PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS en Rusland rond de tafel Geen uitstel verlaging uitkeringen Actieweek van de FNV krijgt een kalm einde a ZONNIGE ZUIDEN Protest in Baskenland ONTMOETING SHULTZ-GROMYKO Nedlloyd Niger in brand de PZC vandaag Britten willen Unesco verlaten Onstuimig Veel bewolking, af en toe perioden viel neerslag Harde tot stormachtige wind uit zuidwest Middagtempera- tuur 11 graden. 227e jaargang no. 277 Vrijdag 23 november 1984 (Van onze correspondent) LONDEN - Een door Antonio Stradivarius in 1707 {emaakte viool is gisteren bij een veiling in Londen voor 396.000 pond (1,7 miljoen gulden) verkocht. Het is de hoogste prijs die ooit voor een muziekinstrument is betaald. Volgens het veilinghuis Sotheby's was de Stradivarius, die vanwege zijn toon bekend staat als „de kathedraal" het belangrijkste instrument van de meesterbouwer dat sinds 1971 onder de hamer is gekomen. De koper is een anoniem; van hem is met meer bekend dan dat hij in Europa woont. De viool werd gemaakt in Cremona gedurende Stradiva rius' „gouden periode", en is een van de circa 700 violen van Stradivarius die nog bekend zijn. Het instrument zou het eigendom van onder andere van een hoge officier in het leger van Napoleon zijn geweest Het is in goede staat, en heeft nog veel van zijn oorspronkelijke lak. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Russische en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken Gromyko en Shultz zullen elkaar op 7 en 8 januari in Genève ontmoeten teneinde een hervatting van de wapenbeperkingsonderhandelingen voor te bereiden. Dat is officieel door het Witte Huis bekendgemaakt. De onderhandelingen werden een jaar geleden door Rusland afgebroken nadat de NAVO-landen begonnen waren middel lange afstandsraketten in West-Europa te plaatsen. De Rus sen zeiden toen niet naar de onderhandelingstafel terug te zullen keren voordat het plaatsen van de middellange afstandsraketten zou worden stopgezet. Na het afbreken van de onderhande- zake ter tafel worden gebracht. Na lingen volgde een diplomatieke zijn herverkiezing stuurde Reagan scheldkanonnade tussen Moskou en een verzoenende boodschap naar de Washington, die werd doorbroken door een ontmoeting tussen Reagan en Gromyko m september op het Witte Huis. Bij die gelegenheid stelde president Reagan voor de onderhan delingen te hervatten in het kader van een 'parapluformule', hetgeen bete kent dat alle lopende ontwapemngs- VENETIE Dat het met alleen in ons land vreselijk regenen kan, bewijst wel deze foto uit het 'zonnige zuiden op het Venetiaanse Piazza San Marco lopen de voetgangers zelfs over plankiers, zoveel regen is daar de laatste tijd gevallen!!'.! DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse vrachtschip Nedlloyd Niger meldde om half twee afgelopen nacht in nood Ie verkeren. Er werd brand gemeld in een van de ruimen. Het schip bevond nch 400 kilometer ten noord-westen van Spanje. Vanuit Brest zijn sche pen radiografisch opgeroepen om hulp te verlenen. Even na half twee werd gemeld, dat vier schepen onderweg waren om hulp te bieden, maar het eerste schip zou niet binnen tweeëneenhalf uur ter plaatse kunnen zijn, zo bleek uit ra dioverkeer. Russische president Tsjernenko waarin hij de nadruk legde op de noodzaak over wapenbeperking te on derhandelen. Brief Afgelopen zaterdag stuurde president Tsjernenko persoonlijk een brief aan president Reagan waarin hij de nood zaak en wenselijkheid van ontspan ning benadrukte en de weg effende voor druk diplomatiek overleg om een gesprek Shultz-Gromyko te bewerk stelligen Dat heeft nu geleid tot de officiële bekendmaking. De Russen hebben nog niets gezegd over hun al niet bereidheid de parapluformule te aanvaarden. De inleidende besprekin gen van Gromyko en Shultz zullen hoofdzakelijk een aftasten van de prioriteiten zijn. De Russen willen vooral praten over het stopzetten van ruimtewapens, de Amerikanen heb ben daar minder haast mee omdat de Sowjet-Unie in de ruimtebewapening een voorsprong heeft. HAAG (GPD) - De FNV-acties lag gisteren tijdens de vierde dag. Er Tevens zullen zowel Amerikaanse als gericht tegen de bezuinigingen op waren vooral stakingen in de bouw Russische afgevaardigden naar Au- sociale uitkeringen en ziekengeld en enkele uren werkonderbreking bij stralië reizen om te praten over wa- zullen vandaag