menselijke helden met pestige trekjes letters S letteren MISDAADBOEKEN kees van kooten HEDONIA een opstel PZC/ week-uit ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 18 Margreet Hirs vraagt aandacht voor Stephen Kings 'Doden- wake', de tiende politieroman (binnenkort in uw theater) van Janwillem van de Wetering 'De Ratelrat', meesterspionage- schrijver Len Deighton 'Voorspel in Berlijn', de beste Nederlandstalige misdaadschrijver Jef Geeraerts met zijn vijfde 'De Trap; 'Hoogspanning', verhalen van Bob van Laerhoven; 'Met vrouwelijk venijn', een verzameling griezel verhalen, samengesteld door Erik Lankester en 'Alles wat lekker is', geheimen van de Colombiaanse keukenmeid verteld aan Juanita van de Wetering. Len Deighton heeft weer een uitstekend boek ge schreven. Met alle kwalitei ten die we van deze begaafde Engelse auteur gewend zijn sinds hij in 1962 opvallend debuteerde met 'The Ipcress File', dat nog steeds bij Else vier verkrijgbaar is onder de titel 'Dossier Ipcress'. Span ning, snelle ironische dialo gen, geestige en rake typerin gen, een ondertoon van me lancholie en een 'menselijke' held, die ondanks zijn pesti- ge trekjes onze sympathie heeft. In 'Voorspel In Berlyn' (Elsevier), een wat ongelukkige vertaling van 'Berlin Game' wordt Bernard Sam son, Bnts geheim agent, na vijfjaar bureauwerk door De Dienst naar Berlijn gestuurd. Een waardevolle Oostduitse contactman moet ervan weerhouden worden over te lopen, omdat deze belangrijke bron anders weg zou vallen. Samson, die als zoon van een militair in de geallieerde zone van Berlijn opgegroeid is, wordt er op afgestuurd als de meest adequate man om dit karweitje te klaren. Maar het loopt allemaal een beetje anders dan de naieve Bemie, die zo graag cynisch uit de hoek komt, dacht. En daar heeft de beeldschone, hooghartige rijkeluisdochter Fiona, waar Ber nard gelukkig mee getrouwd is en bij wie hij twee kleine kinderen heeft, alles mee te maken. Efficiënte en ambitieuze Fiona heeft het verder bij De Dienst geschopt dan haar echtgenoot. Maar ze is dan ook een 'workalcoholic', die in haar kanten nachthemd nog de geheime dossiers ligt te bestuderen, als Ber nard 's avonds thuiskomt. Een juf voor de kinderen, een Portugese kok kin in de keuken en bij Fiona's halve malle zuster Tessa is het eveneens behelpen met de muizehapjes, die men ook wel met nouvelle cuisine aanduidt. ruig Is het mogelijk dat een man zijn eigen vrouw zo slecht kent? Dat kan alleen maar treurig aflopen. Een lekker boek over een charmante schlemiel! In 'De Trap' (Manteau/ Elsevier) van de bekende Vlaamse auteur Jef Geeraerts, die in 1968 internationaal de aandacht trok met 'Gangreen' (nog steeds verkrijg baar), een ruig en schitterend boek, dat veel opschudding verwekte, heeft de hoofdpersoon, de jonge commissaris Eric Vincke niets schlemieligs en dat ontbreekt er nu juist aan. Zijn dure hond Marcus, zijn mooie vrouw Eva, zijn sauna, zijn zonne bank en zijn halogeenlampen. Zijn gescheeloog naar roze dimant, zijn obsessie voor design, zijn Versacejas- je, waar met een fetisjistische liefde aan gerefereerd wordt. Bah! Ik had graag gezien dat iemand hem een paar kleerscheuren had bezorgd in voornoemd kledingstuk. Vincke is gematigd links in de mond als hij een beetje beleden over maat schappij en toekomst babbelt en dat nog uitsluitend om zijn collega Ver- stuyft