m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van den Broek keurt actie Chilenen af Kortingen uitkeringen gaat in 1986 naar 1,8 miljard Schoo ziet kansen op snel hervatten hulp Suriname kleintjes VREEMDE VOGEL BOVEN DE RANDSTAD Joodse lof voor Drees Landbouwhulp VS aan Moskou PVDA: ONTRUIMING AMBASSADE ONJUIST Menten trekt miljoeneneis in de PZC vandaag Ontslag voor mensen ii Danlon 270 bij Sommige Zeeuwse ondernemers missen vandaag iets. Kijk op pagina 8 R ia Droog Veel bewolking maar droog. Zwakke tot matige zuidenwind en aanhou- 227e jaargang no. 285 Maandag 3 december 1984 kunl u telefonisch opgeven. Bel iurg 01180-27651 iTemeuzen 01150-94457| Vlissingen 01184-15144 Hulst 011 01100-31800 Izierikzee 01110- 5380 SCHIPHOL (ANP) - Een reclamevliegtuigje dat zaterdagavond boven de Randstad vloog, heeft bij enkele politiekorpsen een reeks van ufo-meldingen doen binnenkomen. Met name de Amsterdamse politie werd overspoeld met telefoontjes van mensen die een vreemd vliegend voorwerp hadden waargeno- men. V/at ze zagen was de lichtreclame van een Amsterdamse firma die onder het vliegtuigje was gemonteerd. „Vanaf een korte afstand kon je wel zien wat het was, maar uit de verte leek het op een vreemd achtkantig ding met allerlei lichtjes", aldus een politiewoordvoerder. „Bij het aanzetten van de reclame-installatie heb ik per ongeluk een verkeerde knop gebruikt en daarmee de navigatielichten uitgeschakeld." Dit zei zondagochtend Jan Cocheret (27h_ uit Amsterdam, de piloot van het bewuste vliegtuigje. Bij zijn terugkomst op Schiphol zaterdagavond tegen middernacht stond de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op hem te wachten. „Ze wisten er eigenlijk verder niet zo goed raad mee. Er is in ieder geval geen proces-verbaal opgemaakt", aldus de piloot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Nederlandse regering heeft de Chileense autoriteiten gevraagd vijf hongerstakers uit de Nederlandse ambassade in Santiago de Chili te halen, „omdat wij niet kunnen toestaan dat onze ambassades gebruikt worden voor politieke acties". Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) verklaarde dat zondag voor de AVRO-radio. De PvdA heeft al aangekondigd Van den Broeks stellingname in de Tweede Kamer aan te vechten, waarschijnlijk al dinsdag. tmslij Van CDA en WD valt op dit punt echter geen steun te verwachten, zo bleek zondagavond uit reacties van fractiewoordvoerders. De CDA'er Van Weezei verklaarde desgevraagd ge noegen te nemen met Van den Broeks uitleg dat de Chileense politie de vijf pas uit de ambassade heeft kunnen halen nadat het Pinochet-bewind Ne derland garanties had gegeven dat de activisten niet gerechtelijk zullen worden vervolgd. Volgens Van den Broek hebben de vijf mijnwerkers niet om politiek asiel gevraagd, in welk geval de ambassade hen wel bescherming had kunnen bieden. Zij waren vorige week maan dag de ambassade binnengekomen met een petitie, waarin de Nederland se regering wordt gevraagd te bemid delen om in 1983 door de Chileense junta ontslagen mijnwerkers weer aan werk te helpen. Ook vroegen zij om vrijlating van enkele gearresteerde hongerstaking. Van den Broek noem- vakbondsleiders. Zy bleven vervol- de dit „misbruik van ambassadefacili- gens in het gebouw en gingen in teiten". DEN HAAG (ANP) - De wegens oorlogsmisda den tot tien jaar gevan genisstraf veroordeelde 84 jaar oude Pieter Men ten heeft zijn eis tot schadevergoeding van 10 miljoen gulden tegen de journalist Hans Knoop ingetrokken. Enkele maanden gele den spande Mentens ad vocaat. de Haagse jurist mr. A. Oomen, namens zijn cliënt een civiele procedure aan tegen de ex-joumalist en Men ten- jager Hans Knoop, als mede tegen de uitgever van het inmiddels niet meer