kalm eindigen. Het het openbaar vervoer in Rotterdam, penbeperking. hoogtepunt van de FNV-actieweek Utrecht en Dordrecht. In Amsterdam GISTEREN VOORAL STAKINGEN IN BOUW Gromyko (rechts) en Shultz tijdens hun ontmoeting in september in Was hington. (Advertentie) tm moderne en' f; a m Kteltel ■heren klassieke kostuums I ■mode Niet-rokers In de ontwerp-tabakswet wor den bepalingen opgenomen ter bescherming van de met roker. (PAGINA 3) Ziektewet De Raad van State wijst in een advies aan de regering op het kleine maatschappelijke draagvlak voor de ziektewet maatregel. (PAGINA 5) Privatisering Onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat wijst uit, dat privatisering van de vaarwegmarkering 75 ar beidsplaatsen kost. De bonden zetten vraagtekens bij dit cij fer en gaan tot actie over (PAGINA 11) Dow Op initiatief van de Bedrijfsle- dengroep FNV bij Dow Chemi cal m Temeuzen werd een onderzoek verricht naar het personeelsbeleid (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buiten!.: .3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 (Van onze correspondent) LONDEN - Als de wetenschappelij ke, culturele en onderwijskundige organisatie van de Verenigde Naties, de Unesco, niet binnen een jaar dras tisch is gereorganiseerd, zal Enge land per 1 januari 1986 uit deze organisatie stappen en daarmee het voorbeeld van de VS volgen. Minister Howe (buitenlandse zaken) heeft dat gisteren in het Lagerhuis bekendge maakt. Algemeen was verwacht dat Enge land. een van de landen die bij de oprichting van Unesco was betrok ken, tot de gisteren aangekondigde stap zou overgaan. Het is bekend dat met name de Britse premier mevrouw Thatcher zich ergert aan wat zij ziet als de geldverspilling op het hoofd kwartier van de organisatie, alsmede de in Britse ogen in toenemende mate antiwesterse opstelling van Unesco. De Britse beslissing is tot stand geko men ondanks aanzienlijke druk van de Gemenebestlanden die vinden dat alleen van binnenuit iets aan de uit wassen van Unesco kan worden ge daan Ook de landen van de Europese Gemeenschap steunen het Britse ini tiatief niet. Een woordvoerster van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Nederland op dit mo ment niet overweegt om uit de Unesco te stappen BILBAO BAYONNE MADRID (LTPI/DPA) - Fabrieken, winkels en scholen bleven gesloten en in de straten richtten demonstranten brandende barricades opgericht. Dat is het beeld van de algemene staking die donderdag in het Spaanse Baskenland wordt gehou den uit protest tegen de moord, afgelopen dinsdag, op de leider van het Baskische volksfront „Herri Batasuna", Santiago Brouard. De staking, die wordt ondersteund door bijna alle politieke partijen en vakbonden in de noordelijke pro vincies, heeft het goederen- en openbaar vervoer volledig lamge legd. De van ETA-activiteit verdachte Thomas Lmaza is donderdag in Bayonne in Frans Baskenland ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Hem werd on geoorloofd wapenbezit alsmede het zich niet houden aan de in ruil voor een verblijfsvergunning opgelegde beperkingen, ten laste gelegd. In Madrid is donderdag een Bask, wegens gebrek aan bewijs, vrijge sproken die op verdenking van lid maatschap van de afscheidingsbe weging ETA, bomaanslagen, ont voeringen en bankovervallen m juli door België werd uitgeleverd. werd bij stukgoedbedrijven in de haven gestaakt. Voor vandaag, de laatste dag van de actieweek, is alleen een 24-uurssta- king voorzien bij het gemeentelijk markt- en havenbedrijf en de reini gingsdienst van Groningen waar markten worden gehouden. De Ver- voersbond FNV heeft wel plannen om nog een 24-uursstaking te houden bij ertsoverslagbedrijven in de Rotter damse haven maar of die doorgaat is nog niet bekend In de industrie en de voedingssector staan bij enkele be drijven werkonderbrekingen op het programma. De FNV waarschuwt dat de voorlopi- <Slot zie pagina 3 kol. 5) Half miljard extra bouw gezondheidszorg DEN HAAG (GPD) - Er zal op termijn flink wat meer gebouwd mogen wor den in de gezondheidszorg. Minister Ruding (financiën) heeft namelijk ex tra bouwvolume ter waarde van een half miljard gulden toegestaan. Dat betekent investeringen van één mil jard. Dat bedrag mag besteed worden van 1985 tot en met 1990. Gedeeltelijk komt dit geld bij het normale bouw volume. Staatssecretaris Van der Reijden iWVC) zei dat