Bond waterschappen raakt wachten wegsanering beu Raad niet unaniem achter bouw derde kanaalbrug Irritatie tussen fracties PvdA en CDA 1984 RPF-kamerlid bepleit één politie-organisatie PZC/ provincie 10 - VOORZITTER: ONBEHOORLIJK BESTUUR KERST een gastvrij en royaal onthaal in Hotel Zuiderduin. eS ZUIDERDUINji WD FUNGEERT ALS BLIKSEMAFLEIDER IN MIDDELBURG i TJING ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 HULST De Zeeuwse Waterschapsbond vindt dat het voortdurende uitstel van het bestuurlijk overleg over de sanering van de plattelandswegen 'riekt naar onbehoorlijk bestuur'. Voorzitter K. J. A. baron Collot d'Escury zei dat vrijdagmorgen op de jaarlijkse toogdag van de Waterschapsbond in het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert. De Waterschapsbond raakt langza merhand dan ook duidelijk geïrri teerd dat het overleg over het toekom stige beheer van de plattelandsweeen Installatie van commandant rp te water Wemeldinge VLISSINGEN - I11 het gemeentehuis in Kapelle wordt donderdagmiddag adjudant C.B. Langendoen geïnstal leerd als commandant van de nieuwe groep Wemeldmge van de rijkspolitie te water. Deze nieuwe groep is ont- ming in de kosten zijn de waterschap- staan door de splitsing van de groep In dat bestuurlijk overleg (de dne verantwoordelijke ministers, de pro vincies. de gemeenten en de water schappen) moet een besluit worden genomen over het regeringsplan het beheer en onderhoud van plattelands wegen over te dragen aan de gemeen ten Die taak is nu nog aan de water schappen toebedeeld. Collot d'Escury vindt dat dat ook zo moet blijven. „Overdracht aan de gemeenten zal een versnipperd be heer opleveren. De Zeeuwse water- schappen bieden een betere structuur voor een doelmatig beheer van de plattelandswegen dan de Zeeuwse ge meenten By behoorlijke tegemoetko- steeds maar weer wordt uitgesteld. Collot d'Escury wees er gisteren wel- verschillende inzichten beslaan. „Maar", waarschuwde hij, „als het gebruik van slib in de landbouw niet mogelijk is, zullen andere behande lingsmethoden hoge kosten tot ge volg hebben. Dat zou een extra hef fing van vele tientjes per jaar voor de Zeeuwse gezinnen kunnen bcleke- licht ten overvloede op dat het rege- nen". ringsplan inmiddels bijna drie jaar Volgens Collot kunnen bovendien bestaat. Hij drong aan op een spoedig mestoverschotten uit andere provin- besluit. cies in Zeeland worden onderge bracht. ,.In verhouding tot andere In zijn inleiding pleitte Collot voor gebieden levert de Zeeuwse bodem een verantwoord en gecontroleerd slechts een geringe produktie van slib hergebruik van zuiveringsslib in de en mest Als er wordt gesproken over landbouw. Hij erkende dat daarover verschillen in inzicht tussen de water schapsbond en de landbouw, dan lijkt mij dat er eerder sprake is van concur rentie tussen de producenten" pen de aangewezen beheerders". VOORZITTER: Haast maken met studie naar taken waterschap HULST De Zeeuwse Water schapsbond vindt dat er haast moet worden gemaakt met de studie naar de traditionele ta ken van de waterschappen. Dat onderzoek is een voorwaarde voor de invulling van het toe komstige gezicht van de water schappen. Met andere woorden: een voortgaande concentratie van de nu nog zeven Zeeuwse waterschappen tot (wellicht) drie. Voorzitter K. J A baron Collot d'Escury van de Zeeuwse Water schapsbond vindt dat er met name voor de 425 personeelsle den van de Zeeuwse Water schappen en de technologische dienst zo snel mogelijk duidelijk heid moet komen in hun toe komst. Dat geldt overigens niet alleen voor een verdere samen voeging (een wens van regering en