PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nicaragua in hoogste staat van paraatheid Achterban EN V-ambtenaren wil het overleg heropenen PREI EN SPEKLAPJES Saharaanse Republiek volwaardig lid OAE VREES VOOR AMERIKAANSE INVASIE 's Werelds grootste Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Maxi mumtemperatuur rond twaalf gra den. Zwakke tot matige zuidenwind. 227e jaargang no. 268 Dinsdag 13 november 1984 TILBURG iANP) - Vijf jeugdige Tilburgers zijn aangehouden wegens joyriding vervolgens te voet naar het vlakbij gelegen gebouw van de GGD om een mei een ambulance Zij gingen er maandagochtend met de wagen vandoor, andere ambulance op te halen. De inmiddels gealarmeerde politie slaagde terwijl de twee bemanningsleden bezig waren een patiente uit haar woning op erin de gestolen ambulance zeven kilometer verderop klem te rijden De vijf te halen om haar naar het ziekenhuis te vervoeren De vrouw verkeerde in Tilburgers wisten te ontsnappen, maar konden later worden aangehouden levensgevaar Het ziekenhuis wilde maandagavond over de toestand van de vrouw, die De broeders kwamen met de brancard naar buiten en zagen nog juist de volgens de poltie getroffen was door een hersenbloeding, geen mededelingen ambulance met hoge snelheid wegrijden. Een van de broeders begaf zich doen. MANAGUA (REUTER) - De Nicaraguaanse strijdkrachten zijn maandag in hoogste staat van paraatheid gebracht. Pantservoertuigen patrouilleerden in de straten terwijl de regering de bevolking waarschuwde dat de Amerikaanse invasie ophanden is. De Nicaraguaanse staatsradio riep om dat 25 Amerikaanse oorlogsschepen met 15.000 militairen aan boord op Nicaragua afstevenen en dat andere oorlogsbodems oefeningen houden in de Golf van Fonseca. Dit wijst erop, aldus het radiostation, dat er ieder moment een landing kan plaatsvinden. Het Nicaraguaanse ministerie van de- gen voor de kust van Nicaragua ver- De betrekkingen tussen Nicaragua en fensie gaf een communiqué uit waarin band zouden houden met de situatie de Verenigde Staten kwamen vorige werd gezegd, dat in het hele land alle in dit land. week in een crisissfeer terecht nadat gevechtseenheden van leger, lucht macht en marine in staat van paraat heid ztjn gebracht, evenals alle reser ve-eenheden en Sandinistische volks milities. In de straten van de hoofd stad Managua verschenen T-55-tanks van Sowjet-makelij, terwijl soldaten artilleriegeschut in stelling brachten en burgers nieuwe loopgraven groe ven uf oude repareerden. De bevol king werd opgeroepen te controleren of de aanwezige schuilkelders tegen luchtaanvallen klaar voor gebruik zijn. De schuilkelders werden vorig jaar aangelegd na de Amerikaanse invasie op het Caribische eiland Gre nada. Washington heeft steeds ontkend dat het een invasie in Nicaragua voorbe reidt, maar zondag sloot minister van defensie Caspar Weinberger niet uit dat de Verenigde Staten zich gedwon gen zouden kunnen voelen te reage ren op wat hij noemde een enorme toename in de stroom Sowjet-wapens naar Nicaragua. Ook maandag ont kenden woordvoerders van het Penta gon dat Amerikaanse marine-oefenin- Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Speklapjes, 500 g 4^53.98 CQQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. een vrachtschip uit de Sowjet-Unie in de Nicaraguaanse haven Corinto ver scheen. Dit schip zou volgens Ameri kaanse regeringsfunctionarissen Rus sische gevechtsvliegtuigen van het type Mig-21 aan boord hebben gehad. In Washington is echter later toegege ven dat dit onwaarschijnlijk was De verhoogde spanning tussen de Verenigde Staten en Nicaragua en de enorme buitenlandse-schuldenlast van de Latijnsamerikaanse landen overschaduwden maandag de ope ning van de conferentie van de orga nisatie van Amerikaanse staten (OAS) in Brasilia. Aan de een week durende Algemene Vergadering van de OAS nemen mi nisters van buitenlandse zaken van 18 lidstaten of hun plaatsvervangers deel. De kwestie-Nicaragua staat niet op de officiële agenda. Voor de opening verklaarde de Nica raguaanse onderminister van buiten landse zaken. Nora Astorge. dat de Verenigde Staten een gewapende in vasie in haar land voorbereiden. „De VS wachten een gunstig moment af om agressie jegens ons land te ple gen". De Amerikaanse minister