'Kunstcentrum' geopend aan Balans Middelburg ZELFVERDEDIGING GEBRUIK D YNAMIET BEDREIGT INDONESISCHE KORAALRIFFEN J Plan hedendaagse ik kan niet lachend iemand een schop geven BKR ONDERKOMEN HEEFT VIER FUNCTIES Pleidooi vorming Zeeuwse raad voor volwasseneneducatie Deelnemers aan Snellius-expeditie: •J ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PZC/provincie 11 MIDDELBURG - Burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg heeft vrijdagmiddag het BKR-centrum aan de Balans 17 in Middelburg officieel geopend. Hij deed dat door met de voet een schakelaar van een diaprojector in werking te stellen. Op het doek verschenen [daardoor het woord 'geopend'. Aansluitend opende de vice-voorzitter van de bestuurscom missie culturele zaken, het PvdA-raadslid mevrouw M. van Colmjon-Van der Mark, de •tentoonstelling van de Middelburgse kunstenaar Eric Roest. Het BKR-gebouw Balans 17 heeft vier kunstenaar een minimumuitkering te geven om van te leven, plus een bijdrage in de beroepskosten, zoals materialen. „Elke keer opnieuw moet een kunstenaar weer zien te proberen door de kwaliteitscontrole te komen. 1 functies. Het biedt onderdak I commissie die de BKR-werken van de I kunstenaars aankoopt, het biedt mo- I .'gelijkheden voor de opslag van de I inmiddels tweeduizend aangekochte kunstwerken, het bevat een exposltie- 55 .ruimte waar werken van BKR-kun- stenaars kunnen worden bekeken én het geeft particulieren de mogelijk- "heid om er kunstwerken te lenen. Het lenen van BKR-werken was tot voor kort alleen voorbehouden aan semi- en overheidsinstellingen. In zijn toespraak ging burgemeester Wolters in op de functies van het [centrum, dat is ondergebracht in het •voormalige Waaggebouw. Ook legde 'hij het belang uit van de BKR, de Beeldende Kunstenaars Regeling. Hij prees de Dienst Gemeentewerken voor het opknappen van het pand, jj waarvoor de gemeenteraad van Mid- .J delburg begin dit jaar een krediet van 170.000 gulden beschikbaar had ge- steld. Het feit, dat het BKR-centrum K wordt beheerd door vrijwilligers. noemde de burgemeester 'uniek'. Tot II slot vergeleek hij het nieuwe BKR- centrum met de activiteiten van de R Stichting Beeldende Kunst Zeeland, I die, zoals gemeld, onlangs is begon- a nen met het uitlenen van kunstwer- n ke^i vanuit de Kuiperspoort. „De doel- stellingen zijn gelijk: Het brengen van kunst naar de burgers. Het BKR- 8 centrum, de gemeentelijke artotheek, 5 doet dat via lenen: de Kunstuitleen van de stichting Beeldende Kunst II doet dat via een spaarsysteem. Ieder e heeft zijn eigen doelgroep, maar het- 6 zelfde doel. Beiden zijn dus nuttig" c Onaanvaardbaar Mevrouw Van Colmjon ging in haar e; toespraak uitgebreid in op dc in haar i( ogen onaanvaardbare bezuinigingen t op de BKR door de rijksoverheid. Deze hebben tot gevolg dat veel kun- - stenaars hun beroep niet meer kun- nen uitoefenen. De bezuinigingen zul- len overigens niets opleveren, zo voorspelde mevrouw Van Colmjon, omdat een aantal kunstnaars in de 1 bijstand zal terechtkomen. i Omdat er over de BKR 'nog heel veel onzin' wordt verteld, legde ze nog eens uit, dat de regeling tot doel heeft een Want als de aankoopcommissie, die uit een aantal deskundigen bestaat, een werk niet aankoopt, kan de kun stenaar geen gebruik maken van de BKR." Ze stelde verder „Het is van het grootste belang, dat zoveel mogelijk mensen kennis kunnen nemen van wat hedendaagse kunst te bieden heeft, de