klas ook streekderby's, maar wij niet. Dat werkt in ons voordeel. Iedere club verliest in streekderby's namelijk wel eens punten. Dat de den wij vorig jaar ook tegen clubs als Arnemuiden en AZW. En wie in deze eerste klas een slechte dag heeft, verliest ook. Dat is een gevolg van het geringe krachtsverschil". In het voordeel van Oostkapelle werkt ook, dat Peter Verburg bij de andere ploegen bekend staat als topscorer: „Daardoor werkt hij vaak als blik semafleider. De aandacht van de tegenstanders is zo op hem gericht, dat Ad Poortvliet en Gerard Fagg weet ook uit ervaring, dat Oostkapelle „men taal ontzettend sterk is" „We zullen vrijwel nooit twee wedstrijden achter elkaar verliezen. Want na een nederlaag kunnen we ons juist goed opladen. Toen Stoffel Schipper bij NSW een vrije trap mocht nemen, zei Peter Knoop, een amateurinter national: 'ik ga met in de muur staan, want die vent schiet me te hard'. Ja. ik ga er ook niet in. zei toen een andere speler. Er stond tenslotte een muurtje van twee man. Zoiets zal bij ons nooit voorkomen Oostkapelle speelt ook niet meer onder zware druk: „Voor ons kan het seizoen al niet meer kapot na het behalen van de periodetitel. Alleen als we met nog vier of vijf wedstrijden te gaan nog kans maken op het kampioenschap zal die druk mis schien terugkomen. Maar nu nog niet", zo stelt Eugène Fagg. Het moet klikken Overigens moet OostkaDelle zaterdag in de thuis wedstrijd tegen Barendreeht wel verzwakt aantre den. Jos Staps is geschorst en Gerard Schipper heeft te veel last van een spierscheuring net. boven de knieholte. Bij Ad Poortvliet mogen de hechtin gen boven zijn oog er vandaag uit en hij wil zelf weer graag spelen Ook het meespelen van Fagg is dus nog onzeker. Een optimistische Jan Meulmees ter: „Maar ook zonder Staps en Gerard Schipper moet het kunnen" GIJS LOKHORST OVER ONVERWACHTE TOPPOSITIE: Gijs Lokhorstvorig jaar na tien wedstrijden nog maar twee punten. ZAAMSLAG - Vergeleken met de eerste zaterdag van de competitie zijn de rollen omgedraaid. Zaamslag speelde op die openingsdag van het voetbalseizoen uit tegen Serooskerke. De Walcherse club werd gezien als een serieuze kanshebber voor de titel en mocht zich bij de start dus zeker geen misstap veroorloven. Maar het al jarenlang tegen degradatie spelende Zaamslag zorgde voor één van de grootste verrassingen van die dag. Het versloeg Serooskerke met 2-0 op eigen veld en was achteraf waarschijnlijk zelf nog het meest verbaasd over die uitslag. De Zeeuws-Vlaamse derdeklasser is een teruggetrokken opdracht op beeld. Toen kwamen we heel snel met 2-0 achter en bij de rust was het al 3-2 voor ons. Vorig jaar was dat ondenkbaar geweestdan hadden we zo'n wedstrijd onge twijfeld verloren." Ervaring rechts en is tot nu toe een gevreesde schutter. „Ik heb in Drachten nog vaker gescoord." vertelt hij „Daar stond ik meestal in de spits en speelden we een andere tactiek. Zaamslag inmiddels tien wedstrijden ver in de competitie en gaat afgetekend aan de leiding. Zaterdag gaat de koplo per de terugwedstrijd tegen Seroos kerke tegemoet: maar dit keer - voor eigen publiek - is Zaamslag al lang geen underdog meer „We hadden vorig jaar na tien wed strijden nog maar twee punten," rekent Gijs Lokhorst, de 21-jarige aanvallende middenvelder voor „En nu staan we al op zeventien: een verschil van vijftien punten dus Tot enkele weken geleden had er in de selectie nog niemand aan een titel durven denken. Ik zelf ook niet, maar ik begin er met de week meer in te geloven dat we sterk genoeg zijn." De jonge Fries - die twee jaar Zo goed zelfs dal Zaamslag veel heeft op papier maar één spits: Jan de Zwarte Dat wil overigens niet zeggen dat we niet aanvallend zijn ingesteld. Het is de opzet dat er twee of drie middenvelders opko men en dat gaat ons tot nu toe goed geleden nog uitkwam voor Dracht ster Boys - is één van de spelers geweest die Zaamslag tot een schit terende seizoenstart hebben geïn spireerd. Gijs Lokhorst paste rich scoort en dikwijls ook op gunstige momenten in een wedstrijd. „Het is ook opvallend dat we dit jaar te genslagen kunnen verwerken," vindt Gijs Lokhorst. „Zoals razendsnel aan in het elftal, kreeg wedstrijd tegen Kapelle bijvoor- Zaamslag dankt de toppositie ook aan de terugkeer van twee spelers met een schat aan ervaring. Adrie van den Ende stelde zich tijdelijk weer beschikbaar als doelman, maar heeft intussen de smaak te pakken. „Hij is belangrijk voor de rust achterin," verzekert Gijs Lok horst. En bovendien is Maarten van der Staal - die vorig jaar nog wel eens verstek moest laten gaan - weer een vaste waarde in