provincie), maar ook ten aan zien van de taken van de water schappen Collot vindt het buiten kijf dat in elk geval het waterkwaliteitsbe heer tot die taken moet blijven behoren Hij twijfelt dan ook geen moment 33n de uitkomst van een aanvullend onderzoek naar de gevolgen voor de water schappen als kwaliteitsbeheer uit het takenpakket zou worden geschrapt „De waterschappen zijn hoe dan ook de aangewezen instanties om het oppervlaktewater inte graal te beheren. Wij dienen hel kwaliteitsbeheer voort te zet ten. Daarover heb ik geen enke le twijfel. De uitkomst van de aanvullende studie zie ik dan ook als middel om de twijfe laars te overtuigen door te gaan met het kwaliteitsbeheer", Collot wilde vrijdagmorgen op de algemene vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond geen uitspraak doen in hoeverre de huidige structuur van de zeven Zeeuwse waterschappen en de technologische dienst moet wor den gewijzigd. ..Dat is prema tuur Uit het overleg tussen de waterschappen en de provincie zal een keuze moeten worden gemaakt Dat mag niet te lang duren. Duidelijk is echter: de toekomstige Zeeuwse water schappen zullen het buitenwater blijven keren en het binnenwa ter bly ven beheren in zowel kwa litatief als kwantitatief opzicht. De Zeeuwen moeten zich blijven herkennen binnen de water schappen" Vlissingen. De installatie van de groepscommandant vindt plaats om 15.00 uur. Tevens is er gelegenheid om kennis te maken met de plaatsvervan gend groepscommandant, adjudant L. Bout, die - evenals de heer Langen doen - per 1 november in die functie is benoemd Uitstel optreden theatergroep Goes GOES Het optreden van de thea tergroep Kuyl dat voor vanavond in jongerencentrum 't Beest te Goes op het programma stond, is verschoven naar donderdag 10 januari. Dit houdt verband met het concert dat de En- Oud-wethouder B. Arendse (63) van Veere overleden GAPINGE - Ten gevolge van een langdurige ernstige ziekte is op 63- gelse groep The Screaming Blue Mes- jarige leeftijd overleden de heer B. siahs vanavond 't Beest geeft. K J A. baron Collot d'Escury. voorzit ter van de Zeeuwse Waterschaps bond. Op le Kerstdag serveren wij u een uitgelezen menu van zes gangen. Vanaf 18.00 uur nodigen wij u uit voor het apéritief in onze intieme hotelbar 'Viking Club'. Op 2e Kerstdag vanaf 18.00 uur staat een heerlijk en uitgebreid koud. warm kerstbuffet voor u klaar. Niet alleen de kwaliteit en de ruime keuze zullen u verras sen, maar ook de lage prijs. Méér weten? 01186 -1810 Alle informatie over menu's en prijzen ligt voor u klaar. GOLDEN TULIP HOTEL Arendse, oud-wethouder van de ge meente Veere. De heer Arendse kwam in 1970 in de gemeenteraad en bleef daar tot sep tember 1982. In de periode 1976-1982 was hij ook wethouder. In de eerste jaren vertegenwoordigde Arendse de ARP. later het CDA. Hij was ook bestuurslid van de ARP-kiesvereni- ging in Gapinge en had indertijd zitting in de ARP-statencentrale Mid delburg. In de gereformeerde kerk van Gapin ge was de heer Arendse lid van de kerkeraad en had hij zitting in de commissie van beheer. Lange tijd heeft de oud-wethouder ook het be roep van landbouwer beoefend (onder andere als rundveefokker). In dat ver band is hij ook voorzitter geweest van de Provinciale Vereniging voor de Melkcontrole, „De heer Arendse was actief in het verenigingsleven en dat in de breedste zin des woords. Tot voor kort heeft hij ook belangstellend meegeleefd met vele zaken die de gemeenschap in Veere bezig hielden", aldus vrijdag wethouder W. Sanderse. De begrafenis vindt maandag 3 de cember plaats op de algemene be graafplaats in Gapinge. Vooraf (aan vang 