op stang te jagen. Een zelf zuchtig persoon, deze Vincke. zonder veel mededogen, arrogant, ijdel en met kinderachtige trekjes, zoals het off showen van zijn psychopathologi sche kennis, wat hem er ook al niet sympathieker op maakt. Met boven genoemde instelling brengt men het ver, dat is bekend. Blijkbaar ook bij de politie Veel laboratoriumwerk, veel 'voet werk'. Routine, waartoe ook het bru taliseren van adspirantverdachten behoort, moet in dit vak tot een oplossing leiden. Op een grijs haartje zal de dader tenslotte hangen. De auteur, die ik als de beste huidi ge misdaadschrijver beschouw, met titels als 'Drugs', 'Diamant' en 'De Coltmoorden', heeft het politiewerk gestvleerd en met duidelijke kennis van zaken weergegeven. Het boek is onderhoudend, zit degelijk in el kaar, de stijl is beeldend en het vele Vlaams in de dialogen geeft een apart cachet aan het boek. Voor Nederlanders komt daar nog een aardig kijkje op het Vlaamse leven bij. Een interessante poging om een foto: dennis peters Helemaal oprecht doet de teneur met aan. Schold de auteur in een Manteau-publikatie van 1973 niet stevig op 'politie, rijkswachters en de Aanbidding van het Gouden Kalf, terwijl hij anno 1984 in een Elsevier- publikatie getuigt van dankbaarheid aan de politie... en zijn held Vincke opscheept met alle (overbodige) ver worvenheden van de welvaartsmaat schappij? Wat mij betreft: in de volgende ro man zag ik Vincke graag weggepro moveerd of getransformeerd in een echt mens via een drama dat zich zo pas aan hem voltrokken heeft. angsten Een andere Vlaming die onder ande re misdaadverhalen schrijft is Bob van Laerhoven. Hij bundelde er vier in 'Hoogspanning' (Ten Berge, Weel de, België), die allevier goed in elkaar zitten en stuk, voor stuk boeiend, inventief en geraffineerd zijn. Van Laerhoven speelt graag met vrouwenangsten. En dat doet hij goed. Alle verhalen werden eer der gepubliceerd. Onder andere in 'Het Crimejaarboek' van Bruna. Janwillem van de Weterings tiende Grijpstra en de Gier 'De Ratelrat' (Bruna) werd aan de pers gepresen teerd in het veelbesproken Chinese Drijvende Zeepaleis (waar Gee raerts het bij de presentatie van 'De Trap' van de zuinige uitgever met een hoekje van de boekhandel moest stellenwaar de aanwezige commis saris Toorenaar door Van de Wete ring bedankt werd voor de 'inspire rende gesprekken', die de stoot aan zijn schrijverschap inzake politiero mans gegeven had. Het bekende politieduo bevindt zich ditmaal in Friesland, waar de auteur ter oriëntatie kortgeleden ee maand met zijn vrouw doorbracht. De fans van Van de Wetering (die onlangs in Frankrijk de Grand Prix de Littéra- ture Policière 1984 ontving) kunnen margreet hirs dus weer op een drafje naar de boekhandel. De filmrechten zijn al verkocht aan Wim Verstappen en Frans Rasker. die hem al eerder verfilmden en nu van plan zijn de rest van de titels voor hun rekening te nemen. Ook Juanita, de vrouw van Janwil lem van de Wetering schreef een boek. 