BELOFTE ...ik ben niet van plan zenuwziek te worden... ...ik had een aanbod van veertig mille op zak... TRAINER zaterdag 1 december 1984 PZC/ week-in 26 za Tafeltennisser Wim Wegman uit Middelburg stapte dit seizoen de vaderlandse eredivisie binnen. Via zijn club Nikon uit Valkenswaard speelde hij zich bijna in de nationale selectie. De belasting is echter groot en sinds kort kampt hij met ernstige vermoeidheidsverschijnselen. En dat uitgerekend op een moment dat hij met zijn team de volgende ronde van de Europa Cup haalde. Praten met Ad Versluijs is vooral je mond houden. Op het gebied van veelvul dig woordgebruik is de voet baltrainer beslist topscorer van de eerste divisieclub Eindhoven. Als voor elke 'statement' van Versluijs een doelpunt werd toegekend, zou Eindhoven zonder twij fel één van de produktiefste ploegen in het betaal voetbal zijn. Echter, hoezeer de 38- jarige oefenmeester daar een voorstander van zou zijn, zijn team moet zich slechts bedienen van voetbalmidde len en die zijn na dertien competitie-ronden ontoerei kend gebleken. Het tweeën half uur durend gesprek gaat dan ook voor een groot deel over: Eindhoven, dertien ge speeld, nul gewonnen, tien verloren, drie gelijk, drie punten en doelcijfers acht voor, 34 tegen. De Porsche heeft plaats gemaakt voor een Alfa Romeo De eerstge noemde (lievelingsiauto van Ad Ver sluijs staat thuis in de garage. „Je mag niet opvallen in Nederland", concludeert hij „Zet je die auto ergens neer. dan zit er even later een kras op, of is je radio eruit gehaald. En als je er 130 mee rijdt, wil iedereen je plankgas inhalen in van die au tootjes die daar helemaal niet voor gebouwd zijn. Op het moment dat ze je voorbij zijn. word je gesneden. Nee, dat is niet leuk meer Die auto staat nu thuis Voor de korte ritten ge bruik ik dit scheurijzer", zegt hij wijzend op zijn reservekar. ziek jong Versluijs moclit overigens willen dat hij bij Eindhoven reserves van vergelijkbare klasse had. Het zou de situatie er misschien wat rooskleu riger op maken. Momenteel bungelt de tegenhanger van PSV als een ziek jong achter aan de kudde profclubs en de overlevingskansen lijken ni hil. Vooralsnog weigert Versluijs echter te geloven dat hij als voetbal trainer onder een ongunstig gestern te geboren is. „Ik denk dat ik zat tekortkomingen heb, maar ik omring me graag met zoveel mogelijk mensen. Zij mogen me corrigeren en doen dat dagelijks, maar op belangrijke fouten hebben ze me nog nooit kunnen betrappen Ik ben de laatste veertien dagen veel op pad geweest om eens verder te kijken. Ik dacht dat het wel aan mij zou liggen, maar tot op heden heb ben ze me toch weinig kunnen ver wijten. We hebben nog niet één keer verloren door een verkeerde aanwij zing van mU". „Ik ben nog steeds zoekende. Hoe veel trainers heb ik niet gezien, die hun selectie steeds weer in het bos laten lopen. Mijn trainingen zijn geënt op voetbal Ik train altijd met de bal, maar voorlopig staan de jongens die het bos ingestuurd wor den bovenaan en wij onderaan" Maar zelfs die constatering brengt Ad Versluijs niet meer aan het twijfe len. Bovendien raakt hij er niet gef rustreerd van, zo beweert hij althans. „Ik zit al zeventien jaar in het be taald voetbal (Versluijs speelde als prof in België, red.) en ik kan daarom heel goed relativeren. Mijn gezin staat nog altijd voorop, Als ik naar huis rijd en het bord Valkenswaard passeer, zet ik alles van me af'. provocerend Dankzij de spelersgroep, die solidair