KIF f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deetman eist 100 pet herbezetting onderwijs L i VS: Nederland en België plaatsen raketten op tijd Staat geeft gouden dukaat uit Sonja voor de rechter kleintjes Danny de Munk: kinderarbeid VOLLEDIGE VERVANGING KORTER WERKEN HARTVERSTERKER de PZC vandaag Wettelijke maatregelen tegen doping op komst Kerstboompje te huur Wandeling rond heel Nederland Minister: minima soms beter af dan 'modaal' GEEF EEN LEUK SINTERKLAAS- KADO: DE 1-2-3 ENVELOP WIN'N TON MET TED. !27e jaargang no. 283 frijdag 30 november 1984 Zacht weer Wolkenvelden maar ook zonnige.pe rioden. Vanavond kans op wat re gen Middag temperatuur omstreeks kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-27651 iTemeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-15144 Hulst 011 01100-31800 IZierikzee 011 HILVERSUM (ANP) - TROS Aktua-v er slag geefster Yvon ne Habets moet wat officier van justitie mr F.Heemskerk betreft de maximale boete krijgen van vijfhonderd gulden wegens het overtreden van de Wet op de kinderarbeid. Voor de kantonrechter in Hilversum stelde Heemskerk donderdag dat Habets zich aan deze overtreding heeft schuldig gemaakt door de 14-jarige kinder-ster Danny de Munk voor TROS Aktua te laten optreden in een op 12 mei uitgezonden reportage over een dag uit het leven van Danny de Munk. De officier eiste tegen TROS-lelevisiedirecteur C.den Daas vrijspraak. De kantonrechter heeft op verzoek van de advocaat van de TROS niet direct uitspraak gedaan. Om zich beter op een eventueel hoger beroep te kunnen voorbereiden, vroeg de advocaat om een schriftelijk vonnis. Dit vonnis zal de kantonrecht er op 13 december wijzen. VAR A-regisseuse Ellen Blazer kreeg een week geleden een voorwaardelijke boete van honderd gulden opgelegd vanwege een optreden van Danny de Munk in het programma „Sonja op dinsdag" van 20 maart. Ook tegen Blazer had de officier de maximale boete van vijfhonderd gulden geëist. Van onze Haagse redactie) )EN HAAG - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) houdt vast aan zijn standpunt lat onderwijzers die korter gaan werken, volledig vervangen worden. Door deze opstelling is lij in botsing gekomen met onder meer minister Rietkerk (binnenlandse zaken), die met de imbtenarenbonden een herbezetting van 75 procent heeft afgesproken. Vandaag zal in het iabinet over de mate van herbezetting gesproken worden. Premier Lubbers sprak twee weken jeleden al de vrees uit dat de arbeids- ijdverkorting zou leiden tot grote menigheid binnen het kabinet. De minister-president hield bij die gele genheid de mogelijkheid nog open dat ie herbezetting op sommige departe menten meer dan 75 procent zou kunnen bedragen, mits dit op andere departementen gecompenseerd zou worden. Het gemiddelde moet uitko men op het afgesproken percentage. Deetman eist een volledige herbezet van de banen in het onderwijs, toals hij met de onderwijsbonden leeft afgesproken. Een geringere her- jezetting zou noodgedwongen leiden ot grotere klassen of minder lesuren, maar deze mogelijkheden worden door de bonden en de bewindsman afgewezen. Indien het korter werken jij de onderwijzers niet volledig wordt vervangen, dreigt de kwaliteit van het onderwijs te verminderen, zo luidt het argument. )e ministers Deetman en Rietkerk lebben de afgelopen dagen regelma tig overlegd over het geschil, tot nu toe echter zonder resultaat. Volgens Rietkerk is een bezuiniging op het ïantal 'leerlinglessen' wel degelijk mogelijk, omdat uit cijfers van het Centraal Planbureau en het Sociaal tn Cultureel Planbureau blijkt dat het aantal kinderen nog fors afneemt. Vandaar dat er volgens hem bezui nigd kan worden op het onderwij tend personeel. Zoals Lubbers op 16 november al meedeelde, zijn ook andere ministers De indruk bestaat echter dat - moge- niet zonder meer bereid zich neer te lijk met uitzondering van minister de leggen bij de afgesproken 75 procent. Ruiter (defensie) - de overige minis ters het percentage van 75 wel zullen accepteren. Een andere situatie ontstaat er ech ter indien de herbezetting nog lager uitvalt. Dat kan