lloyd's verzekert (bijna) alles zeventig miljoen gulden aan premies per dag 26 ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PZC/ week-in 27 Lloyd's is niet zomaar een beroemde verzeke ringsinstelling: het is een vereniging waarin de le den de zaken bepalen. Each for himself and not one for another, heet het officieel. Er zijn verschil lende werkmaatschappij en, bij elkaar goed voor zo'n 17 miljard guldentjes aan premie per jaar. Lloyd's verzekert (bijna) alles: filmsterrenbenen, sexbomborsten, varende badkuipen en andere merkwaardigheden. Het is van een koffieclub een herensociteit geworden èn gebleven. l"n 1972 bedacht de 1. whisky-fabrikant Cutty t Sark een aardige Jder publiciteitsstunt. Het bedrijf sen beloofde degene die erin zou slagen dat andere typische Schotse produkt, het monster van Loch Ness, te r vangen een beloning van een j^a miljoen pond. e Het was de tijd dat een ersit mil joen pond nog een miljoen pond was, en daarom was de fabrikant vont terecht enigszins ongerust ide dat iemand het beest aan de fn haak zou slaan. En dus werd i vie; daartegen bij Lloyd's in ïde Londen een verzekering u m afgesloten, tegen een premie iet van 2.500 pond. Enkele jaren later werd er n bij Lloyd's een andere ort opvallende verzekering tenc' gesloten. Het betrof nu de erkt directeur van epn lijmfabriek, die zichzelf wilde verzekeren tegen dood als gevolg van onthoofding. Ook deze verzekering had te maken met een nogal bizarre publiciteitsstunt. t hij •t in imst at De directeur liet het touw van een zij» guillotine in twee stukken snijden, itie met z'n eigen produkt weer aan ijst elkaar plakken, en legde vervolgens e l zijn hoofd onder de vlijmscherpe valbijl. Z'n lijm deed het, gelukkig, en iemand bij Lloyd's was 150 pond aan premie rijker. Wat er bij de Londense J verzekeringsgigant verzekerd is...de el(j ogen van Elizabeth Taylor, de voor uiteenlopende doeleinden geschikte j benen van voetballer Pele, filmster j Betty Grable en danser Rudolf Nureyev, de neuzen van wijnexperts, koffiemengers en de samenstellers in van parfum, de oren van componist Richard Stolker. Sabrina, een seksbom uit de jaren iar '50, verzekerde haar voornaamste ;n bron van inkomsten, haar borsten, :r voor een bedrag van 100.000 pond. In het' haar polis stond onder meer dat ze ne 2500 pond uitbetaald zou krijgen voor elke inch (2,5 cm) die haar borstomvang (officieel op 104 ker centimeter gesteld) zou krimpen. Ongebruikelijker nog was de ■j Amerikaanse show-girl die haar lengte liet verzekeren. Haar bekendheid was dan ook vooral op haar lengte van twee meter vier De Zuidafnkaanse actrice Kerry Wallace die zich voor haar rol in de film „Startrek" geheel kaal moest 1 laten scheren, verzekerde zich voor een bedrag van een half miljoen gulden tegen de mogelijkheid dat hun haar niet meer zou aangroeien. Een 20-jarige zeeman tenslotte die onlangs per badkuip het Kanaal overstak, deed dat niet zonder zijn kuip voor een bedrag van 100.000 pond te verzekeren. Een assuradeur bij Lloyd's nam dat risico, maar liet in de polis de voorwaarde opnemen dat de stop van het bad te allen tijde Op zijn plaats moest blijven... curiosa Voor Lloyd's zijn dergelijke verzekeringen aardige curiosa, die vrijwel zonder risico zijn. Het maakt maar een heel klein gedeelte uit van wat er binnen het gebouw van Lloyd's in het hart van het Londense financiële - en zakencentrum de City, omgaat. De cijfers zijn onvoorstelbaar. Elke werkdag komt er voor 70 miljoen t gulden aan premies binnen - dat is '..ruim 17 miljard gulden