bleef, kreeg Ad Versluijs vorig sei zoen een contract voor opnieuw een jaar Eindhoven had niet bijster sterk gepresteerd, maar de spelers hadden nog vertrouwen in de clow neske oefenmeester en toen het be stuur al tot de slotsom was gekomen dat de trainer van alle markten thuis was, maar tussen de kramen met voetbalzaken zijn weg niet meer wist Dat kreeg hij toch voor elkaar: schreeuwend, provocerend, grap pend, stimulerend; Versluijs had de groep voor zich gewonnen en dat was ongetwijfeld één van zijn belangrijk- ste overwinningen in dat seizoen. Wat dat betreft is hij nog geen spat veranderd. Kritiek slikt hij alsof hij koen mijnheer zich tegoed doet aan een malse biefstuk („ik ben er tot nu toe onge voelig voor") en bovendien is hij als oud-spitsspeler nooit te beroerd de bal te kaatsen. „Ik doe er alles aan bij Eindhoven", zegt hij bijvoor beeld. „Ik laat de tegenstander be kijken. Ik weet precies hoe ze spe len. Dat geef ik aan de spelers. Ik hamer op de zwakke punten van de tegenstander, maar daar trekken ze geen profijt van". schuld „Het wordt die jongens zo gemakke lijk mogelijk gemaakt. We hebben hier een goede organisatie. De spe lers hoeven zich alleen maar met voetbal bezig te houden. Als ze in het veld komen weten ze tachtig pro cent. De andere twintig moeten ze zelf invullen, maar dan zie ik dat sommigen nog' met eens aan die tachtig procent komen. Ik moet het ze aanreiken, maar ik zie niets van de richtlijnen, die ik ze meegeef. En als je dan niet wint, doe je als trainer niets meer goed. Dan krijg je er zelfs de schuld van als iemand van Eind hoven op de paal schiet". Het 'roeien met de riemen..' valt vervolgens enkele keren uit de mond van Versluijs te vernemen. De trai ner kampte onlangs met zeventien geblesseerden en moest zelfs een wedstrijd van het tweede elftal afzeg gen „Dat is het gevolg van de druk waaronder we spelen. Een blauwe plek is een blessure van een week en een schram is een half jaar. Dat is allemaal psychisch. Als het goed gaat is niemand geblesseerd. Ikzelf heb in 2,5 jaar nog geen dag gemist Ik ben ziek, zwak of misselijk in m'n eigen tijd". vier miljoen Hij constateert vervolgens dat het verschil tussen de top en de onder kant van het betaald voetbal in Nederland schrijnend is. Beide zijn in één stad vertegenwoordigd: PSV en Eindhoven. „Nee, jaloers ben ik niet op PSV, maar als je in een jaar vier miljoen uitgeeft om spelers te kopen, dan heb je het toch iets gemakkelijker. Wij speelden de afge lopen week tegen RBC. Mijn keeper, Laurs, was geblesseerd, dus de twee de keeper moest op doel. Als reserve had ik nog een amateur op de bank zitten. Ik moest van tevoren aan het bestuur vragen of ik die jongen even tueel in mocht zetten als mijn keeper geblesseerd raakte. Je zit dan name lijk met het probleem dat Eindhoven vijfduizend gulden moet betalen aan de oude club van die knaap, als hij binnen twee jaar een keer in het eerste meedoet Ik kreeg uiteindelijk toestemming van het bestuur, maar als ik die jongen nodig had gehad bij een 3-0-achterstand had ik toch een veldspeler onder de lat gezet" De haast onafgebroken reeks neder lagen hebben Ad Versluijs niet uit zijn evenwicht gebracht. Nog altijd goedlachs („de stemming is goed") en nog altijd boordevol energie. De oefenmeester valt van alles te ver wijten, maar op inzet is hij niet te kloppen. „Ik heb ook een huid, net zo dik als die van drie olifanten. Pas ben ik nog in Zeist geweest met 36 trainers. Als