gebeuren als gevolg van het verzet van minister Deet man. De meeste ministers voelen daar niets voor. Vandaag zal ook gesproken worden over de mate waarin in de rest van de collectieve sector het korter werken wordt inge vuld. t LOUISVILLE tAPI William Shróder heeft donderdag het pilsje gekregen waar hij naar smachtte sinds zijn hart vijf dagen geleden werd vervangen door een mechanische pomp Hij deed zijn artsen wederom versteld slaan van zijn snelle genezing door het blikje bier zittend in een stoel leeg te drinken. Woensdag kreeg Shróder voor het eerst weer vast voedsel. De hartchirurg Robert Goodin, hoofd van de cardiologische afdeling van het Humana Heart Institute in Louisville zei dat Shróder zich niet minder slecht voelt dan na de hartoperatie die hij twee jaar geleden onderging. Hij zei verbaasd te staan over de kracht en vooruitgang van zijn patient. Shróder, een 52-jarige verzekeringsdeskundige. kreeg zijn nieuwe hart zondag ingeplant. Ereburger Paul McCartney is benoemd tot ereburger van Liverpool, de stad waar het Beatles sprookje begon. (PAGINA 2> Optimisme Minister Van Aardenne is opti mistisch over de toekomst van Van Doome's Transmissie. (PAGINA 7) Acties Vandaag valt de beslissing over hel eventuele opschorten van de acties bij het Loodswe zen. (PAGINA 13) UTRECHT (GPD) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid) zal wettelijke maatregelen treffen om het steeds meer toene mende gebruik van spierverster- kende middelen in sportscholen en fitness-centra aan banden te leg gen. De bewindsman maakte dit gisteren bekend tijdens het do- pingcongres van de Sportgezond- heidszorg in Utrecht. „Misschien klinkt het wat overdre ven", aldus Van der Reijden, „maar het gebruik van anabole steroiden dreigt echt een volksziekte te wor den. Het gebeurt op zo grote schaal dat we ons er echt zorgen om Van der Reyden moeten maken. Ik vrees dus wel dat ik met een aparte wettelijke regeling zal moeten komen' De staatssecretaris verwacht niet dat dit binnenkort nog gerealiseerd zal kunnen worden. „Het heeft wei nig zin om dit probleem alleen in Nederland aan te pakken. Een Ne derlandse wettelijke maatregel zal natuurlijk veel meer effect sorteren als de omliggende landen dat ook doen. Ik stel mij daarom voor deze zaak in eerste instantie in de Bene lux en later op EEG-mveau aan de orde te stellen". ONDANKS BINNENLANDSE PROBLEMEN WASHINGTON (RTR) - De Verenigde Staten zijn van mening dat Nederland en België de nieuwe generatie Amerikaanse kernraketten volgens het overeengekomen tijdschema zullen plaatsen ondanks de binnenlandse problemen over de kwestie. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris donderdag gezegd. In een persgesprek met verslaggevers over het onderhoud dat president Reagan vandaag zal hebben met de Dupe De zwakzinnigenzorg in Zee land wordt de dupe van de 'Randstandmentaliteit' van het ministerie van WVC. (PAGINA 17) Uitstel Middelburg gaat toch akkoord met uitstel van het duel tegen Vlissingen in verband met de trip naar Liberia. (PAGINA 21) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 KIEL (ANP) In het Noordduitse Kiel kan men voor de komende kerstdagen niet alleen kerstbomen kopen maar zelfs ook bomen huren. Het bord op de foto vermeldt naast de aankoopprijs ook het 'statiegeld' dat een onbeschadigd ingeleverde boom opbrengt. Voor een boom van omgerekend 44 gulden (125-150 cm) krijgt men bijvoorbeeld weer ongeveer 17 gulden terug. WOENSDRECHT i ANP, - De 24-jarige Bart Horeman uit Nijmegen heeft donderdag in Huybergen. gemeente Woensdrecht, een 1800 kilometer lan ge wandeltocht „rondom Nederland" met succes afgesloten. Gedurende bij na twee maanden liep de Nijmege- naar met de klok mee langs de hele Nederlandse kustlijn en de grens. Op 1 oktober vertrok, hij vanuit Woens drecht, waarbij hij overdag gemid deld 32 kilometer aflegde en in een tentje overnachtte. De bedoeling van de tocht was meer belangstelling te wekken voor het recreatieve wandelen met name in Nederland. De mooiste grensstreek van Neder land is volgens hem het noordelijke gedeelte van Ootmarsum Twente i „waar