per jaar. Wie '•daarbij in het oog houdt, dat de premies vaak minder zijn dan een procent van de verzekerde waarde van de goederen waar het om gaat, begint de omvang van wat er by Lloyd's zoal verzekerd is, in de gaten te krijgen Een heel groot deel van wat er op de twee astronauten die bij de berging betrokken waren inmiddels de Lloyd's zilveren medaille wegens verdiensten uitgereikt hebben gekregen. Dat is iets dat sinds de oorlog maar vijf keer is gebeurd, het laatst in 1974. Terug naar de folklore. Wat er ook deel van uitmaakt, is het uniform waarin de man die de bel van de Lutine luidt, de portiers, de boodschappenjongens en andere gedienstigen rondlopen, een prachtige rode jas met zwarte omslagen. De mannen die dit archaische uniform dragen worden „waiters" (kelners) genoemd. folklore Die titel hebben ze te danken aan de manier waarop Lloyd's begon. Wat nu een van de grootste organisaties ter wereld op het gebied van verzekeringen is, was 300 jaar geleden een Londens koffiehuis, geleid door een handige jongen uit Wales, Edward Lloyd. Hij had zelf niet zoveel met verzekeringen te maken, maar verwierf zich gaandeweg een klantenkring van kooplieden, kapiteins en reders. ZÏjn koffiehuis werd zo als het ware een voedingsbodem voor de aan de eind van de 17e eeuw snel populair wordende gewoonte schepen en ladingen te verzekeren. En niet alleen schepen en ladingen, er werden in het koffiehuis van de Welshman veel meer transacties met het oog op een onzekere toekomst afgesloten. Men kon bijvoorbeeld geld zetten op het voor een bepaalde datum overlijden van een kwakkelende vorst, het soort praktijken met andere woorden, dat nu bij de bookmakers thuishoort. De serieuze verzekeraars scheidden zich later af. en zij vormden wat nu Lloyd's is, een instelling die mede dankzij een aantal speciale wetten zo groot kon worden als zij nu is. Het uit 1928 daterende gebouw waarin Lloyd's nu zit. is het derde in successie. Twee vorige gebouwen werden te klein, en het huidige pand is dat ook al weer aan het worden. Vandaar dat in Lime Street, pal naast het gebouw vanwaaruit nu zaken wordt geddan, een nieuw zeer groot pand aan het verrijzen is, dat 700 miljoen gulden kost, in de lente van 1986 in gebruik zal worden genomen en dan -het zegt op z'n eigen manier iets over de rijkdom bij Lloyd's- al geheel betaald zal zijn uniek Lloyd's is uniek, omdat het de enige organisatie op het gebied van verzekeringen is die gebruik maakt van particulier kapitaal. De vereniging neemt een aparte plaats in waar het gaat om het verzekeren van schepen, en was de eerste die (in 1911!) begon vliegtuigen te verzekeren. Woordvoerder Terry Atkins: „Daarnaast is de markt voor satellieten vrijwel geheel in onze handen, net als de markt voor politieke risico's en oorlogsrisico's. Het is wel eens zo gezegd: alles dat rampzalig is voor Lloyd's is ook rampzalig voor de wereld. Alstublieft, geringer zijn de pretenties in Londen niet. Maar dat kan ook haast niet anders voor een organisatie die er prat op gaat alles te verzekeren. Nou ja. alles? Bijna alles In 1965, net voor Mohammed Ali en Sonny Liston zouden vechten om de wereldtitel zwaargewicht boksen, kwam er bij Lloyd's een telefoontje binnen uit de Verenigde Staten. Het was een man die vroeg of hij zich kon verzekeren tegen het niet doorgaan van het tweegevecht op de daarvoor aangewezen dag vanwege een falende gezondheid van een van beide boksers. De man zei bereid te zijn een premie van 20 procent te betalen Dat is een buitengewoon hoge premie (premies