1 ZEELAND personeelsbeleid PSD kraakt Loodsen: morele steun aan actie vaarwegmarkering Spoedig beraad gedeputeerde staten over Zeeuws-Vlaamse ziekenhuisfusie almanak Trekpaarden met uit het veld geslagen Honderdjarige in Yerseke: oud paard niet verstallen Afschuw raad Middelburg over terroristenlijst ONDERZOEK BERENSCHOT FEL AANGEVOCHTEN PZC A DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 VLISSINGEN - De dienstcommissie van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland heeft vernietigend rapport uitgebracht over de arbeidsomstandigheden bij de PSD. In het rapport wordt de PSD een 'ouderwets, soms zelfs autoritair geleid bedrijf genoemd, waar geen sprake is van een geïntegreerd personeelsbeleid en de medezeggenschap nog in de kinderschoenen staat'. In het rapport worden ook de resulta- PSD zijn. Maandag werd het rapport allerlei terreinen jaren heeft stilgc- tenvan liet onderzoek, dat het organi- ('Heen en Weer') van de dienstcom- staan'. Het rapport van de dienst atie-adviesbureau Berenschot bij de missie openbaar gemaakt. commissie bevat een ellenlange PSD heeft ingesteld, fel aangevoch- Volgens de dienstcommissie heeft het klachtenlijst: veel personeelsleden ten. De eindrapportage van Beren- onderzoek een 'schokkend beeld' op- vinden dat zij worden onderbetaald, schot is volgens de dienstcommissie geleverd van 'een organisatie die op er is sprake van een Hink personeel- mvolledig en slecht leesbaar. Boven dien zou het adviesbureau tal van vragen onbeantwoord hebben gela- Mt&BtÉgr &x*xaonesK&m>mammsm ten Volgens de dienstcommissie heeft etbureau Berenschot de PSD-werk- I JBB—,_A. .v lemers niet of nauwelijks bij het H I 1* nderzoek betrokken. De dienstcom- ^^^^B - J H rassie beschouwt dat als een ernstige ^^^^B i Lr. misser en concludeert dat Berenschot dafaBsfl slecht werk heeft geleverd en minach- tig voor het PSD-personeel ten toon )i- beeft gespreid. bureau Berenschot heeft - zoals i AÈ - onlangs onderzoek inge- B» &SÊL M de om de 5 JB doelmatigheid van de PSD te verbete- B i - ,-^H Nfl en de exploitatietekorten te ver- ^^Bj^B ideren De opdracht daartoe was verstrekt door de provincie Zeeland y v"' ^B het ministerie van verkeer en wa- terstaat. Toen rapport eind augus- tusvan verscheen dat tot grote beroering onder het perso- B teel van de PSD. Het bureau kwam [3^B voorstel- JHfl ten. die moeten leiden tot een vermin- denng van het jaarlijkse tekort met r' miljoen gulden. De conclusies had- BflBBHBBBBHBI^BB1*^^ triwsa»» BBBBBBBBB den voornamelijk betrekking op een voorzitter A.J. Gulmans van de dienstcommissie bood maandagmiddag het f vermindering van het personeelsbe- rapport over de arbeidsomstandigheden bij de PSD aan gedeputeerde J.B. stand (er zouden zo'n negentig ar- Ventevogel aan. beidsplaatsen kunnen vervallen) en een vergaande automatisering van een aantal bedrijfsonderdelen. Omdat de dienstcommissie vond dat Berenschot het personeel zelf nauwe lijks aan bod heeft laten komen, werd besloten een eigen onderzoek in te stellen. Dat eigen onderzoek - waarbij een beroep werd gedaan op een orga nisatiedeskundige van de FNV-amb- tenarenbond ABVA'KABO - richtte ach niet alleen op de conclusies van Berenschot maar ook op de proble men die er al jarenlang binnen de stekort, het personeelsbeleid ram melt aan alle kanten, promotie- en studiemogelijkheden zijn gering, het ziekteverzuim is erg groot, de werk sfeer is verre van optimaal en het personeel heeft nauwelijks enige me dezeggenschap. Van het Berenschot-onderzoek laat de dienstcommissie ook al weinig heel Volgens de dienstcommissie geeft Berenschot een totaal vertekend beeld van de PSD-organisatie. De conclusies van Berenschot zouden niet kloppen, voorgestelde maatrege len zijn - aldus de dienstcommissie - slecht onderbouwd of zelfs onuitvoer baar. Niets van de suggesties, ideeën en ervaringen van de werknemers zijn in de eindrapportage van Berenschot terug te vinden De dienstcommissie noemt het 'schandalig, dat een derge lijk onrust veroorzakend onderzoek wordt opgezet en uitgevoerd zonder dat de meest betrokkenen, de werkne mers om wiens werk het gaat, daarbij van meet af aan betrokken zijn'. De dienstcommissie bestrijdt niet. dat er bij de PSD maatregelen getrof fen kunnen worden om de doelmatig heid te verbeteren. Maar het onder zoek van Berenschot mag daarvoor in geen geval als uitgangspunt dienen. De dienstcommissie is van memng dat er op basis van haar eigen rapport voldoende mogelijkheden zijn om te praten over verbeteringen in de werk organisatie. Het rapport werd maandagmiddag door voorzitter A. J. Gulmans van de dienstcommissie aangeboden aan ge deputeerde J. B. Ventevogel en PSD- directeur D. Oostinga. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst aan boord van een van de PSD-veerboten. KOUDEKERKE - Boer J. Verhage uit Koudekerke heeft toch al niet veel op met de moderne, gemotoriseerde werktuigen, die heden ten dage de landbouw ten dienste staan. En dat komt nu goed uit. Het land is te nat om te worden bewerkt met trekkers Boer Verhage heeft zijn Belgische trekpaarden van stal gehaald om het land te ploegen Hij is van plan het stuk grond binnenkort in te zaaien met vlas. TEGEN PRI VA T1SERING VLISSINGEN - De loodsen in het district Scheldemond zullen niets ondernemen om de acties die het personeel van de vaarwegmarkering en ondersteunende diensten overweegt te ondernemen, te dwarsbomen. Dit bleek maandagmiddag tijdens een gecombineerde vergadering van de Vereniging de Nederlandse Loods (VNL) en het Nederlandse Loodsengilde Scheldemonden. De ongeveer honderd aanwezigen besloten tot het verlenen van 'morele steun' bij acties van deze diensten. Zoals gemeld overweegt het personeel De loodsen werden maandag verder van de vaarwegmarkering dienst van uitgebreid voorgelicht over de stand het district Scheldemond van dgsm van zaken rond de privatisering van (directoraat-generaal voor scheep- de eigen dienst. Daarbij werd onder vaart en maritieme zaken) acties te- meer verslag gedaan van de bespre- gen de voorgenomen privatisering kingen met minister N. Smit-Kroes van hun dienst Ook het personeel van verkeer en waterstaat, secretaris van de ondersteunende dienst (de generaal Den Besten van hetzelfde bemanningen van de redeboten en ministerie en directeur-generaal J. loodsentenders) heeft de bereidheid van Tiel van dgsm. die de afgelopen getoond om daaraan deel te nemen, weken ieder afzonderlijk een bezoek In welke vorm het prQtest wordt gego- brachten aan Vlissingen. ten is nog niet bekend, wel dat de acties 111 de loop van volgende week J?pr\nrntiPWPt zullen plaatsvinden. ,VC//M' Ul'c'vc, Tijdens de vergadering kwam verder De loodsen beloofden maandag behal- jje zogenaamde 'reparatieloodswet' ve hun morele steun, eventuele acties ter sprake. Deze wet dient ter over- niet te zullen doorbreken. „Wij zullen brugg;n& van de periode tot het tijd- geen gebruik maken van 'overkennis' stip waarop de nieuwe loodsen wet en om de beloodsing ondanks het ont- de nieuwe scheepvaartverkeerswet breken van bepaalde voorzieningen van kracbt worden. De 'reparatie- toch te laten doorgaan", aldus dis- i00dswef is volgens de VNL-verte- trictsvoorzitter van de VNL N. van genwoordigers inmiddels oor de Willigen. Raad van State al gekwalificeerd als een 'onwerkbare wet'. Ook de loodsen zelf hebben volgens de heer Van Willigen bedenkingen tegen deze wet. maar de tekst van het ontwerp is nog te kort bekend om daar nu al op te reageren, zo zei hij. Het personeel van de dienst vaarweg markering en de ondersteunende dienst houdt vandaag, dinsdag, een korte werkonderbreking. Die zal on der meer worden benut voor een toe spraak van disctrictsbestuurder Th. Jacobs van de Abva'Kabo. Automobilist gewond Honderddriejarige P. Faasse overleden WESTKAPELLE - De oudste inwo ner van Westkapelle. de heer P. Faas- se, is maandag op de leeftijd van ruim 103 jaar in zijn woonplaats overleden. De heer Faasse, werd op 17 mei 1881 in Westkapelle geboren Hij werkte daar als koewachter en dijkwachter Daarna was hij 25 jaar lang in dienst van provinciale waterstaat in Vlissin gen en werkte vervolgens als straten maker tot aan zijn 75ste jaar. De begrafenis vindt donderdag 22 november plaats op de begraafplaats in