je dan eens om je heen kijkt zie je hier en daar wel zenuw- trekjes. Na Hans Boersma, die bij Wagcningen ontslagen is als trainer Eindhoven-trainer Ad Versluijs over het Zeeuwse voetbal: „Als ze de kans krijgen om door te stoten naar het betaald voetbal, moeten ze dat doen. Ik vind het prachtig dat het goed gaat. Clubs op een hoger niveau trekken andere clubs mee. Wanneer je iets proeft en de mensen er warm voor lopen, moet je toeslaan". Ad Versluijs, vroeger trainer bij Terneuzen en Zaamslag, deed zelf een niet zo gelukkige stapt naar het betaald voetbal. Als oefenmeester van de voetbalvereniging Eindho ven dweilt hij met de kraan open. Bijna twee jaar lang bevindt hij zich al op de onderste sport van de betaaldvoetbal-ladder. en nu niet meer werkt, zag ik er nog het beste uit. Ik kom nog steeds met plezier naar de training. Ik ben niet van plan om een jaar met een cha grijnige kop rond te lopen en dan zenuwziek te worden". schooljongen Desondanks gedraagt hij zich tijdens wedstrijden vaak als een verwende schooljongen, die zijn zin niet krijgt. „Maar", zegt hij dan, „ik denk dat ik één van de minst begrepen mensen in Nederland ben. Ze vinden me vaak een bluffer of een opschepper, maar zo ben ik helemaal niet,Thuis ben ik erg rustig en bij festiviteiten ben ik vaak één van rustigsten. Iedereen probeert je over de rooie te krijgen. Ik heb een spits twaalf wedstrijden laten staan zonder dat-ie één doel punt scoorde. Afgelopen zondag stond hij er naast en dan komen er na afloop mensen naar me toe. die zo'n jongen zelf kapot gemaakt heb ben, om te vragen waarom hij er niet in stond". Versluijs wijst ook op het gebrek aan leiders in zijn team en hij verwijt zijn ploeg een gebrek aan de juiste profmentaliteit, het voor el kaar willen werken. „Ik zie jongens, die er in een wedstrijd finaal door zitten, terwijl je in deze fase van de competitie een topconditie zou moe ten hebben. Met vier tot tien trai ningen in de week mag je niet anders verwachten dat de conditie goed is. Je kan dan wel zeggen het zijn 'maar' semiprofs. hola. ze wor den er voor betaald hoor. Wat dat betreft hoef je niet met ze te doen hebben". mentaal „Zolang mijn contract duurt ben ik dag en nacht inzetbaar Vorige week donderdag heb ik me in dat honde- weer vier keer moeten omkleden, 's Ochtends om half tien stond ik op het veld en 's avonds was ik er nog, De spelers kunnen ook altijd een beroep op me doen", verzekert Ver sluijs, wiens contract dit seizoen af loopt. Zonder resultaten zullen de clubs niet voor hem in de rij sTaan. „Ik zal niet kunnen kiezen. Als je geluk hebt. kun je kiezen. Ik streef wel succes na. maar ik besef dat ik sowieso onderaan de ladder sta. Ik kan ook niet zeggen dat Eindhoven door pech onderaan staat. We heb ben nog maar één keer aanspraak mogen maken op een overwinning. Dat is ook een mentale kwestie. Na zo'n nederlaag kom ik als enige kapot van het veld". Door de slechte resultaten balan ceert Eindhoveh op de rand van het prof- en amateurvoetbal. De kans op degradatie is groot als de amateur club Emmen zijn profaspiraties be houdt. „Mijn opdracht is Eindhoven van die laatste plaats af te krijgen. Misschien lukt het na de winterstop. Ik weet zeker dat we een middenmo ter moeten kunnen zijn. Ondertus sen slaap ik nog steeds goed 's nachts. Er is meer dan voetbal al leen: film, schouwburg of bossen. Soms pak ik m'n fiets, rijd ik naar naar het bos en doe ik een lekkere tempoloop. Dat werkt enorm ont