boven 10 procent betekenen in het algemeen dat er niet een risico maar een zekerheid in het geding is), en dus weigerde Lloyd's de verzekering af te sluiten. Daarom werd het ook niet nodig gevonden het te verzekeren bedrag of zelfs maar de Identiteit van de opbeller vast te stellen. Een dag later werd bekendgemaakt dat het boksduel moest worden uitgesteld omdat Mohammed Ali aan hernia leed. henk dam wereld aan schepen en vliegtuigen respectievelijk rondvaart en rondvliegt, is bij Lloyd's verzekerd. Net zoals talloze fabrieken, booreilanden, en bijvoorbeeld een zesde deel van alle auto's die er in Engeland te vinden zijn. De reputatie van Lloyd's is gebaseerd op het feit dat het, ondanks de gigantische bedragen die op het spel staan, nog altijd in staat is geweest claims uit te Taylor: ogen betalen. Dat komt omdat de constructie van Lloyd's zodanig is. dat over vrijwel ongelimiteerde kapitalen kan worden beschikt. Het zijn vooral journalisten die zich graag mogen verlustigen in het bedenken van „de ergst mogelijke rampen". Bijvoorbeeld: kan Lloyd's ook alle claims uitbetalen als twee volle Boeings 747 boven Manhattan tijdens het spitsuur tegen elkaar vliegen? Ja hoor, is het geruststellende antwoord, ook die calamiteit kan worden betaald. dub Zoals gezegd, is het de manier waarop Lloyd's is samengesteld, die de dekking van dergelijke superrampen mogelijk maakt. Lloyd's namelijk is geen bedrijf, maar een vereniging, een genootschap, een club van momentcel 26.000 heel rijke mensen die elk in beginsel hun totale kapitaal in de waagschaal stellen. In beginsel, want in de praktijk komt het nooit zover. Claims kunnen gewoonlijk worden betaald uit de premies die jaarlijks binnenkomen, en in noodgevallen is er nog altijd de borgsom die de leden van Lloyd's betalen als ze tot deze hoogst exclusieve club toetreden. Hoe word je lid van Lloyd's9 De belangrijkste voorwaarde is, datje kan aantonen over ten minste 100.000 pond (430.000 gulden) te beschikken. Dan moetje verder iemand kennen die al lid is van Lloyd's en die je voor het lidmaatschap wil voordragen. Lukt dat, dan moet een borgsom van ten minste 25.000 pond worden gestort. Dan is het nog zaak iemand (een underwriter, ofwel assuradeur) te vinden die namens jou bij Lloyd's wil optreden, met andere woorden die premies int voor verzekeringen waarbij jouw kapitaal als borg geldt, en dat is dan dat. De belangstelling voor het lidmaatschap is groot Terry Atkins, woordvoerder van Lloyd's: „Er is een wachtlijst waarop nog duizenden namen staan. Het kan echt wel een tijdje duren voor iemand als lid wordt toegelaten". Het zijn niet alleen Britten die lid van Lloyd's kunnen worden, hoewel die wel veruit in de meerderheid zijn. Maar daarnaast zijn ook 1700 Amerikanen lid, 37 Nederlanders, een Roemeen, een Joegoslaaf en mensen uit afgelegen oorden als de Maagdeneilanden, Zambia, Fiji en Mauritius. voordelen Wie zijn de huidige leden? In beginsel allerlei mensen met geld te veel. Leden van het Britse koninklijk huis behoren ertoe, adel, zakenlieden, maar ook filmsterren, popmusici en voetballers. Het heeft namelijk nogal wat voordelen lid te zijn van Lloyd's. Dat voordeel schuilt niet eens zozeer in de inkomsten uit premies (hoewel die hoog kunnen zijn, met name voor degenen die bereid zijn grote risico's te nemen, zoals die bijvoorbeeld momenteel gelden bij de verzekering van tankers die in het Golfgebied olie ophalen), maar vooral in belastingvoordelen. Wat zich op dat laatste vlak zoal afspeelt, is de afgelopen jaren voor een klein