Westkapelle om 12.15 uur. ZEEUWSE Taal Helemaal in stijl was het niet. Je behoort eigenlijk bij het inhalen van zo'n hoogwaar digheidsbekleder geen termen te bezigen als "joepie-de-poe- pie". Maar als ome Willem dal doet mag het Ome Willem heeft een vrijbrief om zulke taal uit te slaan. En het kroost neemt het woordgebruik graag en onbe vangen over. Zoals in dat Middelburgse ge zin, waar een kind in de nog net gelovige leeftijd na de in tocht van sinterklaas op tee vee bij het plaatsen van een schoentje er ook al van repte tijdens een monoloog in hel donkere gat van de open haard. Joepie-de-poepie, krijg ik een snoepie", rijmde het kind vlot Poor zich uit. Het klonk baldadig en ondeu gend Ontzag voor de grijsaard is er tegenwoordig niet meer bij. In plaats van ouderwets te sidde ren bij de spannende gedachte dat er op het geïsoleerde dak oen verkleed duo gereed zit om pakjes te droppen, wordt er een houding aangenomen van 'Sint en Piel kom maar op!' en ligt er morgenochtend niks be hoorlijks in de schoen dan kun je van onder uit de zak krij gen. Oe rollen lijken waarachtig wel omgedraaid Sint en Piet. beven als een riet Hoe maar. n°g rijmen ook), want hel ge schenk mocht de kleine don- derstraal eens niet bevallen. Dan zit er geen 'Dank je Sin terklaasje' in, maar hooguit oen hardgrondig 'Shit'. Bege leid door het driftige gebaar Pon een middelvingertje dat priemend de lucht in steekt... MIDDELBURG - Het college van b en w van Middelburg zal minister Van den 'Broek van buitenlandse zaken verzoeken een protest bij de Chileense W jjchthebbers jn te dienen tegen het publiceren van een 'terroristenlijst' EÜa foor de regering van de Chileense dictator Pinochet. Op die lijst komen ook (verleden personen voor en kinderen, onder wie een 11-jarig meisje dat in Middelburg verblijft. De Middelburgse gemeenteraad sprak hierover maandagmiddag unaniem zijn jjschuw uit, op aangeven van de PvdA-fractie. Deze kwam met het voorstel de minister te vragen om bij Chili te protesteren. De overige vijf fracties lieten gisteren, bij monde van VVD-voorzitter D F. Vos, weten dit initiatief van de socialisten te onderschrijven. In een protest bij de Chileense ambassade werd weinig heil gezien, vandaar het verzoek de verontrusting via de minister kenbaar te maken. De gewraakte lijst is bedoeld om terugkeer naar Chili van ongewenste personen te voorkomen Verwijzend naar onder andere het voorkomen van een minderjarige op die lijst, sprak Vos van een verregaand belachelijke zaak. Volgens hem bedrijft de gemeenteraad met zijn uitspraak geen politiek, maar is het zijn plicht om afschuw uit te spreken. Zeker ook omdat er Middelburgers in het geding zijn, onder wie het 11-jarig kind COMMISSARIS BOERTIEN BIJ WERKBEZOEK HUIST: HULST - Commissaris der koningin dr C. Boerticn zal binnenkort met het college van gedeputeerde staten gaan praten over een mogelijke fusie lus sen de Zceuws-Vlaamse ziekenhuis besturen. Hij zegde dat maandagmid dag toe tijdens een werkbezoek aan de gemeente Hulst. De fusie, die in een speciale raadsvergadering door de VVD-fractie ter sprake was ge bracht, vormt al geruime tijd een heet hangijzer in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Provinciale staten namen on langs een motie aan, waarin werd gepleit voor een snelle totstandko ming van één Zeeuws-Vlaamse zie- kenhuisgroep. De samenwerking lussen de ziekn- huisbesturen laat duidelijk te wensen over, Onlangs viel zelfs het samenwer kingsverband van de besturen, de stichting Regionale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen. uiteen. Sinds dien is de mogelijkheid van een spoe dige fusie aanmerkelijk kleiner gewor den. De oorzaak van de problemen is voor een belangrijk deel te vinden in de voorgenomen sluiting van het Sint- Liduina ziekenhuis in Hulst. Wèthou- der mr E. N. J H. de Rechter maakte maandag nog eens duidelijk dat de gemeente geenszins van plan is zich daarbij neer te leggen „We willen het beste voor onze gemeenschap berei ken". zei hij „We blijven daarom strijden voor het behoud van het ziekenhuis" Commissaris Boertien had voor dit standpunt alle begrip