gisteravond in de Twee de Kamer bij de behandeling van de begroting 1985 voor volksgezondheid. Hij gaf toe dat er tot dusver bedragen, die wel besteed hadden mogen wor den. onbesteed zijn gebleven Maar aan een motie van de PvdA daarover had hij geen behoefte. De uitvoering van allerlei projecten schuift gewoon wat op, ook omdat sommige plannen nog niet besteksklaar waren. De bouwprogramma's voor de ge zondheidszorg worden per provincie vastgesteld. Met de besturen is Van der Reijden in overleg over de pro grammering tot en met 1986. Dat proces wil hij vóór 1 april 1986 hebben afgerond Tot dusver bedraagt het jaarlijks bouwvolume maximaal f 550 miljoen. 'zie ook pagina 5/ Schoon schip in marine-top tv yrinister De Ruiter van •wj IVLdefensie en zijn staats- secretaris Van Hou welingen imaterieel) hebben besloten schoon schip te maken in de marinetop. In de eerste helft van 1985 zullen, zo is aan de Tweede Kamer meegedeeld, de chef marinestaf en de directeuren materieel en economisch beheer vaji de marine worden vervan gen. Hoewel in de officiële tekst van deze beslissing geen enkel verband wordt gelegd met een notitie over de geruchtmakende 'Walrus-affaire', die de bewindslieden vrijwel gelijktijdig aan het parlement hebben voorge legd. kan een kind natuurlijk uitleg gen dat de vergaande maatregel geen gewone vervroegde pensionering is Nog niet zo lang geleden werd bekend dat twee bij de RDM in Rotterdam te bouwen onderzeeboten 940 miljoen zullen kosten in plaats van de 450 miljoen die vijf jaar geleden voor de opdracht was geraamd. Het bedenke- lijkste van deze geweldige kosten- overschrijding is dat de marinetop - zoals nu is gebleken - jarenlang heeft verzuimd om de politieke leiding van het departement van defensie minis ter en staatssecretarisi op de hoogte te brengen van alle dure wijzigingen in het ontwerp van de twee Walrus onderzeeboten en de financiële conse quenties daarvan. Na het nodige ru moer dat daarover eerder ontstond is nu opening van zaken gegeven over deze kwestie. Het is alleen maar verstandig dat zonder te veel aarzelingen stap pen zijn ondernomen tegen het eigen machtig optreden van de marinetop. Militaire specialisten brachten op eigen houtje in de ontwerpen van deze nieuwe onderzeeboten de ene verfij ning na de andere kwaliteitsverbete ring aan zonder dat de leiding van het departement van defensie van deze ingrijpende en peperdure aanpassin gen in de oorspronkelijke bouwop dracht op de hoogte werd gebracht. Daardoor onstond een sfeer waarin de marinetop met dit project ongecon troleerd zijn gang kon gaan. Pas toen er in de Tweede Kamer enige argwaan begon te ontstaan en scherpe vragen aan de minister van defensie werden gesteld kwam aan het licht hoe de zaak zich zo had kunnen ontwikkelen. Doordat - om de woorden van de notitie aan de Tweede Kamer te ge bruiken - „de informatie over het gehele verloop van het project als traag, onvolledig en weinig zorgvuldig moet worden gekenschetst" - was er geen inzicht in wat er feitelijk gebeur de en liepen de kostenoverschrijdin- gen onbedaarlijk uit de hand. Opeen volgende staatssecretarissen uit kabi netten van zeer verschillende politie ke kleur hebben, als er al eens werd geïnformeerd naar de stand van za ken, een rapport toegezegd over de materiaalaanbestedingen voor defen sie. Dat kwam er na lang touwtrek ken. maar er veranderde niets. Pas nu blijkt welke omvang de Walrus-affaire heeft gekregen als gevolg van een reeks voldongen feiten, wordt er in de marinetop ingegrepen. Het lijkt erop dat de volstrekt ondoorzichtige miljoenenover- schrijdingen bij de marine kunnen worden bijgezet in het rijtje van pro jecten dat zich de laatste jaren heeft onttrokken aan pen grondige politie ke en financiële controle en verant woording Oosterscheldewerken, steunoperaties aan het RSV-concem. de beleggingen van het ABP. In alle gevallen bleek dat er langdurig spra ke was van automatismen in de groei van de kosten zonder dat zo tijdig alarm werd geslagen dat nog een beheersing daarvan viel te bereiken. En steeds opnieuw komt dan na af loop - of als er geen redden meer aan is - vast te staan dat op het niveau waar de beslissingen worden geno men en waar beslissingen behoren te worden gecontroleerd, informatie ont breekt In de marinetop is nu - terecht schoon schip gemaakt. De vraag is alleen of deze maatregel