I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gifgasramp India: honderden doden Strippenkaart wordt 6,5 procent duurder V Wijncompromis in Dublin kan grote EG-problemen oplossen kleintjes ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK DUIZENDEN GEWONDEN IN NOODHOSPITALEN Slachtoffers sterven aan longoedeem de PZC vandaag O'Neill herkozen tot voorzitter huis afgevaardigden LUBBERS ROEPT OP TOT SAMENWERKING Veel bewolking Bewolkt en vooral vanochtend soms wat regen, afnemende zuidwesten wind, middagtemperatuur 8 graden. 227e jaargang no. 286 Dinsdag 4 december 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-276511 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-15144 Hulst 01140-14058 Goes 01100-318001 Ziertkzee 01110- 5380 DEN HAAG iGPD) - Er komen mogelijk volgend jaar al verwijsborden langs ic+ti de snelwegen naar toeristische attracties. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verwacht de resultaten van een studie daarnaar binnen enkele I mg maanden op haar bureau. Dat bleek gisteren in een vergadering met de vaste Tweede-Kamercommissie I van verkeer en waterstaat over de aanleg en het onderhoud van rijkswegen. Minister Smit zei er geen moeite mee te hebben indien het aantal verwijsbor den langs de autosnelwegen wordt uitgebreid. „Een automobilist die op een ak, snelweg naar de juiste afslag moet zoeken, is een groter gevaar dan een bord meer langs de weg", zei zij. Het is de bedoeling dat er langs de autosnelwegen ook meer verwijsborden komen met de aanduiding van wegrestaurants. Een studie naar de mogelijkheden om langs de snelwegen meer verwijsborden te plaatsen wordt momenteel uitgevoerd door vertegenwoordigers van de ministeries van verkeer en waterstaat en economische zaken, het bedrijfsleven en de consumentenbond. NEW DELHI (UPI) - Een lek in ondergrondse opslagtank van een chemische fabriek in de Indische stad Bhopal heeft maandag een enorme gifwolk veroorzaakt die aan ten minste 350 personen het leven heeft gekost. Het aantal gewonden bedraagt ten minste 12.000, zo is uit officiële bron vernomen. Indische functionarissen verklaarden dat het dodencijfer waarschijnlijk nog verder zal stijgen. Zij spraken van een van de grootste rampen uit de Indische geschiedenis. De slachtoffers vielen in aan de fa- hospitalen geopend en vanuit naburi- Company" zijn gearresteerd die briek grenzende wijk in Bhophal, de ge steden artsen en verplegend perso- hoofdstad van de deelstaat Madhya neel laten overkomen. Ook het leger Pradesh. De meeste slachtoffers zijn heeft medische teams gestuurd, ouderen en kinderen, aldus het Indi- De regering heeft een officieel onder- sche persbureau PTI. Zij werden in zoek gelast en heeft juridische specia- hun slaap overvallen door de dodelij- listen naar Bhophar gestuurd. Het ke dampen. bedrijf is met onmiddellijke ingang De gewonden klagen over brandende gesloten. ogen, braken en ademhalingsmoei- „Ik ben geschokt en diep bedroefd lijkheden. Hun aantal is zo groot dat over de verschrikkelijke tragedie in verreweg de meeste gewonden niet in Bhophal", zo reageerde premier Rajiv reet verantwoordelijk" zijn voor het ongeluk. De directeur van de vesti ging in Bhophal verklaarde dat een te hoge druk een klep in een onder grondse opslagtank vernielde. De in de tank opgeslagen chemische stof Een woordvoerder van het Hamidïa- ziekenhuis in Bhopal. waar de meeste slachtoffers zijn opgenomen, verklaar de dat meeste mensen martelende pijn lijden. Als symptomen noemde hij ernstig ontstoken ogen, braken en ademhalingsmoeilijkheden. Nachtmerrie ziekenhuizen kunnen worden opgeno men. De deelstaatregering heeft nood- DEN HAAG - In Nederland wordt nergens het zwaar giftige