de verde diging Voor velen is Zaamslag de revelatie van de eerste competitiehelft. De koploper staat in de komende we ken niettemin weer voor een zware krachtmeting. Zaterdag tegen Se rooskerke wordt het een eerste con frontatie aan de top. Daarna volgen uitwedstrijden tegen WHS en Kloe- tinge. „Als we die redelijk goed door kunnen komen, dan is dat het be wijs dat we de druk aankunnen," kijkt Gijs Lokhorst alvast vooruit naar die wedstrijden. OOST-SOUBURG/MIDDELBURG - Als Animo morgen (zaterdag) uit de zaalkorfbalderby tegen Swift (sportlial Baskensburg om 20.10 uur) ook maar éen punt weet te halen, dan moet dat resultaat als een klein wonder worden gezien. Swift pakte tegen zijn rivaal eer der op het veld de volle winst en maakt ook in de opening van de zaalcompetitie een geweldige in druk. Met 30-22 (uit twee) als docl- cijfers gaan de Middelburgers vooral aanvallend enorm te keer. „En juist daar laten wij het afwe ten". beseft Animo-trainer Ad de Kort uit Roosendaal „Verdedigend zit het best in elkaar en qua veld spel worden we praktisch nooit uit een wedstrijd gespeeld. Alleen sco- ren doen we veel te weinig", ver zucht De Kort. die die 'wijsheid' telkens ziet bevestigd door de vi deobeelden die hij van elke wed strijd opneemt Daar komt bij dat De Kort in zijn streven naar verjonging wer geremd door een aantal blessures (Liesbeth Dingemans is er morgen zeker niet bij). Animo moet het dus met zijn geroutineerde ploeg voornamelijk weer hebben van inzet en karakter Of het allemaal genoeg is om een sterk draaiende Swift-ploeg van de overwinning af te houden, mag bet wijfeld worden. „Als Swift in zijn spel kan komen, kunnen we het wel schuddenverwacht De Kort, die zijn ploeg dan ook als opdracht meegeeft het ritme van de tegen stander te verstoren. VLISSINGEN - Dc ontmoeting tus sen Savok en Athanatos in de pro motieklas volleybal heeft zaterdag de eerste plaats als inzet. Beide damesteams hebben momenteel twee verliespunten, alleen speelde Athanatos een keer minder. Alle reden dus om een spannend treffen tegemoet te zien. Savok-trainer Theo Sarneel is be slist op zijn hoede voor de tegen stander uit Kloosterzande, die al enkele seizoen achtereen getipt wordt voor de titel, maar nog nooit aan deze verwachtingen voldeed „Met Carla de Rijke heeft Athana tos een bijzonder gevaarlijke en ervaren aanvalster, die vooral vaak middendoor komt. Onze eerste zorg is dus het midden goed af te blok ken Verder moeten we uiterst se cuur spelen en als we daarin slagen zie ik wel winstkansen Zo niet. dan wordt het zaterdag erg moeilijk voor ons", verwacht Sarneel. Hoewel Jeanne Boënne, de aanvoer ster van Athanatos. realistisch blijft - „ik denk dat we nog de hardheid en het zelfvertrouwen missen om voor de eerste plaats te spelen" - is ze wel bereid om hoge verwachtin gen uit te spreken aangaande het treffen met Savok „In moeilijke wedstrijden heeft onze stugge ver dediging ons er vaak doorheen ge holpen Enverder zijn aanval en afweer wat meer in evenwicht geko men: dus waarom zou het zaterdag niet kunnen. Hoofdzaak is dat we het hoofd koel houden op de mo menten waarop het even niet draait. Een zwak punt van ons is dat we nogal eens elkaar beschuldi gen als er fouten worden gemaakt Als we dat achterwege laten, dan winnen we zaterdag Daarvan ben ik overtuigd" De wedstrijd tussen Savok en Athanatos wordt zaterdagmiddag om 16.15 uur gespeeld in sporthal De Vlaanderen in Sas van Gent. ZONDAG TEGEN NUMMER TWEE: OLYMPUS VLISSINGEN - In Goes vindt zon dag de topwedstrijd plaats in de 3e divisie van het landelijke zaal handbal bij dc dames. Het Goese GSC. aanvoerder van de ranglijst in de competitie en kampioensfa voriet, speelt tegen het Vlissingse Olympus, dat tweede staat. Eigenlijk staat ook de spanning van de hele kampioensstrijd op het spel Olympus staat namelijk al twee punten achter GSC en vrijwel nie mand. ook Olympus-trainer Nico Geelhoed niet, verwacht dat die kloof zondag kleiner wordt. Ten eerste is het damesteam uit Vlissingen zo goed als vleugellam. door blessures van Sandra Swen- nen, Ineke Wever en Ingrid Jansen in de toch al niet brede selectie. Maar belangrijker nog is dat het GSC van trainer Johnny Jansen momenteel in een supervorm steekt, die al zeven opeenvolgende zeges heeft opgeleverd. Over die successen zegt Jansen „Onze voor bereidingsperiode verliep prima en dat heeft mijn spelersgroep veel zelfvertrouwen gegeven De terug keer van José Rouwette heeft bo vendien onze schotkracht doen toe nemen" Het handbalduel in hel Sportcen trum Goes begint om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19