'Alles Wat Lekker Is' (Loeb). Een hoogst vermakelijk boek - jam mer van de lelijke bleke letter - waaruit je veel kunt leren over emigrantenkolonies (haar ouders waren naar Colombia geëmigreerde joden), verleiders met puntentellin gen, goede manieren, bijgeloof en Nederland in vreemde ogen. Een smakelijk boek ook. doorstrooid met originele recepten uit de emi grantengemeenschap en van de goe de Colombiaanse keukenmeid Maria zelf. Mazzel en brooche, palomita! Janwülem van de Wetering anefo Voor Sijthoff stelde deskundige Erik Lankester de bundel 'Met Vrou welijk Venijn' samen, vijftien spook-, griezel- en fantastische ver halen, zoals de ondertitel luidt. Veel vrouwelijk venijn heb ik niet aange troffen, maar misschien ontbreekt het me aan zelfkennis. Het meest volwassen verhaal en te vens het meest ambitieuze is het verhaal van Patricia Highsmith 'De Vijver'. Ook. eerlijk gezegd het enige dat me echt een schokje bezorgde. De rest is grotendeels lekkere kitsch, samengesteld uit de bekende basi singrediënten, zoals oude en nieuwe huizen waar het spookt of niet pluis is, aardige mensen die monsters blij ken, veel romantisch decadente sfeer. Een sterk verhaal van Agatha Chris tie en gek genoeg eveneens van Ruth Rendell. die in het algemeen mijn liefde niet is. Het verhaal van Kate Wilhelm was beklemmend. Een pri ma bundel voor wie graag een aantal bekende auteurs op dit gebied wil lezen en natuurlijk uiterst geschikte 'slaapkamerlectuur'. Een echt Sin terklaascadeautje! 'Dodenwake' (Veen) van Stephen King, de man van 'Ogen Van Vuur' begint bedrieglijk gewoontjes. Zelfs zozeer dat ik me de eerste tientallen bladzijden afvroeg wat ik met dit triviale gekeuvel aan moest, waarin ik gedwongen werd te lezen dat 'het bier een weldaad voor zijn keel' was en 'het stoeltje tot zijn verbazing erg gemakkelijk zag'. Een en al senti mentaliteit en banaliteit. Over een Idéale Vader en een Ideale Moeder en het Ideale Gezin. Gelukkig slaat het noodlot bijzonder hard toe. Griezelig wordt het ook (kattenliefhebbers opgelet!en span nend. Geloofwaardig bovendien, juist dankzij de overvloed aan trivia le gegevens. Dan komt Veen nog met 'een van de ontdekkingen van de zeventiger ja ren' volgens de Amerikaanse mis daadencyclopedie, namelijk Gregory McDonald met 'Beken Fletch' en 'Fletch En De Weduwe Bradley'. Snel geschreven, aardige observa ties, lekker leeswerk, waarbij de denkmachine even stilgezet wordt. Misdaadliteratuur als narcoticus! redactie andré oosthoek rijmschap Na het poëtisch gefrutsel in BZZLLETIN's Knutselhoekje, na Dartelen met Versvormen en de Lessen in Omgangspoezie nu dan - eindelijk - 'Het Rijmschap Compleet', een uitgave waarin drs. P. en Ivo de Wijs hun gedartel in de letter tuin voortzetten. (Eventjes) lachen dus (af en toe). Het ondergoed in mijn bureaula Herinnert mij nog vaak aan Paula. Een kilo pluis, een meter rafel Wat heb ik toch een diepe navel Godver, dat is poëzie placht de enige echte Bert Bakker bij het lezen van dergelijke regels uit te roepen. Hij maakt het niet meer mee. wij wel: die poëzie én de opstelletjes waarin het woord keuveltekst zéér mocht opvallen. De Haagse uitgever BZZTöH (dat staat voor wat fonetiek rond het vallen, suizen en stokken van de guillotine) bundelde dit lief leed voor de som van 29,50. klaas schrijven dèr mouw Veel versjes - het Complete Rijmschap te erg - rond het verschijnsel Sinterklaas zijn samengebracht in een boekje dat de titel't Is niet de bedoeling te verwijten, Het zijn gewoon wat blote feiten' kreeg. Herman Vuijsje verzamelde de rijmelarij en voorzag dat - zegt de flaptekst - van 'geestig en zinvol commentaar'. Geestig en zinvol, dat kan een mooie combinatie zijn. Zoeken, zoeken maar. 