PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Athene dreigt uitbouw van EG te blokkeren Kapers Airbus Koeweit schieten passagier dood Meerderheid in kamer is tegen forse verhoging collegegelden kleintjes tBSTÜSTm déntS* KOOP DE 1-2-3 ENVELOP GRIEKEN EISEN ENORME UITKERINGEN 'Marinetop niet ontslagen om Walrusaffaire' Sri Lanka meldt gijzeling door Tamil-strijders WIN'N TON MET TED. POSITIE VROUW IN ONDERWIJS AAN ORDE Wolkenvelden Plaatselijk mist. In de ochtend ook wat zon. Matige, later vrij krachtige wind. Middag temperatuur omstreeks JresU ome en<* 227e jaargang no. 287 mJ! Woensdag 5 december 1984 "prlii kunt u telefonisch opgeven, Bel Temeuzen 01150-944571 01100-31800 IZierikzet DEN HAAG (ANP) - De prijzen van de treinabonnementen worden verhoogd met de kosten van levensonderhoud, te weten 1,5 procent. De enkele reizen en retours worden gemiddeld 2,5 procent goedkoper. Ook voor mannen wordt de 60-plus kaart ingevoerd; tot nu toe gold voor mannen de leeftijd van 65 jaar. De Dalurenkaart zal straks ook vanaf vrijdagochtend 09.00 uur gebruikt mogen worden, in plaats vanaf 18.00 uur. Dit zijn de hoofdlijnen van het akkoord dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) dinsdag heeft bereikt met de Nederlandse Spoorwegen over de tarieven voor 1985. NS maakt deze tarieven mogelijk door in de loop van 1985 op uiteenlopende manieren 12 miljoen op de bedrijfskosten te besparen. De minister heeft twee redenen om met een eenmalige prijsverlaging van enkele reizen en retours akkoord te gaan. Ten eerste garandeert NS dat men de kosten terug zal verdienen door extra reizen te verkopen en als dat niet lukt zelf bij te passen. Ten tweede blijkt uit de evaluatie van het Tarievenplan dat bij het reizigersvervoer vooral de verkoop van enkele reizen en retours sterker tegenvalt dan was voorzien. De minister heeft nu met alle sectoren in het openbaar vervoer overeenstemming over de tarieven die per 1 april 1985 zullen gelden. ■pfjJ lVan onze correspondent) DUBLIN - De regeringsleiders van de tien EG-landen hebben dinsdag op hun topconferentie kin Dublin het licht op groen gezet voor het afmaken van de onderhandelingen met Spanje en Portugal over hun toetreding tot de Europese Gemeenschap. Maar hun akkoord werd overschaduwd door de houding van Griekenland, dat zich het recht heeft voorbehouden S alsnog de toetreding in een later stadium te blokkeren. Dinsdagmorgen bereikten de rege- Spanje en Portugal gesteld moeten i nngschefs een akkoord over de beper- worden met betrekking tot de visserij oul i king van de wijnoverschotten in de en de groenten- en fruitexport. op., EG, het belangrijkste resterende Griekenland begon daarop echter dec struikelblok op de weg naar de toetre- met wat door minister van buiten- ding. Vervolgens bleken de tien het landse zaken Van den Broek 'een ook eens over de voorwaarden die aan houding tegen het'destructieve aan' werd genoemd. De Grieken verbon den hun instemming met de toetre ding van Spanje en Portugal aan de eis dat Griekenland enorme uitkerin gen uit een speciale nog in te stellen daar door de negen anderen fel tegen geprotesteerd. 'Wij zijn daar niet toe bereid'. Dit zou er immers toe kunnen leiden dat de onderhandelingen met Spanje en Portugal, en daarmee de toetreding, nog voordat zij hervat zijn opnieuw worden vertraagd. Bovendien is het nog zeer de vraag of r, j j Spanje wel de Europese voorstellen pot voor Middellandse Zee-landen (de zaj accepteren. Het besluit om de Proj^ctslntegrées Mediterranées of- Europese visserij wateren minstens wel PIM's) moet krijgen. Advertentiei Helmut Schmidt De rol van de voormalige Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt is nog niet uitgespeeld. (PAGINA 4) Drugs Amsterdam is gereed voor de strijd tegen de drugs, maar heeft hulp van de overheid nodig. (PAGINA 5) Eén havenschap Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat is voor stander van de vorming van één havenschap voor het Wes- terscheldegebied. (PAGINA 9) Dorpsvernieuwing Gedeputeerde staten stellen in 1985 6,8 miljoen gulden be schikbaar voor de dorpsver nieuwing. (PAGINA 10) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10 en 11 Sport: 13 WESTDUIN budget HOTEL heeft het in huis! Koudekerk®, tel. 01185-2510, telex 30186 Zwakke regio's De negen andere landen willen in 1985 bijna 230 miljoen gulden uit trekken voor steun aan economisch zwakke regio's in Griekenland, Zuid- Italië en Zuid-Frankrijk. Grieken land zou daarvan bijna 80 miljoen gulden krijgen. Bovendien zou dit bedrag na 1985 vijf jaar lang ver hoogd worden. Maar de Griekse premier Papandreou eiste een bedrag van bijna 1.3 miljard gulden in 1985. De negen andere rege ringsleiders weigerden daar serieus over te praten. Dat leidde er zelfs toe dat de Griek enige tijd boos de verga- dering verbet. Na zijn terugkeer werd besloten de komende drie maanden deze kwestie nog eens te bestuderen. Papandreou legde echter een ernstige hypotheek op de toetredingsonder handelingen door te verklaren dat 'zijn parlement' nooit zal instemmen met de uitbreiding van de EG als de kwestie van de uitkeringen niet bevre digend wordt geregeld. Hij stemde er wel mee in dat nu op basis van de gemaakte afspraken met Spanje en Portugal verder gepraat wordt. tien, en mogelijk vijftien jaar voor de enorme Spaanse vissersvloot (70 pro cent van alle EG-vloten samen) te EG-top in Dublin (Slot zie pagina6) kol. 4) Van Houwelingen DEN HAAG (GPD) - Het onderzoek naar het verloop van het Walrus- project heeft een reeds in voorberei ding zijnde herstructurering van be voegdheden, taken en organisatie versneld. Dat zeggen minister van defensie De Ruiter en staatssecreta ris van Houwelingen in antwoord op schriftelijke kamervragen naar aan leiding van het vertrek van de mari netop. De Ruiter en Van Houwelingen had den op 20 november in een brief aan de Kamer het vertrek aangekondigd van de chef van de marinestaf en bevelhebber van de zeestnjdkrach- ten, vice-admiraal Hulshof, de direc teur materieel schout-bij-nacht W. Kool en de directeur economisch be heer. M. Kool. Aanleiding tot deze ingrijpende maat regel in de marinetop was de enorme kostenoverschrijding van het Walru sproject, de bouw van een serie onder zeeboten die aanvankeüjk was be groot op 460 miljoen gulden, maar die later is opgelopen tot 900 miljoen gulden. In hun antwoord ontkennen beide bewindslieden dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen het ontslag en de geconstateerde tekortkomingen bij de bouw van het Walrusproject Zij zijn van mening dat het van belang is om in 1985 het.management team te vernieuwen waardoor in de periode dat de herstructurering daadwerke lijk moet worden ingevoerd, de conti- nuiteit in de leiding verzekerd is. „Daarom is besloten dat de chef man nestaf en de directeur materieel op respectievelijk 1 juni en 1 september 1985 worden afgelost", aldus het ant woord van de bewindslieden. De gekaapte Airbus op het vliegveld van Teheran. Protest DUBLIN - De Griekse premier Pa- Maar de Griekse minister van buiten landse zaken Pangalos maakte het pandreou de Britse premier Thai- d,ama moei,(|ket doot ln cher, de Franse president Mitterrand aparte bijeenkomst met zijn collega- de Ierse premier Fitzgerald minlsters aan le kondige„ dat „ij 1 r l snmpn rtipi np nrnprp I Pin pret (v.l.n.r.) samen met de andere leiders van de Europese Gemeenschap dins dag voor aanvang van de vergade ring van de Europese top in Dublin. Uiterst rechts (3e rij) premier Lub bers. aantal van de nu afgesproken punten rond de toetreding (met name wijn, vis, over twee weken in Brussel ^ekendrmnnne".^ TEHERAN (RTR/AFP) - In een Koe weitse Airbus met 161 inzittenden die dinsdag door vier jonge Arabisch middags 20 vrouwen en 23 kinderen vrijgelaten in ruil voor brandstof, zo heeft het Iraanse persbureau Irna bekendgemaakt. wond. Uit het toestel, dat op de per schoot, wierp het lichaam naar luchthaven van Teheran staat, zijn 's beneden en vuurde nogmaals. De pas sagier. wiens identiteit niet bekend is overleed op weg naar het ziekenhuis. Diplomaat Jordanië in Roemenië gedood AMMAN (RTR) - De Jordaanse am bassaderaad in Roemenie, Azmi AI- Mufti, is dinsdag in de hoofdstad Bukarest vermoord. Dit heeft de Jor daanse premier, Ahmed Obeidat ver- Waard in