ontwikkelingen daarin te volgen en zelf te kunnen bepalen wat je daarin mooi of niet mooi vindt. Dan kan je met elkaar discussléren, en dat is volgens mij veel interessanter dan het klakkeloos volgen van de top tien van honderd jaar geleden". Ze beëin digde haar betoog met: „Betrouwbare wettelijke geldbronnen zijn voor de cultuur, wat irrigatiebronnen zijn voor een dor land. We moeten ons cultuurland niet laten verdorren" Protest MIDDELBURG - In Zee land is een 'Zeeuwse raad voor de volwasse neneducatie' gewenst om de advisering op het terrein van de vorming voor volwassenen hel derder en minder inge wikkeld te maken. Een dergelijke raad zou me dio volgend jaar verwe zenlijkt moeten zijn. Tot die conclusie komt een werkgroep met in breng vanuit de Zeeuw se onderwijsraad en de Zeeuwse culturele raad. Die nieuwe raad zou on der de vleugels van de stichting Zeeland moe ten opereren. Op die manier is volgens de werkgroep het belang van een onafhankelijke advisering en een los koppeling van het grif fie-apparaat van de pro vincie het best te verwe zenlijken Op die manier kan ook de beste samen hang worden verkregen met de provinciale steunfunctie en het uit voerende werk De raad zou uit minstens negen en hoogstens vijftien le den moeten bestaan. Vertegenwoordigers moeten komen uit de vereniging Zeeuwse ge meenten, de regionale educatieve centra. Le den op persoonlijke titel moeten worden aanbe volen door de organisa ties en groepen die op het terrein van de vol wasseneneducatie in de provincie werken. Een groepering die niet zo gelukkig is met de komst van hel BKR-centrum, is het Middelburgse Tamboer- en Trompetterskorps MTV '69. Dit gezel schap maakt gebruik van het kleine gebouwtje op het voorplein van het Waaggebouw. Daar repeteert een aantal muzikan ten, dat met het onderkomen niet tevreden is. Vk»k voor het bezoek van burgemeester Wolters. gemeentese cretaris mr A. Kerkhove, en de wet houders A. Bergshoeff, M Vinke en G. B. Schoenmakers, werden verschillen de spandoeken aan het oefengebouw tje gehangen 'Hun breed, wij ook breed' en 'Musi ceren is ook kunst, goede oefenruim te is geen gunst' waren enkele van de gebruikte teksten, waarmee een be roep werd gedaan op het dagelijks bestuur van de gemeente om een betere accommodatie beschikbaar te stellen. Galaconcert door Ballet Vlaanderen CADZAND - In het ontmoetingscen trum 'Scharpoord' in Kr.okke veel- I vuldig bezocht door cultuurliefheb bers uit West-Zeeuwsch-Vlaandcren - verzorgt het Ballet van Vlaanderen j vanavond (zaterdag) een gezinsvoor stelling. Die voorstelling begint om half negen De balletgroep voert het I klassieke ballet 'Drie Zusters' naar het toneelstuk van Anton Tjechov, i op De muziek van Rachmanmov wordt uitgevoerd door de Belgische pianist Robert Groslot. laureaat van het Elizabeth-concours. Het concert begint om half negen. Burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg (midden) in gesprek met Ingrid Haan van culturele zaken van de gemeente en beeldend kunstenaar Eric Roest. (Advertentie) FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 MIDDELBURG MIDDELBURG - Er wordt gedacht aan een grotere samenwerking tussen de organisaties, die zich in Zee land bezighouden met hedendaagse beeldende kunst. De Zeeuwse culturele raad heeft daartoe initiatieven geno men. De bedoeling is, dat de organisaties met name tot meer samenwerking komen op het gebied van de promo tie van hedendaagse