Shultz ver klaarde later inzake de Amerikaanse zorg over Russische wapenleveringen aan Nicaragua, dat een Centraalame- rikaans vredesplan „geloofwaardige" manieren moet bevatten om het na komen van wapenbevnezing te con troleren. „Beloften verminderen niet de al gevaarlijke militaire onevenwichtig heid die voortdurend wordt gevoed van buiten het halfrond", zei Shultz. De astronauten Allen en Gardner bij hun pogingen de kunstmaan Palapa te bergen in het ruim van de Discovery CAPE CANAVERAL (UPI) De Amerikaanse astronaut Joe Allen is er maandagmiddag voor het eerst in geslaagd een defecte kunstmaan in de ruimte te bergen. Met behulp van de robotarm van het ruimteveer Discovery haalde Allen de sinds februari dolende verbindingssatelliet binnen. De Discovery werd tot 11 meter van collega Dale Gardner klaar stond de Indonesische kunstmaan Pala- om de satelliet op te bergen, pa gemanoeuvreerd, waarna Allen Als alles goed gaat zal het ruimte- m zijn aangedreven ruimtepak van- veer morgen ook een tweede ver uit het laadruim van het veer naar bindingssatelliet. de Westar 6. ber de satelliet zweefde. Met een 'har- gen poen'greep Allen de Palapa vast en Later opgetreden problemen bij met het vuren van de raketmotor- het laden van de Palapa in het tjes aan zijn 'rugzak' stopte de ruim van de Discovery konden astronaut de draaiing van de ton- gisteren in de loop van de avond vormige satelliet. overwonnen worden. De opdracht tot het bergen van de twee kunst manen is gegeven door de Ameri- Een klein kwartier later haalde kaanse ruimtevaartorganisatie astronaut Anna Fisher met de me- NASA en verzekeringsmaatschap- chanische arm astronaut en kunst- pijen die daarvoor 16 miljoen gul- maan binnen in het laadruim, waar den betaalden. Goncourt De belangrijkste Franse lite raire onderscheiding, de Prix Concourt, is toegekend aan de schrijfster Marguerite Duras voor haar roman L'Amant. (PAGINA 2) Actie Onder het motto 'Een voor Afrika' voeren de omroepen maandag 26 november een dag lang actie voor de honge renden in dat werelddeel. (PAGINA 3) Kerncentrale De PZEM wil de handen vnj hebben voor de eventuele komst van een tweede kern centrale en tekent beroep aan tegen het bestemmingsplan Sloe-1982. (PAGINA 9) Scheldewater Minister Smit-Kroes moet dui delijkheid verschaffen over haar standpunt ten aanzien van de kwaliteit van het Schel dewater. meent het dagelijke bestuur van de provincie. (PAGINA 10» MAROKKO STAPT BOOS OP Prijzen ADDIS ABEBA (AFPl - De Arabische Democratische Saharaanse Repu bliek (RASD) heeft maandag voor het eerst als volwaardig lid deelgenomen aan aan de top-conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die 's middags in de Ethiopi sche hoofdstad is begonnen. Uit pro test tegen de toelating van de delega tie van de RASD stapte Marokko meteen na de opening van de top op. Ook Zaïre schortte zijn deelname aan de conferentie op. De RASD is gevormd door de guerilla- stnjders van de onafhankelijkheids beweging Polisario, die tegen Marok ko vecht om de voormalige Spaanse westelijke Sahara. De aftredende voorzitter van de organisatie, presi dent Mengistu Haile Mariam van MATAGALPA De inwoners van de Nicaraguaanse provinciehoofdstad Matagalpa stromen samen om te luisteren Ethiopië, had in zijn openingsrede naar een toespraak van minister van binnenlandse zaken Tomas Borge. De minister noemde hel een recht van zijn nog benadrukt dat de OAE met alleen land zich overal waar nodig te keren tegen Amerikaanse agressie. een platform voor twisten moet zijn. De terugtrekking van Marokko kwam niet als een grote verrassing. De aan kondiging zondag van Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Gamban dat Lagos de RASD erkent, maakte een einde aan speculaties over de mogelijkeheid van een compromis, waarbij de toelating van de Westelijke Sahara zou worden uitgesteld. De 62-jarige Julius Nyerere werd bij acclamatie als nieuwe OAE-voorzit- ter gekozen. De Vlissingse fluitist Maurice Beugen (15) grossierde op een concours in Leiden in prijzen. Bioscoop (PAGINA 11) We van mooi voetbal houdt, kan morgen beter een bio- scoopje pikken, waarschuwt Wdly van de Kerkhof voor het cruciale duel Oostenrijk- Oranje. (PAGINA 15) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13. Sport: 