alles wat de natuur aan schoonheid te bieden heeft in perfecte harmonie is". De saaiste plekken om te gaan wandelen zijn volgens hem de veenkoloniën in Drenthe ..Ik kan niemand aanraden om dat te voet te doen". Notitie alleenstaande De Twee de Kamer kan begin volgend jaar de door het kabinet toegezegde notitie tegemoet zien. waarin de behandeling van alleenstaanden ten opzichte van gehuwden wordt getoetst op onder meer het gebied van sociale zeker heid, huurwetgeving, gezinsverzor ging en de ziektekostenverzekerin gen. Premier Lubbers heeft dit de Kamer leden Engwirda en Groenman (beiden D'66) laten weten in antwoord op schriftelijke vragen. Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl zei de functionaris dat de Ameri kaanse bondgenoten in Europa de stationering van nieuwe kemraketten voor de middellange afstand steunen wegens het ontbi eken van een wapen- beheersingsakkoord tussen de Sow- jet-Unie en de Veremgde Staten. De CVP motiveert de wijziging van het standpunt inzake de kemraketten met de hoop dat die de partij heeft geput uit het hervatten van de wapen- besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De christelijke volkspartij (CVP) van de Belgische premier. Wilfried Mar tens, heeft voorgesteld de plaatsing van 48 kruisraketten uit te stellen tot na maart volgend jaar (de oorspron kelijke datum). De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft overigens volgens zijn eigen zeggen maar "geringe hoop", dat de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie na de hervatting van hun dialoog in januari, "terugkeren tot de ontspanning van een jaar of tien geleden" Hij zei dit in een donderdag verschenen interview. De eerder aangehaalde Amerikaanse functionaris zei voorts over de Belgi sche CVP „Dat is slechts één partij' i van de rooms-liberale regeringscoali tie i. „De Belgische regering heeft aan gegeven dat zij volgens schema zal voortgaan zo voegde hij er aan toe. De Nederlandse regering heeft in juni besloten het besluit om tot plaatsing van 48 kruisraketten over te gaan, uit te stellen tot volgend jaar november. (Zie ook pagina 5i DEN HAAG (GPD) - Minister van sociale zaken De Koning verzet zich tegen de stellingname dat ook in een periode van welvaartsgroei te allen tijde absolute voorrang dient te worden gegeven aan een inkomensstijging voor de laagste inkomens. De minister zei dat donderdag tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. dien daarbij de individuele huursubsi die wordt betrokken. Als verder de eenmalige uitkering m aanmerking wordt genomen en wanneer maxi maal gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid in de Algemene Bij standswet om een kleinigheid bij te verdienen, kan het inderdaad gebeu ren dat een bijstandsgezin beter af is dan een modaal gezin". Reden voor de opstelling van de mi nister is de sterke nivellering van de voorbije jaren. Mét de liberaal De Korte toonde de minister zich van mening dat de inko mensverhoudingen gering zijn gewor den. vooral de afstand tossen liet minimumloon en modaal. Die be draagt op het ogenblik netto zo'n 400 (circa 1450-1500 voor het mini mumloon 'schoon' tegenover 1850- 1900 voor netto modaal). Daarbij is echter nog geen rekening gehouden met inkomensafhankelijke regelingen als de huursubsidie en de eenmalige uitkering voor mensen met een mini- mum-inkomen. „Het verschil in netto-inkomens tus sen een modaal werknemershuishou den en een huishouden in een verge lijkbare behuizing waarin een mini mum-inkomen binnenkomt, kan tot 150-250 per maand teruglopen in- ZAAK AIDS (Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Fred van Zijl, die een jaar geleden te zien was in de show van Sonja Barend als Aids-patiént (maar niet aan de ziekte bleek te lijden), neemt geen genoe gen met het aanbod van uitge verij De Haan in Weesp om in een eventuele tweede druk van het boek „Gezond weer op" aan zijn bezwaren tege moet te komen. In een kort geding dat op 4 december voor de president van de Am sterdamse rechtbank dient, eist Van Zijl dat alle nog verkrijgbare exemplaren van het boek alsnog uit de handel worden