beeldende kunst. Dat blijkt uit een notitie, die 6 december in de culturele raad Zeeland aan de orde komt. De bedoeling is, dat deelnemende organisaties gebruik kunnen maken van eikaars adressenbestand, Ook wordt er aan gewerkt om met ingang van januari een tweemaan delijkse kalender te maken, waarin de activiteiten van de samenwerkende organisaties zijn opgenomen. Tot een dergelijke samenwerking hebben zich bereid verklaard de Vleeshal, het Zeeuws museum, het Zeeuws Kunstenaars centrum, de SBK-kunstuitleen, de stichting Forum, Dam 43, Bellamy 19 te Vlissingen en Galerie Marquis Vlissin- gen. Op langere termijn wordt gedacht de samenwerking uit te breiden onder meer door gezamenlijke 'ladder-adverten ties inhoudelijke samenwerking bij grotere manifestaties en de uitgave van een krant, die In de plaats zou kunnen komen van de kalender en waarin ook achtergronden worden belicht. De deelnemende organisaties vinden een dergelijke samenwerking „ook in het belang van het toerisme in Zeeland": men zal eerder een bezoek aan de provincie brengen als zij daar den reeks kwalitatief goede tentoonstellingen kunnen bezoeken dan wanneer maar één activiteit onder hun aandacht wordt gebracht, aldus de notitie van de Zeeuwse culturele raad. Adviescommissie Aan de culturele raad wordt 6 december ook gevraagd in te stemmen met de voorkeur, die de sectie beeldende kunst heeft uitgesproken voor één adviescommissie in Zeeland Die zou adviezen moeten uitbrengen zowel over het provinciale aankoop- en opdrachtenbeleid als over de aankopen en bruiklenen voor de kunstuitleen. Zoals eerder gemeld is er tussen het bestuur van de Stichting Beeldende Kunst enerzijds en de culturele raad en veel leden van de SBK anderzijds verschil van inzicht over die advisering het SBK-bestuur wil de eigen commissie handhaven Staf de Moor doceert enkele van zijn vrouwelijke leerlingen op ae sportschool. Het is, hij geeft het grif toe, een nogal algemene uitspraak. Maar toch meent jiu jitsu-leraar Staf de Moor uit Axel dat vrouwen vaak minder hun agressiviteit tonen. „Dat is een maatschappelijk gegeven", zegt hij. Voor een goede zelfverdediging is die agressiviteit - zij het tijdelijk - toch nodig, is de overtuiging van De Moor. „Je moet iemand daarin trainen", vertelt de Zeeuwsvlaamse leraar. „Zo van: ik word aangevallen en hier moet ik iets tegenover stellen. Ik kan niet lachend iemand een schop geven". Staf de Moor heeft zich sinds kort geworpen op de zelfverdedigingscursus voor vrouwen, op uitnodiging van het Vor mingswerk Jong Volwassenen (VJV) in Hulst. Gedurende 12 weken zal de jiu jitsu-leraar een groep van zo'n 14 vrouwen een bepaalde grondhou ding proberen bij te brengen; voor in noodgevallen. „Begrijp me goed", zegt Staf, ,je kunt iemand nooit in twaalf weken iets leren over zelfverdediging. Dan moeten ze later verder gaan". Wat wel mogelijk is volgens de Axelse vechtsportleraar is de cursisten een kijkje te gunnen in de zelfverdedi gingskeuken. En dat een introduk- tie nodig kan zijn, bleek maandag al tijdens de eerste ontmoeting in de judozaal van het Hulster Houten kwartier. waar de cursus wordt ge houden. Sommigen hadden alleen een theoretische verhandeling ver wacht, legt De Moor uit. „Ze moeten er aan wennen dat het ook een lijfelijk gebeuren is". Door oefening en het aanleren van technieken wijst hij de vrouwen daarop. „Ik vertel ze. nu kijk je goed, dat is de juiste spanning. Even niet