'Mild van toon, verscholen achter de tabberd van een katholieke bisschop laten we ons calvinistische vingertje zwaaien'. Een socioloog viert pakjesavond. 18,50. Is dat niet een Hint voor Sint (Nijgh en van Ditmar, Den Haag). gijsen 'Het boek van Kalina' 52 pag.; 22,50; Meulenhoff) is het laatste boek dat Mamix Gijsen schreef. De herdenkingsartikelen bij zijn overlijden waren vrij summier en vaak bits. De laatste jaren was vrij algemeen twijfel gerezen over de kwaliteit van zijn proza Zijn politieke (pro Zuid-Afrika) en morele (anti-homosexuele) inzichten werden ook onderwerp van discussie en het feit dat zijn in een vrijwel onleesbaar Nederlands gestelde werken herschreven dienden te worden wordt niet meer zo verbloemd als vroeger Wie niet te zeer op de stijl let zal enig genoegen aan het laatste werk kunnen beleven. Het is een bewerking van het antieke verhaal van Gyges en Kandaules, recentelijk ook al eens gebruikt door Nooteboom in een toneelstuk. Op instigatie van koningin Tuda vermoordt Gyges koning Kandaules. Uitgeverij BZZTóH bracht een bijna 350 pagina's dik boek 55,-) 'Over J. A. dèr Mouw' op de markt. Der Mouw leefde van 1863 tot 1919 en het heeft lang geduurd eer men de grote betekenis van zijn dichtwerk in heeft gezien. Marcel Fresco stelde het door een aantal registers gemakkelijk toegankelijke boek samen. Er zijn onder meer algemene artikelen, beschouwingen over Dèr Mouw als filosoof en opstellen bij afzonderlijke gedichten. In totaal 21 artikelen, waarvan negen door Fresco zelf. Een goede introductie tot de gedichten van Dèr Mouw. wiens Verzameld Werk binnenkort in een nieuwe editie zal verschijnen. tijdschrift Het eerste exemplaar van het tijdschrift 'Schrijven' is deze week in Amsterdam ten doop gehouden. Het blad is een uitgave van de stichting 'Wie schrijft die blijft', waarvan Frans van der Beek directeur is. Doel van de stichting is schrijvend talent in Nederland te ontdekken, het schrijven te stimuleren en te begeleiden. Met het tijdschrift wordt een poging gedaan om aankomende schrijftalenten die elders hun verhalen niet gepubliceerd zien, toch een eigen podium te geven. 'Schrijven' zal om de twee maanden verschijnen in een oplaag van 40.000 exemplaren, waarvan 25.000 in de losse verkoop. De prijs per los nummer is 1,95. Het eerste nummer bevat onder andere een 'niet voltooide' bijdrage van Herman Pieter de Boer. De lezers wordt gevraagd het verhaal van een pakkend slot te voorzien, kafka Het lelijk uitgevoerde 'Nieuw Wereldtijdschrift' bracht deze week het vijfde nummer. Als belangrijkste onderdeel wordt een portret door David Plan te van Germaine Greer gepresenteerd. Greer is tegenwoordig weer in de mode, het artikel maakt niet duidelijk op welke verdienste dat berust. Het enige opmerkelijke aan haar is dat ze grof in de mond is. Ook het portfolio gewijd aan Jo Bondy is niet de moeite waard. „Haar thema's zijn banaal en triviaalmoet zelfs de samensteller vaststellen. Poëzie is er in dit nummer van Judith Herzberg en Rutger Kopland. De gedichten van Judith Herzberg waren echter ook al te vinden in haar enkele weken geleden verschenen bundel 'Dagrest', terwijl Koplands cyclus over een Vernichtungslager in goede bedoelingen is blijven steken. Affiniteit 'is moeilijker te verbergen dan een boa constrictor in de sla' schrijft Benno Bamard in zijn poëziekroniek die een lofzang op de dichteres Eva Gerlach werd. Tenslotte is er een verrassend verhaal van Tom Lanoye ten onrechte meldt de redactie van het NWT dat hij hiermee als verhaalschrijver debuteert. Het verhaal heet 'Bij Jules en Alice' een gruwelijk echtelijk drama wordt hier luchtig verteld. Niels Bokhove publiceerde bij Querido 'Reiziger in scheerapparaten'(412 pag.