15. ZOETERMEER (ANP) - De onderhan delaars van de FNV-ambtenaren moeten morgen van hun achterban opnieuw hel overleg met minister Rietkerk openen over de principe- overeenstemming voor een 38-urige werkweek in 1985 die vorige week was bereikt. De FNV-bondcn. die sa menwerken in de centrale ACOP, zijn ontevreden over de kortingen op de sociale zekerheid van ambtenaren, die onderdeel uitmaken van het om buigingspakket van 1,9 miljard dat het rijkspersoneel in 1985 moet op brengen. Dat bleek maandagavond tegen mid dernacht in Zoetermeer. na afloop van een vergadenng van het ACOP-be- stuur. In de ACOP werken de ambte narenbond AbvaKabo, de onderwijs- vakbond Abop, de Vervoersbond I-N v, de Kunstenbond FNV. het mili tair specialistisch beroepspersoneel VMTB en de Nederlandse Politiebond samen Het bestuur heeft de onderhandelaars de opdracht meegegeven woensdag opnieuw te gaan praten met Rietkerk met als uitgangspunt niet vooruit te lopen op wat er in de marktsector gebeurt met de sociale uitkeringen. De ACOP-onderhandelaars sluiten niet uit dat*een deel van de kortingen in het vrije bedrijfsleven ongedaan wordt gemaakt, zo liet ACOP-be- stuurder Sonneveld weten I)c Federaticraad van de FNV heeft zich maandag onthouden van een oordeel over de principe-overeen komst. Het Ambtenarencentrum (115.000 le den) is maandag in meerderheid ak koord met het principe-akkoord Wel sprak cie algemene vergadering 'grote teleurstelling' uit over de bereikte overeenkomst. De onderwijspoot NGL binnen het Ambtenarencentrum had het ak koord al afgewezen. Kabinet Het kabinet zal vanavond de bespre kingen voortzetten over het principe akkoord. Het gaat daarby onder meer om de vraag hoe de overeengekomen herbezetting van gemiddeld 75 pro cent technisch moet worden uitge werkt in een aantal onderdelen van de rijksdienst, met name het onderwijs en de welzijnssector De voor deze sectoren verantwoorde lijke ministers -Deetman en Brink man- hebben er in het kabinetsberaad van vrijdag op gewezen dat een herbe zetting van minder dan honderd pro cent in het onderwijs en de zorgsector op bezwaren stuit In het overleg zal vandaag daarom worden bekeken of volledige herbezetting in deze secto ren mogelijk is Dat zou ten koste moeten gaan van de herbezettings graad in andere onderdelen van de rijksdienst. In kringen rond het kabi net wordt echter met verwacht dat de discussies daarover ertoe zullen lei den dat de ministerraad niet zal in stemmen met de hoofdlijnen van het principe-akkoord. De reacties in het kabinet waren vrijdag behoudens een aantal kritische kanttekeningen over hel algemeen zeer positief, zo wordt gezegd. Minister Ruding van financiën heeft rijdag om verduidelijking gevraagd van enkele onzekere onderdelen uit het akkoord. FRANKFURT AP- s We relds grootste ruwe diamant is maandag voor het eerst in het WestduUse Frankfurt aan het publick getoond De 890-ka- raats steen werd in Afrika gevonden en is volgens de ei genaars van onschatbare ivaarde. Voor de diamant ge slepen wordt zal de steen eerst gedurende 18 maanden onder zocht worden Daarna wordt speciale apparatuur gebruikt voor het slijpen, waardoor de edelsteen - als alles goed gaat ook de grootste geslepen dia mant ter wereld kan worden Op dit moment is dat de Culli- nan l. onderdeel van de Britse kroonjuwelen. Dreiging rond Nicaragua itaat Nicaragua zijn de I spanningen hoog opgelopen H in de afgelopen dagen. De Sandinistische leiders nauwelijks een week geleden de grote overwinnaars bij de algemene verkie zingen vrezen elk moment een invasie van de Verenigde Staten Het leger van Nicaragua is in staat van paraatheid gebracht en nieuwe lich tingen soldaten zijn opgeroepen het land te verdedigen Nicaragua staat klaar het op te nemen tegen elke aanvaller, óók al heet die de Verenig de Staten van Ncord-Amerika. Hoe wel het nauwelijks is aan te nemen dat de nieuwe regering- Reagan een tweede Cuba-avontuur zal aangaan is de druk van Washington op het linkse bewind in Managua plotseling sterk toegenomen. De dreigende taal van Reagans woordvoerders kan nog als diplomatiek pressiemiddel worden beschouwd, maar de toegenomen ac tiviteiten van Amerikaanse oorlogs schepen vliegtuigen en van patrouil les van de zogeheten contra's <de door de VS gesteunde