methyli- socyanaat geproduceerd dat verant woordelijk is voor de milieuramp die zich maandag in India heeft voltrok ken. Deze chemische stof, gebruikt wordt voor het maken van insecten- bestrijdingsmiddelen, is volgens mi lieudeskundigen vele malen giftiger dan chloorgas. Medische specialisten menen dat de mensen die methylisocyanaat (CH3NCO) in een sterke concentratie inademen, binnen enkele uren sterven aan longoedeem. De stof zet zich vrijwel onmiddellijk heel diep in de longwegen vast; gaat een verbinding aan met het vocht in de longen en maakt vervolgens de longblaasjes ka pot. Verstikking is het gevolg. In medische kringen wordt er reke ning mee dat het aantal doden in India de komende dagen fors kan oplopen omdat de giftige stof een langzame uitwerking kan hebben op mensen in de wijdere omgeving van de fabriek in de Indische stad Bhopal. De in India ontsnapte stof CH3NCO beeft dezelfde kenmerken als fosgeen, dat wel in ons land wordt geprodu ceerd. Een woordvoerder van de Ver eniging tegen Milieubederf in het Wa terweggebied verklaarde maandag avond dat dit fosgeen onder andere bij ICI op Roozenburg wordt ge bruikt. Op het terrein van de fabriek ligt een kleine, dubbelwandige op slagtank. In de tussenwand bevindt zich loog. dat bij ontsnapping uit de binnentank het fosgeen moet afbre ken. Een extra veiligheid vormen sproeiers in de directe omgeving van de tank. Een woordvoerder van DSM, het grootste Nederlandse chemieconcern, durft niet te zeggen of een ramp zoals die zich in India heeft afgespeeld ook in ons land mogelijk is. „Ik weet natuurlijk niet hoe de veiligheidsvoor schriften in India zijn. In Nederland zijn de chemische fabrieken aan stren ge veiligheidseisen onderworpen. Maar wanneer op onze fabriek een vliegtuig neerstort, kun je met voor spellen wat daarvan de gevolgen voor de omgeving zijn", aldus de woord voerder van DSM in Heerlen. een temperatuur van 21 graden Cel sius bereikte, Functionarissen van de plaatselijke gezondheidsdienst spra ken van een giftige gaswolk van 50 Gandhi, „het dodendtal is verbijste- vierkante kilometer. Toen de ramp in rend". De regering heeft onmiddellijk bekend werd, brak er paniek uit en 2,5 miljoen gulden noodhulp vrijge maakt en heeft familieleden van de slachtoffers financiële hulp toegezegd. Een inwoonster van Bhopal verklaar de tegen verslaggevers: „Toen ik wak ker werd kon ik nauwelijks meer ademen. Ik dacht dat ik stikte. Plotse ling rende een buurman binnen. Hij (CH3NCO) ging verdampen toen het ^"dat e' een «as een temneratmir van 21 graden Cel- ROME Een nieuwe lichting Romeinse brandweerlieden toonde aan het einde van hun opleiding het publiek waartoe spuitgast in staat is. Met behulp van een aantal ladders vormden ze dit tien meter hoge levende 'kunstwerk' Arrestatie Regeringsfunctionarissen maakten bekend dat zes werknemers van de chemische fabriek „Union Carbide Criminaliteit De VVD pleit in een actieplan tegen de criminaliteit voor zwaardere straffen. (PAGINA 5) Beloodsing De samenwerking tussen lood sen en verkeersdienst aan de Scheldemond laat te wensen over. De Loods Technische Commissie slaat alarm. (PAGINA 9) HBO Uit de bestaande 400 instellin gen voor hoger beroeps onder wijs kunnen 40 nieuwe grote hogescholen ontstaan, aldus de HBO-raad in een tussen rapport over de plannen van minister Deetman (PAGINA 11) Tol Minister Smit-Kroes verwacht niet, dat de stormvloedkering zal worden gebruikt voor het massaal ontwijken van de tol op de Zeelandbrug. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17. tienduizenden inwoners ontvluchtten de stad. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de chemische fabriek in Danburry (Connecticut) heeft nog niet officieel op de ramp gereageerd. In 1977 kwa men in Bophar zes mensen om hel leven als gevolg van een gaslek in de chemische fabriek. Pakistan New DelhiO Veel inwoners van Bhopal verlieten hun huis en gingen op weg naar een heuvel, even buiten de stad. „Het was vreselijk, een nachtmerrie. Er waren acht- tot negenduizend mensen op weg naar de heuvel. Lopend, met auto's, fietsen, fietstaxi's - alles dat kon bewegen werd gebruikt om zo snel mogelijk bij de heuvel te komen". Langs de kant van de weg. aldus een oogggetuige, lagen al dode katten, honden, koeien en vogels. Het gas maakte mensen tijdelijk blind. Verslaggevers meldden dat veel men sen met het schuim op hun mond een goed heenkomen zochten. Pas toen de vluchtenden de heuvel hadden be reikt, werd de gas-concentratie wat minder. PROEF MET HERINVOERING 'ENKELTJE' DEN HAAG (ANP) - Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) heeft maan dag met de openbaar-vervoerbedrij- Bhopal, INDIA Gc Golf van Bengalen WASHINGTON (DPA) - De Democra ten in het Amerikaanse huis van afgevaardigden hebben maandag de 71-jarige Thomas O'Neill herkozen tot voorzitter van het huis. De zogenoemde "speaker" leidt de zittingen en kan daarmee invloed uitoefenen op de agenda en het ver loop van de bijeenkomsten. De post wordt bezet door de meerderheids fractie in het huis van afgevaardig den. Minister Smit-Kroes ven overeenstemming bereikt over ven moeten volgend jaar samen een de tarieven voor 1985. De strippen- miljoen gulden bezuinigen, terwijl de kaart wordt 6,5 procent duurder. streekbusmaatschappijen zes miljoen Op welk bedrag de nieuwe prijs uit- gulden moeten besparen. komt, weet het ministerie nog niet, maar verwacht wordt dat de grote kaart met vijftien strippen na 1 april 8,05 gulden zal kosten. De abonne menten worden 1,5 procent duurder Deze prijsverhoging geldt ook voor de strippenkaarten die door de bestuur der zelf worden verkocht. Bij wijze van proef zullen twee bus maatschappijen het enkeltje weer in voeren. Dat gebeurt in Friesland bij de FRAM en in Twente bij de TET. Als voorwaarde voor deze geringere prijsverhoging hebben de steden met eigen openbaar vervoer zich verplicht in 1985 23 miljoen gulden te bezuini gen. De minister past zelf vijftien miljoen gulden bij. omdat de thans overeengekomen tariefsverhoging 38 miljoen gulden minder oplevert dan de prijsstijgingen die zij oorspronke lijk wilde invoeren (gemiddeld tien procent). De steden die het openbaar vervoer uitbesteden aan particuliere bedry- (Van onze correspondent) DUBLIN - Er leek maandagavond een oplossing in zicht voor het pro bleem binnen de Europese Gemeen schap van de beperking van de 'wijn- plas'. Zo'n oplossing zou tevens een van de grote belemmeringen wegne men voor de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, per 1 januari 1986. De regeringsleiders van de tien EG- landen moeten vandaag op hun - met afspraken over andere problemen ongekende veiligheidsmaatregelen rond de toetreding van Spanje en omgeven - topconferentie in Dublin Portugal (over groente-fruit en visse- lijks 110 miljoen hectoliter tafelwijn. een akkoord bereiken, wil die datum rij) oplosbaar, aldus Lubbers. Daar- Spanje, waar de meeste wijngaarden nog haalbaar blijven. Minister-presi- mee zou een zware hypotheek die op slechts 'op halve kracht' werken, al- dent Lubbers zei maandagavond dat de top lag kunnen wegvallen. Zonder leen al 35 miljoen hectoliter De EG er een compromis-voorstel van de een akkoord over de toetreding wordt geeft nu al jaarlijks meer dan 2.5 Ierse premier en conferentievoorzitter 'Dublin' immers een grote misluk- miljard gulden uit aan maatregelen dr. Garret Fitzgerald op tafel ligt king, ondanks de andere onderwerpen voor produktiebeperking. 