het parlement in Amman. Be moord in het centrum van de Roemeense hoofdstad, is gepleegd door een Palestijnse student met een Jordaans paspoort. Dit is uit officiële Roemeense bron vernomen. In een telefoontje stelde de Palestijn se guerrillabeweging „Zwarte Sep tember" zich verantwoordelijk. Volgens diplomatieke zegslieden zijn de meeste passagiers Pakistanen. Er Eén van de vrijgelaten passagiers zouden vier Bntten, onder wie de verklaarde dat de vier kapers gewa- gezagvoerder, en verscheidene Ameri- pend zijn met een handgranaat en kanen aan boord zijn. pistolen. Eerst zeiden zij Palestijnen te zijn maar later slechts islamieten. Uit betrouwbare bron in Koeweit is Lynchpartij - Ongeveer 500 Brazi- vernomen dat de kapers de vrijlating lianen hebben maandag vijf veroor- eisen van de daders van aanslagen in deelde gevangenen uit een politie- het emiraat in december 1 auto gesleurd en met knuppels en Zij zouden dreigen ieder kwartier een stenen doodgeslagen, aldus de politie. passagier te doden. Dit gebeurde m de plaats Ibatiba, 700 Kort na de landing op het vliegveld kilometer ten noorden van Rio de van Teheran verscheen een passagier Janeiro. Volgens de politie waren de met de handen omhoog en een pistool gevangenen veroordeeld wegens het tegen het hoofd in de deuropening, doden van een politieman tijdens een aldus betrouwbare getuigen. De ka- gewapende roofoverval in Ibatiba. COLOMBO (RTR/AFP) - Een groep Tamil-seperatisten houdt negen men sen in gijzeling om de vrijlating van drie guerrillaleiders en een losgeld van bijna 1,4 miljoen gulden af te dwingen. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken van Sri Lanka. Lalith Athulathmudali, dinsdag op een persconferentie gezegd. De bewindsman had een brief van de guerrillastrijders waarin zij zeiden mensen in gijzeling te hebben geno men. De brief was gestuurd door het Tamil Eelam Bevrijdingsleger (TE- LA). dat hij beschreef als een marxis tische organisatie. De meeste gijze laars zijn Singhalezen, zo voegde de minister er aan toe. Advertentie Voor de laatste zes spelweken en... Verkooppunten: H(] Albert Heijn, Rabobank - en Shell-stations. Vergunning is verleend door de Staalssccrcliiris van lusntie onder nr. LO 750/030/109, d.d. 6 juli 1984 DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer is tegen het al te fors verhogen van college gelden voor universiteiten en hbo's. Voor het CDA is een verhoging van 15 procent acceptabel. Het voorstel van onderwijsminister Deelman om de collegegelden met ongeveer 50 pro cent te verhogen, stuit bij de VVD op grote en bij de PvdA op onoverkome lijke bezwaren. Bij de behandeling van de onderwijsbegroting, gister avond in de Tweede Kamer kreeg Deelman opvallend harde kritiek, ook van de regeringspartijen CDA en VVD. De minister antwoordt donder dag. Dan praal de Kamer tevens over de invoering van het profijtbeginsel in het onderwijs: iedereen zou daar door 15 procent van de kosten van een opleiding moeten betalen. Het onderwijs krijgt volgend jaar 140 miljoen gulden minder uit de schat kist. Omdat verdere bezuinigingen volgens minister Deetman onmoge lijk zijn. heeft hij gekozen voor een verhoging van de opbrengsten De eerste methode, het invoeren van schoolgeld voor leerplichtigen, is on middellijk door de hele Kamer afge- (Slot zie pagina 8 kol. 4) ij de Europese Gemeen schap hoort sinds jaar I en dag een crisissfeer. Die situatie wordt zó vanzelf- 1 sprekend geacht, dat geen enkel land er onder gebukt gaat. Als ooit de dag aanbreekt dat de gemeen schap alle problemen heeft opgelost, zullen de ledenlanden zich ongetwij feld afvragen wat er nu weer fout zit, want een EG zonder problemen is ondenkbaar. Zo hobbelt deze voor de wereld unieke vorm van samenwer king van tien landen van hindernis naar hindernis Die zwakte is tegelij kertijd de sterke van de gemeen schap. Hoe hoog in het verleden de golven van de crises ook gingen, altijd weer slaagden de Tien - aanvankelij ke de Zes - erin met lapmiddelen, compromissen en door uitstel van beslissingen het leven weer wat te rekken. De laatste jaren sleept de EG zich moeizaam van de ene topconfe rentie naar