13 uur) wordt een rouwdienst gehouden, waarin ds C. H. B. Weijs voorgaat. Burgemeester drs G C G van den Heuvel van Borsele speldt de neer M. memens de eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. HEINKENSZAND Burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel van van de gemeente Borsele heeft vrijdagavond de gouden ere-medaille in de orde van Oranje Nassau opgespeld bij de heer M. Riemens, die ruim 35 jaar secretaris van de geitenfokvereniging De Goede Hoop in Heinkens- zand is geweest. De plechtigheid speelde zich af in café La Paloma. waar de vereniging tevens het 65-jarig bestaan vierde. Riemens kreeg voor zijn vele ver diensten voor de organisatie ook het ere-lidmaatschap aangeboden. De burgemeester blikte in zijn toe spraak terug op het feit dat vroeger de geitebok als beschermer diende van een schaapskudde. „De heer Riemens heeft op zijn beurt als bok voorop gelopen om de fokvereni- ging, zijn grote liefhebberij, in stand te houden", aldus Van den Heuvel De heer Riemens vertoonde grote activiteit binnen de wereld van gei- werd de Kring ontbonden. Op lan delijk niveau hield de jubilaris zich ook met de geiten bezig in de lande lijke geitenfokvereniging. Tot op heden is Riemens voorzitter van de Provinciale Geitenfokbond Zeeland. tenfokverenigingen. Deze clubs w ren in het verleden zeer belangrijk, De interesse van hel ere-lid beperk- de geit was immers de koe van de te zich echter niet tot de gcitenwe- reld, arbeider. Met het voortschrijden van de welvaart is de betekenis van maakt het geitenfokken teruggelopen, bruik Naast zijn functie bij De Goede ris, ei Hoop was de gedecoreerde ook se cretaris van de Kring Noord- en Zuid-Beveland van 1950 tot 1954. Vanaf die laatste datum fungeerde Riemens als voorzitter van de Kring Dat duurde tot 1977. toen ook het bijbelgenootschap ijftien jaar dankbaar ge- van zijn diensten als secreta- enals een spruitzaadhandel waarvan hij bijna vijftig jaar agent was. Bovendien zat Riemens zeven tien jaar in de plaatselijke afdeling van het CNV en was hij vijf jaar penningmeester van de werkmans bond Borsel-. 'DERDE RONDE' BEGROTING MIDDELBURG: Belg gewond IJZENDIJKE Bij een eenzijdig ongeluk op de Isabellaweg te IJzen- M1DDELBURG - De derde brug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg blijft de gemeenteraadsvergaderingen domineren. Hoewel de standpunten van de raadsfracties geen verandering hebben ondergaan, was de oproep van burgemeester drs P. A. Woltcrs van Middelburg opnieuw aanleiding om zich voor of tegen de wenselijkheid van de derde kanaalver binding uit te spreken. De heer Wolters deed zoals gemeld. (PM) en D'66 voelen niets voor een afgelopen dinsdag een gloedvol appel derde brug; WD. CDA. PvdA e op de raad om zich eensgezind op te cs zijn er sterk voor. Meccano wel zitten. De fractie vat SGP/RPF/GPV is er fel tegen. De huidige ruzie tussen het ZCAD en het HKPD (drugshulpverlening) ver oorzaakte gevoelens van teleurstel ling bij SGP cs en PM. De heer A. van der Toorn (SGP) drong er bij hei SGP C0"eSe °P aan om voor één van beide te kiezen. PM-woordvoerder D. F, dijke is vrijdagavond omstreeks zes stellen en eenstemmig in Den Haag Blom wilde graag eerst de binncn- uur G. B. uit Lovende (B.) licht op de komst van de brug aan te Ook de voorgenomen subsidiëring kort te houden evaljiatie afwachten, gewond geraakt. Hij kon na behande- dringen. Tijdens die vergadering, de van het Filmtheater Meccano leverdei VVD en PvdA hadden geen goed ling in het ziekenhuis te Oostburg tweede in de serie bijeenkomsten in gespreksstof op. Mevrouw M. van woord over voor de Rijksverkeersin- huiswaarts