E loveniersdoelen voor ieuwe Muziek en ZKC N IRENEBRIGADE Westerschouwen is diep teleurgesteld over tol in Sport Medisch Adviescentrum krijgt mogelijk een dependance in Hulst PZC/ provincie fVD-FRACTIE MIDDELBURG FURIEUS: mede-bevrijders vergeten groep NSDAG 20 NOVEMBER 1984 1IDDELBURG - Fel verzet van de VVD-fractie ten spijt, besloot de Middelburgse emeenteraad maandagavond om de monumentale Kloveniersdoelen een culturele bestem- ïing te geven. Dat betekent dat het pand verhuurd zal worden aan de Stichting Nieuwe luziek en aan het Zeeuws Kunstenaars Centrum (ZKC). Dat zal gebeuren na vertrek van de èeuwse Muziekbibliotheek. Die zal in januari volgend jaar verhuizen naar de Zeeuwse libliotheek aan de Kousteensedijk. e liberalen toonden zich. bij monde behandeling van het voorstel over de de raad. „Het is onjuist om de proble- mhun fractieleider mr D F. Vos. doelen, bij afwezigheid van Gillissen, men van b en w hierbij te betrekken", ïieus over de handelwijze van b en w vond geen weerklank bij de rest van zo werd gezegd door de heer A «t dit gebouw Volgens Vos nekt die - ar'onbehoorlijk bestuur'. Tot voor rt was ook de Stichting Welzijn „jderen Middelburg (SWOM) een be- ingrijk gegadigde Die haakte, vol- jns Vos, af nadat de stichting vanuit >i stadhuis verzekerd was dat ze Mièn erg geschikte kandidaat-huur- jrwas. Er zou voor de SWOM teveel erbouwd moeten worden en dat kan vanwege het monumentaal ka ar van de doelen foisens cultuurwethouder G. B. (cul- iur) Schoenmakers heeft de stich- D2 ach eigenerbeweging terugge keken Vos hield evenwel staande tetdit na actie van b en w is gebeurd. Ie liberaal was hier verbolgen over. cal omdat voor Nieuwe Muziek en •■ZKC volgens hem eveneens ïngrij- ade verbouwingen nodig zullen ju Verder wees hij erop dat Nieuwe Srm™.ïïtSvt EEST Wethouder G B Sc„oenma^s i voor dergelijke gebouwen. Daar luwe Muziek lals opvolger van eugd en Muziek) nu een voorkeurs behandeling krijgt wees Vos volstrekt der Toorn (SGPi. PvdA-akkoord De PvdA stond, zo bleek uit de woor den \an mevrouw M. van Colnijon- van der Mark. volledig achter het voorstel. De socialiste herinnerde er aan dat de culturele bestemming al min of meer was vastgelegd in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1984. De gemeenteraad is daar verleden jaar in meerderheid achter gaan staan, ook de VVD, aldus me vrouw Van Colmjon. Mevrouw J. van Dijk (WD) zei dat dit niet klopte. „We hebben het niet zo bedoeld als nu in het vorstel naar voren komt" aldus de liberale. Mevrouw Van Colmjon: „U bent voorbarig geweest, dat bent u wel meer". De fractie SGP RPF GPV stemde te gen omdat ze de huurders niet zit zitten Ook de CDA'er Almekinders verklaarde zich tegen het voorstel. Meer tegenstemmers waren er met. vandaar dat het met een ruime meer derheid van 15 tegen negen stemmen werd aangenomen De CDA-meerderheid liet via de heer G Koole weten graag de stichting welzijn ouderen te hebben gewild. Niettemin konden de christen-demo craten toch instemmen met het voor stel. Het stelde Koole daarbij gerust dat wethouder Schoenmakers toezeg de dat voor Nieuwe Muziek en het ZKC toch geen ingrijpende verbou wingen nodig zouden zijn. Schoenmakers toonde zich overigens niet. onder de indruk van de kritiek Volgens hem wordt de functie van de binnenstad versterkt door de nieuwe bestemming van de 'doelen' Ook de middenstand zou ervan profiteren. De aanpassingen van de Kloveniersdoe len voor de nieuwe bewoners waren financieel ook geen beletsel. Schoen makers heeft een potje van 25 miljoen gulden ontdekt in degTOting van het ministerie van WVC Dat kan benut worden voor het