lachen, dat doe je straks maar weer. Dat is nodig om straks goed aan zelfverde diging te doen" Agressiviteit zit in iedereen, bena drukt 6taf. Een ieder uit het even wel op andere wijze. „Achter het stuur van de auto, tijdens een smash in een volleybalwedstrijd, verbaalHet is noodzaak, bij het bedrijven van vechtsporten dat menselijke element op te roepen, vindt hij. Daarnaast bekommert de leraar zich om een bepaalde licha melijke vorming. „Zonder arm- kracht kun je geen goede stoet geven", zegt hij. een ferme rechtse in de lucht gevend. „En je moet lenig zijn om te kunnen wennen Die elementen geef ik ook. En ja, om dat aan te leren zijn 12 weken natuurlijk een lachertje". Hij onderstreept dat door even schimpend te praten over cursussen zelfverdediging voor vrouwen in de Randstand, waar hen na 10 weken wordt verteld dat ze zich op straat, bij ongewenste bena deringen. kunnen weren. Jiu jitsu is de sport, die Staf als uitgangspunt gebruikt tijdens de cursus. Het is een Japanse vorm van zelfverdediging, die al eeuwen geleden is ontworpen, in de tijd van de samoerais. In die periode mochten alleen deze krijgslieden wapens met zich meedragen. Een ieder, die zich daar niet aan hield, werd onthoofd. De Japanse monni ken. die hun hoofd toch liever op hun romp hielden, waren gedwon gen te reizen van klooster naar klooster, zonder wapens en in een gevaarlijke tijd. Zij leerden zich de jiu jitsu-methoden aan. De Moor maakt deel uit van een landelijke werkgroep van jiu jitsu- leraren die deze aloude vechtsport een nieuw jasje willen geven: de technieken verbeteren. „Zodat mensen gerichter hieraan kunnen werken", vertelt hij. „Dat heeft met de tijd te maken. We kunnen nu andere elementen van bijvoorbeeld karate en judo gebruiken. Jiu Jitsu is methodisch verouderd, niet in de vorm" En de nieuwe aanpak werkt, meent De Moor. Er wordt bewuster met de technieken omgesprongen en de sport wordt vertaald naar verschillende doelgroepen. Eigenlijk is de Axelse leraar zelf niet erg ingenomen met aparte groepen. Hij geeft liever gemengd les. „Maar deze opzet kan ondersteunend werken", legt hij uit en na de 12 weken durende cursus kunnen de deelneemsters altijd beslissen of ze verder willen op de sportschool, en daar zijn de groepen gemengd „De vrouwen worden dan regelmatig - tijdens de lessen - aangevallen en ze kunnen hun technieken testen. Dan heb je echt een vent, die je aanvalt". Zijn vrouwen over het algemeen wel opgewassen tegen de soms brute kracht van mannelijke belagers? De Moor meent van wel. „Er zijn tech nieken die je als vrouw kunt gebrui ken tegen kerels. Maar dat staat of valt bij de grondhouding en techni sche werken. Het gaat er natuurlijk ook om dat mannen een goeie trap niet zo snel verwachten". Maar al weer benadrukt Staf dat die tech nieken in 12 weken niet kunnen worden aangeleerd. Of Zeeuwsch-Vlaanderen een vrouwvijandig gebied aan het wor den is. durft de leraar niet te bewe ren. „Het is erg gevaarlijk dat te zeggen, want dat weet ik niet", vertelt hij „Maar de lessen nemen gegarandeerd angst weg Ze lopen zelfverzekerd op straat, hebben ze me verteld Dat werkt op zich pre ventief. Ze voelen zich veiliger en durven meer, in ieder geval de vrou wen die er al langer aan doen". Karina Casteels uit Hulst, die aan de nieuwe cursus meedoet, is daar ook van overtuigd. Het is één van de beweegredenen van haar om aan de cursus deel te nemen. „Ik wel graag leren mezelf te