Hij gaf aan dat de gemeente nog volop mogelijkhe den krijgt bezwaren tegen de sluiting in te dienen. Wel onderstreepte hij dat gedeputeerde staten een initiatief voor een fusie van harte zullen toejui chen. WD-woordvoerder A. P. T N. Houben vroeg zich af of een fusie wel nut heeft voor I-Iulst „De vraag is of onze stem vanuit Hulst wel voldoende overtuigingskracht heeft", opperde hij De relatie tussen het provinciaal be stuur en het gemeentebestuur van Hulst is door de gevolgde procedure rond de plannen tot sluiting ernstig verstoord, werd enkele maanden gele den tijdens een raadsvergadering in Hulst gezegd. Houben vroeg maandag commissaris Boertien zijn mening hierover. De commissaris stelde dat ook een gemeente haar eigen verant woordelijkheid heeft. Hij betreurde echter de spanningen die door de ziekenluilskwestie zijn ontstaan de Wegen Gedeputeerde J. D. de Voogd, die de commissaris vergezelde bij zijn werkbezoek, sprak maandag de ver wachting uit dal in de komende jaren niet alle wegen, in beheer bij de waterschappen, naar de gemeenten zullen worden overgeheveld (hetgeen tot voor kort werd aangenomen). Hij maakte duidelijk dat het overleg tussen de betrokkenen daarover nog aan de gang is. „Ik hoop dat een groot :gen, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij de water- schappen wordt gelaten", zei de gede puteerde. Hij benadrukte dat het voor de gemeenten ook een haast onuitvoerbare taak zou blijken het onderhoud van alle wegen op zich tc nemen. Commissaris Boertien had voor de raadsvergadering al een uitgebreid programma achter de rug Hij bezocht onder meer enkele bedrijven in de j gemeente De heer Boertien vertelde maandag overigens Hulst als eerste bezocht te hebben van alle Zeeuwse gemeenten. Hij had zijn schema van j werkbezoeken aangepast zodat hij de scheldende burgemeester P J G Molthoff van Hulst nog zou ontmoe ten. .Ik stelde er prijs op nog één keer een vergadering onder zijn leiding mee te maken", zei Boertien „Hij is i een strijdbaar man en het is plezierig te merken dat dat Hulst goed. heeft. I gedaan. Ik betreur dat hij weggaat, maar respecteer dit" De 100-jarige mevrouw HoUcbrandse en haar dochter bekaken een oorkonde van de gemeente Retmerswaal. bij ongeluk in Goes KLOETINGE Bij een ongeval zon- I dagavond omstreeks negen uur op de Kapelseweg nabij Kloetinge is de i 25-jarige M. C. G. uit Kapelle gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de weg ter hoogte van de Oostweg. G. raakte daar met zijn auto van de y rijbaan en botste tegen een boom. Hij g liep een hersenschuddig op en moest I met een ambulance naar het Berg- 8 zichtziekenhuis in Goes gebracht wor- I den. De auto van G. werd onherstelbaar g beschadigd. De gemeentepolitie van I Goes wil graag in contact komen met I drie fietsers, die kort voor het ongeval 3 vermoedelijk door de auto van G I 'gesneden' werden. Het drietal reed m R de richting van Kloetinge. Personeelsleden van de PSD bestuderen het hen zojuist aangeboden rapport van de dienstcommissie. VERSERE „Als je een oud paard gaat verstallen, loopt het meestal niet goed af'. Mevrouw J. A. HoUcbrandse uit Yerseke is maandag 100 jaar geworden en is nog geenszins van plan om het huisje, waar ze al 85 jaar woont, te.ruilen voor een kamer in een bejaardenhuis. „Zolang ik haar nog kan verzorgen blijven we hier", aldus haar 62-jarige dochter, mevrouw J. Hollebrandse, die altijd bij haar moeder heeft gewoond. Voor beide dames Hollebrandse was het maandag een drukke dag. Zo ontving de 100-jarige van de gemeente Retmerswaal een fraai bloemstuk uit handen van burge meester H. Boer 's Avonds hield zij een receptie in een zaal van de gereformeerde gemeente in Yerse ke „Het is soms onvoorstelbaar om te zien hoe actief ze nog is. Als mijn moeder geen werk om handen heeft dan wordt ze stellig ziek", vertelt haar dochter. Mevrouw Hollebrandse is geboren in het Zeeuws-Vlaamse Retranchemenl en woont sinds haar vijfde in Yer seke Ze kreeg vijf kinderen van wie er een is gestorven Verder ïs zij oma van 23 kleinkinderen en heeft ze 59 achterkleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9