contra-revolutionai- ren) zijn veel meer dan verbale intimi datie Het lijkt er op, dat de macht hebbers in Washington hebben vast gesteld dat de tijd rijp is de linkse Sandinisten in Managua een lesje te leren. De VS dulden geen Moskou vrienden in de Latijnsamerikaanse achtertuin. Tot nu toe heeft de rege ring van Nicaragua alle wijze raadge vingen en bedekte bedreigingen van de Amerikaanse regering naast zich neergelegd. Niet vergeten is. dat het Amerikaanse mariniers waren die vijf tig jaar geleden de gehate familie- Somoza aan het bewind brachten. Vier jaar na de verdwijning van Somo- za en zijn kliek, willen de revolutionai re Sandinisten nog steeds niets weten van de VS. De spanningen bereikten enkele dagen geleden een hoogtepunt, toen de VS met herhaalde beschuldi gingen kwamen, dat een Russisch vrachtschip met Amerikaanse Migs- gevechtsstraaljagers aan boord bij de Nicaraguaanse havenstad Corinto was aangekomen. Heftige ontkennin gen van Nicaraguaanse zijde volgden, maar in Washington werd geen woord van de beschuldiging teruggenomen, totdat in het afgelopen weekend de Amerikanen aarzelend moesten toe geven, dat het niet om Migs ging, maar om helicopters Niet dat dit wapen minder bedreigend zou zijn Integendeel, zo lieten de Amerikanen weten, de aan Nicaragua geleverde helicopters drie in totaal, volgens woordvoerders in Managua zijn een soort vliegende tank, 'een van de verschrikkelijkste conventionele wa pens ter wereld De felle woorden strijd tussen Washington en Managua had tot onmiddellijk gevolg dat in geheel Nicaragua een soort oorlogs psychose ontstond. De Amerikaanse beschuldigingen kwamen op een mo ment, dat in beide landen de verkie^ zingen achter de rug zijn: in Nicara gua verstevigden de Sandinisten hun toch al sterke positie en in de VS werd president Reagan met grote meerder heid in zijn ambt herkozen. Het zou betreurenswaardig zijn achteraf te moeten constateren, dat Reagan dit nieuwe mandaat heeft aangegrepen om zijn politiek van agressie in een complete oorlog te laten overgaan. Wat Amerika's bezwaren tegen Nica ragua ook mogen zijn, zij rechtvaardi gen geenszins militair ingrijpen. De vraag mag tevens worden ge steld of de reactie van de leiders m Managua niet overdreven is Met andere woorden: zijn ze misschien overgevoelig voor alles wat uit de (coker van Washington komt? Vier jaar lang heeft het machtigste land ter wereld zich uiterst kritisch uitgelaten over het Sandinistische bewind in Managua, dat het kan met worden ontkend steeds nauwere banden met Cuba en met Moskou heeft aan geknoopt. Met de Amerikaanse inva sie van het Caraibische eiland Grena da in 1983 voor ogen. is de vrees van de Sandinisten voor een gewapend ingrijpen van de Amerikanen niet ongegrond. Wat Washington de laat ste dagen heeft gepresteerd op het verbale niveau heeft die vrees eerder aangewakkerd dan verminderd En het is een publiek geheim, dat de VS sinds een paar jaar met wapens en geld smijten om de oppositionele krachten in Nicaragua tegen het re gime op te zetten De operaties van de contra's aan Nicaragua's grenzen zijn volledig afhankelijk van Amerikaanse steun. De slachtoffers aan Nicara guaanse zijde moeten eerder in dui zenden dan in honderden worden ge teld. terwijl de economische schade groot is Tegen die achtergrond is de Nicaraguaanse vrees voor een Ameri kaanse overval begrijpelijk Evenzeer kan begrip worden opgebracht voor een volk dat de wapens opneemt om zijn soevereiniteit te verdedigen. Eén ding is volstrekt duidelijk de bevol king van Nicaragua staat in meerder heid achter de Sandinisten, die vier jaar geleden een belangrijk aandeel hadden in de verdrijving van dictator Somoza. De bevolking weet dat zij méér te verwachten heeft van de Sandinisten dan van het soort, dat tot voor enkele jaren aan de macht was en dat dank zij Amerikaanse steun vijftig jaar lang het land kon terrorise ren Dim Omzetbelasting Artiesten en mu sici hoeven voorlopig nog geen omzet belasting te betalen Staatssecretaris Koning van financiën heeft dat beslo ten Hij wil eerst van het Raadgevend Comité voor de belasting over toege voegde waarde (BTW) van de Europe se Gemeenschap weten of musici omzetbelasting verschuldigd zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1