//59,-) over Kafka in Nederland en Vlaanderen. Behalve een meer dan honderd pagina's tellend bibliografisch-documentair gedeelte is er onder meer een hoofdstuk over de vertalingen die van Kafka's werk in onze taal bestaan. Heel vroeg, namelijk al in 1925. publiceerde niemand minder dan Paul van Ostaijen de eerste Kafkavertalingen in het Nederlands. Bokhove gaat voorts in op de receptie van Kafka's werk in ons land en bloemleesde uit de Nederlandse Kafkaliteratuur. marco polo Een tv-serie zónder boek? Nee. Het Spectrum liet 'Marco Polo. de Reiziger' verschijnen, een nogal romantische avonturenroman van Gary Jennings. Het boek bevat het 'ongekuiste' verslag van Marco Polo's reis van Venetië naar de Zuid-Chinese Zee. Jennings heeft er zich enige moeite voor getroost. Hij reisde in het spoor van zijn held per kameel en olifant, te paard en op eigen voet. Spanning en erotiek, veel historie in een bontgekleurd verhaal. Het kost 39,90. barthes Door Maartje Luccioni vertaald Roland Barthes' bekende werk 'Sade, Fourier, Loyola' (200 pag.; 34,50/De Arbeiderspers). Wel wat laat, het origineel verscheen in 1971. Het ging Barthes steeds om de taal. ook in de analyses van deze drie auteurs. Zo laat hij zien dat in Sades boeken de slachtoffers niet worden gedefinieerd door wat zij te doorstaan hebben, maar door hun taalgebruik. Sade, Fourier, Loyola wat zij in de eerste plaats gemeen zouden hebben is dat zij taaistichters zijn, schrijvers die kans zagen een nieuwe taal te produceren. Het enorme succes van de boeken van Kees van Kooten (1941) is voor een groot deel natuurlijk te danken aan zijn roem als televisiepersoonlijk heid. De televisie heeft een haast magische wer king op de verkoopcijfers, ik wees er al eens op dat boekjes als 'Nathan Sid' van Adriaan van Dis en 'Weerzien' van Boudewijn Büch, hóe goed ze ook zijn, nooit die weerklank gevonden zouden hebben als de schrijvers geen bekende tv-presentators waren geweest. 'Modermismen', het vorige boek van Van Kooten (verhalen) staat al maandenlang bovenaan de best sellerlijst en ook van andere boeken van hem worden vele tienduizenden exemplaren verkocht. De uitgever heeft van het nieuwe werk 'Hedonia' dan ook als eerste druk al tachtigduizend exempla ren laten vervaardigen! Ze zullen ongetwijfeld hun weg naar het lezerspubliek snel vinden, en het boek verdient het. dat moet er direct bij gezegd. Van Kooten noemt 'Hedonia'. een boek van 150 pagina's, een 'opstel' Er was geen enkel bezwaar geweest het als roman of vertelling te annonceren, maar wat doet de aanduiding ertoe Het is in elk geval een mooi afgerond verhaal van langere adem dan gebruikelijk bij Van Kooten, een werk dat de vele goede kwaliteiten van zijn schrijverschap dui delijk uit laat komen. Het is zoals het merendeel van Van Kootens latere werk sterk autobiografisch. Er is niet zo'n behoefte om constant lollig te zijn en ook de taalgrappen, woordverbasteringen en opzet telijke grammaticale fouten zijn wat minder opdrin gerig ingelast. Kortom. 