gebouw. Tenslotte vond hij dat ook de WD niet mocht mopperen. Er zal gebruik gemaakt worden van het particulier initiatief. Bovendien wordt er gedereguleerd, zo zei de wethouder. Volgens hem aspec ten die de liberalen toch aan zouden moeten spreken. Wethouder Schoenmakers wees erop dat de voorloper van Nieuwe Muziek lin de jaren zeventig kenbaar heeft smaakt ruimte nodig te hebben Vos: Nieuwe Muziek wil met opdraaien roorde nasleep (financieel) van Jeugd e: Muziek, wèl komt ze dus m aan merking voor oude beloften aan de voorganger. Met andere woorden: de festen blijven achter en voor de lusten iaat Nieuwe Muziek wel vooraan". Vraagtekens had de heer Vos ook bij 6e; zijns inziens passeren van de commissie welzijnsaccommodaties. Volgens hem kon de raad gisteren hoogstens besluiten het pand over te deen naar de dienst accommodaties. D? bijbehorende commissie zou dan over de bestemming moeten praten. Welzijnsaccommodaties vallen onder de reeds sinds juni ziek zijnde wethou der H. Gillissen. Deze was juist voor stander van overdragen aan de stich ting welzijn ouderen. De heer Gillis sen heeft zich ziek gemeld na een groot aantal conflicten, vooral met ajn partijgenoot Schoenmakers (bei den lid PvdA). „Het is nu niet vriende lijk te beslissen over een kwestie die en rol speelde bij zijn ziekte" zo vond Vos onomwonden. De conflicten tussen Gillissen en Behoenkakers worden op het ogen- dik onderzocht door een commissie raariii alle zes fracties vertegenwoor digd zijn. De kritiek van Vos op de Het feit is nauwelijks bekend. Toch had liet weinig gescheeld of de Bevelanden werden kort na de bevrijding in 1944 opnieuw door de Duitsers bezet. De Duitse troepen waren nog heer en meester op Schouwen-Duiveland. Ze hebben met het idee gespeeld om vanuit dal deel van Zeeland op te rukken naar Antwerpen, de stad die voor de geallieerden van vitaal belang was. Dat de bezetters hun voornemen uiteindelijk toch maar lieten varen, is voor een deel te danken aan de Prinses Irene Brigade. Deze brigade werd kort na de bevrijding van Walcheren en de Bevelanden in deze gebieden geposteerd als 'buffer' tussen de bevrijde Zeeuwse streken en de regio's die nog reikhalzend naar de bevrijding uitkeken. Toch is die Prinses Irene Brigade een vergeten groep. In bijna alle publicaties over de tweede wereld oorlog en de periode daarna neemt dit legeronderdeel een onderge schikte positie in. En als er al over wordt geschreven, worden alleen de Bovendien zijn sommigen wellicht een beetje argwanend geworden. Want hoe vaak hebben ze niet hun hele verhaal verteld aan mensen, die er uiteindelijk toch niets mee bleken te doen". De Prinses Irene Brigade is in de gevechtshandelingen belicht. Maar .officiële geschiedschrijving nogal vechten deed de Prinses Irene Bn- stiefmoederlijk bedeeld Het korps gade in Zeeland niet. Daarom is de bestond uit ongeveer 1300 jonge rol vandeze eenheid in Zeeland bij na nergens op schrift vastgelegd. De Middelburger J. H. Wigard vindt dat daar iets aan moet gebeuren. Hij wil een boek schrijven over de ervaringen van de mensen die in Zeeland indertijd in de Prinses Ire ne Brigade indertijd in Zeeland heb ben gediend. Inmiddels heeft hij een dertigtal reacties ontvangen, maar dit aantal kan wat hem betreft nog wel wat worden uitgebreid. Als elfjarig jongetje beleefde de heer Wigard zijn eerste oorlogservarin gen. Zijn vader was als burger gede tacheerd bij de Irene Brigade Daar werkte hij als machinist aan de motoren van de veerpont die in betere tijden de dienst tussen Wol- phaartsdijk en Kortgene onder hield. Na verloop van tijd ging de heer Wigard met zijn vader