verschijnende weekblad „Accent" en de Tros-televisie. Menten stelde in deze procedure dat hij door de artikelen van Knoop en zijn daarop volgende veroordeling en deten tie, minstens 10 miljoen gulden schade had gele den. Vanuit de strafge vangenis in Schevenin- gen heeft Menten de raadsman van Knoop inmiddels schriftelijk la ten weten de procedure in te trekken Hij ont kent dat hij zijn raads man Oomen ooit tot het voeren van een dergelij ke zaak opdracht heeft gegeven. Oomen zei desgevraagd indertijd wel degelijk in opdracht van Menten een procedure tegen Knoop te hebben aange spannen. Volgens Oo men wil Menten nu het dossier sluiten. Hij doet dit volgens de advocaat niet om toe te geven aan waarheid of onwaarheid maar omdat hij het nu „welletjes" vindt. Zowel Knoop als de ove rige gedaagden hebben thans het recht van Menten schadevergoe ding te claimen voor de reeds gemaakte proces- en overige juridische kosten. Hans Knoop liet zondag weten zeker van het in stellen van een dergelij ke wettelijk geregelde royementsregeling ge bruik te zullen maken. „Wie kaatst moet de bal verwachten", aldus het commentaar van Knoop. Volgens een woordvoerdster van het ministerie van buitenlandse zaken heeft ambassadeur Rutgers direct na de actie contact gezocht met het Chileense ministerie van buitenland se zaken, waarbij hij de eisen van de vijf aan de autoriteiten heeft voorge legd. „Meer konden wij niet doen, wij zijn nu eenmaal geen werkgever", aldus de woordvoerdster. Desgevraagd verklaarde zij ook dat de ambassadeur volstrekt op instruc ties van het ministerie in Den Haag heeft gehandeld. De mijnwerkers wer den zaterdag door politie in burger uit de ambassade gehaald. Een diplo maat had de politiemensen binnenge laten. nadat de vijf herhaaldelijk Ne derlandse verzoeken om het gebouw te verlaten hadden afgewezen. De politie forceerde de deur van de ka mer waarin de vijf zich bevonden. Geweld heeft echter niet plaatsgevon den. aldus de woordvoerdster. Een Nederlandse diplomaat heeft de vijf vervolgens vergezeld naar een EHBO-post, waar zij werden onder zocht op mogelijke schadelijke gevol gen van hun hongerstaking. Drie van de vijf zijn inmiddels naar huis ge stuurd, twee anderen waren te ver zwakt en blijven opgenomen. Het Chileense militaire bewind heeft een deel van de reservisten voor het leger opgeroepen. Dit besluit verscheen zaterdag in de staatscourant. Hoeveel reservisten zijn opgeroepen werd evenwel niet DEN HAAG (ANPi - Dr Willem Drees (98) heeft zondagochtend in zijn woning in Den Haag de B'nai B'rith-onderscheiding van de ge lijknamige Joodse organistie uitge reikt gekregen. Hij krijgt de onderscheiding „op grond van zijn grote verdiensten ten behoeve van humanitaire arbeid en het verbeteren van de levensom standigheden van velen in Neder land. waarvan de uitstraling tot ver buiten de landsgrenzen gaat" Dit heeft voorzitter L.W. Polak van de loge Hilleel van de organisatie be kendgemaakt. B'nai B'rith is een over de gehele wereld verspreide organisatie, die ongeveer een half miljoen leden telt De Hilleel-loge in Amsterdam, één van de drie die ons land telt. bestaat zestig jaar. De onderscheiding, een gouden medaille, is dr Drees uitge reikt door de vice-president van B'nai B'rith International, Georges Bloch en Henri Schneider, lid van het Europees bestuur. Volgens Polak heeft dr Drees ermee ingestemd, dat er een fonds voor sociaal en cultureel werk wordt op gericht dat zijn naam zal dragen Het fonds zal onder meer worden gebruikt voor humanitaire projec ten van B'nai B'nth. zoals het op vangen van vluchtelingen. De pro jecten worden steeds uitgevoerd in overleg met dr Drees zelf. Onderscheidingen van deze Joodse organisatie werden eerder onder anderen uitgereikt