genomen. Van Zijl verwijt uitgeverij De Haan onrechtmatig te hebben gehandeld door zonder zijn toestemming een eerder in de show van Sonja gevoerd vraaggesprek in het boek af te drukken, voorzien van een portretfoto. Het schikkingsvoorstel van De Haan komt er onder meer op neer dat in een nieuwe druk van het door Sonja Barend en Ellen Blazer geschreven boek de volgens Van Zijl kwetsende passage zal worden geschrapt (over de lage waardering van het publiek voor dit program- ma-onderdeel zegt Sonja Ba rend „Wil je een waardering 7.4 als iemand vertelt dat hij vijfentwintig keer per week wipt in een homofielentent?") Van Zijl had met zijn optreden voor de tv een taboe willen doorbreken door te praten over de ziekte Aids. Maar te genover ons verklaarde hij al leen maar negatieve reacties te hebben gekregen „Het eni ge wat de mensen bleken te hebben onthouden, was dat ik 25 keer per week seksuele con tacten had", aldus Van Zijl. Uitgeverij De Haan trekt haar schikkingsvoorstel in, nu blijkt dat Van Zijl toch een kort geding begint. Sonja Barend zegt: ..Wij heb ben nooit iets gemerkt dat hij negatieve reacties heeft gekre gen op zijn optreden in de show. Integendeel: een maand na de uitzending kwam hij ons op eigen initiatief nog eens bezoeken; hij had een grote bos bloemen voor me meege nomen, wat ik heel aardig vond. Bovendien heeft hij ook nog een interview weggegeven aan het VARA-blad De Fami lie. Het is vreemd dat iemand die uit de publiciteit wil een rechtszaak begint en de krant erover belt" A éL Dat het niet om zo maar een enkel geval gaat. mag volgens de minister blijken uit het feit dat in 1983 naar schatting ongeveer 400.000 huishou dens met een minimum-inkomen ge middeld 2000 per jaar individuele huursubsidie ontvingen. Het aantal modale gezinnen met huursubsidie bedroeg volgens de opgave van Dc Koning 5000 tot 10.000. Zij ontvingen gemiddeld 500-600 huursubsidie. (Zie ook pagina 5) VOOR ELKE 5 3 GEWENSTE MAAT 5 t Advertentie i UTRECHT (GPD) - De Rijks Munt in Utrecht gaat volgend jaar juli gou den dukaten uitgeven die er precies hetzelfde uitzien als de eerste die in 1586 werden geslagen. De munt, die geen wettig betaalmiddel wordt, zal tussen de f 180 en f 185 gaan kosten. In eerste instantie zullen er 30.000 stuks van worden geslagen, maar als blijkt dat de vraag groter is. zullen er meer worden gemaakt. Met de uitgifte van de gouden dukaat maakt de Staat voor het eerst gebruik van de nieuwe mogelijkheid in de Muntwet om zelf over te gaan tot uitgifte Tot 1982 was het ook voor particulieren mogelijk om onder be paalde voorwaarden bij 's Rijks Munt in Utrecht voor eigen rekening gou den dukaten te laten slaan Voor het laatst gebeurde dat in 1978 Nu kan alleen de Staat besluiten om gouden dukaten te slaan In een toelichting op de uitgifte zei 's Rijks Muntmeester ir De Jong vooral de muntenverzamelaars tevreden te willen stellen, maar ook beleggers. „Maar", zo zei hij. „we zullen de gouden dukaat niet gaan pushen als een goede belegging, met andere woorden, we gaan geen concurrentie slag aan met bijvoorbeeld de Kruger- rand". De Jong maakte verder bekend dat verzamelaars jaarsetjes vanaf volgend jaar in onbeperkte hoeveelheden kun nen bestellen Tot nu toe was de uitgifte van te voren vastgesteld op een bepaalde maximum. Dit leidde bij uitverkoop tot opdrijving van de prij zen. De Rijks Munt wil die prijsopdrij ving tegengaan door de binnen de vastgestelde besteltermijn van een maand gedane bestellingen ook te leveren. De gouden dukaat die volgend jaar juli uitkomt en ieder jaar opnieuw wordt uitgegeven, zal er niet anders uitzien dan die van 400 jaar geleden Dat betekent dat het gewicht onver anderd 3.494 gram is. dat het goudge halte nog steeds 983-duizendste be draagt en dat de afmeting 21 millime ter zal zijn. De dukaat heeft een zogenaamde ka- belrand om te voorkomen dat er onopvallend stukjes goud van 'afge snoeid' worden. Dat gebeurde vroe ger wel bij munten van edelmetaal. Voor de laatste zes spehveken. Verkooppunten: Albert Heijn, Rabobank en Shell-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1