mee, die samen met de brigadeleden op het Hof Bijster van de familie Driedijk aan de Veerweg in Wolphaartsdijk verbleef Daar liep ook een man rond. voor wie je 'voorzichtig' moest zijn. „Ik heb nooit begrepen wie die man was. waarom hij zo eigenaardig deed en waarom ik voor hem moest oppassen. Pas dit jaar hoorde ik. dat hij een zoon was van Duitse ouders maar aan de zijde van de Nederlanders vocht. Ik heb die man dus veertig jaar lang verkeerd beoordeeld", zegt de heer Wigard. Om die reden ging hij op zoek naar de man en hij trof hem aan in het Brabantse Middelbeers ,.We heb ben daar heel wat bijgepraat en langzaam maar zeker ontstond het idee om eens iets op papier te zetten". De heer Wigard kreeg een lijst in handen met namen van degenen die indertijd in de Irene Brigade hebben gediend. Zestig van hen -voornamelijk degenen die in Zeeland of West-Brabant wonen- heeft hij een brief gestuurd. Ook zijn kopieën van die brief verspreid tij dens een reünie, die de Prinses Irene Brigade onlangs hield in Oir- schot Dat heeft hem de genoemde dertig reacties opgeleverd De namenlijst van de brigade telt 1200 oud-militairen. De heer Wigard heeft hen niet alle maal aangeschreven. „Ten eerste zou me dat 1200 keer 70 cent aan postzegels kosten. In de tweede plaats zijn er veel mensen die toch liever niet meer willen praten over een periode die voor hen een afge sloten hoofdstuk in hun leven is. mannen met de Nederlandse natio naliteit. die in het buitenland woon den. Deze dienstplichtigen waren vooral woonachtig in Engeland. Ca nada en Zuid-Afrika Ze werden aangevuld met vrijwilligers die de wijk hadden genomen naar Enge land, toen de capitulatie van Neder land een feit was. Onder supervisie van de Nederlandse regering ln Lon den werden ze geformeerd tot wat Wigard noemt een 'strijdbare groep' De Irene Brigade werd in Engeland goed getraind. Bij de in vasie op de kusten van Frankrijk werd deze Nederlandse brigade in gezet bij een Amerikaanse luchtlan dingsdivisie. Ook speelde ze een Britse oud-militair Cunningham zoekt Middelburgs gezin Wigard is op zoek naar ervl gen van mensen die actief waren kort na de bevrijding van Zeeland. Ook mevrouw E Kunst-Rivière in Tiel zou graag iets meer horen over een klein facet van de gebeurtenis sen die zich veertig jaar geleden afspeelden Tijdens de onlangs ge houden plechtigheden ter herden king van de bevrijding in Middel burg kwam ze in contact met een Britse ex-officier -Cunningham ge naamd- die in het Britse 41 Royal Marine Commando actief had mee gewerkt aan de landing bij Westka- pelle. Korte tijd daarna maakte hij kennis met een Middelburgs gezin, met wie hij graag weer in contact wil komen. Het enige dat de heer Cunningham zich nog kon herinne ren was het feit dat het gezin in Middelburg een winkel t oerde. waar radio's werden verkocht Het gezin had toen een dochter van tien jaar. belangrijke rol bij de bevrijding van Tilburg Omdat de mannen toen toe' waren aan een 'rustperiode' werden ze gestationeerd in het pas bevrijde Midden-Zeeland Maar volgens de heer Wigard was die rust maar betrekkelijk- Zo sneuvelde een aan tal Trene-mililairen' toen ze bij het lopen van patrouilles op mijnen terechtkwamen. De heer Wigard denkt te weten waarom de Prinses Irene Bri gade in het vergeetboekje is te rechtgekomen. „Iedereen heeft het. wanneer het over de bevrijding gaat, alleen maar over de Tom mies, omdat het merendeel van de bevrijders -Amerikanen, Engelsen, Canadezen- Engels sprak Verder ontstond er na de bevrijding al gauw een controverse tussen de officieren, die bijna uitsluitend theoretische kennis bezaten, en de