aan de Ameri kaanse presidenten Truman en Kennedy en vorig jaar aan prinses Juliana. VERZET: ZONODIG MILITAIRE ACTIE DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Schoo voor Ontwikkelingssamenwerking ziet een kans dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname in januari wordt hervat. De minister wacht nog op het rapport-Udenhout, een rapport dat door de huidige minister-president Udenhout aan minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken is toegezegd. Uit ingelichte bronnen bij de rege ring werd vernomen dat de maatre gel dient om in het kader van de geldende staat van beleg in het land de bestrijding te versterken van „subversieve activiteit" en „terroris- Toneel Jaspenna de jong ftaat bijna 25 jaar op de planken en waagt zich nu aan het toneel: Waarom zou ik het niet kun nen? Eerlijk gezegd kan ik het goed'. (PAGINA 2) Open Middelburg zal een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van de openstelling van win kels op zondag. (PAGINA 5) Verrassing Bettine Vriesekoop zorgde tij dens de open Franse tafelten niskampioenschappen voor een daverende verassing. De speelster uit Hazerwoude ver sloeg in de halve finales name lijk wereldkampioene Cao Yan Hua uit China. (PAGINA 9) Valreep Pas op de valreep sleepte Oostkapelle zaterdagmiddag een gelijkspel in de ivacht tij dens de uitwedstrijd tegen NSW. Scheidsrechter Peter Bogaert kon na afloop ternau wernood in bescherming geno men worden tegen ivoedende supporters. Bogaert kende Oostkapelle in de laatste mi nuut een strafschop toe waar uit Stoffel Schipper 2-2 scoor- Gerust Titelkandidaat Vlissingen kan met een gerust hart naar Libe ria vertrekken, waar de ploeg op uitnodiging van de Libe riaanse voetbalbond drie ived- strijden zal spelen. Gistermid dag werd Zierikzee op eigen veld met 2-0 geklopt. (PAGINA 16) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. LOS ANGELES iDPA AFPi Een lege en van afstand bestuurde Boeing 720 die men zaterdag in de VS met opzet liet neerstorten om een brandremmende toevoe ging aan de brandstof te beproeven veranderde bij het neerkomen toch in een vuurbal. De zeventig proefpop- pen in het vliegtuig werden onmiddellijk door vlam men omhuld. Dit gebeurde bij de luchtmachtbasis Edwards bij Los Angeles in Califomië. De bijna 40 miljoen gulden kostende proef van de Amerikaanse lucht- en ruimtevaartautoriteiten diende ook om nieuwe gordels, minder brandbare stoelen en brandremmende ramen te beproeven De bestudering van de resultaten zal geruime tijd vergen Op hel inslagterrein gleed de verder met instrumenten en camera's volgestopte machine van een hoogte van 300 meter eerst keurig volgens plan enige honderden meters over de woestijnbodem. Daar waren masten opgesteld om de tanks van het vliegtuig open te scheuren en zoveel mogelijk de omstandigheden na te bootsen die bij het neerstorten van een vliegtuig gewoonlijk brand doen ontstaan. geerden zondag echter verontrust. Zij zagen in de uitlatingen van Schoo opnieuw een teken dat heryatting van de hulp voor de deur staat. Aan het eind van een driedaagscon- gres namen de ondersteunde organi- Minister Schoo heeft dit zaterdag Schoo niet verkeerd opvatten. Het sa ties van de Raad met algemene voor de Vara-televisie gezegd. In het Nederlandse standpunt is onveran- stemmen een resolutie aan waarin rapport-Udenhout staat een plan ter derd: er moet sprake zyn van terug- gesteld wordt dat harde middelen - democratisering van het Surinaamse keer naar democratische verhouding militaire acties - nodig zijn als Neder- staatsbestel. De ambtstermijn van en herstel van de rechtsstaat", aldus land de hulp aan Suriname hervat het huidige kabinet loopt overigens het WD-tweede kamerlid Frans zonder dat de democratie