keren. het teken van de gemeentebegroting Colmjon-Van der Mark (PvdA) riep spectie, wier nalatigheid ertoe heeft B. reed met zijn personenauto door '85, zei de burgemester dat Middel- het college op, toch vooral al in de- geleid dat Middelburg zo goed ali nog onverklaarbare oorzaak tegen burg recht heeft op die brug. als cember met concrete voorstellen te zeker geen kans meer maakt op een een boom. De auto stuitte terug en compensatie voor het verdwijnen van komen, omdat de rijksbijdrage aan Parkeer- en Reisvoorziening (P mr D. botste met de achterzijde tegen een rijksdiensten uit Middelburg. het Filmtheater direct afhankelijk is Vos drong aan op actie bij het andere boom. De auto werd onherstel- Gisteravond, tijdens de'derde ronde', van wat de gemeente doet. Ook het verantwoordelijke ministerie. k. baar beschadigd, proef afgenomen. werd de bloed- bleek echter dat die unanimiteit een CDA en D'66 zien het subsidiëren v utopie is. Progressief Middelburg A. WAGENAAR: ACHTERSTAND WEGWERKEN MIDDELBURG - „Er zou één nationale politie-organisatie moeten worden opgezet en er moet een krachtig overheidsbeleid worden gevoerd om de opgelopen achterstanden weg te werken". Daarvoor pleitte het RPF-Tweede- Kamerlid drs A. Wagenaar vrijdagavond tijdens een bijeenkomst van de werkgroep Walcheren van de CJN (Constructief Jong Nederland), dat is een onderdeel van het OSL (Oud Strijders Legioen). De bijeenkomst, met tegen de veertig belangstellenden, werd in Middelburg gehouden. Met de opgelopen achterstanden doelde Wagenaar op, volgens hem. de overbelaste en onvoldoende toegerus- doorvoering van kortingen en bezuini- te rechterlijke macht, het onderbe- gingen zonder dat er uitzicht is op mande en ondoelmatige politie-appa- herstel. „Politiek Den Haag heeft de raat en het ernstige tekort aan cel- neiging om de gevolgen van de onbe- ruimte. taalbaar geworden verzorgingsstaat. Wagenaar zei te vrezen voor sociale eenzijdig en ongemotiveerd af te wen- het regeringsbeleid. Verder vond het Tweede-Kamerlid dat de overheid in het reguliere on derwijs en in het vormingswerk de jongeren zou moeten verplichten van dichtbij de gevolgen te bekijken van de combinatie misdaad en versla- vermogensdelicten Volgens het ka- ving. „En dan met name de verwoes- merlid ligt de oorzaak hiervan in de tende werking die deze twee hebben op de samenleving. De schoolgaande jeugd zou veel directer moeten wor den geconfronteerd met de hachelij ke strijd van politie en rechterlijke macht tegen de sterk toegenomen criminaliteit en drugshandel" onrust 'en stijging van het aanta» telen op de burgerszo kritiseerde hij Wagenaar bleek verder, net als minis ter van justitie Korthals Altes, voor stander van het verplicht laten afkic ken. De minister wil dat een verslaaf de vrijwillig aan de afkickbehandeling begint, maar dat hij wordt verplicht de behandeling af te maken. Wage naar gaat nog iets verder. Hij zei: „Als een verslaafde een geweids- of vermo gensdelict pleegt om op die manier aan verdovende middelen te komen, dan zou hij wettelijk verplicht moeten afkicken" Het verstrekken van gratis heroïne wees Wagenaar resoluut van de hand. „Dat vind ik een vorm van stervensbegeleiding", aldus het Twee de-Kamerlid. PvdA-raadslid mevrouw M. van Colm- jon-Van der Mark. 15,- (na 31-12-'84 19,50). MIDDELBURG - De derde ronde die de Middelburgse raadsleden vrijdag avond hielden over de begrotings voorstellen voor 1985 kenmerkten zich door incidentjes tussen CDA en PvdA. Desondanks voelen beide coa litiepartners niet voor een breuk, zo was gisteravond merkbaar. Woord voerders van deze twee