gedeelte duidelijk geworden dankzij de financiële schandalen die Lloyd's op z'n grondvesten hebben doen schudden. Een klein aantal underwriters namelijk heeft zich de afgelopen jaren onrechtmatig verrijkt ten koste van de Lloyd's-leden Het ging om grote bedragen - een van de betrokken assuradeurs die nu in Spanje zit Engeland heeft met dat land geen uitleveringsverdrag) heeft alleen al meer dan 100 miljoen gulden achterovergedrukt Dat dat zo lang ongemerkt bleef, kwam niet in de laatste plaats, omdat de frauderende underwriters werkten met kapitaal dat naar buitenlandse rekeningen van de Lloyd's-leden moest, rekeningen die buiten bereik van de machtige arm van de Britse belastingdienst dienden te blijven. Het is om die reden dat de financiële schandalen bij Lloyd's naar verhouding zo weinig oproer veroorzaakten. Het volk maakte zich niet druk; het enige dat er was gebeurd was dat een groepje steenrijke mensen iets minder steenrijk was geworden. ouderwets Voor een vereniging waarin zoveel .geld omgaat, is het opvallend hoe ouderwets Lloyd's nog in vele opzichten is. Wie de nogal Spartaans ogende houten bankjes van de assuradeurs in de grote zaal van Lloyd's bijvoorbeeld langsgaat, ziet maar zelden mensen achter beeldschermpjes zitten, zoals overal elders in de City gemeengoed is geworden. De verzekeringen worden nog vrijwel allemaal met de hand uitgeschreven, en in een soort kleine ordners genoteerd De manier waarop die verzekeringen gesloten worden, is in principe niet veel anders dan de manier waarop die eerste verzekeraars, de Italiaanse kooplieden van 500 jaar geleden, zaken deden. Het gaat er bij Lloyd's als volgt aan toe Verzekeringsagenten die werken voor een cliënt die iets wil verzekeren, melden zich in de grote zaal. In die zaal bevinden zich de namens de Lloyd's-leden optredende assuradeurs Soms werken die assuradeurs voor maar enkele leden, enkele grote voor meer dan 3000. Wat nu de agent moet doen is een assuradeur zien te vinden, die het te verzekeren object voor een gedeelte wil verzekeren tegen een niet te hoge premie. Daarna gaat de agent andere assuradeurs af, net zolang tot het schip, het vliegtuig of gebouw van zijn cliënt voor 100 procent verzekerd is. Het aardige hiervan is. dat als er iets ergs met bijvoorbeeld een bij Lloyd's verzekerd vliegtuig gebeurt, de leden aansprakelijk zijn voor het gedeelte waarvoor ze zich garant hebben gesteld. Individuele leden lopen dus altijd een risico dat valt te overzien. Vindt er zo'n calamiteit plaats, dan is dat bij Lloyd's altijd aanleiding tot een stukje folklore. Om te beginnen worden de grote scheepsrampen met ganzeveer in een prachtig handschrift in het zogenaamdeloss-book" (verliezenboek) genoteerd. En dan is er de befaamde scheepsbel van de Lutine die bij rampen één maal wordt geluid, en bij goed nieuws twee keer. De bel is afkomstig van een schip dat in 1799 voor de kust bij Terschelling met man en muis verging, en dat een grote lading goud en zilver aan boord had. Maar heel weinig van het edele metaal werd. ondanks talloze duikexpedities, teruggevonden De bel (die in 1859 boven water werd gehaald) wordt nog maar zelden gebruikt. Niettemin, nog deze maand klonk hij twee keer. toen de bemanning van het Amerikaanse ruimteschip Discovery erin was geslaagd twee in de ruimte op drift geraakte satellieten met een bij Lloyd's verzekerde waarde van ruim 600 miljoen gulden, te bergen. De opluchting bij de hh leden en assuradeurs was zelfs zo groot dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27