spannend. Het trainer hij zijn blijft toch een moeilijk vak. Het is ook moeilijk iemand zomaar een goede trainer te noemen. Kijk maar naar Hans van Doorncveld. Vorig jaar ging hel prima bij Haarlem en nu zou er niets meer van kunnen, ter wijl hij dezelfde oefenstof heeft. Ja, dat is kolder". De Zeeuwse tafeltenniswereld zag hem vorig jaar met gemengde gevoelens vertrekken. Hij was de sterspeler van MZ en de kopman die de ambitieuze club naar de eredivisie moest brengen. Wim Wegman: de 23-jarige belofte die zo grillig in de omgang heet te zijn. Hij staat bekend als een eigenwijze eenling en ging de conflicten in zijn omgeving nooit uit de weg. Maar ondanks alles is Wim Wegman dit jaar een echte topper geworden. „Ik heb er dus geen moment spijt van gehad dat ik niet meer in Zeeland speel", kijkt hij terug op zijn geruchtmakende afscheid. Zelfheeft hij nooit wakker gelegen van het vertrek bij zijn oude club. Hij kreeg het verwijt mee dat hij voor het „grote geld" was gezwicht, maar dat spreekt hij nog altijd tegen. „We zijn toen op een schandalige manier behandeld", vertelt zijn moeder. „Midden in de nacht werden we soms opgebeld en werden we voor profiteurs uitgescholden. Ik klom af en toe tegen de muren op van angst: zo erg was het". Het valt niet te ontkennen dat er in de top van het tafeltennis grote bedragen omgaan. Sinds kort speelt Wim Wegman bijvoorbeeld bij Nikon in Valkenswaard in een team met twee full-profs. „Ik schat dat de beste van die twee rond de dertigduizend gulden in een jaar verdient. Zo veel hebben ze er namelijk voor over om een topper aan te trekken. Ik was zelf maar de derde man voor de club en ze hadden van mij niet zo veel verwacht. We hebben de afspraak gemaakt dat ze alleen mijn onkosten betalen". Dat laatste staat in een contract dat de Middelburgse speler aan het begin van zijn eerste seizoen in de eredivisie liet opmaken. Het is niet aangepast, volgens Wim Wegman, nadat hij aanvankelijk zelfs de beste speler van de drie was. Hij wist eigenlijk zelf niet wat hem overkwam in de eerste weken bij zijn nieuwe club. „Ik heb er niet zo bij stilgestaan dat het zó goed ging met me", stelt hij nu vast, „Maar op een gegeven moment stond ik zelfs bij de beste vijf spelers in de eredivisie". virusziekte Die opzienbarende start van Wim Wegman is inmiddels al enkele weken verstoord. De Zeeuwse belofte werd geveld door een steeds vaker terugkerende vermoeidheid en heeft af en toe ook last van duizelingen. „Ze gingen er gelijk vanuit dat het de ziekte van Pfeiffer was en dat ik maanden rust moest nemen. Ik ben nu twee keer onderzocht, maar ik moet nog wachten op de uitslag M'n huisarts denkt dat het een virus-ziekte is". Dat betekent voor Wegman dat hij voorlopig niet meer in actie kan komen. Met de trainingen was hij al gestopt en daarom was de vorm niet meer zoals in het begin van de competitie. „Vorige week moesten we voor de Europacup spelen. Ze vonden bij Nikon dat er beter een zieke Wegman achter de tafel kon staan dat een invaller. Ik heb er geen partij kunnen winnen, omdat ik vanaf de eerste slagen weer die moeiheid begon te voelen. En ik ben een speler die het van een grote inzet moet hebben. Als ik niet helemaal fit ben dan is dit niveau te hoog voor De inzinking van de Zeeuwse speler is volgens hemzelf het gevolg van de vele inspanningen die hij moet doen. Hij heeft sinds afgelopen zomer werk bij de PTT in Goes, waar hij 36 uur in de week maakt. Trainen doet hij bij