de andere Maandag en dinsdag viel het Ierse Dublin de eer te beurt het hoge gezelschap van Tien staats-en regeringshoofden te mogen ontvangen. Het derde topoverleg van dit jaar was vooral een wedloop met de tijd. Uitbreiding van de EG met Spapje en Portugal kwam deze week in een beslissend stadium, omdat bij elke vorm van uitstel de datum van toetreding van beide landen -1 janua ri 1986 - niet zou kunnen worden gehaald Deze keer eiste de wijn een passieve hoofdrol op. De Europese Raad, zoals de verga dering van regerings- en staats hoofden kortweg wordt genoemd, zag zich voor de opgave gesteld ten koste van alles te voorkomen, dat door de komst van Spanje en Portugal in de EG een 'wijnpias' zou ontstaan. De gemeenschap heeft bijzonder slechte ervaringen met overproduktie: be faamd zijn de enorme melkplas en de gigantische boterberg om maar eens een enkel voorbeeld te noemen. Over de wijn is nu een akkoord bereikt, dat voor zover het thans staat te bezien, overproduktie moet voorkomen. Wor den de voorraden te groot dan zal de wijn tot alcohol worden verwerkt. In hoeverre dat laatste op termijn weer problemen kan oproepen, is wijselijk nog niet bekeken. De EG-top van Dublin zou zichzelf geweld hebben aangedaan als ook niet wat tegengas zou zijn gegeven Dit keer fungeerde Griekenland als 'zondebok.' Als enige van de Tien wees Griekenland de uit het compromis voortvloeiende finan ciële tegemoetkoming voor het wijn akkoord zonder meer van de hand. De Grieken eisen vele malen meer aan geldelijke compensatie dan het com promis aangeeft De top is uiteen gegaan zonder het Griekse 'ja'. Het betekent, dat de komende weken en maanden opnieuw hard zal moeten worden onderhandeld teneinde het besluit van Dublin te effectueren en de toetreding van Spanje en Portugal tot de gemeenschap mogelijk te ma ken. In elk geval heeft de top van maandag en dinsdag duidelijk ge maakt, dat bij de Tien de wil over heerst een nieuwe crisis in de EG te vermijden. Dat is een winstpunt ten opzichte van de meeste topontmoe tingen van de laatste jaren. Dim Minister van de grote eenheden Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren op een spreekbeurt in Vlissingen voor be stuurders en vertegenwoordigers uit- het bedrijfsleven de voordelen van grote eenheden gepredikt. Ze ziet het liefst de havenschappen Vlissingen en Temeuzen samengevoegd tot één ha venschap Westerschelde. Bovendien is ze nadrukkelijk pleitbezorgster van een verdere concentratie van de Zeeuwse waterschappen. In beide ge vallen gaat het om kwesties, waarover in Zeeland al jarenlang op een laag pitje discussies worden gevoerd. Tot harde uitspraken is het overigens nog steeds niet gekomen, laat staan dat er al duidelijke beleidsvoorbereidende stappen zijn genomen. Kortom, het gaat om zaken die nogal gevoelig liggen, waarover veel aarzelingen be staan en waarin zeker geen haast wordt gemaakt Minister Smit heeft die terughouding en voorzichtigheid niet. Ze ziet eerst en vooral duidelijke financiële voordelen in samenvoeging van deze bestuurlijke organen met een zeer gericht doel (wat haven schappen en waterschappen tenslotte zijm en wil van de huidige construc ties met, naar haar oordeel, te smalle bases af. Alle andere overwegingen en bedenkingen schuift ze aan de kant. Met haar openlijke, nadrukkelijke en niet voor tweeerlei uitleg vatbare voorkeur heeft de minister wél een stroomversnelling aangebracht in de kabbelende discussies die hier wor den gevoerd over eventuele samen voeg!-. q van havenschappen (sterk op de ai.itergrond) en waterschappen (de laatste tijd wat minder vrijblij vend). De missie was bepaald niet zonder bijbedoelingen. vdM. Grenada - Meer dan een jaar na de invasie van Amerikaanse en Caribi sche troepen op Grenada en acht jaar na de laatste verkiezingen hebber, de eilandbewoners weer een regeringslei der en een parlement gekozen. De overwinnaar Herbert Blaize was de favoriet van de Verenigde Staten. Zijn pas in augustus opgerichte cen trumpartij de Nieuwe Nationale Partij (NNP) behaalde een overweldigende zege en kan rekenen op 14 zetels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1