hersteld is. op 31 december af. Volgens Schoo Weisglas zondag in een reactie. Het CDA-tweede kamerlid Hans komen er uit Suriname geluiden die Surinaamse organisaties in Neder- Gualtherie van Weezei concludeerde op een democratiseringsproces dui- land, waaronder de Bevrijdingsraad zondagavond dat „mevrouw Schoo den. van oud-president Chin a Sen, rea- nogal hard van stapel loopt." Suriname krijgt van Nederland een bedrag aan ontwikkelingshulp van gemiddeld 200 miljoen gulden per jaar. Deze hulp werd in december 1982. na de moorden door het regime- Bouterse, stopgezet. Momenteel heeft dat land nog ruim anderhalf miljard gulden aan ontwikkelingshulp te goed. „Surinamers hier en in Suriname moeten de woorden van minister EMMEN (ANP) - ,Het Gewestelijk Arbeids Bureau in Emmen heeft een collectieve ontslagaanvrage voor het totale personeel van de kousenfa- briek Danlon in Emmen goedge keurd. Het gaat om 270 mensen die met ingang van maandag officieel zijn ontslagen. Het ontslag is een gevolg van het feit dat bloembollengigant Bakker uit Hillegom om financiële redenen afziet van overname van de fabriek. Danlon maakt deel uit van het textiel bedrijf Jansen en de Wit in Schijndel. dat al geruime tijd in financiële moei lijkheden verkeert en waaraan sur séance van betaling is verleend Om dat er een boedelkrediet is verleend zullen de werknemers in Emmen maandag ondanks hun ontslag eerst nog aan het werk kunnen blijven KNOXVILLE, ILLINOIS (RTR) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben zaterdag aangekondigd de contacten op landbouwgebied uit te zullen breiden. De aankondiging werd gemaakt tijdens een bezoek van de Sowjet-Russische minister van landbouw. Valentin Mesyats aan zijn Amerikaanse collega, John Block. De uitbreiding van de contacten van nieuwe kennis, maar is de betekent mogelijkerwijs een her- laatste tijd niet strikt nageleefd, vatting van het. in het Amerikaans- Volgens Mesyats zullen de contac- Russische samenwerkingsverband ten worden uitgebreid op een wijze overeengekomen, gezamenlijke we- die voor beide landen aanvaard- tenschappelijke en technblogische baar en winstgevend zal zijn. Me onderzoek op landbouwgebied. Dit syats is de eerste minister van akkoord roept op tot een uitgebrei- landbouw uit de Sowjet-Unie die de samenwerking op het gebied sinds 1971 de Verenigde Staten van onderzoek en tot uitwisseling bezoekt. GALESBURG - Op de tweede dag van zijn 12-daags bezoek aan de VS krijgt de Sowjetrussische minister van landbouw Valentin Mesyats <1. i uit handen van zijn Amerikaanse collega John Block een biggetje Advertentiei HILVERSUM (ANP) - Staatssecreta ris De Graaf van Sociale Zaken ver moedt dat er in 1986 tot een bedrag van 1,7 a 1,8 miljard gulden zal worden gekort op de sociale uitkerin gen. De precieze invulling ervan hangt af van de omstandigheden vol gend jaar, wanneer over deze zaak wordt beslist. Dit zei de staatssecre taris zondag voor de AVRO-radio. De Graaf haakte met zyn opmerking in op de bezwaren die het CDA on langs tegen verdere korting in '86 heeft geuit en de mening van de tweede regeringspartij WD, die vindt dat er in dat jaar nog een kleine twee miljard dient te worden omgebogen. „1986 Valt nog binnen de kabinetspe riode en raakt een deel van het regeer akkoord." Daarin is voor dat jaar volgens De Graaf voorzien in een aantal ombuigingen op de sociale uitkeringen Er dient volgens de staatssecretaris nog te worden gediscussieerd over de arbeidsongeschiktheidsverzekerin gen en de verlaging van het zieken geld van 75 naar 70 procent. Die discussie is nu de taakstelling voor volgend jaar. Waar, op welke wijze en op welk niveau in '86 precies wordt gekort is nog niet duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1