voldoende is om herhaling te voorkomen en lering te trekken uit wat nu niet meer terug te draaien valt DEN HAAG (GPD) - De fracties van de PvdA en dc CPN hebben donder dag in de Tweede Kamer vergeefs geprobeerd de verlaging van de uit keringspercentages in de werkloos heids en arbeidsongeschiktheidsre gelingen uitgesteld te krijgen. De regeringspartijen CDA en VVD wil den er niet van weten. Zij kregen in hun afwijzing steun van de kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF. De verlaging van de uitkeringspercen tages gaat 1 januari in. Formeel moet dat besluit pas dinsdag vallen, wan neer in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel wordt gestemd. Maar de houding van CDA en VVD. donder dag, maakte al wel duidelijk dat het kabinet voluit zijn zin krijgt. De verla ging moet een besparing opleveren van meer dan twee miljard gulden. Ze zal leiden tot een verlaging van de premies die voor de werkloosheidsver zekeringen moeten worden opge bracht. Met de verlaging van de percentages wordt een voorschot genomen op de algehele wijziging in de structuur van het sociale-zekerheidsstelsel PvdA-woordvoerster Ter Veld zei het ongewenst te vinden om nu al de uitkeringspercentages (tot 70 procent van het laatste loon) te verlagen zon der meteen ook het hele systeem te herzien. Zij vreest dat het niet doen lijk zal zijn om het percentage alsnog omhoog te krijgen, ook al zou dat in het nieuwe systeem passen Ze meen de dat de fondsen waaruit WW-, WWV- en WAO-uit keringen worden betaald, genoeg middelen bezitten om de kos ten op te vangen die zouden zijn verbonden aan uitstel van de verla ging. Premies CPN-woordvoerster Brouwer be pleitte eveneens uitstel om tijd te hebben voor het uitwerken van alter natieven. Zij wees met name op de bereidheid van de vakbeweging om de premies te verhogen teneinde ruimte te scheppen voor het in tact houden van de uitkeringspercenta ges. Met name VVD-woordvoerder De Korte wilde daar niet aan. Zowel PvdA als CPN kwam met een motie. Ter Veld ging daarbij het verst: ze vroeg om intrekking van het, wets voorstel, Het leidde tot een pittige woordenstrijd waarin ook de fractie leiders van CDA en PvdA, De Vries en Den Uyl, zich mengden De Vries maakte er zich bijzonder boos over dat er al meteen over de moties moest worden gestemd Hij zag er een regel rechte poging in om het wetsvoorstel onderuit te halen en de kwestie op de lange baan te schuiven. Den Uyl was het volstrekt met hem oneens. Hy meende dat het de taak was van het parlement om zich zoveel ruimte te scheppen dat een zinvolle afweging van alle belangen mogelijk is. De moties waren kansloos doordat hét regeringsblok zich gesloten hield Ter Veld zei nog enige hoop te putten uit een opmerking van de CDA- woordvoerder in het debat, Gerritse. Die zei in de tweede ronde van de discussies dat de nu genomen maat regelen geen blokkade mogen vor men om eventueel op een ander per centage uit te komen. Gezien eerdere uitlatingen van andere christen-de mocraten achtte de sociaal-democra- le het niet aannemelijk dat Gerritse naar een nog lager percentage zou willen. Ze wilde er daarom voorals nog vanuit gaan dat Gerritse een verhoging niet wilde blokkeren. Bescherming niet-roker Als het aan het kabinet ligt krijgt de niet-roker binnen afzienbare tijd wettelijke bescherming Bij de Tweede Kamer is namelijk gisteren een wetsontwerp ingediend, erop ge richt het tabaksgebruik te beperken en de niet-roker enig recht van spre ken te geven als deze zich wil vrijwa ren van de hinder van de paffende medemens Enig recht, want de indie ners van de ontwerp-tabakswet heb ben nog maar een begin willen maken met verbodsbepalingen op het roken. Als de voorstellen door de Kamer komen zal worden gevergd dat in overheidsgebouwen en in instellingen van gezondsheidszorg, welzijn en on derwijs maatregelen worden genomen tegen de overlast die rokers in hun omgeving kunnen veroorzaken Van beperkende bepalingen in de verkoop en op de reclame van tabaksproduk- ten is nauwelijks sprake bij dit wets ontwerp. Het verband tussen roken en de nadelen voor de gezondheid is de laatste jaren duidelijk aangetoond, de daling van het aantal rokers ivooral onder de jeugd) blijkt door te zetten. Voor een minder vrijblijvend beleid is langzamerhand alle aanleiding. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1