'Hedonia' is een geslaagd verhaal van een auteur die nog in volle ontwikke ling is. Mogelijk Van Kootens beste boek tot nu toe - maar er is nog veel van hem te verwachten wanneer hij er in zou slagen de beroepsdeformatie die zijn clownesk acteurtalent nu eenmaal met zich meebrengt in zijn zuiver literaire werkstukken nog iets verder naar de achtergrond te dringen. In een verhaal dient humor zo subtiel gedoseerd te worden dat ook bij her- en herlezing het effect behouden blijft. Eerlijkheid gebiedt te zeggen dat lang niet alle komische passages van 'Hedonia' herlezing verdragen. Het gegeven is de eenvoud zelf: Van Kootens« vrouw Barbara is vrij onverwacht voor een week naar New York vertrokken om daar de komische acteur en regisseur Woody Allen te interviewen. Van Kooten zal op de zoon (13). dochter *10), de honden, katten, huis en hof passen en ook nog proberen wat te werken, onder andere aan een kinderboek. Maar van dat alles komt niet bijzonder veel terecht. De korte 'huwelijksvakantie' doet hem doelloos door het huis dwalen, hij drinkt geregeld teveel, verlummelt zijn kostbare tijd. Het feit dat hij althans voor de kinderen moet zorgen houdt hem nog een beetje in toom. maar helemaal in de hand heeft hij zich niet. Vooral de jaloezie slaat flink toe Hij is bang dat zijn knappe vrouw onder de charme van de beroemde filmkomiek zal komen. Hij kent en waardeert Aliens werk, al heeft hij ook wel bezwa ren (getuige een aan het eind van het boek opgeno men artikel uit 1975). Hij en Allen hebben dingen gemeen: ze zijn, zoals zoveel komieken, klein van gestalte en er zijn raakvlakken in hun humor en wijze van doen. Er zijn echter ook belangrijke verschillen. Woody Allen lijdt aan 'anhedonia'. onvermogen om te genieten van het leven - Van Kooten stelt daar zijn eigen 'hedonia' tegenover Hoe zal Barbara zich gedragen tegenover de zo bewonderde man? Ziehier een paar stalen van Van Kootens op hol geslagen fantasie „Het nieuws sloeg in Hilversum in als een bom. Ja. zucht een uitgeteerde, hypernerveuze Kees van Kooten (43). wie had dit kunnen denken? Het ging allemaal zo goed tussen Barbara en mij. Natuurlijk waren er wel eens bepaalde dingen die in ieder huwelijk voorkomen, maar die komen tenslotte in de beste huivelijken voor'' „Ziet, wat nu nog zijn vrouw is, in Woody Allen wellicht elementen die haar eigen man haar niet kon geven? In bepaalde opzichten kan Woody Allen inderdaad meer voor mij betekenen dan mijn man kon, verklaarde zij voor ons" „Gaf Van Kooten deze vrouw die zeker een komisch groot talent heeft met opzet te weinig kansen? Vreesde hij dat het publiek zijn vrouw leuker zou vinden dan hemzelf? Voorlo pig is alleen zeker dat Barbara van Kooten niet alleen voor een grotere maar ook vooral voor een LETTERKUNDIGE KRONIEK hans warren rijkere komiek in haar leven heeft gekozen!" (pp 60(611 Zijn tobben wordt er niet beter op wanneer tussen tijds een jeugdvriend langskomt met een polaroid foto die hij tijdens het interview in New York gemaakt heeft en waarop Woody Allen en Barbara van Kooten in een aardig téte-a-tète aan een tafeltje zitten. De vriend, Frans, dikt het allemaal nog flink aan; volgens hem is er geen enkele twijfel of Allen heeft Barbara eens flink gepakt en dat Frans al zijn vunzigheden spuit waar de kinderen bij zfjn ergert Van Kooten mateloos Het zou me niets verbazen wanneer deze Frans met