verdedigen", vertelt ze. „Je hebt dat echt wel nodig. Je weet maar nooit...". Overigens meent de Hul- sterse dat het opwekken van agres siviteit een karakterzaak is. Of de betrokkene man of vrouw is. dat maakt volgens haar weinig uit. De eerste les, afgelopen maandag, vond ze leuk. maar zeer ver moeiend. „Maar ik heb ook in geen drie jaar aan sport gedaan", onderstreept ze Karina is vastbesloten door te gaan met een zelfverdedigingssport na de cursus. Het is voor haar meer een soort overbrugging, een kennisma king. Tenslotte, zegt ze. neemt ze deel aan de cursus, 'voor de leur'. Ze spreekt van een gezellige groep. Het VJV in Hulst heeft aan Staf gevraagd de cursus op te zetten na enkele aanvragen van vrouwen in Hulst. Staf. zoals gezegd eigenlijk niet zo'n voorstander van aparte groepen, vond het wel aardig om eens een training te beginnen voor deze specifieke doelgroep. Dat het soms nodig is voor vrouwen wat agressiever op te treden, dat legt hij uit met een voorbeeld. „In de kanti ne hier, (van de Levensschool in Temeuzen, waar hij sportleraar is) zitten jongens de meisjes soms te vervelen Maar ze doen er niets aan. Als je dan zegt doe er iets aan, zeg eens wat terug, dan doe je een beroep op hun gezonde agressivi teit. Zo'n meisje wekt dan natuur lijk af van een bepaald verwach tingspatroon. Maar juist die lemen ten zijn nodig René Groeneveld ADVERTENTIE i GOES De Indonesiërs moeten er voor oppassen dat ze de rijke voorra den die hun wateren bezitten niet voorgoed laten verdwijnen. Ze zijn tich er te weinig van bewust dat ze op den duur hun eigen belangen lullen schaden als ze verder gaan op de weg die ze dreigen in te slaan. Visvangst met behulp van dynamiet is helemaal niet nodig. Er zijn in Indonesië mensen genoeg om met behulp van traditionelere methoden vis te vangen; methoden die minder verwoestend zijn voor de koraalrif fen. Deze waarschuwing hebben tien Nederlandse wetenschappers, onder wie vier medewerkers van het Delta ihstituut voor hydrobiologische on derzoek in Yerseke, dit najaar laten horen tijdens hun bijdrage aan de Nederlands-Indonesische expeditie Snellius II in de Indonesische wate ren. Tijdens de ruim een jaar durende expositie lossen verschillende groe pen wetenschappers elkaar af. Aan dacht wordt besteed aan de geologie van de zeebodem, de zuurstofvoorzie ning van kilometers diepe zeegedeel ten, de wisseling van de voedselrijk- dom in het water door de invloed van de moesson, de vervuiling door rivie ren en aan koraalriffen. Aan dit laat ste thema hebben de wetenschappers van het Yersekse instituut meege werkt. Zij hebben zich vooral bezigge houden met het onderzoek van zee grasvelden die bij de riffen horen. Het Delta instituut was gevraagd aan de expeditie mee te doen omdat de afge lopen jaren veel ervaring is opgedaan met zeegrasonderzoek in bijvoorbeeld de Grevelingen. In de wateren van Indonesië is, zo vertelt dr. P. H Nienhuis, de leider van de Yersekse afvaardiging, nog maar weinig fundamenteel onderzoek verricht. Een van de bedoelingen van de expeditie is dan ook de Indonesiërs te helpen met het vergaren van gege vens waarop beheersmethoden voor de wateren kunnen worden geba seerd Een belangrijke taak van de Nederlanders is ook de Indonesiërs vertrouwd te maken met allerlei mo derne onderzoekstechnieken. Nienhuis is tot de conclusie gekomen dat de Indonesiërs nog niet veel heb ben aan de uiterst verfijnde instru menten waarmee