Wilno in Vlissingen en meestal drie avonden in de week. „Vrijdags vertrek ik naar Valkenswaard om te trainen met de jongens uit het team. Dat heb ik nodig, want in Vlissingen heb ik geen tegenstanders van niveau. We spelen daarna zaterdag competitie en op zondag vaak een toernooi. Drie dagen heel intensief bezig zijn dus ik denk dat dat te zwaar is geweest". met de top Met zijn schitterende debuut in de eredivisie leek Wim Wegman op weg naar een score die hij zelf voor onmogelijk had gehouden. Hij versloeg spelers als Anne Vlieg, Jaap van Spanje en won de laatste keer ook van Bettine Vriesekoop. „Ik had op dat moment een kans om in de nationale selectie te komen. Er komt een nieuwe groep, denk ik, als Bert van der Helm in januari bondscoach wordt. Ik heb op een score van tegen de tachtig procent gestaan en dat heeft toch wel een zekere indruk gemaakt". De eerste confrontaties met de top waren een bewijs van zijn klasse. Wim Wegman had aan het begin van dit seizoen een aanbod op zak waar hij drie jaar lang mee uit de voeten kon. Er was een Belgische sponsor die hem een contract had voorgelegd. „Ik kon in driejaar tijd ongeveer veertigduizend gulden verdienen", verzekert hij. „Bij een clubje dat in België niet eens in de hoogste klasse speelde. Ik heb er lang over na moeten denken: 'of ik voor het geld zou kiezen of voor m'n carrière. Ik vond Nikon sportief gezien zo aantrekkelijk dat ik daar de voorkeur aan heb gegeven. Misschien kan ik het hooguit een jaar of vier volhouden, en dat wilde ik niet graag missen"' Het ene jaar waarin hij wel in Belgié speelde heeft overigens nie al te veel indruk op hem gemaakt Daarom was de overgang naar Nikon ook in dat opzicht een hele verbetering. „We spelen nu bijna iedere week voor honderd tot tweehonderd man publiek. We hebben de meeste toeschouwers ij de eredivisie". soort tactiek Het opvallendste van die top vonc hij tot nu toe de optredens van de Veluwe. De nationale kampioen was vorige week tegenstander var, Nikon en tijdens die wedstrijd vie! Wim Wegman zo ongeveer van de ene verbazing in de andere. Hij za| Ron van Spanje bijvoorbeeld onder een partij plotseling in het gezicht van zijn tegenstander spuwen. „En ze zoeken ookbewus; ruzie met de club waar ze tegen elkaar gaan ze af en toe ontzettené tekeer. Zo spelen ze met een sterke' Roemeen in het team. Die werd tegen ons zo uitgescholden dat hij| op het laatst begon te huilen". Wim Wegman realiseert het zich ook wel: bij de clubs waar veel 1 geld mee is gemoeid, daar tellen alleen de resultaten. Voor de jonge Zeeuw geldt dat nog niet in die mate, omdat hij bij zijn komsl geen hoge eisen kon stellen. Dat kan na verloop van een jaar in zijn voordeel keren. Na de competitie wordt er een nieuwe transferlijst gemaakt en voor een club in de eredivisie is Wegman bijvoorbeeld te koop voor zestienhonderd gulden. Maar in de vorm waarin hij de afgelopen maanden speelde zou hr ongetwijfeld een aardig handgeld kunnen vragen. Zo ver is het nu nog lang niet. Wim Wegman wil j eerst op zijn minst een aantal weken rust nemen en daarna verder zien. Zijn club heeft intussen drie ronden Europacup overleefd op weg naar de kwartfinales. „We hebben een j Europacup overleefd op weg naar de kwartfinales. „We hebben een goeie kans dat we nu een topper loten", weet Wim Wegman. „Ik heb nog twee maanden de tijd om me daar op voor te bereiden". Ad Versluijs foto peter smulders

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 26