fracties ge bruikten kritiek op de WD (in de oppositie) als bliksemafleider voor hun onderlinge spanningen. PvdA-fractielieder T. F C. Verduin opende de schermutselingen Hij was verbolgen over de kritiek die CDA'ers hadden uitgestort op het hoofd van PvdA-wethouder G B Schoenma kers, wegens diens pleidooi om de onroerend goed-belasting te verho gen. CDA-fractieleider J. Douwes sprak van opportunistische politiek cn zijn fractiegenoot M Almekinders had maandag de term bedreigend in de mond genomen. „Schoenmakers heeft goede bedoelingen gehad. Hij wilde voorkomen dat er verregaande kortingen zouden wprden toegepast op het sociaal-cultureel werk. Inmid dels heeft wethouder van financiën A. Bergshoeff (CDA) deze echter al een eind teruggedraaid en daar hebben wij als PvdA waardering voor De opmerkingen van Douwes en Alme kinders komen mij echter onbegrijpe lijk voor", aldus Verduin. De socialist ging vervolgens in de aanval tegen VVD-fractievoorzitter mr D. F. Vos. Die had zware kritiek uitgeoefend op Schoenmakers cn hem maandag beschuldigd van onbe hoorlijk bestuur vanwege diens poli tiek rond de Klovenierdoelen. „Dat heeft Vos gedaan op grond van onvol ledige en onjuiste informatie. Hij wilde slechts voor de pers en de publieke tribune spreken", zo scham perde Verduin. De PvdA-leider kriti seerde verder nog dat woordvoerders van CDA en VVD maandag aankon digden dat de verantwoordelijkheid voor de crisis tussen beide PvdA- wethouders ook bij hun partij moet worden gezocht. Volgens Verduin zijn deze fracties daarmee al aan het concluderen gegaan alvorens de on derzoekscommissie daarover verslag doet. Namens het CDA betreurde fractielle- der mr J. Douwes deze opstelling van Verduin. Volgens de christendemo craat heeft het feit, dat zijn fractie zegt waar de verantwoordelijkheid voor het ontstaan van de crisis ligt, volstrekt niets te maken met het werk van de commissie. Die onderzoekt namelijk alleen hoe het zo ver kon komen tussen de heren Gillissen en Schoenmakers, dat zij politiek als kat en hond tegenover elkaar zijn komen te staan De CDA'er Almekinders was ver toornd over het feit dat Verduin geval len was over zijn term'bedreigend'. „Die is door de PvdA uit de juiste context gelicht. Het woord bedreiging heeft niets te maken met de wethou derscrisis en de persoon van wethou der Schoenmakers. Het enige dat ik ermee bedoelde was verzet tegen diens gedachtengang op economisch terrein", zo zei Almekinders. Zijn fractiegenoot A Pijnenburg (voorzitter van de onderzoekscommis sie) verzette zich tegen denstatering van het raadslid J. Spek (fractieleider Progressief Middelburg) als zou het CDA al conclusies hebben getrokken Spek maakte deze verwijten ook te genover de VVD en trok daarbij een vergelijking met de landelijke poli tiek, waarbij de liberalen de uitkom sten van de enquête naar het RSV- debacle trachtten te beïnvloeden „Ik zal niet van mijn standpunten als commissievoorzitter af te brengen zijn", aldus Pijnenburg. Hij werd ver volgens door burgemeester Wolters gemaand zijn mond over de zaak te houden, omdat deze bang was dat Pijnenburg op de conclusies vooruit ging lopen Maar voorzitter toch", aldus de CDA'er „Op korte termijn. dat wil zeggen in december, komen we met ons rapport. Dat had ik willen zeggen maar ik zal het nu niet meer doen", zo meldde de christendemo craat onder gelach van de aanwezi gen. VVD-fracticldeider Vos sloot zich aan bij de opmerkingen van zijn CDA- collega Douwes, dat de voorzetten van maandag niet als conclusies in het geschil Gillissen/Schoenmakers moeten worden uitgelegd. Tegelijk nam hij Schoenmakers op de