Nederlandse onder zoekers plegen te werken Deze appa ratuur is te kwetsbaar. In Indonesië ontbreekt het aan deskundigheid en onderdelen om storingen, die onder de tropische omstandigheden sneller optreden dan in de meer gematigde Nederlandse streken, te kunnen ver helpen „Wij hebben de indruk gekre gen dat ze daar ook heel goed uit de voeten kunnen met eenvoudiger ap paratuur". aldus Nienhuis Dynamiet Op sommige plaatsen waar het on- derzoekschip Tyro zijn ankers uit gooide. bleken de riffen door het gebruik van dynamiet bij de vis vangst nogal te zijn toegetakeld. Nienhuis: „Vooral de rifdeskundigen in ons gezelschap schrokken daar nogal van. Je verwacht een tropisch onderwaterparadijs, maar plaatse lijk was zo'n riffengebied een woes tijn geworden. Daar lag alleen nog wat rommel. Na zo'n explosie duurt het zeker dertig jaar voordat hel koraal zich weer heeft hersteld." Naar de mening van de Nederlandse onderzoekers wordt het tijd te over wegen om een aantal ongeschonden koraalgebieden aan 'te wijzen als on derwaterreservaat. De zeegrasvelden bij het rif blijken minder kwetsbaar te zijn dan het koraal Op enkele onderzochte plek ken werd er druk in gevist en gezocht naar zeekomkommers en allerlei schaal- en schelpdieren. ..Dat leverde geen nadelige effecten op De mens past er dus harmonisch in zolang er maar net zo veel wordt uitgehaald als de natuur zelf in korte tijd weer kan aanvullenmeent Nienhuis. Hoewel in de Indonesische wateren meer soorten zeegras voorkomen dan in de Nederlandse Delta, heeft de expositie voor de deelnemers uit Yer seke een opzienbarende resultaten opgeleverd Ze hebben geen ervarin gen opgedaan die hun onderzoek m zuidwest Nederland nieuwe impulsen kunnen geven. Nienhuis: „Dat had den we ook niet verwacht De training van de Indonesiërs en hulp bij het verzamelen van informatie stonden voorop. Het was leuk te ervaren dat de onderzoeksmethoden die wij in de Grevelingen hebben ontwikkeld ook in Indonesië toepasbaar zijn En ver der is het zinvol dat we hebben kun nen waarschuwen voor de gevolgen die te intensieve exploitatie van de riffen kan hebben In televisieseries neemt hij de ene vitale beslissing na de andere. Onrecht is hem een gruwel. Corrupte bestuurders dienen te worden ontmaskerd. Bij moordxaken (ongeveer vier per dag) neemt hij persoonlijk de leiding ter hand. Hij is een brommer, een blatler. maar oh. wat houden ze allemaal van hem. want het is toch zo'n schat. Welnu, alleen dat laatste klopt volledig. Op zijn schouders rust de volledige verantwoordelijkheid voor alles (behalve de advertenties) wat er in de krant staat. Maar u hoeft niet meteen medelijden met hem te hebben, want vitale beslissingen worden elke minuut van een krantedag ook genomen in naam van de hoofdredacteur. Soms leest hij dan ook later in zijn eigen krant welke beslissing hij die morgen heeft genomen. Meestal zijn dat goede beslissingen geweest en gaat hij tevreden slapen. Soms is hij verdrietig over een beslissing. En soms boos over zijn eigen beslissing. Want ook hoofdredacteuren zijn e De PZC, met de groeten van de hoofdredacteur. Dr P H. Nienhuis Neem ook een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT e ontvangt de krant 2 weken gratis. NAAM WOONPLAATS POSTCODE GIROBANKRBK NR Ik wü de krant daarna v In enveloppe doen. zonde poetzegel verzende Administratie PZC. Antwoordnr. 2. 4330 VB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 35