mensen van de Irene Brigade, die veel praktischer waren ingesteld Daarbij kwam ook nog. dat de uit de Irene Brigade weer naar huis waren, zodat alleen een handvol beroepsmilitairen van dit korps overbleef. Zij vielen bij de anderen in het niet." Een stukje genoegdoening wil de heer Wigard nu geven aan een groep militairen die wel degelijk met ge vaar voor eigen leven ten dienste van het vaderland zijn ingezet, ,.Ik ben geen historicus, maai- ik vind dat de feiten juist moeten worden weergegeven; hoe dan ook moeten worden weergegeven". De Middel burger is in het optekenen van geschiedkundige gebeurtenissen overigens niet geheel onervaren. Zo werkte hij onder meer mee aan het door wijlen de heer L De Bree geschreven eerste deel vanhet boek over de geschiedenis van Zeeland in de tweede wereldoorlog. Ook heeft hij publicaties ln de tijdschnftepcy- ■clus Berichten over de tweede we reldoorlog' op zijn naam staan, wat hem lovende kritiek van dr L de Jong opleverde In het dagelijks leven is de heer Wigard medewerker bij de Provinciale Bibliotheek Zee land in Middelburg. „Hoe het verhaal dat ik wil schrij ven eruit ziet. hangt af van de informatie die ik knjg. Het mag in elk geval geen dorre opsomming worden, maar ook geen sensatiever haal" Of het verhaal ooit zal worden uitgegeven is nu nog een open vraag. „Ach. in het ergste geval, maar wat heet erg, wordt het een artikel in het blad van de Prinses Irene Brigade. Of misschien kan ik ermee uit de voeten in het Zeeuws Tijdschrift. Wellicht kan ik het aanbieden aan de samenstellers van deel twee van Zeeland '40-'45. dat valt allemaal nog te bezien' In welke vorm een en ander wordt gegoten, laat zich nu dus nog niet overzien. Het belangrijkste Is dat na veertig jaar de schijnwerpers nu eens eindelijk worden gericht op hetgeen de Prinses Irene Brigade in Zeeland tot stand heeft gebracht „Want die ene voetnoot in een boek van dr Lou de Jong is natuurlijk echt wel te weinig Koen van Dijen Uan gewond bij J.H. Wigard: geen dorre opsomming, maar ook geen sensatieverhaal. ledrijfsongeval WAARDE - J. V. uit Dedcmsvaart raakte maandagmiddag rond 17.00 'ar ernstig gewond aan zijn linker end bij een bedrijfsongeval in Waar de. De man is. vermoedelijk met een antal afgeknelde vingers, overge bracht naar hel Bergzichtziekenhuis Goes. is werkzaam bij de firma Heitjema. m werkmaatschappij van aanne mingsbedrijf Ballast-Nedam. die zich houdt met de bouw van een hterzuivenngsinstallatie in Waarde, iïjdens werkzaamheden raakte V. set zijn linkerhand bekneld onder iet wiel van een ronddraaiende brug. De arbeidsinspectie in Breda zal een «rdereoek instellen. Automobiliste ramt spoorbomen in Goes DOES - Een inwoonster uit Goes is Maandagmiddag met haar auto tegen c- ?esloten spoorbomen bij de over ig Ockenburg in haar woonplaats weden. Zowel de auto als de spoor bomen hepen lichte schade op De spoorboom aan de noordkant raakte toor de botsing verbogen, maar hield Of auto, bestuurd door de 38-jarige H. W., tegen, ((constructie maakt slachtoffer in binnenstad Goes GOES Bij een ongeluk op de Opril ™te Alarkt in Goes is de 17-jarige •IZ, uit Yerseke passagiere van een frrsonenauto bestuurd door P. I. S. Mt Krabbendijke, zaterdagavond rond elf uur zwaar gewond geraakt, rstuurder S. botste tegen een van de Paaltjes op de Opril Grote Markt in oes. Z. sloeg bij de botsing met haar Mfd tegen de voorruit van de auto 'lep een vleeswond in haar gezicht j-ihet kader van de reconstructie van ®vpril Grote Markt zijn vorige week 'aaltjes geplaatst op de hoek Grote Opril Grote Markt, om de [waan wat te versmallen en de voet- sangers meer