zijn foto een verhaaltechnische truc van de schrijver is om wat meer relief aan het 'opstel' te kunnen geven, want met en via deze Frans komen er heel wat zaken, het wilde moderne leven betreffende, aan de orde die anders misschien niet zo gemakke lijk in te lassen waren geweest. Als daar zijn: drugsgebruik, harde porno op de video, ongegeneer de vuilbekkerij en zelfs onderwerpen als de merk waardige wijze waarop sommige keurige oude heren met behulp van apparatuur uit de sexshop nog wat solitair genot weten te vinden - zij het ook dat hen dit dan menigmaal in het ziekenhuis doet belanden. Wanneer Kees van Kooten Frans niet meer gebrui ken kan in zijn verhaal en in zijn leven staat er: „Als ik zijn buitendeur opendoe besluit ik dat ik nu, hier, definitief uit zijn leven verdwijn Hij komt er niet meer in. Brieven stuur ik ongeopend terug. Nu heb ik eindelijk een degelijke, burgerlijke reden gekregen om voorgoed te breken met Frans" (104). Met Frans komt dus de donkere en schunnige kant van het hedonistische leven duidelijk naar voren. Maar er zijn ook allerlei andere flash-backs waann Kees van Kooten grote stukken van zijn jeugd herbeleeft, of zijn herinneringen ophaalt aan Wim Kan en aan het eerste optreden van de Beatles in Nederland, in 1964. Of hij geeft zijn babbels weer met een buurvrouw tijdens het luchten van de honden Het treffendst zijn mogelijk de met veel liefde geëtste stukjes over de reacties van de kinderen. Het telkens tekort schieten van de vader, bijvoor beeld wanneer hij zo goed als te laat komt met de attributen die zijn dochtertje als elfje nodig heeft bij een uitvoering op school: „Ik ben te laat In de heksenketel van die meisjeskleedkamer kwam mijn vader toen als laatste binnen met mijn vleugels. Waar bleef je nou? trilt ze. Roosjes zweten op haar wangen. Rustig maar, bemoeder ik haar. Ze beginnen heus niet zonder jou. En alle meisjes werden geholpen door hun moeder, maar mijn vader was natuurlijk weer de enige vader Hier moeten ze in! wijst ze, hijgend achteromkij kend, in allebei die spleten moeten ze in!" (132/3) Wanneer hij daarna thuiskomt blijkt zijn vrouw onverwacht al gearriveerd. Ze ligt doodop te slapen op bed. reageert nauwelijks, mompelt 'het bandje ligt op je bureau' Hij beluistert het gesprek met Woody Allen. Het is steengoed en hij voelt zich opnieuw radeloos jaloers: „Ik stop de recorder want ik voel een vreemde rode kop komen opzetten. Ik spoel terug en luister nog een keer hoe ze samen lachen. Ik moet een plas van jaloezie en schakel hem uit. Wanneer lachte zij voor het laatst zo met mij? Lachen om mij ja; daar zijn ze hier goed in! Lachen om de cartoonvader die ik bij tijd en wijle ben en gedrieen gniffelen om mijn redeloze buien, waartegen ze almaar laconieker hun vrolijke parapluutjes opsteken" 11441. Hij gaat terug naar de slaapkamer. Wekt Barbara en kón het niet laten op verkrampte manier de vraag te stellen: „—Ben je met hem naar bed geweest Zij rekt zich uit. schudt een paar keer traag haar slaperige hoofd en lacht haar lach van de foto. —Zou je dat leuk vinden? vraagt ze". (147) Einde van het boek, dat wil zeggen als bijlage volgt het reeds genoemde artikel uit de HP van 1975 'Is Woody Allen natuurleuk' met 42 grappige voetnoten. En op de omslag staat Frans' fameuze polaroidfoto afgedrukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 18