korrel wegens diens uitleg over de handel wijze met de Kloveniersdoelen. Vol gens Vos heeft Schoenmakers wel uitvoerig gesproken, maar daarbij verzuimd op de vragen in te gaan. De liberaal beschuldigde hem maandag van onbehoorlijk bestuur. Kern van de kritiek was dat Schoen makers bewoning van de doelen wit had voorgesteld voor de gegadigde Nieuwe Muziek en zwart voor de Stichting Welzijn Ouderen Middel burg, de andere gegadigde. „U omzeilt de zaak en daarom neem ik niks terug van hetgeen begin deze week is ge zegd. Altijd heeft Schoenmakers zich sterk gemaakt voor het duidelyk ma ken van het bestuur naar buiten Nu het hemzelf raakt, merk je er niets meer van", aldus Vos „Hij heeft ge zegd dat er bij het ministerie van WVC een potje is waaruit de verbouwingen voor de doelen betaald kunnen wor den. Vanmiddag heb ik nog gebeld, met de directeur-generaal zelf, en toen is me gebleken dat die pot niet voor dat doel gebruikt kan worden", zo meldde de liberaal verder. Het leek er vrijdagavond op dat een raadsmeerderheid zal proberen de kortingen op het sociaal cultureel werk (bij de SKWM) teniet te doen. Woordvoerders van PvdA, CDA, D'66 en PM lieten zich in die richting uit. De laatste twee genoemde fracties hebben voorstellen ingediend. PvdA en CDA wachten af of b en w vanmid dag (bij de behandeling van het wel- zijnsplan) nog met wijzigingen ko men. Zo niet dan worden vanuit deze groeperingen zelf voorstellen ge daan. Overigens tilde SGP RPF'GPV-frac- tieleider L. Kodde niet zwaar aan de opmerkingen van wethouder van fi nanciën A. Bergshoeff dat er geen rek meer in de begroting zit. Hij kwam met een lijstje van reserves op de proppen, die 7,8 miljoen gulden be dragen. Volgens Kodde kan dat geld besteed worden. Waaraan wilde hij pas vandaag gaan zeggen. Burgemeester en wethouders geven vandaag (zaterdag) antwoorden of reacties op hetgeen de raadsleden gisteravond te berde hebben ge bracht. Deze 'vierde ronde' van de begrotingsbehandeling begint om tien uur in het Middelburgse stadhuis. Nadat de begroting voor het komend! jaar is behandeld, komen de subsidie voorstellen 1985. de voorstellen met betrekking tot het rioolafvoerrecht, j het welzijnsprogramma 1985 en het investeringsplan '85-'88 aan de orde.. De cyclus eindigt in de loop van de middag met de definitieve vaststel ling van de begroting '85. Op dat moment heeft de raad er naar ver wachting veertien vergaderuren, ver deeld over drie avonden, een ochtend en een middag opzitten. Bestuur van REC in Wissenkerke bijeen GOES Het algemeen bestuur van het Regionaal Educatief Centrum de BevelandenTholen (REC) vergadert' dinsdag 11 december. Aan de orde komen onder meer een aantal perso neelszaken en het jaarverslag over - 1983. Verder zal een overzicht worden gegeven van de stand van zaken bij de verschillende activiteiten en projec-t ten van het REC De vergadering is in, het gemeentehuis van Wissenkerke en begint om 15 uur. Geslaagd TILBURG De heer A. Klaveren uit j Middelburg is cum laude geslaagd voor het doctoraalexamen theologie aan de Katholieke Hogeschool Til burg. Spelinstuif van wijk Vlissingen VLISSINGEN De wijkvereniging Bossenburgh in Vlissingen houdt van daag izaterdag) een spelinstuif voor jong en oud in noodlokaal Houtuyn. Er is een keuze uit onder meer scha-' ken, dammen, kaarten, sjoelen, enz. De spelinstuif begint om twee uur en duurt tot vier uur. M. SANDERSE MIDDELBURG 1940-'45 25,- FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 MIDDELBURG FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 MIDDELBURG k 01180-12114 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10