bescherming te bieden donkerbruine paaltjes vielen ech- niet genoeg op. vandaar dat de -^neente op indicatie van de Goese Politie aan het begin van dit weekein- m al rood-wit gekleurd lint rond twee jfwjes bij het begin van de Opril ■mte Markt had gedraaid. Dit had feT met Senoeg effect, het ongeluk is Z. overgebracht ziekenhuis Bergzicht in Goes. De f_i°moest worden weggesleept door n kraanwagen, die ook vier paaltjes ■J Qe rechterzijde van de Opril Gro- arkt heeft verwijderd De monumentale Kloveniersdoelen in Middelburg GEEN VERLAGING TARIEF ZEELANDBRUG: HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Westerschouwen betreurt het zeer dat de toltarieven van de Zec- landbrug vooralsnog niet worden ge reduceerd: niet voor de inwoners van Schouwen-Duiveland en ook niet voor de andere frequente gebruikers. De raad heeft dit maandagavond uit gesproken. naar aanleiding van het verwerpen door de staten van Zee land van de motie van de PvdA om met name de bevolking van Schou wen-Duiveland zo spoedig mogelijk reductie te geven. De gemeenteraad van Westerschou wen nam daarbij voor kennisgeving aan dat gedeputeerde staten, naar aanleiding van de door de staten aanvaarde motie van D'66, hebben toegezegd zo snel mogelijk te zullen komen met een rapportage over de manier waarop de Zeelandbrug moge lijk versneld kan worden afgeschre ven. Als versneld kan worden afge schreven zal vervolgens, zoals gemeld, naar het oordeel van de staten een algemene tariefsverlaging moeten worden doorgevoerd. Intussen hebben provinciale staten bepaald dat de toltarieven nog voor niemand omlaag gaan. En dat was voor de raad van Westerschouwen aanleiding er van af te zien adhesie te betuigen aan moties van de gemeen ten Duiveland. Middenschouwen en Zierikzee. waarin bij de stalen 'op z'n minst' een reductie op de toltarieven voor de inwoners van Schouwen-Dui veland wordt bepleit „Want de staten hebben de pap toch al gestort", aldus verwoordde PvdA-fractieleider S Roos de gevoelens van de raadsleden. Zijn VVD-collegadr H. J. van Zuijlen uitte zijn misnoegen over de wijze waarop onlangs een lid van het colle ge van gedeputeerde staten het over leg over de toltarieven Zeelandbrug met de dagelijkse gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland heeft ge voerd. „Dat gebeurde op een hoogst onaangename manier. Ik vraag me af of het provinciaal bestuur toch wel weet waar het mee bezig is" cie over de onmogelijkheid reductie op de toltarieven door te voeren hebben geslikt. „Want niet de wijze waarop gs de zaken hebben voorge steld wordt de bevolking in feite een oor aangenaaid. Dit is een erg lelijke opmerking. Maar het komt er wel op neer", betoogde Van Zuijlen. In dit verband gaf hij nog aan dat wanneer de brug er met was gekomen de provincie met het instandhouden van de veerdienst Zierikzee-Katse- veer duurder uit zou zijn geweest dan nu met de Zeelandbrug. Slotsom van Van Zuijlen „De argumentatie van gedeputeerde stalen is niet zuiver" Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer zegde de raad toe de door alle fracties onderschreven kritiek op het uitblijven van de reductie op de toltarieven voor de inwoners van Schouwen-Duiveland onder de aan dacht van as te zullen brengen. Verder wees de burgemeester de raad op de mogelijkheid de fracties in de staten van de kritiek op hun besluit te doordringen Het raadslid J. van den Berge (reformatorische unie) voelde daar wel voor. Want het is van groot belang druk op de staten uit te oefe nen teneinde iels voor de inwoners van Schouwen-Duiveland te kunnen bereiken, meende hij. L. Tieleman, fractieleider CDA. stelde daar