'waarover het best eens te worden is', die op de agenda staan. Vooral Europa's grootste wijnprodu- Minister van buitenlandse zaken Van De EG-landen moeten het eens wor- cent Italië en Frankrijk vormen een den Broek zei 'zeker optimistisch' te den over de beperking van de overpro- probleem. Het compromis van de Ier- zijn. duktie van itafeDwijn. voordat Spanje se premier Fitzgerald houdt in dat Een akkoord over de wijn maakt ook toetreedt. De wijnlanden van de EG besloten zal worden tot het distilleren (Italië. Frankrijk, Duitsland. Grieken- (tot alcohol verwerken) van wijn, wan- land en Luxemburg) produceren jaar- neer de voorraden groter worden dan Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Zuurkool naturel,CQ SdJ pak 500 gram ■^■Zuurkoolspek, üsJ zonder zwoerd, vacuüm verpakt; "7Q 100 gram tüS i7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dublin Voorafgaande aan het EG-topoverleg in Dublin, waarin de Europese wijnoverschotten centraal staan, het maandag lachen geblazen tussen premier Lubbers (ri, minister van buitenlandse zaken Van den Broek (mi en de Britse t premier Thatcher. vier maanden afzet, of de produktie 6 procent groter wordt dan de con sumptie. Oproep Lubbers Minister-president Lubbers heeft de landen van de Europese Gemeen schap in Dublin opgeroepen meer op technologisch gebied samen te werken. Alleen dan kan een vuist gemaakt worden tegen de overheer sende positie van de Verenigde Sta ten en Japan, die 'structureel niet aanvaardbaar' is. Lubbers zei dat hiermee ook een bijdrage kan worden geleverd aan de economische groei en daarmee aan het bestrijden van de nog steeds zeer hoge werkloosheid in de gemeen schap. De tien landen moeten een gemeen schappelijke strategie ontwikkelen voor het produceren van hoogwaar dige technologische produkten. Een van de belangrijkste middelen daar toe is het komen tot Europese nor men en standaarden voor dergelijke produkten, aldus Lubbers, die zei dat zijn ideeën door de andere regerings leiders 'positief zijn opgepakt'. Vechtpartij om regime Bouterse maakt eind aan Avro-praatshow HILVERSUM (ANP) - In de rechtstreeks uitgezonden AVRO-praatshow Karei van de Graaf zijn maandagavond een voor- en een tegenstander van het Surinaamse regime Bouterse op de vuist gegaan. Sumohardjo, lid van de Natio nale Raad voor de Bevrijding van Suriname van oud-pre mier Chin a Sen. werd voor het oog van de camera door een aanhanger van legerleider Bouterse neergeslagen. De uitzending werd vrijwel di rect na de vechtpartij afgebro ken. Na een korte onderbre king deelde presentator Karei van de Graaf mee dat de uit zending vanwege de vechtpar tij niet kon worden vervolgd. Volgens Kees Buurman, tijde lijk eindredacteur van de praatshow, is het de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse televisie dat iets dergelijks ln een rechtstreekse televisie-uitzending voorvalt. Sumohardjo is te lijf gegaan door de begeleider chauffeur van Wormer. die als tegenvoe ter van Sumohadjo m het pro gramma was uitgenodigd. Bei de mannen liepen bij de vecht partij verwondingen aan het gezicht op. aldus Buurman. De redactie had rekening ge houden met de heftige emoties die tussen voor- en tegenstan ders van Bouterse bestaan. In de NOS-studio waren zes man van de bedryfsbeveiliging aan wezig en twee rechercheurs van de Hilversumse politie. De vechtpartij ontstond echter te snel om tijdig tussenbeide te komen, aldus Buurman. Het beveiligingspersoneel heeft wel kunnen voorkomen dat de twintig mensen die Sumohad jo had meegebracht, vanuit de foyer de studio binnendrongen na het zien van de beelden van de vechtpartij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1