echter tegenover „Statenleden informeren helpt totaal mets". En de conclusie van Roos (PvdA) was. „Nu wreekt zich weer eens duidelijk dat er in provinciale staten maar twee leden afkomstig van Schouwen-Duiveland zitten". Geen begrip Burgemeester Th H. de Meester van Zierikzee verweet de provinciale sta ten maandagavond tijdens de raads vergadering een gebrek aan politiek inzicht en die mening werd door alle fracties in de gemeenteraad gedeeld. Burgemeester De Meester liet weten geen begrip te hebben voor de opstel ling van de grote statenfracties, bij de behandeling van de tolgelden kwes tie. De raadsfracties betreurden, dat de brief van b en w aan de statenleden niet meer effect heeft gehad. Fractie voorzitter D. van der Wekken van de PvdA wilde echter wel van burge meester De Meester weten of die onder de 'grote fracties' ook de PvdA verstond, maar dat bleek niet het geval. Oor De heer Van Zuijlen zei verder niet te begrijpen dal de stalen de uitleg van het dagelijks bestuur van de provin- Dr H J van Zuijlen: bevolking oor aan genaaid HULST - Het is niet denkbeeldig dat Hulst binnen afzienbare tijd een de pendance van het Vlissingse Sport Medisch Adviescentrum (SM.A) krijgt. Het SMA in Vlissingen blijkt dermate aan te slaan, dat er een te lange wachttijd ontstaat. Staffunctionaris H. Kicnhuis van de Zeeuwse Sportraad schetste die mo gelijkheid maandagavond tijdens de najaarsvergadering van de Sport raad in Hulst. Het SMA in Vlissingen is begin juni gestart. Het was de bedoeling dat sporter snel advies zouden krijgen ten aanzien van sport blessures en de voorkoming daarvan. Wie zich echter momenteel aanmeldt, moet rekenen op een wachttijd van /.es weken. Volgens Kienhuis vindt de Zeeuwse Sportraad die wachttijd te lang. De staffunctionaris gaf in Hulst voorts een uiteenzetting over het Preventief Sport Medisch Onderzoek (PSMO) dat in de loop van 1985 het huidige sportkeunngssysleem zal vervangen. De sporter zal in het PSMO een grote verantwoordelijkheid dragen Hij moet in eerste Instantie zelf een sport- medische vragenlijst invullen. Aan de hand daarvan zal een PSMO-bureau beoordelen of er een sportmedisch vervolgondrzoek zal plaatsvinden. Le den van de Sportraad in Hulst vrezer het kostenaspect en spreken de angs'. uit dat sporters bij het invullen van de vTaguiuijsi zicnzelf zullen 'beduvelen' om toch maar te kunnen sporten: een 'goed' ingevulde vragenlijst houdt im mers automatisch 'goedkeuring' in Bovendien plaatste sportraadlid Bral als arts kanttekeningen bij de beoor deling door een medicus van de vra genlijst. Naast informatie over het PSMO kre gen de leden van de Sportraad infor matie over het gestaltegeven aan Sport Overdag' Sport Overdag heeft de laatste jaren meer aandacht gekre gen en staat open voor iedereen die overdag vrije tijd heeft. Inleider Doornbos van de Zeeuwse Sportraad waarschuwde ervoor dat Sport Over dag niet altijd gerelateerd mag wor den aan Sport voor werklozen. Werk lozen hechten er volgens Doornbos immers belang aan om 'onder de mensen' te zijn. Zij zouden er de voorkeur aan geven om 's avonds en in het weekeinde te sporten Om Sport Overdag te realiseren pleitte Doornbos voor een bundeling van krachten en een goed overleg op ge meentelijk niveau met alle takken van sport. Via de Zeeuwse Sportraad kunnen de gemeenten een stimule ringsbijdrage verkrijgen om het pro ject op te starten Wellicht komt daar nog een vergoeding van hel ministerie van WVC bij. Om een bijdrage van de Zeeuwse Sportraad te verkrijgen moet wel een plan voor Sport Over dag worden overlegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13